Babel
Mně ten film dost zklamal a v podstatě skoro celou dobu iritoval. Co se mi na něm líbilo, byl konec sestříhaný na skladbu Bibo No Aozora, která je výborná. Zbytek je bohužel podobně jako Crash snaha o to poukázat na problémy dnešní "nevyspělé komunity", ale mě nějací s prominutím debilní zaostalí negramoti v Afghanistánu nezajímají, natož abych sledovala asi čtvrtinu filmu jejich osudy - stejně tak "chudáci" Mexikánci... A ani mě nebaví koukat se na to, jak kvůli nim trpí "ti druzí" - v tomto případě jedna Američanka a její děti. Jasně, že mi těch malých prcků bylo líto, jasně, že jsem Cate Blanchett nepřála, aby zemřela, stejně tak Rinko Kikuchi, ale fakt se mě to nijak nedotklo. Tudíž musím říct, že ta nudná oscarová Skrytá identita byla asi fakt lepší. A 21 gramů od Iňarritua už vůbec. PS: Rozhodně je to jeden z filmů v mém žebříčku TOP 10 nejpřeceňovanějších filmů, kde má čestné místo vedle Titanicu, Crash a Million Dollar Baby.
Flags of Our Fathers
Všechny válečné filmy jsou svým způsobem zajímavé, o to lépe, když je někdo inovativní po technické stránce. Vlajky... jsou zajímavé ale už jen tím, že je natočil Clint Eastwood - sice nepostrádají trochu jeho obvyklého patosu, ale přece jen, je to někde jinde než Million Dollar Baby (za který bych ho uškrtila). Válečné běsnění je ve filmu opravdu dobře natočené, s invencí a zajímavou prací s kamerou. Nezaujal mě ale příběh těch tří vojínů, možná proto, že mi nikdo z nich nebyl sympatický. Takovému Ryanovi, kterého považuju za jeden z nejlepších válečných filmů vůbec, anebo i Kódu Navajo se to rovnat fakt nemůže.
Platoon
Když byste se měl zeptali cca před půl rokem, co si o Četě myslím, řekla bych: viděla jsem to sice už dávno, ale je to skvělý napínavý válečný film. Bohužel zafungovalo zapomnění a fakt se mi Četa do mysli zapsala jako opravdový kult, za který jej mnozí mají (viz různé ankety o NEj filmy všech dob atd.) Nedávno jsem ji ale viděla v TV a musím říct, že jsem se mezitím šla vysprchovat - a sice mi utekla pointa, proč nakonec jedna z hlavních postav zemře, ale v podstatě mi to nějak nevadí a spánek mi to nenarušilo. Budu za heretika, ale prostě mě to nudilo. Ve své době to musel být fakt velmi silný film, podobně jako kdysi Lovec jelenů, bohužel ale podléhám co se filmů týče trendům a vývoji v technice, takže staré filmy jenom z proncipu úcty neobdivuji. Četa je jeden z důkazů.
Déja Vu
Sice je to jako každý film o cestování v čase postavené na hlavu, nicméně vymyšlené to měli páni tvůrci skvěle. Nejvíc mě dostal fakt, který snad nebyl ještě v žádném jiném filmu: že to, co bylo na úplném začátku, je vlastně důsledkem toho, co se stalo až skoro na konci. Nechci ale prozrazovat těm, co to neviděli, takže vy zatím nepostižení déjá vu - honem na to, je to parádní jízda!
Vizuálně zajímavý film - to je asi tak vše, co bych k "300" mohla říct. Na obálce DVD někdo citoval nějaký časopis, že prý se to dá srovnat s Matrixem... Díky Frankovi Millerovi to tady mnozí srovnáváte se Sin City... No, vizuálně možná jo, ale to je tak jediné, čím se ty filmy trochu blíží. Co tomuhle filmu chybí a co je aspoň podle mě hodně postatné, je totiž děj. Nemám nic proti bojovým a válečným scénám, ale - přestože je tenhle příběh Sparťanů fascinující - koukat se celý film na jednu bitvu mi přijde nuda
The Bourne Ultimatum
Opravdu super akční film, který strhne a nepustí až do samotného konce. Při jeho premiéře v kinech kritici pěli ódy s tím, že Jason Bourne je nový hrdina a lepší než James Bond - a já to musím jen kvitovat. Za ty tři roky, kdy se vynořil z moře a pátrá po tom, kým je, se prostě tak vycvičil a zdokonalil, že je naprosto dokonalý zabiják a pronásledovaný zároveň. Skvěle to shrnuje scéna na nádraží a pak honička v Maroku, kdy je vždy o krok napřed než jeho protivníci a jeho metody jsou dechberoucí... Opravdu jeden z nejleších filmů loňského roku a co jsem za poslední dobu viděla. Škoda, že už nebude víc díů :o) A propos, naprosto zasloužený Oscar za střih - tak dokonale hekticky sestříhané scény jsem snad asi nikde neviděla! Třešnička na dortu je jako u dvojky Moby.
