Paul5
2012
Hlavně, že nechyběl pes
Už mě to nebaví. Všechhny katastrofické filmy jsou na jedno brdo a skoro to vypadá, že to píše jeden scénarista pod různýmy jmény. V posledních letech Zemi ohrožujou buď meteority (Armagedon, Drtivý dopad), nebo mimozemšťani (Válka světů, Den nezávislosti) anebo počasí (Den poté, 2012). Musím uznat, že 2012 je s přehledem ze všech nejblbější a zařadil se mezi filmové katastrofy roku 2009. Digitální efekty jsou možná velkolepé, ale co z toho, když jsou absolutně nerealistické. Ve 2012 je hlavní hrdina naprostý neumětel, co ani neumí vstát včas, zato ale umí řídit limuzínu tak, že s ní projede celé město, aniž by se naboural, něco na něj spadlo, nebo aby zůstal v dopravní zácpě. Dobře, má štěstí, říkám si, jenže pak následuje další scéna, ve které letí letadlem, všechno kolem nich padá a oni jen překvapeně kroutí hlavami a místo na řízení se dívají kolem sebe. Už mě nebaví sledovat scény, ve kterých hlavní hrdina unikne všem nástrahám, padajícím autům, domům, trhlinám v zemi a i přes četné nárazy nakonec dojede do bezpečí. No a pokud se tyto situace ve filmu opakují vícekrát (ve 2012 je jich aspoň 12), pak se jedná o úplný brak. Celý film byl blbě sestříhaný se spoustou školáckých chyb, hlavně při rozhovorech (dívá se před sebe a hned v druhým záběru zírá partnerovi do očí). Z herců mě zaujal jen Glover, i když jeho: "Jsem poslední americký prezident," vyznělo spíše komicky než pateticky. Byla tam spousta nelogických věcí, například ve Vatikáně vidíme statisícový dav a když začne padat katedrála, tak jsou všichni během deseti sekund pryč, protože jednoduše utečou. Konec byl největší sračka, po prvních deseti minutách je průměrně inteligentnímu foxteriérovi jasné, jak to dopadne. Nejhorší na tom je, že to tak doopravdy skončí. Nedoporučuji, nedoporučuji a nedoporučuji. Je to ztráta času. Běžte místo toho radši dělat něco užitečnějšího. Třeba si hrát se psem. Koneckonců, hlavně že ve filmu opět nechyběl pes, protože bez dojemné psí scény to Hollywood prostě neumí.
Perníková věž
Vyhozený peníze
Nechápu tolik pozitivní názorů, když tento film byl katastrofa největšího kalibru. Celá zápletka se stane během poslední čtvrhodiny filmu, zbytek je jen nudné natahování s trapnými dialogy. Ty byly koneckonců absolutní zkázou filmu, byly špatně napsané a herci je navíc neuměli podat. Hlášky byly neuvěřitelně trapné a hlavně nevtipné, lepší by vymyslel i vožungr ve vesnický hospodě. Roztřepané hlasy hlavních představitelů zněly, jako kdyby byly špatně nadabované a herci se projevili jako velice nezkušení komedianti, kteří si hráli na mravouky ve filmu s "hlubší myšlenkou". To je přesně další kámen úrazu - film si hraje na poučný, chce ukázat jak jsou drogy špatné a varovat před nimi. To se ale vůbec nedaří a díky ústřední dvojce se z filmu stává trapný snímek amatérů. Pokud by někdo chtěl vidět, jak má vypadat skutečný film o drogách, který má hlubší myšlenku, smysluplné dialogy a neuvěřitelně realistické ukázky narkomanství, nechť se podívá na Rekviem za sen. Klady? 10% za chudáka Dočolomanského, který se do filmu snad dostal nějakým omylem. No a další desítku přihodím za kostým lidoopa, ve kterým Dolanský konečně vypadal aspoň trochu k světu a dalo se na něj koukat. Zbytek byla totální nevtipná fraška. Češi opět potvrdili, že natočit vážný film prostě neumí. Příště ať se Šteindler drží komedie a nehraje si na něco, čím jednoduše není.
