Omarovic
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Už zezačátku jsem věděl, že bude lepší sledovat celou sérii chronologicky, tedy podle stáří, tj. od nejstaršího po nejmladší. Udělal jsem dobře a to ze dvou důvodů. Za prvé: Mám se na co těšit, protože v nové trilogii se vysvětlí spoustu věcí a za druhé: Udělal jsem dobře, protože se tímto způsobem zbavuji staré trilogie a ty lepší díly si nechávám na konec. Zatím mě jednička ani dvojka, kterou jsem právě shlédnul, nepřesvědčila o kvalitě starších filmů. Celá sága je vlatně strašná blbost, ale na to se nemůžu moc ohlížet, chci si hlavně užít příběhové linie. I tentokrát jsem se neuvěřitelně nudil. Věděl jsem, že se dočkám zde více událostí, více nových efektů, míst, ale vše mě velice zklamalo. Celý film probíhal takřka stejně jako ten první, akorát hlavní postavy nebyly všechny u sebe. Už mě neuvěřitelně nudily ty pitomý kecy a rádoby vtipné poznámky zlatého nebo pozlaceného robota, na Yodu jsem se taky velmi těšil, věděl jsem, že tu bude, protože jsem tento díl už viděl. Zase. Beru ohledy na prostředky k efektům, ale i přes to Yoda vypadal strašně uměle. Většinou mě novější digitální zpracování u jiných filmů velmi zklame, ale Yodovi sluší digitální kabátek. Zde vypadal úplně bezmocně, orztřeseně a nepřesvědčivě. Co se týče laserových soubojů, byl jsem spokojenější, ale souboje s pistolemi už neoriginálnější být nemohly. Na Star Wars obdivuji, že do filmu netahají naši planetu Zemi, klidně ať se v jiné galaxii vyvinou stejní lidé jako my, ale dýchatelná atmosféra na všech planetách... hmm. Nechci šestou epizodu předem odsuzovat, ale na novou trilogii se nesmírně těším.
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Tomuto dílu jsem opravdu skoro vůbec nevěřil. Po nepříliš vydařených předchozích dvou dílech jsem ani nevěděl čemu mám věřit. Jelikož mám zkušenost z Pána prstenů, třetí a závěrečný díl mívá v sobě spoustu akce a tak tomu bylo i zde. Trochu té akce tam mohli ubrat, ale zase si neumím představit, co za nudnosti by nám sem dali. Šestým dílem tedy pro mě začaly ty pravé Hvězdné války, ale je pravda, že bez těch předchozích by nebyl třetí díl nic. Zde se podařilo opravit to, co se dřív nepodařilo. Poutavě a napínavě jsme mohli sledovat děj, odehrávající se na více místech, sice jsem necítil napětí ani chvíli, ale nezívnul jsem snad ani jednou. Efekty se tentokrát podařilo ztvárnit perfektně. Bez pochyb se tento způsob vyrovná snad všem současným filmům, aspoň co se týče například letů a bojů všech lítajících objektů i vznášedla zde létala velmi poutavě. Nicméně o postavách se totéž říct nedá. Na Yodu se ani není třeba ohlížet, protože ten byl z filmu vysazen celkem brzy, pak mimozemšťané vypadali jako chodící masky, které ani neotvíraly pusu, když mluvili, pak také armáda "plyšáků", ale nejhorší byli stejně ti mimozemšťané. Příběh měl tentokrát perfektní spád, mečové scény byly úchvatné, teď už to byl opravdový souboj, kde soupeři lítali z jednoho místa na druhé, už jsem měl komu fandit, no paráda. Naopak mi zde vadila hudba. Již známý a nezapomenutelný song zde zněl vždy ve stejné příležitosti a to ve všech dílech. Z lodě vyšel Darth Vader nebo Imperator, a vždy při tom začala hrát tato hudba, což už bylo k nevyržení. Tento díl nastavil laťku a už se nesmírně těším na "Star Wars Origin".
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Hvězdné války jsou už klasika. Nejdřív jsem si myslel, že jsou straší Hvězdné války a pak že se udělaly remaky, ale vzhledem k seřazení epizod jsem velmi překvapen. Byl to určitě hodně dobrý tah, začít s čtyřkou, pak natočit pětku a šestku a po delší době první tři. V zajímavostech je, že režisér s dalšími díly nepočítal, ale když nazval film Star Wars Epizoda IV, nedávalo by to vůbec smysl. Nicméně z prvních hvězdných válek jsem byl velmi zklamán. Nechci se moc ohlížet na technologie, které ovlivnila tehdejší prostředky, ale byl jsem z toho hodně zmatený. Jedna nebo dvě příšery, nebo mimozemšťani byli graficky tak krásně zpracováni, že na ně nemají ani naše české současné filmy, ale nechápu, proč se podobných technologií nevyužilo i v jiných efektech. Například let vznášedlem po zemi mi přišel nesnesitelný, ale zase vesmírná bitka u řídící stanice byla ohromná. Ale nebudu se dál držet efektů, příběh mě vysloveně nudil. I když jde teprve o začátek celé ságy, na mě celý děj ani trochu nezapůsobil. Všechno se mi zdálo strašně přímočaré, vedlejší postavy aby daly prostor hlavním, byly všechny zabity (to mluvím třeba o letu stíhačkama), všechno končilo vždycky příliš dobře, a Obiwan Kenobi? Na to, abych jeho postavu oplakával, i když ani nevím, co se s ní nakonec stalo, by se museli scénáristé mnohem víc snažit. Jelikož jsem jako první ze Star Wars viděl epizodu I, čekal jsem přecejenom trochu víc od laserových soubojů. Tady jsem se dočkal jednoho, který byl ale neskutečně odfláknutý. Při boji se protivníci ani nehnuli a jenom máchali mečema před sebou. Doufám, že výš nastaví laťku "zbývajících" pět epizod.