Flushed Away
Animák, který sice úplně nenadchne (jako Wallace s Gromitem nebo Úžasňákovi), ale zároveň ani nenudí a nepůsobí trapně jako většina produkce. Tudíž má i mě pár bodů navíc. Byl vlastně hodně vtipný, místy až převelice, naprosto super byli zpívající slimáci, lepší by asi byl v originále (Kate Winslet a Ian McKellen jsou prostě Kate Winslet a Ian McKellen...) - při sledování prostě zábava. Ale jak to u animáků bývá, ani ne pár hodin od jeho zhlédnutí si nějak ani na jeden z těch vtípků nemůžu vzpomenout...! Prostě zábava pro momentální pobavení, nic víc
Ultraviolet
Sice je to celkem o ničem, ale bojová technika udatné Milly je tak neotřelá a nápaditá, že mě strhla od začátku až do samotného konce. Pustila jsem si film jako kulisu, ale kulisa se vzápětí stala hlavním programem večera...
The Blood Diamond
To je Afrika - nic víc
Zajímavý, napínavý, místy i strhující film. Jak jinak by film o Africe mohl dopadnout (pokud se nejedná o animák např. z Madagaskaru)? Ač jsem se místy v problematice okolo diamantů ztrácela (přece jen, vzájemné povražďování černochů mne nechává spát klidnou), díky příběhu, který vyprávěl osobní příběh tří lidí, kteří byli jistým způsobem sympatičtí, se mi to líbilo. Samozřejmě film zcela stál na Leonardovi (i Jennifer Connelly) - kdyby tam nehrál on, ale třeba Ben Affleck, film bych si ani nepůjčila. Djimou Honsou je sice fajn, ale jeho part klidně mohl patřit Donu Cheadlovi... A ta zvěrstva? Já k tomu nemohu říct nic jiného než: TJA.
Apocalypto
Apocalypto mělo překvapivě dost špatné kritiky. Zvláště ve srovnání s Umučením Krista, které považuji za nechutnou magořinu a nic víc. Nevím, možná je to tím, že jsem asi jen průměrný divák, který se vždycky nechá nachytat na klišácký boj dobra se zlem a drží tomu hodnému pěsti... ale mně se Apocalypto líbilo opravdu hodně. Mela Gibsona nijak neobdivuji, naopak ač uznávám, že je to možná pěkný chlap, nemám moc ráda jeho herecký styl a vadí mi většina filmů, ve kterých v poslední době hrál (zvláště romantické komedie). A ačkoli se mi Kristus fakt příčil, nemám naopk proti Melovi zásadní námitky. Nečekala jsem bůhvíco, ale ten film mě fakt dostal. Příběh je veskrze jednoduchý - no a co?? Není důležitější zpracování? Kdo měl v poslední době podobný nápad obalit klišé útěku před "zlými hochy" do hávu středoamerické džungle, se vší její havětí, legendami, pověrami, pověstmi - a samozřejmě stejně krutými a nemorálními lidmi jako všude na světě? Mnozí vyčítali filmu nepravděopobnost, mystifikaci, manipulaci s fakty... sakra kdyby byl Mel coby ultrasilný katolík úplný maniak, z jakého jej označují, mohl taky tenhle příběh natočit z pozice chudáků bělochů křesťanů, kteří přišli rozsít sémě boží do dalších území a ti parchanti indiánští nezdabozi je zmasakrovali... Nerozumím tomu, co komu může na Apocalyptu vadit. Je to silný film, který osloví lidi, kteří jsou schopni přemýšlet o tom, jaká je doopravdy lidská rasa zlá a krutá. Že byla ta krutost přehnaná? A co námatkou takový Gladiátor? Vždyť ta hra na kočku a myš z pozice mocnějšího je úplně stejná! A i když nejsem expert na mayskou kulturu, věřím tomu, že takhle to přesně bylo! Mocní se vždy baví ponižováním druhých - aby nakonec byli opěvováni za to, že dají milost! (viz Schindlerův seznam, že) ... Pokud někdo od filmu čekal popis zániku mayské civilizace, tak jak se tomu skutečně událo, asi nechápe, že film je hlavně audiovizuální umělecké dílo - ne kronika. Hudba, kamera, střih, zvuk, masky - všechny tyhle složky jsou zrovna v tomhle filmu použity přímo ukázkově v tom pozitivním slova smyslu - prostě po vizuálně-hudební stránce naprosto podmanivý film. A dějově taky, ale to už se opakuji.
