Pecca007
Crew, The
The Crew
Tohle je film přesně na odreagování. Scénárista Barry Fanaro vymýšlí dobré náměty na komedie a jeho první "velký film" jménem "Akce Pelikán" (dodnes nepochopím, proč se jmenuje zrovna takhle) rozhodně nápaditý námět nepostrádal. Krimi parodický příběh o gangsterech v důchodu zněl určitě každému divákovi jako zajímavý. Mě také. Zvlášť když ve filmu hrají herci jako Richard Dreyfuss, Burt Reynolds, Carrie-Anne Moss nebo Jeremy Piven. Tímhle si mě film získal na svou stranu! Tenhle film má i prvky parodie a zpočátku jsem si myslel, že je dobré, že film paroduje staré gangsterky jen tak lehce. Ne, jako parodie s Leslie Nielsenem. Jenže tím, že "Akce Pelikán" paroduje tyhle gangsterské kulty jen lehce, mnohokrát ani ona parodická scéna nestihne pořádně vyniknout a divák jí lehce přehlédne. Z počátku jsem u nějaké scény ani nepostřehl, že se jednalo o parodii a došlo mi to až tehdy, když jsem se poté na jednotlivé humorné scény díval znovu. Jenže za tohle scénárista Fanaro nemůže, za tohle může nezkušený Michael Dinner, který svou režií zkazil filmu pěkných pár řádků, jinak vyvedených fórků. Co však byla chyba Fanara bylo, že film byl nudný ve scénách, kdy v něm nehrála ústřední čtveřice nebo fakt, že skoro všechny fórky byly na jedno a to samé téma - důchodci a stáří. Ke konci filmu to už pak začíná nudit. Když jsem si potom uvědomil, že vlastně v každém odvětví tohoto filmu je nějaká chyba, už mi film nepřišel tak zajímavý a počáteční nadšení u mne pomalu upadalo. Neberte to avšak špatně. "Akce Pelikán" je dobrý film na zahnání nudy a dokonce zde ani nevadí fakt, že nepostřehnete, co je parodie a co ne. Tady se spíše jedná o to, že tohle je zatím nejslabší komedie, kterou Fanaro napsal. Neočekávejte nějaké překvapivé dějové zvraty, ale čiré klišé. Herci však dělají svou práci a herecké výkony defakto zachraňují celý film. Richard Dreyfuss je sice leader party a je ten nejhodnější ze všech postav, ale má nejméně charismatu z celé skvadry. Burt Reynolds si Vás může získat svou nervnosti a tvrdostí. Má na to image, umí to zahrát, takže žádný problem. Dan Hedaya je zase takový ten příjemně hloupý gangster, který umí (uměl) jenon střílet. Vypouští z pusy asi nevtipnější hlášky a jde mu to. Seymour Cassel zase neřekne většinou ani slovo, ale v jeho případě jde jen o mimiku a pohledy, kterými, jako správný mafián, loví ženy. Záleží už pak jen na vkusu diváka, kdo se stane jeho oblíbencem. U mě vyhrával Burt Reynolds. Jennifer Tilly a Lainie Kazan zde byly spíše otravné, než-li vtipné a Carrie-Anne Moss? Ta byla sice sympatická, ale působila nahraditelným dojmem. Jedním dechem: "Průměrná komedie se slibně znějícím, ale hůře vypadajícím námětem, která neurazí, ale ani nenadchne. Reynolds rulez!" Dávám 50 %.
The World is Not Enough
The World Is Not Enough
Třetí bondovka s Brosnanem a ještě větší zvědavost. Už jsem totiž přišel na to, že i bondovky s Brosnanem mají tendenci kvalitativně klesat a tahle bondovka měla být tou, která by mi to vyvrátila. Bondovka "Jeden svět nestačí" měla slibný námět, kde jde hlavní padouch hlavně po MI6, takže Bond a M jsou v ohrožení, a už to je samo o sobě (alespoň pro bondofily jako já) nesmírně zajímavé. Volba režiséra byla také velmi překvapivá, neboť Michael Apted má za sebou spíše dramata (Gorily v mlze, Enigma) a ne čistokrevné akční filmy jako vždycky byly bondovky. Spíše než obavy to ve mě však vyvolalo ještě větší zapálenost pro film. Jak by vypadala bondovka podle někoho, kdo za celou svou kariéru nenatočil pořádný akční film? Takhle. A já si myslím, že tenhle výsledek rozhodně špatný není! Při nejhorším je to určitě lepší, než předchozí "Zítřek nikdy neumírá". Přes všechny dosavadní filmy, které Apted natočil tady akce rozhodně nechybí. Když píšu akce, myslím tím kvalitní akce neboť i v tomto filmu je několik zapamatování hodných scén (úvodní honička po Temži, akční scény v ropovodu) na těhle scénách vypustil Apted svoji úzdu a ukázal divákovi, že na to opravdu má akorát to netočí. U závěrečné scény to však Apted trochu zbabral, protože mi přišla zbytečně dlouhá a na to, že se mělo jednat o vrchol dějové gradace i málo záživné. Scénáristické duo Purvis / Wade se také snažili a jde to vidět. Napínavý příběh, záporák, který je apatický vůči bolesti a spousta dějových zvratů. Jediná moje námitka na scénář je ta, že rozlučková scéna s Q mohla být napsaná lépe, protože alespoň důstojný odchod a ne humorné "bye bye" si Desmond Llewelyn zasloužil! Co se týče herců, v tomto odvětví je taky všechno víceméně v pořádku. Pierce Brosnan už hraje bondovský standart a nic ho nevykolejí. Roberta Carlylea jsem tady vůbec nepoznal. On je takový multifunkční herec a dosud se nenechal zaškatulkovat do žádné skupiny. Věřím mu i klaďase a věřil jsem mu i tuhletu postavu. Skutečně dobrá volba! Sophie Marceau je pro mě asi nejzajímavější bondgirl ze všech! Není to typická bondgirl. Marceau je vážená herečka a tak má opravdu nezvyklý charakter bondgirl. Zato Denise Richards už je typická bondgirl. Krásná, sexy a jednoduchá, ale mě to nijak nevadilo ani neotravovalo. Robbie Coltrane byl v tomhle díle pro změnu sympaťák a já jsem si ho takhle docela i oblíbil. Judi Dench? Není potřeba se opakovat, že? Jedním dechem: "Povedená bondovka, která umí překvapit. Ať už dějem, hereckými výkony nebo zručností režiséra! Carlyle a Marceau rulez!" Dávám 80 %.
The Exorcist
The Exorcist
Jsem velkým fanouškem horrorového žánru a proto jsem se dost styděl, že jsem ještě tento kultovní film neviděl. No a protože se mi zničehonic dostal do rukou, šlo se hodně rychle napravovat nedostatky. Na rok výroby (1973) je film velmi pokrokový a to jak technicky, tak žánrově. Od režiséra Williama Friedkina jsem již viděl film "Na lovu" a tak jsem moc dobře věděl, že s kontroverzními tématy v ještě kontroverznějším podáním tento člověk problémy nemá. U tohoto filmu se mi to jen potvrdilo a já jsem ani nic jiného nečekal. Dnešní divák u filmu buď jen uznajíce kroutí hlavou nebo je maximálně překvapen tím, jak Fredkin danou scénu bravurně natočil, ale neomdlévá a ani nevypíná film kvůli tomu, že by se bál. V dnešní době jsem sice zvyklí na úplně jinačí kalibry, ale i horrorový lajk musí nad tomuto filmu složit poklonu a uznat ho opravdovým kultem. Já jsem nečekal, že mě film nějak hodně vyleká, ale ani jsem nečekal, že mě tak moc "mile" překvapí, protože ve filmu jsou scény nad kterými mi ještě teď spadne čelist. Je sice pravda, že stopáž přes dvě hodiny je tady docela zbytečná. Film má pomalejší rozjezd a úvodní dějová linka odehrávající se v Iráku ve filmu ani nemusí být. Ovšem, jakmile se film rozjede, je co sledovat. Všechny ty triky a celkově ona vizuální stránka dokáže divákovi vyrazit dech. Závěr sice také nebyl podle mého gusta. Film sice dobře a pravidelně gradoval, ale v závěru jakoby chtěli tvůrci rychle film ukončit. Přišlo mi, jakoby mě scénárista William Peter Blatty o celé to vymítaní na konci film tak trochu ošidil. Nicméně, nějak to skončit muselo a tohle byla taková ta "zlatá střední cesta". Může se Vám zdát, že mám na film hodně výtek, ale až se na něj podíváte, tak zjistíte, že oproti tomu co Vám film ukáže, nabídne a jak Vás překvapí, jsou tyhle všechny jmenované nedostatky dost maličké a že je klidně překousnete (pokud tedy fandíte horrorovému žánru). Herci jsou tady další kvalitní věcí. Ellen Burstyn je tady jako starostlivá matka vynikající. I ve svých hysterických chvílích nepřehrává a to bylo pro mne zásadní plus. O Lindě Blair už ani nemluvím. Její výkon byl hoden Oskara. Na to, kolik jí bylo v té době let, se zhostila téhle špinavé role až s obdivuhodným přesvědčením. Jason Miller vnesl do filmu trochu dramatického ducha a vůbec to nevadilo. Byl sympatický a divák fandil více jemu, než Maxi von Sydowi. Jedním dechem: "Kult s drobnými mouchami. Přesto však pořád kult! A to hlavně kvůli Lindy Blair nebo Ellen Burstyn!" Dávám 80 %. Na tenhle film se určitě podívám znova. P.S. Proč tak vysoké hodnocení? I kvůli dobré práci maskérů. Reagan ve fázi, kdy byla již zcela posedlá ďáblem vypadala strašidelně i na dnešní dobu.
