sigf07
The Hurt Locker
Bomba
Pomalu už jsem si myslel, že mě válečný film nemá čím překvapit. Ale stalo se. Zaprvé tím, že se děj odehrává v Iráku během stále ještě probíhajícího konfliktu a film mi tedy docela přiblížil tamější atmosféru. Druhým milým překvapením bylo zaměření se na jednotku pyrotechniků, o kterých jsem (abych byl upřímný) více méně nic netušil a rozhodně jim nepřisuzoval takový význam. Kathryn Bigelow mi jasně ukázala, že záleží na úhlu pohledu. A taky na provedení, které je v tomto případě mistrovské a o to překvapující, že v režisérském křesle seděla žena. Scény jako zpomalená exploze bomby jsou naprosto úžasné a provedené do detailu a ohromí stejně jako souboj odstřelovačů v poušti, při kterém napětí graduje, člověk si všímá takových drobností jako jsou otravné mouchy a uvědomuje si, v jak nepřehledném terénu tamější boje probíhají. Musím zmínit podobnost s Černým jestřábem, jehož děj se odehrává rovněž v nedávné minulosti. Z tohoto srovnání by ovšem Hurt Locker vyšel jako vítěz, ať už se týče originality, hereckých výkonů či kamery - Bigelowová ukazuje, že válečný film nemusí být nutně jen o akci, jak tomu bylo v případě Scottova trháku, ale že divák možná více ocení napětí. Neříkám, že by se v Hurt Lockerovi nebojovalo, i toho se dočkáte, ale prim hrají životní osudy vojáků a téměř dokumentaristické zaměření na jednotku. Líbilo se mi i jak byl v závěru filmu nakousnut problém posttraumatických syndromů vojáků, kteří se pokoušejí vrátit do běžného života. Vzato kolem a kolem, nemůžu jinak než film vřele doporučit všem milovníkům válečných a dramatických děl.
Legend of Zorro, The
Pitomost nad pitomosti sázející na atraktivní herecké obsazení a úspěch prvního filmu o Zorrovi. Sprznit film o kalifonském mstiteli špionážní zápletkou by byla už dostatečná ubohost, tvůrci do něj však ještě přimíchali motiv manželských sporů a rádoby cool dětského hrdinu. Tak nějak tuším, že pokud vznikne třetí díl, bude o tom jak si Joaquin přivede domů přítelkyni a rázem tu budeme mít hispánské pojetí filmu Fotr je lotr. Radím vám, nedívejte se na tento film, pokud nechcete aby váš cit pro vkus podstoupil zatěžkávací zkoušku.
Big Fat Liar
Docela pohodový rodinný film a vůbec nejlepší, ve kterém Amanda Bynesová kdy hrála - teenagerské komedie ji moc nesvědčí, ale co dělat, když vyrostla :) Příběh o notorickém lháři, který chce získat zpět otcovu důvěru, protože projednou udělal to co slíbil, ale nikdo mu to nevěří... Originalita sice značně pokulhává, místy mi film připadal jako další díl série Sám doma, ale koukat se na to dá a pokud jste běžným nenáročním divákem bude se vám film líbit, film má slušný spád a dokáže vás rozesmát.
Prachy dělaj člověka
Loupež po česku
Česká verze Dannyho parťáků se mi překvapivě líbila. Jirka Chlumský se rozhodl natočit svěží moderní film s napínavým příběhem, umístil ho do atraktivního prostředí a obsadil herci, kteří momentálně neměli co ztratit. A ono to vyšlo! Je fajn vidět Michala Suchánka seriózně hrát a ne jen šaškovat s Geňou, Vetchý s Hanákem se asi taky ve svých rolích našli a seriálová herečka Renata Visnerová mě udivila svým kvalitním výkonem. Vrcholem byl Marek Vašut v roli soudce, který mě pobavil. Tak trochu doufám, že film nakopne ostatní české režiséry k tomu, aby točili moderněji, hráli si se střihem, zkoušeli nové věci a opustili klasické české melodrama.
Sisterhood of the Traveling Pants, The
Nevím jak se přesně stalo, že se mi tento film dostal pod ruku, ale mrkl jsem se na něj a přiznávám, že toho nelituju. Ano, je to přeslazené. Ano, je to určené pro dívčí publikum, ale líbilo se to i mi. Jelikož jsem čekal čtyři příběhy o témtož a myslím tím hledání životní lásky, byl jsem nakonec mile překvapen, z příběhů mě nejvíc zaujal Tibbyin, čímž ale neříkám, že ostatní jsou špatné, ba naopak, něco k zamyšlení má každý z nich, rozhodně se nejedná jen o plytké romantické pohádky. Co se týče hereček, zaujala Alexis Bledelová a Blake Lively. Film hodnotím jako vysoce nadprůměrný, pokud dojde k tomu, že se s vámi večer bude chtít vaše přítelkyně dívat na nějaký film a Sesterstvo bude v nabídce, šáhněte po něm.
