maudite

Casino Royale
Parodie. Hvězdy. 007.
Tak tahle parodie na Bonda mě moc nerozesmála, ani jinak nenadchla. Parodovanou látku využívá málo a neoriginálně. Nebylo to vyloženě urážející, ale když se už podvacáté rozezní rozjuchaná melodie na trubku a všichni přítomní v záběru začnou zmateně pobíhat, není to vtipné. Hvězdné obsazení překvapivě vůbec nepomáhá.

Never Say Never Again
Opakování. Nuda. Connery.
Nebylo to tak hrozné jako Octopussy ze stejného roku, ale moc nadšená nejsem. Sean Connery s věkem neztrácí charisma a úhlavní nepřítel (Brandauer) má také něco do sebe. Škoda, že Max von Sydow nezískal více prostoru. Jinak je zde pár mdlých akčních scén, souboje s příšernými choreografiemi a velmi nevýrazný děj mezi nimi, kterému nepomáhá, že kopíruje jednu ze starších Bondovek.

Jacket, The
Atmosféra. Smysl. Čas.
Upozorňuji, že tento názor obsahuje spoilery. Začíná to luxusně. Voják má kvůli válečnému zranění zřejmě problém s mozkem, ale nejspíš úplně jiného charakteru než si myslí jeho okolí, takže je zavřen v psychiatrické léčebně s ne úplně košer praktikami. Potud super. Může za to hlavně dokonale zmatený Adrien Brody a úžasná atmosféra vyvolaná rychlým střihem a ruční kamerou. V léčebně se ovšem začnou dít divné věci a první výlet mimo její zdi udělá z napínavého thrilleru příšerně idealizovaný příběh o cestování časem. Scény v márnici absolutně ztratí atmosféru a hrdina po chvilkovém tápání nabere dráhu k neoriginálnímu a předvídatelnému cíli, a nic mu v tom ani pořádně nebrání. Působí to jako dva filmy náhodně spojené v jeden. Moc bych si přála vidět konec toho prvního a ten druhý si můžou tvůrci strčit třeba za klobouk.

Sucker Punch
(Sweet) Dreams. Music. Girls.
Sucker Punch je v mnoha ohledech přepálený, ale nemůžu říct, že by mě nějak výrazně urazil. Je to Snyderova vizuální hra, která občas předstírá jakousi myšlenku, ale tak hloupoučce, že se ani nemůžu zlobit, že je to nedůvěryhodné. Trochu to vypadá, jako když se náctiletému chlapci dostanou do ruky panenky Barbie a vzhledem k rychlosti, s jakou se zkracuje sukně i tričko Emily Browning při každém propadu do další vrstvy reality, jsem se trochu bála, že ještě jeden sen, a už ji bude zakrývat jen ta spousta make-upu... Pokud člověk moc nehledá smysl, může si užít hezké obrázky v poslední realitě, ačkoli když už se tam ocitneme po několikáté, je to trochu nuda a vzhledem k podobnosti s počítačovými hrami se mi zdá, že větší zábava by to byla, kdybych si mohla zahrát a ne jen koukat. Neexitující obsah nahrazuje velmi efektní vizuál, ale film je moc dlouhý na to, aby mi stačilo jen se dívat na hezké obrázky. Ve výsledku se mi tedy stejně jako u Watchmenů líbila úvodní hudební sekvence, ze které je vidět, že režisér má zkušenosti s tvorbou videoklipů. Hudba je sice skvělá v celém filmu, ale co funguje pět minut, nefunguje dvě hodiny.

Cowboys & Aliens
Western? Sci-fi? Drama?!
Tak tohle bylo divné. S tímhle názvem jsem čekala něco akčního, letního, nákladného, intelektuálně nenáročného a zábavného. Bohužel se nic takového nekonalo. Akčních scén je pár a nejsou nijak originální, efekty a mimozemšťani, kteří nemají nic společného s vetřelci, vypadají velmi nízkorozpočtově, scénář je zoufale hloupý a snaží se tvářit vážně, herci jsou přes všechny své přednosti zcela ztraceni. Daniel Craig hraje jako v seriózním áčkovém dramatu, Harrison Ford roztomile přehrává a Olivia Wilde je nemístně krásná. Ani jedno není výtka, ale rozhodně to nefunguje dohromady v jednom filmu. Když se něco jmenuje Kovbojové a vetřelci, mohla by to být oddechová akční zábava - místo toho se nám dostává nepovedeného asi-dramatu, které se bere zcela vážně a je zoufale nenápadité ve všech rozměrech.

Dr. No
Bond. James Bond.
Důstojný start série, který započal kariéru agenta 007 a udělal ze zaměstnanců informačních služeb akční hrdiny. Hned od začátku nám servíruje většinu trademarků, které si publikum zamilovalo dost na to, aby tenhle špion neopustil plátno ani po padesáti letech.

