S čerty nejsou žerty
Petře Petříčku...
Skvělá pohádka! Její kouzlo a výjimečnost spočívá v hodně hutné porci humoru, která se u pohádek jen tak nevidí. Myslím, že hodnotit ji ve srovnání s předlohou nemá smysl, pohádky, pokud jsou kvalitní, obstojí přeci samy o sobě! A že tahle kvalitní je! Skvělé obsazení (zejména Ondřej Vetchý a Karel Heřmánek, kterému luciferský vzhled fakt sekne), komické scénky, řada nezapomenutelných hlášek ("Spadlo ti to, seber to!" doma používáme dost často) - to vše dělá z Čertů jednu z mých vůbec nejoblíbenějších pohádek
Batman Begins
Dost zajímavý snímek - pokud se bere jako samostatný batmanovský film. Burtonovy první dva díly totiž velice uznávám, především díky skvělé hutně temné atmosféře Gotham City - a ta v tomhle prequelu prostě nebyla. Ať si říkají recenzenti, co chtějí, tohle temný snímek nebyl. Byl správně ačkní, vtipný, nadupaný hvězdami (zvláště mě potěšila výměna obvykle laděných rolí u Liama Neesona a Garyho Oldmana; Christian Bale samozřejmě umí ze všech Bruců Wayneů hrát nejlépe, to je jasné) a coby prequel skýtal všem fanouškům Batmana to, čeho se jim dosud nikdy nedostalo: vysvětlení, odkud že vzal všechny ty své hračičky, jak se temným mužem stal atd. Coby první díl série je to velice důstojné a velice povedené "pokračování", nemyslím ale, že by byl lepší než Batman číslo 1. Tzn. hodnotím stejně.
Pyšná princezna
Klasika klasik!
Moc nemám co dodat - mám ji ráda už odmala. Není sice tak dojemná, romantická a poetická jako Tři oříšky nebo Byl jednou jeden král, ovšem její kouzlo a kvalita jsou stejné.
Tři oříšky pro Popelku
Opět není co dodat
Krásná, dojemná pohádka, jedna z nejlepších vůbec. Díky neodolatelné Libušce, dojemným scénám (Rozárka, Jurášek ad.), dnes již klasické muzice a vůbec všemu.
Secrets & Lies
Přestože před hereckými výkony nelze než smeknout, musím se přiznat, že opět u mě zafungoval odpor k ošklivému špinavému ztvárňování Velké Británie s jejími bizarními figurkami. Nesnáším to! Podle mne je to krásná země, v níž je nádherná příroda a plno malebných vesniček. S městy je to už ovšem horší - a bohužel tady žije většina postav britských filmů. Všechny britské snímky odehrávající se v Anglii (pokud to není James Bond, že) tak pro mne mají nádech čehosi neúhledného, co jim bere na kráse. Chápu, že filmy se sociální tematikou se nemohou odhehrávat na skotské Vysočině... Ovšem díky "střelenosti" postav - nejen chováním, i vzhledem -, šedému a odpudivému prostředí továrenských měst atd. jsou tyhle filmy docela těžké na koukání - a ne vždy mám na ně náladu. Stojí za to, ale nedá se na ně koukat každý den. To raději něco se zasněženým New Yorkem.
Unforgiven
Typický western o pomstě. Narozdíl např. od legendy Tenkrát na Západě ovšem nejenže postrádá charismatické herce (Charles Bronson je prostě jediný a Clinte, ty na něj nemáš; M. Freeman, můj oblíbenec, už měl taky lepší role), ale i děj je celkem předvídatelný a nijak strhující. Nechápu, jak mohl dostat Oscara za nejlepší film - asi proto, že to byl první Eastwoodův pro Akademii zajímavý film. Madisonské mosty a Dokonalý svět jsou úplně jiné sousto - šťavnaté a nezapomenutelné.
Kiss The Girls
Uááá
Jako každý film o sériových vrazích, nemůže nechat snad nikoho chladného. Už jsem to psala několikrát: tenhleten druh filmů sice v hloubi duše nenávidím, jelikož z něj mám špatné spaní, ovšem masochisticky jsem jím dost přitahována. Začalo to Lecterem, a pokračuje to Sběrateli, Zloději životů, Vraždami podle předlohy atd. Hrůzný žánr, ale většinou velice zajímavé snímky se skvělým obsazením, provedením i zápletkou! I když pravda, že tenhleten Sběratel patří pro mě díky témnému prostředí, kde se skoro většinu času odehrává, k těm jednotvárnějším.
