JaSof
Cloud Atlas
Respekt, bratři
Bála jsem se. (Si to pustit.) Vždycky je to tak - když nějaký film budí tolik emocí a má tak velký ohlas, jsem nedůvěřivá jako rotvajler před krytím. Jeden večer na to došlo. Přiznám se, že jsem se nechytala, intelekt jako bych zapomněla v kočárkárně, pořád mi nebylo jasné, co se to na té obrazovce děje. Můj drahý odpadl po půlhodině se slovy "to radši budu splachovat čas u pasiánsu", já jsem vydržela. Líbilo se mi všechno, i když jsem hodně dlouho nepochopila nic. A pak to najednou začalo do sebe zapadat jako puzzle, dílek za dílkem, a nakonec se vyloupl obrázek, který vůbec nebyl špatný. Oceňuji i relativní happyend. (Jasně, hlavně jsem šťastná, že jsem to nakonec pochopila, takže asi nebudu tak blbá, jak jsem si na počátku připadala.)
Hansel and Gretel: Witch Hunters
Huh!
No, proč vlastně ne. Jako dítě jsem se vždycky bavila představami, co se stane v pohádkách po tom "šťastném konci". A taky mě vždycky zajímalo, co má vlastně člověk vnútri. Po tomhle filmu jsem dostala spoustu odpovědí na obojí. Navíc Jeremy Renner je zde tak sexy, že jsem si posléze musela opláchnout obličej studenou vodou, abych si zchladila obvody. Po dvou verzích Sněhurky, kdy byla jedna stupidnější než druhá, je Jenda s Mařkou překvapivě kvalitní tah pěšcem.
Probudím se včera
Tak nevím. Možná už jsem viděla příliš filmů o cestování v čase anebo mám oproti scénáristovi o 30 bodů vyšší Intenzitu Qokání, ale mně se prostě zdají ty posuny a přesuny časem (a hlavně návraty!) tak pitomě nelogické, že nedokážu vnímat nic dalšího pořádně. Přesto Mádl ucházející, mamka s taťkou a jejich vzájemné interakce převelice vtipné a v novém bytě hlavního hrdiny na stěně visí mapa Ankh-Morporku, proto aspoň za třicet s odřenýma ušima.
Skyfall
Taknějak jsem si zvykla, že je Bond neprůstřelný, a ono překvapivě ne! Taky jsem myslela, že je sexy, a ono taky ne! Craig zde vypadá tak sežvejkaně, že už vůbec není přitažlivý. Pravda, má to ve scénáři, nicméně se nemůžu zbavit dojmu, že už bylo tajně vypsáno další výběrové (z)řízení. A Bardem nepřekvapil, konečně je v roli, kde může předvést svoji slizkost v plné míře. Ale buďme objektivní, koukat se na to (jednou) dalo a zívla jsem si nejvýš třikrát.
The Avengers
Nářez
Netvrdím, že se to místy netáhne jako Pedro na podrážce. Ani se nejedná o nějakou sofistikovanou podívanou, u které pokud vypnete mozkové závity, pochopíte leda závěrečné titulky. Ale baví to akcí, nápady, humorem, je to prostě ve svém žánru skvost, který nadchne a ani mu to nedá moc práce. (Nejvíc mě baví pošťuchování Zeleného s Plechovým.) A když už se vám zdá, že jste dostali i s úroky všechno, pro co jste si přišli, nastoupí na scénu emzáci a jejich létající "želvy". Divák ve tři dé okulárech absolvuje pokles sanice a slintání si do popcornu, i když je jím filmová matadorka ve věku Pegy Tečrové. Bájo.
