misisek
Princezna ze mlejna
Vím jedno oudolí, vím já pěknej...
...kdo by neznal tuhle nesmrtelnou písničku? Každý si okamžitě vybaví Princeznu ze mlejna. Mně se Troškovy pohádky prostě líbí a myslím, že patří k nejlepší novodobé tvorbě pro děti. Jeho pohádky navazují na staré a stále živé geniální klasiky (např. Princezna se zlatou..., Tři oříšky..., Pyšná princezna). Dokáží zaujmout, mají všechno, co má správná pohádka mít - hlavu a patu, silný a originální příběh, gradaci, vtip, krásné melodické písničky, celkově jsou nenásilné, pohodové, poutavé a kouzelné. Nesmím zapomenout na skvělé herecké výkony všech herců, a pochopitelně na Yvetu Blanarovičovou, jejíž čert je tak milý, nezapomenutelný, a nikde ve světě ani u nás nemá konkurenci! Vodník byl také skvělý, rozmazlený knížepán rovněž neměl chybu. Můžeme být rádi, že tu máme tak výborného režiséra jako je pan Troška. Obohatil naši kinematografii o krásné filmové poklady jako málokdo. Pro mě je zkrátka nejlepším českým režisérem současnosti.
Princezna ze mlejna 2
Opět nezklamala
U všech dobrých filmů i pohádek se vždycky bojím druhého pokračování, protože to bývá většinou horší, nedosáhne takových kvalit jako první díl a celkově zkazí celkový dojem celé série. Když už se totiž něco povede s takovým úspěchem, tak je celkem logické, že druhý díl má pomyslnou laťku hodně vysoko a trumfnout první díl je skoro nadlidský výkon. Princezna ze mlejna 2 ale nezklamala a patří ke krásným výjimkám. Netrumfla sice první díl, oba jsou stejně hezké, ale krásně navazuje na bravurní jedničku. Promyšlený děj, gradace, napětí, vtip, úžasní herci, dobrodružství, jistá mystičnost. Zvláště scéna s Turky se velmi povedla, vypadalo to jako scéna z nějakého historického filmu. Bude jen zázrak, jestli nějaký jiný současný režisér natočí stejně tak kvalitní pohádky jako Zdeněk Troška. Zkrátka pan Troška má cit pro pohádky, ten ví, co dělá.
Z pekla štěstí
Výborné
Po princezně ze mlejna 1 a 2 další úspěšná a kvalitní pohádka, u které jsem se zasmála, bála a zároveň měla slzy na krajíčku. Silný a poučný děj, jež se prolíná s lehkostí a vtipem Troškovi vlastním. Tahle pohádka mě úplně ozbrojila, můžu se na ni dívat klidně každý rok. Líbí se mi, že režisér zásadně ve svých pohádkách ukazuje malebnost české krajiny a líbeznost tuzemských zámků, kterými se může pyšnit málokdo. Herci hrají a nepřehrávají, vše působí věrohodně a ne vyumělkovaně jako v jiných pohádkách. Koneckonců pan Troška je opravdu talentovaný režisér, který dělá své filmy s láskou. Jde vidět, že ho jeho práce opravdu baví.
Želary
Přakvapivé
Obecně filmy české kinematografie 21. století nemám ráda. V mnoha případech jsem se víc než zklamala. Není divu, že jsem se nechtěla podívat ani na tolik oceňovaný snímek Želary. Jenže po letech rezignace jsem si nakonec řekla, že to nějak překousnu. Zpočátku to byla docela nuda, už už jsem to chtěla přepnout na jiný kanál, když se najednou začalo něco dít. Film začal gradovat a z ničeho nic tu byl dramatický a strhující příběh. Snímek mě tedy příjemně překvapil a nakonec jsem byla ráda, že jsem ho napřepla. Jediný problém jsem měla s Aňou Geislerovou - vůbec se mi do téhle role nehodila. Její tolik chválený herecký výkon, za něhož získla dokonce Českého lva, mě nepřesvědčil po všech stránkách. Zaprvé nevypadá jako židovka a zadruhé: na to, že utíkala před nacisty a musela se schovat v jí neznámé horské vesnici, neměla žádný strach. Žádný pocit beznaděje, prázdnoty, osamělosti a smutku z ní nebyl evidentní. Na mě působila spíše jako nóbl panička, která se těší, že si u milence na venkově konečně odpočine od manžela i od všedních dnů ve městě. Zkrátka podle mě nedokáže vystihnout psychické rozpoležení člověka v tak těžké situaci. Celkově mě hraní Geislerové připadá spíše jako přehrávání. Česká herečka, která má snad nejvíce Českých lvů ze všech, by podle mého mínění měla hrát profesionálněji.