Digimon: The Movie
Digimony jsem měl vždycky radši než Pokémony, nevím proč, digimoni působí jako trapné zkopčeniny pokémonů, ale prostě jsem je měl radši. Když jsem byl menší, musel jsem vždycky ráno v pět hodin zapnout televizi a skouknout nejdřív pokémony, pak digimony a pak bayblady nebo tak nějak. Nicméně film jsem viděl už dřív a byl jsem z něj upřímně velmi nadšený, i když se mi líbily epizody mnohem víc. Doufal jsem, že nostalgie na mě zapůsobí, ale i když Digimon movie hodně procent z principu přidám, skončí nakonec vlastně špatně. Původní hrdiny z digimona jsem měl rád a proto, když začal film s nimi, mohl jsem radostí jásat, ale jenom jednu polovinu! Stejně jako u Pokémonů jsem měl rád jenom "prvních" 150, ale zde u digimonů se žádní noví objevit neměli. Příběh byl teda jeden velkej nesmysl. Kdoby to byl čekal, ale šlo zde o záchranu světa. Ale celý to trvalo jenom hodinku a pár minut. Co je ale nejhorší na dialozích v digimonech, jsou ty rádoby vtipné. Není zde jediný, který by neměl poukázat na nějakou vtipnou hlášku a když je to takhle celou dobu, je to k nevydržení a jenom si říkáte, jak je ten film trapnej. Když se na to podíváte, byly tu vlastně dva příběhy, ten první ještě jakš takš ušel, ale ten druhej... Absolutně bez jakékoliv kloudné pointy. Abych nepřestal kritizovat, další hrozná věc byl český dabing. Ať se dabéři snažili sebevíc, přesvědčivě teda vůbec nevyzněli. Měl jsem z toho ještě horší pocit, když tu měli předvádět řev... No škoda. Z digimoních botiček jsem vyrostl, takže jako u Pokémonů, dalších devět nebo kolik pokračování nechci.
Pursuit of Happyness, The
No, filmu jsem moc nevěřil, ale doslova mě chytil za srdce i rozum, protože film o takové životní situaci mě opravdu dostal. Opravdu mě úplně přivedl do zamyšlení, jelikož příběh muže, který přes všechny životní trable se nepustí a jde pořád dál, by měl dát příklad snad všem, protože né každý se narodí do bohaté rodiny bez problémů, takže všichni, kdo film viděli, by si měli uvědomit, jak jsou na tom vlastně hodně dobře. A ještě když k tomu je příběh podle skutečnosti... to vás musí trknout ještě víc. Z celého průběhu jsem byl hodně nadšen i občas velmi rozhořčen. Řekněme, že jsem se do hlavní postavy vžil úplně naplno, takže jsem jí fandil a sdílel snad všechny pocity. Byl jsem neuvěřitelně naštván z lidí, kteří mu nemohli vyhovět. Přesněji, že se zajímali jenom o sebe a jaké by vám to bylo? Už jenom když někam spěcháte, taky se vztekáte na lidi, kteří vám stojí v cestě. No hlavní postava byla skoro vždy ve špatný čas na špatném místě a když se do situace dostatečně vžijete, všechny její pocity, jakoby se přesunuly do vás. Film by dozajisté neměl takový úspěch bez Willa Smithse. Ten mě i zde přesvědčil, že dokáže uhrát takovou roli, která je navíc skutečná, takže nad jeho výkonem mužeme ještě víc jásat. A k tomu ještě vedlejší postavu ztvárnil jeho opravdový syn... Trochu mě mrzí, že jsem film viděl v češtině, protože i když role Castellanetyho zabrala ve filmu sotva pár minut, hlas proslulého Homera Simpsona jsem prostě chtěl slyšet. Will svou roli zahrál víc než přesvědčivě, příběh mě dostal svým spádem, takže film by měli vidět hlavně ti, kteří nejsou s tím, jak na tom jsou, spokojení.
V for Vendetta
Páni! Určitě jsem nečekal, že to bude taková bomba. V, hlavní postava filmu, mi zezačátku přišel jako trapná parodie nebo zkopčenina známého Zorra, a to už tím, že V pro změnu místo "Z" vyříznul do stěny "V". Důrazně potvrzuji, že jsem se krutě mýlil a jsem si jist, že tento film je určitě než Zorro lepší, i když jsem ho viděl už dávno. Naštěstí se film neodehrával v té samé době a i když dění probíhalo v budoucnosti, nebylo to na filmu poznat, což velmi oceňuji, protože po tom, co jsem viděl v Equilibriu či v Minority report, nemám moc dobré vzpomínky, jelikož takovouhle budoucnost si opravdu nepřeji. Ten začátek mluvil skoro za vše, V mi přišel jako ochránce nevinných, ale ten zbytek... to bylo něco zcela jiného. I když hlavní postava působila záporně, nedalo se jí jinak než fandit, jenom je škoda, že jsme se o ní nedozvěděli víc. To jediné bylo, že je to nějaký mutant a to, jak přežil nebo vypadal, jsme se taky nedozvěděli. Což mi připomíná Huga Weavinga, jehož necelý obličej jsem viděl pouze na vteřinku ve stínu. Nicméně i za maskou předvedl super výkon. Celý příběh, byť se zdá nesmyslný a bez pointy, si mě získal, protože dělat takovou věc s ušlechtilých důvodů je velkolepé. Natalie Portman se mi začíná líbit čím dál víc, i když pořád vypadá velmi mladě, svými dosavadními výkony potvrzuje, že už vyrostla z dětských botiček v takovémhle filmu byla nezbytnou součástí. Film se zdá být celý o pomstě jak už název Vendeta ve španělštině sám napovídá, ale tomu se nesmí věřit. Wachovští zatím natočili filmy, které se mi všechny líbily, takže jen ať to takto pokračuje. Jen tak dál hoši!