Karamazovi
Geniální divadlo, otřesný film
Divadelní hra to byla perfektní. Strhující herecké výkony, neuvěřitelný Trojan na hranici lidských možností, děj překypující hlubokými myšlenkami, dokonalé zpracování Dostojevského pro nečtenáře. Nemám žádné výtky, chválit představení by se dalo od rána do večera. Dejvické divadlo ukázalo, že má neuvěřitelné herecké kapacity a že hra Bratři Karamazovi je v jeho podání absolutně jedinečná. Vůbec se Zelenkovi a jeho přátelům nedivím, že ji chtěli natočit a tím ji i zachovat napořád. ALE... Proč to udělali takovým způsobem, mi není vůbec jasné. Chápu, že nechtěli, aby kopie divadla byla jednotvárná (jako je třeba Smrt obchodního cestujícího), a tak představení zasadili do hutnických skladů. Budiž. Ale aby si museli vymýšlet trapný příběhy, jako že někdo musí jet do Prahy dotočit film a když odchází na letiště, tak s sebou nemá ani občanku, nebo balet uprostřed sléváren (opravdu jsem to nepochopil), mi připadá naprosto zbytečné. Hlavní zápletka je navíc s Polákem, kterému se něco stane (***) a on se v klidu dodívá na představení v češtině, jehož myšlenkám rozumím sotva já, natož on, který neumí vůbec česky (ona scéna, jak rozumí jenom slovům režisér, dítě a divadlo). No a korunu tomu nasadí, když si z divadla vezme na konci příklad. Divadelní hra je to geniální, její zasazení do filmu s takovou trapnou zápletkou otřesné. Nicméně ve srovnání s ostatními českými filmy je to stále úžasná podívaná, která si zaslouží poctivých 80%.
Obsluhoval jsem anglického krále
Český Forrest Gump
Od filmu jsem skutečně moc nečekal, ale o to víc jsem byl na konci mile překvapen. Děj prostě vypráví o takovém českém Forrestu Gumpovi, a to velice poutavým a nenuceným způsobem. Tak schválně, jestli vám následující text nepřipomíná život Forresta Gumpa: Jan Dítě je takový hlupáček, který se nechává unést osudem a jeho jediným životním cílem je být bohatý. Postupně se seznamuje s okolním světem a pomocí vtipných příhod sbírá cenné zkušenosti. Dokonce dostane i řád od Habešského císaře (ehm, kongresová medajle za statečnost). Válkou propluje velmi elegantně a díky kontaktům dosáhne všech svých cílů. Celý život se jen snaží dělat to, co je správné a co mu radí jeho srdce... Snad jen můžu dodat, že i milostný život se velmi podobá tomu Forrestovu (kdo viděl, pochopí). Korunu podobnosti nasazuje fakt, že oba dva filmy byly natočeny podle knižní předlohy. Snad jen, že Hrabal tu knihu napsal první, takže je to Forrest Gump, kdo se tu opičí... :)
Tobruk
Pískem zavátá nuda
Vzhledem k tomu, že všechny možné recenze v tisku film chválily, čekal jsem od filmu strhující a nezapomenutelnou podívanou - psychologický válečný film poukazující na těžký život ve válce, strhující osudy hrdinů a ukázku československé statečnosti za druhé světové. Bohužel, nenašel jsem ani jedno a médii přechválený film se tím pro mě stal propadákem roku. Zaprvé, byla to nuda. Nedělo se nic zajímavého, celý film se táhl jak nudle z nosu a bojových scén bylo poskrovnu. Nu dobrá, řekl jsem si. Asi to bude něco na styl Mariňáka, tedy o nelehkých osudech vojáků ve válce. Upnul jsem se na hlavního hrdinu, Židáka, a pozoroval jsem s ním strasti války. Vtom se najednou hlavní hrdina přesunul na jiného vojáka, a tak jsem si musel s ním znovu vytvářet citové pouto a přitom se nepřestával ptát, co asi dělá můj první hrdina Židák. No a nakonec se vlastně k téhle dvojce hrdinů přidal další, a to jejich zlý generál. To znamenalo, že do žádného z vojáků jsem se pořádně nevcítil a psychologická stránka tak byla ztracena. No, další hrozný nápad byl, že válečné scény postrádaly nepřítele. Všude vybuchují šrapnely, českoslovenští vojáci umírají, opětují palbu a já přitom nevidím ani jednoho protivníka. Nakonec si přeci jen oddechnu, když ve dvou scénách uvidím hrstku Němců (kteří vypadají jak náhodně zbloudilý skautský oddíl). Pozitiva filmu? Neznámí herci, co přesto předvedli pěkné výkony. A vyprahlé písečné prostředí, které právě zaválo film na ubohých 20 procent.
