Dead Space: Downfall
Prequel ke slavné video hře, který mě příjemně překvapil. Nejde o nějaké zásadní dílko, animace je funkční ale nic víc, o postavách a jejich vývoji nemůže být řeč. Co ale film zvládá perfektně je násilí. A je ho hodně. Po první čtvrthodině se tak Dead space změní na brutální vyvražďovačku s rychlým spádem a několika opravdu nechutnými momenty.
Pet Sematary
Celkem povedená adaptace jedné z Kingových nejlepších knih. Nejdříve ta pozitiva - herci, výprava a sountrack.
Všichni zúčastnění herci a herečky se opravdu snaží, zejména v druhé polovině pak excelují Jason Clark a Jeté Laurence, hrající jeho dceru Ellie. John Lightow je pak sázka na jistotu, Amy Seimetz jako Clarkova manželka je také skvělá. A pochvalu si zaslouží i několik kocourů, kteří ztvárnili Churche.
Výprava, a něco málo cgi, pak naskytnou skvělou podívanou na pochmurný hřbitůvek zalitý mlhou, strašidelný les ze kterého i původní indiánští obyvatelé raději utekli a děsivě vyhlížející pohřebiště.
Soundtrack pak skvěle podtrhuje vizuál, umí být radostný, smutný i děsivý, to vše ve správném okamžiku.
Největší problémy filmu tak představují pouze scénář a tempo. Scénář se výrazně odchyluje od předlohy, což mně osobně nevadí, ale hlavně je jakýsi nemastný neslaný, někde na hranici hororu a rodinného dramatu. S tím souvisí tempo, které je místy snad až moc pomalé, jen aby vše vyeskalovalo hrozně rychle.
Řbitov zviřátek je tak lehce nadprůměrný film s dobrým soundtrackem, skvělými herci, několik neskutečně silnými emocionálními momenty a pár povedenými hororovými scénami. Určitě stojí za shlédnutí, i když se opravdu nejedná o další Osvícení ani To.
O Apóstolo
Nádherný loutkový film s mysteriózní zápletkou. Děj je celkem jednoduchý, občas se stane něco aniž by to bylo vysvětleno, ale veškeré dorbné nedostatky příběhu spolehlivě přebije úžasný vizuál. Rozhodně stojí za vidění.
How to Train Your Dragon: The Hidden World
Bohužel jde o najslabší díl série. Záporák bez pořádné motivace ( ačkoliv si myslím, že tu byl obrovský potenciál pro střet dvou pohledů na soužití s draky, ale tvůrci ho nevyužili), scénář stavějící jen na dalším lovci draků a celkově tón odpovídal filmu mířícímu na malé děti. Ale i přesto má třetí díl dračí série hodně co nabídnout. Především skvělé flashbacky s Kliďasem a závěrečných deset minut, které jsou správně dojemné, smutné i veselé. Další plus je animace, která je neskutečná. I postavy jsou skvělé, byť kromě Škyťáka, Bezzubky a Astrid tu jsou jen v malých rolích. A nakonec soundtrack, který je ve správný čas magický, jindy veselý a dojemný.
Jako samostatný film tak nakonec jde o slabší počin, jako uzavření série si ale těch mých 80% zaslouží.
The Blood on Satan's Claw
Na anglickém venkově cca 17.století objeví mladý farmář Ralph pozůstatky nelidské bytosti. Když ale k nálezu přivolá soudce kosti zdánlivě zmizely. Od té doby se zejména mezi mládeží dějí podivné věci, vedoucí ke zvráceným rituálům vedeným dívkou Angelou. Soudce na čarodějnictví nevěří, ale vypadá to, že bude muset svůj přístup přehodnotit.
Podařený film se skvělou atmosférou. Obsazení vévodí Linda Hayden jako Angela a Patrick Wymark jako soudce. Slabinou filmu je ale určitá nerozhodnost. Ze začátku sledujeme soudcův racionální pohled na věc, vše co se děje se dá vysvětlit pomocí rozumu. Zato ve druhé půlce se tento přístup změní a dostaneme i pohled na onoho Ďábla, který ovládá mladé z vesnice.