From Russia with Love
Akce. Hlášky. Istanbul.
Druhý příběh agenta s povolením zabíjet rozhodně nezklamal - nabízí akční jízdu, krásné ženy, Conneryho charisma a první hračky. Začínají se rozehrávat větší hry, objeví se více akce - Bond se vydává správným směrem!

Goldfinger
Zlato. Plán. Aston Martin.
Pořádně slizký a vynalézavý záporák zajišťuje, že se James Bond musí pořádně snažit, aby ho dostal, za což mu můžou být diváci jen vděční! A taky tu jsou stylově umírající dívky, elegantní Sean Connery a všechny důležité bondovské trademarky.

Thunderball
Moře. Ženy. Bomby.
Bondovka, která sází jednoznačně na kvantitu. Scénář měl fajn nápad, ale poslepován mohl být o něco inteligentněji. Stále tu jsou ale cool hračky, Bond girl ve větším než malém množství a luxusní rvačka pod vodou. Kdyby tajemná organizace SPECTRE nejednala tak zbytečně složitě, nejspíš by si získala víc respektu, ale stejně to je celé bezva podívaná.

You Only Live Twice
Japonsko. Zmrtvýchvstání. Nellie.
Ne že by to tak vždycky fungovalo, ale You Only Live Twice v luxusním podání Nancy Sinatry uvádí luxusní Bondovku. Agent 007 bojuje proti organizaci SPECTRE, ale tentokrát mu místo obligátních Američanů pomáhají Japonci (a Japonky) a rozhodně to stojí za to. Q se zase vyznamenal na poli dopravních prostředků a odhaduji, že někde v tomhle díle začal Bond pěstovat své hobby proklamované ve Skyfallu: zmrtvýchvstání. Skvělé bondovské dobrodružství, které tvoří originální příběh a zároveň navazuje na předchozí, aniž by působilo jako věčné opakování.

On Her Majesty's Secret Service
Australan. Manžel. Tragéd.
Na scénáři je na první pohled vidět, že Bondem měl být Sean Connery. George Lazenby taky na první pohled vypadá, že Bondem měl být Sean Connery. Jakmile ovšem promluví, všichni si uvědomíme, že to Sean Connery není a nikdy nebude. Nemyslím si, že Conneryho nelze v roli Bonda nahradit. Ale rozhodně to nejde takhle. Nevýrazný Australan ve službách Jejího Veličenstva působí maximálně nedůvěryhodně a scénář předstírající, že 007 je stále jedna a tatáž osoba (případně že existuje společná paměť agentů) nepomáhá. Závěrečný obřad je jen takovou tečkou za tím, kudy cesta nevede.

Diamonds are Forever
Diamanty. Vesmír. Protiva.
Jakkoli jsem byla ráda za návrat Conneryho, Diamanty mě úplně nenadchly. SPECTRE se nijak zvlášť nevyvíjí, invenční cíle taky nemá, a navíc je tu opravdu otravná Bond girl. V průběhu sledování jsem se nenudila, ale jde o rychle zapomenutelný film.

Live and Let Die
Nekňuba. Nuda. Věštkyně.
Začíná to krásnou úvodní písní (jednou z nejhezčích bondovských), ale to je dost slabá útěcha pro to, co následuje. Nejvíc zamrzí nevýrazný nový Bond, kterému ženy padají kolem krku výhradně proto, že to mají ve scénáři, a který trousí předepsané hlášky s takovým nedostatkem charismatu, že je to k smíchu. Ne moc chytrý scénář a nudná režie dojem nevylepšují... Představa, že tenhle představitel Bonda zůstane ve funkci ještě v šesti filmech, mě děsí.

The Man with The Golden Gun
Záporák. Zlato. B(l)ond girl.
Moore má v tomto díle šmrnc, který bych do něj po výkonu v Live and Let Die neřekla. Jeho kolegyně sice vzbuzuje otázky, kdo a podle jakých kritérií rekrutuje zaměstnance MI6, ale celkem do příběhu zapadá. Nejlepší je ovšem šílený a bondovsky přestylizovaný záporák Scaramanga, kterého Christopher Lee zvládá na jedničku. Milé překvapení.

The Spy Who Loved Me
Kooperace. Jaws. Rybičky.
Otřepaný plán na zničení světa, další mezinárodní spolupráce tajných služeb, další záporák, který si dělá z nepřátel krmení pro rybičky... Navíc se James dostává do trapné situace, kdy Bond girl vypadá, že by mohla být jeho dcerou. Uznávám, bylo tam pěkné obojživelné auto a stylová zrůdička Jaws, ale to opakování!

Moonraker
Vesmír. Laser. Rakety.
Roger Moore není můj typ. Ani můj ročník - to ale platí i pro téměř všechna děvčata, na která používá svůj šarm a prochází mu to. Ano, celkově je Moonraker docela zábavný, vesmírné zbraně roztomilé… Počkat - od kdy se James Bond snaží být roztomilý?! Opravdu bude tenhle člověk hrát ještě ve třech filmech?

