nicneznam
The Godfather
Nabídka, kterou nelze odmítnout
První část mně přijde jednoznačně nejlepší z celé trilogie, přestože můj prvotní dojem z filmu byl příšerný. Kvůli tomu jsem musel film zhlédnout ještě jednou, protože jsem si vůbec nechtěl připustit, že by mě tak chválený a oceňovaný film nezaujal. Druhý dojem byl sice lepší, ale má očekávání film nesplnil. Možná, že je to ten druh filmu, který se vám líbí až třeba po pátém vidění, ale délka filmu to příliš neumožňuje. Chápu, že je film staršího vydání a nemůžu chtít dokonale vypadající přestřelky nebo souboje, ale když vidíte, jak jeden mlátí druhého pěstmi a pěst útočníka mine o dvacet centimetrů obličej druhého, který přesto naznačí bolest a trhne s hlavou, tak jste hned o něco více zklamáni. Marlon Brando jednoznačně dokonalý představitel hlavy mafiánské rodiny a je škoda, že skončí hned v prvním dílu. Při částečném novém zhlédnutí mě úplně polilo horko. Skutečně přeceněné, až to bolí. 60
The Godfather: Part II
část druhá
Můj nenadšený pohled na trilogii pokračuje i v druhé části a ještě se stupňuje k horšímu. Tři hodiny a čtvrt, pro mě dokonale zabijácké nudy, vyplněné desítkami postav, obchodních a rodinných vztahů, ve kterých se člověk nemůže vyznat. Spousty nekonečných dialogů a dlouhých záběrů, například na různé tancovačky a divadelní představení. Tato trilogie pro mě není vrcholem světové kinematografie, spíše naopak a jen při pohledu na obal od dvd se mně dělá špatně. Pro mě je úspěch Kmotra nepochopitelný. Zajímavý je také pohled na podrobně vypsané hodnocení všech registrovaných uživatelů. Ze 140ti lidí to téměř nikdo nehodnotí průměrně, což je samo o sobě záhadné. Žádný jiný film tento fenomén nemá. Vždy se najde minimálně 20 lidí, kteří dají 40-60%. Tady ne. Asi je tu zažitá nějaká neurčitá povinnost dát prostě Kmotrům znaleckých 100% a vrátit se ke studování nejgeniálnějšího seriálu Saw, který nikdy nezklame a stále překvapuje i v osmém díle. Proto i 100% je tady na místě.
The Godfather: Part III
část třetí
Třetí díl se již odehrává v moderním prostředí a tím se pro mě kouzlo prvního a trochu i druhého dílu vytratilo úplně. Mafie se drží stárnoucímu Michaelovi stále u těla, uskutečňují se nové investice se zapojením církve, vznikají nové rodinné vztahy, přichází nová zlá krev, nová jména, další tři hodiny filmové ságy pokračují. Pro mě opět nepředstavitelně nezajímavé a přímo otravné. Vůbec jsem se nedokázal vžít do jednotlivých postav, takže jejich důležitě naservírovaná smrt na mě téměř vůbec nepůsobila. Smutný konec, ve kterém zemře osamocený a nemocný hlavní hrdina, také ne. S odstupem času si říkám, že ve srovnání s dvojkou si tohle 30% nezaslouží, takže 20%. Ten film má jediné štěstí, že mě tak znechutil, že si ho jen stěží pustím znova. Podruhé by to muselo jít až na dno. Pokud bych ovšem při sledování nedostal mrtvici.
Polar Express, The
Na severní pól a zpět!
Je to opravdu nádherný film s kouzelným příběhem a myslím, že nezáleží na tom (jak se píše v recenzi), že děti u nás nejsou zvyklé na Santu, protože ten film je o postupné ztrátě kouzla Vánoc, která potkala téměř každého z nás a Vánoce se pro nás stávají jen obyčejným dnem, při kterém nezbývá než vzpomínat na pocity a atmosféru, kterou jsme pociťovali, když jsme byli mladí. Pro mě opravdu příjemný a působivý film, jak po stránce technické, tak příběhové. Zemeckis dokáže dostat emoce z každé maličkosti a na mě to funguje. Jeden příklad za všechny je poslední scéna s rolničkou. 90% je skutečně zasloužených.
