avatar uživatele

Omarovic

Jméno
Šimon
Věk
31 let — narozeniny slaví za 9 měsíců (Panna)
Bydliště
Praha
Twitter
Facebook
Instagram
Poznámka
Názory
plakát filmu
Cesta do zatracení
Road To Perdition
80 %

Já jsem si poslední dobou Toma Hankse hodně oblíbil a proto si nemůžu vynechat žádný z jeho dobře hodnocených filmů. Tentokrát jsem si jeho film s žánrem krimi drama, s jehož účastí jsem se u Hankse ještě nesetkal. Odlišná role od Forresta Gumpa, Andrewa Backetta z Philadelphie nebo Paula ze Zelené míle přišla velmi vhod. V roli jakéhosi týpka, který kráčí za pomstou, působil až moc dobře přesvědčivě, a díky tomu mi ani nevadil jiný dabing než jsme všichni zvyklí. Námět zaměřený hlavně na pomstu mi vůbec nepřišel tak ohraný a neoriginální. Jelikož hlavní postavu dobrovázela další velmi vhodná postava - syn junior, který byl tentokrát dobrým tahem a ve filmu se mi líbil, protože to nebyl ten otravnej puberťák, který dělá všechno jen neposlouchá své rodiče, připadal mi film takhle mnohem víc originálnější, než kdyby hlavní postava vymýšlela a dělala všechno sama. Film mě celou dobu nesmírně zajímal a nemohl jsem vynechat jedinou část, protože byl na svou délku zábavný, bez tolika nepotřebného násilí. Mnoha lidmi nenáviděný a jak se zdá neúspěšný James Bond Daniel Craig tu byl skoro úplně vypuštěn. Zezačátku vypadal na to, že nás bude doprovázet po celou dobu jako kladná postava, taky proto jsem mu dal šanci, a ono to bylo právě naopak... Další, co se mi zamlouvalo, byla doba dění, která mi dost připomínala King Konga, stará auta, chudoba, Thomsony atd., protože dění z dnešní doby je pro spoustu nových filmů nepřijatelné. Doufám, že se Tomovi Hanksovi bude takhle dařit dál a bude nás překvapovat podobnými výkony.

28. prosince 2008
plakát filmu
Kat
Punisher, The
50 %

To jsem byl teda hodně naivní a myslel si o filmu, že by mohl skrývat něco originálního. Akčních thrillerů plných namakaných grázlů, kteří postřílejí všechny, co jim stojí v cestě, mám už akorát po krk. Nikdy, povídám nikdy se tu neukázal akční film, který by neměl nejméně jednu věc společnou s těmi ostatními. Vždycky v tom hrajou roli emoce, a když se napíše scénář, který je mimochodem opět o krvelačné pomstě za vraždu svých nejbližších jako je třeba rodina, nikdy z toho není žádný filmový trhák. Co mě k filmu přivedlo? No asi jediné co na mě udělalo dojem, byla ta lebka na obalu a hlavní hrdina. Thomase Jana zrovna moc neznám, ale po tomhle debaklu a trapnou rolí z filmu Mlha, u mě hodně klesl. Nemůže za to, ale na nic jiného se nehodí. Kdoby to byl čekal, že v tom budou opět hrát roli i prachy? Prachy, které nepatří nikomu jinému, než mafiánskému bossovi. Bossovi... no nikomu jinému než Johnu Travoltovi. Je to herec, který je jako stořený pro záporné role, ale úplně stejnou roli měl i ve Swordfish a Tváří v tvář. Takhle charismatická osobnost si zaslouží i jiné role a ne furt ty stále dokola se opakující! Nejhorší na tom je, že to s tímhle filmem myslí vážně. Komiks od Marvelu jsem nečetl, ale zfilmování si nezasloužil, protože vraždícího chlápka s tunou střeliva a výbušnin se svým egem si užijeme kdekoliv jinde. Hodně vtipné mi tu přišlo vidět "Mistigue" Rebeccu Romijn stejně jako Hellboye bez tuny make-upu. Moje kritika skončí u zakončení filmu, které bylo nejhorší a nejodfláknutější z celého filmu - opravdu originální... To jsem vážně nečekal...

28. prosince 2008
plakát filmu
88 Minut
88 Minutes
70 %

Stačí jenom slyšet o dalším kriminálním filmu s Al Pacinem a hned se mi vybaví jedno a furt to samé. Pacinovy krimi a thrillery jsou ve směs skoro všechny stejné. Ani si ho nedokážu představit jako zápornou postavu, vždycky tomu tak bylo a bude... Vždy to bude policista, nebo agent, který bojuje za svou čest a vlast atd. To mi je občas líto, protože tím pádem jeho filmy ztrácejí na vážnosti. Takže jsem ani nic novýho neočekával, ale originalita tu byla, hlavně v motivu a námětu, který vypadá na začátku trapně, ale pak se ukáže to pravé... Ovšem, že tu šlo zase o vraždu a tak podobně, ale i přesto jsem se bavil takřka celou dobu a vychutnával si to. Skoro celou dobu jsem tu měl problému s postavami. Jedna vypadala podezřeleji než druhá a všechno to šlo přes sebe, až jsem pak nevěděl, která je která a to nemluvím o jménech, protože v těch byl ještě větší guláš. Skoro celý film vyplňovaly telefonáty a naštěstí tu nebylo tolik přestřelek, jinak by film byl ještě větší blbost. Nepředvídatelnost tu byla, tím pádem se dalo uvažovat o pojmu nejlepší krimi, které jsem posledně viděl, protože v některých jiných už to bylo od začátku jasné. Al Pacinova role, jak jsem říkal byl opět ten samý stereotyp. Žádná změna v chování, inteligenci, no akorát jiné jméno.. A další "kouzlo" Pacinových filmů je, že se sem nedá tolik jiných známých herců, aby byl film zaměřený pouze na něj. Možná sem dají někoho známějšího třeba jenom do pozadí, jako byl v tomhle případě Neal McDonough, ale to jsou pouze vyjímky. Název filmu mi přišel taky trochu trapný, jelikož takových filmů se jménem znázorňující ubíhající čas je tu milion. To je ale detail, proto hodnotím 88 minut jako středně kvalitní.

27. prosince 2008
plakát filmu
Tak daleko, kam mě nohy donesou
So weit die Füse tragen
80 %

Bílé peklo... Docela slušně poutavý název. Člověk by čekal spíš nějaký film plný démonů, příšer atd. a ono se z toho nakonec vyklube něco parádního. Ani bych nečekal, že se Němci, kteří zrovna dobrý vkus nemají, vytáhnou s takovouhle válečnou peckou. A když už se chtěli pořádně vytáhnout, naservírovali nám sem dokonce film dlouhý dvě a půl hodiny. Bez pochyby se vyrovná spoustě válečným americkým filmům, jenže pochopitelně sem nikdo vždyvyhrávající američany netahal, naopak zde udělali z němce kladného hrdinu a na kolena poslali rusáky. Ať jste chtěli nebo ne, museli jste válečnému veteránovi z Německa prostě fandit. Film mi dost silně připomínal Schindlerův seznam, samozřejmě né námětově, ale když se film týkal i druhé světové, neměl v sobě tolik akce a spíš znázorňoval pouť jednoho člověka, jistá podobnost tu byla. Zábava tu z většiny byla, ale občas se to trochu vleklo a nemělo žádný spád. Ale jenom někdy, protože zvratů jsme si tu užívali snad ze všeho nejvíc. Určitě bych ocenil na první pohled vynechatelné vedlejší postavy, které se tu na malou chvíli objevily a úplně to ve filmu změnily. Hlavní postava působila velmi přesvědčivě, dokázala se do toho pořádně vžít a když jsme si užívali i skvělého prostředí, byla radost se dívat. Doprovázející hudba mi už přišla trochu ohraná, jelikož podobné jsme si užili už i ve starších českých filmech. Film by podle mě dopadl líp, kdyby neměl happy end, protože když už má takhle dobrý námět a délku hollywoodských velkofilmů, získal by si větší ohlas. Jinak na Němce fakt dobrý.