Going Postal
Slzím dojetím
Stejnojmenná knižní předloha tohoto filmu je jedna z mých "livre fatale", podobně jako asi dvacet dalších dílů Zeměplochy. Říct o mně, že jsem zarytý fanoušek, ani zdaleka nevystihuje onen fatální a sebezničující rozsah mých citů vůči tomuto velkolepému dílu pana Pratchetta. Proto jsem si velmi rozmýšlela, jestli dám filmu šanci. Dala. A nelituji toho ani v nejmenším. Jen mě poněkud děsí, že mi tvůrci patrně viděli do hlavy, protože se trefili skoro ve všem. Reálie, postavy, nepříliš scénáristou zprzněný děj, všechno sedí. Film ani zdaleka nemůže fungovat tak dokonale jako kniha, proto může nefanouška nudit už jenom díky pozvolnosti děje nebo dlouhé stopáži, ale fanoušek si věru přijde na své. Drobnou výhradu mám jen ke castingové chybě v případě Vetinariho - charisma ano, zrzavé vlasy ne. Stejně tak by Angua neměla být takhle tuctová bloncka. Ale zbytek je na jedničku s deseti hvězdičkami.
Morning Glory
Nelíbilo. Takových hvězd si tvůrci zaplatili a výsledkem je nepříliš zajímavý koktejl o pár amerických workholicích, páchajících zprávy ve stylu Snídaně s Novou (i v té úrovni). No, přiznávám, Rachel McAdams mě iritovala zatím v každém filmu, kde se objevila, a tady hraje navíc takové střevo, že bych s ní nechtěla sdílet ani světadíl, natož kancl. Film na jedno použití, po kterém si začnete vážit vlastní práce a hlavně vlastního volného času. (Ti šťastnější i vlastního partnera.) Třicítka za dědu Hana Sola.
The Croods
Lepší průměr
Ne, že bych byla vyloženě zklamaná, ale přiznám se, že jsem se místy nudila. Začátek zajímavý, ač se do děje dostáváme jen velmi zvolna, a co si budeme nalhávat - až tak moc se tam toho neděje. Na to, co hrdinům pořád hrozí za zády, je všechno utahané a ukecané až běda. Fanoušek animáků se navíc neubrání srovnávání, máte pocit, že tohle jste už někde viděli, ať je to (pozor, drobný spoiler) kosterní dopravní prostředek ala Doba ledová, džungle jako ve Vzhůru do oblak, zubatý rudý mrak jako v Lovcích draků nebo krajina na způsob Pandory. Nicméně párkrát jsem se lehce zasmála i dojala a vizuální stránka filmu je obdivuhodná. Navíc hlavní hrdinka Iška je schopná svými vnadami zaujmout nejednoho tatínka (ten pán vedle mě přestával žvýkat popcorn pokaždé, když byl záběr na její kypré pozadí v kraťounké zvířecí kůži). Tak jen směle do toho, bylo i hůř.
Eragon
Pokusím se být objektivní - knihu jsem četla až poté, co jsem viděla film. Ani jedno mě nepřivedlo do extáze, i když přiznávám, že knížka "se čte sama" a má určitý půvab, nicméně pořád je to jen x-tá varianta téhož (nelze popřít podobnost s jinými fantasy, zejména s LOTR). U filmu mám trochu problém s invencemi scénáristy - proboha PROČ se jen snaží děj uhladit tak, aby ho pochopil i dement? Důležité postavy a události zkrouhnou nebo úplně vynechají a naopak - zbytečně rozpliznou kupříkladu Safiřino zranění na konci jen proto, aby z diváků vymačkali nějakou tu emoci... Děj knihy je emotivní sám o sobě, pochopitelný, nepříliš zamotaný, tak proč?! Přesto něco se z mého pohledu povedlo - herci. Představitel Eragona je právě tak nezkušeně "dětský", jak měl být, Arya, Brom - oba skvělí. Co se týče triků - je vidět, že to hlavně mělo být levné, což je trestuhodně nedostatečné zejména v závěru filmu. Vynechání trpaslíků nebo i jen elfských uší je vůči Christopheru Paolinimu téměř pohrdavě sprosté. Malá Safira byla k sežrání, velká už moc ne. Kdyby to vzal do ruky někdo jako Jackson, mohl být tenhle film bomba. Takhle jen zapadne mezi ostatní průměrné fantasy a je to velká škoda. Určitě si tak kvalitní předloha zasloužila něco lepšího.