Moulin Rouge!
Je to pěkný. Kostýmy, dekorace, trochu i Nicole Kidman, ale stejně to není ono. Takový Kabaret nebo Vlasy, to se mně zdálo o dost poutavější. Je to sice na konci smutný, ale průběh celého filmu je prostě nic moc. Upravené moderní písničky se mně také moc nelíbily, až na několik málo výjimek, takže 40%. Snad jsem nedal moc málo, ale když se mně to časem pozitivně uleží v hlavě, klidně přidám.
The Day After Tomorrow
Je to sice katastrofický film, ale podle mě je katastrofický až moc. I když jsou tématem "jen" globální změny počasí, asi by mě už vůbec nepřekvapilo, kdyby do Země před koncem filmu vrazil ještě asteroid a zničil celou planetu. Efekty nejsou nějak závratné, či oslňující, ale spíše průměrné a na úrovni doby vzniku filmu. btw. Víte vůbec někdo, co vyvolalo tu obří přívalovou vlnu, která vtrhla do New Yorku? Já teda ne. Je to stejně divné, jako vojenské vrtulníky, kterým během několika vteřin, ještě k tomu za letu, zamrzne palivo. Podle údajů z filmu za teploty -50 stupňů, což není tak moc. Ani ti lidé by takhle rychle neumrzli, takže realističnost je hodně malá a to je myslím velká chyba. Některé věci ale film ukazuje perfektně, například Američany ilegálně přecházející Mexickou hranici, či každodenní dopravní situaci v New Yorku, či postavení americké vlády ke globálnímu oteplování. Snad film poslouží alespoň jako varování.
West Side Story
Další, z tak oceňovaných muzikálů, který mě prostě nudil. Nevím, jaké kvality hledat na choreografii, protože mně to přijde v každém muzikálu skoro stejné, písně také obyčejné a můžu říct i nudné, herci průměrní. Pořád čekám na muzikál, který mě dostane, ale pořád nic. Možná jsou to Vlasy, ale ty jsem bohužel neviděl celé, jen útržky (nebo spíše ústřižky:)
Die Hard
Now, I have a machine-gun
Celá série si drží myslím velmi vysokou úroveň a tento díl je jako díl první velmi povedený. Těším se příští týden na dvojku a potom na trojku, abych to mohl srovnat, ale ostatní díly jsou kvalitou a zpracováním opravdu podobné. Bruce Willis je perfektní a humor kolem filmu taky. Nejlepší byli agenti FBI "jsem agent Johnsson a tohle je zvláštní agent Johnsson. Nejsme příbuzní":) Je tam sice pár chvil, kdy přemýšlíte nad logikou postupování teroristů a McClanea, ale narozdíl od ostatních filmů takového typu je tam takových chvil podivuhodně velmi málo.
Stargate
Není to špatný film a jelikož byl natočen před seriálem, je jasné a bohužel docela dost neradostné, že charakter postavy O´Neilla v podání Russela je hodně jiný než charakter seriálové postavy v podání skvělého Andersona. Za to ale nikdo z filmových tvůrců nemůže a můžeme být rádi, že film nastartoval tak vynikající seriál. (Vynikající alespoň do sedmé řady. Ty nové, které teď dávají, jsou na ...) Kvalita efektů pro těch pár scén, jakými jsou pár davových záběrů, několik výstřelů z tyčových zbraní a přílet+odlet goualdské lodi, plně stačí. Příběh pomalejší, ale se spoustou skvělých momentů.