The Fifth Element
Píšu to dost často, ale zde se nemůžu ubránit, řeknu zase, že jsem tohle opravdu nečekal. Na první pohled jasná zkopčenina klasické kultovní série Hvězdných válek, protože co by jste čekali od filmu plného mimozemšťanů, doslova neskutečně příšerně vypadajícími technologiemi a cestování vesmírem? Hvězdný války dvě dalo by se říct, ale to jsem se měl nejdřív podívat na film, než ho před tím odsuzovat. Byl jsem tedy mile překvapen, protože sci-fi mám rád a efekty často mluví za své, ale ty prvky komedie... No paráda, už dlouho jsem se takhle nezasmál u filmu, který není označen jako komedie. S humorem se zde teda nešetřilo i když tu šlo o vážnou i když fakt originální věc, kterou je "záchrana světa". Jaký film podobného filmu takový námět nemá? Nicméně průběh se mi líbil, zápletka spojené s jakýmisi kameny mě moc neoslovila, ale budiž. Naštěstí jsem ve filmu nepocítil takový zmatek jako v Hvězdných válkách, když jsem se na ně díval, celý film se mi moc líbil, nudné scény tu ani nebyly, no film jak se patří. Neříkám, že je lepší než Hvězdný války, ale svou atmosférou si mě naprosto získal. Bruce Willis i přes podstatu vycvičeného vojáka, tu pro své schopnosti nedostal tak velký prostor, tudíž to, jak ničí vychytrale své nepřátele a všechno zvládá, jsem sledovat nemusel. Milla Jovovich mě překvapila ze všech nejvíc, sice pár scén ukazovala své bojové umění, ale po celý 90%ní zbytek to bylo naprosto klidné a dalo se na ní moc pěkně koukat. To proto, že její role jsou většinou hodně akční, zato Garryho Oldmana v těchto starších rolích moc rád nevidím. Film s happy endem se mi fakt líbil.
I Now Pronounce You Chuck and Larry
I když filmům ročník 2007 moc nevěřím, určitě jsem si neměl o filmu myslet nic zlého, protože dokonce, i když je to komedie, mě film nadchnul víc než bych čekal. Bylo mi naprosto jasný, ani jsem nepotřeboval vidět prvních pár scén, že svůj homosexuální vztah budou dvě hlavní postavy předstírat. Ani si nedokážu Adama Sandlera představit jako gaye, protože když hraje furt v komediích, byl by to jasné zkalmání. Nicméně důvod proč to ty postavy udělaly se mohl zdařit trochu víc, protože o tom padlo jedno slovo a po zbytek příběhu jsme o něm už neslyšeli, chci tím říct, že to mělo mít na průběh větší vliv. Celou dobu jsme se jenom dívali na to, jak dva heterosexuálové se snaží ostatním svůj nepravý vztah vnutit, to už mi přišlo trochu trapné, pak přijde na řadu diskriminace a už všichni víme, jak to skonší. Ale i přes to mi pointa filmu bohatě stačila, tudíž nemůžu říct, že byl film o ničem. Humor se dal ustát, někdy jsem se i musel smát, jenže ne všechny vtipy byly originální. Když už jsem mluvil o homosexualitě, nevěřitelně mě zklamal konec, kde se vlastně ukázalo, že skoro všichni jsou teplí a dělali z toho moc velkou srandu. Jasně, že to skončilo happy endem, ale až příliš se to dalo předpokládat, věděl jsem, že to nakonec nějak praskne, ale komedie by nebyla komedie, kdyby to neskončilo dobře. Nejvíc nadšen jsem zde byl z Jessicy Biel, protože je to fakt sexy kočka a zde jsem s ní vedle Sandlera a Kevina Jamese vůbec nepočítal, tudíž bez ní by kvalita filmu poklesla. O výkonech dvou hlavních představitelů se ani nemusí mluvit, protože jejich role bývají většinou nerozdílné.
Catch Me If You Can
Konečně jsem se po "dlouhé" době dočkal nějakého pořádného filmu, který na mě nejen zapůsobí, ale začne fascinovat příběhem podle skutečné události. Takovým filmům většinou hodně věřím, a i když jsem u těch skutečných událostí nebyl, nedokážu si je ani jinak než prostřednictvím filmu představit a tyto filmy velebit. Pokud si vzpomínám, zatím mě ještě žádný takový nezklamal, dokonce ani Kráčející skála. No, nicméně tímto příběhem jsem byl opravdu fascinován. I když nemám Leonarda Dicapria moc rád, zde určitě předčil má očekávání a určitě se mu role vydařila na nejvyšší stupnice, protože jen skutečná role mu zaručila z mé strany skvělý úspěch. Myslím, že celý příběh i když byl jistě trochu zkreslen, nemohl mít lepší spád a posloupnost. Všem scénám jsem od začátku rozuměl, žádný zmatek jsem v nich neměl, všechno se mi zdálo perfektně propracované a nelitoval jsem jediné scény, protože se zde žádná zdlouhavá nebo přebytečná neobjevila. Frank Abagnale byl a určitě ještě je opravdový génius, jelikož k něčemu takovému se uchýlit v realitě je fantastické. Kdyby si postavu někdo vymyslel, neřekl bych o filmu ani ň, protože by mi připomínala všechny filmové frajery jako je třeba J. Bond. Úplně mě fascinovalo, s jakým respektem a úctou spolu dvě hlavní postavy komunikovaly. Žádný řehtající se terrorista a vyhrožující policajt, film byl zkrátka vyroben tak, aby jsme fandili oběma postavám, bez ohledu na to v jakých jsou situacích. Tom Hanks mě nikdy nepřestane překvapovat, protože ten se narodil pro role všech druhů. S. Spielberg si pro nás připravil perfektní film, na který se dá koukat i vícekrát.