How to Train Your Dragon
Nemá smysl, abych cokoliv rozpitvávala, protože Omarovic to přede mnou shrnul skvěle. Tenhle film je jeden z nejlepších animáků, které jsem viděla (a že jich bylo!!!). Půvabná animace, spousta nevtíravého humoru, příjemně odsýpající a pestrý děj, krásné výchovné poselství filmu - prostě nádhera. Vřele doporučuji pro všechny věkové kategorie.
Letters to Juliet
Námět - docela prima. Herci - výborná Vanessa Redgrave i půvabná Amanda Seyfried dělají, co mohou, ale kazí jim to všichni tři muži, hlavně Chistopher Egan jako onen "Romeo" je opravdu strašný. Scénář - nechutná přeslazená káva s čepicí přeslazené šlehačky navrch (ten konec je trapný a nevěrohodný až k divákově nevolnosti). Kamera - nádherné záběry nádherné Itálie jsou to jediné, co mě na filmu opravdu bavilo. Ovšem i tohle nakonec bylo korunováno nepěknými studiovými scénami (obě hostiny)...
It's Complicated
Bettyna to o pár názorů pode mnou vystihla naprosto přesně. Průměrný, leč příjemný a inteligentní film s neuvěřitelně skvělou Meryl Streep, přijatelným Alecem Baldwinem a nevhodně obsazeným Stevem Martinem. Málokdy vnímám nějak výrazněji u filmů hudbu, ale tady ji přeslechnout nejde, je úžasná, hravá a velmi příhodná. Tenhle film není pro každého (zejména mladší ročníky se asi budou trochu nudit), ale určitě stojí za vidění.
Vicky Cristina Barcelona
Velice přesně vystihl charakter tohoto filmu můj drahý: kdybychom viděli více postelových scén, bylo by to úplně jako idiotský pornofilm - ani ne tak lascivností tématu, jako spíš nudou děje a rozhovorů. Zajímavé scény byly dvě a v obou zazářila Penelope Cruz (už jen proto jí toho Oscara přeju, byla jediné osvěžení té NUDY). Scarlett Johansson je v tomto filmu ještě nesympatičtějí, než kdekoliv jinde, Javier Bardem na mě působí velice slizce a všichni ostatní jsou silně nevýrazní. Nikdy více.
Doktor od jezera hrochů
Děs. Pan režisér Troška je buď v přechodu, nebo už fakt senilní - tohle je snad ještě horší, než otřesné Kameňáky, ty byly aspoň občas k smíchu. Tohle je spíš k pláči. Navíc Jaroslav Šmíd hraje jako odpad z ochotnického spolku a vzhledem k tomu, že je na plátně skoro pořád, je to chvílemi k nepřežití. Opravdu excelentní však jsou výkony zúčastněných dam - Evy Holubové, Sandry Pogodové a Zuzany Slavíkové. Zcela evidentně je zde kvalitní Švandrlíkův základ zprzněn urputnou snahou naroubovat na něj "Trošku srandy".
Planet 51
Opravdu mi není celkem jasné, proč není tenhle vyvedený animák tak známý jak třeba Monstra versus vetřelci, přestože je mnohem kvalitnější po všech stánkách. Tenhle film do nás pere po celou stopáž spoustu nadmíru vtipných odkazů na hrané sci-fi filmy jako E.T. nebo Vetřelec a pořád má člověk pocit "to už jsem někde viděl", ale není to ani náhodou pocit nepříjemný. Pochytit všechny odkazy se patrně nedá při prvním shlédnutí a já se těším na repete. Samozřejmě jako v každém nepixarovském animáku tu máme trochu hloupoučkou lásku, nejistotou zmítaného teenagera, trochu nabubřelého amerického patriotismu (nicméně podaného sebeironickým parodováním) a příběh sám o sobě zachovává výchovná pravidla dětského animovaného filmu. Přesto si myslím, že si i dospělý divák přijde na své narozdíl od nudy u takových "hitů" jako třeba zcela blbé Zataženo, občas trakaře. Já se bavila překvapivě výborně.
