CHYBY VE FILMU
[nic] Ve scéně, kdy je vidět, že Američani už dobyli pláž, je záběr na volné moře s velkou flotilou lodí a vzducholodí (je to jasně rozpoznatelné, že to jsou vzducholodě). Sice je američani jako poslední využívali až do konce 50. let, ale během druhé světové války byly pouze využívany jako jakési "hlídače" proti lodím a ponorkám, nebyly využívany k dopravě (není se čemu divit, po katastrofě Hindenbergu v roce 1937). Že by se najednou američané, když úspěšně dobili pláž a její okolí, obávali, že je napadne tolik německých ponorek?
Nejsou to vzducholodě, ale balony na krytí před leteckým útokem.
[nic] Ve scéně na usedlosti Ryanových můžete na zdi vidět zavěšený telefonní přístroj. Ale tento typ se začal vyrábět až po roce 1950.
[bez zařazení] Ve chvíli, kdy se skupina rangers vedena Hangsem setkala poprvé s výsadkáři bezprostředně poté co zničili německý obrněný transportér jej vysádkáři identifikovali jako průzkumné vozidlo naležející 2.tankové divizi SS Das-Reich.Tato identifikace je zcela chybná, což je u elitních vysadkářů s podivem, nebo tato divize se v danou dobu na tomto místě nemohla vyskytovat. V době vylodění v Normandii byla Das-Reich dislokována v jižní Francii a do boje s americkými jednotkami se zapojila až počátkem července.tedy o měsíc později. Jedinou divizí SS na kterou v té době mohli američané ve svém sektoru narazit byla 17.divize pancéřových granátníků SS Gotz von Berlichingen, která však nebyla divizi tankovou a v pozdějších bojích ve městě bylo tedy nasazení německých tanků, zejména typu Tiger, zcela nesmyslné. Opodstadňěné bylo pouze nasazení stíhačů tanků (ve filmu dvě verze Marderu III), případně samohybných děl, ne však vzácné Tigery! (ve filmu pouze napodobeniny na podvozku ruských T-34, jak zde již někdo uvedl).
[nic] Scéna, ve které se ptá kapitán Miller kapitána Dansona na čtyřhvězdičkový hotel, se nemohla nikdy stát, protože tento pojem (čtyřhvězdičkový hotel) byl zaveden až v roce 1955.
[posloupnost] Když Tom Hanks řekne Apemovi, aby šel s ním, tak Apem schodí z poličky 2 helmy. Při dalším záběru jsou již helmy zpátky na místě, aniž by je tam někdo vrátil.
[nic] To, že americký voják vystřelí 8x ze své pušky M1 Garand cal. 30-06 chybou NENÍ. Garandy byly na 8 nábojů. Nabíjeno shora, kovovým páskem. Ten po posledním náboji vyskočil a zařinčel, což Němci kvitovali palbou... Nejedná se tedy o chybu.
[posloupnost] Když se vojáci vypraví hledat vojína Ryana, tak je jich 8. Když ve francouzském městě zachraňují holčičku, je jeden zabit. Ale o několik scén později je můžeme spatřit, jak jich všech osm pochoduje směrem k dalšímu městu (je to špatně vidět, protože je to snímáno na dálku).
[bez zařazení] Ke konci filmu, ve scéně, kdy se jednotka stahuje přes most před Němci, se do záběru připletli kameramani. Jsou vidět v pravém dolním rohu záběru.
[bez zařazení] Ve filmu to vypadá, že Omaha Beach má maximálně 50 metrů od moře k bunkrům. Ve skutečnosti museli Američané překonat více než 400 metrů, což je délka 4 fotbalových hřišť.
[posloupnost] Na pláži Omaha kapitán J.Miller (Tom Hanks) vychází jasně z vody a poté si na písku nasazuje helmu.¨V tom je střih a J. Miller je ve hluboké vodě se svými vojáky a brodí se z vody zase! Že by mohutný příliv?
[posloupnost] # Když poprvé vejdou do polní nemocnice, tak při pohledu otevřenými dveřmi neuvidíte u kluzáku žádnou mrtvolu. Ovšem, když oni vycházejí ven, je tam mrtvé tělo.