Další výtkou je tempo. Zejména uprostřed se celý děj jaksi zředí.Některé postavy pak z děje úplně zmizí (kněz), o dalších zápletkách se už nemluví (ztracená matka mladého šlechtice) a samotný konec je jakýsi podivný.
Přesto film doporučuji ke zhlédnutí, myslím, že klady přeci jen přaváží zápory a nakonec jde o dobrý horor.
Airplane!
Vcelku podařená parodie. Ale čas k ní nebyl moc milosrdný, spoustu vtipů lidé v sedmdesátých letech chápali, dnes však může divák trochu tápat. I přesto se zde najdou velmi povedené vtipy a pořád jde o jednu z nejlepších parodií.
Dr. Terror's House of Horrors
Povídková antologie, ohraničená scénami z vlakového kupé, kde setkalo pět mužů a tajmený dr. Schreck (v němčině ,,hrůza", odtud tedy anglický Dr.Terror). Doktor všem vyloží karty, ve kterých je vepsán jejich osud...
pozor spoilery!
1.příběh - první příběh pojednává o vlkodlačí kletbě. Bohužel rozpočet asi vlkodlaka nedovolil, takže se dočkáte jen pár kratičkých, zmatených záběrů s velkým psem a nepříliš povedeným make-upem. Konec je pak jakýsi nijaký, rozhodně je lepší nad tím moc nepřemýšlet. Ovšem herecké stránce ani kulisám nemám co vyčítat.
2.příběh - záhadná popínavá rostlina, která si, zdá se, vypěstovala vědomí a nemá lidi příliš v lásce. Opět je vidět omezený rozpočet, bohužel, jinak jde ale o solidní řemeslo. Nenadchne, neurazí.
3.příběh - hudebník Biff Bailey na návštěvě Haiti zaslechne okouzlující hudbu, ze které je odhodlaný udělat hit. Jako na potvoru jde však o tóny z hudby k uctění boha voodoo, který má na ni copyright, jenž Biff poruší. Na dalším koncertě si tedy bůh voodoo přijde pro svoji hudbu. Nic moc. Hezké, exotické tóny, ale příběh odfláklý a bůh voodoo s plenou moc nepotěšil.
4.příběh - kvalitativní zlepšení. Hlavní ,,hrdina", nelítostný kritik umění v skvělém podání veterána hororů Christophera Lee, je před veřejností zesměšněm jedním malířem. Ze vzteku ho proto přejede, přičemž malíř přijde o ruku. Ta se ale vydá svého majitele pomstít.
Celkem fajn. Jakkoliv useknutá ruka nepůsobí jako vážná hrozba, opak je pravdou.
5.příběh - Dost možná nejlepší část filmu. Mladý lékař, v podání Donalda Sutherlanda, se se svojí ženou přestěhuje do malého městečka. Jeho nový kolega ho přizve k podivnému případu, který jako by vypadl z Draculy. Konec je rozhodně nečekaný, ale přesto logický, a i trošičku vtipný.
Na konci filmu si hrdinové uvědomí, že všem karty předpovídají smrt. Protože jedou ve vlaku, dojde jim, že musí jít o kolizi vlaků, pokouší se tedy zatáhmout za záchranou brzdu, ale je už pozdě. Najednou se ocitnou na ponurém, opuštěném nádraží. Tajemný doktor Schreck, hraný Peterem Cushingem, se pak zjeví ve své pravé podobě, podobě smrti, která přišla odvést pět duší.
Stagecoach
Ne tak dobrý jako originál, ale pořád příjemný western. Od předchozí verze s Johnem Waynem se jinak moc neliší, což považuji za škodu, protože v okamžiku, kdy se režisér přeci jen odvážil odklonit se od originálu, byl film najednou jaksi lepší. Každopádně povedený film, jako remake pak více než slušný.
Astérix: Le secret de la potion magique
Volné pokračování filmu Asterix a sídliště bohů. Druid Panoramix se rozhodne, ž je načase najít si nástupce a tak se celá vesnice vydá na cestu po Gálii najít nového druida. Panoramixův sok Sulfurix hodlá využít příležitosti, získat recept na lektvar a ovládnout celý svět...
