jakupb
1492: Conquest of Paradise
Sliboval jsem si parádu, která se zařadí po bok skvělých epických děl. Navíc režie se chopil ostřílený režisér Ridley Scott, pod jeho taktovkou mimo jiné vznikal fantastický Gladiátor. Tušil jsem tedy, že 1492 vyrazí dech, byl to totiž projekt obrovských rozměrů. A i přes svoji menší nevýhodu v podobě doby vzniku, by nyní pořád oslovit. Trošku jsem se dopředu obával stopáže. Jak už se pomalu dostáváme ke dvěma a půl hodinám, zavání to buďto nudou, nebo podívanou po které budete chtít přídavek. A moje předpověď se mi vyplnila. Paradoxně, přes svoji snahu zachytit 20 let života Kryštofa Kolumba natočili roztahaný dokument opředený nezáživností. Rozjezd byl až moc pozvolný, i když chápu, předvedení a vůbec uvedení do jeho doby nebylo úplně nejsnazší. Ještě se to však dalo překousnout. Pak nastávala prostřední část, ta nejlepší. Došlo na střet s novou civilizací. Promísení dvou kultur, jejich oťukávání, poznávání, to vše předvedli tak nějak lidsky, jednoznačně si dali záležet a jejich snaha byla znát. Na řadu přišlo i filozofování Kolumba. Jeho moudra byla příjemně postřehová. Vůbec celý Kryštof byl předveden jako pozoruhodný člověk, rovněž jeho představitel, Gérard Depardieu válel. Původně jsem si vždycky představoval Kolumba úplně jinak, Gérard ale ukázal, že i jeho pojetí není na škodu. Rozhodně lepší než ty jeho přitroublé komedie. Jeho místo by mělo být tady, zde se nejlépe uplatňuje. No, a dále už jenom následovala část poslední. Tím si definitivně zpečetili osud. Chápu, zvratů je zapotřebí, nemůžou být samé dialogy. Bohužel jejich snaha je k takřka k ničemu. Něco tak prvoplánového jsme si nezasloužili. Celý ten rádoby padouch je moc umělý a vyobrazený přesně tak, jak potřebují, ke konfliktu. Blbce jde vždycky dosadit, dobré filmy ale staví na rozličnějších charakterech, ne jenom na jednostranně založených individuích. Největší síla tedy tkví právě v dialozích. Obvykle různé monology Kolumba, nebo sezení u rady. Žádné srdceryvné proslovy ale nečekejte. Jedno vím jistě, znovu se na 1492 nepodívám. Na podruhé nemá film co nabídnout, i tak vás v každém případě nenechá chladným...
Ringer, The
Tak jsem jednou zapnul TV... víckrát tuhle blbost asi fakt už dělat nebudu. Bláznivá olympiáda, co jiného si představit pod tímhle názvem, když je tam slovo "bláznivý" už tohle prakticky zaručuje děsnou hovadinu, jelikož Američani nic jiného v takovém žánru ani nedokážou natočit (samozřejmě existují výjimky). Námět přitom nebyl tak hrozivý. Dokonce zvěstoval něco inovativního. Já si totiž nepamatuju nic podobného a tak paralympiáda je celkem povedený nápad. Znovu se však potvrdila tuctová komedie. Opět nám cpou dementní zápletku (zase jde o prachy) a výsledné vyústění by nemohlo napadnout normálního člověka. Takže tu máme člověka předstírajícího dementa. Věc, u které by se dalo přijít asi tak na tisíc vtípků a přitom se oni zmohli přinejlepším tak na čtyři. Zbytek totiž nepovažuju za vtípky. To byla trapnost mísená se slovním handrkováním. Přemýšlím, jestli je nejlepší nápad utahovat si z "pomalejších lidí". Já osobně si myslím, že do jisté míry i ano, ovšem ne takhle, jako tady. Vím, že je to pouze komedie, avšak více vkusu by neuškodilo. Taky se zde nedá prakticky mluvit o ději. Máte jednu příběhovou linii a po prvních 5 minutách, více, jako film skončí. Jo, abych nezapomněl, samosebou sem prostě museli cpát lásku k ženě. Jak jinak, větší klišé už si ani nedokážu představit. Vždyť tohle je absolutně všude. Nepochopím uvažování lidí, kteří vytváří něco takového. Rovněž si neodpustili na konec určité poučení, s napravením zlého člověka. Jasně, mládež potřebuje dobrý příklad, a tak není jiné řešení, než to tam nacpat. Proč dělat něco jinak, když stačí použít světoznámý mutr, že? Herecky také nic moc. Johnny Knoxville spíš bral svůj výstup jako výzvu, ani nešlo čekat něco jiného, od týpka z Jackass. Na druhou stranu byl celkem dobrý a jeho grimasy se daly snášet. To třeba Katherine Heigl mi vadila mnohem víc. No ani průměru se nepřiblížila. Nic takového ani nemůžu chtít. Měl jsem prostě moc velký nároky na odpočinkovou slátaninu, ona i nálada chyběla. Nemůžu jinak, než dát maximálně 20%.
Resident Evil: Extinction
Konečně mám tuhle trilogii za sebou. A třetí pokračování mi to vůbec neusnadnilo. Představoval jsem si něco ve stylu jedničky a návrat ke staré dobré atmosféře. Takže hned na začátku šok, Země je ve srabu a je z ní poušť. Fakt suprový, tudíž z tajemné atmosféry bylo velký kulový. Ještě naházím flintu do žita... Protože dějová stránka je tentokrát z jiného soudku. Dalo by si považovat opětovné vynalézání a bádání za to samé ze dvojky, jenže prostě film chytl jiný prostor, klonování + testování bylo velmi povedený. Což mě přivádí k myšlence, že ve srovnání s jeho předchůdci je pramalá podobnost. Nemyslím námětem, jen zpracování je odlišné. Hold celý svět je celý svět. A i když nepoznáte, kde vlastně jste, kvůli všudypřítomné poušti, od úzkých uliček plných zombie se to liší, ať chce nebo nechce. Naneštěstí už to nebylo pravé ořechové, když totiž vidíte zombie jen tak přicházet nebojíte se. Tvůrci se snažili vykompenzovat nám tuto složku různými sekcemi odehrávajícími se v zchátralých budovách, spíše než dobře ale tento pokus působil trapně, jako nastavovaná kaše. Z původního dějového rozletu taky nic nebylo, nedokázali vhodně doplňovat, takže stále jenom vyvražďovačka. Zjevil se i problém ze dvojky a to nesmyslné schopnosti hlavní postavy. Nemůžu si pomoct, pro mě jsou ty schopnosti pěst na oko. Takhle je Milla spíše Lara Croft, křížená s Terminátorem a něco málo z X-menů k tomu. Nemá ani svůj styl, jen kopíruje. V akci vyniká, o tohle však nejde. K čemu jsou kopy rozbíjející hlavy a střílení všude okolo, něco podobného můžu spatřit v každém takovém Béčku. Rovněž boj Milly a doktora postrádal něco inovativního. Něco na způsob souboje s Nemesisem z jedničky. Další důkaz, že neumí vymyslet něco kloudného. RE Zánik zdaleka nedosahuje úrovně předchůdců. Ani se k nim nehodí, je něco úplně odlišného a přitom dobře známého. Jiné prostředí zkrátka nedokáže přebýt stejnou náplň. Jiné postavy nedokážou natolik zaujmout, když si je ani neužijete, jejich trvanlivost není totiž moc valná. Dále otevřený konec taky nepovzbudí, protože teď žijete s myšlenkou, že čtvrtý díl bude stejně ubohý ne- li horší než tento... Dávám 35%. PS: Resident Evil: Rozklad asi vážně vynechám, představa animovaných pobíhajících zombie mi nepřipadá moc lákavá.