Queen of the Damned
Poté, co jsem viděl pár milých komedií, potřeboval jsem se podívat taky na nějaký ten horror, ale bohužel jsem někdy smolař a vybral jsem si Královnu prokletých, která mě totálně zklamala. Filmů s upírama jsem viděl hodně, ale ať to byl Van Helsing, Underworld nebo Blade, na všechny tyto filmy se dalo koukat, ale na tuhle hovadinu teda rozhodně ne. Upíři samotní se mi zdáli hodně odfláknutí, protože jsem na nich neviděl vůbec nic nového. Místo křídel se dali akorát teleportovat, jenže ty efekty... Z upírů jsem tu skoro nic neměl a ta atmosféra... Jasně, že upíři žijí v noci, ale ani to film neomlouvá, mně se prostě nelíbila. Film samotnej byla jedna velká blbost. Začátek jsem teda nepochopil, protože nějakej upír přijde za skupinou jakoby nic a stane se z nich najednou snad nejznámější na světě, což mě přivádí i k příběhu. Nenašel jsem tu žádnou smyslupnou pointu, ani se film vůbec nerozvíjel. Záměr hlavní lidské postavy jsem teda taky nepochopil, neměla tu sebemenší smysl a ta role jakoby neměla rozum. Hlavní upír na mě působil jako homosexuál a co královna prokletých? Dohromady zde pobyla asi deset minut, jenom se objevila, pak měla plán, který ani nezačal, zhynula a to bylo všechno. Vždyť se vlatně ve filmu vůbec nic nestalo, všechny výkony zde stály za nic, ani jedna postava na mě neudělala sebemenší dojem, vlastně všechny až na hlavní zde řekly sotva pár vět. Jestli máte rádi upíry, na tuhle slabotu se nekoukejte, to se radši podívejte na Stmívání, který jsem ještě ani neviděl. Královna prokletých je pitomost, která vám nic nepřinese.
Apocalypto
Na apocalypto jsem se chtěl podívat už dřív. Nečetl jsem si informace, ale podle obalu jsem si film představoval úplně jinak ještě předtím, než jsem viděl kousek ve škole. Nicméně podobný film jsem v životě neviděl. Mayská kultura je opravdu hodně zajímavá a ani ve snu by mě nenapadlo, že zrovna Mel Gibson stvořil film, který ten jejich život dokonale popsal. Ani si to neumím jinak představit. Ale na druhou stranu jsem byl i nebyl nadšen. Když jsem viděl Mayské pyramidy, konečně mi začal film. To se zrovna uskutečňovaly světově proslulé Mayské obřady. Tedy vyřezávání srdcí a sekání hlav. Z těch scén, které byly v tom jejich městě, jsem byl opravdu nadšen, ale škoda takového času, který promrhali nekonečným závodem v pralese. Abych začal se špatnými věcmi, Mayská hra "kdo se dostane k poli" mě taky hodně zaujala, ale to abych začal kritizovat. Tuto hru jsem si taky představoval jinak. Svým způsobem to takhle dopadlo dobře, ale kolik času zde zabrala? Skoro žádný. Uběhlo pár minutek a už to bylo pryč. To se zase spojuje s časem, který byl dán Mayskému městu. Myslel jsem si, že zajatci zde pobudou trochu delší dobu, že jeden den nastoupí nějací a druhý zase další. Viděl jsem pár vyříznutých srdcí a to bylo asi to jediné, co zde stálo opravdu za to. Půlku filmu zabral hon na zajatce a to už byla nuda. To jsem jenom sledoval, jak se hrdina řítil pralesem, pak se ukázala jeho nepřemožitelnost, když přežil dva šípy a vylezl z bažiny, a pak konec. Aspoň ten konec dopadl dobře. Když se na to ale podíváte, pointu zde nenajdete. Bohužel jsem se ani do jediné postavy nedokázal vžít.
Waiting...
Chtěl jsem dneska něco nenáročnýho, takže jsem si pustil komedii, při který se nikdy nemusím soustředit, ale vybrat jsem si mohl určitě líp. Nechápu, kde ještě berou všichni nápady a vymýšlejí si pořád něco novýho, protože takovýhle typ komedie jsem už dlouho neviděl. Tentokrát si museli udělat scénáristi srandu z hospody a naservírovali nám sem teda něco. Bohužel... dali si záležet akorát na pěkně trhlým vtipu, ale film celej byl úplně bez pointy. Nevšiml jsem si jediné záminky, kde bych se dozvěděl něco o nějaké zápletce, no dá se říct, že skoro žádná komedie podobného druhu žádnou pointu nemá. Jde tu hlavně o vtipný hlášky a hezký holky. Se vtipem si teda, jak jsem řikal, dali záležet. Scény z kuchyně mě doslova dovedly k zamyšlení, protože je to sice film, ale jestli to takhle chodí i ve skutečnosti... Uhhh. Hrozná představa. Při těchto scénách jsem se někdy ani neudržel, protože díky kvalitnímu dabingu a hercům, kteří se na to jednoduše hodí, to mělo šmrnc. Nicméně, atmosféra mi tu hodně vadila, protože celý film dával zase špatný příklad. Herci si s tím jednoduše pohráli. Ryana Reynoldse si nepamatuju z nějaký pořádný seriózní role, a když si vzpomenu na jeho kecy z Blada Trinity, dělaj na mě jeho vtipy i zde dojem. Hodně mě zklamala role Justina Longa, protože jeho role neměla ve filmu žádný smysl a ke konci ho z příběhu úplně vyhodili. Hele kámo, kdo tu vaří je celkem vtipná spíš teenagerovská jednohubka, která sice pobaví, ale nic vám nepřinese a když začnou titulky, začnete se ptát, o čem to vlastně bylo. Skončilo to prostě uboze.
Man Apart, A
Stačilo mi jenom slyšet název Osamělý mstitel a hned jsem se mohl popadat smíchy, protože jestli si někdo myslel, že to bude hodně drsný, tak se mýlil. Pomsta bývala dobrým námětem a motivem pro film, vždyť skoro všechny filmy ji v sobě mají, ale když je pomsta jedinou záminkou, nikdy to nedopadne dobře a osamělý je taky blbost, protože sám tu byl sotva pět minut. Takže pomsta je velkým mínusem. Jako vždycky film začal poněkud dobře zdařenou akcí, po které se potřeboval nepřítel pomstít a hrdinovi zabil ženu a pak začalo neúnavné pátrání. Jaká novinka... Nejhorší na tom zase je, že tu šlo zase jenom o drogy a peníze, to už je tak ohrané, až mi z toho leze hlava kolem. Atmosféra mi přišla hodně ponurá, akce byla nudná, vyšetřování předvídatelné, děj přímočarý, hlavní hrdina ztvárňoval policistu nebo agenta, po ruce měl parťáka, přišel, odešel, nechal za sebou akorát spoušť, nikdo ho neporazil, no už jenom samej stereotyp a nic na tom nezměnil ani Vin Diesel. Jeho role poněkud poslední dobou upadají. Ještě nikdy jsem ho neviděl v jiné odlišné, která by se jen trochu odlišovala od ostatních. Sice se pro takové narodil, ale ať byl film a scénář jakýkoliv, vždy měl nad všemi určitou fyzickou převahu, takže všechny jeho role jsou si totožné. Potřebuje to nějakou změnu... Moc dalších jiných známějších herců jsem se nedočkal, jenom Timothyho Olyphanta, jehož role tu zabrala asi jenom deset minut. Nemá myslím cenu to dál rozebírat, je to jenom trapnej film vypovídající o mstícím se policajtovi, který svého nepřítele vždycky přemůže.