Inception
Inception
Na tenhle "odpočínkový film" Christophera Nolana jsem byl hodně zvědavý. Názory, které korunovaly tento film na "film roku 2010" nebo dokonce "film desetiletí" mě hodně zaujaly. Jenže já se vždycky raději přesvědčím sám. Christopher Nolan umí vyprávět příběhy ať už je film podle jeho scénáře či nikoli. "Počátek" není vyjímkou. I přes všechen ten (na první pohled) složitý děj se ve filmu právě díky Nolanovi docela dost dobře vyznáte. Námět je právě to, co dělá film speciální a vizuální stránka? No řeknu to tak, že na filmu jde těch 200 milionů dost poznat. Řekl bych, že Nolan neuškudlil ani dolar. Přišlo mi, jakoby chtěl Nolan spojit nepřehlednost z jeho filmu "Memento" a vyrazit dech podobně jako ve filmu "Dokonalý trik". Když tohle spojíte máte před sebou totiž všechno, co má "Počátek". Jako bych v tom viděl mix všech Nolanových vlastních nápadů a výtvorů. Jako kdyby každý ten svůj samostatný nápad, který už zfilmoval a dal je všechny dohromady. Já nevím, ale nejspíš jsem se na film až moc těšil. Film má všechno. Dobré herecké výkony, výborný a promyšlený námět, kvalitní, nezpackaný závěr a semtam diváky překvapí nejedním dějovým zvratem. Přesto mě "Počátek" ovšem nechytl například tak jako "Dokonalý trik". Zdálo se mi, že film se snaží vypadat příliš komplikované. Zdálo se mi, že přesně tohle Nolan chtěl, protože si nejspíš myslí, že právě takové filmy jsou jeho poznávácí značkou. Film desetiletí to pro mě není a ani nebude. Film roku? To možná jo, ale jen po té umělecké a technické stránce, jinak ne. Tenhle výtvor mi pravděpodobně zůstane v hlavě zafixovaný jen jako "kvalitní", ale nic víc. Herecky si však nemám na co stěžovat. Leonardo DiCaprio už je u mne dávno váženým hercem a už delší dobu ho respektuju. Zdejším výkonem mi jen ukázal, že ho mám respektovat dále. Joseph Gordon-Levitt je nejsympatičtější herec tohoto filmu. Jeho charisma vlastně až zastiňuje všechny jeho herecké nedostatky. Cillian Murphy tady hrál tak, jak jsem si představoval! Tohle byl ten pravý Cillian Murphy! Žádný "Peacock" Cillian Murphy, ani "Batman" Cillian Murphy, ale přesně tady tenhle Murphy se mi líbil nejvíce. Ellen Page tady hrála druhé housla a chladila se ve stínu Leonarda DiCapria. Tom Hardy zde byl hodně nevýrazný. Po shlédnutí filmu "Bronson" jsem měl za to, že si Hardy vybírá jen role, které jsou výrazné nebo něčím zajímavé, ale asi jsem se spletl. Michael Caine si zasloužil dostat více prostoru. Ani jsem si ho neužil a to mě docela mrzelo. Jedním dechem: Dobrý námět, perfektní vizuální stránka a někteří herci však tvoří vysoký nadprůměr! Ovšem film roku či dokonce desetiletí si takhle nepředstavuju a klidně si myslete, že jsem náročný!" Dávám 80 %.
Tomorrow Never Dies
Tomorrow Never Dies
Brosnan podruhé! Druhá bondovka s Brosnanem mi měla nabídnout konečně pořádnou asíjskou bondovku. Proběhla výměna režiséra Campbella na režiséra Spottiswoodea a já silně pochyboval, že to byl dobrý nápad. Na druhou stranu jsem si ovšem řekl, že v dnešní době určitě umí každý, alespoň trochu dobrý režisér, pracovat s počítačovými triky a jinými zvláštními efekty. Jenže, jak se ukázalo, tak i přesto, že Spottiswoode opravdu uměl pracovat s všemi těmi efekty a jinými vychytávky, tak na tomhle to vlastně ani nezáleželo. Film byl stejně akční jako "Zlaté oko", ale to neznamená, že je tato bondovka lepší (alespoň pro mě to tohle neznamená). Tahle bondovka měla na můj vkus až moc "nudný" námět. Švihlý mediální mogul jako záporák se možná zdál dost "cool" na papíře, ale na obrazovce to tak rozhodně nevyznělo. Jediná pořádná akční scéna ve filmu, byla honička na motorce přes Honk Kong. Ostatní akční scény byly slabší kalibr a ovládání auta přes mobil sice vypadalo dobře, ale celou bondovskou mytologii to na chvíli hodilo do kytek. Závěrečné "face to face" mezi Bondem a Carverem bylo až příliš natahované. Výběr bond girls je snad jediný tvůrčí tah, na který nemám sebemenší námitky. Poskok s tváří Gotze Otta sice vypadal drsně a tvrdě, ale v zásadě nebyl ničím speciální. Pouze jen další nabouchaný poskok, který dá hlavnímu hrdinovi pouze více zabrat. Jediná skutečně originální postava byla Dr. Kaufman. Avšak i přesto všechno působilo jakoby to byla slabší verze předchozí bondovky. Pierce Brosnan si nadále zachoval svůj šarm a pořád se do role Bonda perfektně hodí. Ovšem, výběr hlavního záporáka nebyl moc šťastný. Jonathan Pryce nebyl tak moc šílený, jak bych si přál. Tím pádem postrádal nějaké to charisma. To i Vincent Schiavelli projevil za tu chvilku, co byl na scéně, více charisma. Michelle Yeoh byla jako hlavní bondgirl více, než jen bondgirl a to se cení a hodně. Nahnala do filmu trochu svěžího vzduchu a čiré krásy. To Teri Hatcher byla už ta typická bondgirl, která neukáže nic jiného, než své tělo. Navíc jí zde nevidíme dlouho, takže myslím celkem zbytečná role pro tak známou herečku. Jedním dechem: "Slabší odvar. Je trochu hanba, že nejzajímavější postava (Bonda nepočítám) se ve filmu objeví sotva na pět minut! Není divu, že Spottiswoode a Feirstein si v oblasti bondovek po tomhle už ani nestřihli!" Dávám opravdu slabých 70 %.
Wall Street 2: Money Never Sleeps
Wall Street 2: Money Never Sleeps
Olivera Stonea ještě nemám tak moc okoukaného. Zatím jsem viděl jen jeho "W." a kdysi dávno i "Alexandr Veliký". "Wall Street" už mám za sebou taky a i když mě předchozí díl nijak moc nebavil. Jeho pokračování jsem si pustil čistě jen ze zvědavosti. Jak by asi mohlo vypadat i pokračování o investičních makléřích tak, aby byla zajímavá a nenudila? Na tuhle otázku jsem chtěl přijít. Samotný film trvá něco málo přes dvě hodiny a já jsem si opravdu neuměl představit, jak chtějí Stone a scénárista Allan Loeb dále rozvést tento příběh. Jednička skončila uzavřeným koncem a dvojka začíná přesně tam, kde jednička skončilo akorát s deseti letým posunem. "Wall Street 2" je opravdu vychytanější, než-li jednička. Vizuálně je to skvost a scénáristicky je film také kvalitní. Dobré dialogy a nápaditý příběh, to vše nelze tomuto filmu upřít. Jenže když někoho nechytne první díl, tak šance, že ho chytne ten druhý je skoro neuskutečnitelná a "Wall Street" je zrovna ten typ filmu, u kterého se to nepovedlo. Allan Loeb sice zavede diváka do světa Wall Street tak, aby divák všemu porozumněl, ale pokud divák není vyloženě fanda tohoto řemesla, "geek" nebo jakýkoli nadšenec do tohoto oboru, bude ho tento film chvílemi nudit. Ani dvojka nepostrádá morální podtext, ovšem tady se mi zdál trochu silnější, než v předchozím dílu. Možná proto mě dvojka, dá se říct, i bavila více. Pořád to však není na to, abych tento film vynášel do nebe. Je hezké zde vidět pár cameo roliček (nejvíce mě potěšil Charlie Sheen), ale pokud Vás film nechytne, tak nějaké nostalgické náznaky a vzpomínky na předchozí díl tolik neproživáte. Film však stojí za to vidět alespoň kvůli Michaela Douglase. Michael Douglas se vrátil v roli, která mu vynesla Oskara a dokázal všem, že jí ještě pořád umí. Tentokrát se musel ve své roli navíc i více snažit. Povedlo se mu to, všichni jsme mu to uvěřili a on předvedl perfektní herecký koncert. Byl to trochu nezvyk vidět Shiu LaBeoufa v tomto filmu, když jste ho také jistě máte nejvíce zafixovaného z "Transformers", nicméně tento mladý herec má charisma a z toho zde taky těží. Charisma mu tady doslova zachraňuje zadek. Josh Brolin se snaží mi čím dál tím více dokazovat, že je kvalitní herec a že "Jonah Hex" byl pouze a jen omyl. Zde byl jeho výkon podstatně lepší. Předvedl mi perfektního investičního žraloka, kterého nezajímá nic jiného, než peníze. Frank Langella byl také velkým překvapením. V tomto filmu byl to přesně ten typ herce, který Vám zpříjemní celý film i navzdory tomu, že zde působí jen chviíli. Susan Sarandon byla něco podobného jako Frank Langella akorát v ženské verzi. Jedním dechem: "Určitě lepší, než jednička. Nová doba, lepší příběh, kvalitní scénář a skvělé herecké výkony. Když Vás však Wall Street nechytne už od první minuty, tak se v těchto filmech nevyhnete nudě!" Dávám 70 %.