Rafťáci
Ale jo, dá se to. Vzhledem k tomu jak rychle po úspěchů Snowborďáků tento film vznikl, jsem se bál, že se půjde s kvalitou strmě dolů. A ono ne. Je třeba pochválit některé herecké výkony, zejména Jirku Mádla, který Kotka o dost předčí (ale ani Vojta není špatný) a spolu s dvojicí hereckých předpokladů, skrytých v podprsence Andrey Kerestéšové, patří mezi hlavní klady filmu. Ostatní (ať už pohledná Voříšková, Duchoslavův Turek či rodičovské trio Šteindler - Freimanová - Tomicová) spíše jen doplňují ústřední trojici a o většinu vtipných momentů se starají Honzík a Oldřich Navrátil v roli nesnesitelného vedoucího Bořka. O kvalitním filmu bych v tomto případě nemluvil, ale jednou dvakrát se na to podívat dá a člověk se docela slušně baví.
Night at the Museum 2: Escape from the Smithsonian
Film na který jsem se upřímně těšil a taky jsem se dočkal. A kupodivu jsem spokojen. Moc dobrých rodinných komedií není, ale Noc v muzeu splňuje vše, co od tohoto žánru očekávám. Dobrodružný příběh u kterého se mladší diváci zasmějou a vtipné narážky pobaví i starší diváky. Bez násilí a fekalit, jak to u Stillera bývá zvykem. Ale poté, co začal trávit noci v muzeích, v mých očích o hodně stoupl. Všiml jsem si, že hodně lidem vadí navýšený počet postav, které se filmem jen mihnou, případně mají jeden či dva štěky. Já to vidím jako klad, spíše by bylo na škodu, kdyby se autoři pokoušeli každou postavu propracovávat a ubíjet tak děj. Ten sice není nic závratného, ale má spád a nenudí. No a co se týče ostatních postav, samozřejmě nesmí chybět zejména neodlučitelný Owen Wilson, Attila, Teddy Roosevelt a pár nových - obzvláště Hank Azaria byl jako ďábelský Kahmunrah úžasný a Amélie Amy Adamsové roztomilá.
Všichni dohromady a hlavně dokonale animované exponáty (mezi které nově přibyli Amorkové, Myslitel či krakatice) vytvářejí příjemný film pro večerní posezení s rodinou.
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Komu čest tomu čest. Zavděčit se tolika fanouškům, který si Harry Potter získal, muselo být zatraceně obtížné, ale Columbus se to povedlo tak, jak nikomu po něm. Podařilo se mu za pomoci překrásně podmanivé hudby a vynikajících animací vytvořit tajemný svět kouzelníků se vším všudy - pohyblivými schodišti, létajícími košťaty, draky, kentaury, skřety a obrovskými psy. Atmosféra je prostě dokonalá a hodně se na ní podepisují herci, na které měli tvůrci šťastnou ruku - o čemž svědčí fakt, že v pozdějších dílech nedocházelo k téměř žádným změnám v obsazení. První díl má prostě nejblíže ke své literární předloze tak jak ji Rowlingová napsala a proto jej považuji za nejlepší díl dosud natočené série.
Johnny English
Johnny English je jedna z mých nejoblíbenějších filmových parodií. Rowan Atkinson se konečně ukázal v jiné než své tradiční beanovské roli a nutno uznat, že hned na poprvé exceloval. Z filmu se vyklubala nečekaně dobrá komedie kombinovující suchý britský humor s typickými hollywoodskými ztřeštěnostmi a doplněná o krátké beanovské skeče. Natalie Imbruglia s Benem Millerem plní své role přihrávačů na výbornou a kategorií samou o sobě je John Malkovich, který by si za svou roli záporáka Pascala Sauvage pomalu zasloužil Oskara.
Because I Said So
Nenáročný romantický snímek, který je sice sladký jak cumel, ale příjemně překvapuje kvalitními hereckými výkony. Když se v jednom filmu sejde Lauren Grahamová, Piper Perabo a Mandy Moore tak si můžete být jistí, že se dá na co dívat a když se k nim přidá hvězda velikosti Diane Keatonové nemůže z toho vyjít jiný než nadprůměrný film. Navíc děj není zase až tak předvídatelný jak by se dalo čekat, takže je člověk přinejmenším při prvním zhlédnutím sem tam mile překvapen.