Alpha Dog
Taky si nejsem zcela jistý, proč se film jmenuje Alpha Dog, ale to je teď úplně jedno. Když jsem film dokoukal, skoro jsem nevěřil vlastním očím. Na mě film neudělal sebemenší dojem, už taky proto, že zobrazoval tu nejhorší životní cestu, jakou si může člověk vybrat. Svět plný potyček, velkých peněz a drog je akorát ve filmu špatným příkladem a jestli je příběh podle skutečnosti, tak to na tom nic nemění. Asi jenom tenhle fakt byl záminkou k natočení filmu, protože jinak by film stál za prd pro všechny. Celý film byl dost odfláknutej, vůbec se mi zde nelíbila ponurá atmosféra. Taky proto, že film celej vypadal jako večírek, na kterým je akorát pár zkouřených a zlitých chlápků s houfama lehkých žen. Opravdu horší příklad scénář nemohl nabídnout. Posloupnost se mi taky vůbec nelíbila, všechno na mě působilo hodně špatným dojmem a vůbec nic na tom nezměnili ani skvělí herci. První, na kterého jsme ve filmu narazili byl Bruce Willis. Ten měl ve filmu vlastně jednu z mnoha kladných a potom záporných rolí, ale dohromady zde pobyl tak 10 minut. Emilie Hirch se mi od prvního filmu, ve kterém jsem ho viděl - Útěku do divočiny, začíná líbit čím dál míň. Hraje skoro jenom ve filmech podle skutečnosti a jeho role mu nepřinášejí ovoce. Měl skoro stejnou jako v Legendách z D., kde jeho role byla hrozně nezaujatá. Timberlakovu hudbu neposlouchám, ale i tak by se měl držet svého kopyta, protože ani známý zpěvák nevylepšil film. Na Alpha dog ať se podívají ti, kteří mají rádi filmy, kde hrajou hlavní roli peníze, ale ostatní to myslím ocení nanejvýš tak jako já.
Kytice
Ani já jsem knížku nečetl a nikdy bych se k filmu nedostal, kdybychom si film nepouštěli ve škole. Nicméně učivo film nahradil dobře, ale film samotnej... nemůžu říct, že mě zklamal, protože jsem se na něj vlastně nepotřeboval podívat, předpokládal jsem, že bude mít nějaké prvky pohádky, co jiného od Erbena čekat, ale i na pohádku měl film dost nesrozumitelnej děj. Vlastně vypadal jako sedm dílů Simpsonů, protože film byl rozdělen na sedm různých událostí. Ani jedna mi nedávala sebemenší smysl. Všechny rádoby 10 minut dlouhé příběhy byly úplně bez pointy, tedy úplně o ničem. Skoro ani jednu jsem napoprvé pořádně nepochopil, protože když jeden příběh začne a skončí tou samou událostí, která trvá 2 minuty, co si mám o tom myslet? Když si mám vybrat, která se mi líbila nejvíc, asi bych si vybral povídku s vodníky, ale to je tak všechno, protože všechny začaly i skončily divně. Co mi na filmu hodně vadilo, bylo neustálé mluvení ve verších. Co by to scénáři udělalo, kdyby mluvili normálně? Pak taky hudba. Dohromady tu byly asi dvě skladby, které sice pěkné byly, ale když se opakují pořád dokola... To už je potom otrava. Herce nijak chválit nemusím. České filmy vypadají zevnitř úplně stejně, na scéně se objevilo spoustu známých českých herců, ale ani Karel Roden, který trochu vyčnívá z řady, mě svým výkonem nepřesvědčil. S Jakubiskem jsem se ve filmu setkal pouze v Bathory a ani ta nevypadala tak, jak jsem si myslel. Má takový divný vkus, moc se mi nelíbí jeho kamerování a i ta Bathory vyzněla moc česky. Kytice, ačkoliv vypadá jako pohádka, dětem bych ji do rukou nikdy nedal.
Unleashed / Danny the Dog
Tak jsem si chtěl na uklidněnou pustit nějaký ten akčňák, trochu se pobavit u laciné akce a vypnout na chvíli mozkové závity, ale co to nevidím? Právě se dívám na jeden z nejlepších akčních filmů, jehož děj jde také do hloubky. Opravdu takhle jsem si to ani ve snu nepředstavil. Zezačátku to ani nijak nevypadalo. Přišel Jet Li, stovku chlápků se sbraněma spráskal na svatou hromadu, prišel boss a chtěl po někom peníze. Jaká novinka. Jet Liho role mě dost zaskočila. Stačí si jen vzpomenout na jeho role, ve kterých jsem ho viděl. Stačí si jen vzpomenout na Obávaného bojovníka, Boj nebo na Mumii 3 a hned se mi z jeho další role běhá mráz po zádech. Ale zde to bylo něco úplně jiného. Tady měl i city, né jenom frajerskej pohled se sniperkou v ruce... Né, že by děj nějak předčil ostatní filmy, ale díky skvělým neakčním scénám film z části vyzněl jako uklidňující drama. Akční scény sice nic nového nepřinesly, ale jelikož jich zde bylo s mírou, mohl jsem i Liho stereotyp tolerovat. Uběhlo mi to poněkud rychle, takže je škoda, že se takhle dobře rozjetý film, nezmohl na delší děj, protože jsem u něj ani jednou nezívnul. Když se vrátím k Morganu Freemanovi, ani jeho role si příliš nezměnila. Freemanovy role jsou většinou hodně uklidňující. Nepočítám třeba Wanted, ale jeho dramata jsou nejlepší a i v akčním filmu si udržel úroveň, takže klidný a obyčejný člověk a né žádný učitel souboje, jak jsem si ho zde představoval. Utržený ze řetězu není nějakým extra zázrakem, ale má v sobě víc než se zdá. Na první pohled akčňák bez duše, jenže Jet Liho rolí se nesmíte zastrašit.