Mary Poppins
Kouzelné
Jsem ráda, že jsem měla to štěstí zhlédnout v televizi příběh kouzelné chůvy s deštníkem a krásným jménem - Mary Poppins. Příběh je velice originální, kouzelný, pohodový a poučný. Každého člověka vtáhne do hlubin fantazie, neobyčejných dobrodružství, do světa nenásilí, dětské nevinnosti a hravosti. Navíc s doprovodem krásných písniček. Tento film není jen pro děti, ale pro všechny, kteří se alespoň někdy chtějí vrátit do dětských let, kdy se člověk dívá na svět jinýma očima, kdy žádný problém není takovým problémem, aby si z něho člověk dělal vrásky, do jediného období, kdy máme poklid v duši... A proto udělejme si čas a dopřejme svým potomkům pohádkové dětství, aby si v dobách bolesti vzpomněly, že existovala etapa života, která stála za to a zároveň je povzbudila a dodala jim sílu čelit dalším překážkám, které jim život nastraží. A to si myslím, že je také hlavním posláním knihy i filmu.
L'homme qui plantait des arbres
Úchvatné
Tento film je velice zajímavý a tajemný. Zpočátku jednoduchý příběh, zdá se. Jenže neuvěřitelně duchaplný a poučný. Svou formou sice na první pohled příliš nezaujme, ale když se skloubí s brilantním příběhem, vznikne podívaná, která nenechá nikoho chladným. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti se skrývá krása. Po zhlédnutí má člověk neskutečnou touhu dělat něco smysluplného a blahodárného. Film nám téměř filozoficky ukazuje ohromný soulad duše a přírody. Zároveň však nepřímo apeluje na nás všechny, abychom jen nezírali kolem sebe, jak vše chátrá, ale abychom i my učinili něco proto, aby byl svět, ve kterém žijeme lepším nebo zůstal přinejmenším v budoucnu stejně tak dobrý, jaký doposud je.
Memoirs of a Geisha
Pozoruhodné
Film je zajímavou exkurzí do jiného světa, do světa gejš. Gejša je umělkyně a dělá společnost pánům z vyšší společnosti. Svou inteligencí a krásou v lidech vzbuzuje obdiv, úctu a uznání. Jenomže docílit toho, aby byla gejša gejšou stojí neskutečné úsilí, dřiny a strádání. Avšak pod maskou krásně namalované tváře a lesklých pestrobarevných šatů se skrývá bytost s obyčejnými lidskými tužbami a přáními. Jenže gejša je zajatkyní vlastního osudu: ona nemá právo na lásku a je odsouzená k věčné samotě. Velice působivě až poeticky natočený film je analýzou vnitřního prožívání právě jedné gejši. Krásný romantický příběh, který je skloubený s víc než impozantní hudbou Johna Williamse, se stává nezapomenutelným zážitkem.
La vita è bella
Dokonalý film
Tento film je opravdu výjimečný, úplně mi vyrazil dech. Klobouk dolů před Robertem Benignim, který je scénáristou, režisérem a zároveň hlavním hercem tohoto filmu. Dokázal vymyslet senzačně promyšlený příběh, který je plný inteligentního humoru, komických scén a romantiky i přesto, že se odehrává na pozadí druhé světové války. Dokonale vystihuje absurditu války. Zkrátka tento nádherný a zároveň dojemný film nemá chybu.
