avatar uživatele

maudite

Jméno
Věk
Bydliště
Twitter
Facebook
Instagram
Poznámka
Názory
plakát filmu
3 sezóny v pekle
3 sezóny v pekle
70 %

hezká podívaná s několika přehmaty

Od jistého hrůzyplného zážitku, v němž figuruje dálkový autobus a chorobně vlastenecký řidič, jsem si vytvořila fóbii z českých filmů. Nemám je ráda a rozhodně na ně nechodím do kina. Jednou za čas mi to ale nedá, a zkusím štěstí. Tentokrát se vyplatilo. Už kvůli krásným kostýmům, krásné výpravě a krásné Karolině Gruszka. Po takovém vizuálním uspokojení jsem schopná přehlédnout mírnou zdlouhavost a určitou nedotaženost hloubky. Je škoda, že Kryštof Hádek občas vypadá spíše jako fracek, který si hraje na intelektuála, než intelektuál, pro nějž je nedílnou součástí životní filosofie býti frackem. Ale ve druhé, méně poetické, části filmu si reputaci napravil. Herci ve vedlejších rolích byli dobří a dostali přiměřené množství prostoru. A abych nezapomněla: hudba byla úplně báječná! Byla to zkrátka hezká podívaná s několika přehmaty.

15. července 2010
plakát filmu
Serge Gainsbourg
Gainsbourg (Vie héroïque)
80 %

Stojí za vidění

Pro tento film jsem nejspíš správná kategorie diváka: Serge Gainsbourga znám jen trochu a jeho písničky mám ráda, takže se mi nemůže stát, že bych byla znechucena tím, že musím dvě hodiny poslouchat hudbu, která se mi nelíbí, ani nemůžu být otrávena faktickou nepřesností nebo nevhodnou interpretací jeho života či díla. Kromě akustické stránky mě film uspokojil i po té vizuální - střídání období, partnerek a jejich kostýmů zaručuje, že je pořád na co koukat. Nesmím opomenout ani povedené obsazení, zejména titulní Gainsbourg v podání Erica Elmosnina je okouzlující a žádná z partnerek mu ostudu nedělá. Filmu bych snad vytkla jen to, že ke konci začal být poněkud zdlouhavý. A malá zajímavost na závěr: "Serge Gainsbourg" získal ve Francii ocenění Gérard (antiCésar) v kategorii "Gérard za film, který není špatný, ale není dobrý. Tedy, není špatný. Ale není dobrý. Ale není až tak špatný. Ale dobrý taky ne. Ale není špatný. To znamená, že není dobrý. Rozumíte?" Já osobně tomu tedy moc nerozumím, neb mi přišlo, že film mnohem více "není špatný" než "není dobrý", ale každý má právo na svůj názor.

28. května 2010
plakát filmu
Muži, co zírají na kozy
The Men Who Stare at Goats
80 %

Hezké

Tak tohle je filmu, který na člověka zapůsobí už svým názvem. (Ó můj bože, já vím, že to překladatelé nemají jednoduché, ale tohle?!) Původně jsem se trochu obávala (nakonec neoprávněně), že budu v kině plném náctiletých chlapců a budu si připadat nemístně. Nicméně trailer mě přesvědčil, že tuhle komedii chci vidět. A nelitovala jsem. Bylo to milé, veselé, zábavné, absurdní a nepodobné libovolnému jinému filmu souvisejícímu s válkou. To vše navíc korunováno mými oblíbenými herci, kteří mě ani tentokrát nezklamali. Jasně, už jsem viděla lepší filmy, a tenhle mohl být v některých ohledech trochu promyšlenější, ale pobavila jsem se báječně, a to je přeci účel komedie.

25. května 2010
plakát filmu
Tlukot mého srdce se zastavil
De battre mon coeur s'est arrêté
80 %

Duris, Audiard & Bach

Možná za to může grázlík hrající na piano Romain Duris, možná za to může Audiardův smysl pro zachycení příběhů z prostředí s pochybnou pověstí, možná za to může Bachova Toccata... Kdo ví? Prostě se mi to líbilo. Máte-li rádi cokoli z toho, můžu film jen doporučit.

25. května 2010
plakát filmu
Muži, kteří nenávidí ženy
Män som hatar kvinnor
70 %

dobrá adaptace

Tento film dokázal dobře využít kvalitní literární předlohy. Jeho silnou stránkou je, kromě již zmíněného příběhu, obsazení hlavní hrdinky: Noomi Rapace ukazuje nesporné herecké kvality a do role svérázné Lisbeth Salander se výborně hodí. To samé se ovšem nedá říct o jiných důležitých postavách. Mikael Blomkvist, který by měl být mladé ženě rovnocenným partnerem, působí v podání Michaela Nyqvista více než nevýrazně. Sečteno a podtrženo: povedená adaptace knihy, od které však nečekejte nic příliš originální, pokud jste předlohu četli.

24. května 2010
plakát filmu
Labyrint lží
Body of Lies
70 %

Dobrý, ale...

Nalákána pány Scottem a DiCapriem, jakož i blízkovýchodním tématem, podívala jsem se na Labyrint lží. Na jedné straně musím přiznat, že jsem viděla lepší filmy od Ridleyho Scotta, lepší filmy s Leonardem DiCapriem i lepší filmy o Blízkém východě. Na druhou stranu: tenhle vůbec nebyl špatný. Děj byl, v souladu s názvem, příjemně spletitý, ale ne natolik, aby v něm člověk zcela zabloudil. Objevilo se v něm několik zajímavých akcí a kliček, ale jako celek mi připadal trochu nemastný-neslaný. Nepostrádal určitou důvěryhodnost, která byla, vzhledem k tématu, zcela na místě, ale možná by mohl být o něco dynamičtější. Velkým pozitivem filmu byli tři protagonisté: Zatímco Leonardo DiCaprio v roli agenta CIA v terénu podal výkon zcela odpovídající jeho standardům (což není rozhodně špatné hodnocení), působivější byly dvě další postavy: jeho nadřízený Ed Hoffman v podání Russella Crowa a hlavně šéf jordánské rozvědky Hani Salaam ztvárněný Markem Strongem. Z obtloustlého agenta CIA, který, zatímco vozí děti do školy, rozhoduje o životě či smrti lidí na druhém konci světa, vás zamrazí. Snad nejvíce zamyšleníhodný je Hani - vzbuzuje úctu a zároveň stále nevíte, na čem vlastně jste. Ačkoli se jeho cíle shodují s cíli CIA, prostředky nejsou úplně stejné. Na jednu stranu jsem nepochybovala o existenci jeho smyslu pro morálku, ale také jsem si nikdy nebyla jistá, co přesně podle něj morálka znamená. Zkrátka, Labyrint lží je dobrý film, kterému však k dokonalosti pár věcí chybí.

22. května 2010