The Butterfly Effect
Pro Boha! Kdoby to byl řekl, že film na první pohled vypadající jako slaďák, bude nakonec až takhle dobrej... Poslední dobou se mi to s filmy hodně daří a nyní jsme shlédnul další, na který budu ještě dlouho vzpomínat. Když se řekne cestování v čase, okamžitě se mi vybaví nějaký příliš zaujatý vědec s kádinkama v ruce s přístrojem velikosti člověka a spousty chytrýma řečma. Ale způsob, jakým se cestovalo zde... No úplný unikát. Je to vlastně tak nesmyslný až je to geniální. Je to asi jediná věc, kterou jsem ve filmu nepochopil. Jak by někdo mohl měnit budoucnost pomocí vzpomínek? Ale je to opravdu tak geniální, dodává to filmu neuvěřitelný nádech a šťávu, protože něco takového se tu už neobjeví. Úplně mě fascinovalo, jakou měl film souvislost. Začátek byl teda pro mě úplnou španělskou vesnicí, vůbec jsem nevěděl, co se vlastně stalo, když se hrdina začetl do deníku, ale pak to jenom jelo a nemohl jsem se dočkat, co bude dál. Všechny ty jeho "okna" pak dávaly perfektní smysl, sice jsem si furt říkal, jak se to mohlo stát, ale budiž. Perfektní mi přišlo, jak to všechno vypadalo, když změnil jedinou událost. Jednou byl šťastný tenhle, pak zase ten druhý, pokaždé to vypadalo jinak a i když toho bylo fakt hodně, kupodivu žádný problém s porozuměním děje jsem neměl. Ashton Kutcher mě úplně svou rolí nadchnul. Takový výkon se jentak nevidí, ale trochu mě mrzí, že nemá ve své filmografii podobné role... Konec byl úplná rána pod pás v tom dobrém smyslu. Nakonec všichni dopadli dobře a závěr ještě líp než jsem myslel. Možná, že se někdy kouknu na dvojku, ale ta to prvnímu dobrému většinou zkazí.
Eagle Eye
LaBeufovi jsem vůbec nevěřil do té doby, co jsem viděl Disturbiu, která mě jeho rolí úplně ohromila. Naštěstí jsem Disturbiu viděl dřív, takže jsem Oku dravce věřil mnohem víc. Nicméně, určitě se zařadí mezi ty nejkomplikovanější. Né, že by zde byly potíže s porozuměním děje, ale celý film proběhl jako na Formuli 1, protože to byla jedna akční scéna za druhou. Něco jako Transformers s lidmi. Styl kamerování byl někdy tak zmatený, že jsem měl potíže poznat, co se vůbec děje. Ale na každém filmu je vždy nějaký nedostatek, takže pár věcí mi tu zrovna nesvědčilo. První velké mínus byla umělá inteligence, která dělala skoro to samé jako V.I.K.I. v Já robotovi, tedy že se vzbouřila proti lidstvu a dělala to co si myslela, že je pro jejich dobro. A ta další věc je ovládání systému jako by nic. Zase napodobenina z Die Hard 4 nebo Bournovy trilogie, kde se monitorovalo, ovládalo a řídilo všechno, na co si vzpomenete. Ale situace hlavních postav byla úplně jiná, děj měl pořádnej spád a furt se něco dělo, takže zábava jako dělaná pro ty, co maj rádi pořádnou akci. Shia LaBeuf se mi začíná libit čím dál víc. Pořád dokazuje, že z těch vedlejších rolí vyrostl a že je to pochodeň nové generace herců. Neříkám, že je lepší, ale do jejich úrovně se už blíží. Michelle Monaghan se k filmu moc hodila, sice jsem jí v mnoha filmech neviděl, ale v takhle složitým filmu si poradila dobře. Trochu mě mrzí, že jsem na tom nebyl v kině, zklamán bych určitě nebyl, protože skoro dvě hodiny kvalitního a rychlého filmu se uplatní na plátně podstatně víc.
Cube
Ze začátku jsem vůbec nevěděl, zda mám filmu podle kanadského receptu vůbec věřit, protože 90% ze všech filmů jsou z Ameriky, pak je tu pár trapných našich a pár z jiných zemí. A zatím jsem nenarazil na film, kterej měl nějakou úroveň, samozřejmě až na vyjímky. Nevěděl jsem, zda mám věřit žánru horror nebo thriller, vždyť se tu nic nedělo, horrorové vám mohly přijít akorát scény, kde jste viděli, co dokáže kyselina udělat s lidským obličejem, ale jinak nic. Vůbec jsem nepochopil, jaký měla ta kostka smysl. Proč by jí někdo vyráběl? Kde se nacházela? Kdo ji vyrobil? Takovou věc by si mohli vymyslet leda tak mimozemšťani... Skoro o nic tu nešlo, vlastně jenom o to, jak se všichni snažili odtamtud dostat, ale co je zase tohle? Hodinu a půl jsem jenom sledoval, jak tam šprt na matiku vymýšlel různá řešení pomocí čísel, padlo tu pár dialogových přestřelek a to bylo vše. I přes to, jak se jim všem dařilo všechny ty pasti obejít, bylo mi jasný, že na konci nepřežijou více než dva a to i přes to, že všechny postavy byly jakkoliv kladné. Trochu mi zde chyběla hudba, ale i když žádné postavě jsem nefandil, v mnoha případech jsem cítil napětí. O kanadské filmy jsem se nikdy nezajímal, takže jsem neznal ani jednoho z herců, ale pořád hráli natolik přesvědčivě, aby překonali všechny naše. Nevím, co dál si mám o filmu myslet, nemůžu najít věc, která by mohla někoho nalákat, je to film jako stvořený do televize, ale mě zaujal jenom na 60%. Do dvojky se mi nechce, protože mám zkušenost s podobně neúspěšnými filmy, které si pokračováním zkazí pověst ještě víc.