I Now Pronounce You Chuck and Larry
I Now Pronounce You Chuck And Larry
Komedií, které jsem dosud neviděl je jen malé množství, takže je pro mě vzácnost, když narazím na některou, kterou jsem dosud neviděl. U této jsem se navíc strašně divil, že jsem o její existenci ani nevěděl, když měla tak dobré herecké obsazení a ne moc originální, přesto však v dnešní době ještě stále zajímavý námět. Když jsem si přečetl jméno režiséra, hned jsem přibližně věděl, co mám asi tak očekávat. Dennis Dugan natočil takové šílenosti, jako "Zohan", "Tlouštík z Beverly Hills" nebo "Pekelná ženská" a tyhle znalosti mi úplně stačili k tomu, abych věděl, že tenhle film nebude o nic méně bláznivý. A taky že nebyl. Tenhle film mohl dopadnou díky námětu, který obsahoval buď dobře nebo naprosto blbě. Jinačí možnost zkrátka neexistovala. Proto mi spadl obrovský kámen ze srdce, když jsem zjistil, že scénáristé to tentokrát celé nepokazili, ale že se u téhle komedie mohu častokrát zasmát. Nejlepším zjištěním pro mne bylo to, že scénář dával prostor nejenom ústřední dvojce, ale také mnoha vedlejším postavám (např. postavě Vinga Rhamese). Film má určitě nejednu scénu, kterou si na dlouhou dobu zapamatujete. Pro mne to je scéna prvního výjezdu hlavní dvojice do hořícího domu nebo svatební obřad Chucka a Larryho. Tyhle dvě scény se mi nejvíce vryly do paměti a vsadím ruku na to, že nejsem jediný, kdo se u těchto scén mohl smíchy potrhat. Snad jako všechny filmy, ve kterých Sandler poslední dobou hraje (vynechejme Zohana) se i tento snaží diváky jistým způsobem nenápadně moralizovat. To by nevadilo, pokud by ovšem film v závěru trochu neztrácel dech a to film bohužel ztrácí. Jinak je to ovšem příjemná komedie, která by neměla nikoho urazit a nenáročné diváky zaručeně pobavit. Jak jsem se již zmiňoval, herecké obsazení je opravdu skvělé. Adam Sandler zde hraje charakter podobný Zohanovi s rozdílem, že roli Chucka zahrál dle mého názoru lépe. Zjistil jsem, že i když už jsem viděl poměrně dost filmů s Kevinem Jamesem, nikdy se mi tento herec pořádně nevryl do paměti. Tímto filmem mi však z mé paměti už zaručeně nezmizí. Sandlera perfektně doplňoval a kupodivu nebyl jako herec ve stínu Sandlera (nebo mi to tak alespoň nepřipadalo). Steve Buscemi se jako hlavní "záporák" dobře osvědčil. Má sice takový neubližný kukuč, ale zde předvedl, že umí dost dobře zahrát i nenápadného hajzlíka. Jessica Biel byla neskutečně sexy, ale měla takové repliky, u kterých dost dobře nemohla předvést jestli je dobrá herečka nebo ne. Ovšem, v tomto případě to ani tak moc nevadilo, protože u komedií se stejně diváci na herecké výkony moc nedívají. Ving Rhames taky kupodivu zazářil nejvíce ze všech herců, kteří hráli vedlejší postavy. Dokázal se z tvrdého, respektované nabouchance změnit ná úžasného slaďouše a vy jste mu to zkrátka sežrali i s navijákem. Jen škoda, že se nedalo o trochu více prostoru Danu Aykroydovi. Jedním dechem: "Více, než jen průměrná komedie o homosexualitě. Více, než jen komedie s průměrnými herci. Tady herci rozhodně průměrné nehrají! Sandler, James, Rhames a Buscemi jsou toho důkazem!" Dávám silnějších 70 %.
Red
Red
Týmovek se tento rok vyrojilo více, než je zvykem, ale to vůbec nevadí, jelikož až na malé vyjímky se všechny povedly. "Red" má být tento rok posledním přírůstkem a co se mě týče, tenhle film jsem chtěl vidět více, než jakoukoli jinou novou týmovku. Tenhle film se totiž může pochlubit zajímavým námětem a ještě zajímavějším hereckým obsazením. Natočit film o agentech CIA ve výslužbě a celý film oháknout do velmi dobového akčního obleku byl velmi dobrý nápad. Zápletka je nápaditá a dobře vymyšlená. Režisér Robert Schwentke je nadějný režisér. Sice jsem od něj nedávno viděl film "Tajemný let" a ten u mě moc dobře nedopadl, ale také si je třeba uvědomit, že Schwentke byl ten, kdo film zachraňoval od "brakoviště". V tomto filmu všem dokázal, že kvalitní akční scény se dají točit i když hlavní hrdinové stojí na místě a mají v ruce pistole. Film nenudí a je to taková pohodovka, že bych ho klidně snesl i dvakrát za sebou. Oproti ostatním týmovkám "Red" boduje spíše díky scénáři a hereckým výkonům. Je to spíše taková symbióza, protože vtipnost dialogů tady prakticky závisí na hercích a jelikož je herecké obsazení na první pohled dost šílené (Helen Mirren, Richard Dreyfuss nebo Morgan Freeman), tak právě díky němu film funguje. Ačkoli je tu dostatek akčních pasáží, nejsou tak velkolepé jako třeba v "Expendables" nebo v remaku "A-Team". Tohle není čistý popcorňák, tohle je především příjemný film. V některých ohledech tomuto filmu tento fakt ubírá a v některých naopak přibírá. Teď avšak k samotným hercům. Bruce Willis se tímto filmem konečně vzchopil a ukázal všem, že herectví má ještě v krvi. Poslední "Smrtonosné past" byl do dneška poslední jeho dobrý film. Od "Náhradníci" až po "Poldové" byly jeho výkony nemastné neslané, ale tímto filmem se hodil zpátky do hry. Jde mu všechno. Střílení, bitky i přednes vtipných replik tím jeho klidným, originálním způsobem. John Malkovich si taky dá se říct tímto filmem zachránil v roce 2010 zadek. Díky svému ztvárnění polobláznívého, nebezpečného pošuka se stal hercem tohoto filmu! Podal nejlepší výkon ze všech. Helen Mirren působí hlavně vtipně. Jako křehká, starší dáma je přesvědčivá stejně tak, jako nebezpečná agentka se samopalem v ruce. Jediný, kdo jaksi kazil hereckou vizáž byl Karl Urban. Ten svou roli zahrál tak nějak nezajímavě, na můj vkus až moc obyčejně a klišovitě. Prostě stylem, jakým by zahrál každý alespoň průměrný herec. Morgan Freeman, Richard Dreyfuss a Brian Cox už potom jen hezky vypomáhají. Jedním dechem: "Je příjemné vidět, že i v roce 2010 se dá postavit dobrý akční film jen na hereckých výkonech a námětu. Schwentke tentokrát nezklamal, stejně jako trio Willis, Mirren a Malkovich!" Dávám zasloužených 70 %.
Catch Me If You Can
Catch Me If You Can
Po dlouhé době zase Spielberg. Po dlouhé době zase DiCaprio. Po dlouhé době nelituju teď již ztracených 145 minut. Námět filmu byl zajímavý, ale nezněl zase až tak zajímavě, aby se na něho musel vrhnout Spielberg, takže jsem se trochu divil, proč se Spielberg ujal tak "malého" filmu. Jenže v podstatě to bylo úplně jedno. Tenhle film mě nejednou mile překvapil a nebylo to jen Spielbergem. Když se totiž filmu ujme někdo, komu náměty podle skutečných událostí jdou ze všeho nejvíc a film se obsadí hodně velkými a hlavně kvalitními jmény, tak stopáž může být jakkoli dlouhá a divákovi to stejně uteče. "Chyť mě, když to dokážeš" je přesně takový případ. Ačkoli film trvá přes dvě hodiny, utekl mi až nezvykle rychle. Bude to tím, že mě příběh Franka Abagnalea začal hodně rychle bavit, mám slabost pro filmy odehrávající se v 60. až 70. letech a o hereckých výkonech ani nemluvím. Tenhle film je také příkladem toho, že úplně stačí, aby se filmu ujal nějaký zkušený člověk a film bude ve výsledku vypadat lépe, než vypadal ještě na papíře. Ovšem, i ke scénáři nemám co dodat. Je vtipný, dojemný a není klišé. Co jsem avšak trochu nemohl rozdýchat a trochu mi u toho pukalo srdce bylo, když jsem viděl Leonarda DiCapria ve svých dvaceti osmi letech hrát mladého puberťáka. Nechápu, proč ho nehrál v tomto dějovém období nějaký mladší herec, protože DiCaprio takhle vypadal strašně divně. Poté, ale jeho postava stárla a on konečně začal hrát jako opravdový herec. V tomhle filmu jde totiž o herecké výkony. Scénář je skvělý a režie také, takže jediné, kde film mohl ztroskotat byly právě herecké výkony. Leonardo DiCaprio už pro mě dávno není jen "ten z Titanicu". Po filmech jako "Letec" nebo "Skrytá identita" mě přesvědčil, že není jenom hvězdou jednoho filmu. Tady hraje dobře a když jsem si zvykl na jeho ztvárnění mladého puberťáka, tak už se mi jeho herecký výkon nezdál tak mimo, ale nebyl hvězdou filmu. To nebyl ani Tom Hanks. Ovšem, hrál jinak, než jsem byl zvyklý a přesto hrál dobře. Skoro jsem ho v tomto filmu ani nepoznal. Hvězdou filmu byl Christopher Walken! Té nominaci na Oskara se vůbec nedivím. Hrdý otec, z kterého se postupně stává troska a Walken to zahrál úplně s přehledem! Jsem na něho zvyklý jako na mafiána, na tvrdého chlápka, takže tímto výkonem mě naprosto odrovnal! Martin Sheen, Jennifer Garner nebo Amy Adams už prostě jen potěšili. Jedním dechem: "Spielberg zase jednou na stoličce a zase mě dostal! Kvalitní herecké výkony a zručná režie a i ten nejstupidnější námět Vás může ve výsledku zcela připoutat k sedačce! Walken rulez!" Dávám 80 %.