27. prosince 2008

Á, takže tu máme další krátkometrážní filmík, podobný kterým vdechli život i animátoři jiných a úspěšných filmů, jako byl třeba Shrek. Ja nadmíru jasné, že byla vybrána atraktivní veverka se jménem Scrat, která ve filmu vytvářela ty nejvtipnější scény. Pochopitelně se svým úsilím získat jakýkoliv oříšek. Filmík jako takový mi přišel trochu krutý. Veverka nastřádá sbírku svého života a pak se přihodí nesmyslná nehoda a o všechny oříšky přijde. A z toho mám být jako sranda? To je mi skoro líto. Ale když tohle nevezmu v potaz, je to ten starý nehodypřitahující Scrat, který má vždycky schovanou nějakou tu příhodu. Trochu mi tu vadila hudba, která se spíš podobá těm nejstarším komediálním animovaným seriálům. myslím něco jako s tím zajícem s mrkvičkou atd... I když asi moc nemá cenu film dál více kritizovat, musím upozornit i na víc podobných nesmyslů. To, že veverka a jeden ořech rozdělí kontinenty, to se ještě jako vtip vzít dá, ale střemhlavý pád, kde si veverka postaví obrovskou oříškovou kouli... To už mi přijde jako strašná blbost. Konec mi taky přišel trochu odfláknutý a ošklivý, ale je to přecejenom krátké videjko. Filmík se mohl ještě trochu natáhnout, aby to nebyl jenom večerníček, třeba dát sem ještě nějaké postavy z filmu, by bodlo, ale co... Nezabralo mi to mnoho času a ještě jsem se trochu pobavil.

27. prosince 2008
plakát filmu
Červený drak
Red Dragon
60 %

Jéžiš! Z toho by se člověk válel smíchy po zemi. Tahle série si teda úroveň nedrží, už asi taky proto, že si nikdo nedokázal vymyslet nic zajímavýho, originálního nebo poutavýho. Všechny tři díly jsou jedno a furt to samý. Pořád ta samá ponurá atmosféra, opakující se scény jenom s jinými herci a hlavně nuda skoro po celou dobu. Všechny díly mají na mě negativní vliv, protože jsou pořád stejné. Takže ani Červený drak nebyl bůhví jakej zázrak. Další kriminální námět s nějakým psychopatem, který byl mimochodem skoro stejný jako z Mlčení jehňátek. Nejhorší krok byl asi vyzasení agentky Starlinové za "velmi originální" věc. Tentokrát to byl agent FBI. Některé filmy si prostě musí ponechat dámské hrdiny a v žádném případě je nezachrání ani Edward Norton. Ten je sice dobrým hercem, ale byl pořád horší než "druhá" agentka Starlingová a to i když dává smysl to, že se děj odehrává před Mlčením. Další zklamání mi přineslo nedostatečné zapojení Hannibala do příběhu. Byl na tom stejně jako v Mlčení a to doslova. Dokonce mi ani nepřijde, že mají díly souvislost. Kdyby se vystrnadily všechny zbytečné scény, byl by z trilogie třídílný seriál podobný Mému příteli Monkovi. A že těch scén bylo hodně. Film by si udržel úroveň Jehňátek, kdyby byl zkrácen aspoň o půl hodiny. Vzhledem k tomu, že třetí pokračování je narozdíl od desetiroční pauzy mezi jedničkou a dvojkou pouze jednoroční, nechápu, proč i tentokrát byl změněn Hannibalův dabing. Trojka je bez pochyb nejhorším dílem celé série. I když si myslím, že Hannibal Zrození bude jedničce až trojce trochu vzdálený, budu jenom doufat, že bude mít aspoň nějakou úroveň a moje dosavadní pocity změní.

23. prosince 2008
plakát filmu
Hannibal - Zrození
Hannibal Rising
50 %

A máme tady další důkaz o klesající kvalitě filmů s novější dobou. Podle mě jenom zoufalý pokus po pěti letech na Hannibala Kanibala znovu upozornit, což nebyl zrovna dobrý krok, protože laťka série ještě o stupeň klesla. Ve trojce jsme se vrátili trochu do minulosti, což by podle mě bohatě stačilo, ale čtyřka musela zajít až na začátek. Tedy jak to všechno začalo. Na to jsem se hodně těšil, ale jsem hodně rád, že jsem na to nešel do kina. Atmosféra filmu byla opět ponurá a nepříjemná, takže opět negativní dopad. Nikdo se tady nepáral s příběhem a naservíroval nám sem něco, co už dobře známe. Jaký mělo smysl vytvořit příběh, který byl jenom o pomstě? Z filmu se nevyklubalo nic víc, než slátanina scén, kde mladý a úchylný sadista bez soucitu pozoruje, jak se jeho oběti topí ve vlastní krvi a kde je pořád ta samá atmosféra s žádnými nečekanými spády. Je sice fajn, že trestá nezdvořáky, ale když je zmasakruje aniž by se mohli bránit... To mi přijde smutné. Jediné, co si přenechal čtvrtý díl od předchůdců, byla zase ta mozekzžírající nuda. Další necelé dvě hodiny zbytečně promrhané u nekvalitního filmu. Když nebyl ve filmu vidět Antony Hopkins, už to jednoduše nebyl Hannibal. Ten malý nekňuba, který tu představoval Hannibala před X lety, byl k uzoufání. Jasně, že Atonyho by asi nijak neomladili, ale mohli sem dát nějakého herce trochu jemu podobnému, abych si apoň vytvořil iluzi o tom, že je to vlastně Hannibal. Jednoduše. Film byl úplně o ničem, nebyl nijak poutavý ani zábavný. Tímto dílem se akorát pokazilo do jisté míry kouzlo Hopkinsova Hannibala, i když ani to nebylo tak okouzlující. Trojka byla hrozná, ale čtyřka je ještě větší blbost.