Children of Men
Námětů zabývajících se neplodností lidí moc není. Nevím, jestli je to do budoucna nějaký problém, ale ztvárnění tohoto problému tak, jak je v tomhle filmu, mně přijde jako velký nesmysl. Zničehonic se již 18 let nerodí děti, když zemře nejmladší dítě, je to obrovská katastrofa, všichni pláčou, současně probíhá něco jako celosvětová občanská válka, ale všechny prvky civilizace neustále fungují: dodávky energie, jídla. To je prostě divné. Dále vyhlazování ilegálních přistěhovalců z důvodu mně neznámého... Tento film je většinou nudný, pokud se tam ovšem nestřílí. Film potřebuje občas tu akci, které samotný námět moc nepřinese a kterou nám tady hlavně dodá celkem podařená akční, dlouhotrvající bojová scéna, snímaná bez střihu a k tomu ještě lépe třesoucí se ruční kamerou. Tato scéna, odehrávající se ve městě, výrazně kontrastuje s jinak nudným filmem a o to víc je tato scéna parádnější. Kapičky krve na objektivu kamery nejsou sice ve filmu nic nového, můžeme to vidět v pár válečných filmech, ale i tak je to prostě paráda a přidá to na autentičnosti. Na celém světě se tedy z nějakého důvodu 18 let nenarodilo dítě, všude se válčí a najednou se dítě narodí a hlavní hrdina se zbytek filmu stará o to, aby bylo dovedeno do bezpečí. Přijde mně tedy, že téma neplodnosti byl vybráno jen proto, že je ještě docela originální, nevím zda-li celosvětová neplodnost povede k vyhlazování přistěhovalců v Británii. To už to mohli natočit s tématem nedostatku pitné vody a místo dítěte by mohl hlavní hrdina chránit plán s vzácným nalezištěm vody. Když trochu zabrousím jinam, opět nesmí ve filmu zabývajícím se tak trochu totalitním zřízením chybět odkaz na díla Orwella. Např. kulhající Theo, jakožto Winston Smith/1984/ a létající prase v oblacích-/Farma zvířat/ u nějaké jakoby továrny se čtyřmi komíny, což tady bylo nějaké vládní ministerské sídlo.(nevím, kde byl tenhle výjev poprvé popsán, asi v knize, ale každopádně jestli znáte obal desky od Pink floyd: The Animals, inspirované Orwellovou Farmou zvířat, tak je vám to jasné. Nejvýše jsou vždy prasata, to sedí. To píšu jen tak pro zajímavost, jak se nám to hezky propojuje. Svět knih, hudby a filmu:) Film je pro mě podprůměrný a jediné co stojí za to jsou akční scény se zajímavou kamerou.
Lucky Number Slevin
Je to tak zamotané, až je skoro neuvěřitelné, že jsem to převážně pobral a že to to má svůj smysluplný konec. Ten začátek jsem si musel pustit dvakrát, protože jsem tápal po tom, co se to tam děje za zabíjení. Jinak opravdu povedená gangsterka, která má takovou přátelsky uvolněnou atmosféru s komediální příchutí. Spousta originálně udělaných záběrů, například dva sedící chlápci v autě, a v jejich předním skle vedle sebe dvě díry po kulkách. Dialogy také na výbornou, herci též, prostě stojí za to.
Anything Else
WO0dy
Když jsem před začátkem filmu četl nepříliš pozitivní názory ostatních, např. o tom, že jsou to dvě hodiny ztraceného času, raději jsem si k filmu uvařil velký hrnek kávy, abych vydržel v bdělém stavu. Nemuselo to být ovšem vůbec třeba, protože si u mě film udržoval neustálou pozornost. Líbili se mně filozofické i klasické rozhovory, humor, herci, děj a také hudba. To jak Woody používal ve filmu cizí slova bylo také skvělé. K tomuto filmu je dobré si vzít slovník a hledat, co jaké slovo znamená, protože se hned víc zasmějete a ještě se poučíte. Já u sebe slovník neměl, takže jsem většině cizích slov nerozuměl, ale rozhodl jsem se, že si zapamatuji slovo, kterým Woody (Dobel) několikrát označoval vztah Jerryho s Amandou. Hned, jak jsem se po skončení filmu podíval do slovníku, tak jsem se musel začít smát. Jejich vztah označoval "trobofiózou": Druh symbiózy, kdy exkrementy jednoho slouží k obživě druhého druhu:) Jinak tam toho bylo spoustu dalšího. Ze začátku filmu jsem si říkal: "to je tak na 60%, teď přemýšlím o 80%, ale 70% bude stačit.
