Neutral Coloured
Memoirs of a Geisha
Gejša
Inu, co se týče tohoto filmu, tak se bohužel musím přiznat, že nenaplnil má očekávání. Četla jsem knihu a pokládám ji za velmi zdařilé dílo plné emocí, které ukazuje citlivým způsobem, jak člověk musí leckdy obětovat lásku a štěstí pro práci a peníze... želbohu, film nic z toho neobsahuje. Jedná se o navoněnou, příjemně vypadající skořápku bez jakéhokoliv jádra s dobrými herci, kteří ale nedostali dostatečný prostor pro předvedení svých schopností. Ziyi Zhang sice působí hlavně na začátku filmu nesmírně nevinně, ale tím její podobnost s opravdovou Sayuri končí, podobně je tomu tak bohužel i u Michelle Yeoh v roli Mamehy. Zato Gong Li alias Hatsumomo odvádí - v rámci možností - velmi přesvědčivý výkon. Škoda toho, že se natočení filmu ujali Američané. Kdyby připadl do rukou Japoncům, věřím, že by dostál kvalitě knižní předlohy, takto ale bohužel pokulhává daleko za ní a nezachrání to ani krásné prostředí, kostýmy a hudba.
Death at a Funeral
I pohřeb může být zábavný...
Mám ráda černý humor a tento film jím přímo přetéká, zvlášť na konci. Film obsahuje spíš drobné vtipy, které se ale časem spojí a začnou důrazně naznačovat, že pokud brzy hrdinové nespojí své síly, stane se něco velmi nepříjemného. Herci odvádějí poměrně příjemné, civilní výkony, já osobně se přiznám, že mě nejvíce zaujal Alan Tudyk v roli Simona. Zamrzelo mě na druhou stranu, že se i tento film nevyvaroval některých - řekněme, poněkud uvolněnějších scén - které, alespoň dle mého názoru, jsou téměř nechutné a bohužel mi vzdáleně připomínají ony neblaze proslulé teenagerské americké komedie. Naštěstí se tento pocit objevil během filmu sotva dvakrát a mnohokrát víc jsem se u něj zasmála, takže v celkovém shrnutí se jedná o milou podívanou s britsky inteligentním (až na těch pár karambolů) duchem.
I Am Legend
I Am Legend
K tomuto sci-fi filmu mě vysloveně dotáhl můj otec. Jelikož jsem nikdy předtím žádný film s Willem Smithem neviděla, nevěděla jsem, co očekávat. Po skončení filmu to již bylo jasné. Relativně příjemný film - na jedno podívání.
Nejvíce se mi zamlouvá část filmu, která nám ukazuje Nevillův osamělý život v pustém New Yorku. Will Smith ztvárnil duševní labilitu opuštěného vědce velmi přesvědčivě. Poté, co se ale na scéně objevili mutanti, se vše nějakým záhadným způsobem začalo kazit. Správná reakce by nejspíš byla, že by se člověk při pohledu na ně měl začít bát, já jsem se začala smát. Sekvence, ukazující nám, co vedlo k vylidnění New Yorku, nebyly špatné, ale jejich zasazení do filmu mi přišlo příliš násilné, stejně jako náhlé zjevení se hnedle dvou přeživších lidí. Na to, co si mám myslet o konci, jsem dodnes nepřišla. Líbí se mi na jednu stranu, že film neměl vyslovený happy-end, na druhou stranu si tvůrci mohli odpustit heroický syndrom a hlavní hrdina filmu mohl zemřít méně impozantní smrtí. O úplném konci filmu a Annině proslovu se již raději nezmiňovat, to mi přišlo úplně vytržené z jeho atmosféry. Zato se mi líbil způsob, jakým tvůrci zbavili New York všech lidí a dodali mu značně ošuntělý vzhled, který působil poněkud depresivním dojmem.