23. prosince 2008
plakát filmu
Hannibal
Hannibal
70 %

Vskutku velmi zajímavé pokračování. Mlčení jehňátek ve mně vzbudilo smíšené pocity. Jednak to, že jsem viděl začátek známé série, a taky to, že nezačala zrovna nejlíp. Podlě mě je teprve dvojka tím správným začátkem, ale i přes to je tu příliš mnoho chyb. Jelikož to začalo skutečně Jehňátky, nedokázal jsem se dostatečně smířit se změnou v obsazení. Agentka Starlingová už nebyla agentka Starlingová. Julianne Moore je sice dobrá herečka, ale v žádném případě nemohla nahradit původní herečku. Působila na mě jako úplně jiný člověk a role, než ve skutečnosti byla. Také změna dabingu nepřinesla filmu ovoce. Zejména u Hannibala bylo poznat, že Pavel Soukup je mnohem vhodnější, jelikož působí vychytralejším dojmem. Antony Hopkins je jediný a nenahraditelný Hannibal. Jeho výkon a vžití do role je fantastické. Spíš tady by si zaloužil oskara než v jehňátkách. Pokračování v příběhu mi přišlo i tentokrát trochu odfláknuté a nepropracované. Nebyl tu nikde poznat nějaký motiv ani námět. Celá počáteční série je vlastně bez zápletky, což je poznat na posloupnosti, kde je tolik nudných scén, až to člověku nahání do očí slzy. Celý příběh je spíš slet jednotlivých událostí, které jsou většinou hodně nudné a když se k tomu film natáhne na víc než hodinu a půl... Člověk se spíš dívá na ty nechutné scény a na ostatní hází bobek, protože taky spousty postav jsou tu úplně na škodu a nesprávně využité. Vzhledem k neexistujícímu příběhu jsou tu úplně zanedbatelné. Je to škoda. Doufám, že příběhovou úroveň si nastaví další pokračování Červený drak.

22. prosince 2008
plakát filmu
Mlčení jehňátek
The Silence Of The Lambs
60 %

Musím tak trochu vyjádřit své zklamání. Jak se poslední dobou snažím přejít z kvantity na kvalitu, vybral jsem si jeden z nejlépe hodnocených horrorů vůbec, podporovaný i starší generací. Podle mě takový malý předchůdce série Saw, ale mé očekávání nebylo zrovna dvakrát splněno. Co se týče horrorové stránky, naprosto nulový význam ve filmu. Z této stránky nebyl film absolutně ničím, nijak strašidelný ani když se na něj díváte v deset večer. Tak trochu jsem doufal, že si to užiji aspoň ze stránky kriminální, ale podobně taky prakticky nulová propracovanost. Jenom škoda, že jsem film neviděl dřív, protože se svým námětem byl na řadě mezi prvními. Když jsem původně slyšel název, vůbec jsem neměl páru o tom, že by tom mělo cosi společného s Hannibalem, ale jakmile jsem se to dozvěděl, čekal jsem od role Antonyho Hopkinse pořádný nášup. Ten byl asi tak jedinou postavou, která zde stála za to. S tím jeho výrazem ve tváři, vychytralým jednáním a inteligencí to byl ctihodný výkon. Nadruhou stranu mi přijde vtipné, že přibližně za deset minut ve filmu si člověk jako Antony zaslouží oskara. Další oskar pro skutečně hlavní postavu nebyl podle mě zrovna zasloužený, protože na mě působila hlavní ženská postava trochu negativně, ale je pravda, že kdyby to byl chlap, byla by to ještě větší kravina. Dvě hodiny mi přišly v tomto případě jako naprosto zničujícím faktorem, jelikož se na film nekoukalo tak hezky a o zábavě snad ani nemluvě. Tady nebyl namístě zápal pro poutavý děj, nýbrž prozívaný ztracený čas, který je doprovázen spoustami přestávek. Mám v plánu podívat se i na zbytek série, takže koukejte se zlepšit...

21. prosince 2008
plakát filmu
Philadelphia
Philadelphia
70 %

Vím, že přibližně dva dny nejsou mnoho, ale až po této době jsem se konečně odvážil na další film, jelikož jsem hrál jednu počítačovou hru. No tak jsem si vybral jeden velmi, jak se na první pohled zdá, velmi prosperující film, kupodivu opět s Tomem Hanksem v hlavní roli. Jeho filmy z devadesátých taky mají úroveň. Ale nechal jsem se tak trochu zmást. Po Forrestu Gumpovi, Vykoupení z věznice Shawshank a tak dál jsem čekal další film, který se dostane mezi moje stovky, ale toho není film hoden. Já se do něj nedokázal vůbec vžít. Teda aspoň do situace Andrewa Becketta. V podání Toma Hankse vypadal na první pohled dobře, ale po těch necelých dvou hodinách vám ani nepřijde, že předvedl Bův ví jak co nadstandartního. Těžko se mi o tom mluví, začátek byl takový nejistý, nezábavný, který mě ani trochu nezaujal, vypadal úplně bez zápletky, ale ta po nějaké doě přišla, ale pokračování dění už bylo na levačku. Zbylou hodinu už tu byl jenom soudní proces, který nebyl ani pořádně propleten něčím jiným, nebo nějak zábavným. Mám rád takovýto typ filmů. Vždyť víte... žádná trapná akce, napínavost a podobně. Jenom drama, které má něco do sebe, ale nakonec bych celkově řekl filmu NE. Je to moje chyba, ale já se do toho vůbec nevcítil. Někde jsem slyšel, že je film smutnější než Zelená míle, ale to byly jenom blbý řeči. Já na konci spíš akorát zívnul. V poslední době si snažím vybírat nějaké kvalitní starší filmy, ale Philadelphia byla jenom našedlá tečka na seznamu. Trochu lituji Toma Hankse, že zrovna on musel schytat homosexuální roli. Nic moc proti nim nemám, ale já bych tuto roli odmítnul. Vím, že to nikoho nezajímá, ale prostě jsem to chtěl říct. Když jsem se na jeho roli začal soustředit, vůbec mi nepřišlo, že by to byl extra výkon. Nemůžu si dovolit říct "právě naopak", jelikož Tom Hanks je skvělý herec, ale tady jenom řekl pár slov. Denzel Washington tu na mě působil negativním dojmem, nejspíš kvůli jeho nezajímavé roli. Dalším vodítkem k filmu, vzhledem k jeho hereckému obsazení, byl i Antonio Banderas, ale ten tu nepobyl tak dlouho, jak by se k herci s jeho kvalitami patřilo. Jsem již zvyklý u Hankse na jeho ustálený dabing, proto mi jeho dabing v tomhle filmu hodně vadil. To je ale fuk. Je mi to líto, ale Philadelphia se k těm nejkvalitnějším nedostane.