Resident Evil: Apocalypse
Tak jsem se donutil, vzápětí po prvním jsem se podíval i na díl druhý. Neměl jsem být tak naivní a doufat… Většinou pokračování prostě nejsou tak povedené. U jedničky celkem kritizuji, avšak po porovnání s jeho následovníkem je to úplně jiné kafe. Až teď vidím, že nic není samozřejmost, takže jednička byla oproti tomu dost dobrá. A přitom nezačali špatně. Lehce přidali na souvislostech, tudíž to nebylo jenom primitivní. Nic naplat, i tohle jim nepomohlo. Přesunutím do otevřených prostor, tím myslím dějiště Racoon City, přišli o celkové napětí. Stísněné místnosti byly v mnohem efektivnější. Zombie taky už nedělali BAF! Jenom se přišourali a co bylo dál, si každý domyslí. Narážím tím taky na fakt z dřívějška. Zombie byly stejně hloupé, dalo by se klidně vymyslet nějaký nový virus, který by neměl takový dopad na mozkovnu každého jedince, bohužel z toho nic nebylo. Ještě že hráli druhou ligu a víceméně doplňovali emoce strachu. Ty totiž Nemesis nezvládal. Ano, Nemesis přebral roli borce číslo jedna a akce v jeho podání působila mnohem zábavněji. Jakýsi upgrade monster z jedničky vypadal "úžasně", jednoznačně budil respekt, nezmohl se totiž jenom na pazvuky, byl výtečný bojovník. Stejně ale nedokázal filmu uchránit před neúspěchem. Finální boj mezi ním a Millou měl něco do sebe, ale možná tam byl zakopán největší kámen úrazu. Naše Milla disponovala mnohem větší silou než dříve, takže už nebyla "normální", stal se z ní superhrdina. Na superhrdiny je sakra místo jinde, já chci tu starou Millu! Tady působila velmi zvláštně a skoro se sem nehodila. Její výkon po herecké stránce taky žádná sláva. Alespoň měla jiný dabing. Jitka Ježková je ta pravá a prosil bych neměnit! S ostatních tak akorát stojí za zmínku Thomas Kretschmann. Spíše než on, ale jeho úloha. Pouze další trapná snaha obohatit snímek relativním obalem "složitosti". Jakýsi padouch se mi věru nezamlouval. Další věc, která se mi nelíbila, bylo časté opakování. Na úvod shrnutí do jisté míry potěší, opětovné objevování známé minulosti mě už však nebere. Teď když mám trilogii rozkoukanou, mrknu se i na třetí díl, po Apokalypse se mi do ně ale moc nechce.
Resident Evil
Hru jsem nehrál, ale vím, že je to hororová pařaba. Proto mě stejně jako třeba u Doomu zajímalo, jak ji dokážou přenést na plátno. O výsledném produktu bych vážně vedl spekulace, jelikož to, co předvedli, se lišilo i nelišilo od mých představ. Na jedu stranu samá akce. O té za chvíli. Na druhou stranu... a to přesně nejde moc dobře doplnit. Domnívám se, že i předloha disponuje zápletkou větších rozměrů, než byla tady. Opět se neubráním srovnání s Doomem. Jelikož se příběhově prakticky shodoval. Jenom hození party lidí do potemnělé budovy, kde svedou líté boje o svůj holý život a jak známo ne každý je Rambo a proto nešťastný konec číhá za každým rohem a v každém tmavém místě. Ano, řeč je o zombie. Sebranka tupých monster pochodující za kořistí... jak vhodná příšera. Kdyby jich nebylo na stovky, nemají šanci, prostě nemají tuhý kořínek. Z tohoto důvodu dávali přednost samým davovým scénám a ty jediné stály trochu za to. Právě se dostávám k té akci. Čekal bych i něco ve velkolepějším stylu než laciné vyvražďování, kde se zombie staví skoro do fronty a čekají, jak s nimi naloží. Dobré byly akorát tak 3 sekvence za hodinku a půl... no nic moc. Možná i lepší se jevily lekačky. Vždycky jsem se u nich minimálně vyděsil, takže za navození mrazení palec nahoru. Normálně bych shovívavý při sčítání procent vůbec nebyl a nebudu, leč skoro musím přidat za závěrečných 10 minut. Ty byly jak z jiného světa, přinejmenším filmu. Jedním slovem boží. Méně předvídatelné, skoro nečekané, nabírala to na spádu a adrenalin stoupal. Konec ve vlaku + v nemocnici výrazně přispěl k udělení celkových 70%. I herci nebyli špatní, i když nechci se o nich moc zmiňovat, protože se nemohli předvést. Jedině Milla Jovovich se pořád objevovala a tu pro změnu nemám rád, navíc vyfasovala příšerný dabing. Ono i ostatní nebyli nadabováni nejlíp, např. ten hlas počítače, oproti nim ale stejně Millin vyzněl hůř. Věru nevím, jestli se ještě podívám na další díly, první mohl krásně navnadit, spíš však zamrzel. Uvidí se...
Futurama: Bender's Game
Takže od dob zhlédnutí prvních dvou filmů o Futuramě mám seriál takřka v malíku, myslím sice, že kvalit Simpsonů Futurama nedosahuje, ale v počtu třetí videofilm jsem si nemohl nechat ujít. Opravdu nevím jak začít, jelikož je to film ve filmu. Jak jinak to nazvat. První polovinu jsme svědky normálního průběhu, všichni členové se chovají podle předpokladů a na Bendera už jdou zase destruktivní chutě. První část mě však nezaujala. Průběh předvídatelný a vtípky žádné. Postavy byly ve své kůži, ano, ale od úst se jim nevalily vtipné hlášky, narážky, prostě cosi s humorným podtextem. Spíše než bavil, jsem se nudil. No a jak už jsem zmínil. S příchodem druhé části se to rázem změnilo. Začala totiž parodie na Pána prstenů. Bohu dík, že jí nezprasili a spíše zmizeli hrobníkovi z lopaty. Děj nabíral správné otáčky a měl grády. Naše rodinka se skvěle zhostila roztodivných postav společenstva a nejen jich. Fry coby Frodo křížený s Glumem, Leela jako Legolas. I vtipu přibylo. Známé prostředí jednoduše zavanulo čerstvý vánek, a když se něco paroduje s vkusem, je to obrovská sranda. Hlášky teda žádná sláva, avšak musím být rád za tu trošku. Taktéž hlavní zlosyn se nám vybarvil. "Máma" je pěkná mrcha, leč neuvěřitelně mi na ní vadí, jak každého fackuje, po padesáté facce jde sranda stranou a nastupuje stereotyp. Větší problém avšak mohl nastat s navrácením se do naší "dimenze". Jakmile se konec odehrával v normálu, bylo mi jasné, že bude stejně ubohý jako začátek. A ejhle, vymysleli si krásnou věc. Jsem vážně rád, že nemusím být svědkem nějaké přehnanosti, blbosti nebo podobných hovadin, jak už to tak bývá. Proto přilepšuji ještě o 10%. Suma sumárum 60% a víc ani ň. Těžko říci, jestli je lepší točit 4 film s haprující kvalitou nebo po vzoru Simpsonových natočit jeden za 20 let, ale nehorázně povedený, ovládající kina. Zatím mám dojem takový, že možná jeden super velkofilm by byl lepší... Uvidí se, jak si povedou s tím čtvrtým. Prozatím byl jednoznačně nejlepší ten druhý.