Leaving Las Vegas
Alkoholik? Žádný hrdina
Musím říct, že mě tenhle film nevzal. Kritici pěli ódy, mně spíš ten příběh jen opět dokázal, že podobný typ lidí nejen nemusím ve skutečnosti, ale ani na plátně. Nicolase Cage mi nebylo líto - spíš mi vadil. A myslím, že ten rok i jiní herci předvedli stejně kvalitní, ne-li lepší výkony.
13 Going On 30
Opět typická, průměrná komedie. Zápletka je sice na první pohled zajímavá - stejně jako většina snímků na podobné téma, večer strávený s tímto filmem určitě není ztrátou času, ovšem samozřejmě nijak bůhvíjaký spektákl to není. Lepší než romantické komedie se totiž na tohle téma hodí vyloženě komediální zpracování - viz Žába k zulíbání, která byla opravdu vtipná. Ovšem musím uznat, že Jennifer Garner je pěkná baba, a narozdíl od Daredevilu tady hrála docela dobře - i když plačtivé scény á la malá nešťastná holčička opět nic moc...
What Lies Beneath
Další průměrný thriller
Jako thriller zajímavé díky lekacím scénám a dost procítěnému výkonu Michelle Pfeiffer. Ovšem jinak průměrný snímek s průměrnou zápletkou, rozuzlením - a navíc: proč ten asi desetkrát natahovaný konec???!
Gift, The
Dobrý thriller díky Cate Blanchett
Superhvězdně obsazený thriller má hodně zajímavou atmosféru díky tomu, že se odehrává na americkém venkově, a ne ve velkoměstě jako ve většině případů. Stromy, zeleň, jednoduché oblečení všech postav, typické venkovské figurky... - to dodává filmu v rámci žánru kouzlo neobvyklého a neviděného. Příběh je ovšem docela jednoduchý a místy docela klišoidní, rozuzlení také a samotný konec každý zkušený divák předvídá (poslední scéna u hrobečku). Díky výše zmíněným pozitivům a jako vždy skvělé sympaťačce Cate Blanchett se ovšem Téměř dokonalý zločin určitě řadí k nadprůměru.
Ghost Dog: The Way of the Samurai
Je to sice působivý atmosférický snímek - především díky skvělé raperské hudbě, ovšem Jarmusche nepovažuji jako většina tuzemských filmových recenzentů za poloboha, takže nad jeho snímky se narozdíl od početných zástupů "kolegů" nerozplývám v extázi nadšení. Na filmy nahlížím při svém hodnocení z velké části i podle toho, jaký ve mně zanechaly dojem, jak mne ovlivnily či neovlivnily a - jak dlouho na ně po skončení snímku myslím. Ghost Dog je hodně zajímavý film, když se na něj zrovna kouká - že bych si ale schválně některé jeho scény vybavovala, proto, že byly geniální? To nikoli
Full Monty, The
Nemám rád ponurou atmosféru!
Sice vtipné, ale šedá anglická města mi lezou od dob Traispottingu krkem - proto mne ani Do naha!, mimochodem jinak velice ceněný film (pokud se nemýlím, nominace na Oscara za nejelpší film), vůbec nevzalo. Spíše mi jeho postavičky včetně oškliváka Roberta Carlylea vadily... Omlouvám se tímto všem, komu se tento snímek moc páčí... Nemám co dodat.