Hibernatus
Hibernatus
Tento film mám vcelku ráda, byť se většina fanoušků Funese shodne na tom, že má na svém hereckém kontě i mnohem lepší kousky. Částečný podíl na mém hodnocení má i fakt, že Hibernatus byl první film s Louisem, který jsem viděla v originálním znění. František Filipovský byl sice nesmírně schopný dabér, ale originál je originál... Film je poměrně zábavný, já sama jsem se párkrát zasmála a přiznám se, že nejraději mám scénu, kdy Hubert poskakuje před Paulem a povykuje: "Její jméno je Edmée, Edmée, Edmée, Edmée..." Líbí se mi, že v tomto filmu dostali příležitost ukázat co umí i jiní herci (zvlášť Claude Gensac, která Funesovi zdatně konkuruje) a jen mezi námi, konec filmu nemá chybu.
Interstate 60
Dálnice splněných přání...
Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, který má zároveň to štěstí v neštěstí, že zůstal skryt širší společnosti... Myšlenka filmu je velmi zajímavá, vždyť kdo by si kdy nic nepřál? Zpracování taktéž, vlastně jde dost o "road movie," ale to nic nemění na faktu, že film obsahuje mnohdy zajímavé situace a vtipné narážky (především na americkou společnost přecpanou právníky a absurdními žalobami - "Žaluje vás, že jste mu přejel kočku před dvěma týdny. - Ale já jsem tu před dvěma týdny vůbec nebyl! - Já vím. A on nemá kočku. Nesnáší je.") Co se týče hereckého obsazení, tak musím pochválit Garyho Oldmana, který poněkud sarkastického pana Granta hraje bez chybičky a stejně Christopher Lloyd (můj oblíbenec) alias Grantův bratranec, předvádí další skvělý výkon. Mladší herci mi vedle nich přijdou jako slabý odvar, ale to je snad jediné miniaturní mínus na tomto skvělém a poučném díle.
Casanova
Casanova
Naštěstí jsem byla ještě před puštěním tohoto filmu varována, že se historických reálií nijak extrémně nedrží a tak jsem se jimi příliš nezabývala a raději jsem si film vychutnávala bez hlubšího zamyšlení se nad jednotlivými scénami.
Více se mi líbila první polovina filmu, kdy Casanova působí jako historický film a ne jako americká komedie, byť zasazená do minulosti. Z hereckých výkonů se mi nejvíce zamlouvá Jeremy Irons alias inkvizitor Pucci a Oliver Platt v roli Papprizzia. Ale i Heath Ledger nehraje Casanovu nejhůř, takže se nakonec jedná o vcelku milou podívanou, vhodnou, když se člověk chce uvolnit. Mimojiné musím pochválit kostýmy a leckdy i kameru. Co bych zato filmu vytkla, jsou některé přehnané scény (např. honitba na Casanovu a Francescu těsně před koncem filmu, či právě poněkud nasládlý konec). Ale v celkovém shrnutí se mi film - na jedno, dvě podívání - líbil.
Cypher
Cypher
Režisér filmu Vincenzo Natali je mým oblíbencem, a proto jsem se na Cypher velmi těšila. Nutno říci, že mě nezklamal.
Námět filmu není žádnou novinkou - zabývá se špionáží. Tím ale pro mě jeho podobnost s ostatními filmy končí.
Velice se mi líbí styl kamery - nezabývá se příliš otevřenými prostranstvími, ale soustředí se spíše na detaily. Působivá je propracovanost filmu - i u zdánlivě nepodstatných detailů se později ukáže, že mají svůj význam.
Co se týče herců, film je poměrně "one man show", tj. že spočívá hlavně na výkonu jednoho herce. Tím hercem je zde Jeremy Northam, kterého možná znáte ze seriálu Tudorovci. Já osobně jsem o něm nikdy předtím neslyšela, ale jeho přeměna ze stydlivého muže v sebevědomého agenta byla velmi věrohodná. Lucy Liu v roli tajemné Rity Foster mu zdatně sekunduje (možná nejen to), a také musím upozornit na Davida Hewletta (další můj oblíbenec, možná ho znáte ze seriálu Stargate Atlantis, či z filmu Kostka), který se objeví pouze na pár minut v epizodní roličce strážce Trezoru, ale scénu s ním bych myslím právem označila za jednu z nejlepších ve filmu.