17. prosince 2008
plakát filmu
Ostrov
The Island
80 %

Film jsem docela dlouho odkládal, i když jsem zrovna nevěděl, o čem film je, ale udělal jsem chybu, protože takhle dobrej film jsem měl vidět dřív. Námět se hodně podobal filmu Šestý den s Arnoldem Schwarzeneggerem, jelikož tu šlo opět o klonování, ale svou originalitu film měl. Z tohoto hlediska byl Ostrov mnohem zábavnější, protože tady šlo vlastně o nesmrtelný život. Jakmile jsem viděl začátek, už jsem se klepnul do hlavy a litoval, že se na film koukám. Prostředí z budoucnosti, všechny možný vymoženosti, analýzy pomocí náramků, spousta omezení ve všech věcech, prostě to hodně napodobovalo Equilibrium, které nebylo zrovna perfektní. Ale začal jsem jásat od té chvíle, kdy přišel očekávatelný zvrat a film nabral zcela odlišný směr. Taky proto mi film bohužel utekl rychle, i když byl relativně hodně dlouhej. Pak už naskočila zábava. Spousta poutavých akčních scén, kterých tu ani nebylo tolik, nepředvídatelnost apod... Ale co tu bylo nejlepší a za co srdečně režii děkuji, je herecký obsazení plné skvělých a úspěšných hvězd. Ewana McGregora bych ocenil nejvíc, protože se mi tu moc líbil a měl tu skvělou roli. Pamatuji si ho akorát z Hvězdných válek, ale tady na sebe upozornil. Scarlett Johansson, hezká sexy herečka tu měla taky svoje místo a taky se mi tu moc líbila. Sean Bean tu měl bohužel svým způsobem zápornou roli, navíc byl doplněn takovým ošklivým dabingem, s kterým nakonec vyzněl úplně jinak. Michael Clarke Duncan... od toho jsem čekal nejvíc, ale ten tu měl zanedbatelnou roli a dohromady tady pobyl asi tři minuty, což je škoda. Těch lepších herců tu bylo ještě víc, ale čtyři stačí. Šestý den je sice dobrej, ale Ostrov je mnohem poutavější a i když je novější, je zkrátka lepší.

13. prosince 2008

Earth - The planet of third class

Takže tu máme další film do mojí sbírky stoprocentních filmů. Nikam jinam se ani film nemůže dostat, protože je naprosto dokonalý. Další překrásné drama, které předčí opět i Forresta Gumpa a je zhruba na stejné úrovni jako Zelená Míle a Vykoupení z věznice Shawshank, neli výš. Nemyslete si o mně, že dávám další stovku, kvůli vysokému průměru, ale tenhle film si to prostě zalouží. Kam se hrabou ty úchylný hovadiny typu Temnýho rytíře? Ten nesahá K-PAXu ani po paty. Když mi bylo asi devět let, díval jsem se na film ještě s příbuznými a skoro okamžitě jsem u něj usnul. Natolik mě nebavil. Ale, když jsem se na něj díval tentokrát, vůbec mi to nepřipadlo jako zívačka, naopak jako skvělé mistroské dílo, které je opravdu dokonalé. Film s krásnou atmosférou a nádherným soundtrackem si zaslouží nejméně 120%. V některých ohledech je film lepší i než Pán prstenů a to rozhodně nepřeháním. Nádherný příběh mi létal hlavou celou dobu. Nemohl jsem se od filmu ani na dvě vteřiny odtrhnout, protože jsem se do něj tak vžil, až to nebylo zdravé. Celou dobu jsem přemýšlel, jak by to na tom K-PAXu mohlo vypadat, pořád jsem si musel přehrávat ty scény, kde Prot maloval oběžné dráhy jejich soustavy, všechny ty zajímavosti... K tomu navíc mírumilovná povaha hlavní postavy, perfektně zpracovaný scénář... Nádhera. Jsem upřímně moc rád, že ve filmu nehrál Will Smith. Toho mám velmi rád, ale nedokážu si ho v této situaci vůbec představit. Kevin Spacey, hlavní role Prot, na mě zapůsobil zvláštním dojmem. Jeho role byla přímo úchvatná, navíc ji zvládnul na všechny nejvyšší stupně a možná, kdybych měl žebříček nejlepších rolí, byl by možná na prvním místě. Opravdu moc krásná role, moc to Spaceymu přeju! Jen tak dál. Další skvělá role Jeff Bridges, jako "hlavní vedlejší postava" na mě taky velmi zapůsobil, protože bez něj by Prot neexistoval. Další věc, která mě zahřívala u srdce bylo prostředí celého dění. Kdyby se to všechno odehrávalo někde jinde, než v psychiatrickém oddělení, ani si to nedokážu představit, vypadal by film určitě hrozně. K PAX alias "Svět podle Prota" je skutečně mistrovské dílo, u kterého jsem já ani oka nezamhouřil, nezívnul jedinkrát... Prvotřídní filmová zábava si zasluhuje nejméně 100%.

13. prosince 2008
plakát filmu
Den, kdy se zastavila Země
The Day the Earth Stood Still
50 %

Our planet? Never!

Tak jsem se nechal zmást poutavým názvem a trailerem. Jde o další remake, který byl naprosto příšerný, i když jsem původní film z roku 1951 neviděl. Větší ubohost jsem si ani nemohl představit. Tak jako čekal jsem menší podprůměr, přecejenom jde zase o zkázu světa, o vyhlazení... O tom už tu bylo tolik filmů, ale jak si mohl někdo myslet, že bude mít tenhle film úspěch? Vždyť to bylo kompletně o ničem. Všechno tu bylo do detailu odflíknuté. Celej film mi navíc utekl tak rychle, což mi připomíná, že jeho délka byla naprosto nepřijatelná. Dohromady asi tak pět minut normálního filmu a zbytek... na vyhození! Řekl bych, že spíš film byla katastrofa, než už ohraný námět. Hodně bych chtěl vynadat scénáři, protože všichni tady kecali jenom samý nesmysly a zbytečnosti a to doslova všichni, i hlavní postavy. Když jsem byl na filmu v kině, těšil jsem se, že film dopadne třeba jako Válka světů, nebo Den nezávislosti, ale další katastorfální film se ani jednomu nevyrovnal a to v žádných směrech. Největší zklamání byly výkony herců. Keanu Reeves, akční hrdina z Matrixu, na svůj věk vypadá pořád svěží a "filmuschopný", ale jeho horší roli v hoším filmu jsem neviděl. Ten se jenom na plátně objevil, udělal několik desítek kroků, řekl dvě tři slova a to bylo všechno. On za to samozřejmě nemůže, ale proč zrovna takhle skvělého herce obsadí do tak příšernýho filmu? Jasně, že vím proč, protože jinak by si filmu nikdo nevšiml. Jennifer Connely... stejné zklamání. Zase jenom pár slov ubohé role... Jediné, co mě ve filmu přitahovalo, byly efekty, kterých tu bylo plno, ale zase... Ty se mohly uplatnit někde jinde. Film ani nemohl být přímočařejší. Celá to byla jenom zívačka v kině, nezábavná, bez pořádnýho rozpletenýho příběhu, žádné zvraty, prostě vůbec nic!!! Film si nezasluhuje být na filmových plátnech, film vám příliš rychle začne i skončí. Pak začnou titulky a vy jenom civíte do blba a ptáte se sami sebe, o čem ten film vlastě byl. Nechci být na film vůči Keanovi hrubý, proto dám tu nejvyšší variantu, kterou si film zaslouží.

12. prosince 2008
plakát filmu
Vetřelec: Vzkříšení
Alien: Resurrection
70 %

Země? Taková díra!