World Trade Center
Takže celkem opravdu nic moc. Začátek parádní: záběry na probouzející se poklidný New York podkreslené pěknou hudbou, pak sice kratičký, ale asi nejlepší záběr z celého filmu, kdy letící osudné letadlo na okamžik zastíní ulici New Yorku. To vše se ale stane během krátkých 15 nebo 20 minut. Kdybych to v této chvíli vypnul, řeknu si, že je to super film. Máme tady ale ještě 110 minut ničeho. Než jsem tu 110 minutovou část dokoukal, párkrát sem to musel pauznout a odpočnout si. Dvě klíčové postavy ve tmě, kde nic nevidíte a nic se neděje, s výjimkou občasného padání sutin a objevování menších požárů v troskách. Cage byl jinak jako herec dobrej, policejní uniforma a hasičská výstroj mu sedla, zdrcený výraz obličeje smíšený s odhodláním také nasadit uměl, ostatní za moc nestáli. Hlavně ženy těch dvou se někdy chovali opravdu nereálně. Na to, že neměli o svých mužích žádné zprávy, tak se chovaly docela vesele.
Rebelové
Docela pěkný film, na který bych se podíval časem klidně ještě jednou. Hlavně ty písničky jsou docela pěkné a jsou dobrým tahounem filmu.
Lords of Dogtown
No to jsem si zase půjčil kravinu. Už si lidi začněte trochu rozmýšlet, kterému filmu dáte vysoké hodnocení a kterému ne, protože tohle je naprostej odpad. Zase tady čtu: "nejlepší film, jaký jsem kdy viděl" (proboha). Brácha odešel od televize po dvaceti minutách s tím, že je to blbost a já to tak po hodině začal pomalu přetáčet na konec, protože se to opravdu nedalo vydržet. Parta vlasatců se poflakuje, občas si zahulí, zajezdí si po ulici, dělaj bordel, pokřikujou na lidi, napadaj je (klidně i policistu), pak zjistí, že se dá jezdit i ve vypuštěných bazénech, začnou lézt do cizích zahrad, najednou jsou hvězdy, začnou se na ně lepit snad všechny holky, závodí na závodech a různých exhibicích a nakonec před titulkama řeknou, kam to každej z nich dotáhl, že jeden z nich ještě dodnes leze do cizích zahrad a jezdí ve vypuštěném bazénu, u druhého jezdil ve škole Tony Hawk, že další z nich zemřel na rakovinu mozku a z toho se mám asi položit. Bezduchý film úplně o ničem a nevím, co všichni děláte z toho, že je to podle skutečnosti. Co je na tom zvláštního, že parta joudů začne jezdit v bazénech, najednou je všichni žerou a jeden z nich onemocní?
Texas Chainsaw Massacre, The
Blbost to je velká, ale koukat se na to ještě dalo. Když jse to viděl poprvé v noci, přibližně před dvěma lety, docela jsem se u toho bál. Samozřejmě i dnes ty napínavé scény trochu působí, ale stejně si po chvíli vždy řeknete: panebože to je ale kravina. Už jen ta scéna, jak ta holka nožem zabije svého kamaráda, ještě k tomu na jeho vlastní požádání, aby mu ukončila utrpení. No, hodnocení v recenzi je přesné, takže 30%. Ještě dodám, že se mně tam hodně líbil ten vrzavý zvuk, který byl použit k začátku a ke konci filmu, ten se opravdu povedl a naháněl trochu mráz po zádech.