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
I s učiteli může být sranda...
Už odmalička jsem byl Indyho fanoušek. Jenže od posledního třetího dílu uběhlo mnoho let, já vyrostl ze svých dětských snů a do kina jsem šel s těžkými obavami. A teď si můžu oddechnout, že se z nich nic nevyplnilo a já nadšeně sdílel Indyho jízdu dobrodružstvím. Film byl velice vyrovnaný, nenašel jsem moc trapných a nudných kecacích scén a místo toho mě nadchlo neuvěřitelné množství rychlých a zajímavých akcí. Herci byli na pohodu s dobrými charaktery, dokonce jsem si oblíbil i tu vycházející hvězdu holyvůdu, Shia LaBeouf. Myšlenka filmu byla zajímavá, narážela na fakty, které asi ne každý zná (já osobně jsem o nich slyšel až po konci filmu). No a civilizace Mayů je stoprocentně tajuplná a plná napětí. Co však ve filmu bylo nejúžasnější, to jsou ty filmové efekty. I když v prvních třech dílech byly efekty abnormální, tady to je úplně jinčí kafe. Nespočetněkrát jsem se přistihl tupě zírajíc na obrazovku s otevřenou pusou a totálně bez dechu. Ke konci se to ještě vylepší a na obrovském plátně s perfektním zvukem se z toho stává neskutečná podívaná. Co na tom, že vtípky selhaly. Co na tom, že některé scény byly nerealistické. Tohle je Indiana Jones a kdo chce zažít pořádný šálek tajuplného dobrodružství, ať se připojí. A pak teprve uvidí, čemu by v knížkách nikdy neuvěřil...
Donnie Darko
Temně dobrý, nebo špatný?
Tak po shlédnutí tohoto filmu mám dvě možnosti: říct, že je to kvalitní film s dobrou myšlenkou cestování v čase, nebo přiznat, že je to úplná nereálná blbost, naprostá ztráta času a psaní nějakých názorů. Já osobně se zatím přikláním k možnosti první. Film to byl zajímavý, do role Donnieho jsem se docela dobře vcítil a prožíval s ním všechny jeho problémy a hříchy proti společnosti. Králík byl děsivý, pár temných momentů a malých nesrozumění film vylepšilo. Hm, pak se mi taky líbila jeho přítelkyně, tedy jejich vztah a to je asi tak všechno. Nebylo to špatný, ale nic extra od toho rozhodně nečekejte.
Letters from Iwo Jima
Jiná kultůra, stejní lidé
Tak kde začít? V prvé řadě, tohle není válečný film. Ano, slyšeli jste správně, tenhle film není o bojovných taktikách či nádherných přestřelkách, tenhle film je o lidech a jejich životech. A co víc, je to z pohledu totálně jiné kultury než většina z nás zná. A teď již k samotnému filmu. Eastwood je Pan režisér, a tak po smutných dramatech typu Million Dollar Baby natočil tento taktéž překrásně smutný snímek. Snímek o japonských vojácích, kteří brání svou zemi. A zatímco někteří jsou na vojnu odvedeni nedobrovolně, další si tento osud sami vybrali. V průběhu filmu můžeme sledovat osudy obou typů, jak umírají statečně a zbytečně bok po boku. A co víc, můžeme sledovat i jejich pocity popsané v dopisech, které posílají svým rodinám. Film pokračuje, a my můžeme vrtět hlavou nad řadami sebevražed. Ale jak jsem zmínil, jiná kultura dělá divy a tak třeba i sebevražda má v Japonsku své vznešelé opodstatnění, kterému my prostě nerozumíme. Pak začínají první styky s Americkými vojáky. A najednou zjišťujeme, že všichni jsou to jen lidé, že mají své příbuzné a rodiny, kterým posílají dopisy. Dostáváme se do hlubších myšlenek, proč bojovat proti někomu, kdo má svou rodinu a mohl by být náš přítel (oh, on vlastně je, podívejme na generála). A pak přichází konec, důležitá sebevražda a je po všem. Jenže ne pro mě. Začaly mě napadat všelijaké myšlenky týkající se války, života, lehkostí bytí nebo nebytí. A tak se z toho všeho stal nádherný snímek o odvaze, statečnosti, zbytečnosti, vznešenosti, sebehrdosti a hlavně o lidech. A je jedno, jestli je to jiná kultura, lidský život má stále tu stejnou lehkost.