Terminator Salvation
Považuji se za fanouška Terminátora. Sice jsem na něm nevyrůstal a moje propojení s ním nemůže být tak silné, jako u starších generací, ale stejně je to sci-fi jak se patří. První dva díly jsou nestárnoucí klasika a i třetí díl se mezi ně může skoro řadit. Takže po vstupu Salvationu jsem byl ohromě natěšený. Recenze příznivé a ohlasy taktéž. Takže se ptám: Co se vám na tom tak líbí? Celé a tím myslí opravdu celé dvě hodiny akce, akce a zase akce. Předešlé tři díly měly děj, měly zvraty a měly překvapivá místa, co má čtyrka, absolutně nic! Prázdno nic nezaplňuje a megalomanskou akcí se oblbnout nenechám. Já nečekal na lacinou zábavu, já chtěl film, který se může honosit jménem svých předchůdců, který na ně naváže a který je klidně i v mnohém předstihne. Salvation je avšak jednoznačný krok a zpět a jen tak si to nevyžehlí. Beru, že v prvních dílech je budoucnost jen tak z okraje a proto je setsakramentsky vhodná na natočení celovečeráku jenom o ní. Proč ne. Avšak opět, jediné co spojuje Salvation s ostatními jsou všudy přítomní terminátoři. Nebýt jich, je to úplně něco jiného a mnohdy i bezcenného. Postavit úspěch na scénách plných efektů za miliony, s řvoucím ozvučení trhající bubínky a pobíhajícím Johnem Conorem, který jde vstříc svému osudu mi přijde směšné. Žádné dějové odbočky a jediné na co se zmůžou je nějaká ta vedlejší postava. Oni jdou zarputile jedním směrem a to vpřed! Nezahlédnete debatující lidi o taktice, nic, kde si oddychnete a uklidníte se. Znovu vás vhodí do kotle plného výbuchů a šílených efektů. Jediné kloudné, co uslyšíte, je jdi tam, jdi sem, schovej se, pal.. ani rozhovory nemají hlavu a patu. Doplňková hudba rovněž žádný zázrak. Tak tomu říkám propadák! Vrazit 200 milionů do krvelačné zběsilosti bez hlubšího významu, možná. Netvrďte ale, že je to ze série Terminátor. I méně silný třetí díl je proti tomu složitý, a pomalu oscarový. Taktéž je nemožno spatřit nějakou památnou hlášku či sekvenci, o který byste diskutovali a vedli vášnivé debaty. Nic co byste si pamatovali. A když řekl Christian Bale:"Já se vrátím".... ostuda.... na Arnolda chlapče nemáš, nesaháš mu ani po kotníky. Což mi připomíná Arnoldovo cameo. Stoprocentně cenné, jelikož když byl na placu on, atmosféra šla šupem na horu a směřovalo se ke kořenům. Když nás však opustil, šlo to nečekaně opět dolu. Pak už jenom předvídatelný závěr, abnormálně trapně rádoby dojemné obětování a běžely titulky. Hnus s velkým H. Jediná procenta dávám za vizualitu a prostředí postapokalyptické Země, jenž hezky vykreslovalo úpadek civilizace a nadvládu strojů. Čekal jsem rovněž, že Christian Bale se pochlapí a vyrazí mi dech... ale kdeže, stará známá písnička, zkrátka nic nového. To i Sam Wortington byl lepší. O dalších "hvězdách" nemá cenu povídat. Koho zajímají, jenom průměr. Snad možná nový Kyle Reese stál za zmínku. Řekl bych, že byl i lepší než ten z jedničky. Hodně jsem taky dychtivě očekával, jak si s touto štací poradí nový režisér McG. Kupodivu on byl vážně dobrý. Nebýt tedy jeho a výše zmíněných plusek, byl to pro mě ohromný propadák. Na následující dva díly se odmítám těšit, snad se stane zázrak a polepší se.
Collateral
Zastesklo se mi po pořádném thrilleru v americkém podání a Collateral se jevil jako hodně dobrá volba. Ano, jeho průměrné hodnocení nad 80 je oprávněné, avšak představoval jsem si to lepší. Nejprve klady, určitě námět. Filmů o nájemných vrazích bylo natočeno už hodně, ale takhle pozoruhodné pojetí tu často nebývá. Vrah a taxikář na cestě za dobrodružstvím, jak jinak to nazvat. Ústřední dvě postavy ač každý na jiné straně barikády se musí tak nějak zesynchronizovat a pozorování vyděšeného Jamieho Foxxe mě vyloženě bavilo. Jejich střety s Tomem Cruisem tvořily nejlepší scény a jejich dialogy zase podstatnou "intelektuální" vložku. Člověk si totiž mohl poslechnout i vrahovu filozofii, na rozdíl od ostatních psychopatů je vrah intelektuál vítanou změnou. Dialogy Cruise a Foxxe měly šťávu a nebylo to pouhé blábolení do větru. Každý z těch dvou měl něco do sebe. Přece jenom mírně lepší byl Foxx. Nikdy bych nepomyslel na to, že něco takového prohlásím, po jeho agentovi v Miami Vice jsem ho div ne zatratil (doposud jediný mnou viděný film s ním), alespoň si napravil u mě reputaci. Pravá herecká smršť. Tom taktéž nezaostával a i jeho změna image mu prospěla. Žádný nagelovaný frajírek nebo přehnaný drsňák, jenom člověk, jenž není nepřemožitelný, nezranitelný apod. Rovněž taky postupná gradace neměla chybu. Akce střídala akci, krásně se mělnily prostranství a přestřelka v přeplněné diskotéce... Jen si představte davy lidí, hystericky pobíhající okolo, do toho vraha, policajty... zázrak, že nenatočili naprostý chaos, parádně zachytili detailní záběry... klobouk dolů. Slovo problém pro ně neexistuje. Až posud samé kladné bodíky. A teď zápory. Mně vyloženě vadilo, jak se naložilo s vyvrcholením. Nemůže být řeč o překvapení, jenom těžko možná náhoda, jenž spíš naštvala. Mínus jen jeden, avšak podstatný. Lehce se pokoušeli o nápravu finálním během, kde se Jamie pochlapil a už to konečně nějak dodělal, ačkoli opět bych něco našel, což by však rovnalo rýpání. Takže, o 100% uvažovat nehodlám a ani 90% nechci dát, takže jenom...
Burn After Reading
Bez sekery do domu nelez
Cože? Já čekal komedii, dobrodružnou akci a ono tohle. Opravdu mi přišlo, že od popisku se film hodně liší. Až drama je vhodné označení. Hned od začátku jsem byl nucen přehodnotit své vyhlídky a postupem času mě film utvrzoval, že srandu asi nenajdu. Drama je to totiž se vším všudy a spíše skromnější. Kdybych si odmyslel ty hvězdy, možná i se sklony k pouze „DVD podívané“. Nic však nezviklá mé stanovisko, že Po přečtení spalte je svým způsobem ohromně zajímavé. Příběh pojednává o autentických životních problémech, prostě o všem lidsky důležitém. Láska se mísí s pomstou, zatrpklostí. Líbilo se mi rozčlenění postav, řekl bych, že si každý najde nějakou postavu, s kterou se více měně ztotožní a bude jeho favoritem, žádné ploché charaktery, šlo to až na dřeň. Můžeme se dívat na okolní svět pohledem několika lidí, jejichž osudy se budou zaplétat čím dál tím víc. Jejich propletení je na velké úrovni a od jistého okamžiku s šatnou (pochopíte, až uzříte na vlastní oči) se rázem mění z poklidnějšího dramatu na skoro thriller. Od teď se mi náramně líbila atmosféra. Všude ty podezřívavé oči, otázky, chudák George Clooney, jeho postava to totiž odnesla nejvíc, i když jak se to vezme. Nečekejte šťastný konec, jde se přes mrtvoly do závěru čistě nešťastného, který překvapí. Atraktivní záležitost z toho dělají také herci. Nebudu si nic nalhávat, po přečtení aktérů jsem byl ohromě natěšený. Brat Pitt, George Clooney, John Malkovich a další dvě Oscarem oceněné dámy, Frances McDormand a Tilda Swinton. Plejáda ohromných rozměrů. Nejvíce z nich mě zaskočila právě první zmiňovaná žena. Nikdy jsem ji předtím nespatřil, avšak mě tak říkajíc dostala. Taky John Malkovich svojí kůži nedal lacino. Jeho asi nejvíce depresivní úloha byla k nepřehlédnutí a on v ní válel. Ostatní spíše průměrní, mírně nadprůměrní. Normálně bych dal 80%, avšak jedna věc mi doslova přervala moje plány. Sprostota. Nevadí mi a když se dobře využije je i humorná, ale takhle... ne! Největší problém a třeba mluva Brada Pitta naprosto zbytečná, dokola se opakující shit mě nebavilo. Takže 70%.
