Aliens
No jo, klasika
Sice (aspoň na mě) Vetřelci nepůsobili tak silně jako jednička, celá vetřelčí sága je pro mě ale tím nejoblíbenějším sci-fi vůbec, a tak ji nemohu hodnotit jinak než vysoko. Tajemno z jedničky ale prostě nelze překonat. Zvlášť když je vetřelců xkrát víc, "likvidační jednotka" má superzbraně (no, jak se to vezme, že), přibylo jedno sympatické děvčátko, jadrná mužatka Vasquezová s dnes již kultovními hláškami atd. Vetřelci jsou prostě více akční, uřvaní a hektičtí - což je buď plus, nebo mínus. Záleží na tom, jaký styl preferujete. Jinak, po dalším zhlédnutí už jsem přišla na ten zásadní rozdíl mezi 1 a 2: v jedničce nikdo nemohl vědět, kdo přežije. Sigourney Weaver nebyl v té době žádná hvězda, v titulcích není na 1. místě, Vetřelec ji objevil (a jedině díky tomu, že přežila, vlastně hvězdou je - zajímavé, že? :o) - kdežto v dalších dílech už je hlavní star a hlavně - hlavní postavou. Je jasné, že pokud někdo přežije, bude to ona. Ať už bude bojovat s bandou vetřelců nebo samotnou notně naštvanou královnou.
Alien³
Jak říkám...
Vetřelčí sága, a tím i postava Ripleyové, patří ve světové kinematografii k mým nejoblíbenějším. Tudíž ať si kritika myslí o filmu, co chce, já jsem za každý díl velmi filmařům vděčná a dovedu mimořádně tolerovat i případné odchylky od původního Vetřelce i jeho atmosféry. Asi jen skalní fanoušci (jako já) jsou schopni tenhle díl hodnotit vysoko. Ostatním na něm něco vadí. Ale co? Je jasné, že každý režisér látku musí uchopit jinak. Mě trojka nezklamala. Naopak si myslím, že se v mnohém zase přiblížila jedničce (ponurá atmosféra, téměř žádné akční scény, opět zvířecí prvek tentokrát v podobě psa...). A Sigourney je lepší a lepší.
Alien: Resurrection
Nejslabší díl
Ale stále lepší než většina ostatních sci-fi (a čtvrtých dílů vůbec). Skvělý byl začátek. Ripleyová proměněná skoro ve Vetřelce je úžasná. Dodává jí to šmrnc a auru velkoleposti. Děj už je ale takový natahovaný, atmosféra uvolněnější, ne tak napjatá a temná. Na film se ale asi budu muset znovu podívat - třeba se mi po letech bude líbit víc. Na jedničku ale prostě nemá a nebude mít nic!
Kill Bill: Volume II
Úplně jiný film!
A mnohem lepší! Konečně jsem dvojku viděla, a to na DVD, společně se znovuzhlédnutím jedničky. První díl mi najednou přišel hodně krátký a najednou ne tak bombastický jako tehdy v kině. V kontrastu s ním byla tedy delší a skoro neakční dvojka (mírně řečeno) příjemným osvěžením. Tarantinův cíl zaměřit se v něm spíše na psychiku postav byl dobře vymyšlený, a není to jen fráze. Opravdu to funguje. A navíc tím, že se děj najednou odehrává v reálném čase a vy víte, že už žádné pokračování nebude, opravdu nevíte, jaký bude konec. Zabije ho? Nebo on ji? Alespoň mě tato nejistota úplně přikovala ke křeslu. Film navíc obsahuje plno skvělých režisérských nápadů (viz zatmění obrazovky při jisté scéně ad.) a je skvěle zahraný. Hodně mě překvapila Daryl Hannah - role padoucha jí vyloženě sedla, stejně tak David Carradine. Pro Umu to byla zatím největší herecká výzva, to je bez debaty.
The Silence Of The Lambs
Výýborný film
Sice se po zhlédnutí tohohle filmu bojím jít v noci na záchod, ale stejně se na něj vždycky ráda podívám, protože je to jeden z absolutních vrcholů ve svém žánru. Pro to, jak je napínavý, vymyšlený a zahraný. Zvláště konec! (Ano, scénář sice vychází z knižní předlohy, tudíž zápletka a asi i většina dialogů je převzatá; na následujících adaptacích Harrisových knih je ale patrné, že mít dobrou knihu v ruce nestačí a že se z ní dá udělat, pokud ji vezme do ruky někdo méně schopný, i pěkný paskvil.)