Schindler's List
Nejvěrohodnější obraz druhé světové války. Film je důkazem toho, že díky bravurním hereckým výkonům, fantastické hudbě, hrůzostrašné atmosféře, může i dnes vzniknout dílo připomínající autentické ztvárnění nejničivější války v lidských dějinách a tragiku nevinných lidí, kteří se z ničeho nic stali terčem zabíjení a ponižování ze strany agresorů, z nichž žádný neprojevoval soucit, i když sám byl člověkem. Absurdita nelidské války je zde cítit s každým dalším snímkem. Divákovi chvílemi připadá jakoby byl celý film natočený neznámým kameramanem, jež se náhodou ocitl v centru dění a vše si důkladně zaznamenával, aby po válce mohl ukázat světu, že i v tak otřesné době existoval někdo, kdo podal záchrannou ruku válkou zuboženým lidem a že jim někdo poskytl malý a světlý ostrůvek naděje v moři zabíjení. Již zmiňované herecké výkony neměly chybu. Ralph Fiennes připomínal skutečného dobového psychopatického nacistu, který jakoby si chtěl "jenom" zkusit zahrát ve filmu. Nacistu, který nemá s nikým slitování, je zahleděný sám do sebe, láska k bližnímu svému je mu cizí a lidský život je pro něj něco tak nepodstatného až z toho mrazí. Liam Neeson zase dobráka, kterému není lhostejný nešťastný osud zbídačených lidí a s každým dalším mrtvým jakoby ubylo i kousek jeho. Výborný Ben Kingsley připomínal moudrého učence, jež se snaží zachránit své lidi, i když si není jistý zda-li existuje ještě nějaká naděje. Smekám před Stevenem Spielbergem, dále před tvůrci, kteří se na filmu podíleli a samozřejmě před všemi lidmi, kterých se tato noční můra týkala. Jediné co mě ve filmu hřálo u srdce bylo, že Oskar Schindler pocházel z Československa, takže nám nezbývá nic jiného, než být pyšní na hrdinu, kterého sice skoro nikdo nezná (a to je špatně), ale po zhlédnutí filmu na něj určitě nikdo nezapomene. Kéž by bylo víc takových lidí!
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Cuarón á la Tim Burton
Se změnou režiséra přicházejí i nové návyky. Už to nejsou Bradavice, jaké jsme znali z předchozích dílů. Alfonso Cuarón natočil tento díl zcela odlišně. Nemůžu si pomoct, ale připadá mi, že snem tohoto režiséra bylo natočit film á la Tim Burton a Harry Potter k tomu přímo vybízel. Nakonec se mu to povedlo a to je kámen úrazu tohoto filmu. Nemůžu říct, že film nebyl hezký, ale něco mi na něm neladilo. Tak např. připadalo mi, že se z filmu ztrácí vtip. Samozřejmě, bylo tam hodně vtipných scén, ale že bych se smíchy popadala za břicho jako v předchozích dílech? To ne. Jenže záleží na každém jedinci, jaký styl humoru upřednostňuje. Nebylo zde ani moc zapamatelných hlášek. Příliš často bylo mračné počasí, takže to na mě působilo chmurnou atmosférou. Studenti většinou ani nechodili v hábitech. Nový Brumbál v podání Michaela Gambona už není takový, jaký bývával dříve, tím myslím trochu rozměrnější a kouzelnější. Každopádně se i zde najde několik světlých stránek. Velice se mi zamlouval sbor, jež vítal studenty první den krásnou písní, kterou složil můj oblíbenec John Wiliams, dále klofan, patroni, profesorka Tryllowneyová, ale i vlkodlak Lupin nebo vězeň z Azkabanu Sirius Black, o němž vlastně celý tento díl je. Avšak celkový dojem byl až příliš ponurý...ale to bylo asi těmi mozkomory.
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Žádná sláva
Nevím, co přesně si David Yates myslel, když natáčel Fénixův řád. Možná doufal, že předchozí čtyři díly strčí do kapsy, jenže se mu to nějak vymklo z rukou. Ne, že by byl pátý díl nějak výrazně pokažený, ale chvalozpěvy se protentokrát konat nebudou. Obraz byl moc tmavý, scénář odfláklý, nejednoznačný až chaotický. Kdybych nečetla knížku sotva bych poznala o čem film pojednává. Skladatel hudby se také moc nevyznamenal, hold Wiliams je Wiliams. Ale abych jen nekritizovala, byly tam okamžiky, které bych chtěla pochválit. Líbila se mi dokonale nesnesitelná Dolores Umbridge, lechce potrhlá Lenka Střelenka či šílená Belatrix Lestrange, tyto herečky to zahrály bravurně. Stejně ale nezachranily celkový dojem filmu. Dvěma slovy: žádná sláva.
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Tajemný
Když je stejný režisér, tak je stejná i kvalita. Oceňuji, že nás Chris Colombus opět nezklamal a pěkně navázal na famózní jedničku. V tomto díle se objevují nové herecké postavy, nová dobrodružství, děj je napínavější, mrazivější, vtipnější, a jak napovídá sám název i tajemnější. Tvůrci si skvěle poradili s Dobbym, Aragogem i Baziliškem. Obraz neměl chybu a o hudbě ani nemluvě. Celý film mi, stejně jako knížka, připadá jako dobře promyšlená detektivka. Zkrátka celá série o Harry Potterovi je dobře promyšlená detektivka z prostředí čar a kouzel.