The League of Extraordinary Gentlemen
Název je velmi vystihující, film samotný však výjimečný absolutně není. Jestli se někomu bude líbit je to pouze a jenom otázka vkusu, respektive kolik šíleností a ptákovin snesete, pokud vám nevadí kapitán Nemo, vedle něho neviditelný muž, upírka a další "monstra", prosím. Jen se divím, že jsme neviděli Šmouly. Podle mě až moc přeplácané, trošku méně uvěřitelných postav bych ubral, třeba kapitán mi neseděl. Ono je to něco jiného, když se příběh rozvije na papíře, komiks by nemusel být špatný a řekl bych, že možná tam měl zůstat, přenesením na plátno mu ubrali jeho kouzlo. Vypadá to totiž neuvěřitelně komicky, když se všichni dají do pohybu a bojují spolu a zároveň proti sobě navzájem. Naštěstí nebyl děj až tak primitivní, jak se na první pohled zdá a dokázali sem vměstnat i jednoduchoučkou zápletku, ale díky za ní. Protože jinak by to byla pouze další pokus z řad, o snahu na ovládnutí světa. Jenom další ubohé klišé bez hlubšího významu, i "hlavní padouch" tomu nasvědčoval. Nejdřív totiž vypadal na zohaveného magora, znovu dobře, že zasáhli, krapet ho "vylepšili" a pohráli si s jeho identitou. Obsahová složka spíše rozporuplná, avšak nejvíce se zapracovalo na akci potažmo efektech. Takže akce byla slušná a měla rozličnou "choreografii". Dočkali jsme se taky lekce střílení, několika výbuchů a závěrečné "bitvy". Vše doprovázeno ucházejícími efekty, které přece jenom působily krapet uměle a moc počítačově. Stále ale pořád nejsvětlejší místo, bodejť by ne, kdyby selhalo tohle... rovnalo by se to propadáku. Moje stanovisko také vylepšil frajer Sean Connery, který nestárne, nýbrž zraje. Na něj mi to sice připadalo až moc sci-fi, jeho místo je jinde, i tak pořád slušné a výskyt jeho tváře potěšil. Během sledování jsem chtěl dát 50%, avšak konec byl takovou skvrnkou, ne-li skvrnou. Doposud jakési hranice existovaly. Ale ten závěr? Fuj. Takže jenom 40%. Těžko říci, jestli si ještě film ještě někdy pustím. Souhrnem: Doufal jsem v kultovní záležitost, ale Lize výjimečných do ní něco pořádně schází.
Felon
Tak takovouhle pecku jsem ani ve snu neočekával. Přišlo mi nemožná, aby existoval nějaký dobrý vězeňský film, který by se mohl srovnávat třeba s „Vykoupení z Shawshank“ a po zhlédnutí musím dodat, že to možné je. Nemůžu sice srovnávat obsahově, jelikož jsou oba filmy odlišně pojaty, avšak výsledek a dopad na mě je skoro stejný. Podle toho, si perfektně dokážu udělat obrázek o věznicích a jestli to takhle funguje i v reálu... no dostat bych se tam nechtěl. U vězeňských dramat většinou nebývá složitý začátek, prostě jenom někdo spáchá zločin a rozvíjení začne až ve věznici samotné, naneštěstí tomu nebylo jinak i tady. I přesto mi to nějak zvlášť nevadilo a celkem slušně úvodem navnadili. A když došlo na zmíněnou vězeňskou část, šel jsem do kolen. Velmi kvalitně pojato a za přispění násilí se vytvořilo skoro peklo. Všemožné nelidské postupy se mi abnormálně příčily, i zacházení bylo nepřípustné. Mírně nadneseno, si člověk díky podobným věcem propagující vězení vypracuje takovou nechuť, že i v krajních situacích běžného života, než něco provede, pomyslí, jak by dopadl, takže od nekalé myšlenky upustí. Mě totiž přijde, že Zločinec má jakési výchovné účinky, až tak mě oslovil. Zpátky k ději. Je dobře, že jsme se nemuseli pořád dívat na vězeňské prostory a dostali jsme se i "ven". Bezesporu se však mohl zvětšit seznam záběrů věnovaných manželce hlavního hrdiny. Mnohem častěji se tvůrci upínali právě k brutalitě a ke rvačkám. Těžko říci, jestli je to plus nebo mínus. Prostě zde byl pohled takový a my se tím musíme vypořádat. Tak jako tak, souboje působily celkem efektně a hlavně reálně, ještě že se nevyužívaly různé speciální chvaty, třeba naučené v armádě nebo něco na ten způsob. Souhrnem: Jednoznačně je to výtečné drama, budící kladné ohlasy. Řeknu vám, ta bezmoc je strašná. I za ten happy end jsem tím pádem rád, jelikož Stephen Dorff alias Wade Porter si ho plně zasloužil. Ještě herci, opomenout je, by byl skoro hřích :-). Oni hráli naprosto famózně a zvláště Valu Kilmerovi plus již zmíněnému Stephenovi tleskám. Taktéž Harold Perrineau svojí zápornou roli uhrál navýbornou. Prostě bomba!
Pink Panther 2
První díl mi nevadil, mírné přehnání "inteligence" inspektora Clouseaua jsem nebral jako mínus, ba naopak. No, a když se objevila dvojka, neodkládal jsem ji. Už však ohlasy na jiných webech nevěstily nic dobrého. On vlastně už první díl nebyl moc kladně přijat... Šel jsem do toho tedy s tím, že uvidím něco podobného a vskutku stalo se tak. ALE! Když vidíte jednu věc prakticky dvakrát, hádejte, která se vám bude zamlouvat víc? Určitě právě jednička, jelikož do dvojky nevnesli prakticky nic navíc. Některé absurdní scénky nevyzněly špatně, avšak v tom ostatním „nepořádku“ přišly v niveč. Třeba audience u papeže byla úžasná, v zápětí si to však zkazili něčím jiným. Snaží se strkat humor kamkoliv a výsledek je jednoznačný, povede se každý 30. vtip! Žánr komedie nic moc, proto jsem vkládal alespoň mizivé šance do vyšetřování. V jedničce detektivní případ ušel, a kdyby převzali jeho "kvality" i sem, na škodu by to nebylo. Ještě že tak. Dokonce případ ještě trochu vyšperkovali a celkový efekt odhalení byl i malinko překvapivý. Na to, že nejvíce diváků chtěli navnadit na vtip, spíše bych u nich upřednostňoval právě krimi. Nasvědčují k tomu i různé postavy vážných detektivů. Kdyby totiž i oni byli střelení... škoda slov. Jejich praktiky mi přišli s těmi Clouseauvými hezky sladěné a tak nějak si společně nehrávali, k těm opravdu vtipným situacím. I milostný stah Clouseaua a Nicol konečně nabral správného směru. Náhodu mi jejich osud přišel jako vhodný nápad na vyplnění. Když už vaří z ničeho, je dobře, že se zmohli na něco rozumného. Takže film hodnotím především záporně z těchto hlavních důvodů: Vtip prakticky na nule, demence Clouseaua pokročila do nesnesitelných končin a už jenom za to ubírám 60%. Kladné body bych dal akorát tak, za ten trošek povedeného humoru. Možná ještě za nové herce, i když i oni nepředvedli nic světoborného. Třeba už Jean Reno, známý z dřívějška teda absolutně nic neuhrál a rovněž mi přijde, že z něj udělali až moc hloupého. No a ten hlavní, Steve Martin, se přetvařoval se až moc. Takže 30% a to s přimhouřením obou očí.