Passion of the Christ, The
Souhlas s Jiperem
Bibli sice nazpaměť neznám, ale pokud se nemýlím, nedostal náhodou Ježíš bičem 30 ran? I kdyby ne, i kdyby to bylo více, nemohlo to být v žádném přápadě tak, jako to Mel zobrazuje. Když se někomu odpářou kusy masa z těla a je zbičován tak, že vypadá jako Freddy Kruger, přece by musel bolestí omdlít, pokud by nezemřel hned. Ne, Melův Kristus se poprvé zhroutí, až když už nějakou chvíli šlape s křížem na zádech... Chápu, že chtěl pan režisér Kristovi vzdát hold a chtěl ukázat jeho utrpení, o kterém se většinou jen mluví - nikdo dosud neměl odvahu, chuť nebo co to takhle přímo ztvárnit. Ale pokud to není přesná rekonstrukce a manipuluje si s fakty po svém, k čemu takový film je? Z legendy a výsostného křesťanského symbolu dělá pouhou filmovou postavu. Jediné, co film přináší, je soucit, odpor a hnus z toho, jací mi lidé jsme svině. Ale o tom se přece přesvědčujeme denně. PS: Jestli se Mel opravdu Bible držel (nemohu posoudit), mám kacířskou myšlenku - že pravdivé není Písmo svaté...
The Day After Tomorrow
Brrr!
No, já jsem film viděla teď při pozdním podzimu - a můžu říci, že jediné jeho pozitivum bylo, že mi bylo po jeho zhlédnutí dost zima. Asi půl hodiny jsem se musela nahřívat ve sprše.
Jinak to, že se tahle typická americká pateticko-hrdinská slátanina někomu mohla líbit, nechápu. Nejde jen o hlavní linii - otec zachraňující syna, ale o všechny ty minipříběhy a miniudálosti, které jsou vršením jednoho klišé za druhým.
Pacient v nemocnici, kterého může odvézt ze zamrzajícího města pouze sanitka - a doktorka, která se pro něj obětuje a čeká na záchranu s ním. Ach! Zraněná láska druhého z hlavních hrdinů, která nutně v zamrzlém N.Y. potřebuje lék. Záchrana na poslední chvíli. Zvláštní, že jim ten tekutý penicilin nezmrzl jako první. Debata nad tím, kterou knihu spálit a kterou ne. Ano, aspoň jednu je třeba uchovat. To pak tu Bibli vláčeli s sebou v tom sněhu? Samozřejmě nemohlo chybět hrdinné sebeobětování jednoho ze členů záchranné výpravy. No a ti vlci - to byla absolutní špička. Wow!
Troy
...
Tvůrci Tróji (a podobných filmů) si bohužel neuvědomují, že publikum (které nepatří do kategorie "já jím všechno"), má v žánru velkofilmů vzor, který se mu neustále připomíná. Pána prstenů. A jsou dokonce tak hloupí, že do role Parida, který šípem zabije Achillea, obsadí herce, který to s lukem válel mnohem lépe už jinde. A tou rolí se proslavil. Veškeré souboje a zvláště ty "úžasné" Achilleovy jsou prostě ve srovnání s LOTRem cvičení ubohých začátečníků. Když se koukáte na Brada Pitta, jak seká hlava nehlava a ještě k tomu tak strašně neelegantně mečem, napadá vás myšlenka, jestli si ho Homér opravdu takhle představoval. Myslím že ne. Neřekla bych ale, že by Trója byl zas tak špatný film. Tento žánr je v záplavě filmů z moderní doby vždy jistým oživením. Nebyla jsem ani zklamaná neakčností filmu - žádnou hrr hrr akci jsem nečekala. Opravdu mi ale vadil prkenný Orlando a svalnatý Brad byl až moc "uhlazený". (Takový Eric Bana i Peter O´Toole ale zářili.) Prostě lehký nadprůměr.
The Incredibles
Moooc pěkné!