Village, The
Od Shyamalana jsem zatím viděl pouze dva filmy, Znamení a tohle. Když to srovnám, Znamení je samozřejmě nesrovnatelně silnější zážitek. Když jsem koukal na Znamení v televizi, po skončení jsem měl okamžitě chuť to vidět ještě jednou. Kdyby to tehdy dávali po sobě dvakrát za sebou, klidně bych to udělal. U tohoto filmu jsem pomyšlení na další zhlédnutí vůbec nedostal a docela jsem se nudil. Film mě sice neustále udržoval v takovém mírném napětí z toho, co v tom lese opravdu je a co se stane, ale podruhé už by tomu tak jistě nebylo. A to i přes pár překvapivě se vyvíjejích událostí a napínavých scén.
Cabaret
Kabaret
Na muzikály moc nejsem, ale tak celkem to šlo. Hlavní herečka byla úžasná, snad jenom kvůli ní jsem se na to vydržel koukat až do konce a Oscara a další ocenění si určitě zasloužila. Hudba se docela příjemně poslouchala, občas nějaký ten humor, takže 70%
Reservoir Dogs
Reservoir dogs
Perfektní drsná jízda staršího bráchy filmu Pulp fiction. Je opravdu těžké posoudit, jaký film je lepší, jestli P.F. nebo tohle, ale z tohohle je cítit něco, co z P.F. ne. Něco zábavnějšího a drsnějšího, možná jiná, lepší atmosféra. Mně se to teda líbilo víc. Prostě na to, že je to jeden z prvních filmů Quentina, fakt paráda. Ty tolik opěvované Tarantinovské dialogy mně tady přišly mnohem zábavnější než v P.F. a hlášky tu byly taky skvělé. Už jenom ten začátek filmu, kde rozebírali téma "proč dávat spropitné", bylo podobné jako začátek Pulp fiction, kde rozebírali téma "přepadávání restaurací". Nebo rozdělování krycích jmen podle barev bylo také super. Prostě pro fanoušky Tarantina je to stoprocentní lahůdka a tím pádem i jasná volba.
Perfect World, A
Nedokonalý film
Těžko říct proč, ale filmy, které režíruje Clint Eastwood se mně prostě nelíbí a můžou mít konec jakkoliv smutný a dojemný. Už Nesmiřitelní, Dolarová baby, vesmírní kovbojové atd. mě prostě neoslovily. Jeho filmy jsou dlouhé a nezáživné, i když se v nich občas obeví nějaký ten humor, který stojí za to. Na dokonalý svět jsem se těšil, protože jsem si myslel, že jsem to ještě neviděl. Když jsem si ale uvědomil, co je to zač, tak jsem byl zklamaný. Už jenom to, že si nepamatuji, jestli jsem to už viděl nebo ne, ukazuje, že ten film je opravdu nezáživný a nudný. Kevin Costner byl dobrý, Clint jako herec taky šel a pro roli šerifa byl jako dělaný. Ta ženská, ta psycholožka mně nesedla vůbec. Nevím, na co v tom filmu byla, protože jako ozdoba pro mužské oko v žádném případě neposloužila.
Casino Royale
Craig je velmi dobrý nástupce Brosnana. Nevím, kvůli čemu se někomu nelíbí. Nevím, jak je Bond popisován v knižní předloze, občas se ale dozvím, že Bond nemůže mít modré oči a blond vlasy, ale to je snad blbost, ne? Možná se jednou dočkáme, že bude Bond černoch, ale to už by asi opravdu fanoušci nepřijali:) Takže Craig je vynikající, děj filmu až za moc nestojí. Hodně mně chyběla pořádná automobilová honička. V tomhle filmu se Bond s Astonem moc neprojede a když už, tak ho hned rozfláká. To, že film popisuje Bondův začátek, byl dobrý nápad a to, že mu odpustili ty moderní vynálezy, jakým je neviditelné auto, tak to taky. Alespoň Bond na chvíli vyšel ze stereotypu. Stejně to ale nakonec zase sklouzne k tomu, že Bond bude vystřelovat rakety z hodinek a tak.