Love Actually
Love Actually
Na romantické komedie moc nejsem, ale nevadí mi. No a protože už jsem žádnou dlouho neviděl a Vánoce už jsou defakto za dveřmi, rozhodl jsem se pro tento snímek a to hlavně (nebudu lhát) kvůli pestrému hereckému obsazení anglické herecké smetánky a pár perlám z Ameriky. To jsem však vůbec netušil, jaké mě čeká překvapení! Tenhle film je v první řadě naprosto optimistický a působí strašně příjemným dojmem. Vánoční nálada z toho jde cítit od první sekundy a opustí Vás až několik minut po skončení filmu. Navíc režisérský debutant Richard Curtis napsal velmi nápaditý a kvalitní spletenec příběhů. Tento koncept je už sice filmovým fanouškům známý, ale v tomto filmu (i přesto, že jsem již viděl pár filmů s podobným námětem) působil zcela originálně a neohraně. Těch mikropříběhů zde bylo tolik, že si každý divák musí najít minimálně jeden svůj příběh ze života a i přesto, že zde bylo opravdu mnoho herců, postavy se nepletly. Zřejmě proto, že všichni zdejší herci byli výrazní a každý divák je znal. Snímek nepůsobí přeplácaně a na konci do sebe všechno hezky zapadne. Film opravdu na každého diváka funguje. Posledních dvacet minut mě opravdu dojalo a to se mi nestává. Tenhle film mi po pravdě připadá až moc dokonalý. Ovšem, nebudu ho bodovat největším počtem procent, protože to zkrátka není film, u kterého by mi spadla čelist a už vůbec to není film, na který bych se mohl koukat pořád dokola. Párkrát za rok to bude bohatě stačit a to ještě s nějakou dámskou společnici. Abych pravdu řekl ani nevím, co mám napsat k hercům, jelikož všichni hráli velmi dobře a nebyl zde jediný herec, který by mi byl nesympatický. Tak snad jen zmíním herce, které jsem si já osobně nejvíce oblíbil. Největším překvapením filmu byl pro mě Bill Nighy. Jeho ztvárnění starého, skandálního rockera bylo zaprvé přesvědčivé a zadruhé strašně zábavné. Právě on vypouštěl z pusy ty nejlepší hlody z tohoto filmu a právě on stmeloval všechny postavy a jejich osudy. Pak tu byl Liam Neeson. Ze začátku to vypadalo, že bude mít nejsmutnější příběh, ale režisér Curtis dokázal, že tohle je film opravdu zcela optimistický, takže jak film běží, osud Neesona a jeho filmového syna Sangstera se stane pro nejednoho diváka velmi zábavným. Do třetice tu byl Hugh Grant, kterého jinak nějak moc nemusím, ale tahle role mu neskutečně sedla. Navíc tu hraje postavu anglického premiéra a je z něho cítit čistá lidskost a to mě na této postavě zaujalo nejvíce. Mohl bych se tu zabývat každým hercem zvlášť, ale došly by mi znaky a navíc stačí, když s klidným svědomím řeknu, že všichni hráli výborně. Rowan Atkinson je tu pak jako taková opravdu sladká tečka. Jedním dechem: "Tenhle film si představím pod pojmem optimistický. Opravdu skvělý Vánoční film se skvělou armádou hereckých es! Nighy je bůh!" Zasloužených 90 % a na Vánoce pouštím znova! A ve Vánoční euforii i několikrát zasebou!
Domino
Domino
Po tomhle filmu jsem byl mírně v rozpacích. Nevěděl jsem vlastně ani jak mám tento film hodnotit, takže jsem si rozhodl dát oddych a potom se rozhodnout. A dneska to mám v hlavě sice trochu přerovnané, ale ještě pořád nejsem pevně rozhodnut, jak mám tento film hodnotit. "Domino" je totiž vyšperkovaný vizuálně, ale dějově jde místy docela mimo mísu. Režisér Tony Scott vždycky tvořil spíše filmy, které lépe vypadali, než-li lépe vyprávěli příběh. "Based on a true story" film o lovcích lidí byl pro Tonyho (a určitě i pro mnohé diváky) velkým lákadlem a já se nikomu z nich ani nedivím. Jenže ve výsledku z toho vznikl takový jakýsi patok. Něco, co bylo akční, mělo to koule a cool postavy, ale nemá to pointu a nějaké to koncepčnější provedení. Jakmile jsem si toto uvědomil, divil jsem se proč nám tohle Tony Scott a Richard Kelly vlastně vyprávějí. Někomu stačí pouze vidina nějaké akce a je plně spokojený. Já taky nejsem nějak náročný divák, ale kdyby ten film alespoň měl nějaký ucelenější příběh. Kdyby nebyl tak podivně seskládaný a ještě podivněji vyprávěný. Kdyby ve scénáři nebyly tak divné a nesmyslně charakterizované postavy (Lateesha, Taryn Miles). A může mi někdo říct, proč do filmu nasadili pravé herce z Beverly Hills, aby hráli sami sebe? To už byl pro mě dostatečný důkaz k tomu, abych věděl, že tenhle film není pro mě. Je to cool a hezky to vypadá a pouze to taky hodlám hodnotit. Protože i co se týče herců, tak ani ti se moc nepředvedli. Tony Scott už natočil i lepší filmy. Keira Knightley byla sexy a tvrdá. Nic víc už pak hrát nemusela. Průměrný výkon, ale seklo jí to. To jako chlap musím uznat. Mickey Rourke byl jediné, co mě na hereckém obsazení vyloženě bavilo. Mickey je a vždycky byl sympaťák a takové role šéfů mu jdou velmi dobře. Edgar Ramirez to měl také poměrně lehké. Stačilo mu se jen odvázat, kdykoli šla jeho parta na "lov" a nic víc po něm režisér Scott nechtěl. Lucy Liu a Delroy Lindo už tu pak skoro nic nehrají. Nemají totiž co. Jejich postavy mají za úkol pouze jednoduše odříkat repliky. Lucy Liu během filmu dokonce ani nevystřídá grimasu. Oba dva tu slouží jen jako návnada pro diváky. Jedním dechem: "Hezky to vypadá a to je všechno. Ještě bych měl pochválit Mickeyho Rourkea a Edgara Ramireze, kteří dělali film lépe koukatelným. Jinak je to pouze seskupení scén, které postrádá obsah!" Dávám 60 % a i to se mi zdá hodně!
Jackal, The
The Jackal
Nevím, jestli by se tenhle film dal zařadi mezi kulty, nicméně je hodně známý a já ho dosud neviděl. On film ani z dálky nevypadal jako zajímavý thriller. Měl jen zajímavé obsazení, ale to je všechno. Originál jsem neviděl a po tomhle remaku už ani nechci. Nechci Vám tím naznačit, že tenhle film není dobrý. Jen je to prostě obyčejný thriller, který má být jedinečný právě postavou Šakala, ale nějak se mu to nedaří. Režisér Michael Caton-Jones jen točil to, co měl. Do filmu nějakým tvůrčím způsobem nezasahoval a jde to na filmu samozřejmě poznat, že jede striktně podle šablony. Navíc ani scénárista Chuck Pfarrer do tohoto remaku nepřidal nic svého a když už ano, tak to nijak výrazně nepozměnilo kvalitu filmu. Šakal si například hodně často měnil image. Někomu to může přijít napadité, mě to přišlo překombinované a ve výsledku zbytečné, když nikdo ani nevěděl, kdo Šakal vůbec je. Na mě to všechno bylo prostě moc obyčejné. Ani postavy mi neseděli. Jediné, u čeho jsem se ve filmu opravdu bavil byl herecký výkon Jacka Blacka. Pro mě je "Šakal" zkrátka jen další film na jedno podívání. Nemohu řici, že by mě nudil, ale hlavní je ten fakt, že mi ani nic nedal. Nabídl mi jen to, na co už jsem jako letitý divák zvyklý. Závěrečná scéna sice správně graduje až do samotných závěrečných titulků, ale to není nic, co by divákovi neposkytl každý alespoň trochu kvalitní thriller. Jediné, co filmu pomáhalo bylo herecké obsazení. To jediné mě vlastně k tomuto filmu tak nějak dostalo. I když, abych byl upřímný, není to úplně čistý klad. Richard Gere mi tady třeba vůbec nesedl. Mám ho už asi zafixovaného jako slaďouše z různých romantických filmů a tak mi jako protivník Bruce Willise nepřišel moc věrohodný. Bruce Willis byl naproti tomu víc, než dobrý. Podával svůj obvyklý standart a vidět ho pro jednou pro změnu jako záporáka také nebylo špatné. Willis defakto zachraňoval celý film. No, pomáhal mu s tím i sympaťák Sidney Poitier, kterému role velkého zvířete u FBI sedla jako ulitá. Jacka Blacka už jsem zmiňoval. Ve filmu působí jako příjemné překvapení a jeho postava zajímavým způsobem zmizí z příběhu. Jedním dechem: "Ta obyčejnost na mě z tohoto filmu přímo dýchá. Co z toho, že máte ve filmu Willise, Gerea nebo Blacka, když s tím ani režisér, ani scénárista není schopen nic udělat!" Dávám 50 %. S tím co film měl v ruce, mohl být výsledek o hodně kvalitnější.