[posloupnost] Když prostřelí zeď, zabijou jednoho němce, který leží nad schodama, když pak ale jiný němec zabije Malishe a na schodech potká Aapena, tam kde stojí, by vlastně měl stát na mrtvole svýho ex-spolubojovníka, kampak se nám poděla, že by se vypařila?
[bez zařazení] Když záchranná skupina útočí na radarovou stanici, tak je má Upham krýt. Upham má u sebe optický zaměřovač a hrozně se mu klepou ruce, ale když se podívá do zaměřoače, tak se skoro nepohne a i na tu vzdálenost by se mu to hodně hýbalo, i kdyby se mu neklepaly ruce.
[bez zařazení] Na začátku filmu, když se Amíci vyloďují na Omahu, za hodinu ji dobyjí. Přitom ve skutečnosti se první vlna amerických sil (ta, co se vylodila ráno) zkejsla na pláži a dál se pohnula až s druhou vlnou, která dorazila večer. Ještě stojí za povšimnutí, že v prakticky všech amerických válečných filmech, ve kterých se "oblíbená" Omaha objevila, se vyskytuje stejná chyba. Že by hromadná ztráta paměti amerického národa?
[chyby v animaci/efektech] Po útoku na pláž, kdy Tom Hanks přebírá příkazy, můžete v pozadí vidět a opět mizet válečnou flotilu.
[posloupnost] Když jdou hledat Ryanovu známku z pytle tak se blíží k dřevěným krabicím (na zemi je světlá a je jasně vidět, že na ní žádná další není). V dalším střihu, kdy si chtějí sednout skopávají tmavě zelenou krabici, z té světlé, i když tam jasně před tím žádná nebyla.
[bez zařazení] Když ke konci filmu Apem zajme skupinu německých vojáků, tak z jeho pohledu míří zbraní na ty vpravo, zatímco voják uplně vlevo má na Apema namířenou pušku. Asi by v reálu bylo ihned po Apemovi.
[bez zařazení] O prázdninách jsem byl v Normandii, a na americkým hřbitově jsem si všiml zajímavé věci: Na začátku starý vojín Ryan jde alejí, s mořem v pozadí, a prohlíží si hroby, vypadá to skutečně moc hezky. Problém je v tom, že ta alej je na opačné straně areálu, než vchod, a kdyby Ryan s rodinou měli vyjít ze začátku cesty, jakoby zezadu, museli by přelézt plot a prodrat se křovím, ta cesta tam totiž začíná "nikde". A to se mi k chlapovi, kterýmu musí být aspoň pětasedmdesát, moc nehodí. Zkusím někde vyhrabat mapku nebo obrázek, abyste viděli, co myslim.
[nic] Tanky, které jsou ve filmu vydávány za Tygry jsou ve skutečnosti sovětské T 34.
Protože se Panzerkampfwagen VI Tiger vyrobilo okolo 1400 kusů, jsou to velice vzácné stroje a zachovalo se jich pouze pár. Proto byl použit podvozek T34, který má velká pojezdová kola s absenci malých vodicích kladek pásu nad nimi a je proto do jisté míry vhodný na napodobení systému pojezdových kol u tanku Tiger I. Ovšem žádný tank nesoucí jméno Tygr neexistoval.
[bez zařazení] V poslední bitvě v Ramell ostřelovač Jackson střílí do Němců, tak on vystřelil osmkrát-Springfield má ale zásobník jen na 5 nábojů.
[bez zařazení] Když se Reiben, Malish a Aapen vydají do pokoje v patře, Aapen vykoukne z okna, pak se otočí a za ním na zdi je červená, tudíž čerstvá krev. Kde se tam vzala? I kdyby se bojovalo den předtím, jako že ne, tak by krev zčernala.
[posloupnost] Když na konci starý Ryan salutuje u hrobu Johna H. Millera, je nejdřív pohled zepředu, kde Ryan stojí přesně naproti hrobu, a pak je záběr přes jeho rameno, to už ale stojí šikmo od hrobu.
[bez zařazení] Když u mostu, který mají spojenci udržet, dávají dohromady zbraně, mají jen dva kulomety ráže 30. Jeden vytáhne Jackson nahoru na zvonici, druhý umístí jeden z výsadkářů na ulici. Mellish mu řekne, že dojde pro munici. A jak jdou od něj, Mellish vysvětluje Uphamovi, že musí rychle běžet s náboji, jde kolem nich jiný voják a na rameni nese další třicítku kulomet. Kde vzal třetí když říkali, že mají jen dva?