Jackal, The
Jak už to tak u mě bývá, akční thrillery s agenty F.B.I., teroristy a padouchy moc rád nemám a zatím si nevzpomínám na nějaký, který by na mě udělal větší dojem. Bohužel ani tentokrát jsem se nestal svědkem vylepšení, protože jako vždy to bylo příliš jednoduché. Nejvíc mi na těhle filmech vadí příliš velká inteligence kladných postav, které vždy "vycítí" nepřítelovy úmysly. Pak co je další vadou, je i v tomto případě postavení dvou hlavních postav. Po celou dobu jsem si užíval mazanosti, vychytralosti a dovedností záporného hrdiny, zatímco kladný si lámal hlavu, co a jak. Na konci se role nachvíli vymění, samozřejmě, že ten špatný plán se zhatí, dojde k souboji z očí do očí, nejdřív má navrh ten hodný, pak ten zlý a pak přijde něco, co nikdo nečekal... Záporák to má spočtený. Přesně tenhle průběh mi zde neuvěřitelně vadil a zatím se ho skoro nikdo nezbavil. Bruce Willis alias Šakal zabiják, v té záporné roli, na mě moc velký dojem neudělal. Vždycky to byl jenom policajtskej trouba a když přišla změna k vrahounskému profíkovi... vypadal velmi nepřesvědčivě. Richarda Geera moc neznám, ale co se týče jeho role? Jedním slovem trapná. Jako terorista vůbec nevypadal. Svou vychytralost a mazanost, jakou jsem u jeho role čekal, zde vůbec nepoužil. Nakonec vyzněl jako jeden z agentů. Jeho role byla sice poctivá, ale čekal jsem, že se bude v jakékoliv situaci vyvlíknout, zdrhnout a hledět si svýho... To je fakt škoda, prostě imitace Jamese Bonda. I když se film držel nad hladinou rádoby akční hudbou, na mě jako akční nezapůsobil.
Freddy vs. Jason
Jak asi mohly dopadnou dvě trapné zrůdy? Ani jeden z "hrdinů" neměl, aspoň u mě, takový úspěch, aby to byl důvod skřížit je dohromady. Freddyho sérii jsem dokoukal celou a řekněme, že byla pěkně nesnesitelná. Z Jasonovy série jsem viděl jenom tři a bohatě mi to stačilo, protože v obou případech se všechno pořád dokola opakovalo. Tolik pokračování nemělo smysl, možná, že kdyby jich tolik nebylo, měl by film větší úspěch. Jaký to mělo smysl "užívat" si Freddyho nebo Jasonovy moci? Vždyť to je strašná otrava! Freddy je nesmrtelný ve svým trapným snu, kterého jsme si tu navíc ani dostatečně "neužili", a pak Jasonovi nesmrtelnosti v realitě? Ale co je nejhorší, dopadlo to celé úplně stejně jako v Alien vs. Predátor. Neříkám, že bych si vymyslel něco lepšího, ani bych se do toho nepouštěl, ale scénáristi neměli dostatečnou fantazii a vymysleli si tak nesmyslný způsob, jak cesty dvou záporáků skřížit. To samé platí o lidské společnosti. Lidi sem tahat bylo úplně nesmyslné. Na začátku si užíváte spoustu jakoby hlavních postav, které jsou během celého dění vyvražděni jako červi. A co teprve jejich herecké "výkony"... Aspoň hlavní hrdinka se přetvařovala neuvěřitelně, její role mě nepřesvědčila ani omylem, to jak imitovala strach, nebo smutek... hrůza. Ani si nejsem jistej, že jsem se díval na film. Uběhlo mi to tak rychle, jakobych se díval na Simpsonovi. Tedy příběh většinou bez pointy, s příliš rychlým koncem. Nevím, jak se dvě stvůry líbili někomu jinému, ale versus film se mi nelíbil ani trochu. Jediné, co mi přišlo originální byly deseti vteřinové skřížené znělky z obou filmů. Dvojku nechci!
12 Monkeys
Další sci-fi už bylo v pořadí. Když jsem viděl Mimic, už jsem pomalu ztrácel naději, že jsem už všehny dobrý viděl, a že se už nenajde nějaké nové. Nicméně, děkuji, že bylo 20. století a zlatá devadesátá léta. Byl jsem docela překvapen začátkem. Začalo to tak nějak divně, nevěděl jsem o co jde, jednou byl hlavní hrdina tamhle a pak zase tamhle, ale pak se vyjasnilo spoustu věcí. Dost mi to vzhledem k cestování časem připomínalo Terminátora i jak to všechno může dopadnout. Jako jeden z mnoha si film vzal nápad s nemožným změněním budoucnosti, což je většinou vyvrcholí tak, jak to u filmu začalo. Film na mě působil hodně depresivně, Atmosféra, dialogy, průběh byly takový potemnělý a ponurý. Jakoby ve filmu nebyla žádná radost. Posloupnost mi přišla hodně smysluplná, tudíž s událostmi jsem moc potíží neměl, takže to je další klíč k úspěchu. Bohužel jako sci-fi bych označil jen to cestování časem, jinak nic jiného se tu neobjevilo, jediné, co tu bylo hojně, bylo chození po špinavých ulicích. S hercema jsem byl velmi spokojen. Bruce Willis sice moc přesvědčivě nevypadal, jelikož si ho pamatuju jen z akčňáků, ale jeho role určitě vyžadovala spoustu úsilí, proto jeho výkon považuji za chvalitebný. Dost jsem se těšil na Brada Pitta, protože jeho role z devadesátých se od těch nových hodně liší, příkladem budiž Klub Rváčů. Jeho role mě dost zaskočila, protože jako úplnýho mentála jsem si ho představit nedokázal. Film má hlavu i patu, vyvrcholení se dá předvídat, ale mě vždycky udivuje, jak všechny ty události, i když se je pokouší jakkoliv změnit, vždycky skončí stejně.
