avatar uživatele

Luminita RoseLee

Jméno
Luminita
Věk
Bydliště
Písek
Twitter
Facebook
Instagram
Poznámka
Názory
plakát filmu
Most do země Terabithia
Bridge to Terabithia
100 %

Příběh ověnčený medailemi

Tento film vznikl podle dětské knížky Katherine Patersonové. Ta se nechala inspirovat skutečným příběhem svého syna a před deseti lety sklidila cenu H. Ch. Andersena. Na začátku převažoval americký ráz, který postupně polevoval, taky jsem se dlouho nemohla vyrovnat s dabingem. Naštěstí později, když se film začal odvracet od předpokládaného fantasy žánru, se děj rozvinul v dojímavý příběh dětí, které nejsou oblíbené, přesto jsou schopné žít. Dokážou si vytvořit svět, kde se stanou vládci, kde není nic nemožného. Postavy se vyvíjí a když si již myslíme, že Jess pochopil Lesliiny sny, nastává zlom. Častá verze zrada a trest se objeví i zde. Jess Leslii sobecky zradí a ona přijde nešťastnou náhodou o život. Divák sleduje film do posledního okamžiku a doufá, že se všechno změní, že se někde Leslie objeví, ale marně. Proti Terabithii, kde je Jess panovníkem, v reálném životě nedokáže zvrátit osud své kamarádky a již nikdy se s ní nesetká. Druhá část mě dohnala k slzám a kdyby tento příběh končil jakkoliv jinak, nejspíš bych ho tak vysoce neohodnotila. jenže on se vymykal všem průměrným fantasy filmům a knihám, že není možné dát mu méně než 100%.

11. ledna 2009
plakát filmu
Emma
Emma
80 %

Jsem na pochybách

Zfilmovat knihy J. Austenové není nijak těžké, těžší je říct, jestli byly zfilmovány dobře nebo ne. Nastává tu stejný problém jako u kteréhokoliv jiného filmu čerpajícího z histrorie, sice scénaristi měli knihu, které se mohli držet, ale ta kniha byla napsána v době, kdy autorka některé drobnosti nepopisovala, protože tehdy byly samozřejmostí. Proto, když se na filmové plátno dostane takovýto nový kousek o starých časech, většinou se nedá říct, že by v něm nebyly dobové chyby, etiketa, mluva, celkové vyjadřování pro tehdejší dobu bylo jiné než je teď. Scénáristi se snažili za každou cenu držet se knihy, na druhou stranu některé okamžiky působili šroubovaně a přestože na povrchu film působil dobře, mnohdy se nedostal k cíli, k němuž J. Austenová směřovala. Na rozdíl od Rozumu a citu, s nímž si opravdu angličani vyhráli a měli 19. století nastudované, zde se američani snažili tento film okopírovat. Hereci působili jakž takž přesvědčivě, kromě Harriet, která měla být modrookou blondýnou. Několik scén se pozměnilo, a tak se stalo, že dvojice Emma a pan Knightly působila moc výrazně, oproti knize, kde zanikala. Dobovou chybou je například objímání při vítání nebo polibky při zasnoubení. Přestože jsem měla z knihy trochu jiný a lepší pocit, nemůžu Americe upřít, že se snažila. Natáčí tolik nesmyslných a slaboduchých filmů a zde se alespoň trochu snažila dosáhnout něčeho vyššího než naprosto červené knihovny. Výsledek jejich snažení posuďte sami. Takže pokud bych knihu nikdy nečetla, považovala bych tento film za výborný. Dávám spíš 85% procent, 15% procent ubírám za zklamání.

3. ledna 2009
plakát filmu
40 %

Ty historické souvislosti!