For Your Eyes Only
Děda. Disko. Vzpomínky.
Už od Agenta, který mne miloval všichni víme, že Roger Moore neumí lyžovat. Tak proč si to připomínat? Tvůrci mají čím dál tím větší honičku najít Bond girl, která bude mladá, krásná a sexy, a zároveň vedle ní James nebude působit jako pedofil. Nakonec tady máme jednu odmítnutou lolitku a jedno děvče, ke kterému se Bond chová spíše otcovsky, ačkoli na konci dojde na obligátní milostnou scénu, ze které je slyšet prekoitální konverzaci a vidět nohy obou zúčastněných od kotníků dolů. Legrační. Také jsem úplně nepochopila, jaký smysl měla úvodní návštěva hrobu Lazenbyho manželky a následná likvidace Conneryho úhlavního nepřítele.

Octopussy
Cirkus. Indie. Fraška.
Lehce nekorektní šarmantní sympaťák se změnil v promiskuitního dědulu s trapnými vtipy, kterého Q vybavuje různými vozítky a Bond girl s armádou cirkusaček mu zachraňuje zadek. Tomu říkám degenerace. Jestli takhle vypadají muži ve službách Jejího Veličenstva, tak God save the Queen!

A View to Kill
Koně. Čipy. Psychopat.
Že Roger Moore nelyžuje, už víme, tak proč se nás nepokusit přesvědčit, že se na stará kolena naučil jezdit na pseudosnowboardu? Ne, Bond s Moorem začínající ve sněhu nemůže dopadnout dobře. Dopadl sice o něco lépe než několik předchozích dílů - méně směšných situaci, méně hloupých vtípků, a hlavně dokonalý psychopat stojící proti Jamesovi a Silicon Valley. Bond girl pro jednou nevypadala, že by mohla být jeho dcerou, ale byla děsně uječená. (Jsem na sebe hrdá, že jsem to nevzdala a v rámci dívání se na Bondovky jsem nevynechala ty s Moorem.)

The Living Daylights
Mladší. Drsnější. Vážnější.
Konečně! TImothy Dalton přivedl na plátna ztracený šarm agenta 007. Možná mu chybí určitý humor a nadhled charakteristický pro Conneryho (a později Brosnana), ale rozhodně mu nechybí charisma a energie a akční scény jsou najednou věrohodnější a přirozenější. Začal poměrně drsně a rozhodně vážněji než více či méně úmyslně legrační Moore, a změna je to rozhodně k lepšímu.

Licence to Kill
Přátelství. Láska. Práce.
Zajímavá poloha agenta 007: není to ten chladný profesionál, ale dělá svůj job z osobních důvodů, takže působí překvapivě drsně a životně. Je to dost vážné, ale rozhodně působivé. A bude trvat ještě skoro dvacet let, než se vážnější a drsnější Bond podaří prodat publiku - bohužel pro Timothyho Daltna s jinou tváří... Tak nevím, jestli mi to nemá být líto.

Goldeneye
Restart. Akce. Šarm.
Nový začátek po delší pauze se povedl víc než dobře. Rozvoj techniky dost pomohl, ale jde hlavně o propracovanou akční jízdu, ve které je centrem dění Brosnan, jehož Bond sice řeší osobní případ, ale nechybí mu nadhled, hlášky a styl. Některé kousky jsou zcela neuvěřitelné, ale o to více dechberoucí. Například honit na motorce letadlo. Vzduchem. A uspět. Myslím, že lepší rozloučení se studenou válkou jsme si snad ani nemohli přát.

Tomorrow Never Dies
Asie. Voda. Noviny.
Dost originálně a aktuálně pojatý záporák, asijské kulisy a Brosnanův Bond, který má styl - to vše funguje jako vhodné ingredience pro Bondovku, která sice není tak revoluční jako Zlaté oko, ale nabízí podívanou plnou akce a technických hraček, která potěší.

The World is Not Enough
Akce. Ropa. Potvora.
Brosnanův Bond mě baví. Robbie Coltrane mě baví. Krásná potvora Sophie Marceau mě baví. A všichni dohromady tvoří příběh, který odsýpá, je v něm spousta akce, čas od času něco vybouchne, někdo se projede fakt divným dopravním prostředkem a po plátně se promenáduje doktorka jaderné fyziky, která by se v případě potřeby pravděpodobně uživila jako modelka. Prostě Bondovka.

Die Another Day
Citace. Akce. Destrukce.
Jubilejní dvacátý Bond nabídl příjemnou akční jízdu se všemi důležitými trademarky, fanoušky-uspokojujícími citacemi a pořádnou dávkou akce. Brosnanův Bond v sobě má i přes poněkud drastický začátek něco klukovsky hravého, takže Dnes neumírej působí - v návaznosti na ostatní Bondovky s Brosnanem - jako taková odlehčené zábava. Krásné ženy, rychlé dopravní prostředky, destrukce opulentních sídel, znetvoření záporáci... To vše okořeněné přímočařejšími citacemi předchozích dobrodružství. Není to extra sofistikované, ale má to drive.