Long Weekend, The
Ta vůbec nejméně povedená komedie, kterou jsem v poslední době viděl. Ač se o se Chris Klein seč může, na postavy stiflerovského typu bohužel nemá schopnosti a tak většina jeho úsilí vyznívá trapně. Slušňáček, kterého zde hraje Brendan Fehr je však ještě horší a úspěšně v sobě kombinuje prvky životního ztroskotance a retardovaného dítěte, což však evidentně nebylo to, co si režisér představoval. Příběh je tenčí než list toaletního papíru a stejně tak průhledný a já osobně jsem se velkou část filmu nudil. Takže co vám vůbec může tento film nabídnout? Kromě několika odhalených komparzistek, prdění a rádoby vtipných video skečů v mizerné kvalitě jakoby vystřižených z nějakého dílu "Neváhej a toč" asi nic.
Přednosta stanice
Pro milovníka klasických českých komedií a fandu Vlasty Buriana je Přednosta stanice ztělesněním filmové nirvány. Filmy s takovou kadencí vtipných hlášek se zkrátka už netočí a i kdyby, nikdo by je už nedokázal podat tak roztomile jako to dělali Burian, Marvan, Šlégr, Trégl a Pištěk. Film patří mezi naše největší klenoty a neokouká se ani když jej vidíte dvakrát třikrát do roka když běží v televizi. O kolika jiných filmech se to dá říct?
Cruel Intentions
Dlouho jsem přemýšlel nad tím, který film si zaslouží tu čest být mým dvoustým názorem až nakonec volba padla na Velmi nebezpečné známosti (Je mi líto, Hitmane). Tento film mě zpočátku naprosto dostal zasazením děje do prostředí bezohledné a zhýčkané mládeže a napínavým příběhem, který postupně mile gradoval a neuškodil mu (ba naopak) ani narůstající milostný příběh, kdy jsem si vyloženě užíval kontrast mezi Kathryn a Sebastianem procházejícím změnami. A finále snad nemělo jedinou chybu. Film se může pochlubit vynikajícími herci, kteří podávají skvělé výkony a to mluvím zejména o Sarah Michelle Gellarové, která si svou roli evidentně vychutnávala, Selmě Blairové jejíž prosťoučká naivka byla zkrátka neuvěřitelná a Reese Witherspoonové, o které teď nikdo nemůže říct, že neumí hrát. Takže, když to shrnu, originální a mistrně zpracovaný příběh s úžasnými hereckými výkony a dobře poskládaným soundtrackem si bezpochyby zaslouží nejvyšší hodnocení.
Heartbreak Kid, The
Občas se stane, že i dobrý herec šlápne vedle. A většinou pak narazí na cestičku, kterou tam vyšlapal Ben Stiller. Myslím, že nemůžu říct, že bych měl vyloženě rád Stillerův smysl pro humor, ale díky bohu se v jeho filmech vždy najde pár světlejších momentů, takže se výsledek nedá nezvat katastrofou. Přesto patří "Těsně vedle" mezi jeho horší tvorbu a skutečně dobrý humor ustoupil do pozadí, aby zbyl prostor na nějaké to mlácení, opuchlou manželku, divoký zvířecký sex, močení, nadržené, přestárlé, letargické a zpívající Mexičany. Škoda, touhle romantickou komedii (při které jsem se místy nudil a místy byl děj tak trapný, že mi ty nudné pasáže chyběly) si Ben u mě další body nezíská. Ale útěk přes mexickou hranici do USA pobavil.
Hitman
Hru jsem nikdy nehrál a vlastně nemám ani pořádně ponětí o čem je, takže jsem k filmu přistupoval bez jakýchkoli předsudků. A film se mi líbil. I když mi trochu vadilo, že se režisér přehnaně moc snažil aby byl co nejtajemnější a Agent 47 aby připomínal modernější bezcitnou vraždící verzi Hannibala Lectera (mám na mysli ten jeho nadhled, cyničnost a neuvěřitelně vyvinutý postřeh a inteligenci - ne kanibalismus). Timothy Olyphant svou roli zvládl na jedničku a dokonce i Olga Kurylenko podala solidní výkon, i když k jejím hereckým kvalitám mám své výhrady. A musím zmínit i obraz moderního Ruska, které myslím nebylo vykresleno nejlépe. Ale co s tím naděláme, Američané mají v sobě hluboce zakořeněnou averzi k této zemi a těžko by filmaři hledali lepšího univerzálního nepřítele... Akční scény se povedly a to je asi to, na čem v případě akčních filmů záleží nejvíc. Na Hitmana (případně nějaké pokračování) se klidně podívám znovu - pokud budu mít tu správnou náladu.