No, já se nemůžu smíchy potrhat! Ne, že by byl film nějak strašně příšernej, ale to jak celkově vypadal... To je fakt k popukání. Vetřelec nejspíš není jediná série, u který to jde od zhora dolu. Právě takhle mi to připadá, protože jednička... Samozřejmě nejlepší, pak ctihodná dvojka, váhavá trojka a pak opravdu vtipná čtyřka! Vůči těm předchozím jim nesahá snad ani po paty. Vím, že to opakuju pořád dokola, ale filmy se rok od roku mění a když se podíváte na jedničku a na čtyřku... Máte tu celou řadu rozdílů. S vetřelci samotnými jsem byl neočekávatelně velmi spokojen. Tentokrát mi vůbec nevadily ty video efekty, protože se do toho nemíchali Predátoři z "versus filmu". Poprvé jsem měl možnost si je prohlédnout pořádně zblízka, tudíž spoustu záběrů, viditelně rozvinutý prostor pro ně, spousta skvělých scén. Byl jsem i hodně šťastný za Její výsost královnu, která tu byla sice málo, ale nemohl jsem si ji vynachválit. Vetřelci se opravdu povedli. Pak tu mám spoustu mínusů. Tak třeba délka a posloupnost filmu. Délka byla vůči předchůdcům zcela nepřijatelná. Ani náhodou jako v jedničce, tu nebyla poutavost. Mohl jsem si klidně dělat dlouhý přestávky aniž by mi to nevadilo. Příběh byl o ničem a vypadal zase úplně stejně jako dřív. Pokus o útěk a dokonce na konci pořádný výbuch. Nejvíc mě asi štvalo, že tu nebyla příslušná vesmírná atmosféra, která by filmu přidávala na vážnosti. Herci, i když tu bylo dost známých, mě zrovna neodrovnali. Prostě to s nima nebyl ten vetřelec. Jasně, Sigourney Weaver klasika, ale ten zbytek. Ten to filmu jednoduše kazil. Podle mě jeden z největších prolémů novější doby, kde se všichni snaží nacpat do filmu ty nejlepší, ale zároveň nepomyslí na starý časy. "Hellboy" Ron Perlman, tentokrát bez tuny make-upu tu vyzněl úplně jinak. Další sice moc neznám, ale Winona Ryder jako další hlavní postava... Nic moc. Podle mě je Vetřelec Vzkříšení takový zoufalý pokus o znovuzískání koruny původního filmu. Ale, když se na film podíváte, máte chuť se spíš smát, než kývat hlavou k vyjádření úcty. Pro mě je to spíš zklamání, ale sám o sobě by byl film ještě horší. Jen díky tomu, že je to další pokračování, který mělo s předchozími společného akorát hlavní postavu, dávám 66%. Pětka by se musela hodně snažit, aby čtyřku napravila...

11. prosince 2008
plakát filmu
Mechanik
Maquinista, El
60 %

The Mechanist?

Mechanik? No nevím, co má s tímto filmem společného tenhle název, ale taky nevím, jestli jsem to vůbec správně pochopil. Spíš bych řekl, že ne, protože mi to skoro vůbec nedávalo smysl. Žánr se mi hodně zamlouval, ale že by to byl zrovna thriller? To teda rozhodně ne. A mysteriózní? To asi tak z půlky, protože děj měl sice souvislost, ale mysteriózní mi tu nepřišlo skoro nic. Žádná vražda, žádný vyšetřování, pátrání... Nic. Ani nevím, o jakou tu vlastně nemoc šlo. Jestli to byla skřížená amnézie se schyzofrenií, nebo tak něco, ale film povídal o člověku, který to neměl v hlavě zrovna v pořádnku. Jsem upřímě moc šťastný, že film není pouze americký, ale z velké části taky španělský, protože kdyby byl jenom americkej, nestál byl za nic. Narozdíl od těch předchozích filmů, co jsem poslední dobou viděl, mi film utíkal hodně pomalu. Děj mě vůbec nepřitahoval, nedokázal jsem se do toho vůbec vžít, než jsem dokoukal film trvající hodinu a půl, bylo už o další hodinu později od té doby, co jsem film spustil. Nejspíš tu ani o zábavu nešlo. Ani nevím, proč jsem se na film koukal. Už vůbec to nebylo kvůli Christianu Balovi. Ale ten mě příjemně překvapil. Narozdíl od ostatních jeho rolí, už tu nebyl ten děsnej namakanej frajírek, ale tentokrát právě naopak. Je vidět, že Španělé mají na roli herce úplně jiný vkus. Z něj jsem byl tentokrát vážně nadšený. Bohužel, to byla asi jediná viditelná postava. Konec filmu jsem nepochopil už vůbec. Jasně, že tam bylo na konci všechno svým způsobem vysvětleno, ale já to zkrátka nepochopil, ani co byl ten jeho schyzofrenickej chlápek zač, nebo co. I kdybych to pochopil, nedal bych filmu víc než 70%. Dvěmi větami : Film vypadá na první pohled plný krve nebo brutality, ale nenechte se vnějším pohledem zmást. Důležitá je duše a vnitřek filmu, která v mnoha ohledech nemůže zklamat.

10. prosince 2008
plakát filmu
Ďáblův advokát
Devil's Advocate
80 %

Náhodou to bylo docela dobrý. To jsem čekal teda něco jinýho, ale vyvrbilo se to ještě líp než jsem myslel. Stačí slyšet slovo advokát a už se mi vybaví stovky hříchů, jelikož advokáti jsou pořádný parchanti. Kaeanu Reeves jako hlavní postava a jako advokát, to nemohla líp zvlánout, když mě o své roli přesvědčil. Měl jsem tu trochu komplikace s žánrem, protože jsem ho skoro k žádnému nedokázal správně přirovnat. Asi kvůli námětu, který zezačátku vypadal dost obyčejně a divně, ale po půl hodince mě film přesvědčil o opaku i mi připoměl, že je tu nějaký příběh. Podobnej film jsme snad neviděl a právě proto musím složit poklonu Tayloru Hackfordovi za originalitu a slušnou zábavu. Dvě hodiny jsem se od obrazovky nedokázal odpoutat, protože mě děj tak bavil, až jsem tomu nemohl věřit, protože z vnějšku film vypadá fakt obyčejně. Smysluplná posloupnost byla na místě, hezky film postupoval a nevznikla tu jediná nezábavná scéna. Keanu Reeves v hlavní roli ještě před Matrixem předvedl jeden z nejlepších výkonů. Jeho role působila přesvědčivě. Ano a teď k našemu ctihodnému Al Pacinovi. Toho jsem si poslední dobou začal hodně všímat, protože jeho kvality občas přesahují hranice. Možná, že se mi tu víc líbil proto, že k němu nebyl přidělen ten strašnej dabing a dostal tentokrát "brouka Pytlíka", tím pádem se tu stal nepřehlídnutelnou a zajímavější postavou. Na jeho roli jsem byl zvědavý nejvíce, protože mi bylo hned od začátku jasný, co je ve skutečnosti zač, ale ta postava samotná nedostala vůbec žádný prostor. Byl jsem zklamán, když tu neukázali jako v Constantinovi, nějakou část jeho pravého já. No co se dá dělat. Jednou větou : Film rozhodně nepodceňujte, protože je lepší než se na první pohled zdá...

9. prosince 2008
plakát filmu
Vetřelci
Aliens
90 %

Why so scary?