[posloupnost] Ve scéně v Pentagonu, kdy hovoří několik důstojníků s generálem Marschalem, si při pohybu kamery přes jeho levou ruku můžeme všimnout, že ji má zpět, i když mu v předchozích záběrech chyběla.
[bez zařazení] Mě úplně dostalo, když jsem viděl, jak jeden z výsadkářů naběhnul před T34/Tiger a začal střílet do průzoru řidiče. Ve skutečnosti by ho dostal kulomet radisty a navíc řidič měl v průzoru neprůstřelné sklo 50mm silné.
[bez zařazení] Když Spojenci při závěrečném boji zničí pás tanku přísavnou bombou, je nejdřív záběr, jak konec pásu spadne z předního kola na zem, pak asi 2 jiné záběry, a pak se pás zase sune po kolech, jako že ještě nespadl, a navíc je provlečen mezi 1. a 2. kolem. Divné.
[posloupnost] Při závěrečné bitvě zneškodní dva Američani německé samohybné dělo (nebo něco takového) dvěmi zápalnými lahvemi. To po chvíli zastaví a Němci vyskakují. Na dalších záběrech ale vozidlo jede dál a dojede až k předtím vyřazenému tanku. Je to asi po hodině a deseti minutách filmu.
[bez zařazení] V Ramell je Melish ještě s jedním vojákem. Melish řekne, že se mu zasekla zbraň, ale o chvíli později s ní vystřelí.
[posloupnost] V závěrečné scéně, kdy kapitán Miller (Tom Hanks) sedí zraněný opřený o motocykl na mostě, tak vytáhne pistoli a začne střílet do stále se přibližujícího tanku. Po chvíli příletí spojenecká letadla a tank zničí. V následujícíím záběru se však zničený tank nalézá docela velký kus před mostem.
[bez zařazení] Při vylodění, jak kapitána Millera jeden ženista upozorňuje, že mají vyčistit cestu tankům a kapitán říká, že všechny tanky se přece utopily v kanále, hned po tom je záběr na vojáka, táhnoucího jiného, raněného, dole, blíže u kamery je vidět kruhová prohlubeň s umělou krví, do které hned potom spadne voják a krev jakoby vystříkne.
[posloupnost] Jeden Američan, co zapaluje přísavnou bombu, a jde s ní pak zboku k tanku: když vykročí k tanku, má knot čouhající u ponožky dlouhej asi 20 cm, takže dost času, stejně to z něj ale udělá o 2 vteřiny pozdějc flek na zdi, holt smůla, no.
[nic] Ještě jsem nikdy neviděl a neslyšel, že by někdo odpaloval minometný granát bez laufu! A nepřišel při tom o ruku.
To je hloupost. Pokud jde o minometné granáty (tento termín není ale přesný), lze dnovou zápalku osadit několika typy. Ve filmu zřejmě pracovali se "spožďovací". To znázorňoval vždy úder minou o plechovou krabici do spodní části a pak hod na cíl.
[bez zařazení] Když sniper Jackson říká, že kdyby byl míli před Hitlerem s volným výhledem a měl u sebe svou pušku (Springfield), tak by bylo po válce. No ale Springfield má efektivní dostřel asi 700 metrů, jak by tedy mohl zabít Hitlera ze vzdálenosti kolem 1600 metrů?
[bez zařazení] Při zavěrečném boji je záběr, jak se dva zranění Němci plazí kouřem, za nimi je opuštěný tankový pás. Tank bez pásu většinou neujede ani 5 metrů, navíc konec pásu je ohnutý, což nevím, jak by bylo možné, tank sám ho neohne, a že by ho ohnul někdo z vojáků, to také není pravděpodobné.
[bez zařazení] Bajonet BAR má 20 nábojů a rychlou frekvenci střelby. V tomto filmu se ale na jeden zásobník vystřílí mnohem víc nábojů.