Flightplan
Flightplan
U tohohle jsem hodně přestřelil! Myslel jsem jaký to nebude dobrý film, když to má takhle dobře znějící námět. Navíc, filmy v uzavřených prostorech jsou, když se dobře natočí, velmi atmosferické, silně dramatické a občas i nervydrásající. Tohle věděl i (v té době debutant) režisér Robert Schwentke, takže první polovina filmu je vyvedená. Ztratí se holčička a Jodie Foster jako bezradná matka běhá po celém letadle a hledá jí. Kulisa letadla je dobře vymyšlená a Schwentke jí i dobře natočil. Tak v čem je problém? Problem je ten, že pořádný klad filmu je pouze tahle vizuální stránka. Problem je zaprvé v tom, že Jodie Foster začne, jakmile ztratí svoje dítě, být strašně nesympatická a uřvaná. Ze začátku jsem si říkal: "Chápu to. Je to matka a má strach." Jenže postupem času to začalo být velmi nepříjemné a Jodie se dostávala do fáze, kde už to nebylo hraní, ale přehrávání. Problém je také v tom, že kdyby scénáristé nechali celý příběh v tom tajemnu a potom vytvořili nějaký šokující zvrat, tak by šla kvalita filmu o hodně výše. Jenže to scénáristé neudělali. Zvrat, který vymysleli není vůbec šokující (i když nejspíš měl být) a vlastně změní vyznění celého filmu. Jediná věc, která mě ve filmu opravdu zaujala byla ta, že ani hlavní postava a ani divák nevěděli, jestli je to, co hlavní hrdinka prožila skutečnost či nikoli. A právě tenhleten fakt byl něco jako skrytá zbraň celého filmu. Jenže scénáristická chyba, která v závěru následovala potopila celý film. Hlavní hrdinka najednou na všechno přišla a přešla z roztřepané matky na akční hrdinku. To dokáže vymyslet pouze Hollywood! Takže to, co ze začátku vypadalo jako dobře vypadající mysteriózní thriller se na konci zvrhlo v akční béčkový film. Jak už jsem psal, tak Jodie Foster místy silně přehrávala, Peter Sarsgaard neměl na svou roli správné charisma a celkově mi do ní tak nějak nesedl. Sean Bean byl tudíž jediným světýlkem v herecké sestavě a co se nestalo, ve filmu se jako kapitán letadla ani pořádně neohřál. Kdyby dostal více prostoru, možná bych film ještě považoval za průměrný. Jedním dechem: "Nadějný, dobře vypadající námět scénáristé pokazili jak jen mohli. Napsali postavy, které byly nesympatické a herci ani nevěděli, jak si s nimi poradit. Vizuální stránka (prostory letadla) zachraňují celý tenhle zpackaný film!" Dávám 40 %.
Barton Fink
Barton Fink
Ani na Coenovce jsem nezapomněl a protože jsem od nich už delší dobu nic neviděl a "na skladě" mi sídlil zrovna tento film z roku 1991, rozhodl jsem se na něho podívat. Nikdy nevíte, co máte čekat od bratrů Coenových a "Barton Fink" nebyl vyjímka. Jejich náměty na první pohled nevypadají zrovna dvakrát zajímavě, ale v Coenovském podání se z těchto námětů většinou vyklubou hodně originální dílka. Film o scénáristovi, který trpí tvůrčí krizí taky nezněl moc zajímavě, ale Coeni díky postavám z tohoto námětu udělali menší nudu, než by byla, kdyby se tohoto námětu zhostil jinačí scénárista a režisér. Bohužel to však pořád byla trochu nuda. Po castingové stránce je film perfektní. Coeni vždycky měli čuch na to, jaký herec by se jim zrovna hodil do filmu a u tohoto filmu to není jiné. Kdyby herci nebyli tak sympatičtí a nehráli by tak dobře, nevím, co by z toho všeho nakonec vzniklo. Sice to pořád není nějak zajímavý nebo lákavý film. Nic zvláštního nám nenabízí. Je to pouze film o obyčejném člověkovi, který se objevil (vyděšený) v lepší společnosti. Nadruhou stranu (a to musí přiznat všichni, kdo film viděli) je tenhle film perfektní sondou do mozku ztrápeného scénáristy. Jako psychologické drama je film velmi kvalitní. Nervozita a napětí se na diváka line i přes obrazovku. Samozřejmě i v tomhle filmu Coeni lehce přestřelili a zahnali film až do zbytečných extrémů. Hlavně závěr s Johnem Goodmanem byl hodně zvláštní a jeho význam do téhle chvíle nechápu. Coeni však mají i lepší filmy. Tím myslím nápaditější ("Lupiči paní domácí") i umělečtější ("Muž, který nebyl"). Z tohole snímku jde i samo trochu cítit, že Coeni trpěli tou samou krizí a docházeli jim nápady. Ovšem, herecky si není na co stěžovat! John Turturro velice přesně vystihl svou postavu a udržel to své herecké tempo od začátku do konce. John Goodman je prostě John Goodman. On i kdyby hrál samotného satana, tak bude zatraceně sympatický. Koho bych tu rád vyzdvihl je Michael Lerner. Alespoň nominaci na Oskara si tímto výkonem bezpochyby zasloužil. Být Vámi, tak už jen kvůli němu se na film podívám. John Mahoney jako vzor hlavní postavy zkažený Hollywoodem byl také velmi přesvědčivý. Judy Davis mi svým výkonem nic moc nedokázala a působila nahraditelně. Nebylo nic, co by mi dokazovalo, že do role, kterou hrála, by se hodila pouze ona. Tony Shalhoub a Steve Buscemi byli už pak jen příjemnou pomyslnou třešničkou na velkém hereckém dortu. Jedním dechem: "Film nezajímavý námětem, ale samotnými postavami. Tenhle film není až tak nudný, jak se zdá. Jenom mu musíte přijít na chuť. Uvidíte, že přinejhorším Vás dostanou alespoň herecké výkony většiny herců!" Dávám 60 %. Prostě další film od Coenu, který se ničím nevymyká vůči ostatním!
Goldeneye
GoldenEye
Konečně mi začala bondovská éra s Brosnanem. Filmy s Bondem začaly mít od tohoto díla zcela jiný rozměr. Přišel režisér Martin Campbell a vytvořil moderní nadupanou akční jízdu, kterou ještě nikdo nikdy u Bonda neviděl. Možná to je ten důvod, proč většina hlasů tvrdí, že tohle je nejlepší bondovka s Brosnanem. Já si na tohle budu schopen utvořit názor jakmile je shlédnu všechny, ale jedno už teď vím jistě: Tahle bondovka je cool. Už hned úvodní scéna nám to řekne. Bond rozjede letadlo, skočí za ním a za pádu do něho nasedne. Tohle nejde popsat tohle se musí vidět a až to uvidíte, dojde Vám co Campbell vlastně vytvořil a jak vysoko nasadil, už v roce 1995, laťku. Jenže akce není to jediné, co dostalo nový rozměr. Záporáci se stali nebezpečnějšími, zákeřnějšími a dávají Bondovi více na frak. Nejpodstatnější je ovšem to, že jich bylo více (Bean, Janssen, Cumming a Coltrane). Bondgirl se staly více a více sexy a Q a jeho vychytávky dostaly nový rozměr. Campbell byl dobrá volba, protože i když scénář nepřinášel moc nových nápadů, díky režii divák upoutal pozornost hlavně na vizuální stránku filmu a na tu scénáristickou jaksi zapomněl. Filmu tudíž nechybí ani památné scény. Kromě té úvodní bych vyzdvihl ještě jízdu s tankem po Petrohradě nebo závěrečnou "nervydrásající" scénu Scénáristé akorát využili postkomunistického Ruska a počítačového hackerství, ale jinak nic dosud nevídaného. Více bych probral i herecké obsazení. Pierce Brosnan jako Bond byl asi nejlepší volbou. Neuměl bych si v téhle roli představit někoho, jako je třeba Hugh Grant. Brosnan se tak trochu vrátil ke Connerově šarmantnosti, ale přitom si vytvořil zcela nový bondovský charakter. Bond z moderní doby má vypadat přesně takhle, takže klobouk dolů před Brosnanem. Sean Bean jako záporák, to pro mě bylo hodně velké překvapení. Po Christopheru Leem a Christopheru Walkenovi je Bean další záporák, na kterého jsem se těšil dá se říci víc, než na samotného Bonda. Věděl jsem, že Bean v téhle roli nezklame. Má na tyhle záporáky image a když se navíc pořádně rozehrál, ukázal naštvanost a v očich měl čirou nenávist, věděl jsem, že "Zlaté oko" je castingově kompletně bez chyby. Farnke Janssen jako Beanova pravá ruka také fungovala. Izabella Scorupco byla také dobrá volba, protože jako Bondgirl byla nejen pěkná, ale také chytrá a to já po tom všem, co už jsem v téhle sérii viděl, hodně cením. Robbie Coltrane a Alan Cumming byli jen hezkou třešničkou na záporáckem dortu a ani jeden nic nezkazili a perfektně zahráli své roličky. Judi Dench byla jako M v roce 1995 určitě velkým překvapením. Ovšem, musím říct, že Dench je v téhle roli charismatičtější, něž jakýkoli herec, který hrál M ještě před ní. Jedním dechem: "První bondovka moderní doby a hned takový boom. Campbell věděl jak na to. Zpravil všechny scénáristické chyby a jelikož je film castingově vymazlený, vznikla z toho všeho velmi nadprůměrná bondovka!" Dávám 90 %.
In the Valley of Elah
In the Valley of Elah
Paul Haggis se mi jako režisér hezky osvědčil svým filmem "Crash" a já nějakou podobnou sondu do hlubin lidské duše čekal i od tohoto filmu. Tento film měl však hned ze startu jednu malou chybičku. Už když jsem si četl stručný obsah, tak mě nudil. Tehdy jsem si ale říkal: "Je to Haggisův film. Bide to určitě lepší, něž jak to vypadá!" Jenže jsem se pletl. Bylo to přesně takhle nezajímavé, jak se mi zdálo, že to bude. Haggis to podle mě vzal špatným směrem jelikož za zmíňku stojí jen ty úseky filmu, kde se řeší, co všechno dokáže válka (a nebo jen vojna) s člověkem udělat. Hlavně tímhle tématem se měl Haggis zabývat a neplést do toho nějakého otce, který chce mermomocí najít svého syna. Ne, měl děj rovnou šoupnout do centra dění, do války a sledovat psychickou stránku postav. Neplést do toho nějakou detektivní linku a hned by film byl o něčem jiném. Fakt, že Tommy Lee Jones tady hraje perfektně, ale zhola nic nezachraňuje. Pouze to dělá film méně nudným. Haggis umí tvořit dramata, ale detektivní žánr mu vážně nejde. Taktéž je zbytečně dlouhý. Hodinu se řeší to, co už je od začátku jasné a druhou hodinu se řeší důvod. Tohle je podle mě přehnané. Nevidím jedno racionální vysvětlení, proč by tenhle film mít ty dvě hodiny. Ovšem, i klady se tu najdou. Patriotismus mi tady nevadil. Je to americký film o válce, takže jsem ho zde musel očekávat, ale jde hlavně o to, že Haggis se o patriotismus tady ani nezajímal. Zajímal se spíše o samotné vojáky, jejich myšlení a názory, než o čistý patriotismus. Závěr je patřičně vygradovaný a zcela určitě Vás probere z toho odoru nudy. Takhle stavěný však není pouze závěr, ale i některé další dramatické scény. Ústřední postavy jsou sympatické a všichni herci tady hrají skvěle (a to myslím i ty ve vedlejších rolích). Tommy Lee Jones hrál výborně. Sice si nejsem jistý jestli natolik výborně, aby si zasloužil i tu nominaci na Oskara, ale kvalitní výkon to bezpochyby byl. Charlize Theron byla sympatická, ale šlo poznat, že se jen veze na hereckém výkonu Jonese a nějak moc o sobě herecky vědět nedává. Koho bych dále vyzdvihl je Susan Sarandon, která mě i přes ten maličký prostor, který ve filmu dostala, dokázala přesvědčit, že je kvalitní herečka. Avšak i přes všechny tyhle pozitiva, jen těžko něco přebije ty nudnější a pomalu ubíhající části filmu. Jedním dechem: "Kdyby se jakkoli změnila hlavní zápletka, filmu by to jen prospělo! Takhle ta detektivní část ruší tu dramatickou a to je špatně!" Dávám 60 %.