Medvídek
Ačkoli to není dokonalý film (vyloženě mě rozčiluje "seznamovací začátek"), Medvídek je určitě nejlepší film z poslední Hřebejkovy "současné" tragikomické trojice (Horem Pádem, Kráska a Méďa). V momentě, kdy přijde na řadu scéna u Anny, film se absolutně zlomí v opravdu strhující vztahové drama, u nějž místy skutečně mrazí (Annina pomsta s koťátkem, scéna s rodiči, která je skvělá, finální scéna Roman-Jirka-Iva v Bokovce). Věřím tomu, že film se bude líbit spíše těm, kdo něco podobného prožili. Ostatní se možná budou smát, ostatním - asi mladé generaci a jak říká jeden známý "ženskejm, co nešukaj" - bude film vadit. Ryze subjektivní film - ačkoli zobrazuje příběhy, které jsou prý podle pravdy.
Hide And Seek
Až do posledních cca 10 minut to byl opravdu výtečný horor. Bála jsem se jako už dlouho ne, napětí z neznámého fungovalo náramně. Jenže pak přišel ten rádobyoriginální zvrat - a celý dojem se sakramentsky zbortil. Typický promarněný potenciál. "Tak, vymyslíme příběh o traumatizované holčičce, která si najde imaginárního (?) kamaráda. Ten ji začne terorizovat, dojde i nějaké vraždy - a jak to zakončíme? Chtělo by to něco fajnovýho. Sakra, nic mě nenapadá... Haló, pomozte někdo! Hitchcockuuu! No jo, schizouš! Že by?" Prostě odhalení toho, kdo je vlastně Charlie, je debilní, klišácký a provařený závěr, který absolutně nezapadá do toho, co se odehrává předtím. Když si s tímto vědomím film znovu přehrajete, najdete absolutní nesmysly (pokud byl Charlie ten, kdo jím byl, to to malá Dakota nepoznala???). Takže ačkoli měl film velmi velmi slušný potenciál (i když poněkud depkoidní atmosféru a ta malá protivná Dakota mi už leze krkem), finále to neuvěřitelně zkazilo a dost mi hnulo žlučí. No, ale aspoň se mi pak nezdály vyvražďovací sny.
Deep Blue
Všechny filmy o fauně a flóře jsou zajímavé a nedají se snad ani natočit tak, že by nudily nebo lezly na nervy (s výjimkou "komedií" zesnulého Steva Irwina). Oceán už vůbec je - jak se říká v tomto filmu - opravdu tajemné a az mnoha stránek neprobádané místo, takže každý film má čím překvapit. Tajemství oceánu není výjimkou - je tvořen z drtivé většiny záběry, které nejsou v každém dokumentu a mnohdy vám bere dech. Má ovšem jeden dost podstatný nedostatek: neobsahuje skoro žádný komentář. Takže plave rybička, která je něčím nesmírně zajímavá (vypadá například jako mořský koník a korál dohromady), vy si zaboha nemůžete vzpomenout, jak se jmenuje, ale nikdo vám to neřekne! Zato místy zní komentář tak dlouho a u tak banální situace, že až ruší. Nepochopila jsem tedy záměr, s jakým byl film natočen. Jestli to měla být vizuální esej á la Baraka, nemělo se tam mluvit vůbec - jestli mělo jít o přírodopisný film, u každého zajímavého tvora mělo být řečeno, o koho jde! Nicméně - pro milovníky přírody je to krásný zážitek (chtěla jsem napsat i uklidňující, ale bohužel když nastoupí na řadu dravé kosatky a scény s lachtánky a velrybím mládětem, má to do krásy a klidu hodně daleko...).
