CHYBY VE FILMU
[posloupnost] Když se jdou strážní a hraběnka Bathory podívat do žaláře, tak jeden z vojáků říká, že tu chybí řetěz, ale řetěz tam byl, jen byl roztrhnutý.
[posloupnost] Ke konci, když je Bathory uvězněna ve vlastním hradu, přijde za ní mnich a dává jí prsten, který od ní dostal. Všimněte si, že nejprve jí ho dá do dlaní a vzápětí je záběr na něj, když si sundává kapuci kutany a na ruce má pořád ten prsten.
[bez zařazení] Jako v každém filmu, ztvárňujícím určité historické období, ani zde se tvůrci nevyvarovali všech chyb. Film se odehrává před třicetiletou válkou, v době vrcholící a končící renesance. Postel, na které od svatby spává Hraběnka je ale z období Baroka, tedy musela být vyrobená dávno po její smrti. Je to podobný nesmysl, jako kdyby někdo natočil film, kde by Napoleon spal na posleli z IKEA.
[bez zařazení] Alžběta Bathory umřela v roce 1614 a však ve filmu jsou kachlová kamna na kterých je zobrazen letopočet 1690.
[bez zařazení] Ještě před tím, než Alžběta zemře, je divákovi sděleno, že zemřel Gábor Bethlen, tj. muselo by to být do r. 1614. Co si pamatuju z dějepisu, měl ještě v r. 1620 táhnout s českými nekatolickými stavy na Vídeň...
[posloupnost] Ke konci filmu, vezou Lucku Vondráčkovou ve voze a má odřeninu na levé tváři. Pote co ji najdou mrtvou Polívka s Mádlem, má tu odřeninu na pravé tváři.
[bez zařazení] Když ze začátku a pak i během filmu píše Bolek Polívka do knihy, píše inkoustem. V zápětí knihu zavře. V dobách, kdy se psalo inkoustem, se text vždy posypal jemným pískem, aby se barva nerozmazala po papíru. Bolek však knihu hned zavřel. To se mu musel text slušně rozpatlat.
[posloupnost] Celý film píše mnich (průvodce dějem) paměti přes zrcátko (z prava do leva), ale když v posledním záběru knihu zavírá je poslední řádek psán normálně z leva do prava.
[bez zařazení] Když spolu Erszébet a Thurzo mluví nad mrtvolou Ference, jde zřetelně vidět, jak se Ferencovi hýbe hrudník nahoru a dolů od toho, jak dýchá.
[bez zařazení] Bitva v Budě, vojáci beranidlem umístěným na vozíku vyrážejí vrata. Tyto však nemají žádné panty, křídla vrat jsou pouze opřena o stěnu, Je to viditelné v okamžiku jejich pádu na zem.
[bez zařazení] Rok 1593, hned ze začátku filmu, pohled kamery z okna do parku. Tráva v parku je dokonale posečena, jsou zcela zřetelně viditelné stopy po sekačce (tmavé a střídavě světlé pruhy trávy).
[posloupnost] Když mnich Petr (Bolek Polívka) skáče z hradeb na padáku, je viditelné, že padák má obdélníkovou dřevěnou konstrukci. Nabízí se otázka, kde měl mnich tuto konstrukci umístěnou po dobu svého pobytu na hradě. Také po mnichově návratu do hostince si nese pod paží pouze padákové plátno, po konstrukci ani stopy.
[bez zařazení] Mnich Cyril si skoro celý film schovává od vlků rozervané ucho. Když Cyrila a Petra dovedou k hraběnce, ta si vzpomene, že malého Cyrila léčila. V té vzpomínce však Cyril nemá roztržené ucho, přitom by měl mít ránu naopak čerstvou a viditelnou.
[bez zařazení] Holubi tzv. Pávíčci, kteří jsou použiti ve filmu jsou nelétavý, uletí pouhých pár metrů. Je tedy nemožné aby se posílaly zprávy po těchto holubech.
[bez zařazení] Možná, že se jedná o ústupek modernímu vkusu, ale ve filmu to bije do očí - herečky jsou vyholené v podpaží, mnoho z nich má upravené ochlupení v rozkroku... Což je móda pouze několika posledních desetiletí, v dřívějších dobách se vyholovaly jen prostitutky a to ne vždy a pouze v rozkroku. Rozhodně se hraběnka, ani služky neholily v oblasti stehen, ani v podpaží.
[posloupnost] Ke konci, když je Bathory uvězněna ve vlastním hradu, přijde za ní mnich - Bolek Polívka a dává jí prsten, který od ní dostal. Všimněte si, že nejprve jí dá do dlaní prsten a vzápětí je záběr na něj, když si sundává kapuci kutany a na ruce má pořád ten prsten.
[bez zařazení] Na kamnech s letopočtem 1620 jsou erby českého rodu pánů z Bubna a Litic. S těmi neměla Alžběta Bathoryová nikdy nic společného.
[posloupnost] Když Merisi musí kreslit hraběnku, vysvětluje jí, proč to nedokáže. Poté ho uštkne had a je odveden do sklepení hradu. Když přechází přes nádvoří, všimněte si, že Alžběta má bílý límec, ale když jsou už ve sklepení, po límci ani památky.
[posloupnost] Eržet si vyřízne obličej z portrétu a spálí ho, na konci filmu je záběr na ten obraz v plamenech. Výřez je jinej a na spodní straně není roztřepený.
Verze 3.3.0 All Rights Reserved
Podmínky užití | Reklama
RSS | Kontakt | FAQ
0.018 sec. (PHP: 59% SQL: 41%)