Machete
Machete
"Machete" bylo moje největší "must-see" předsevzetí roku 2010. Jakoby nestačilo, že za ním stojí můj oblíbený režisér - Robert Rodriguez. Tenhle film nabízí ještě navíc nejcoolovější hlavní postavu a nejcoolovější herecké obsazení roku 2010 vůbec. Od "old schoolových" akčních hvězd (Seagal, Johnson, Fahey) až po ty nejvíce sexy herečky dnešní doby (Alba, Lohan, Rodriguez). Když k tomu nakonec přidáte starostu s tváří De Nira a střílejícího kněze Marina. No, řekl bych to asi takhle: Já osobně jsem prožival divácký orgasmus. Moc dobře jsem si uměl představit, co s takovým námětem a hereckým obsazením dokáže režisér Rodriguez udělat za šílenosti. Jenže, že "Machete" bude až takhle velký hardcore jsem nečekal. Schválně brakový scénář, film chvílemi připomíná parodii a chvílemi zase hodně drsný akční film. Hned úvodní scéna mi ukázala, co mě tak asi čeká. Zběsilá jízda plná tvrďáckých hlášek a useknutých končetin. Scény v nemocnici nebo v kostele jsou natolik ujeté, že se ani nedivím, že tohle nesedne každému. Jenže tohle není Rodriguezova chyba! Ani jako nezkušenost režiséra a ani jako nezkušenost scénáristy. To všechno je totiž schválně! Je to takhle schválně natočené i napsané. Je to pravý "comeback" do 80tých let k retro béčkovým akčním brakům a kdo to takhle nebude brát, tak má smůlu. Rodriguez je v tomhle směru hodně striktní a já se k němu přikláním. Tenhle film má hlavně pobavit a jestli se někdo neumí bavit tímhle způsobem, je to jeho chyba. Na "Tarantinovky" to ale zdaleka nemá. Nečekejte, že "Machete" je lepší, než "Sin City", ale určitě je lepší, než "Grindhouse". Ovšem, pokračování bych bez námitek a s klidem přijal. Tohle byla stylová jízda, která sice místy až přehnaně zacházela do extrému, nicméně si takhle nějak představuju pravý filmový odvaz! Danny Trejo, ačkoli hraje hlavní postavu, nedokáže za celý film strhnout pozornost pouze na sebe. I když ta jeho taktika jedné grimasy funguje a i celkově působí drsně a i divák má před ním respekt, já jsem si ho prostě nemohl úplně oblibit. Podle mého byl hvězdou filmu Jeff Fahey. Jeho postava byla přesně tak záporácky "cool" jak jsem si jí představoval už od prvního traileru. Hned za ním se mi nejvíce líbil Cheech Marin. Jeho postava byla velmi stylová (střílející kněz, kdo to kdy viděl?!) a on jí i tak ztvárnil. Trio Alba, Rodriguez a Lohan bylo sexy. Nic jiného se po nich také nechtělo. De Niro dokázal i v tak šíleném snímku působit zcela vážně, alespoň za to ho obdivuji. Seagal má zde bezpochyb nejlepší roli za poslední desetiletí a Don Johnson? To je hajzlík jak má být. Kéž by dostal více prostoru. Jedním dechem: "Toto je odvaz roku 2010! Ovšem, tenhle film je také důkazem toho, že přehnaná coolovost filmu dokáže také někdy pořádně uškodit! Marin rulez!" Dávám 70 %.
Absolute Power
Absolute Power
Clint Eastwood je jeden z mých nejoblíbenějšch režisérů. Schválně nepíšu herců, protože filmy s ním nemám ještě moc okoukané. Ovšem, jako režisér si u mě udělal více, než dobré světlo. "Gran Torino" nebo "Výměna" byli více, než kvalitní filmy, ale nadruhou stranu, proč být tak slepě naivní, když i z vlastní zkušenosti vím, že Eastwood dokáže natočit i průměrný snímek. Tenhle kousek navíc ani nevypadal "oskarově". Jen další z těch mnoha detektivek, co má jako pojistku Eastwooda. Jenže to by mohla být právě ta pojistka, která film zachrání a co si budeme povídat, námět taky není nejslabší. Navíc herecky je film více, než perfektní. Hackman jako záporák a americký prezident v jedné osobě a Eastwood jako klaďas a zloděj v jedné osobě? No, když scénář napsal William Goldman, tak filmu budu důvěřovat. Jenže ačkoli to jako kriminálka funguje, pořád si nemůžu pomoct a musím říct, že kdyby to vzal Goldman jinačí cestou a udělal z námětu spíše více politický thriller, než jen obyčejnou kriminálku, byl by výsledek hned lepší. Takhle se zaprvé všechna pozornost přenáší na Eastwooda, kterému to sice vůbec nevadí, ale je to škoda už jen kvůli tomu obsazení, které film nabízí. Ostatní herci (a jejich postavy) tu nemají tolik prostoru, jaký bych si přál, abych si tento film pořádně užil. Vždyť čerpat talentem Harrise nebo Glenna na úkor Eastwoodova hereckého vyřádění je už sám o sobě neuvážený tah. Potom mám výtky k hlavnímu záporákovi. Hackman tady působí jako sadista z šedé eminence, který po sobě nechává pouze uklízet, než jako americký prezident. Dokonce ani ta zlost a morbidita z něho nejde pořádně cítit. Další, co bych filmu vytkl jsou místy hluchá místa. Abych zase tady mého oblíbence jen nešpinil, tak musím přiznat, že film má některé dost kvalitní úseky. Taneční scéna Hackmana a Judy Davis nebo scéna v nemocnici patří k jedním z nich. Jak jsem se již zmínil, herecky tu perlí především Eastwood a to jen proto, že to takhle scénárista Goldman zařídil. Nadruhou stranu to ale není vůbec žádné mínus, protože Eastwood je sympatický a charismatický herec a takové role (a takové filmy) mu zkrátka sednou. Hackman, jak už jsem psal, svou roli neuchopil příliš dobře, ale jelikož je na hlavního záporáka ve filmu (překvapivě) dost málo, tak to tolik nakonec ani nevadí. Ed Harris to všechno zachraňuje a jako detektiv boduje. Tahle role mu padla jak ulitá. Dvojice Scott Glenn a Dennis Haysbert taky nebyla úplně k zahození. Glenn se předvedl více herecky, ale Haysbert měl vždycky charisma a to mu hraje do karet. Na Lauře Linney není co hodnotit, jen se občas mihla na scéně a když už tam byla, nic extra nepředváděla. Jedním dechem: "Dobrá kriminálka, ale zkušený divák ví, že jak Eastwood, tak Goldman umí mnohem lépe!" Dávám 50 %. Zatím to nejslabší, co jsem z Eastwoodové režie viděl!
Game, The
The Game
"Tak tohle bylo něco!" Je jen málo filmů, po jejichž skončení vyslovím tuto větu a "Hra" Davida Finchera je jedním z nich. Tleskám jak režisérovi, tak scénáristům, protože tohle se vážně povedlo. Tohle je totiž film, který Vás zaujme. Zaujme Vás už když si o něm něco přečtete. Myslíte si, že víte co máte očekávat, ale víte co znamená "myslet", že? "Hra" je totiž film, který se určitým způsobem vymyká všem filmům, které jsem doposud viděl. Je originální, scénář je propracovaný, šlo poznat, že Fincher přesně věděl, jak na tuto látku jít a herecké obsazení tomu všemu pouze dalo zlatou korunku. Mám rád filmy, ve kterých padá více otázek než odpovědí, mám rád filmy, které jsou zahaleny tajemnou atmosférou a mám rád, když herec v hlavní roli podává takový výkon, že se do něj lehce mohu vcítit a prožívat přesně ty samé nepříjemné pocity, jaké prožívá jeho postava. Tomu se říká filmové umění. Kašlu na všechno, co jsem kdy o Fincherovi napsal a řekl, tenhle film je doposud jeho režisérským vrcholem a nějaký na Oskara nominovaný "Podivuhodný případ Benjamina Buttona" se může jít zahrabat! Film je promyšlený a ať už si myslíte cokoli, ať už jste jakkoli přesvědčení, že víte, co bude následovat, vždycky se zpletete, protože hlavní zápletka zamotá hlavu nejen hlavní postavě, ale i každému divákovi, který se na film bude dívat. Pokaždý mě každý ten jednotlivý dějový zvrat nějak převezl, ale ten úplně poslední, závěrečný zvrat mě opravdu posadil na prdel. Nebudu tu zbytečně prozrazovat ani kousiček děje, protože nechci nikoho připravit o ten zážitek. Samozřejmě, že se najdou i takoví diváci, kteří budou namítat, že je celý film absurdní a nedává smysl, ale já na tohle nehraju. Pro mě vždycky filmy znamenaly "útěk pryč z reality" a když mě nějaký film dostane, tak úplně s klidem přehlídnu i nějaké veliké logické nesrovnalosti. Navíc je vše podpořeno kvalitními hereckými výkony, což mi ještě usnadňuje rozhodování zda mám ohledně otázky o logice děje dělat slepého, hluchého a blbého nebo ne. Michael Douglas mi svoje kvalitní herecké výkony ukazuje v každém filmu, který jsem s ním viděl. "Hra" je "jen" další z mnoha jeho filmů, kde hraje více než perfektně. Sean Penn dokáže pobavit a zaujmout i navzdory malému prostoru. Deborah Kara Unger se už potom jen vezla na hereckém výkonu Douglase. Další herce už zmiňovat nebudu, protože tenhle film je v zásadě "one man show", kde Douglas dokazuje jakou je hereckou špičkou. Jedním dechem: "Kvůli filmům jako je tento jsem se stal filmovým fanouškem! Tohle je zbytečné komentovat, tohle se totiž musí vidět!" Tomuto filmu uděluji pevných 100 % a bez rozmýšlení!