Delta Farce
Tak to jsem určitě nečekal, že to bude až takhle dobrý. Jak už název sám napovídá, vypadá to na parodii na film s Chuckem Norrisem, ale jelikož jsem Delta Force neviděl, a ani nechci, protože jeho hodnocení je nedostačující, nemůžu Delta Farce s ním srovnávat. Nicméně jako parodie to nejdřív vypadalo, ale příběh sám měl svou hloubku a vůbec jako parodie nevypadal. Všechny scény vypadaly přirozeně, a když se ohlídnete na to, že je to komedie, nemůže vám to ani jako parodie připadat. Film se rozjel poněkud pomalu, vtipem se nešetřilo, no do tý doby jsem filmu moc nadějí nedával. Ale když přišel zvrat, už jsem mu věřil víc a víc. Co mě ale hodně překvapovalo bylo, že všechny události a věci měly souvislost. S trapným dětinským humorem, který je častý ve Scary Movie, jsem se tu vůbec nesetkal. Všechny "vtipné" scény byly opravdu vtipné, někdy jsem to ani nemohl vydržet, protože co jiného můžete čekat od tří buranů. Jeden retard, druhý idiot a třetí buřt byli ideální volbou a co by se taky dalo čekat, jako vojáci měli děsnej pech. Larry The Cable Guy, i když ho vůbec neznám z nějakýho filmu, na mě jako hlavní hrdina udělal neuvěřitelně velký dojem. Jeho hlášky byly fakt perfektní, navíc dopněn skvělým dabingem v podobě Petra Olivy, vlastně všechen český dabing byl velmi kvalitní. Ale co mě dostalo na kolena, byl Danny Trejo, který navíc vypadal úplně stejně jako v traileru na Mačetu, Mexičan s tlupou banditů, s bouchačkou, no jeho účast jsem fakt nečekal. Film je naprosto skvělou podívanou, neodsuzoval bych ho kvůli názvu, stejně je jak se zdá úspěšnější než již zmíněný film...
Reservation Road
Asi trochu zklamu všechny předchozí, co sem dali názor, ale nechápu, co na tom filmu bylo tak skvělé. Nevím, čím to je, ale jakobych film už viděl, nepřišel mi vůbec originální, protože vražda je skoro v každým druhým filmu, někdy jde o prostou vojenskou akci, kde jeden život nemá hodnotu, a pak vyšetřování jedné vraždy, no nemůžu film srovnávat s krimi filmy, kde se nikdo neohlíží na emoce a jediné, o co jde, je hledání stop. Nicméně na mě neudělal ani film plný emocí dojem, kterých tu ale bylo. Joaquin Phoenix ve stoprocentně hlavní roli, představoval otce syna, jehož vražda ho přiváděla k šílenství, ale já jsem prostě ty jeho emoce nedokázal sdílet. Prostě mi to přišlo úplně samozřejmý, ale při natáčení se nikdo neohlížel na mě, což je fakt divné, ale tyto scény tvořily úplně celý film. Přišlo mi to skoro stejné jako film Tajemná řeka, jenže tam to vyvrcholilo trochu jinak. Pořád jsem čekal, že se ve filmu stane něco převratného, jenže film se držel jenom jedný lajny, takže jsem se ničeho takového nedočkal. Jennifer Connelly moc jako herečku rád nemám, hlavně v rolích, kde má nějaké závasky, ale její role měla ve filmu jenom titěrný význam. Film náležel skoro jenom Phoenixovi, jehož scény zabraly půlku filmu. Nedá se tu moc mluvit o výkonech, ale nedokážu si nevzpomenout na další významnou roli Marka Ruffala. Stále se snažím najít dobrý filmy z roku 2007, ale je jich fakt pramálo. Scénář se chtěl jistě vyvarovat těch nesmyslů s horlivým vyštřováním apod, tak nám připravili drama, které moc originality nepobralo a na mě dojem rozhodně neudělalo.
Mimic
Když jsem před tímhle filmem viděl Stalkera, potřeboval jsem zase nalít šťávu. Né, že by byl Stalker nějak extra špatnej, ale pořád jsem mohl vidět lepší film. Měl jsem v plánu shlédnout nějaký horror, sice jsem si vybral sci-fi, ale jedno vím na 100%. Horší film jsem si vybrat nemohl. Myslel jsem, že když je film z roku 1997, bude vypadat třeba jako Hvězdná pěchota, jenže Guillermo del Toro, úspěšný to režisér, jak se zdá teprve se sci-fi začínal, takže to nemohlo dopadnout jinak než tragicky. Přesně takhle vypadá spoustu filmů, které si chtěljí užít stínu Vetřelce nebo Predátora. Jak mohl být někdo tak naivní a cpát nám do cesty něco tak doslova parodujícího? Místo vesmírných příšer tu byl sice jakýsi hmyz, ale vždyť dělal to samé. Jenom zabil všechno, co mu přišlo do cesty... Hlavní hrdinové hráli hodně nepřesvědčivě. Už jenom to, jak se k sobě nakonec dostali, bylo neuvěřitelně trapné. Všichni si hledí svýho, pak se najdou, spojí a bojují proti nepříteli, který by mohl zničit svět. To mi připomíná, že spoustu postav tu bylo úplně k ničemu. Ty méně hlavní zemřeli během chvil a ty hlavní jakoby zázrakem všechno přežívaly. I na tu dobu, kdy byl film natočen, se už užívaly lepší prostředky pro video-efekty, jenže tady příšery vypadaly dost nepřesvědčivě. Z blískosti vypadaly uměle a z dálky jako postavičky v animáku. Mimic je neuvěřitelně trapným rádoby sci-fi filmem, který vždy začne moc brzo. Slet událostí nedává prostor uvolněnosti, tudíž můžete jenom sledovat, že se pořád děje něco akčního. Když nastal happy end a začala oslavná hudba, už jsem nemohl.