Film jsem už viděla před časem a po té době si vzpomínám jen na světlejší okamžiky. Vím, že dějově na mě jistým způsobem zapůsobil, na druhou stranu indián ve Francii neměl v těch dobách co dělat. Tehdy nebylo možno, aby někdo s jinou barvou pleti než bílou byl svobodným člověkem. Pokud však přejdeme tuto chybu, vezmeme v potaz nějaké ty akční scény jsme u příběhu jako takového. Film vychází ze skutečných událostí, kdy jakýsi vlk unášel děti a dívky z blízké vesnice, vždy se bál mužů, což se ve filmu také objevilo. Podle tehdějších svědků, legenda praví, že se v noci na jedné hoře setkali vlci a volili svého krále, nakonec se rozhodli, že jím bude jeden člověk z okolí Gévaudanu. Přestože se lidé snažili toho muže vypátrat, nikdy nenašli jedinou stopu vedoucí k někomu určitému. Sice podezření padlo na jednoho stranícího se muže z lesa, ale nedokázala se mu jeho spoluvina na mrtvých. Nikdy se nezjistilo, jestli za touto bestií stál člověk nebo ne. Bylo zabito mnoho vlků a nakonec řádění samo skončilo stejně jako začalo. V rámci toho, že jsem film viděla před tím, než jsem si přečetla několik legend o Gévaudanské bestii, rozuzlení mě velmi překvapilo, tím spíš, že působilo přesvědčivě. Hodnocení jsem strhla jedině proto, že akční, přemrštěně děsivé a současně působící okamžiky se do podobné legendy jednoznačně nehodí.

3. ledna 2009
plakát filmu
Petr Pan
Peter Pan
100 %

Stoletý příběh

Petr Pan jako kniha, vyšel těsně na přelomu devatenáctého a dvacátého století, v té době již jeho autor J. M. Barrie měl ve svých dílech zmínky o této postavě. Tento příběh se vepsal do mnoha podvědomí a zfilmovan byl hned několikrát, tato verze alespoň podle mého názoru patří mezi ty nejlepší. Dětské výkony bych hodnotila jako povedené, příběh, až na nějaké malé odchylky od knihy, se snažil neporušit dějovou linii. Některé napínavé scény byly do filmu přidány, protože je kniha postrádala, čímž ale nijak jeho kvalitu nezhoršila. Film působil příjemně a tajemně, laděný trochou dětské nespoutanosti. Tvůrci nechali i část filozofie, vyskytující se v knize. Tenhle film jsem viděla už podruhé a musím říct, že se mi líbil ještě víc než poprvé. Doporučila bych ho každé věkové kategorii, která má ráda anglickou tématiku a fantazii.

28. prosince 2008
plakát filmu
Kletba bratří Grimmů
The Brothers Grimm
30 %

Ani nejlepší ani nejhorší

Tento film neměl tak špatný námět, ale řekla bych, že autoři zcela neodhadli žánr, ve kterém se bude příběh pohybovat. Na horory se nikdy nedívám, a tak můj pohled na některé scény pro milovníky hororů je hodně kritický. Na druhou stranu ve filmu převažoval spíš dobrodružný prvek a kromě několika (2) nechutných scén a mnoha historických nesrovnalostí působil jako lepší průměrný film s pohádkovou zápletkou. Naprosto fiktivní příběh skutečných postav byl sice inspirovaný příběhy těchto německých sběratelů, ale chvílemi připomínal spíš tvorbu Andersena. Film se vyznačoval líbivými prvky, typickými pro obdobné žánry, přestože by se jistě mohl obohatit i o trochu filozofie, čímž by příšel trochu o děsivost, ale rozhodně by se vyhoupl na žebříčku kvality o trochu výš. Na konec bych chtěla ještě dodat, že scény, které měli působit rádoby vtipně celý děj leda rušili, hororové prvky požitek naprosto vynulovaly a historické souvislosti naprosto unikly.