A Nightmare on Elm Street
A Nightmare On Elm Street
Michaelu Bayovi věřím jen tehdy, když se filmů ujímá jako režisér. Pokud jde však o filmy, které produkuje, tam už si tak přesvědčený nejsem. Má totiž ve zvyku kazit tváře slavným horrorovým ságám. Předvedl nám to již na novém "Patek třináctého" a na jeho pokusu o oživení Freddyho Kruegera se nám to všem jen potvrdilo. Jsem hodně velký fanoušek této série. Všechny původní díly mám založené v poličce a oprašuju je kdykoli jen večer dostanu chuť na herecký koncert Roberta Englunda. Ovšem, i když jsem věděl, že tento remake nedopadne dobře, mermomocí jsem se na něho chtěl podívat, protože (co si budeme nalhávat) změna z Englunda na Earle Haleyho (tedy alespoň mě) přišla nesmírně zajímavá. Jenže tohle už není Freddy. Možná Haley nosí jeho masku, ale scénáristé nevytvořili Fredyho Kruegera nýbrž obyčejného masového vraha, což mě ale upřímně udivilo, když je jedním ze scénáristů sám stvořitel Wes Craven. Nicméně, černý humor se naprosto vytratil, Haley kompletně postrádá (a nebo schválně nenasazuje) ironický tón a jediná vražda, co opravdu stála za to, byla až úplně na konci filmu. Musíme tvůrcům uznat, že na to, kolikátý je tohle díl, vymysleli zajímavou zápletku a flashbacky ocení hlavně fandové této ságy, ale to je jediné, co mohu tomuhle filmu pochválit. Ano, "shock" momenty sice fungují, ale ty umí vytvořit každý ňouma za pomoci průměrného zvukaře. Z toho vyplývá, že bych měl být jako fanoušek na plné obrátky naštvaný z výsledku, ale kupodivu takové pocity necítím. Film mě nechal naprosto chladným. Ani nadšení, ani žádné kritické pocity. "Pátek třináctého" totiž podle mě Bay se svými lidmi zprznili o hodně více. Navíc podívat se na Freddyho v novém hávu, s novými efekty a novým příběhem je i malinko hřejivé u srdce, i když výsledek není vůbec dobrý. Ovšem, ruku na srdce, kdo z nás čekal, že nová "Noční můra v Elm Street" bude alespoň trochu kvalitní? Já nečekal zázraky ani tvůrčí, ani technické a ani herecké. Jackie Earle Haley je dobrá volba, dobrý herec s charismem. Jenže Robert Englund dal téhle postavě duší a když odešel on, Freddy odešel s ním a ani ten nejlepší herec už by to nedokázal změnit. Ostatní herci? Jenom oběti. Teenagerští herci neznamenali v žádném horroru nikdy nic (natož v Noční můře) a všichni zde mají jenom pár jednoduchých úkolů: Utíkat, řvát a zemřit. Na tom není herecky nic zvláštního, takže tuhle část s klidem přejdu. Jedním dechem: "Comeback se uskutečnil! Ovace nebyly, pohrdání už ano. Všichni jsme to čekali, všichni jsme to dostali. Ovšem, jen praví horroroví fanoušci ví, že v tomhle žánru jsou i větší braky, než tohle!" Dávám 40 %. Freddy ne Freddy. Na horror to bylo ještě moc dobře koukatelné.
Licence to Kill
Licence To Kill
Po minulé bondovce mi bylo hned jasné proč se Timothy Dalton jako James Bond dlouho neohřál. Postrádal charisma, jakoukoli bondovskou jiskru a působil, na britského alegána a svůdce žen, dost neohrabaně. To samé jsem čekal, že uvidím i v tomto díle. Jenže tenhle díl byl jaksi jiný. Sice to na první pohled vůbec tak nevypadalo, protože na režisérskou stoličku opět usedl John Glen a scénář napsalo obvyklé duo Wilson / Maibaum, ale přesto jsem z tohoto dílu cítil jistou odlišnost. Odlišnost, která dost možná nepadla ostatním do oka tak, jako padla do oka mě. James Bond už totiž nebyl britský agent, ale jen pomstychtivý zabiják. Tahle skutečnost pravděpodobně vyřadila Bonda na šest let a připravila natrvalo Daltona o roli, ale mě se ten nápad (a nakonec i provedení) docela líbilo. Tahle bondovka má vyjímečnou zápletku a to si spousta diváků vůbec neuvědomuje. Abyste mě nepochopili špatně. Tahle bondovka není tak skvělá, jak to zatím z mého dojmu vyznělo, ale scénář je skvělý a tak zachraňuje celý film. Zamazává všechny chyby a posouvá úroveň filmu výše. Není to jako "Chobotnička", "Dech života" a už vůbec ne jako "V tajné službě Jejího Veličenstva". Opravdu nevím, proč všichni tenhle díl tolik dupou do země. Jistě, příběh nebyl buhvíjak nápaditý, bylo to klišovité, ale ukázalo nám to Bonda z jiného pohledu a já se nebojím říci, že právě tohle je pro tuto ságu zlomové. Na akčních scénách se taky přidalo a navíc jde vidět, že tentokrát si v téhle oblasti dali tvůrci záležet. Vlastně celý film působí dojmem, jakoby se tvůrci snažili odčinit nedostatky a chyby minulého dílu. Dvě krásné (a hlavně sympatické) bondgirls, charismatický záporák s tváří Roberta Daviho a navíc Benicio Del Toro (!!!!) jako "poskok"? Promiňte, ale tohle s klidem překoná i Daltona v hlavní roli! Robert Davi není jako záporák ničím vyjímečný, ale svou postavu zahrál jako chladnokrevného vraha a to tak přesvědčivě, až se z toho vyjímečná vlastnost stala. Benicio Del Toro se v tomto filmu sice nakonec moc neohřál, ale minimálně vidět jeho herecké začátky zkušeného diváka potěší. Timothy Dalton si tímto díle u mě trošku zpravil reputaci, ale pořád nedosahuje Connerových, ba ani Mooreových kvalit. Jedním dechem: "Rozhodně zajímavá bondovka. Už sice vznikly i lepší, ale nadruhou stranu i horší kousky. Navíc Robert Davi táhne celý film o stupeň nahoru!" Dávám takových slabších 70 %.
Godzilla
Godzilla
Abych pravdu přiznal, tak já vlastně ani nevím, proč se režisér Roland Emmerich je diváky tak kontroverzně příjimán. Vždyť dělá jen to, co dělají i ostatní režiséři, ale on se zaměřil jen na určitý žánr, ve kterém je nezlomným králem - na katastrofické filmy. Pravda, jeho filmy nejsou nikdy moc inteligentní, vždy mají tuny logických chyb a zavánějí tím typickým americkým patriotismem, ale pobaví a to je přece nejdůležitější. Já nejsem zastáncem všelijakých klišovitostí ve filmech, ale když mi má film co nabídnout a zabaví mě natolik, že zapomenu i na ten americký patriotismus, tak jsem ochotný tohle všechno přehlédnout. "Godzilla" je na svůj rok vzniku hodně pokrokový film. V tomhle je Emmerich expert, protože už i jeho o dva roky starší film "Den nezávislosti" údivem otvíral divákům ústa. "Godzilla" je typický popkorňák (stejně jako všechny Emmerichovy filmy) a to musíte brát na vědomí. Díky efektům a počítačovým trikům mě kupodivu ani 140ti minutová stopáž nestihla nudit a to je co říct. Ovšem film ve Vás nevyvolá strach, optimismus či nějaké jiné emoce. Jen Vám něco málo přes dvě hodiny dokáže vypnout mozek a nabídnout Vám velkolepou podívanou (a to opravdu byla i pro mě, a to je rok 2010). Občas se taky pousmějete nad replikami některých postav nebo nad Emmerichovým humorem, který nechybí ani tady. Film tak nabírá a padá na zajímavosti příběhu nebo podle hereckých výkonů. Právě tady se totiž vyskytl problem. Emmerich nedokázal tímto filmem převýšit kvality filmu "Den nezávislosti" a ani herci to moc nezachraňovali. Maria Pitillo mi byla silně nesympatická. Zbytečně moc uřvaná a ukňučená. Navíc i český dabing byl pro její postavu velmi špatně vybrán, takže si nevyberete. Matthew Broderick zase místy působil takovým tím pomalejším dojmem. Prostě na něm šlo vidět, že ani pořádně neví, jak má svojí postavu hrát. Naštěstí hereckou stránku filmu zachraňovali dva lidi. Jean Reno, kterému stačila taktika jedné grimasy a schopnost vtipně přednést své repliky a pak tu byl ještě Hank Azaria, který na mne zase působil zcela opačným dojmem, než Maria Pitillo - sympaticky. Jedním dechem: "Typický Emmerich. Zabaví a nenudí, ale i kdybyste schválně přehlíželi to množství nelogičnosti a jiných otravností, které film má, pořád víte, že tento film nepatří mezi to nejlepší z Emmerichovy tvorby. Nepřesvědčil mě o tom děj ani herci!" Dávám 60 %.