Oproti Sídlišti bohů je tenhle Asterix slabší, ale pořád dobrý a vtipný animák. Zamrzí jen absence pánů Trávníčka a Štěpničky v českém dabingu, ale Petr Rychlý jako Asterix je také dobrý.
Spider-Man: Into the Spider-Verse
Vysoce nadprůměrný animák, který si pro toho oscara došel víc než zaslouženě. Kombinace zvláštní, ale oku lahodící, animace (vlastně několika stylů animace!), komiksového vzhledu a skvělých postav ( Peter Porker a Spider-man Noir vedou!), vytvořila skvostný animák. Ačkoliv bych měl pár připomínek k soundtracku, ale to je čistě subjektivní, mě tenhle hudební žánr prostě nesedí.A samozřejmě jako vždy nesmí chybět ani vtipné cameo Stana Lee.
Dead of Night
Celkem příjemná hororová antologie. Ačkoliv - hororvé to zas tak moc není. Jeden z příběhů (ten na základě povídky H.G.Wellse) je dokonce vyloženě komedie. Kostru příběhu tvoří příběh muže, kterému se zdá podivný sen (tady tvůrci evidentně čerpali inspiraci z povídky od E.F.Bensona - Pokoj ve věži)a který se dočká nečekaného konce. Rozhodně nejlepší je poslední příběh o břichomluvci, ze kterého i dnes naskakuje husí kůže.
The Lost City of Z
Problém tohoto filmu jsou diváci. Troufám si říct, že skoro každý jde do tohohle filmu s představou dobrodružného snímku ve stylu Indiany Jonese. Jenže místo toho dostanou pomalý, dvouhodinový epos o lidské touze po objevování a všech jejích kladech i záporech. Tady jde hlavně o postavy, ne o akci. Pokud se dokážete na tuto vlnu naladit, čeká vás velmi příjemný zážitek založený na skutečných událostech.
A až si příště bude někdo stěžovat na to, jak jsou kina zaplevelena marvelovkami, Transformery a dalšími blockbustery, a že už nevzniká nic originálního, odkažte ho na tenhle film.
Silverado
Velmi povedený western se skvělým obsazením. Vše podtrhuje nádherný soundtrack.
Avengers: Endgame
Tak tohle byl nářez. Přitom první hodina je skoro antireklama na akční blockbuster. Hrdinové jsou zdeptaní, vyrovnávají se se situací po svém, terpve ve druhé hodině začne děj zrychlovat. Posledních 40 minut je pak naprosto neuvěřitelných.
Tenhle fim je prostě událost, jaká tu od Návratu krále nebyla. A i když není bez chyby a soundtrack mohl být lepší, tak musím před bratry Rusoovi a Kevinem Feigem smeknout. Dotáhnout tohle do uspokojivého konce, to není samozřejmost. Mohlo se to všechno zbortit jako domeček z karet, ale nestalo se. Místo toho nám Rusoovi naservírovali depresivní první hodinu, nadějnou druhou a epickou třetí. Závěrečná bitva proti Thanosi byla totiž opravdu epická, nabízí se srovnání s Bitvou o Helmův Žleb, nebo příjezdu Rohanských jezdců ke Gondoru.
A závěrečných deset minut? Brečel jsem jako malá holka. Smutek, radost, dojetí, to vše ve mě vyvoly poslení minuty Endgame. Takže byť mám k pár věcem určité výhrady, musím dát plné hodnocení.
A mimnochodem, Captain Marvel je cool, Thorova změna image má smysl a vývoj vztahu Hulka a Bruce Bennera je převzat z comiksů, opět v tom nevidím nic špatného.
Bone Tomahawk
Surový, takřka naturalistický western mixnutý hororem. Tohle je verze Divokého západu, kde se nejdřív střílí až pak ptá, nic pro Mirky Dušíny.
Malé městečko se nešťastnou náhodou dostane do hledáčku pravěkého indiánského kmene kanibalů, kteří unesou zástupce šerifa, zloděje, který znesvětil jejich pohřebiště a mladou ženu místního kovboje.Jenomže to nevěděli, že šerifem v tomhle městě je Kurt Russel, který jim jejich večeři nenechá bez boje.