[bez zařazení] Při vylodění, když Amíci čistí zákopy, je tam jeden záběr, jak kapitán Miller volá vysílačkou a říká, že Dog 1 je volný. Pak je záběr, jak dva Američani jdou k dvěma "Němcům". Nejsou to Němci, ale Češi, jeden volá:"Nestřílejte, já sem Čech, já sem nikoho nezabil, nestřílejte, já sem Čech..."(Sehnal sem originální, tzn. anglicky mluvenou verzi, jo to tam výborně slyšet, je to v čase 24:10). To, že to v americkým filmu zase odnesou Češi, mi ani tak nevadí, ale myslim, že Čechů bylo ve 2. světové hrozně málo, a určitě by se nedostali k obraně tak strategicky důležitýho místa, jako Atlantický val.
weri: velké díky patří autorovi chyby, který mi poslal i video k této chybě. Vyvrácení uživatelem Vlcoun: Cesky vojak ve filmu reprezentuje jednotky tvorene zejmena cizinci, politickymi vezni a vubec vsemi nepohodlnymi Hitlerovu rezimu, ktere byly nasazovany do prvnich linii v mene dulezitych ulohach a stanovistich. Proc, to asi netreba rozebirat. (V Rusku jimi byly dokonce tvoreny cele tankove divize.) Je znamo, ze tyto jednotky slouzily treba i v te prvni linii Atlantickeho valu, zatimco skvele vycvicene bojove oddily byly nasazovany jinde. V pripade potreby mely byt tyto oddily vcas presunuty (mechanizovany prapor 352.divize), zatimco "legie prokletych" by zadrzely utocnika po nezbytnou dobu. Strategicky vyznamne operne body obrany byly samozrejme drzeny nemeckymi vysoce trenovanymi jednotkami (352.divize). V praxi nemeli "jednotky prokletych" tak vysokou bojovou moralku ani motivaci, proto take pri vylodeni kladli jejich clenove ridky odpor a hromadne se vzdavali. Upozornuji, ze na plazi Omaha byla zdaleka nejprudsi obrana a doslo tam k nekolika chybam, Americanum nepralo stesti... Na jinych vylodovacich plazich se invazni jednotky take napriklad vubec nesetkali s vyznamnym odporem!
[chyby v animaci/efektech] Kdyš odstřelovač Jackson střílí po němcích z věže a modlí se, když je zaběr z jeho pohledu, "kurzor" je metr nalevo od němce, ale po výstřelu se zapráší metr napravo od něj. Že by ty americký pušky byly tak hrozně nepřesný? Já vim, bylo by složitý to při natáčení sladit na chlup, aby se zaprášilo tam, kam Jackson míří, ale stejně...
[faktické chyby] Scéna, kdy se vojáci po noci strávené v kostele vydávají další den pátrat po Ryanovi. Už jsou bez "taliána", který to schytal od snipera, tudíž by jich mělo jít sedm. V celkovém záběru jich však jde osm.
[posloupnost] Když kapitán Miller leží ve městě v zákopu a ještě s jedním vojákem připlácne výbušnou fusekli na kolo tanku, je to kolo nad zákopem, na dosah ruky, když pak ale tank vybuchuje, je asi 2 metry od zákopu.
[posloupnost] Když se Miller nachazí na Omahe je na pláži vidět plno vojaků, jak je možné, že když je pohled jak Němec střílí z kulometu na pláž je tam vidět jen pár vojaků?
[bez zařazení] Z většiny Němců, jak při vylodění, tak při boji ve městě, se po zásahu práší. Že by Němcio byli vycpaný pískem? Možná první pokus o neprůstřelnou vestu.
[bez zařazení] Reiben, Malish a Aapen vydají do pokoje v patře. Když tam pak němci zasáhnou jednoho do krku (poté co ten dotyčný prostřílí zeď a vyteče tak hódně krve), Malish se pere s jedním frickem, volá: Reibene!, evidentně na toho vedle sebe. To ale Reiben není, a kdyby byl, nemohl by pak být přítomen při smrti kapitána Millera.
[bez zařazení] Když Američani hodí do samohybného děla Molotovův koktejl, je vidět, že tam jsou maximálně 3 (pokud ta kulatá věc schovaná za dělem je přilba toho třetího), když pak ale vyskakují, ten, co si Amíků všiml, vyskočí předem, další skočí zadem, za ním jako vyskakuje další, třetí, pak je ale střih a je pohled zepředu, kde se přes štít sune další, tedy čtvrtý voják. Kde se tam sakra vzali čtyři?
Verze 3.3.0 All Rights Reserved
Podmínky užití | Reklama
RSS | Kontakt | FAQ
0.024 sec. (PHP: 84% SQL: 16%)