CHYBY VE FILMU
[bez zařazení] V některých záběrech, během útoku na přístav, je vidět, že některé lodě jsou ve skutečností moderní raketové křižníky, které mají odpalovací platformy pro střely zakryty velkým plechovým krytem.
[bez zařazení] Admirálu H. E. Kimmelovi, veliteli CINCPACu (vrchní velitelství námořních operací v Pacifiku), bylo 7. prosince 1941 69 let (narodil se 26. února 1882). Ve filmu ho hraje nějaký mladý herec, kterému je tak kolem 40 let. Páni producenti by si měli nejdříve projít historické skutečnosti a fakta a teprve potom natáčet film takovéhoto rozsahu.
[bez zařazení] Ve filmu je po japonském přepadu jmenovám jistý "plukovník Fučida" (velitel 1. vlny útoku proti Pearl Harboru), ale ve skutečnosti byl Fučida "pouze" fregatní kapitán, což je dvě hodnosti pod plukovníkem.
Fučida to v japonském letectvu dotáhl do hodnosti kapitána (ne korvetního, letectvo tuto hodnost námořnictva nepoužívá), v době útoku na Pearl Harbor však měl hodnost poručíka.
[bez zařazení] Velitel bitevní lodě USS West Wirginia kpt. Mervyn S. Bennion umírá poté, co loď zasáhne torpédo. <BR>Za prvé: On je na můstku a torpéda vybuchují pod čarou ponoru, ale ne ve výšce můstku (cca 8 metrů nad hladinou). <BR>Za druhé: kpt. Mervyn S. Bennion ve skutečnosti zemřel za jiných okolností. Na můstku ho smrtelně zranila střepina pumy, která zasáhla vedle kotvící bitevní loď USS Tennessee do dělové věže č. 2, střepina se však odrazila a naneštěstí zasáhla kapitána.
[posloupnost] Při pohledu ze spodku letadla není na startovací dráze nic napsáno ani nakresleno. Ale při pohledu z horní paluby je vidět žlutá vodící čára a číslo 8 na konci dráhy.
[bez zařazení] Nemyslíte, že je dost divné, aby měli vrchní velitelé japonského námořnictva kalendáře s arabskými číslicami a kde je zřetelně latinkou napsané: "Saturday, December".
[bez zařazení] Když se podíváte na letovou palubu letadlové lodi USS Hornet (CV-8), to je ta, jak z ní odstartovali Doolittlovi chlapci s B-24 Mitchell k náletu na Japonsko, je vidět, že je asfaltová. Ale letadlové lodě v té době měli dřevěné letové paluby.
[bez zařazení] Ve scéně, kdy Danny připíjí po smrti Rafea na jeho čest před jeho fotkou, tak je tam vidět láhev Jacka Danielse. Ale to je moderní láhev se všemi oceněními, které v roce 1941 nemohl Jack Daniels získat.
[posloupnost] Když ten kuchař střílí z kulometu na japonce, tak si všimněte, že se střídají záběry, kdy má dva zásobníky a za chvilku pouze jeden. To se několikrát opakuje.
[bez zařazení] Ve filmu jde na kalendáři vidět "7th December - Saturday" přitom jsem si zjistil, že 7. 12. 1941 byla neděle.
[bez zařazení] Důvodem pro předčasný vzlet bombardérů bylo hlášení, že byla zachycena nepřátelská loď 400yardů daleko? 1 yard je ale 91,7 cm. To by museli být pěkně slepý.
[bez zařazení] Ve filmu létají americké stíhačky typu P-40E, ale v době útoku na Pearl Harbor byl hlavní americkou stíhačkou typ P-40C. Rozdíl je ve výzbroji, E mělo 6 kulometů kalibru 0.50 v křídlech, C měla dva kulomety ráže 0.50 nad motorem střilející synchronizovaně přes vrtuli a 4 kulomety ráže 0.30 v křídlech. Použité letouny jsou z pozdější doby.