Pravidla lži
Přestože z principu nesnáším filmy o feťácích (ať už stávajících či ex) a ač jsou Pravidla lži přesně o takových lůzrech, naštěstí mají něco, co i mně nutilo film sledovat místy i se zaujetím. A to něco je zajímavý scénář nebo spíš zápletka s prvky krimi - dialogy samotné nejsou ničím výjimečné. Samozřejmě že film stojí a padá s hereckými výkony. Spíš než nějaká virtuozita na Lva nominovaného J. Langmajera mě ale zaujaly výkony herců ve vedlejších rolích - když si vezmete, že vlastně leckdy plácají kraviny, působí hodně přirozeně (narozdíl od dost toporné Kláry Issové, které jsem roli terapeutky vůbec nevěřila - působila spíš jak permanentní zhulenec). Určitě zajímavý film, který si aspoň na nic nehraje (jako jedna část české filmové produkce) a není úplně "mimoňský" (jako druhá část české produkce) - ale že bych se na něj chtěla dívat víckrát, to asi ne. (Což vlastně kromě klasiky, prvních filmů Hřebejka a Svěráka a mých milovaných Želar vlastně nemohu říct o žádném českém filmu :o)
Firewall
Ne že bych se u filmu nudila a nebyla bych místy vylekaná, ale byl to klasický klišácký průměrný thriller. Chlapec chudák astmatik (ve kterém thrilleru s motivem únosu či nějaké jiné formy vydírání nebyl???), táta nakonec hrdinsky všechny pobije - ještě že je aspoň Harrison dobrý herec, a ačkoli se dovede dobře mlátit, k astmatickému záchvatu taky nemá daleko, umí být vystrašený jak malé kotě, které poprvé strčíte do přepravky ... a věříme mu to. Příjemné osvěžení bylo v podobě "zachránkyně-sekretářky" - většinou to bývá černoch nebo tak nějak. Ale facinuje mě, jak filmoví padouši, kteří touží po penězích, vždycky vykoumají složitý plán - místo toho, aby klasicky přepadli banku nebo vykradli muzeum...
Long dimanche de fiançailles, Un
Krásný film, který nezapře svého režiséra - J. P. Jeunet je prostě mistr. Tolik fórků (především ono Matyldino "jestli se to a to, Manech žije / je mrtvý", Matyldina "svlékačka" v jejich společném doupátku atd.) a na druhou stranu všudypřítomné poetično se jen tak nevidí. Plus samozřejmě skvělé výkony Annaudových oblíbenců plus jímavá hudba plus naprosto originální dějový zamotanec, který strhne - to je směsice, kterou je třeba vidět a na niž je možné se dívat několikrát dokola.
Oldboy
Pomalý rozjezd vyúsťuje v neskutečně výborný, ve všech směrech napínavý a zajímavý příběh. Oldboye mnozí považují snad už i za kult, a chápu proč. Já jsem sice nakloněna všem kinematografiím, jednu dobu jsem nevynechala žádný film z Filmového klubu na ČT2, ale postupem let zjišťuju, že se fakt chci u televize bavit, a ne luštit filozofická sdělení. Oldboy naštěstí, narozdíl od hodně snímků asijské produkce, nic neřeší, a pokud ano, tak fyzicky! Coby akční bojový snímek je skvělý s fakticky strhujícím příběhem. Že bych se na něj ale chtěla dívat často, to asi ne...