Jediné, co se mi tak nezamlouvá, je poměrně předvídatelný konec. Já sama jsem pravý stav věcí odhadla již asi 20 minut předtím, než se vše rozuzlilo a film dospěl ke svému vyvrcholení. Škoda, nebýt toho, jednalo by se o velmi kvalitní sci-fi film.
Bridget Jones's Diary
Deník Bridget Jonesové
Na tento film jsem se původně plánovala podívat pouze kvůli mému oblíbenci, Colinu Firthovi a neočekávala jsem nic jiného, než těžce průměrnou (ne-li podprůměrnou) typickou komedii s předvídatelným (a jak jinak, než šťastným) koncem. Jsem ráda, že jsem se spletla.
Film mi nabídl zajímavý pohled na svět třicetileté ženy, která má nadváhu, neperspektivní práci a ví (neboť jí to okolí dává patřičně najevo), že její biologické hodiny již tikají. Film v sobě má řadu vtipů, které - díkybohu - nejsou kýčovité. Co se týče herců, tak Renée Zellweger, Hugh Grant a Colin Firth hrají dobře a realisticky. Vhodně zvolená hudba podbarvuje leckdy již dostatečně napjatou atmosféru. Nemám námitky a dávám 60%.
Girl With A Pearl Earring
Dívka s perlou
Hm... dřív jsem tento film zbožňovala, ale poté, co jsem si přečetla knihu (její autorkou je Tracy Chevalier, jen pro zájemce) se můj pohled značně změnil a nyní je spíš skeptický. Knižní předloha je plná emocí, které se bohužel nepodařilo do filmu v plnější míře přenést a také nám nádherně ukazuje vývoj lásky a úcty Griet k Johannesovi, čehož se ve filmu nedočkáme. Ale abych jen nekritizovala, Colin Firth nehraje špatně (i když si myslím, že má na víc) a to samé platí pro Scarlett J. Některé obrazy filmu jsou velmi působivé, ale pod nimi je bohužel - alespoň to tak vidím já - emocionální prázdnota, kterou nedokázaly z větší části zaplnit. Ale protože knihu miluji, nemohu tento film ohodnotit hůř než na 70%, byť bych chtěla.
Dog's Breakfast, A
Dog´s breakfast
Dog´s breakfast je film, u kterého se obávám, že nic neřekne tomu, kdo nezná Stargate Atlantis. Naštěstí ji zná poměrně hodně lidí, a tak se i tento film těší v rámci možností velké oblibě, byť se odehrává jen na jednom místě.
Film v sobě má onen černý humor, který tak zbožňuji ("Where´s Ryan? - He´s bushed.) a při některých scénách jsem již nedokázala udržet vážnou tvář. Kamera lehce kolísá, ale když vezmeme v úvahu, že jde spíš o amatérský film, nemůžu jí nic moc vytknout.
Herecké výkony - herců je ve filmu všehovšudy sedm (osm, když počítáme Marse). Hlavní roli má David Hewlett (Patrick), který se jí myslím zhostil se ctí a hraje mnohem lépe, než třeba právě v SGA, kde příliš prostoru k předvedení svých hereckých schopností nedostal. Jeho sestra - Kate Hewlett - také nehraje špatně a celý trojlístek doplňuje i Paul McGillion v roli Ryana. Za zmínku mimojiné stojí i Christopher Judge, který si ve filmu střihne spíše cameo roličku a samozřejmě Mars.
Konec filmu je poměrně předvídatelný, ale to nic nezmění na tom, že Dog´s breakfast je milá, černá komedie o tom, jak...no, to už se podívejte sami.