Žádnému animáku jsem ještě nedala stovku. V případě Úžasňáků tak musím učinit - protože tenhle film funguje úplně dokonale. Je v něm všechno, co jsem od něj čekala - a v ničem mě nezklamal. Je totiž nádherně vymyšlený, úžasně chytrý a především náramně vtipný. A co víc - gagy a fórky nejsou prvoplánové, jsou dotaženy do konce (!) a cítíte z toho opravdovou upřímnost a lásku, se kterou Brad Bird film dělal. A animace je naprosto zdrcující. Až uvidíte Violetiny nebo Heleniny vlasy, pochopíte, o čem mluvím. Bravo!!!!!
Shrek 2
Mno...
Jelikož mám srovnání s úžasnými Úžasňáky, ani přes roztomilého Kocourka v botách a pár dost vtipných momentů (např. s Pinocchiem á la Mission: Impossible) mne Shrek 2 nijak zvlášť nenadchl. Určitě není lepší než jednička - bohužel tady totiž platí to, co se dá říct o většině "dvojek": je většinou pouhým opakováním toho, co bylo v jedničce. Ano, obsahuje několik originálních momentů, ale ty zprostředkovávají spíše jiné, nové, postavy (jako právě kočičák, Pinocchio) než staří dobří známí Shrek, Fiona a Oslík. Jeho užvaněnost není ničím překvapivým - tvůrci to měli posunout někam dál. Nebýt Kocourka v botách (nevím, jak zněl v dabingu, ale že by byl Antonio Banderasa tak úchvatný, jak všichni říkali?...) a oněch pár vtipných scén, Shrek 2 by se mi nelíbil vůbec.
Fugitive, The
Snad nejlepší film H.F.
Tenhle film zbožňuji. Klidně bych se na něj mohla dívat zas a znova - je tak napěchovaný akcí a napínavými momenty, že se člověku prostě nemůže omrzet. Harrison je jako vždy skvělý. Akorát mi dost leze na nervy Tommy Lee Jones, který za svého agenta získal Oscara (a porazil třeba i Ralpha Fiennese za Schindlerův seznam) - nějak nechápu proč.
L.A. Confidential
Výborná detektivka!
Jak píší v různých odkazech, tenhle snímek je skutečně opravdový film noir, žádná pouhá napodobenina, a skutečně v mnohém přípomíná slavnou Polanskiho Čínskou čtvrť. Je úžasně napsaný, vystavěný, vypointovaný - a zahraný. Russell Crowe, který tady měl první velkou roli (pokud nepočítáme štěk v Rychlejší než smrt), je neuvěřitelně charismatický - i když mlátí i půvabné platinové blondýny. Určitě jeden z nejlepších filmů konce devadesátých let.
Jurassic Park
Kdysi bomba, teď...?
Jurský park byl velký hit, takže i já jsem kdysi na něj šla do kina. Už si opravdu nepamatuji své pocity..., určitě jsem ale byla daleko více nadšená jiným Spielbergovým filmem - Schindlerovým seznamem (který natočil stejný rok). Nicméně, určitě i na mě působil jistým velkolepým dojmem. Když ovšem šel tuhle v televizi a já se na něj schválně chtěla kouknout - po chvilce jsem televizi vypla. Je možné, že tehdy na mě tak ohromně působil film proto, že jsem byla malé děvče, a ti dinousauři byli velcí. Za těch deset let a něco jsem ovšem přece jen trošku povyrostla, a tak mě JP velmi nudil. Promiň Spielbergu, ale radši bych něco jiného...
Batman
Klasika
Tim Burton je prostě na atmosféru filmu génius. Jeho výtvarné cítění je nenapodobitelné - proto také Schumacher s dalšími Batmany tak pohořel. Nevěřím ani, že se stejnou atmosféru povede vytvořit Christopheru Nolanovi v Batman Begins (špatná zpráva: do češtiny bude film přeložen asi jako "Batman začíná"...). Skvělým tahem bylo obsazení Jacka - smějící se pytlíček na konci a jeho estráda v baru na píseň od Prince musí uvíznout v paměti každému, kdo film viděl. Michael Keaton je jako Batman skvělý - a kostým mu skvěle sedne (narozdíl od Vala Kilmera - toho považuji za jednoho z nejodpudivějších zjevů v Hollywoodu). Prostě klasika, kterou nelze neuznávat.