How To Lose a Guy in 10 Days
Podprůměr
Opět další snímek, v němž Kate Hudson dokazuje, že podobně jako Jennifer Lopez nemá nejen herecký talent, ale ani čuch na dobré filmy. Je to nudné, omleté a hodně podprůměrné i kvůli hereckým výkonům. Komedie má v podstatě úplně stejnou zápletku jako Kašlu na lásku, ovšem nápady a kvalitou se jedná o diametrální rozdíl
Wag the Dog
Zajímavá sonda
Pravda, pokud si člověk uvědomí, že takovýchto případů se může na naší matičce Zemi, konkrétně ve světových médiích, dít nepočítaně, člověka zamrazí. Ovšem skutečnost je taková a v médiích - i těch našich to tak opravdu funguje. Neříkám, že rovnou tak, že by si vymýšleli třeba povodně, ale novináři píšící v podrůčí našich velkých novin ovlivňovaných kdoví kolika politickými stranami a institucemi si skutečně píší leckdy tak, jak se jim to zrovna hodí. Film je hodně obrovské zrcadlo, které bylo médiím nastaveno - ovšem co na této situaci změnil? Nic. Zůstává tak spíše jen sarkastickým, skvělě zahraným a vtipným dílkem, které jako většina filmů pouze pobaví.
One Hour Photo
Docela o ničem
Na tenhle film jsem se dívala jen kvůli tomu, že šel zadarmo v TV a že v něm hraje Robin Williams. Bohužel ani on, ani půvabná Connie Nielsen nemohli zachránit podivnou atmosféru nízkorozpočtového béčka a chabý scénář (přestože pro někoho napínavý, chápu) včetně zápletky. Navíc supermarket a fotolaboratoř nejsou žádná atraktivní místa, takže i díky lokacím (i když kvůli příběhu nutným) je film takový, jaký je. Skutečně o ničem.
Romancing the Stone
Hodně vtipná oddechovka
Něco jako Indiana Jones. Pobaví vtípky, hláškami a gagy, skvělými hereckými výkony a jiskřením mezi titulní dvojicí, zajímavou napínavou zápletkou... Skvělý film, na který se moc ráda vždycky kouknu. To samé platí pro druhý díl, i když ten samozřejmě postrádá kouzlo prvního.
Jewel of the Nile, The
Opět to samé...
Přidávám se k zástupu dalších - opakuji to, co jsem psala u jedničky: skvělá zábava! I když jako většina dvojek postrádá jisté kouzlo - díky tomu, že titulní dvojice, která se v prvním dílu teprve oťukávala (a vlastně o to v jedničce především šlo), už spolu žije. Ve filmu tak chybí jejich kočkování, které je, jak víme z mnoha dalších snímků, filmařsky velice vděčné. Přesto samozřejmě nadprůměrná zábava. Už kvůli titulní dvojici. Obrovská, obrovská škoda, že Kathleen Turner dopadla, tak jak dopadla...
Bridges Of Madison County, The
Krásný milostný příběh
Jen díky tomu, že skutečně nemusím Clinta Eastwooda a už vůbec jej nepovažuji za přitažlivého muže, kvůli kterému bych riskovala manželství, tenhle snímek nehodnotím výše. A hodně mě rušily vsuvky s dětmi - které, jak tady někdo říká, jsou vážně nesympatické. Upřít velikou režisérskou zručnost však Eastwoodovi nemohu - i když mě svým posledním počinem Million Dollar Baby pořádně naštval. Film je plný poetiky, krásy, lásky - a jako vždy skvělého výkonu Meryl Streep. Díky krásným exteriérům - skutečně natáčeno v kukuřičnaté Iowě plné krásných historických dřevěných mostů, chloubě to střední části USA, je snímek velice naprůměrná a příjemná podívaná. A fakt je, že i přes ten odpor k Eastwoodovi jsem ho Meryl přála... PS: u tohohle filmu je skvělé podívat se na něj v originále. Ač je Zlata Adamovská coby dvorní dabérka Meryl jedinečná, někdy její čeština nemůže postihnout ty jemné nuance, které Meryl používá... a tady o to víc, protože mluví s italským přízvukem. Nominace na Oscara skutečně zasloužená.
Rekonstruction
Sice zajímavé "psycho"...
přesto hodně nepřehledné. Experimnetální filmy jsou sice fajn a čas od času jistě přijdou vhod, ovšem srovnání s Lynchem (jak je psáno na IMDb) poněkud pokulhává... Lynch sice taky mystifikuje, ovšem aspoň část filmu lze pochopit. A i když na konci udeří nepochopitelné rozuzlení, přece jen si s filmu odnesete nějaký dojem z příběhu. Rekonstrukce má sice zajímavé obsazení a atmosféru, ale skutečně jsem nepochopila, co jí chtěl autor říci. A už vůbec ne, jak byla celá ta zápletka myšlena.