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Chris Columbus
Někdo si to možná neuvědomuje, ale byl to právě Chris Columbus, kdo stál na počátku filmové mánie. On vdechl knihám o Harrym Potterovi život, byl to on, společně s dalšími tvůrci, kdo vybral herce, zrealizoval Bradavice, spěšný vlak do Bradavic, dům Dursleyových, famfrpál, Velkou síň, Brumbála, Snapea a mnoho dalšího... dalo by se toho ještě hodně vyjmenovat. Ostatní režiséři jen stavěli na dobře zbudovaném základu. Nedokážu si představit, že by první díl série někdo natočil lépe. Nechybí v něm vtip, napětí, radostné a smutné chvíle, dobro, zlo, závist a hlavně kouzla. Tu vší nádheru ještě podtrhuje nádherná a kouzelná hudba. Spojení úžasné fantazie J. K. Rowlingové, talentovaného režiséra Ch. Columbuse a geniálního skladatele Johna Wiliamse vzniklo krásné dílo, ke kterému se budou další a další generace ještě dlouho rádi vracet.
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
Klid před bouří
Předposlední díl celosvětového fenoménu. Myslím, že je to velice dobrý film. Po docela dobrém Fénixově řádě, nepovedeném Princi dvojí krve, je zde film, který převýšil ty předchozí nejméně o dvě hlavy. Přiznávám, že jsem měla obavy, když jsem se dozvěděla, že poslední díly bude i nadále točit Yates. Jde vidět, že režisér Yates potřeboval trochu praxe. Po dvou méně dobrých filmech tedy konečně dostal rozum a natočil film, který se daleko víc podobal knížce, na rozdíl od těch dvou předchozích, které mi, až na některé výjimky, připadaly, že jsou spíše výmyslem scénáristy, než J. K. Rowlingové. Pokaždé vynechával ty nejdůležitější scény a když je náhodou nevynechal tak je ochudil a zkrátil tak, že jsem na něj měla nejednou vztek. V tomto díle je tomu jinak, jakoby to ani netočil on. Tam je vše tak, jak má být. Možná je to i tím, že je film rozdělen na dva díly. A to je další plus. Alespoň získal víc času věnovat se všem klíčovým scénám. Co naplat, film mi připadá jako klid před bouří, která s Harry Potterem a relikvií smrti 2. část zaručeně přijde.
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
Škoda, že vše končí...
Úplně poslední díl Harryho Pottera. Nedávno to začalo a teď to končí. A protože to je závěr, budu v hodnocení hodně přísná. Tak za prvé: technické zpracování je naprosto skvělé. Nápad zpracování filmu ve 3D byl úžasný. Vidět postavy takhle zblízka je opravdu zážitek. Za druhé: děj. Myslela jsem, že když je to poslední díl, tak bude přesně podle knížky, ale nebyl. Zase tam byly scény, které si tam scénarista vymyslel. Scéna u Gringottových neměla chybu. Avšak scéna, jak Voldemort zabíjí Snapea byla udělaná jinak. Mělo se to odehrát v Chroptící chýši, měl na to koukat jen Harry a navíc měl být pod neviditelným pláštěm. Ve filmu se to odehrálo v nějakém domku a přihlíželi tam i Ron s Hermionou. Princův příběh mi také připadal odfláklý. Byl hodně krátký a důležité scény mi v něm chyběly. Závěrečná scéna s Harrym a Voldemortem byla také úplně jiná. Zaskočilo mě, když Voldemort začal Harryho mlátit. To v knížce sice nebylo, ale filmu to dodává na dramatičnosti. Scéna po 19-ti letech byla skvělá. Když jsem četla knížku myslela jsem, že to budou hrát jiní herci, jenže opak je pravdou. Nakonec jsem ráda, že to hráli ti samí. To by přece nebylo ono, i když to vypadalo docela vtipně, protože všichni vypadali skoro stejně jako zamlada. Nejvíc se mi líbil starý Draco Malfoy, Ron a Ginny. Zkrátka, bylo tam hodně scén, které by se daly zkritizovat, ale i pochválit. Nechyběly tam ani velmi dojemné scény, při kterých jsem uronila nejednu slzu. A za třetí: herecké výkony. Nejlépe se své úlohy zhostili Snape alias Alan Rickman a Voldemort alias Ralph Fiennes. Ti dva to hráli naprosto přesvědčivě. Koneckonců, i přes to, že film nebyl natočený přesně podle knížky, stal se dalším z mých nejoblíbenějších filmů o Harrym Potterovi. Po tomto díle budou režiséra Yatese všichni nosit na vavřínech. Natočil hit, který má ze všech stran pozitivní ohlasy a všem se líbí. Možná, že nakonec dostane i Oscara. Trochu nefér vůči předchozím režisérům (Ch. Colombus, A. Cuarón, M. Newell).