Live Free or Die Hard
McClane je prostě hero
Die Hard 4.0 je pro mě akční zážitek n.1, jako byla loni trojka M:I. Nadmíru důstojné pokračování série, které je oproti předchůdcům ryze moderní, jak dějově, tak zpracováním, ale narozdíl od naprosté většiny současných akčních filmů stále skvělé a dobré!!! John McClane je prostě v Brucově podání k sežrání, ač nemá na hlavě ani chlup a vrásek požehnaně. Spíš naopak. Prostě je to správný hrdina - jemuž život uštědřil hodně ran, jak fyzických, tak psychických (když použiju toto krásné klišácké pojmenování). Bez těch vrásek a s implantovanými vlasy bychom mu to dneska už nevěřili! Ačkoli děj trochu dost připomíná 16 bloků, naštěstí to není jen honička za účelem záchrany sebe a kluka, kterého John vláčí s sebou, ale jako vždy záchrana USA - a i to mu uvěříte! Je to tak: co neudělá on, žádná jejich slavná FBI a další instituce nesvedou - neboť na to nemají kuráž. Ano, mohl být na konci po těch všech kotrmelcích otřískanější - a nevyváznout z toho jen s náplastí na nose a obvazem kolem ramen - ono malinké kulhání a trocha krve po asi šestém pádu z výšky několika metrů je jako ve všech akčňárnách přitažení za vlasy... ale to je drobnost. Abych to shrnula: dějově zajímavě neotřelý, určitě napínavý, především ale neskutečně skvělě natočený akční film, s nezbytnými tunami a tunami rozbitých aut, náklaďáků, mostů, baráků a desítkami vystřílených nábojnic - no a jedinečným, nestárnoucím, pomilováníhodným Johnem McClanem. PS: Když se pořádně zamyslím: ano, mohu říct, že srovnáním míry momentů, které bych s filmů vystřihla (viz mé hodnocení trojky třeba), a uvážením faktu, že u 4 bych nevystřihla nic - je to jednoznačně nejlepší díl série. Hodnoceno čerstvě po zhlédnutí 4 v kině, docela čerstvém zhlédnutí 3 v TV, a pouze po očku čestvém sledování 1 a 2 taktéž v TV. Kdysi jsem 1 a 2 zbožňovala, fakt je, že už jsem to dlouho neviděla od začátku do konce, tak stoprocentně nemohu soudit.
Last King of Scotland, The
No: typický oscarový film. Víte, že Forest Whitaker dostal Oscara, proto se na film podíváte, jelikož jste zvědaví, za co vlastně. Řekla bych to takhle: role diktátora je prostě vděčná a nejde ji zkazit. Když bude hrát Tom Cruise Hitlera, taky Oscara dostane. Whitaker je dobrý herec, takže i tahle role je dobře zahraná - nic víc. Mne nejvíce z hereckého obsazení překvapila Gillian Anderson, protože to je první film, kdy jsem ji viděla s novou bloňdatou vizáží, která je tisíckrát lepší než to rezaté háro, kterým se proslavila coby Scullyová. Je asi o dvacet let mladší! Její role byla ale nicotná, takže ji nejde moc hodnotit. Na Skotském králi je nejlepší, samozřejmě, jeho příběh - který je ale opět stejný jako všechny jiné filmy o tom, jak naivní nezkušený mladík podlehl charizmatu velké osobnosti, aby teprve při osobním poznání jeho krutosti prohlédl. Jistě, běhá vám mráz po zádech - především při scéně věšení, ale rozhodně to jako celek není nejlepší film roku. A ano, souhlasím, mělo se více ukazovat, než o tom jenom mluvit. Pak by to teprve mělo správné grády. ................................... Podstatné doplnění po druhém zhlédnutí filmu, a to v době, kdy jsem zcela propadla kouzlu Jamese McAvoye: myslím si, že svým výkonem Foresta o několik tříd převyšoval - stejně jako byl geniální v Pokání, kterém na něm zcela stálo. Ten kluk ve své osobě spojuje něco, co z mladé generace nemá nikdo a co by se těžko hledalo i u dnešních starších herců: je fyzicky velmi pohledný a okouzlující (ach!) a zároveň neskutečně dobře hraje. Tohlé druhé koukání na tenhle film jsem vlastně strávila pozorováním jeho výrazu - jeho škála je prostě nekonečná. Takže - díky Jamesovi posouvám hodnocení ze 70 na 90, protože na PSK se zcela jistě budu chtít kouknout ještě vícekrát - tedy dokud budu mít Jamese ráda :-) (věřím, že jako herec nezklame nikdy a že coby chlap bude věkem ještě více krásnět, takže snad ano)
Almost Famous
Skvělý soundtrack, toť vše
Tož, díky skvělému hudebnímu doprovdu - samé oldies a samé dobré fláky, ten film určitě stojí za to vidět a jistě všechny oldiesofily potěší. Bohužel, i přes obsazení jedinečné Frances McDormand, mi dojem kazila Kate Hudson, kterou nemám jako herečku ráda - ačkoli tato role je snad jediná, která je v její filmografii zajímavá (= jiná než v těch jejích tupoučkých romantických komediích). Film jsem viděla naposledy v době jeho premiéry, takže názor to zdaleka není čerstvý - přesto, když uvážím, že ve mně moc dojmů nezanechal - krom momentální hudební jízdy, světoborný asi nebude...