Usual Suspects, The
Vynikající krimi!
Skutečně temný, drsný snímek s řadou hereckých vynikajících výkonů a výtečnou atmosférou. Bryan Singer tady získal svou reputaci, kterou jen potvrdil X-Meny - Obvyklí podezřelí patří ke špici nejen svého žánru
Red Dragon
Dost slušný thriller
Jelikož jsem Hannibalovi dala 70 %, tady musím určitě jít výše, protože Červený drak je v mnhém lepší. Samozřejmě, Mlčení jehňátek se nic nevyrovná, o tom není třeba diskutovat. To, co tenhle film ale povyšuje nad Hannibala a vlastně celkově i nad jiné thrillery o sériových vrazích, je obsazení. V tomto případě skutečně prvotřídní. Návrat k "starému známému" Lecterovi ve vězení s jeho typickou pózou a úšklebkem byl skvělý tah a jistě kromě mne potěšil řadu jeho fanoušků. Anthonyho Hopkinse uznávám spíše jako charakterního herce, ale fakticky smekám. Možná ještě více než v Mlčení propůjčil postavě skutečně psychopatickou tvář. Bravo. Ralph Fiennes - není co dodat. Vrah s jeho krásnou tváří prostě musí vzbuzovat soucit, a o to tady jde kupodivu taky. Edward Norton, Emily Watson, Harvey Keitel, Mary Louise Parker... - prostě přehlídka skvělých herců par excellence. Díky nim, díky dost zajímavému příběhu a díky výhodě v tom, že tvůrci nemuseli jako u Hannibala vyměňovat herečku v hl. roli, čímž snímku drsaticky ubrali na věrohodnosti, ční tenhle snímek určitě nad typickým thrillerovským průměrem. Julianne Moore je sice sympaťačka, ale Jodie Foster se svým hrubým hlasem i zjevem je prostě Jodie Foster. Hannibala beru spíše jako bonus, které sice opět podá jisté svědectví o hlavní postavě, ovšem kdybych mohla přirovnávat: je to jako Nikdy neříkej nikdy v bondovské sérii. Červený drak do celkového vyznění naproti tomu skvěle zapadl.
Life of Brian / Monty Python´s Life of Brian
Nutno vidět, další klasika
Stejně jako Svatý grál brilantní a neskutečně vtipná komedie. Monty Pythoni jsou banda geniálních ztřeštěnců a skutečně všechny celovečeráky, do kterých se pustili, jsou vrcholem nejen svého žánru. Nejlepší je asi scénka s kamenováním, u níž se budete přímo řezat smíchy. Povinný film pro všechny fanoušky dobrých filmů
Once Upon a Time in the West
Vynikající western
Dlouhý, ale právě díky hudbě a mrazivým momentům, kde se zdánlivě nic neděje (bzučivé poletování mouchy ad.), velice napínavý a místy i dojemný snímek. Není to film, na nějž bych se musela pravidelně dívat dokola a který bych znala nazpaměť (na to jsem ho viděla příliš málokrát), proto nehodnotím stovkou. Přesto zcela poprávu patří do zlatého fondu a asi bych byla za blázna, kdybych mu dala méně než 90...
Čtyři vraždy stačí, drahoušku
Super komedie (asi)
Svého času, když mi bylo asi kolem dvanácti, jsem u scény duelu Janžurka vs. Bohdalka v koupelně skoro učůrávala smíchy. Fakt je, že tehdy mne jen tyhle gagové scény dovedly rozesmát (Vy jste taky Gogo??? My jsme všichni Gogo!!!). Coby dítě jsem měla vnímání téhle skvělé komedie asi trochu někde jinde než teď. Problém tedy je, že díky tomu, že jsem 4 vraždy hodně dlouho neviděla, dívám se na ně pořád tím dětským nostalgickým pohledem, kdy vám v hlavě pořád přetrvává tehdejší pocit - a přitom tušíte, že je asi dost odlišný od toho, jak byste se na film dívali v současnosti. Nemohu tedy říci, jestli je film opravdu bomba. Nad průměrem ale ční zcela určitě, protože sestava Miloš Macourek v tehdejší formě, Oldřich Lipský a takové obsazení prostě nemohla stvořit paskvil.