Malcolm X
Konkurence Martina Luthera Kinga
A zatímco MLK kázal proti rasismu mírumilovně a pokojně, Malcolm X si zvolil tu druhou cestu, a to cestu násilí. Ve filmu můžeme vidět jeho celý život, je to takový pěkný bio-pic. Zezačátku mě zaujaly barevné kostýmy a bláznivé účesy, pak to začalo přibírat na vážnosti a z Malcolma se nám stal kazatel. Flashbacky z jeho minulosti byly dobrou myšlenkou jak vysvětlit jeho postoj k bělochům. Zezačátku se jim chtěl podobat, pak se ve vězení naučil vážit sám sebe a nakonec při pouti do Mekky objevil, že všichni lidé jsou si rovni nehledě na rasu. Silná stránka filmu byla, že i když Malcolm propagoval násilí, nikdy ho vlastně nepoužil - třeba při hádkách se svou ženou, nebo nakonci když se omluvil ženě že na ni křičel (a on vlastně skoro ani nezvýšil hlas). No a nakonec jsem si užil pravé záběry skutečného Malcolma X, takže jsem ho mohl srovnat s Washingtonem, který mimochodem podal skvělý výkon. Co Spiku Leeovi neodpustím, to je ta ohromně dlouhá stopáž... kdo to má vydržet, to nevím. No, pěknej bografickej snímek o důležité osobě z amerických dějin, kterej byl místy zajímavý a místy nudný.
Krvavá řeč Johna Ramba
Rambo se nám vrátil v plné parádě. Dějově sice zabloudil do druhého dílu, ale aspoň na to tady není sám. John je stále ve formě, perlí jednu hlášku za druhou a pomáhá ostatním. No a to si pište, že všecko je tu pořádně krvavý. Hlavy odstřelené sniperem, roztrhaná těla při výbuších a prasata, co žerou (...). Nic pro slabší povahy, pro ostatní však požitek. Já osobně jsem si film náramně vychutnal, pár leknutí, pěkná krajina a pekelná muzika doprovázející úžasně krvavé akce. Předvídatelný děj? Naprosto. Už na začátku víte, co se přesně stane a kdo vyhraje. Charaktery postav? Žádné. Každý je buď dobrý (a je potřeba ho chránit), nebo špatný (a je potřeba ho zabít). Zápletka? Stará. Jak jsem zmínil na začátku, celý film je taková mnohem lepší a realističtější dvojka. Jaký je to film? Excelentní! Nehledejte nic složitého, pohodlně se usaďte, zaposlouchejte se do muziky a pak vás od filmového plátna už nic neodtrhne. Jedině kdyby do kinosálu vešel John Rambo osobně :)
No Country for Old Men
Trocha násilí neuškodí
Tedy aspoň mně. Docela krvák, ale co byste čekali od Coenů... Film jsem viděl v angličtině, a tak jsem některým scénám nerozuměl až tak dobře, děj je však snadno pochopitelný a pro mě osobně také úchvatný. No, zezačátku ta atmosféra jihu Severní Ameriky a pohodová vůně kovbojství... pak se to začíná rozjíždět a konec přichazí, když byste to čekali nejméně. Dost napínavý, místama temný a některý momenty dost děsivý. Semtam trochu černýho humoru, tvrdýho vtipu a trocha lásky. Herci ohromili, až na Tommyho jsem neznal nikoho a přesto jsem byl nadšen. No a takovou filmovou hudbu jsem ještě v životě neslyšel... té je potřeba věnovat ohromnou pozornost, protože právě v tomto filmu má obrovskou roli. Nevěříte? Běžte se na to mrknout, naprosto doporučuji :)
Heartbreak Kid, The
Manželství je vskutku těžké...