Paráda! Další díl vetřelce je bohužel už za mnou a já si ho nemůžu vynachválit. Jak já se na něj po jedničce těšil, protože lepší film jsem poslední dobou neviděl. Vetřelec je moje nejoblíbenější filmová příšera, která může zklamat akorát v novější době, kdy je všechno digitální. Já jsem jenom rád, že si film vymysleli takhle dávno, protože jinak by film neměl nikdy takový kouzlo a půvab. I když jsou v těch kostýmech nacpaní lidi, vypadají vetřelci mnohem strašidelněji aspoň co se týče vzhledu. Na těch digitálních se mi líbí samozřejmě efektivnost a mnohem větší šklála pohybů, tedy akčnost, ale když se díváte v noci nebo večer na nějakej pořádnej horror, tak oceníte spíš ty starší a né ty novodobý škváry. Já ani neznám nějakej slušnější horror z jednadvacátýho století. Film byl bez ohledu na věk opět fantastický. Opět se mi líbila propracovanost a i když na všech loutkách tu nebyly vidět žádný efekty, byly krásně do detailu vykreslené. Když už loutky, tak bych byl blázen, kdybych dostatečně vynachválil vetřelčí královnu. Zatímco v jedničce jsme si užili akorát jednoho facehuggera a normálního, tak tady už film vypadal jako klasické thrillery z budoucnosti. To byl trochu horší tah, ale ta královna... to bylo něco nového, jelikož ti obyčejní tu umírali jeden za druhým. Královna vypadala hodně efektivně, musím opět složit poklonu režiséru, který si pro nás připravil takovou loutku, která se bez caviků vyrovná té tyrranosauří v Jurském parku. Celé prostředí mi tu přišlo hodně povědomé. Jelikož jsem velký fanda obou nejznámějších monster... Je mi trapné to říkat, ale byl jsem štěstím bez sebe, když jsem tu viděl známá místa ze hry Aliens vs. Predátor 2. To víte, zbraně, karanténa, budovy... prostě všechno. Toho jsem si nemohl vynachválit. Sigourney Weaver opět v hlavní roli nezklamala a byla ještě posílena o Michaela Biehna, známého vyslance z Terminátora, který je na svou dobu také velmi známým akčním hrdinou. Já jsem z filmu nadšen, nemůžu mu skoro nic vytýkat a už se těším, až dokoukám zbylé dva díly.

9. prosince 2008
plakát filmu
90 %

Nádhera. Kam se hrabou všechny nový horrory... Tenhle horror předčí snad úplně všechny. Horror je můj nejoblíbenější žánr a po tom, co jsem viděl Mlhu jsem si řekl, že už to chce konečně nějaký, který má svou úroveň. Už jsem dřív viděl tři díly, ale vetřelec jako takovej má svoje kouzlo a proto ho nelze dále zanedbávat a nenapsat na něj vychvalující názor. Já si jenom říkám, co to bylo za blbost ten Vetřelec versus Predator, ten nesahá původním dvou filmům ani po paty, jelikož oba díly byly neseriózní a absolutně kýčovitý. Vetřelec je už klasika a společně s Predátorem jsou dvě největší monstra všech dob. Film mě bavil prakticky od začátku do konce. Na to, že má film bezmála dvě hodiny mi uběhl hodně rychle a to i když má svoje nedostatky. Vetřelec jako postava je nevyměnitelná, stejně jako Kevina Petera Halla obdivuji toho chlápka, kterej se narval do kostýmu vetřelce. Když oba maj přes dva metry, tak vypadaj hodně přesvědčivě. Aspoň se na ně dalo dívat, protože v digitálním zpracování nevypadají tak hrozivě, jako tomu bylo ve Vetřelcovi 3. Jenom mě dost zklamalo, že tu nedali příšeře tolik prostoru, dokonce ani jeho činům, protože tady ukázal svůj "jazyk" ani ne na vteřinu a svůj ocas už vůbec ne, ale mohl jsem jenom si vynachválit jeho zvuk, který vás bude strašit až do konce. Já jsem se u filmu zrovna moc nebál, je pravda, že v kině by to vypadalo efektivněji, ale leknul jsem se tady akorát třikrát, když tu místo vetřelce vyskočila kočka a nic víc. Vzhledem ke stáří nemůžu filmu vytýkat špatný videoefekty, které tu nebyly ani při nejmenším, i ten výbuch na konci byla jenom souhra světýlek, ostatně si to video efekty jenom kazí. Na filmu bylo dobrý, že nebylo hned od začátku vědět, kdo je hlavním hrdinou, tudíž film nevypadal tolik přímočaře a o štěstí, které využívají akční hrdinové, se nedá vůbec mluvit. Řekněme, že to byla naprostá řežba a nářez. Takovýhle filmy nemají obdoby a já se jenom těším na zbylé tři díly a budu doufat, že si udrží laťku tak vysoko, jako původní.

8. prosince 2008
plakát filmu
Vykoupení z věznice Shawshank
The Shawshank Redemption
100 %

Hope is the best you can have.

Jak jsem mohl být tak blbej? Jak jsem mohl být tak slepej a nepodívat se na takto skvělej a grandiózní film? Nechápu, jak jsem ho mohl tak dlouho odkládat. Kam se hrabe Forrest Gump, kam se hrabe Matrix, kam se hrabou ostatní filmy... Dvěma slovy : Naprostá krása!!! Jakmile jsem slyšel slovo věznice, nemohl jsem si nevzpomenout na dalšího filmového velikána. A to na Zelenou míli, ale Shawshank byla z toho samého hlediska úplně odlišná. Velký dík musím složit režisérovi Franku Darabontovi za jeden z nejlepších filmů všech dob. Film byl úplně dokonale propracovaný, měl nádherný příběh, nebyla tu naprosto jediná scéna, kde bych jenom pootevřel pusu k zívnutí. Bavil mě úplně celou dobu, z mého pohledu dokonce zábavnější než Pán prstenů. To jsem asi trochu přehnal :), ale mně se film líbil úplně celou dobu. Začátek mě přitahoval velmi velmi hodně, film měl skvělou posloupnost a pak přišla na scénu ta BOMBA. Nečekaný spád změnil úplně můj pohled na film a jediný, na co jsem se zmohl, bylo jen zírání s vykulenýma očima a otevřenou pusou do obrazovky. Takto propracovaný film dokáže zaujmout úplně každého a víte co si myslím? Že nejenom tady, ale i u jiných prosperujících filmů dávají lidé nuly jenom proto, že víc lidí dává stovky a aby to filmu jednoduše zhoršili. To je můj pohled na to všechno, protože film si zaslouží být na vrcholu, jelikož na imdb.com má hodnocení 92%. Co musím dále ocenit, byl scénář plný dialogů, které dokázaly pobavit a dovést k zamyšlení zárověň. Darabont se vytáhl s hercema. To se mu nedá upřít, jelikož Morgan Freeman a Tim Robins jsou víc než správnou volbou. Freemanova bez pochyb nejlepší role byla doplněna i přijatelným dabingem, který okamžitě Pavla Rímského odhodil. Tim Robins zajisté nejen zde ukázal své kvality a to je také důvod, proč si ho začít více všímat. Vykoupení z věznice Shawshank se bez pochyb vyrovná Zelené Míli a na Pána prsenů mu moc nezchází. Happy end mě tak dojal, že jsem měl i chuť brečet. Nemůžu si pomoct, ale 100% je pro jeden z nejlepších filmů málo.

7. prosince 2008
plakát filmu
Mlha
The Mist
40 %

From where the mist came from?