[bez zařazení] Když po útoku proplouvá admirál Husband E. Kimmel na motorovém člunu přístavem, dostane se mu do ruky papír s oznámením: "Vyhlaste pohotovost, Japonsko patrně brzy zaútočí". On na to reaguje slovy "pouhá hodina zpoždění". <BR>Za prvé: jak mu mohlo něco dojít na motorový člun? <BR>Za druhé: Toto vyrování bylo vydáno v 7:20, útok skončil kolem 10. hodiny ranní. Kvůli průtahům se mu to dostalo až opravdu někdy kolem 10. hodiny do rukou, takže výrok "pouhá hodina zpoždění" je zde chybný.
[bez zařazení] Ve scéně, kdy jde kapitán k telefonu a zvedáho, tak si všimněte, že není k ničemu připojen.
[bez zařazení] Když zachytí radaroví operátoři kontakt s nepřátelskýni letadly, považují je za americké B-17 (v ten den skutečně měla v Pearl Harboru přistát skupina 12 letadel B-17). V dalším průběhu filmu je jaksi postrádám, protože oni se skutečně pokoušeli v Pearl Harboru přistát, ale ve filmu o tom už není ani záběr.
[bez zařazení] Když Rafe běží k letadlu, kde se zřítil Danny, tak druhý voják na Rafa zařve Bene(tak se Rafe doopravdy jmenuje).
[posloupnost] Ve scéně před hotelem, tu noc před tím než Rafe odletí do Anglie má Evelyn kolem krku šál, který potom pověsí Rafeovi kolem krku. Ovšem při pohledu zezadu šál nemá, ale když ho kamera zase snímá zepředu, tak ho opět má.
[bez zařazení] Ve scéně kdy lidé skákají z lodí do vody, tak ve vodě je mezi posádkou i kameraman oblečený do námořnického, ale má u sebe kameru krytou zeleným igelitem.
[bez zařazení] Evelína se ukazuje ve slušivých dvoudílných plavkách, ale novodobé dvoudílné plavky byly poprvé představeny až v roce 1946, tedy asi o 4 roky později.
[bez zařazení] Ve scéně, kdy B-25ky startuji z letadlové lodi, je záběr jakoby z podvozku na palubu, kde je jasně vidět vodící drážka parního katapultu. Ten se ale začal používat až s nasazením proudových strojů někdy v padesátých letech.
[bez zařazení] Když je Rafe v Británii sestřelen, tak se chce dostat z letadla ven. Vezme pistoli a rozstřílí kryt kabiny. Zvuk krytu je skleněný, ale Spitfire měl umělohmotnou kabinu
[posloupnost] Když se po romantické noci Evelyn a Danny objímají, Evelyn si opře hlavu o Dannyho pravé rameno. Ale v následujícím záběru je opřená o to levé.
[chyby v animaci/efektech] Při výbuchu bomby, kterou Japonci shodily na bránící se americké vojáky, kteří následně vyletěli do vzduchu, bylo u jednoho z nich vidět, že má přivazané lano k noze.
[bez zařazení] Na konci filmu dostává Evelyna purpurové srdce, ale toto vyznamenání bylo udělováno za zranění v boji, tak nevím, kde by k němu přišla ošetřovatelka.
[bez zařazení] Když Rafe spadne s letadlem, je vidět na palubní desce papírová kachna (nebo co to je). Pak v letadle začne všechno hořet a spadne do vody. I kdyby všechno tohle kachna přežila, tak je dost nepravděpadobný že Rafe, zachraňující vlastní život by jí ještě někdy hledal. Přesto jí ale ke konci filmu spaluje.
[bez zařazení] Ve scéně, kde ošetřovatelky jdou vlajkou přikrýt rakve po útoku, jsou ve stylových civilních výbavách. Ty ošetřovatelky jsou ale námořní personál, a jednou je válka deklarovala, že musí být v uniformě vždy, kromě soukromí.
[bez zařazení] Při náletu na Tokio (duben 1942) byl ve filmu použit špatný typ bombardéru B-25. Filmaři použili B-25J, který se začal vyrábět až v roce 1943. Ve skutečnosti byl použit typ <a href="http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d1/060415-F-0000G-022.jpg">B-25B</a>.