Hidalgo
Moc dobrý film
Ano, taky jsem na něho slyšela pár dost negativních kritik. Ať se však od pravdy liší v jakýchkoli detailech, tenhle film je pro mě jedním z nějvětších zážitků posledních několika měsíců. A to jsem nedávno viděla takové "opusy", jako je Trója, Den poté, Krajina střelců, Shrek 2 atd. Je nádherně nasnímaný - režisér má očividně nejen rád koně, ale i scenérie se zapadajícícm sluncem - a zkombinovat to tak, jak se to podařilo jemu, je úchvatné. Nejen ale koně, i obyčejný vlak anebo loď dovede dát v obraze do takového úhlu, že si člověk říká, proč jsou tyto objekty v ostatních filmech tak fádní. Na tom se pozná, co je dobrá režie. Film je tedy především pastvou pro oči a smysly - ale je také skvěle zahraný (Viggo Mortensen UMÍ hrát a je velmi přirozený) a dost napínavý. Hidalgovi fandíte a trpíte s ním - a takových filmů, kde držíte palce zvířeti (a přitom to není patetické) je dost málo. A jestli někomu vadí, že koník polomrtvý ke konci vstane... Přece ten závod vyhrál, ne?
Batman Returns
Taky klasika
Tenhle film je myslím skoro stejně dobrý jako jednička. Je o něco akčnější, ale to vůbec neškodí. Navíc Michelle Pfeiffer alias Catwoman dodává filmu šmrnc - na druhou stranu Tučňák Dannyho De Vita je jejím dobrým - slizkým - protipólem. Stejně temná atmosféra, stejný dojem z filmu.
Love Actually
Trapný patetický kýč
Moc jsem od filmu nečekala - a taky že se mi moc duchaplné zábavy nedostalo. Nevím, asi mi nesedí "britské romantické komedie", ale snad všechny, které spatřily světlo světa v poslední době, mi připadají úplně přetékajicí všemi možnými žánrovými klišé a podivným humorem, který moc nechápu. Notting Hill, Bridget Jonesová a vlastně i Čtyři svatby... Ano, je v nich pár vtipných scén - ale zbytek je patetismus (odkud se v britském filmu vzal?!) a přehnaná sentimentalita. Mohla bych vlastně říct, že jsem se smála spíše tehdy, když bych měla být "dojata". Trable Liamova asi šestiletého syna s "životní láskou". Haha. Anebo Hugh Grant alias zamilovaný předseda vlády. Jasně. Víte, ona je Anglie narozdíl od Ameriky značně svázaná konvencemi a konzervatismem a ministerskými předsedy se nestávají Hugh Grantové. Natož aby se tito předsedové zamilovávali do svých sekretářek a jezdili za nimi domů. Hahaha. No a ty oplzlosti, sexuální scény a závěr na letišti ten nesmysl jen korunovaly. 30 % za Emmu Thompson, Liama Neesona, vpravdě originální "kartonové" vyznání lásky Keiře Knightley, závěrečnou píseň God Only Knows od Beach Boys a za Vánoce. Koukla jsem se na to, a skutečně jsem u toho jen bezmocně kroutila hlavou. Korunovala to Claudia Schiffer. Omlouvám se všem! Romantické filmy mám strašně ráda, ale tohle je spíš parodie.
The Bourne Identity
Dobrá zábava
Velmi slušný thriller. Sice v něm skoro o nic nejde, ale ono všudypřítomné napětí a strach z něčeho, co hlavní hrdina nechápe, je na diváka účinné - a přesně se dovede do situace vcítit. Těším se, až uvidím dvojku. Jen mi nějak nedochází, co že měla být ta Praha. Vím, že se tady film natáčel - ale ony ulice vypadaly opravdu jako Paříž nebo Curych... PS: Trošku nechápu ani to, jak Jason Marii vypátrá na onom ostrově... (kdo viděl, pochopí). No ale ve filmu jde všechno. A Jason je vlastně agent, že...