S. Craig Zahlerovi se jeho režisérský debut opravdu povedl. Pokud však čekáte nonstop akci a kdejaké nechutiny co pět vteřin, budete zklamaní. Akce je tu minimum, a když už je, jde jen o střílení, nic velkolepého. Gore tu je, ale v podstatě jen posledních cca dvacet minut, nicméně čekání stojí za to. Tihle kanibalové jsou opravdu děsiví, jejich vzhled je cool a označení ,,troglodyti" na ně sedí.
Hlavní v tomhle filmu jsou ale postavy, které se mohou zdát ploché, ale pokud budete pozorně poslouchat, jejich dialogy o nich proradí vše, jenže se to stane jaksi mimochodem. Herci jsou ve svých rolích skvělí, ale Kurt Russel obsazení prostě kraluje.
Kosti a skalp rozhodně doporučuji, ale musím varovat diváky se slabým žaludkem, že v poslední části filmu je jedna opravdu extrémně naturalistická scéna přípravy ,,jídla" kanibaly. Pokud vám toto nevadí a zkousnete i hodinu a půl mluvení bez většího napětí a akce, zkuste dát Zahlerovu filmu šanci.
Triple Frontier
Drsný film, jaký se mohl objevit jen na Netflixu. V kinech by moc šancí neměl, na to je příliš málo akční. Ačkoliv se trailery snažily vykreslit Triple Frontier jako akční záležitost, jde ve skutečnosti o skoro psychologickou záležitost, ve které se řeší hlavně téma peněz, chamtivosti, ale i to, jaký má zabití jiného člověka vliv na psychiku. Když už ovšem na akci dojde je příjemná, žádné překotné střihy, ačkoliv není ani extrémně nápaditá jako třeba v Johnu Wickovi.
Triple Frontier je povedený film, jen občas trochu zdlouhavý. Akce je fajn, herci jsou dobří a dojde i na jeden nečekaný twist. Netflix má další zářez na pažbě.
History of the World: Part I
Hodně zábavný film, který diváky poučí o pralidech, biblických časech, ve kterém navštívíme Římskou říši a zazpíváme si se španělskou ikvizicí, abychom nakonec odhalili pravdu o Velké francouzské revoluci.
Mel Brooks se na tomhle filmu opravdu vyřádil. Rozhodně doporučuji vidět. Myslím, že česky dabovaná verze neexistuje, ale i kdyby ano, vyhněte se jí, spousta vtipů by pak nedávala smysl.
The Sisters Brothers
Jsem trochu na rozpacích. Trailery slibovaly westernovou komedii, ale nakonec jsem dostal ponuré drama o dvou bratrech, kteří se prodírají Divokým západem.
První polovina se docela vleče, ale sympatické obsazení Joaquin Phoenix, John C. Reily a Jake Gyllenhaal to zachraňuje. Druhá půlka je sice záživnější a všichni herci hrají jako o život, jenže co je platné, když jim nohy sráží slabý scénář.
A celý pokus o jakési vykoupení je mdlý, vzhledem k tomu, že se dočkali postavy, které si to nezasloužily, zatímco ostatní prostě umřely a to nehezkým způsobem.
Nechci říkat, že The sisters brothers je špatný film. Tak to zase není. Jenže má spoustu chyb, slabý scénář a postrádá pevnější vedení režiséra. Ovšem herci a také kamera táhnou film nahoru a nakonec si myslím, že kvůli tomu se vyplatí film vidět. Jen od něj nečekejte moc.
Constantine City of Demons: The Movie
Slušná práce. Matt Ryan jako Constantine potěšil. Animace spíš průměrná, příběh fajn, ale nic světoborného.
The Highwaymen
Příjemná old schoolová záležitost. Nicméně si myslím, že zkrácení by filmu jen prospělo a akce mohlo být o trochu víc, ale to je jen můj subjektivní názor.
The Possession of Hannah Grace
Není to tak špatné. Jako jednohubka na zabití času postačí.
Body Bags
Celkem příjemná hororová antologie, které vévodí John Carpenter jako vypraveč.