Clash of the Titans
Tak tohle je zase jeden filmový průjem, který nastává, pokud sežvýkáme kvalitní základ (řeckou mytologii) a zalijeme jej nestravitelným patosem, nemastnými a neslanými hereckými výkony, k tomu navíc necháme špatnému scénáristovi volnou ruku, aby nás svým sice snaživým, leč netalentovaným úsilím kopl do žaludku. Nejsem právě zapáleným fanouškem původní verze a tak nebudu srovnávat (to ani snad nejde, jelikož se jedná o dva zcela jiné filmy). Takže zaprvé - scénář je strašný. Jeho pachatel chtěl být originální, ale vůbec k tomu neměl vlohy, takže implantoval něco "ohromující" akce a spoustu "ohromujících" triků na zcela nelogický a nesmyslný příběh, který je poplatný pouze tomu, aby se tam té akce dalo narvat co nejvíc. Zadruhé - Perseus v tomto podání není hrdina, nýbrž zapšklý ostrý hoch, jehož nejvýznačnějším znakem je tupost. Nevím, jak velkou vinu na tom nese Worthington, ale pokud odhodlaný výraz zahraje podesáté pouze pohybem dolní čelisti do strany a nakrčením čela, začnu zívat (přesně proto mi vadil v Avatarovi, doporučuji mu v dalších filmech hrát pouze v modré variantě jeho identity, tam to ještě ušlo, i když patrně jen díky trikařům). Nelíbil se mi ani výkon Liama Neesona, kterého mám jinak velice ráda, tam to možná lze s přimhouřením očí svést opět na scénáristu a režiséra. A zatřetí - triky jsou místy vcelku vydařené (medúza), místy dostatečné (čarodějnice), ale zbytek je trapně přetažený ad absurdum (štíři, Kraken). Tenhle film se prostě nevydařil a je to škoda. Stačilo jen tolik netlačit na pilu a hlavně - vybrat jiné, příčetnější tvůrce...
What's Eating Gilbert Grape
Tak teď asi naštvu všechny milovníky "vyšší filmařiny", ale tohle bylo totálně o ničem. Tolik opěvovaný Johnny Depp je v tomto filmu nudný k uzoufání, po celý film má na obličeji našroubovaný jeden jediný (!) svůj ujetý výraz "tenhle film žere Johnnyho Deppa" (tedy, zase abych mu nekřivdila - asi třikrát se malinko pousměje) a je totálně smeten brilantním výkonem mladého Leonarda di Capria. Scénář vypadá psaný opravdu nějakým takovým zoufalcem jako autobiografie při dlouhé nudné hospitalizaci na uzavřeném oddělení pro duševně choré. Vše, co se ve filmu stane, by se dalo říct tak v deseti poměrně holých větách. Tohle fakt nemusím.
The Sorcerer's Apprentice
Popravdě - nic moc. Trailer vypadal zajímavě a je pravda, že tenhle film stojí a padá na kvalitě speciálních efektů, a ta je naštěstí přijatelná, jinak by to opravdu bylo na sestřelení. Ale budu hodná už jenom kvůli Nicolasu Cageovi, kterému to s dlouhými vlasy velice slušelo a odvedl slušný herecký výkon stejně jako Alfred Molina. Největší slabinou téhle rádobyfantasy je scénář. Až na pár výborných nápadů jde o sice vcelku povedené akční scény, ale poslepované s blbými a ukecanými násilně romantickými místy plnými klišé a ulepeného patosu. Konec je uspěchaný a tak nudný, že mi bylo líto nedokončeného vzkříšení, které začínalo docela slibně...
Shallow Hal
Strašné. Film pro tu oplácanější polovinu Amíků - poselství ve smyslu "Jen si klidně dál žerte hamburgery s hranolkami a tloustněte! Když budete jinak hodní, partnerské štěstí vás nemine..."