Taxi 3
První dva díly už jsem viděl hodně dávno. Nejde zapomenout na šílené honičky, kladného taxikáře, přitroublého komisaře. Tohle všechno je zpět. Už si přesně nevzpomínám na všechny detaily předchozích dílů, ale špatné nebyly. Takže jsem byl docela natěšený a špatně to rozhodně nezačalo. Hned adrenalinové scény na bruslích, které skvěle uvedly do proudu dění, prostě navázaly prvotní kontakt, jinými slovy divák poznal, co může očekávat. A za předpokladu, že by takto probíhal celý film, moje sympatie by ho neminuly. Předvedl se nám totiž Sylvester Stallone ve svém nad míru vtipném cameu. No a od skončení úvodu to ale šlo už z kopce. Přišla prvotní zápletka, lehce kriminální, za to ubohá a předvídatelná. Do hry se zamotaly známé postavy, třeba komisař obhájil svojí pověst, byl pro ostudu! Komedie nemusí být nutně přihlouplá, zjevně tady si s tím však hlavu nelámou. Krimi obal byl prakticky zbytečný a jenom plnil funkci určenou pro to, aby se uskutečňovaly bláznivé akční scény. Asi je problém vymyslet něco normálního a tak jenom hodí bandity do monstertracku, policisti do malých autíček, jako kdyby říkali, tady jsou a teď vás chvíli zabaví svojí nereálnou stíhací jízdou. Vzápětí totiž vymyslí další nesmysl a tak je to pořád. Naštěstí nedali prostor pouze krimi. Dozvěděli jsme se třeba novinky od hlavních dvou aktérů. Oni jediní prakticky dokázali bavit se svými příhodami kolem těhotenství, díky za ně, bez nich učiněná pohroma. No a nešlo vynechat Samyho se svými taxikářskými dobrodružstvími. Opět měl vylepšený vůz a jeho nejnovější vylepšení, "auto coby sněžný skútr" se celkem povedlo. Žel Bohu, jeho jízdy nejsou tak dobré jak bývaly, už jim schází šťáva. K hercům se netřeba vyjadřovat. Všichni odvedli očekávatelný standard a o extra výkonech nemůže být řeč. Snad jen mě mírně zaskočila Bai Ling. Nemůžu si pomoct, ona mi nesedí! Pokaždé, když v něčem hraje, nemám z ní dobrý pocit. Buď jak buď, Taxi 3 nepřekvapí, spíše zklame, na podvečer však stačí. Jednou větou: Zábava na jednou použití.
Monsters vs. Aliens
Tak po dlouhé době došlo i na animák. Monstra vs. Vetřelce jsem si vyhlídl už dávnou, ale bohužel se mi nepoštěstilo dojít si na ně do 3D kina..., bohužel proto, jelikož domácí zážitek se nedá srovnávat s tím v kině. Proto budu muset být spíše kritický. Tak především sci-fi námět mi nepřijde nijak geniální, jenom upravení Příšerek s.r.o., odkud vykradli všemožné příšery. U animáků samo o sobě stačí jednodušší zápletka, ale tohle nemělo úroveň. Wall-E je proti tomu naprosto Bůh ví, co, tím chci poukázat na chatrný základ. Spadne meteorit a z ženské se stane monstrum, pak se spřátelí s dalšími monstry a zachrání svět. Samo sebou je film zaměřen speciálně na věkovou skupinu kolem 10 let, avšak nejsem si jistý, jestli jim to stačí a když si nejsem jistý u nich... zkrátka pro ostatní fraška a klišé jako hrom. Taky se tam skoro nic nestane a slibovaná vyšperkovaná akce mě jenom utvrzuje v tom, jak jsem mohl být takhle naivní a uvěřit jim. Jestliže si budou počínat tak i nadále, netuším, kam animovaný průmysl spěje. Už nepřichází s ničím novým a zůstává mi záhadou, proč po příchodu Wall-Eho se zaměřují opět na vesmírné záležitosti. Takhle jenom klesnou v ceně. Proč jako po úspěchu jednoho filmu hned chtějí vydělat na jeho vlně popularity? Ono by to dopadlo mnohem líp, kdybych šel do 3D kina. V tom je jádro pudla. Návštěva a pozorování v 3D by stoprocentně zanechalo dojem. Film je i uzpůsoben do třetího rozměru a možná proto je také nadmíru kladně hodnocen, takže po ubrání prostorového obrazu je to pouze podprůměrný animáč a s ním nadprůměrný. Nebudu však zbytečně hodný. Např. všechny postavy jsou přímo hrůzostrašné. Od monstra až po prezidenta. Mají příšerné povahy a buď jsou úplně blbí, a tomu se mám asi jako smát, a nebo až moc divní. Ku příkladu, pan prezident je asi ten největší debil vůbec. Jeho úloha je zbytečná a jenom se neuvěřitelně ztrapňuje. Za celou tu dobu se na mé tváři objevilo jediné pousmání, což na komedii je tak málo, jako kdyby v Kill Billovi zabili jednoho člověka. Dávám 30% jenom proto, že chápu, pro koho je film určen, 10 let a níž...
Vantage Point
Už nedávám žádnou šanci neúspěch, Úhel pohledu byl prakticky jistota. A konečně můžu s chutí prohlásit, zaslouženě! Jako thriller nevídané, má to inovativní přínos a když nepočítám seriál 24 hodin, filmů, kde se vracíte pořád do minulosti, není moc. Bývá skoro pravidlem, že na každém novém výmyslu spočine fascinovaně můj zrak. Koukám na to s otevřenou pusou a žasnu! Mám rád nejednostranně zaměřené filmy, tj. že nutí diváka přemýšlet a svým pozvolným rozvíjením otevírá další a další důležité součástky, které se pak náhle zjeví, a my si je skládáme do vlastního obrázku. Hra na "atentátníka" mě baví. Přiznám se však, že tentokrát jsem lumpa odhalil až celkem pozdě. Příběh je totiž docela nepředvídatelný a krásně spletitý. Další dobrou věcí je nevěnování se pouze a jenom těm nejdůležitějším aktérům. Přináší nám i pohledy nezaujatých osob, jako turistů, kolemjdoucích... Někdo to považuje za zbytečné, já ne. Jestliže se nabídne jiná perspektiva a jiný "Úhel pohledu", jak název napovídá, tak se zmíněná hlavní struktura alespoň lépe zahalí a stane se méně zřetelnou, tudíž máte větší "šok" z překvapení po odhalení těch zlých. Zpracování tudíž nad míru dobré. U těch výborných částí avšak tak nějak končím. Jen ještě kvalitní akční scény, adrenalinové honičky a strhující tempo. Pak přichází na řadu "využití doby". Asi do 3/4 příběh běžel jako podle hodinek, tu a tam nějaký zvrat, no paráda. Tak je to správně a nevidím důvod, proč ubrat a zakončit takovým způsobem. Zůstává mi záhadou, proč vlastně konec neuvěřitelně brutálně usekli a vyvrcholení tak připravili o sílu, kterou si celou dobu krásně plánovali. Jenom slaboulinká hodina a půl je málo. Prostě to nestačilo, mohlo se pokračovat a natáhnout čas o dalších 20 minut. Rozhodně nejvýznamnější mínus. Do těch 3/4 za 90%, ale zbývající 1/4 snižuje minimálně o 10%. K dobru samozřejmě musím připočíst herce. Dannis Quadde zářil a jeho zápal obdivuji. Přece jenom ho podle mě však strčil do kapsy Forest Whitaker. I přes nevýhodu kratšího pobytu na plátně mě oslnil a možná jenom díky jeho přičinění dám 80%.