A Ben Stiller to ve svém filmu ukazuje docela jasně. Stillera moc nemusím, ale do tohohle snímku se hodil a nakonec nebyl zas tak špatný. Příběh pro mě trochu okoukaný, ale přesto milý a místy i vtipný. Hlavní herečky zaujaly obě dvě - jak pěkná blondýna, tak i sympatická černovláska. Stillerův otec překvapil, do své role zapadl naprosto úžasně a jeho herecký výkon byl možná ze všech nejlepší. Hudba poměrně dobrá, prostředí pěkné a děj neokoukaný a poměrně vtipný. Snad jen, že nejlepší bylo překračování mexické hranice. A konec tvůrci vyřešili opravdu mistrně... Film milý, pěkný, ničím nepřekvapil a ničím nezklamal. Takže milých pěkných 60%.
Big Daddy
To se povedlo...
Tak tímhle filmem si mě Adam Sandler celkem získal. Pěkná, nenucená komedie, kde se člověk zasměje rád a od srdce. Herecké výkony byly excelentní, herci sympatičtí (no jistě, neodolatelný Steve Buscemi se zase předved:) a celý děj filmu byl protkán humorem s rychlým spádem. Nejvíc mě dostalo Hooters... no, není co dodat, film si získal mé 90% hodnocení.
Duplex
Zas ten Stiller...
Film vsadil na celkem osvědčené téma (například stejné jako ve Svěrákově Na samotě u lesa), totiž jak se zbavit nežádaného nájemníka. Prvky komedie tam byly, bohužel však působily trapně (někdo spadl, apod.) a některé vtipné radši nebyly vůbec. Kdo mě překvapil, byla Drew, která do své role nádherně zapadla a sledovat její herecké počínání a pěknou tvář bylo přímo úchvatné. Stillera nemám rád, tady se to potvrdilo, není nijak vynikající herec, natož komik. Takže tak napůl, něco se povedlo, něco ne.
Perfume: The Story of a Murderer
Sladká vůně vraždy
Film vzbuzoval rozporuplné reakce, a tak jsem od něj moc nečekal. Obavy typu "Celej film se díváš na nosní dírky jak čichaj vůně a nakonec se tam válí hromada nahejch lidí" se naštěstí nevyplnily a já si tak mohl vychutnat zajímavou a mystickou podívanou do středověké Francie. Celá myšlenka filmu ve mně vzbuzuje přímo mrazivý pocit. Při představě že by ve skutečnosti někdo opravdu mohl namíchat třináctou vůni, mi skoro naskakuje husí kůže. Prostředí na mě doslova dýchalo svou špínou a obraz byl přímo pastva pro oči. Oproti tomu, hlavní hrdina mě vůbec neoslovil a trochu si mě získal až ke konci filmu. Ta davová scéna na náměstí na konci byla možná přehnaná, měla však své opodstatnění. Světlými momenty v ponuré a místy trochu nudné atmosféře byli vynikající Dustin Hoffman a Alan Rickman, kteří svými brilantními výkony ani pro tentokrát nezklamali. No, snímek stojí za to vidět...
Amores Perros
Nemám slov...
Jeden z mála filmů, který toho nejvyššího ohodnocení dosahuje právě svou kvalitou a nikoli hvězdným obsazením či zvučnými jmény producentů. Příběhy jsou opravdu ze života a působí neuvěřitelně reálně. Jatka a moc krve? Ale děti, takový je život a to nám režisér ještě neukazoval to nejhorší. Kvůli tomuhle nemůžete odsuzovat film a dávat mu nuly (jak někteří bohužel dali). Možná je to právě tím smutkem a pesimismem, který je v nich obsažen, ale právě to mě na nich zaujalo nejvíc. Každý příběh má svou vlastní pointu a dějovou linii, přesto však do sebe nepatrně zapadají jak dějově, tak i svým hlubším smyslem (ono propojení lásky ke psům). Dlouhá stopáž rozhodně filmu nevadí, ba naopak, ve snímku jsou plně rozvinuty všechny myšlenky a dohromady tvoří naprosto špičkový celek, který diváka uchvátí. A tak vznikl film o lásce, přátelství, psech, lidech, vztazích, kultuře, předsudcích, smrti a k tomu všemu protkaný hlubšími myšlenkami. Vstřebat takový zážitek si především žádá čas, protože je to opravdu jedinečný snímek, který svou hloubkou donutí diváka začít přemýšlet.