Forrest Gump
Tradice
Tento úžasný film dávají v televizi skoro každý rok. A já se na něj každý rok znovu a znovu ráda podívám. Forrest Gump se stal tradicí. Aby taky ne, vždyť se není čemu divit. Život naivního prosťáčka, kterého čirou náhodou potká štěstí a životní láska, každého pohladí na duši. T. Hanks ho zahrál bravurně. Velice silný citový příběh o lásce, přátelství, toleranci a schopnosti pomáhat druhým dostal tolik ocenění oprávněně. Na místě je také tragický, ale zároveň radostný konec.
American Beauty
Americká hrůza
Tenhle film byl jeden z největších propadáků, který jsem kdy viděla. Nechápu jak mohla tahle slátanina dostat tolik cen včetně Oscara za nejlepší film. Ten, kdo tento film hodnotí pozitivně, zřejmě ani filmům nerozumí!! Film je postaven na principu "Císařovi nové šaty", přičemž jeden řekne, jak film byl úžasný a ten druhý, aniž by trochu přemýšlel, řekne to samé. Poté se z toho strhne řetězová reakce lidí, kteří nemají vlastní názor, a potom film sklízí takovéto ovace!
Michael Clayton
???
Hodně jsem se těšila až si ten film pustím. Tolik ocenění dostal, tak to bude určitě dobrý film řekla jsem si. Když film skončil nestačila jsem zírat. Vůbec jsem se v něm nevyznala, děj byl tak zamotaný, že doteď nevím o čem film byl. A tolik ocenění? A za co??! T. Swinton dostala Oscara jenom za to, že se tam párkrát ukázala snad jen na setinu vteřiny! Příšerný!! Když už bych měla dát Oscara tak jenom Cloonymu, ten svoji roli zahrál výborně. Netuším proč nedali Oscara právě jemu. Podle mě má vypadat dobrý film s tolika oceněními úplně jinak!!!! 100% za Cloonyho herecký výkon!!
Harry Potter and the Half-Blood Prince
Docela dobrý...
Ale jo. Tenhle film byl docela dobrej...Avšak nejslabší článek celé série. Na můj vkus byl až moc ztmavený. O pětce radši ani nemluvím, ta byla zase moc do modra, šeda nebo já už ani nevím. Podle mě šestka - až na ty barvy nebyla tak špatná, akorát tam mohlo být víc scén z jiných předmětů. Pořád dokola se tam omýlaly jenom lektvary. Ale co třeba obrana proti černé magii? Nebo spousta jiných předmětů? Ty jako by vůbec neexistovaly. Chápu, že se jim tam nemohlo vejít vše, ale byly tam podle mě i zbytečné scény, které nebyly až tak důležité, ale přesto tam byly. Například mě iritovaly sentimentální puberťácké love story. Také tam mohlo být více vzpomínek z myslánky. Vadilo mi, že Toma Raddlea i nadále nehrál Christian Coulson...Závěrem: s tím ztmavením to opravdu přehnali. Od té doby, co si vzal Pottery do parády Yates je to nějaké divné...Podle mě byly nejlepší první čtyři díly...Nemám pravdu??
Harry Potter and the Goblet of Fire
100%
Jeden z mých nejoblíbenějších dílů této sagy. Velice pěkné filmové zpracování. Nechybí v něm napětí, akce, temné chvíle, dobrodružství, vtip úžasné počítačové efekty, kvalitní herecké výkony.... Samozřejmě tam není úplně všechno, co bylo v knížce. Vždyť se není čemu divit. Kdyby měli do filmu nacpat vše, co je napsané v knížce, byl by film minimálně 2krát delší než je teď. Avšak podle mě to Mike Newell natočil skvěle. Vše podstatné - byť jen trochu pozměněné - film obsahoval. Podle mě si film zaslouží 100%