Grandma's Boy
Po čtyřech neúspěších jsem potřeboval nějakou super komedii, u které konečně docením skryté kvality. Král videoher si ke mně našel cestu právě přes videohry, věc pro mě nad míru zajímavou. Netvrdím, že propařím několik hodin denně, leč PS2 je můj kamarád. Takže sem myslel, že mě film položí a bude parádně bavit. Omyl! Jenom další tuctová splácanina. Proč opět komedie z řad čehosi připomínající zábavu? Jelikož složku humoru nepodpořili vůbec ničím. Kde je nějaký děj? Pořád pouze a jenom již z dřívějška "osvědčené“ scénky, končí předvídatelným vtipem a žádný vlastní nápad. Nečekal jsem žádné zvraty, ba ani logické vyvíjení, ale až tak, kde nic tu nic. Z námětu o pařmenech se dalo vytěžit mnohem víc. Jelikož jsou dobré filmy o ajťácích, tak proč ne o hráčích? Žádnou jinou totiž neznám, takže i když je Král videoher pro mne první svého druhu, projel to na celé dráze. Hlavní aktéři, vyhulenci a tasteři se vlastně docela vyvedli. Na druhou stranu jim "poameričtění" nesvědčilo. Jsou to přeci normální lidé, a aby žili takhle, mi připadá hodně podezřelé. Neměli je dělat až tak nereálné a nevést jejich osudy do extrémů. Třeba kalby, kde paří spolu s babičkami pijící marijánkový čaj... Nebo nesmyslné, lehce peprné zážitky kluka připomínajícího týpka s afrem ze Superbadu. Jak zmiňuji výše, samé zmrvené okopčeniny. No a po pokusech tvůrců o výmysl z vlastních řad mi bylo jasné, proč tolik kopčení. Nějak se jim jednoduše nedařilo. I herci neoslnili. Linda Cardellini mě povědomou ze Scooby Doo, jsem z počátku nepoznal a po důkazu o její totožnosti mě i tak nepřiváděla do varu a přitom měla příležitostí až až. Dále, oponent s opačným pohlavím, Allen Covert, na tom byl lépe... Takový průměr. Taky mi neseděl některý dabing, konkrétně u Joela Moorea je dosazení Josefa Cardy nevyhovující. 50-ti letý dabuje dvacetiletého a přitom ne moc vydařeným způsobem. Souhrnem. Já být Adamem Sandlerem, peníze tímto směrem nestrkám. Kdyby se avšak rovnou upsal do hereckých řád, mohlo to dopadnout o poznání lépe. Chyběla vůdčí osobnost.
Reign Of Fire
NO, žádná sláva. Je tu další z řady sci-fi o konci světa a nyní mají být naší zkázou draci? Musel jsem rychle zapomenout na hezkého milého dráčka a z Dračího srdce... Ocitám se v zemi prachu, bordelu, skoro bez jídla a vody... ráj k pohledání. Samou sebou přežije skupinka lidí, kteří nedají svět zničit, prostě kecy, kecy a zase kecy. Osvědčený systém je nečekaně použit a jediného na co se zmůžou, je předvedení spálené země, která jakžtakž ušla. Je jasné, že vizuální stránka nepokulhává. Propracované výbuchy, chrlení ohně, na tom se vyblbli. I propracovaní draci působili elegantně. Takové krvelačné potvory měly něco do sebe. Když byly na scéně oni, hned se nabralo na otáčkách. Poštěstilo se mi, že jsem se na malý okamžik vžil do nelítostného souboje a povzbuzoval, ale opravdu jenom na malý. Proto mi scházela hutnější atmosféra. Prostředí ušlo a tak by neškodily třeba nějaké lekačky, nebo něco neočekávaného. Když vám poví, za 8 sekund tu máme draka, onen moment překvapení je rázem ten tam. Proto považuji atmosféru za trestuhodně nevyužitou. Od velkofilmu bezesporu málo! Jistě mělo Království ohně ambice stát se prvotřídním trhákem... Kdyby totiž nechtěli oslnit, těžko by obsazovali tak známé herce. Christian Bale opět v roli vůdčího typu výrazně nenadchl. Patřil mezi elitu, avšak postupem času ztrácel na „výkonnosti“. Výsledkem je nemastná neslaná úloha. Oproti němu třeba Matthew McConaughey, ač s nevýhodou v podobě strávených 10 minut na scéně, zaujal. Úplně se změnil a z romantického hezounka se rázem stal muž vysvalený jako nikdy před tím. I vlasy si oholil, jednoznačně překvapení. A třetí do party, Gerard Butler, chudák ani neměl čas se předvést. Vedl samé rozhovory a když už se konečně něco začalo... no neprozradím. Na uzavřenou, podle mě propadák, blbost, konina. Nevyvracím lidem názor, že to je dobré, zkrátka dobrodružství se vším všudy, ale po zhlédnutých sci-fi jako Equilibrium, rovněž s Balem, je tohle proti tomu nehorázný odvar.
Super Mario Bros.
Jak už to obvykle bývá, když najdu film podle hry, skoro okamžitě si ho pořídím. Tento žánr je mi nějak blízký a většinou nedopadá zas tak strašně. Konkrétně v tomto případu mě neodradilo ani abnormálně nízké hodnocení. Stačilo mi přečíst si název a dobrodružství mnou oblíbených klempířů nešlo přehlížet. Bylo mi sice dopředu jasné, že filmová podoba nebude disponovat parádním dějem, kdežto se spíš bude jevit jako infantilní pohádka. Proto jsem nic nečekal a obával se. Alespoň jsem byl o to více překvapen, jelikož se ukázalo, že i přes svůj hendikep v podobě roku natočení to na mě udělalo dojem. Rok natočení zmiňuji z toho důvodu, jelikož se používala přehršel efektů a jak říkám, na tu dobu, klobouk dolů! Taky mě zajímalo, jak si poradí s průběhem, protože ve hře se pouze vyskytoval skákající panáček, zachraňující princeznu (pokud si to dobře pamatuju) a tento "námět" nemohl před kamerou uspět. A nový vymyšlený příběh nebyl náhodou k zahození. Byl takový správně sci-fi a stále pohádkový a přitom to nebylo jenom pro nejmenší děti. Nebáli se rovněž použít kapku humoru, ale slovo "kapka" má důležitý význam, trapnost se totiž neobjevila. Ani ve snu jsem nedoufal, že nebudou používat idiotské hlášky na každém roku. Díky! A další věc, která mě zajímala, bylo ztvárnění dvou postav, Maria a Luigiho. Při nejmenším podobu ze hry celkem trefili a herci taktéž hráli solidně. Celkem známý Bob Hoskins Maria pojal po svém. Více se mi však líbil roztržitý John Leguizamo, který měl mnohem lépe vykreslené povahové rysy. Tedy souhrnem, přece jenom se dětskost nezapře, už když spatříte roztomilé dinosauříky, nemotorné zrůdičky, dýchne na vás ta atmosféra nevinnosti, avšak pořád se film řadí k těm povedenějším (samozřejmě ve své kategorii). Díky němu se přenesete do fantaskního světa a můžete si užívat pohodové podívané. Jen mě mrzí, že třeba jako v Doomu se nepoužila scéna, jakoby ze hry, tedy připomenutí a pocta předloze, tak by u mě film stoupl v ceně a klidně bych i hodně přihodil k součtu procent, takhle dávám 50%. Super Mario Bros. dokazuje, že žánr zfilmovaných her nepotřebuje dokonalý vzhled, ani známé hvězdy, aby dosáhl na nejvyšší mety. Prostě slušné, nenáročné… v pohodě.