Perfume: The Story of a Murderer
Tož film je natočený velmi zručně, nápaditě a barvitě (střihová sekvence na různé "vůně" na tržišti atd.) - radost pohledět. Ale "radost" - no, ono je to taky někdy dost nechutné a hlavně odporné. Hlavní postava je přesně ten typ, který vám tak leze krkem a je vám hnusný, že byste nejraději ten film vypnuli... ale na druhou stranu příběh vás pohltí a vy čekáte, jak to dopadne... Chudák Ben Whishaw, asi jen tak nebude moct hrát klaďase...
The Prestige
Výborný scénář, výborná zápletka, skvělé výkony (dokonce jsem přišla na chuť Baleovi a Jackmanovi) a naprosto brilantní závěr - prostě Memento v kouzelnickém podání. Skvělý film, bezesporu nejlepší, který jsem v poslední době viděla (a to nepočítám jen novinky).
Goya's Ghosts
Především vynikající vizuální podívaná, k tomu skvělá Natalie Portman a napínavý příběh - který až tak není o Goyovi, jako o jedné strašné etapě evropských dějin = věru zajímavý film, který je dobré vidět. A navíc už jen kvůli Formanovi. Ale není to rozhodně nezapomenutelná podíváná a jak říkají Amíci "a must". PS: Doporučuji se oklestit od názorů, že to "není Forman" - co JE Forman? Podobně jako Spielberg velký režisér, který je schopen natočit jakýkoli žánr. Neboli: jak vám třeba jde dohromady E.T., A.I., Minority Report, Válka světů - a třeba Schindler? Řekli byste snad, že "to není náš Steve!"??? Tak proboha, lidi, přestaňte papouškovat, trocha vlastního názoru by neuškodila :-/
Pursuit of Happyness, The
Achjo
Nesnáším příběhy o lůsrech, kterým zdánlivě všemocný osud klade jednu překážku za druhou, oni trpí, padají na dno - a přitřom je to jejich blbost a ubohost, která je na ně dovedla... Sakra, malej Jaden je sice roztomilý, ale jeho otce bych nakopala do zadku, aby se vzpamatoval, přestal ze sebe dělat chudinku, našel si pořádné zaměstnání, neprodával ty trapné krabice - a my nemuseli koukat na ten blbý film! Pokud se někdo pustí do takovéto ošidné práce, je jeho problém, že skončí na ulici a nemá co do huby - a mně to nepřijde v žádném případě zajímavé, natož dojemné. Prostě - lůserský příběh - lůserský film, na kterém je zajímavé jen to oekávání toho, jak to dopadne
Departed, The
Stručně řečeno: Oscar za nejlepší film je naprosto nepochopitelný!!! Dívala jsem se na to nadvakrát. Poprvé jsem to vypla kvůli rodičům, kteří remcali, že nevědí, kdo je kdo. Dala jsem jim za pravdu - střihově to bylo tak zběsilé, že pro lidi, kterým splývají Matt Damon s Leem v jednu osobu, to musel být nezkousnutelný ořech. Ale nejen to - ono se v tom 152minutovém filmu oněch prvních 100 minut opravdu nic nedělo. Nuda!!! Napínavý, tudíž zajímavý, začal být pro mne až v okamžiku, kdy se kluci o sobě dozvěděli, a začali si jít po krku. Ke konci už to byla opět nepřekvapivá povinná vyvražďovačka - takže suma sumárum: ta dobrá třetí čtvrtina filmu a dost dobrý Leonardo to zachránili a povýšili na aspoň trochu zajimavý krimithriller (v žádném případě mafiánský - Jack Nicholson prostě svým typem není Al Pacino). Bez nich by to byl nudný a nezajímavý podprůměrák. -------- Po asi 4. zhlédnutí filmu trochu poupravuji názor a jsem tolerantnější - díky skvělému sountdracku. Zvláště jsem si díky filmu připomněla geniální píseň od Pink Floyd Comfortably Numb, který zní při milostné scéně paní doktorky s Leem - skvěle se k tomu hodí, soundtrack je fakt super! Když se tak nad filmem zamyslím, díky hudbě mám z něj lepší pocit než při těch prvních zhlédnutích... Body dostává i sprostá mluva Marka Wahlberga a špatné konce dvou důležitých postav filmu, nebudu prozrazovat kterých. A musím říct, že se mi líbila i Vera Farmiga, která byla vždy zajímavá, ale tady má konečně silnou roli...