Knight and Day
Názory na tento film se opravdu velice rozcházejí. Záleží na tom, kolik a co od toho člověk očekává - pokud jde do kina na oddychovku, chce se zasmát a dokáže vstřebat neprůstřelnost hlavních hrdinů i jistou absurditu jejich rozhovorů, zklamaný určitě nebude. Cameron Diaz i Tom Cruise jsou výborní, všechno to šlape a odsýpá velice svižně (až tedy na pár hluchých místeček, ale ta nejsou dlouhá a není jich moc). Já jsem se bavila výborně.
Sahara
Kdybych recenzi na tento film psala po prvním shlédnutí, asi bych byla tvrdší. Dnes již ale uznávám, že i opakovaně je na co koukat - akce je tam dost a jednotlivé scény jsou opravdu rozmanitého druhu. Herecké obsazení mi zas až tak nevadí, Pénelope Cruz byla nádherná a přesná jako vždycky a Matthew Mc Conaughey překvapivě nevadil. Delroy Lindo se mi zdál nejlepší a jeho zjevné a nevtíravé komediální nadání mu dovolilo zazářit, aniž by zastínil hlavního hrdinu. Ve své filmotéce mít tenhle film nemusím, ale taky se nebudu za rok dva bránit opětovnému shlédnutí, i to stačí pro moji spokojenost.
Norbit
Krindapinda, další pomník, který postavil Eddie Murphy vlastní stupiditě... Fakt trapné a nevkusné až hanba. Tenhle film je snad ještě horší než Zamilovaný profesor a jeho prdící rodina... Člověk žasne, kolik lidí se dobrovolně podílí na takovéhle ptákovině, kolik peněz se do toho nastrká, kolik filmových pásů se tím zasviní! Brrr.
District 9
Tak tohle je zase po dlouhé době Film! Neotřelý sci-fi příběh o lidské omezenosti, krutosti, touze po penězích a moci, zpracovaný téměř bezchybným způsobem nejprve dokumentárního filmu a potom realistickým až téměř horrorovým stylem... Ke konci filmu se divák skoro stydí za to, že je taky člověk. Pár logických chybek by se tam pravda našlo a samotná vizualizace "kreveťáků" mi taky moc k srdci nepřirostla, nicméně pořád si myslím, že se jedná v rámci svého žánru o mimořádný film.
Van Helsing
No nevím. Tohle fakt není film, který bych shlédla s nadšením. Ano, Hugh Jackman je bezesporu KUS. Ano, Richard Roxburgh mě příjemně překvapil, protože bych od něj nikdá neočekávala ani mrť sexepílu vzhledem k jeho slizké roli v Moulin Rouge!, ale tady prostě mrhá talentem, i když mu to překvapivě sluší. Stupidní příběh o upírech zdaleka nezachránily ani přebujelé vizuální efekty, nadpřirozené bytosti působily tak leda nepřirozeně, logika zase jednou dostala na p*del a nemůžu se ubránit dojmu, že při natáčení se bavil pouze režisér, jež byl zcela jistě celou dobu pod vlivem nějaké psychotropní látky (zřejmě mu jí podstrčil scénárista, aby v tom jeli spolu).
Prince of Persia: The Sands of Time
Pohádka - a dobře natočená. Nenudila jsem se, i když možná jen proto, že jsem nic závratného neočekávala. Bavila jsem se chvílemi i velice dobře (pštrosí závody a jejich manažer), celé to docela přehledně, svižně a vcelku i nápaditě odsýpá. Jakmile jsem přestala Dastana vnímat jako Jakea G. a přestalo mi jeho polonahé tělo evokovat vzpomínky na Zkrocenou horu (tj. asi po dvaceti minutách), připadalo mi už všechno přirozené a do sebe zapadající - dokonce i kulisy a počítačové efekty měly docela vysokou úroveň zpracování. Vcelku zajímavý zážitek. Ale asi jen v kině, na DVD už to bude trochu nuda.