Klasika. Další béčkovej horror ročník 2007. To jsem přesně čekal a myslel jsem si, že to bude pitomost, ale až taková... to mi zůstává rozum stát. Zrovna dneska jsem viděl film Vykoupení z věznice Shawshank od stejného režiséra, který dokonce režíroval i Zelenou Míli. Je vidět, že jednadvacáté století dokáže jednoduše ovlivnit všechny filmy. Frank Darabont mě tedy zklamal. Moc zábavy jsem nečekal a to se mi taky splnilo. Z mého pohedu promrhaný čas plný když se to tak vezme jediné scény. Je to hodně podobné těm filmům se zombíkama, kde se nevidí nic jiného, než nudný lidský emoce a pár překážek přes dráhu. Jak mě štvalo, že se děj odehrává jenom na jednom místě, bylo to skoro stejné jako film Monstrum nebo dokonce Černočerná tma aspoň co se týče příšer. Zase se mi nenaskytlo žádné kloudné vysvětlení, kde se všechna ta zkáza vzala a ani nic z toho nebylo. Náš pan režisér chtěl nejspíš to, aby se divák zakoukal do situace obyčejných lidí a ne třeba vojáků, kteří se s nepřítelem vypořádají, ale troufám si říct, že spíš tenhle faktor jsem od filmu čekal. Já jenom nadával ať udělaj tohle a támhle, ale jediný, co jsem viděl byl brek, křik a beznaděj. Začalo to příliš rychle a jak začalo, tak skončilo. Další žádné vysvětlení, co a kdo se o situaci postaral. NIC. Podle těchto filmů bych akorát vytvářel počítačové hry, protože náměty těchto filmů jsou k zahození. Jenom bezcenně jsem zíral, že se tady neobjevil žádnej dobrej herec, protože sem byly naservírovány jenom "zbytky", které byly vždy ve špatný čas na špatném místě. Omlouvám se, že film jenom kritizuji, ale na filmu si nikdo nedal záležet, tudíž byl nepropracovaný a ani trochu zábavný. Dvě hodiny 40ti procentní zábavy.

7. prosince 2008
plakát filmu
Animatrix
Animatrix
60 %

Ani jsem dřív nevěděl, že po trilogii Matrix se tu objeví něco novýho. Jelikož se mi tato trilogie hodně líbila, nemohl jsem si nechat ujít spoustu nových a zajímavých informací. Matrix nemá vzhledem ke svému námětu absolutně žádného soupeře a když se naskytne příležitost o rozšíření, nedá se tomu odolat. Už jsem o Animatrixu slyšel dřív a představoval jsem si ho úplně jinak. Měl jsem jednou příležitost se na něj dívat, ale myslel jsem si, že je to jenom zanimovanej Matrix, ale film byl úplně o něčem jiném. Jak už název sám napovídá, je film kompletně animovanej. Vzhledem k tomu, že všechny jednotlivé příběhy ve filmu měly jiný způsob animace, nebyl film zrovna přehlednej. Nejdřív animace typu randerovaných filmečků ve video hrách, pak styl Pokémona - japonská animace, dokonce i styl hudebních videoklipů. Je to svým způsobem unikát a cením si toho, ale doufal jsem, že si celý film udrží randerovaný kabátek. Animátoři si dali záležet také na scénáři, který byl nejen úzce spojen s kultovní trilogií, přičemž se naplnily moje tužby, jelikož v naší známé trilogii se nevysvětlilo spoustu věcí. Občas mi některé historky nedávaly smysl a někdy jsem ani nevěděl o co jde, ale zabrat mi nedal začátek, který představoval jakési dějiny počátku povstání robotů a náš boj proti nim, tudíž jsme se dozvěděli víc z toho, co nám říkal Morfeus. Také bych se poklonil našemu dabingu, jelikož si zanechal všechny dabéry, kteří nadabovali své postavy v trilogii, protože se v Animatrixu na pár chvil objevila i Trinity a na pár vteřin Neo. Nejsem si zcela jistý, jestli tu šlo o zábavu, nebo spíš o vysvětlení prázdných míst v Matrixu, ale když se podívám na vzhled filmu, váhám, jestli byl zrovna animovaný postup tím nejvhodnějším řešením. Nejspíš by hraná forma dopadla katastrofálně, ale za pokus by to určitě stálo, nicméně Animatrix je příjemným rozšířením, proto dávám 60%.

6. prosince 2008
plakát filmu
Muž na Měsíci
Man on the Moon
60 %

Moc se vám všem omlouvám, ale můj pohled na film bude spíš víc kritický. Mě teda neuchvátil tak jak jsem myslel, protože jsem se na něj díval jen díky vysokému hodnocení tady na webu. Byla tu jedna věc, která mě zaujala ze všeho nejvíc. A to režie pana Miloše Formana. Když jsem se dozvěděl, že film natočil náš český režisér, vkládal jsem do filmu spoustu nadějí, protože když natočil takto hodnocený film Čech, nemohl jsem filmu odolat a musel jsem se za každou cenu přesvědčit, jakou naši odvedli práci. Bohužel si Forman dal záležet nanejvýš s hlavní postavou. Taky kdyby nebyl film podle skutečnosti, tedy biografický, dopadl by film určitě tragicky. Ohledně zábavy to už bylo jiný kafe. Zábava zde nemohla nijak uchvátit, protože to většinou byly laciný vtípky pro lidi jiný věkový skupiny než jsem já a nic jinýho, a to i když film vyprávěl příběh světoznámého komika. Jediné, co mě tady trochu pobavilo, byl trapně vtipnej začátek s končícíma titulkama. Ale jakmile začal ve filmu vrestling, začalo to jít s filmem ještě víc z kopce. Jelikož si dělal Andy K. ze všeho p***l, vypadal film z vnějšího i vnitřního pohledu neseriózně. Musel jsem si dělat u filmu i přestávky, protože jsem se cítil trapně za něj. Jim Carrey je už od narození komik a vždy bude, ale i když mu byla tato role přímo souzena, nedokázal mě pobavit ani z poloviny jako krátkometrážní nemluvné filmečky s Charlie Chaplinem. Bohužel Jime C., koukej se zlepšit. Jelikož film není jenom o hlavní postavě, ale také o vedlejších, musel jsem si tedy všímat i jich. Asi tu všichni znáte Dannyho de Vita víc než já, ale vzhledem k tomu, že jsem ho jinde neviděl, nemůže mi k němu vzrůst respekt. Když se dostanu k jedné z nejdůležitějších věcí, jakou je kompars, musím vyjádřit své zklamání, jelikož všechno "křoví" tu působilo nepřesvědčivě s přetvářkou na tvářích. To si mohl Forman trochu víc ohlídat. Začátek mi připadal trochu jako okopčenina z Forresta Gumpa, ale po minutě se můj pohled na film úplně změnil. Dávám 30% za Carreyho a 30% za našeho režiséra Miloše Formana.