Road To Perdition
Road To Perdition
Ponechme stranou fakt, že za režií stojí Sam Mendes a že v tomto filmu hrají Tom Hanks, Paul Newman, Jude Law nebo Daniel Craig. Už jenom to, že tento film je v první řadě gangsterka odehrávající se v roce 1931 mi úplně stačila k tomu, abych se pro tento film nadchnul. Novodobé gangsterky už nikdy nebudou tak dobré jako byly kultovní klasiky, ale některé z nich se jim mohou alespoň trochu přiblížit. Některé mohou diváka donutit melancholicky zavzpomínat. "Road To Perdition" je přesně ten typ filmu, který tohle umí. Sam Mendes je velmi nevyzpytatelný režisér, u kterého nevíte, co máte od jeho filmů čekat. "Nouzový východ" mi přišel nudný a reputaci mu zpravili pouze vyvrcholení zápletky a herecké výkony, takže jsem, dalo by se říct, šel do tohoto filmu s tím, že se nebude nijak parametrálně lišit. Jenže to jsem se přepočítal. Tohle je jak gangsterka v pravém slova smyslu, tak i velmi silné drama o vztahu otce a syna. Film má přiměřenou stopáž a zajímavý děj, takže vlastně ani nestihne diváka nudit. Dokáže sice některé diváky zklamat, ale to záleží na tom, co od tohoto filmu očekáváte. Já očekával (už podle filmového plakátu, kde v dešti stojí Hanks a Hoechlin v mafiánských pláštích) očekával hlavně gangsterku. Tohle přesně mi taky Mendes nabídl a ta dramaticka vložka mi už přišla jako malinký, neškodný bonus. Velký kus práce udělal taky kameraman Conrad L. Hall, který díky perfektním záběrům a celkovému vzhledu filmu posunul tuto gangsterku někam výše! Neustálý déšť a období zimy vytváří depresivní emoce a skutečnost, že se celý film odehrává defakto buď za tmy nebo v příšeří diváka rychleji dostane do té pravé gangsterky atmosféry. Do atmosféry, jakou jsem zažíval u trilogie "Kmotr" nebo u filmu "Neúplatní". Taky se zde najde pár velmi dobře zapamatovatelných scén. Nejsilnější byla asi scéna, kdy Hanks v dešti pálí Thompsonem jak zběsilý. Herecky si taky nemohu stěžovat. Hanks jako gangster toužící po pomstě vůbec nedopadl špatně a to jsem ze začátku vůbec nevěřil, že takovouto roli zvládne. Nasadil pomstychtivý a naštvaný pohled a já mu všechno sbaštil i s navijákem. Jude Law mě dostal hned po Hanksovi. Ztvárnil chladnokrevného pošuka a ztvárnil ho natolik přesvědčivě, že jsem zapomněl na všechny jeho herecké výkony ve filmech jako " Imaginárium dr. Parnasse", "Sherlock Holmes" nebo "Nepřítel před branami", kde hrál úplné klaďasy. Paul Newman sice nedosáhl kvalit Marlona Branda, ale spolu s Danielem Craigem vytvořili hezkou poklonu všem mafiánským postavám. Jedním dechem: "Sam Mendes si u mě zpravil reputaci, a to tak že hodně! Hanks, Law nebo Craig ti všichni mě navíc utvrdili v tom, že jsou dobrými herci!" Dávám 90 % a zakládám do mé osobní filmotéky!
Jonah Hex
Jonah Hex
Já nebudu kolegům zde odporovat a tvrdit, že "Jonah Hex" je né tak strašní či až dokonce povedený snímek, protože na jednu stranu sdílím jejich názor. Kolik už tu bylo nových hrdinů se zvláštními schopnostmi a zdeformovaným zevnějškem? Hodně. A každý z těchto hrdinů nemůže být chválený. No a tudíž v roce 2010 ve svém oboru převálcoval Hexe na prach jistý "Solomon Kane" a tak to zůstane zapsáno v historii filmu. Tomuto filmu nepomohlo ani zajímavější obsazení a ani známější scénáristé (Neveldine a Taylor), tomuto filmu už nepomůže nic. Režisér Jimmy Hayward má za sebou jen animák "Horton", takže se ani nedivím, že film působil jakoby režisér nevěděl, jak na něho má jít. Působí to jako western, je to vkusně oblečené do moderního hávu a Jonah Hex (jako každý správný anti-kladný hrdina) sem tam přihodí nějakou dobrou hlášku. Jenže tohle všechno není ani dosud neviděné, ani zajímavé a ani nápadité. Jediné, čím je film výjimečný je schopnost hlavního hrdiny oživovat mrtvé a poklábosit s nimi. Nejspíše to věděli i tvůrci, protože právě scény, kde Hex tuto schopnost používá jsou nejpromakanější. Děj je zcela předvídatelný a na nějaké dějové zvraty či jiná překvapení můžete s klidem zapomenout. Zápletka je obyčejná, nezajímavá a v jistých ohledech hodně přestřelená. Ovšem, i přesto bych tady tento tolik necupoval na kousičky jako mí kolegové. Je pravda, že to je podprůměrný kousek, ale není ro brak. Vypadá to dobře (ale jen vypadá), stopáž je odpovídající kvalitě a akční stránka filmu také není špatná. Tohle je film hlavně na efekt a hledat v tom něco více, než jen infantilní zábavu, je hloupost. Po herecké stránce film také moc nezazářil. Josh Brolin očividně moc dobře věděl, jak se má této role chopit, ale nic mu to (bohužel) nebylo platné, protože "jeden kůň celý vlak neutáhne". Po Megan Fox se tu nechce žádný životní výkon, ale jen aby občas udělala scénu pěknější a to se jí dařilo. John Malkovich se sice snaží zahrát kvalitního záporáka (jde mu to dost vidět na očích), ale naneštěstí v jeho případě byla chyba spíše v maskéři, než v jeho hereckém výkonu. Jestliže Malkovich vypadal jako senilní, šedivý děda, nemůžeme se potom divit, že mu nikdo z diváků jeho výkon nevěřil. Michael Fassbender je zde snad to jediné, co je po herecké stránce perfektní. Jeho postava byla nejlépe napsána a stejně tak zahrána. Jedním dechem: "Jestli je Jonah Hex brak nebo jen podprůměr je věc názoru. Já jen mohu říct, že jsem se místy i dobře bavil a to navzdory tomu, že tento film má zhruba stejný počet chyb jako česká vláda!" Dávám 40 %. P.S. Podobně mě tento rok zklamal i film "Kniha přežití".
Insomnia
Insomnia
Christopher Nolan. To jediné mi úplně stačí k tomu, abych se podíval na nějaký film. Ať už je v roli scénáristy, režiséra a nebo zastupuje obo dvoje pozice najednou, vždycky se z toho vyklube kvalitní snímek. Nejdřív přišlo "Memento" a "Dokonalý trik", poté dal fenoménu zvanému "Batman" zcela nový rozměr a o filmu "Počátek", který jsem zatím ještě neviděl také kolují zajímavé řeči. Film "Insomnie" byl tudíž něco jako povinnost. Povinnost, které se splňovala strašně ráda. Kdo by si nedal za povinnost se podívat na film s Pacinem, Williamsem nebo Swankovou? Kriminálky mám rád a v těch psychologických si libuju. Na kriminálkách o zkorumpovaných policajtech jsem vyrůstal a každý ví, že když Pacino hraje detektiva, nemůžete se už nic lepšího přát. Proto jsem byl zvědavý, jak tohle vezme do ruk někdo jako Nolan, když je "Insomnie" vlastně remake norského filmu. Zápletka je zajímavá. Zkušený polda poslaný na Alijašku v období, kdy 24 hodin v kuse svítí slunce, to rozhodně není špatný začátek. Děj se vyvine tak, jak byste nečekali a překvapuje Vás takřka až do konce. Ovšem, i přesto všechno mi "Insomnie" přišla jako nejslabší snímek Christophera Nolana. (Zvláštní, že zrovna a jenom k tomuto filmu nepsal Nolan scénář.) I když má film pár napínavých momentů, zajímavou zápletku a herce, jaké si musí přát do svého filmu každý režisér, přece jen to pořád není ono. Film trvá skoro dvě hodiny a proto se zde projevují i prázdná (rozumněj nudná) místa. Ona scéna s kládami vůbec není tak perfektní, jak se o ní povídá a to, že Nolan oproti originálu některé věci (scény) "zjemnil" filmu jen uškodilo. Kdyby byl Pacino třeba jen trochu větší šílenec, tak by film dostal alespoň nějaké grády a i když to vypadalo, že to tak opravdu bude, tak se nakonec nic nestalo. Ani to napětí mezi Pacinem a Williamsem nebylo tak "na nože" jak jsem si myslel, že bude. Pro mě osobně je to film jen na jedno podívání. Al Pacino však přesto všechno celý film táhne kupředu. Únava, bezmocnost, zlost, šílenství to všechno jde na něm opravdu vidět a za to mu patří mé uznání. Pacino je prostě polda jak vyšitý! Robin Williams v netradiční roli také překvapil, ale na můj vkus se mohl trochu více vžít do své postavy, když to celé tak hezky rozehrál. Hillary Swank byla nejsympatičtejší postavou filmu a mě bavilo se na ní koukat. Zato Martin Donovan (a jeho postava) mi přišel neskutečně nesympatický. Vzhledem, výkonem, hereckým přednesem, prostě úplně vším! Jedním dechem: "Tady Nolan zaváhal! Detektivka, která měla na to stát se, po jistých úpravách, mnohem lepší. Bohužel nám bude muset stačit dobrá zápletka, kvalitní Pacino a dostačující Williams se Swankovou!" Dávám 60 %.