Charlie And The Chocolate Factory
Továrna na sladké podívání
Továrnu na čokoládu mám ráda. Možná kvůli hereckému výkonu Johnnyho Deppa, který je, jako mírně poťouchlý a excentrický Willy Wonka, naprosto skvělý. Dále zde exceluje Christopher Lee v roli Wonkova otce. Velkým plusem filmu jsou scény v burtonovském stylu. Třeba když otec zubař pálí sladkosti svého syna, či jejich opětovné shledání po velmi dlouhé době. Ještě se mi líbilo zpracování továrny a "vytvarování" některých charakterů (např. namyšlená Veruca, nenasytný Augustus atd.)
Jediné, co se mi na tomto filmu nelíbí, jsou některé zdlouhavé scény a to hlavně písničky Umpa-Lumpů. Ovšem Johnnyho tanečky neměly chybu a i ty písničky se s nějakou čokoládou v ruce na zakousnutí přečkat dají.
Stardust
Pozorujeme hvězdy...?
Hvězdný prach je vcelku dobrý film. Taková milá fantasy pohádka pro dospělé. Z hereckých výkonů bych chtěla upozornit na Michelle Pfeiffer jako zlou čarodějku dychtící po srdci hvězdy, Roberta de Niro alias kapitána Shakespeara a líbil se mi i herecký výkon představitele prince Septima. Z jednotlivých scén se mi kupodivu nejvíc líbí ta, kdy 97 let starý hlídač zdi zmlátí Tristana, aby se za ni nedostal.
Takže, až na pár slabších momentů a nudnějších dialogů je Hvězdný prach dobrý film, který má cenu vidět - a to možná i víckrát.
Dog Soldiers
Nesmysl
Tento film je vyloženě uspávací. Během patnácti minut jsem u něj málem usnula. Možná za to mohou debilní dialogy či scény, které byly již stokrát v jiných filmech. Za to, že je to nízkorozpočtový film, dávám 10%.
Just Like Heaven
Just like heaven
Film A co když je to pravda? se mi vcelku líbil, i když filmům tohoto žánru zrovna neholduji. Herecké výkony hlavních představitelů mi přišly jakžtakž dobré, i když ani jeden z nich není mým oblíbeným hercem. Vtipy ve filmu ujdou, některé scény na mě sice byly hodně přeslazené, ale přece jen má jít o romantickou komedii. Konec se mi zdá už hodně kýčovitý, ale samozřejmě, že to muselo skončit dobře, jinak by to přece nešlo.
Akorát jsem moc nepochopila to, proč originální název filmu Just Like Heaven přeložili jako A co když je to pravda?
Amadeus
Amadeus? Rovná se geniální...
Jelikož je Amadeus mým nejmilovanějším filmem, odpustím si tentokrát objektivní hodnocení. I když jsem se na něj podívala prve kvůli zvědavosti, jakýže byl vlastně ten vztah mezi Mozartem a Salierim, tak jsem se do něj zamilovala i přes to, že jde o fikci.
Na filmu oceňuji herecké výkony, působivé prostředí a nádhernou hudbu, především Mozartovu, ale i od Salieriho je zde něco k poslechu. Ze scén mě nejvíce zasáhly dvě: jak Salieri přichází v převleku za Mozartem a objednává si u něj Requiem a Mozartova smrt s následným pohřbem.
Geniální film je pro mě ten, který mě zaujme, donutí mě na sebe nezapomenout a dožene mě k slzám. To vše Amadeus dokázal a těch 100% mu oprávněně náleží.
Goya's Ghosts
Goyovy přízraky
Když jsem tento film viděla poprvé, nedodívala jsem se, neboť mě nebavil a ztrácela jsem se v něm. Poté jsem si ale přečetla knihu a jak jsem film viděla podruhé, již se mi zalíbil.
Z hereckých výkonů se mi nejvíce líbí Goya, kterého si sice představuji jinak, ale Stellan Skarsgard je v jeho roli odzbrojující stejně jako Javier Bardem alias Lorenzo. Akorát Natalie Portman se mi zde příliš nelíbí, ať už jako Inés či Alicia.