Small Time Crooks
Ušlo to...
Možná nejkomerčnější film, zdaleka ne však nejlepší Allenův film (tím je totiž Matchpoint). Vrátil se k jeho prvnímu režírování komedie Seber prachy a zmiz, které se mi zdálo mnohem promyšlenější a lepší. Byl tam jeho typický slovní humor, příběh byl takový naivní, ale pěkný, herci neokoukaní... přesto tomu však něco chybělo. Woody trochu přehrával, moc mi tentokrát do role nesedl. Ke konci se z příběhu vytratili jeho kamarádi, což mě celkem zamrzelo. Psychologie postav (jak se z ničeho nic zařadit rovnou do vysoké společnosti) byla dobře míněná, hůř však provedená. Šlo to udělat líp, ale taky mnohem hůř. Prostě film na letní odpoledne, když nemáte co dělat. Po jeho skončení vám zůstane letmý úsměv na tváři; nic víc, nic míň.
What's Eating Gilbert Grape
No paráda...
Opravdu úžasný film. Dějově sice trochu pokulhává, ale to v tomto případě opravdu vůbec nevadí, ba právě naopak, složitější děj by mu jen uškodil. Herci mě strašně překvapili, Depp ještě neměl svůj vyhraněný způsob hraní, který nyní předvádí furt dokola (Karlík, Peter Pan a Jack Sparow) a tak mi byl dokonce i sympatický. Juliette Lewis měla lepší roli než v pozdějším Od soumraku do úsvitu, odkud si ji pamatuji. Kdo se opravdu překonal a velice příjemně mě překvapil, tak to byl DiCaprio. Jeho způsob hraní idiota byl opravdu dokonalý a neměl tu nejmenší chybu. Do role se naprosto vcítil a jen mě mrzí, že za tohle vynikající představení nedostal sošku zlatého muže. Pomalu si mě začíná získávat (v Krvavým diamantu a tomhle mně byl dokonce i sympatický), i když na neotřelého mladíka v Titaniku jen tak nezapomenu. Záběry krajiny byly nádherné, celý film na mě zapůsobil velice silně a ještě dlouho na něj budu vzpomínat. Kdo ví, třeba ho časem zařadím mezi stovky, kam u mě patří jiné filmy. Prozatím :)
Pat Garrett and Billy the Kid
Konec přátelství
To byl aspoň western! Zapomeňte na přátelství Vinnetoua a Olda Shatterhanda (nic proti nim :), tenhle příběh je stokrát lepší, promyšlenější a zaujme vás od prvního okamžiku. Narozdíl od podobných westernů tu není ta přehnaná idyla, ale dosti tvrdý boj na život a na smrt. Mrtvol jako na běžícím pásu, jak kladných, tak záporných. Efekty na tehdejší dobu neuvěřitelně reálné, cákance krve jak od Tarantina :) Co velice oceňuji, že film ukazuje oba hlavní hrdiny i ve špatném světle, že nevystupují jen jako kladní kovbojové se smyslem pro spravedlnost střílející pouze špinavý lumpy. Příběh je strhující, dva bývalí kamarádi jsou teď největší protivníci a postupně zjišťujete, že role měli v minulosti už i prohozené. A hlavně, celý film je doslova pastva pro oči. Povídací scény jdou ruku v ruce s ostrými přestřelkami, za které by se nemuseli stydět ani dnešní filmaři. Exteriéry nádherné, smysluplné dialogy a celé prostředí silně podtrhuje nádherná hudba Boba Dylana. Hlavní hrdiny perfektně vystihují sympatičtí a charakterní herci. Celý film naštěstí díky své krátké stopáži nepostrádá spád a směřuje k rychlému konci, který je lepší než všechna dlouhá obkecávání v dnešních moderních filmech před smrtí hlavního hrdiny. Prostě western, který stojí za to vidět!