[bez zařazení] Při náletu, po zničení Arizony, je vidět v záběru ten černoch, co boxoval, v jedná chodbě. Drží v ruce tác a okolo něj probíhají námořníci. Vlevo v záběru je vidět zpoza rohu vykukující ruka s nějakým zařízením (nevím, co to je, ale do filmu to určitě nepatři).
[bez zařazení] Když startovali letadla k náletu na Tokio (tzv. Doolitlúv nálet) neměli dost paliva, takže si nemohli dovolit plýtvat co jen galonem benzínu a tak se bombardéry neseřazovali nad lodí, jak tomu býva u jiných náletú, ovšem ve filmu vidíme bombardéry seřazené pěkne v řadách po tři letadla, do konce poslední stroj se řadí k dvojici, která letí od zadní části lodě, což znamená, že se museli otočit zpátky a teprve pak směrem na Tokio.
[posloupnost] Při svržení bomby na Arizonu je vidět dlouhý záběr padající bomby. Při dopadu však do muničního skladu Arizony dopadne úplně jiná bomba. (Lehce si toho všimnete, pokud se zaměříte na křidélka obou bomb. Nátěr bomb je také zcela odlišný)
[bez zařazení] Každý, kdo zná aspoň základní informace o 2. světové válce, tak ví, že USS Arizona byla jedenkrát smrtelně zasažena už na začátku náletu a velmi rychle se potopila do hloubky cca 12 metrů. Jak je potom možné, že když Dorie Miller na člunu projíždí přístav po náletu, že je vidět předek lodi s nápisem "Arizona" několik cm nad hladinou.
[posloupnost] Když se Danny probouzí den po bitce s Raffem (když se Raff vrátil s britské fronty) při začátku japonskýho náletu, říká, proč námořníctvo otravuje s cvičením v neděli po ránu. Přitom když ten japončík obrací kalendář, tak tam je datum "7. December Saturday", což je v překladu sobota.
[bez zařazení] Ve scéně, kdy je Rafe v Británii sestřelen je den. Pozdějí, když nám ho ukazují, jak plave od letadla, tak je noc.
[chyby v animaci/efektech] V Británii, když Rafe nastupuje do Spitfiru na svůj poslední let, je při nastupování vidět, že má na boku trupu napsané RF T. Když ale útočí na bombardér, má už na trupu RF M.
[viditelné vybavení/štáb] Ve scéně během útoku, kde Rafe nastupuje do letadla, je vidět jak kolem jeho letounu projdou filmaři.
[bez zařazení] Když Rafe neumí pořádně číst, tak jaktože píše dopisy z Evropy a čte ty několikastránkové od Evelin?
Vyjádření uživatele anitt: Je sice fakt, že Rafe při testech nepřečetl písmena, ale potom to Evelíně vysvětlil. Řekl, že se mu občas pletou písmena, tzn. že má dysleksii, takže číst umí, jenom se mu pletou podobná písmena.
[chyby v animaci/efektech] Když se při útoku na Pearl Harbor utíkající američané ponoří pod vodu a trefí je japonci, je zajímavé, že z američanů nevytekla ani kapka krve.
[bez zařazení] Není to sice moc, chyba, ale taková blbost - od kdy létají stíhací piloti na bombardérech?
[bez zařazení] Jaktože v roce 1941, kdy téměř každý kouří, ve filmu není vidět ani jeden kuřák?
Vyjádření uživatele JerryMac: Film Pearl Harbor se točil v době velké americké protikuřácké kampaně a tak bylo rozhodnuto, že tento protikuřácký boj podpoří i Hollywood a právě ve filmu Pearl Harbor, takže můžeme stručně říct, že kuřáci a cigarety se ve filmu neobjevují z "politických" důvodů.
[posloupnost] Když sedí Ref a Evelyn na schodech před nemocnicí a Ref dostane zádkou do nosu, přiloží mu Evelyn na nos led. Když vycházela z nemocnice, tak ale žádný led u sebe neměla.
Vyjádření uživatele ondera: V té době byla zima, je tak velmi pravděpodobné, že ze země sebrala kousek ledu.
Verze 3.3.0 All Rights Reserved
Podmínky užití | Reklama
RSS | Kontakt | FAQ
0.021 sec. (PHP: 80% SQL: 20%)