6. prosince 2008
plakát filmu
Šestý den
The 6th Day
70 %

Další klasika našeho Arnieho si zajisté nezalouží taková hanebná slova a ošklivou kritiku. Film má náhodou svoje kouzlo. Nevím, čím si tuto kritiku film zasloužil, ale jestli si někdo myslí, že je neoriginální, tak to se hodně plete. Nikdo předtím ani potom nevymyslel námět o klonování a to je hodně důležitý fakt, tudíž jestli se vám nelíbí námět, tak to už je váš problém a tolerance je na místě. Ale necelý dvě hodiny plné originálních scén stojí na 100% za to. Film je plný zábavy od začátku do konce. Zdlouhavých scén jsem tu našel jenom málo, je tu spousta akce... To je vlastně jeden problém. Akce tu bylo přecejenom příliš. Celej film se zkládal ze dvou třetin akčníma scénama. Někdy vypadaly hodně efektivně, ale vzhledem k tomu, že se děj odehrává jak se dalo slyšet na začátku, v nepříliš vzdálené budoucnosti - "Dříve než by jste si mysleli", tak to tu kazilo pár věciček. Neuvěřitelně mi tu vadily ty jejich paprskomety, který ve filmu vyzněly jako odkazy na Terminátora a pak taky hologramy apod, jelikož těchto věcí jsem si už užil dřív. Ale moc se mi tu líbily promakaný helikoptéry, který filmu přidávaly ještě víc akčnosti. Bylo vtipné tu vidět Arnolda Schwarzeneggera dvakrát a ještě k tomu vedle sebe. Arnie je fakt skvělej herec, který se vypořádá i s rolemi, které se zrovna nepodobají Terminátorovi nebo Predátorovi. Jistě, že tu měl v ruce bouchačku, ale nebylo to tak krutě přehnané. Zrovna jsem tu nepochytil jména vedlejších herců. Možná proto ztrácí film tolik bodů, protože se tu s nima režisér nepáral a nedal sem jednu sebeznámější. Hlavní záporák byl nudnej k smrti, jelikož tu víc práce plnili jeho poskoci. Ještě bych určitě ocenil pokusy o vtipnost a určitě taky nepředvídatelnost a velmi přijatelný konec. Jako jedna z posledních Arnieho rolí, to bylo vážně skvělé. Nemyslete si, že jsem si sedmdesátky oblíbil, protože je dávám poslední dobou často, ale na víc 6. den nemá nárok.

5. prosince 2008

Film jsem si chtěl schecknout hlavně díky Al Pacinovým kvalitám a nelze narovinu říct, že mě zkamal. Od filmu jsem nečekal nic moc. Je to přecejenom další thriller s podobnými náměty, ale řekl bych, že tenhle vzhledem ke svému věku, měl tento nápad jako jeden z prvních. Jinak bych se neodhodlal film nějak chválit, jelikož jsem viděl už hodně thrillerů a krimi filmů, který i když měly jiný prostředí a herce, uvnitř vyzněly skoro všechny stejně. Až na jistou vyjímku, kterou my nazýváme Sedm. To byl nářez jen co je pravda. Film nebyl zas tak zábavnej, jak jsem si myslel, ale něco do sebe měl, protože když víte, že je starej, tak vám film přijde hodně originální. Až na jednu věc a to je opět boj mezi tím hodným, čestným policistou, který nedělá nic jinýho než jenom zatýká a kontroluje a mezi tím jakoby zlým, který pro změnu krade, střílí a podobně. Podle mě si mohl dát film do scénáře něco lepšího než jako vhodnou zápletku vykradení banky. Mohli film trochu rozvinout a to třeba nějakými nepředvídatelnými závěry aby film vypadal trochu napínavěji. Film byl rozvinutý akorát délkou, jejíž třetina byla zaplněna zdlouhavými scénami s předvídatelným koncem, který neskončil jinak, než "výhrou" toho dobrýho. Další věc, co mě nezklamala, byly úžasný výkony herců. Al Pacino tu sice působil jako fízl s bouchačkou, který všechno uhodne a umí, ale je to skvělej herec, kterej si umí poradit se všemi rolemi a díky tomu mám k němu úctu a respekt. Trochu mě mrzí, že jsem nikde předtím neviděl Roberta de Nira, protože i on se se svou rolí vypořádal po svém a ukázal se jako vychytralý záporák. Víc jsem čekal od Vala Kilmera, kterého jsem posledně viděl ve Zločincovi, kde působil mnohem serióznějším dojmem než zde. I když je Jon Voight ve filmech spíš jedna z hlavních postav, byl jsem rád, že ho tu vidím aspoň na těch pár minut, jelikož i tento herec předčí kvalitám těch nových. Nakonec bych dodal, nevěřte těm novodobým škvárům a podívejte se spíš na Pacinovu klasiku.

4. prosince 2008
plakát filmu
Skrytá identita
Departed, The
70 %

Po tom, co jsem shlédnul předpotopní Kauzu CIA, jsem tomuhle filmu moc nevěřil. Přišlo mi to vzhledově hodně podobný, ale Skrytá identita byla teda mnohem zábavnější. V obou případech tu hrál Matt Damon, takže jsem očekával něco podobnýho. Naštěstí Damon je dobrej herec a dokáže si s rolí poradit. Jak už název sám napovídá, film měl být zase o nějakym sledování, policajtech a těch špatných. To taky byl, ale nebylo to tolik ujetý, jako třeba SWAT. Příběh tu prakticky žádnej nebyl. Já jsem teda žádnej pořádnej nezaznamenal, protože se film spíš skládal z jednotlivých událostí. Ale nebyl zas tak rozházenej, aby se v tom člověk nevyznal. Já jsem to tentokrát naštěstí pochopil a myslím, že i nějaká ta originalita tu byla. Přišlo mi hodně vtipný, že v obou organizacích, který šly proti sobě, byla nějaká krysa, která chtěla odkráhlovat tu druhou. Děj nebyl tak předvídatelnej, jak jsem myslel, ale nebyl zas tak zábavnej, aby to stálo za dlouhý řeči. Byl zábavnej asi tak z půlky a ta druhá.. to bylo něco jako v Kauze CIA, takže některý scény bych z filmu klidně vystrnadil. Ale určitě chci říct, že tentokrát to za ty dvě hodiny stálo a nemusel jsem jenom dál nevěřícně zírat do obrazovky a říkat si, co to bylo za blobost. Film byl plný skvělých herců. Nejvíc jsem čekal od Matta Damona, který tu měl docela dobrou roli. Asi takovou mezi Agentem bez minulosti a Kauzou CIA, takže né moc akční ani né moc nudnou. Leonarda DiCapria jsem tu ani moc nechtěl vidět. Kdyby sem dali někoho jinýho, určitě by film vypadal jinak. Ten je skoro stejnej jako Christian Bale. Pořád jeden a ten samej výraz v obličeji a tím myslím ten vážnej a vychloubačnej. Hodně mě pobavil dabing obou hlavních postav. Protože oba dva v jiných filmech dabuje ten samej, museli sem pochopitelně dát někoho jinýho. Ale schytal to Matt. Ten dostal Sašu Rašilova, kterej se k němu zrovna nehodil zatímco DiCapriovi ponechali Jagelku. Pak bych měl určitě ocenit Jacka Nicholsona, který filmu dodává šmrnc. Je to hodně charakteristická osoba a moc se mi ve filmu líbil. Film měl taky hodně ujetej konec, není zrovna zázrak, ale svou úroveň má.

3. prosince 2008