Mariachi, El
Co? Tak trilogie o slavném Mariachim začíná zrovna takhle? Já jsem myslel, že byla kvalitní už od začátku, první díl jsem jako jediný neviděl, a proto jsem nemohl odolat. O to větší bylo zklamání. Původní díl podle mně byl všechno, jen ne dobrý! Myšlenka o dvou lidech "stejného" povolání a kombinování mezi nimi při pátračce velkého bosse, nebyla úplně k zahození. Když hledáte člověka a máte dva vhodné kandidáty, takže honíte vlastně oba a přitom nevíte, který je ten správný... jistě se nabízí tolik skvělých scén, jaké by se u toho daly použít, avšak oni šanci prachsprostě zahodili. Je mi vážně záhadou, jak může být film, který netrvá sotva ani hodinu a dvacet minut, být k uzoufání nudný. Ničím se čas neobohatil, akce působila příšerně, navíc se směsicí zrychlených a zpomalených záběrů vypadala ohromně komicky. Žádná přestřelka nebudila dojem reálnosti a scény, kde chlap popadne gun a vystřílí všechny, kdo jsou proti němu, mi lezly krkem. Taky nicneříkající záběry, kdy se 20 sekund díváte na někoho, a stane se velký kulový, jsem nechápal. Děj se rovněž vlekl a postrádal sebemenší tempo. Dá se říci, že je film složen ze zmatených sekvencí seřazených za sebou bez hlubšího významu, které nedonutí člověka přemýšlet a jenom na ně tupě zírá. Proč si Robert Rodriguez nenašel někoho, kdo by mu pomohl? On všechnu práci odpracoval sám, tj. scénář, režie, hudba, kamera. Dělalo to na mě dojem, že to asi schválně takhle divně chtěl udělat, nebo že jednotlivě složky neumí tak dobře jako ostatní. Např. se mi ani trochu nelíbila kamera. Rovněž filmu chyběl charismatický hlavní představitel. Mnou neznámý Carlos Gallardo, mi sympatický moc nebyl. I padouch byl pro ostudu. Jenom ubohý blázen, který strach nenaháněl a v závěru se tak ztrapnil, že mi ho až bylo líto. Ano, ten konec! Doposud to mělo malinkou úroveň, avšak něco tak uhozeného a debilního pohřbilo veškeré šance. Zdá se, že mexický styl se nezapře. Film je naprosté béčko, s céčkovou akcí a déčkovým zbytkem! Prosím nikdy víc.
Boat Trip
Plnou PAROU BACK
Co dodat... klasická americká komedie. Praštěná, do jisté míry vtipná a přitom hodně pitomá. Nechci říct, "tak to má být", ale u Ameriky už jsou podobné věci standardem. Znovu jsme svědky honbou za roštěnkami, i když tady se námět rozvil. Normální pařby už asi nudí a tak přijdou na řadu gayové. Náhodou docela solidní důvod pro zasmání. Různé rozhovory gayů, jejich gesta, zkrátka něco méně ohraného. Humor si nebral servítky a často se povedl. Nebyla to zkrátka žádná oplzlá hovadina, plná nechutných důvěrností. Byl jsem vděčný, že toto téma nebrali do detailů :-). Na(ne)štěstí se nevyhnuli ženskému pohlaví, avšak bohužel nevymysleli nijak inteligentní důvod, proč vlastně se na lodi gayů vyskytne hned několik krasavic. A pak už film zaběhl do starých známých kolejí. Opět hlavní hrdina si musel vybrat mezi pozlátkem a povrchností nebo ženou, kterou miloval srdcem... nějak mi toto nesedělo. Když už jednou začnu něco nového, nemusím hned být tak fádní a pořádně děj roztočím, ne? Takhle byl nehorázně předvídatelný a konec absolutně předvídatelný. I ten největší "průserář" se poučí a zatouží po věcech, na kterých opravdu záleží... z toho na větvi nejsem. Na druhou stranu si nebudu tímto kazit chuť. Ostatní je příjemná komedie, která baví. Hlavní dík také patří hercům. Zrovna tady byli velmi podstatnou složkou. Jelikož, když někdo umí zahrát realisticky gaye, samozřejmě komicky pojatého, výsledek stojí za to. Např. Cuba Gooding Jr. bravůrně ovládal scénu. Když byl na placu on, stala se z něj hvězda. Trochu přeháním, avšak v komediích se mi líbí. Jeho dramatického role neznám, i když špatné rovněž nebudou, jelikož je vlastníkem Oscara. Kdybych však měl říct, kdo mě dostal ze všeho nejvíc, řekl bych jednoznačně Roger Moore. Roger předváděl tak neuvěřitelné věci :-D. Navíc, když vím, že je představitel starého Jamese Bonda, no bomba, na něj jen tak nezapomenete. Souhrnem: Do půlky super, pak už nic moc, přece jenom ale pohodová podívaná. Určitě ne jenom na jednou zhlédnutí, jelikož už jsem jí viděl alespoň 3x a nedá se říct, že by mě Plnou parou vzad přestalo bavit, jasné však je, že s každým podíváním se hodnocení snižuje, takže dnes dávám 55%.
8 Mile
Na úvod, rapová huba mi není lhostejná, ale často ji určitě neposlouchám. Někdy se objeví nějaký povedený song, takže rap rovnou neodsuzuji. Já jsem právě čekal, že film bude těmi povedenými songy nabytý a bylo mi dopředu jasné, že nejlepší součástí bude soundtrack. K tomu ale až později. Nejdříve mně zaujaly peníze, které se utržili za 1. týden, asi si říkáte, proč to zmiňuji, no především proto, že výdělek je jako u nějakého velkofilmu a tím 8 Mile není a druhý důvod je ten, že kdyby tady nehrál Eminem o filmu by se nemluvilo a nikdo by na něj nešel. I mě Eminem nalákal a když je to i o jeho životě mohlo by to být dobré. Problém je ten, že není! Zaprvé je použit rádoby příběh z ulice, takže z reálného života, ale něco tak prázdného? Po celou tu dobu se skoro nic nestalo a nic mě nevyvedlo z míry, žádný šok, kde nic tu nic. Pointa je příšerně ubohá a nerozvedená. Děj rovněž pokulhává. Ty předvedené zvraty mě akorát nudily. Navíc si nemohli prostě odpustit scénu, kdy Eminem souloží. Hrozná pěst na oko! Na druhou stranu bych však pochválil atmosféru. Liduprázdné ulice, oprýskané baráky, všude bordel... udělalo to dojem. Depresivní atmosféra však nemusí sedět každému, mě jen přišlo, že zrovna sem se hodí. A teď k naší hvězdě Eminemovi. Nejprve herecká část. Nemyslím si, že udělal ostudu a nedal svojí kůži lacino. Snažil se, takže prostě normální. Výkon ani neoslní ani nezklame. Teď k té jeho lepší části. V hudbě jasně vyniká a měl by se jí věnovat i nadále. Netuším, jestli každou písně složil on, ale i tak, všechna čest. Soundtrack tedy vážně nejlepší složka! Překvapilo mě získání Oscara. Věřte nebo ne, Eminem s "Lose Yourself" u poroty zřejmě hodně zabodoval, i když na Oscara? Ať si to každý posoudí podle sebe. Zajímavé, že kdykoliv se podívám na film, kde je hlavní hudba, pokaždé odcházím s pocitem, kdy mi připadá celé dílo jako reklama na muziku autora. Asi jim na zbytku nezáleží a tak je výsledek skoro vždycky stejný. I Once s 15x menším rozpočtem je lepší, takže 40%.
Driving Miss Daisy
Tak jsem měl po dlouhé době chuť na nějaké drama. Dramata z minulosti sice moc nemusím, ale polovina dvacátého století má něco do sebe. Každopádně film má duši a přímo na vás dýchá ta minulost. Kulisy se vážně vyvedly a jako ostatním, velmi se mi líbila auta. Takové krásné staré bouráky, pastva pro oči. A v takovém malebném, mírumilovném prostředí se odvíjí celý děj. Těžko říct, avšak i přes prvoplánovost má film přece jenom, co vzkázat. Věcí s rasovým podtextem jsou mraky a tady je navíc toto téma jenom tak z okraje, jako kdyby si ho člověk měl najít. Především to totiž vypráví o sklonku života a mezilidských vztazích. Bylo zajímavé pozorovat vyvíjení (ne)kamarádského souznění dvou hlavních postav. Ony jsou podobné věci už ohrané, i když nesmím zapomínat, že film už je starší, takže byl před těmi ostatními, a tudíž se opičí oni. Buď jak buď, pořád mi něco scházelo. Bylo to hezké, krapet vtipné a lidské, přesto něco nepopsatelného chybělo. Tím že se děj neodehrává na mnoho "stanovištích" ztrácí na poutavosti a původní soupeření, ač se změnilo v přátelství, ubývá na intenzitě a míří do ztracena. A závěrečný skok v čase a podívání se do doby za x let, mi nepřišlo jako moc dobrý nápad. Úplný závěr tomu taky nijak nepomohl. Možná mi scházela příležitost, díky které bych se mohl více vcítit do rolí a tím pádem mě konec absolutně nedojal. Neříkám, že sem i to nelíbilo, jen by si představoval lepší pojetí. Ještěže herci hráli výtečně, zvláště Morgan Freeman. Toho totiž znám z herců nejvíce, jelikož jméno Jessica Tandy mi nic neříká. Morgan získal za roli řidiče svojí druhou nominaci a rozhodně zaslouženě. Byla radost se na něj dívat. I Jessica hrála skvěle a Oscara pro ni rovněž neodmítám. Herci tedy můj pohled v mnohém vylepšili. Kdyby ne, dal bych 60%, takhle dám procent 70. Popravdě jsem doufal v něco lepšího, avšak úplně zklamaný nejsem. Dívat se na to má smysl a mnohem více ho spíše ocení starší generace, ti jsi alespoň můžou zavzpomínat...