The Autopsy of Jane Doe
Je půl dvanácté večer, The autopsy of Jane Doe jsem dokoukal před asi pěti minutami. Dnes se mi nebude spát lehce. Na začátku jsem měl světla zhasnutá, ale už po půlhodině jsem rychle rožíhal všechna světla v dosahu. Přiznávám na rovinu -- tento film mě vyděsil. A nepotřeboval k tomu ani otřepané lekačky(ano, koukám na tebe, Jamesi Wane).
První část filmu se nese v mysteriózním duchu, postupně však rychle nabírá na obrátkách. S prvním říznutím do těla mrtvé dívky se v pitevně rozpoutá opravdové peklo. Rádio vyhrožující hlavním hrdinům smrtí, vypadávající elektřina, venku zuří krutá bouře a s tím mrtvým tělem je něco hodně, opravdu hodně špatně.
Ústřední dvojice - otec a syn - je velmi sympatická, režisér Andre Øvredal se zaměřuje na jejich vztah poznamenaný nedávnou smrtí jejich matky/manželky.
Na celé pitvání je radost pohledět, i když vám při tom běhá mráz po zádech. Herečka Olwen Catherine Kelly je v roli mrtvoly skvělá, opravdu z ní jde velmi nepříjemný pocit, který umocňují její oči, po celou dobu otevřené.
Skvělý film, doporučuji sledovat za denního světla, pokud možno ne o samotě. A už se nemůžu dočkat, co Andre Øvredal předvede ve svém novém filmu Scary Stories to Tell in the Dark, na kterém spolupracoval mimo jiné s Guillermem del Torem( Faunův labyrint, Hellboy 1 a 2).
Bad Times at the El Royale
Tenhle film by strašně moc chtěl být tarantinovka. Ale prostě se mu to nedaří. Drew Goddard sice stvořil zajímavý film, se zajímavými postavami a zajímavým prostředím, jenže to je přesně ten problém. Všechno je ,, jen " zajímavé. Tarantino by v mnoha scénách tlačil víc na pilu, dodal by dialogům napětí a říz. Zkrátka by to zvládl lépe. Asi nejlépe se Zlé časy v El Royale dají přirovnat k Osmi Hrozným.
Nicméně. Nechci v žádném případě hejtovat, ostatně mé hodnocení by pak nedávalo moc smysl. Goddard je talentovaný tvůrce, což ostatně dokázal svým režiserským debutem Chata v lesích a scénařem k filmům Marťan a Cloverfield. Práce s kamerou, herci, to všechno je v tomto filmu zvládnuto na jedničku.
Problémem je vlastně jen délka. Dvě a čtvrt hodiny + titulky. Kdyby ve střižně zůstalo ještě tak půl hodiny materiálu, a to hlavně z prostřední části, hodně by to pomohlo tempu, které je místy prostě příliš pomalé aniž by, jako u Tarantina, diváka za strávený čas odměnilo.
Ale i kdyby pro nic jiného, tak kvůli soundtracku se Zlé časy v El Royale vyplatí zhlédnout. Zde se Goddard nejen opět inspiroval u Tarantina, on ho dokonce předčil. Výběr písní, jejich použití a, pokud umíte dostatečně anglicky, texty padnoucí k situaci, to vše je perfektní.
Zlé časy v El Royale rozhodně nesednou každému. A jejich délka je opravdu přehnaná. Přesto se vyplatí dát filmu šanci, zvlášť pokud jste fanoušci Quentina Tarantina. A ten soundtrack, proboha!
The Hateful Eight
Tohle je film, který Quentin Tarantino natočil pro Quentina Tarantina. Musím ale říct, že mě osobně se tahle konverzačka dostala hluboko pod kůži.
Vypointované dialogy, výkony všech zúčastněných i krásně krvavé scény plné tarantinovského násilí,to vše dělá z osmého Tarantinova filmu jeden z jeho nejlepších.
Jediné co musím Tarantinovy vytknout je (ne)využití Ennia Morriconeho, jehož soundtrack odpovídá celkové atmosféře filmu (scéna s kafem je jako z hororu), ale je trestuhodně nevyužitý.