You, Me and Dupree
Vzhledem k všeobecnému názoru na herecké kvality Kate Hudsonové se v případě tohoto filmu dá mluvit o raritě, kdy podala hodně nadprůměrný výkon. Holt je asi stvořená výhradně pro romantické komedie. Owen Wilson v roli Dupreeho exceluje a člověk by si přál mít podobně praštěného kámoše. Ovšem asi jak kdy :) No a musím vyzvihnout i Michaela Douglese v roli neústupného dominantního tchána, který se při hraní podle mě dobře bavil a zastínil Matta Dillona i s jeho kámošem Sethem Rogenem. Bavil jsem se překvapivě dobře a i když film teď nemusím nějakou dobu vidět, asi po něm hrábnu, když bude třeba něčeho lehce romantického a hodně vtipného, pro rozjezd příjemného večera.
Good Luck Chuck
Strašlivé prokletí nebo splněný sen všech mužů (přinejmenším té šestadevadesáti procentní)? Toť otázka. Ale je příjemné se na to podívat, zvlášť když se v jedné z ústředních rolí představí okouzlující Jessica Alba. Kromě ní se zde objevují sice jen méně známí herci (snad jen jméno Dane Cook mi něco říkalo), což není na škodu, protože své role zvládli bez vyjímky přijatelně - od holčičky satanistky až po kamaráda úchyla, který pravděpodobně nemůže chybět v žádné americké komedii.
Fantom Morrisvillu
Vynikající komedie, která je neprávem opomíjená. Nápad natočit parodii na brakovou literaturu (konkrétně detektivky) je originální a film se mi líbí i proto, že obvykle tomu je jinak - spousta natočených krimi příběhů spadá do kategorie "brak" a "nechtěná parodie" ačkoli to tak tvůrci nezamýšleli. Film je povedenou směsí suchého anglického humoru (o který se stará zejména Jan Skopeček v roli sluhy Johna), hudebních čísel (které si vzal na starost zase Matuška) a napínavého příběhu, kdy i nejmenší role dostali na starost slavní čeští herci. Jména jako Jaroslav Marvan, Oldřich Nový, Květa Fialová nebo František Filipovský snad mluví za vše.
Zack and Miri Make a Porno
Vzhledem k účasti Setha Rogena jsem byl sice zprvu na pochybách, ale jak se film pomalu rozbíhal, musel jsem uznat, že mu role tentokrát sedla. Příjemná komedie se spoustou vtipných momentů a i nějakou tou romantikou, která vám dokáže zpříjemnit jedno odpoledne. Jen mi příjde, že se s filmy s tématikou porna roztrhl pytel a v amerických domácnostech se pomalu nedělá nic jiného.
What Women Want
Příjemný nápaditý film, který, když jsem jej viděl poprvé, tak mě několikrát pozesmál a celkově pobavil. S každým dalším opakováním na Nově nebo na Primě se však jeho kouzlo postupně vytrácí, ale jako kulisa přeci jen není špatný. Mel svou roli zvládl výborně, ale už nám kluk pomalu stárne. Marisa Tomei a Helen Huntová podaly průměrné výkony.
Hannah Montana: The Movie
aneb Zpátky na dědinu
Takže nejprve bych se asi měl zmínit proč jsem se na film vůbec díval. Mohla za to vlna překvapivě velké kritiky, která se na film snesla ihned po premiéře. Byl jsem zvědavý jestli je film skutečně tak příšerný jak všichni tvrdí a tak jsem si (z čistě masochistických důvodů) našel čas na filmové dobrodružství Hanky Montanky. A nezbývá mi než souhlasit s kritiky. Snímek je personifikací filmové apokalypsy. Motiv zpěvačky žijící dvojí život je sice zajímavý, ale trestuhodně nevyužitý, lepší herecké výkony a dialogy naleznete snad i v průměrném porno filmu, kde by se třeba Billy Ray (překvapivě v roli Robbyho Raye) asi také cítil lépe. Ale o něm film není. Pubertální Miley Cyrus a její blond alter ego, okolo kterých se děj točí, překvapují snad jedině svou naivitou, sebevědomím a naprostou absencí jakýchkoli hereckých schopností a tak jsou pasáže, kdy se zpívá skutečně jedinými světlejšími okamžiky. Ale abych hudební čísla moc nepřechválil, rádoby dojímavý country pop zaujme jen skalní fanoušky a náročnější divák/posluchač bude zklamán stejně. Označení komedie bych asi filmu nepřidělil, protože i když se blábolilo dost, nevzpomínám si, že by padla nějaká hláška, která by vyvolala byť jen lehký úsměv a to samé platí o "vtipných scénkách", které jak jsem si všiml notně čerpaly z němých grotesek. Jak jinak nazvat rány do hlavy, explozi dortu, pád z kopce do blátivé louže... No, nevadí. Šel jsem do toho s tím, že uvidím naprostou pitomost a toho se mi i dostalo. V tomto ohledu film naplnil má očekávání. Sami zvažte, jestli máte odvahu pustit si tento škvár, do kina bych být váma nechodil - šance, že by vám vrátili peníze za vstupné je mizivá.