Last Action Hero
Super podívaná! Když už jsem se podíval na Terminátora, Arnold mě uchvátil natolik, že jsem musel zhlédnout ještě něco s ním. A Poslední akční hrdina je pocta všech akčních pecek. Přitom akce hraje až druhořadou roli. Nejvíce mě dostala originalita. Vlastně film ve filmu, kde navíc ještě vidíte premiéru dalšího filmu, ve kterém se celou dobu pohybujete... no úžasné. Ani trochu to není zmatené a plynule se v ději orientujete. Scénárista válel! Dnes vám pouštějí v televizi samé podřadné rádoby akční komedie, které jsou ve srovnání s tímto brak. A klidně se dá říct, že Poslední akční hrdina je paroduje. Pomocí něj se přeneseme do "opravdového" filmového světa, kde neznají slovo nemožné a smrtelný zásah je jen škrábnutí, toho si nejvíce cením! A nevěřili byste, kolik povedených vtípků se dá vymyslet a přitom nejsou trapné. I hláškuje se jako o závod. Tomuhle říkám smršť. Tato část na jedničku. Vyskytnout se ale rovněž slabší místa. Trochu mi vadila délka, přece jenom by šlo pár scén ubrat a prostřihat to. V konci už tvůrcům docházel dech. Taky akci ač správně praštěnou vedli do extrémů a záchrana od animovaného kocoura byl přespříliš. Ono by se toho méně povedeného našlo víc, avšak já se spíše budu věnovat těm lepším stránkám. Kupříkladu velký počet cameo roliček průběh oživoval. Kdybych však znal všechny ty nastrčené osoby, bylo by to ještě vtipnější. Já akorát "odhalil" všeho všudy 3. I nad různými nápady se mi zastavoval rozum. Co dodat, prostě skvěle vymyšleno. K výsledku přičtu Arnolda se svojí solidní rolí pořádného drsňáka a vychází mi nádherných 70%. Doby, kdy jsem se posmíval Arniemu za jeho komediální role jsou ty tam. Přesvědčil mě o pravém opaku a Pravdivé lži spolu s Akčním hrdinou patří k jedněm z nejpovedenějších komedií. Bravo! Doufám, že Arnold nás bude bavit i nadále a že v dohledné době opět nenapodobitelně ztvární další a další postavy patřící ke klenotům zábavy. PS: Ian McKellen jako smrt a James Belushi se svojí hláškou mě fakt pobavil :-D.
Terminator 3: Rise of the Machines
I když je Terminátor 3 nejhorší díl ze série, líbil se mi skoro tak, jako dvojka. Pouze ale líbil, souhlasím s tím, že jeho kvality, dvojky ani ve snu nedosahovaly. Možná k tomu přispěla i vyměnění režiséra. Jonathan Mostow nemá tolik zkušeností jako Cameron, ale nebudu si nalhávat, že film natočil špatně, jen se výrazně lišil od těch předchozích, prostě poznáte, že to dělal někdo jiný. Četl jsem, že druhým dílem měla sága Terminátora končit, avšak mně nevadilo oživení této série. Námětový důvod, který si vymysleli pro to, aby vlastně všechno vzniklo, tím myslím pointu o Johnovi Connorovi a Skynetu naštěstí nebyla ubohá a dokonce mi přišla logická. S filmem si také počkali do dobré doby. Určitě lepší, když vznikl v roce 2003, jelikož jedním z hlavních taháků trojky jsou digitální efekty a využívali jich, kde se dalo. Rozpočet 200 milionů se nezapře a výsledek je znát. Třeba nový druh terminátora T-X byl skvělý a je dobře, že to byla žena. Chlapů už jsme si užili dost a něžné pohlaví, které je i tak pořád vraždící robot se sexy obalem plnilo funkci záporáka na výbornou. Proti ní byl znovu Arnold, což je další klad. Kdyby už nebyl obsazen, odnesl by si s sebou to kouzlo, které dělá z filmu takovou pecku. K jeho výkonu nemusím nic dodávat, stará známá písnička, nic špatného u něj nepřipadá v úvahu. Dějově se T3 taktéž povedl, velkou většinu času si držel solidní tempo a nepolevoval. A na závěr se navíc objevil nečekaný konec, což je u této série novinka. Po skončení předešlého dílu jsem si říkal, že bude těžké přetrumfnout ho v akci, avšak nemožné se stalo možným. Akční scény vyplňovaly víc jak polovinu času a dívalo se na ně opravdu hezky. Závěrem: I nový přírůstek do terminátoří rodinky se povedl a hodnocením ho řadím těsně před jedničku, tedy 75%. Teď netrpělivě očekávám příchod čtvrtého pokračování, které co nevidět, vtrhne do kin. A po zjištění, že hodlají natočit ještě další dva filmy, jsem v sedmém nebi.
Terminator 2: Judgment Day
Bezesporu lepší než první díl, to je asi každému nad míru jasné. Námět je sice podobný tomu prvnímu a to tím, že se opět někdo chránil před smrtí, ale i tak onen námět byl nyní zábavnější. Použili totiž více povedených přestřelek a akčnost nabyla na obrátkách. A asi hlavní fakt byl ten, že Arnold hrál konečně toho dobrého. Záporné role mi u něj nesvědčí a budu ho mít vždy za klaďase. On je ten typ, kterému přeju úspěch a v jedničce jeho úspěch znamenal zkázu lidstva, proto moje fandění bylo na bodu mrazu. Postava ochránce mu jde dobře a zahrát ji určitě umí. Opět sice nedával najevo emoce, avšak jeho malý pokus, totiž ten, kdy ho malý Connor učil zasmát, stál za to :-). V mnohém se zlepšil i děj. I přes prodlouženou pasáž a to na dvě a půl hodiny jsem se absolutně nenudil. Děj pokaždé na nějakém nudnějším místě okořenili nějakou hlášku nebo zrovna zmiňovanou akcí a tak děj byl celistvý a nedělal dojem rozkouskované podívané. Taky tady, každopádně ke kladnému hodnocení, přispívají dokonalejší efekty. Už jsem měl pocit, že se dívám na věrohodné roboty a všudypřítomné přeměny T-1000 působily parádně. Což mi připomíná, že je lepší pozorovat boj terminátora proti terminátorovi, nežli pouze proti člověku. Jeden z mnoha dalších rozdílů oproti jedničce. A dočkal jsem se také povedené hudby. Netuším, jak se vám poslouchala ta minulá, ale mně se vůbec nelíbila. Oproti tomu, se ve dvojce hojně vyskytovaly povedené písničky a charakteristická titulní skladba. Vlastně druhý Terminátor navázal přesně tam, kde ten předešlý a úplně všechny filmové části, počínaje třeba tím dějem a konče humorem, se zlepšily. Když se řekne „Terminátor“, tak první co si hned vybavím, je právě druhý díl, který je zatím z trilogie nejpovedenější. A má vůbec nějaké mínusy? Nějak mi prostě neseděl představitel Johna Connora. Samozřejmě, že jsem ho mohl vystát, ale přinejmenším mi trochu vadila jeho úloha ve filmu a věci s ní spojené. Ve třetím pokračování je naštěstí už starší a dělá lepší dojem. I tak, pouze jediné slabší místečko vystačí na hezkých 90%.