26. prosince 2008
plakát filmu
Iluzionista
Illusionist, The
90 %

Kouzlo je skutečnost, skutečnost je

Děj je vedený pevně a přesvědčivě, scénář se snažil nic neprozradit a přitom všechno mohlo být podezřelé v případě, že by někdo podezříval skutečnost, že skutečností není. Příběh byl inspirovaný skutečnými postavami, které však podle skutečnosti nejednali. Jinak s přehlédnutím těchto částečných chyb, je děj velmi zajímavý, ale body, které by hodnocení mohlo postrádat se dohnaly v posledních minutách, kdy se konečně všechno vysvětlí a musím říct, že o překvapení není nouze.

29. listopadu 2008

Rozhodně je na co se dívat

Sice se scénář a stěžejní zápletka celkem povedli, ale rozhodně, kdyby byl tento film delší, mohlo by se vše více zamotat, což by na zajímavosti mohlo pouze přidat. Scény s mrtvou nevěstou jsou zajímavé, avšak okamžiky, kdy film přechází částečně do muzikálu spíš ruší, než aby atmosféru vylepšily. Dále písně, rozhodně neodpovídají době, do níž je příběh zakomponovaný. Přesto celý ten film do sebe něco má a před drobné chyby ve finále působil celkem příjemně.

29. listopadu 2008
plakát filmu
Oliver Twist
Oliver Twist
100 %

V Dickensově duchu

Vystihnout Dickensovu atmosféru je mnohdy nad síly všech scénaristů, proto toto dílo je jedno z mála, kterým se to skoro povedlo. Knižní předlohu sice nedokáže překonat, ale přesto je to naprosto jedinečná podívaná, s jedinečnými charaktery velmi typickými pro Dickense. Prostředí je naprosto autentické s viktoriánskou Anglií, kde se příběh odehrával. Film chytí diváka za srdce od prvního okamžiku, prožívá všechno s malým Oliverem Twistem, obecním sirotkem. Vidíme prohnilost a špatnost jak lidí poctivého řemesla, tak lidí v podsvětí, kde lidský život nehraje skoro zádnou roli. Spadnout na spodinu je mnohem lehčí, než se z toho bahna vyhrabat. Scéna, kdy Oliver přichází za vězněm Faginem je strhující. Přestože se k němu Fagin choval vždycky špatně, Oliver se dokáže nad to povznést a odpustit mu. Je to velmi dojímavá a přesto drsná pasáž. Tento film bych řadila mezi ty nejlepší, které kdy byly sfilmované a nesou nějaké poselství. Doporučila bych to úplně každému, protože knihy Dickense jsu nepřekonatelné.

11. listopadu 2008
plakát filmu
Honba za láskou
À la poursuite de l´amour
50 %

Trochu zmatené, ale čistě francouzs

Tonto film rozhodně začínal velmi slibně, nebránil se ani vtipu, v druhé části však zápletka mírně skřípala. Závěrečná část, kdy hlavní hrdinové napravují své chyby byla zachráněna neamerickým způsobem, že je rozešli a závěr filmaři okořenili možností, že se všechny jejich činy postavám vrátí i s úroky.

9. listopadu 2008
plakát filmu
Casper
Casper
60 %

Americká pohádka

Tonto film rozhodně není nijak nepříjemný pro jakoukoliv věkovou kategorii. Příběh je silný a na konci i dojímavý s pohádkovou zápletkou. Vjem trochu ruší zlí duchové, kteří se chovají dost "americky", film tím trochu ztrácí. Jinak zápletka je dobře propracovaná, celkově strašidelná a každé dítě a snad i dospělí si přijde na své.