What Happens in Vegas
Průměrná komedie, která nenadchne ani neurazí (myslím, že to jsem už někde psal). Nápad není moc originální, podobných filmů tady už pár bylo (namátkou Rozchod, Zákon přitažlivosti, Jak ztratit kluka v 10 dnech...) a provedení se rovněž nedá nazvat mistrným. Přesto jsem se párkrát zasmál a na Cameron se dá dívat skoro vždycky. Co se týče Kutchera, jeden z pěti pokusů o vtip se mu povede, což je na dnešní poměry přijatelná kadence. Zasazení děje do starého známého Las Vegas je docela milé, díky filmům už tohle město znám tak jako bych tam bydlel.
Bridget Jones: The Edge Of Reason
Britský humor je fajn. Pohodová holka, která si umí udělat srandu sama ze sebe, je taky fajn. Pokračování trampot Bridget Jonesové už tak milé není, protože ačkoli má film k obojímu docela blízko, výsledný efekt je tak trochu diskutabilní. Film opakuje některé osvědčené povedené vtipy z původního dílu a přidává nové v podobném stylu. Ne vždy se mu to daří, ale i přes občasné zmatené momenty je celkově dvojka příjemným filmem s vynikající Renée Zellwegerovou v titulní roli (kdo viděl Chicago, ten mi potvrdí, že slovo vynikající je tu použito oprávněně). Navíc se opět setkáváme s dvojicí Colin Firth a Hugh Grant, kteří se díkybohu nezměnili a to, co předvádějí dokonce předčí výkon Zellwerové - jejich rvačka patří mezi nejvýraznější momenty filmu. Docela spokojený jsem i v dalších ohledech jako je soundtrack, volba prostředí a koneckonců většina dialogů, takže sečteno a podtrženo, vychází mi z toho 64,9%, což je poměrně příjemný nadprůměr.
Scary Movie 4
Úroveň této série neskutečně kolísá... jednička se povedla, dvojka ne, trojka špatný dojem z dvojky napravila ale teď přichází čtyřka, která míří strmě dolů. Vzhledem k tomu, že liché díly jsou něco, na co se dívat dá a člověk se i baví, doufejme, že případná pětka naváže na úspěchy svých povedených předchůdců a vyhne se chybám propadáků, mezi které, jak už jsem řekl, se řadí i čtyřka, mezi jejiž největší chyby patří rozkouskování děje, opakování starých vtipů a toporné výkony herců (konkrétně Anna Farrisové), kterým po třech filmech už evidentně docházejí síly. Okamžiků, kdy se člověk skutečně dobře baví je minimum... Je to škoda, protože dobrých parodií je málo a alespoň zpočátku se zdálo, že by Scary Movie mohlo být klenotem žánru podobně jako dnes už pomalu legendární "Připoutejte se, prosím" či "Žhavé výstřely".
ROMing
Roming je poměrně zajímavý originální film a Vejdělek měl docela odvahu pustit se do příběhu na toto konfliktní téma. Přes očividné klady jako je obsazení Labudy a Polívky, má film také své mouchy. Děj občas zabředává do nudných pasáží, a ačkoli se rozdělení filmu do dvou dějových línií mohlo zdát jako dobrý nápad, ve výsledku to nepůsobí dobře a vlastně ani jeden z nich mi nepříjde dotažený... Hlášky a vtipné situace jsou namíchány v příjemném poměru, ale jako každá road movie se jedná spíše o sled jednotlivých skečů. O trochu lepší je to se Somaliho příběhem, ale konec (celého filmu) přichází zničeho nic, a budí dojem, že náhle došly peníze. Osobně si myslím, že si s tím režisér či scénárista měli více pohrát.