[bez zařazení] Jelikož šlo o vojenské plavidlo, nebylo možno si na USS Panay zakoupit palubní lístky (a už vůbec ne do první třídy, jak ve filmu zazní. Už jen proto, že vojenská plavidla turistické třídy včetně té první, nevedou). Panay do Nankingu připlul, aby evakuoval zbývající pracovníky amerického velvyslanectví. V době útoku bylo na palubě všehovšudy 5 důstojníků a 54 mužů posádky, 4 pracovníci velvyslanectví a 10 civilistů.
[bez zařazení] USS Panay sice byl poslední lodí, která evakuovala obyvatele Nankingu, ale nebyl to parník, jak je ukázáno ve filmu, ale jeden z říčních dělových člunů (o výtlaku 450 brt., vyzbrojen dvěma 76mm děly a deseti kulomety), které Američané užívali na řece Janc-c-tiang k ochraně svých obchodních a mocenských zájmů.
[bez zařazení] Panay nebyl potopen při vyplutí z přístavu, ale na volné řece. Před útokem letadel byl několik hodin ostřelován japonskými pobřežními bateriemi (které ovšem nedosáhly žádného zásahu) a navíc neplul sám, ale v konvoji s dvěma britskými dělovými členy (HMS Bee a HMS Ladybird) a třemi nákladními čluny americké společnosti Standart Oil.