Shadows and Fog
Kovboj Woody
Dalo se. Allen točí zvláštní filmy a tohle je zvláštní filmová komedie se třemi výrazněji vtipnými scénkami. První v kostele, druhá v hospodě, třetí v bordelu, kde Kleinman na otázku: Co si myslí o Bohu, odpověděl: "Vím, co si o tom myslím, ale nemohu najít ta správná slova k vyjádření. Až se opiju, pokusím se vám to alespoň zatančit." No docela příjemný film, ale v době dnešních moderních filmů na něj cíleně narazí asi opravdu jen nějaký hledač filmových lahůdek, nebo náhodou někdo, kdo zjistí, že na ostatních kanálech dávají samé blbosti a tohle by mohl zkusit. Stejně jako jsem to zkusil já. S odstupem času mám velkou chuť si tento film zopakovat. Přeje jen mně utkvěl v paměti a doporučuji ho.
War of the Worlds
Tripodi v akci
Tak tento film mě v době uvedení nějak zvláštně obešel velkým obloukem. Na to, že má ten film tak pěkný název, který budí velká očekávání, jsem o něm nikdy moc neslyšel a nečetl. Čekal jsem nějaké zuřivé, masivní a velkolepé bitvy podobně jako ve Star wars, nebo tak. Vůbec mně ale nakonec nevadilo, že tam toto chybí a v případě nějakého útoku je to vždy v malém, nebo alespoň menším rozsahu a film se zaměřuje spíše na lidi, než na boj. Během a po prvním zhlédnutí jsem si říkal, že je to celkem slabé, ale zároveň jsem hned věděl, což je docela zvláštní, že to budu chtít vidět ještě jednou a vychutnávat si znova reakce lidí na nečekaného nepřítele, jeho útok a atmosféru stavu nouze. Tripodi mně stejně jako Equilibrium opět připomněli hru Half-life 2, kde byly ty samé potvory, akorát se jmenovaly Strideři.(btw. docela pěkná fuška je zabít) Opravdu i ten styl pohybu byl totožný. Jestli mě ale něco výrazně překvapilo, tak to byl happy-end na konci. (kdo nechce prozradit konec, ať nečte dál) To, že se nakonec setká s ženou v Bostonu by ještě šlo, i když je to také na pováženou, ale že z baráku vyleze i Robbie, to jsem opravdu nečekal. Jinak dobrý film./// O několik týdnů později: připisuji ještě, že film ve mně s odstupem času opravdu dovytvořil celkem hluboký dojem a stěží se ovládám, abych nezměnil hodnocení na 90%, ale dobře napíšu to jen tak sem. 85% a je to špičkový film:) Určitě lepší než film Minority report, který ve mně takový dojem nezanechal. Dobře, nakonec dám fakt 90%
Crime of the Century
Oběť
Opět se můžeme dohadovat, do jaké míry je tento příběh natáčený podle skutečnosti, ale způsob jednání této mašinérie byl vyobrazen tak, jak to s největší pravděpodobností asi bylo. Výslechy typu: Neviděl jste ho, ale vyloučit to nemůžete. Děkujem, to nám prozatím stačí. Navádění, přemlouvání, ovlivňování. Herecké výkony nebyly až tak dobré a přesvědčivé, ale dalo se. Nějaký hlubší dojem to ve mně nazanechalo, takže průměr.
MXP: Most Xtreme Primate
Šimpanz na svahu
Názor na film o šimpanzech.(Mimochodem můj stý jubilejní názor.) Dlouho jsem neměl odvahu si to pustit, až do teď. Ani nevím, jak se to ke mně dostalo. U tohohle se může bavit buď pětileté dítě, šimpanz, nebo někdo totálně zhulenej. Tím nechci říct, že to je pro děti špatný film. Nic dobrého kromě zábavy ale dětem nepřinese. Žádně zvláštní ponaučení nebo tak něco. Když jsem ale viděl tu opici na snowboardu, zákonitě jsem si samozřejmě vzpomněl na Snowboarďáky s Kotkem a Mádlem. To mě trochu rozesmálo, tak tomu dám 20 a kdo nemá rád Snowboarďáky, může zkusit tohle:)