School of Rock
Propadák ro(c)ku
Film se mi vůbec nelíbil, se srovnávanou Sestrou v akci mi přijde jako propadák. Hodně k tomu pomohl naprosto nesympatický hlavní hrdina se svými ubohými grimasami a rádoby vtipnými hláškami. Konec byl předvídatelný a strašně americký. Celkový dojem z filmu nemám takřka žádný... opravdu mi totiž přijde jako napodobenina Sestry v akci s hnusným hlavním hrdinou.
Station Agent, The
Prostě nádhera...
Problémy má každý, a tak když jsem v televizi při první reklamní pauze přepnul z problémů hlavního hrdiny v otřesné Škole ro(c)ku na film Přednosta, už jsem u něj musel zůstat. Natolik mě uchvátil jeho začátek, že jsem téměř bez dechu došel až k jeho konci. Není lehké být jiný než ostatní, a to ještě svým malým vzrůstem. Hlavní hrdina to řeší po svém. Uzavírá se do sebe, s nikým nemluví a jeho největší koníček jsou vlaky. Po přestěhování však jeho život nabírá nové obrátky... Dokonale promyšlená psychologie všech postav, výborně výprávěný příběh a hlavně pohodové záběry v přírodě. Začátek se slepým černochem s doutníkem byl taky perfektní. Možná, že se někomu zdál film dlouhý, ale mně se právě tyhle tiché scény líbily nejvíc... Prostě nádhera.
Die Hard
Moderní Rambo :)
Trochu tak na mě snímek zapůsobil, jeden polda postupně vyvraždí všechny vycvičené teroristy a přitom vyvázne s pár škrábancama a ještě zachrání skoro všechny rukojmí včetně své manželky. Nebylo to špatné, doslova pastva pro oči při akčních záběrech a především strhující výkon Bruce jakožto tvrdýho poldy se smyslem pro spravedlnost a suchým smyslem pro humor. Pravda, že bez Bruce by snímek asi nestál za to, opravdu se do své role hodil. Alan Rickman byl jako terorista opravdu úžasnej, neviděl jsem snad lepšího a kladnějšího záporáka (když pominu Garyho Oldmana v Leonovi). Pro pobavení dobrý, co se týče reálnosti, nevím nevím :)
Die Hard 2
Další zkažené Vánoce
Bruce se asi normálních jen tak nedočká... Film byl doslova nabitý akčními scénami, hrdina Bruce zachránil co se dalo a teroristům zase nakopal prdel. Bohužel, nenašel jsem tu moc sympatických herců, i hlavní záporák byl oproti Rickmanovi v jedničce nula. Taky mi to přišlo docela nereálný, polda z LA zachrání celý letiště a dispečeři jsou po zhasnutí světel u drah naprosto bezradní. No, tenhle díl mi připadá nejslabší.
Die Hard With A Vengeance
Snad nejlepší z trilogie
Tento díl se mně líbil nejvíc, nejspíš díky svému obsazení. Hvězdné duo Willis - Jackson mě naprosto uchvátilo, jejich vzájemné dialogy byly narvaný hláškama a Willis aspoň dostal parťáka, aby nebyl na vše, chudinka, sám. Taky se děj odehrával převážně ve dne, což celý film prosvětlilo a akční scény ještě víc vynikly. Nápad s úkolama byl super, obecně mně celej film přišel nejvíc reálnej oproti předchozím dvěma. Prostě když se řekne Smrtonosná past, rozhodně si nejprve vybavím právě trojku.
Tais Toi
To je dvojka :)
Reno si zopakoval chladnokrevného zabijáka jako v Leonovi a Depardieu si zase zahrál neuvěřitelnýho chudáka (na což se dle mého hodí nejvíc). Dohromady neskutečná dvojka, film byl fakt pro pobavení, super hlášky a ještě lepší děj. Komedie je to velice zdařilá a doplněná překrásnou chytlavou hudbou. Skoro lepší dvojka než Otík a Pávek ze Střediskové vesničky...