9. listopadu 2008
plakát filmu
Zelená míle
The Green Mile
80 %

hrozivé, ale nádherné

Tonto film rozhodně patří mezi hlubší. Autor tohoto díla - Stephen King, patří mezi klasické představitele hororu, rozhodně se ho zhostil ještě s graciézností, která mnohdy jeho kolegům v branži chybí. Syrové prostředí, v němž se příběh odehrával jen umocňovalo pocit jisté bezvýchodnosti, všechno spělo k hroznému konci, přestože člověk jasně viděl, že je to špatně. Střetával se tu bystrý rozum, duševní primitivnost a mstivost. Pro větší tragičnost vyhraje špatná lidská povaha a dobrou zašlape pošpiní a zbaví života. Na konci spadá až do dojemnosti, typické pro tragedie. Tento film mě dokázal zaujmout, přestože nebyl malebný ani nijak přitažlivý, poutal svou temnotou a dramatičností. Divák si ho zapamatuje i kdyby nechtěl a otřese jím. Kvůli brutalitě obsažené ve filmu, bych ho určitě nedoporučovala dětem, spíš mládeži nad patnáct let.

8. listopadu 2008
plakát filmu
Rozum a cit
Sense And Sensibility
80 %

Dokonalé a dobové

Jako jeden z mála filmů Rozum a cit skutečně dokázal pochytit atmosféru 19. století. Emma Thomson se ukázala nejemon jako brilantní herečka, ale i jako výborná scénaristka. Obsazení herců je skutečně šťastné, jen Hugh Grantovi úplně neseděla role zakřiknutého mladíka. Ostatní postavy si vedly bravurně. Příběh se držel knihy a nevyhýbal se ani lehkému humoru. Tonto film rozhodně nepatří mezi přeslazené, doporučila bych ho každému. Film končí pohledem na štěstí dvou postav a na zničenou postavu, která si svůj život zmařila. Tento konec vstihuje vztahy Jane Autenové jak je prožila a jak si je vysnila.

8. listopadu 2008
plakát filmu
Pán zlodějů
Thief Lord
100 %

Kouzelné fantasy s jediným kouzlem

Když jsem si přečetla knihu, byla jsem naprosto unešená, trvalo mi dlouho, než jsem sehnala film, ale moc se jim povedl. Řekla bych, že se tento film hodně podobá Harrymu Potterovi, ale na druhou stranu se liší natolik, jak je to jen možné. Působí velmi tajemně, romanticky, přestože v něm není láska, může se na něj dívat divák každého věku, racionálního i romantického smíšlení, v Pánu zlodějů si každý najde něco krásného a poutavého. Doporučuji každému, kdo má rád fantasy v reálném světě s nádechem kouzel.

7. listopadu 2008
plakát filmu
Fantom opery
Phantom Of The Opera, The
80 %

dobrý námět, mírně rezervovaný, pře

Kulisy a prostředí působí velmi sugestivně. Děj je celkem dobře propracovaný, i když mohl fantoma ještě trochu déle držet v utajení. Celkový příběh je silný a kromě celkem předvídatelného děje není tomu co vytknout. Konec přechází sice naprostého kýče, ale velký zvrat přichází se závěrečnou scénou a celý film zachraňuje. Závěr je poetický a výborně provedený. Minulost fantoma je strhující a drastická. Hudba je vášnivá a velmi povedená. Tento film doporučuji romantikům, dokáže uspokojit každého milovníka hudby a i milovníky tajemna.

7. listopadu 2008
plakát filmu
Harry Potter a Fénixův řád
Harry Potter and the Order of the Phoenix
70 %

ponuré a depresivní, spíš odradí ne

Už sama kniha podléhala depresivní náladě autorky, ale ve filmu ji ještě víc umocnilo, stálé rebelanství a vztek provázející hlavního hrdinu. Toto spíš kazí než vylepšuje požitek. Podle mého názoru všechny filmy o Harrym Potterovi nedokážou ani zdaleka zazářit tak, jako dokázala kniha. Hudba oproti jiným velkofilmům vytvořeným z bestsellerů je velmi nezajímavá a člověk z ní má minimální zážitek, spíš ji přeslechne. Některé klíčové situace naprosto chybí, což rozhodně plynulosti ději nijak nepřilešuje. Přes všechno, jak mě zklamalo filmové provedení se řadí tento film mezi moje oblíbené.

7. listopadu 2008