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Jak hodnotit
Azkaban se asi nedal natočit lépe. Efekty jsou skvělé, atmosféra je zachována. Nemohu jej ale hodnotit více než první díl, protože si myslím, že se od něj příliš neliší. Kde je ta "temnost", kterou tak všichni opěvovali? Měli ji představovat Mozkomoři? Nebo špatné počasí, za kterého filmaři ve Skotsku točili? Já mohu za sebe říci jediné: na filmovém Harrym se mi líbí, jak je vytvořen kouzelnický svět - ten ale není zásluhou Cuaróna, nýbrž Columbuse. To mě očarovalo na prvním dílu. Všechny ty kouzelnické serepetičky a vychytávky, kouzla, čáry, předměty, které se samy hýbou, mluvící dopisy atd. atd. atd. - ty jsou totiž krásné a ty filmu dodávají kouzlo. V Azkabanovi jich je nejméně z celé trilogie - a pro mě je to na škodu. Každý film se totiž nese ve stejné linii: Harry doma - problémy; odjíždí - zábava; noví profesoři; začne nebezpečí, zloduchové usilují o Harryho život; díky svému nadání ale Harry všechny zneškodní. Bohužel, D. Radcliffe opravdu neumí hrát, takže mu to moc nevěřím.
Jak básníkům chutná život
Pohoda, ale ne klasika
No, asi budu muset říct co u jedničky a dvojky. Básníky jsem viděla jen párkrát (tento díl asi nejvícekrát). Tudíž je neznám nějak dopodrobna, a možná tím pádem nejsem chopna nějak zvlášť kvalitně posuzovat jejich klady a mínusy. Co je ale nezapomenutelné, je postava Jany Hlaváčové, která je opravdu neodolatelná a vrcholně zábavná. Až na pár dobrých vtípků je to ale opakování viděného a atmosféra nic moc.
Konec básníků v Čechách
Nic moc
Předrevoluční Básnici měli - jako ostatně všechny české filmy - kouzlo, které nová doba nenávratně smazala. Už nikdy se nebudou točit takové filmy jako tehdy. Jde o filmařskou techniku, tvář českých měst a vesnic, oblečení, účesy, kulisy a všechno ostatní. Tři Básníci mají tuhle "starou" fazónu - tihle čtvrtí tu novou. A vzhledem k tomu, že rok 1993 byl teprve jakýmsi přechodem k úplně nové éře naší země, je vlastně jaksi zastaralý taky. Z pohledu roku 2004. Tolik o jeho vzhledu. Co se týče příběhu, ten se mi vůbec nelíbil - a tentokrát ani moc nefunguje milostná zápletka.
Jak básníci přicházejí o iluze
Mno
Abych pravdu řekla, tenhle díl si moc nepamatuju - asi jako první. Určitě má ale něco, co ostatní díly postrádaly - a to postavy tří Štěpánkových kámošů, kteří mají jednu hlášku za druhou. Scény z koleje jsou asi z celého filmu nejlepší.
English Patient, The
Tenhle film zbožňuji
Chápu, že málokterý zástupce mužského pohlaví bude tímto filmem nadšen. Já jsem ovšem z Anglického pacienta uchvácena byla a dodnes jej považuji za jeden z vrcholů nejen mezi milostnými filmy, ale filmy vůbec. A to jsem zvlášť na příběhy tohoto žánru dost náročná a jen tak něco mě nepohltí. Film nejenže je krásný na pohled a na poslech, ale je opravdu strhující a napínavý. A to to není žádný thriller!!! O hereckých výkonech myslím nemá ani smysl mluvit - jejich kvalita je prostě neoddiskutovatelná
Raiders of the Lost Ark
Indy vede
Dobyvatele jsem viděla ze všech tří filmů jako poslední a celkem asi jen třikrát - takže k němu chovám méně hluboké city než k ostatním. Proto je pro mě vždycky náramným překvapením, jak je i tenhle díl zábavný a vtipný. Indyho prostě nic nepřekoná. Ač je to film vyrobený pouze za účelem bavit, a ne nějak vychovávat, poučovat či moralizovat, není to - narozdíl od většiny ostatních - zábava prostoduchá nebo nějak povrchní. Každičká jeho scéna je určitě vyrobená s nadšením, láskou a odevzdáním se pro věc. To platí nejen o Dobyvatelích, ale trilogii jako celek.
Indiana Jones and the Temple of Doom
No prostě Indy
Tenhle díl jsem viděla jako první a tehdy to bylo úplné zjevení. A dodnes je. Myslím, že je ze všech tří filmů asi nejlepší, protože přece jen je v něm více humoru než v těch ostatních a dějově i gagy a háškami je přece jen pestřejší. Nezapomenutelná je scéna večeře s gorilími hlavami a spol., jízda na nafukovacím člunu, Willieino stříkání slona parfémem a samozřejmě vše, co se odehrává v podzemní chodbě (hlavně to praskání švábíků, ble), a jízda na vozíku...