K ději mám nicméně výtku. Mám pocit, že Forman nedokázal z knižní předlohy "vytěžit" vše, co by mohl. Ale budiž. Nicméně, nejvíce mi na ději vadily skoky mezi scénami. V jedné chvíli vidíme Goyu, jak maluje obraz a v následující chvíli se po louce ženou vojáci. Měla jsem chvílemi problémy se zorientovat, i když jsem přečetla knihu. Zato závěrečná scéna je nádherná. Inés jde s mrtvým Lorenzem ulicí, chlapci zpívají písničku o smrti a Goya ji tiše následuje... Škoda všech chybiček, co tento film má. I přes ně je ale dobře natočen. Bohužel u mě nedosahuje reputace třeba zrovna Amadea.
Zathura: A Space Adventure
Trapné
Zathura je prostě vesmírné okopírování Jumanji. Některé efekty ujdou, ale tento film se mi vůbec nelíbí a považuji ho za pitomou pohádku. Jednou jsem se na něj podívala, a už takovou hloupost neudělám. Jsem možná krutá, ale opravdu není v mých silách dát tomuto filmu víc než 20%. Když dva dělají totéž, není to totéž. To na tento film sedí skoro dokonale, jen bych to trochu upravila.
Zítra to roztočíme drahoušku...!
Podařená česká komedie...
České komedie z této doby jsou snad nejlepší. Nicméně...chvílemi mi film připadal nudný, ale na druhou stranu, takových chvílí nebylo zase takové enormní množství, než aby to tuto komedii shodilo. Herecké výkony jsou dobré, jen se mi nezamlouvá zahrání neteře Bartáčkových. Zato děda Novák(František Filipovský) je skvělý. Dávám 70%. Jedna z menších perliček české filmové scény.
Andělská tvář
Byla jsem překvapena...
Viděla jsem tento film před několika lety a hrozně se mi líbil. Tak, když jsem zjistila, že ho vysílají znovu, chtěla jsem ho opět shlédnout. Vydržela jsem prvních 20 minut, během kterých jsem málem usnula a poté jsem to vzdala. Andělská tvář mi přijde naprosto nezáživný film, nudná zápletka, špatně obsazení herci... možná by ještě chvílemi ušel Filip Blažek coby hrabě Raoul de Mornay, ale spojení Kuklová+Pomeje mě přímo bilo do očí. I když měl Troška asi v plánu ukázat nám film, kde něžná květinka nakonec skončí v náručí podivného zdánlivého vyvrhela, já jsem to prostě neudýchala. Dávám 10% za kostýmy, ty byly docela povedené, ale jinak bych si to nepustila, možná jako kulisu, ale...
Back To The Future
Kouzlo starých časů...
tomuto filmu rozhodně nechybí. Líbí se mi, že před více než dvaceti roky někdo dokázal natočit tak kvalitní film. Oceňuji výkon Christophera Lloyda coby Dr. Emmeta Browna. Michael J. Fox(Marty McFly) si podle mého názoru také ostudu v tomto filmu neudělal. Také se mi líbí herecký výkon Martyho rodičů(až na mladého George Mc Flye), zato mi jako naprostý propadák přijde Jennifer, která tam zase ale nehraje tak velkou roli(zatím), takže hereckému obsazení dávám jedničku s pár drobnými šrámy.
Námět je to mnohokrát propíraný, sic v BTTF působí opět originálně. Nebudu se už dále rozepisovat, dávám 90%. Tento film se mi vryl do paměti a hned tak nezmizí. P.S. památná je pro mě věta: "Are you chicken?" Biff Tannen je vynikající (zápornější) postava.
Nutty Professor, The
...
Inu... po shlédnutí tohoto filmu jsou mé první dojmy poněkud rozpolcené. Pokud bych se vysloveně nudila, tak bych se na to i podívala znovu, ale jinak ne. Je to taková ta typická americká komedie, byť s docela dobrým hercem. Jediné, co se mi tam líbilo, byly ty masky. Párkrát jsem se i zasmála, ale prostoduché komedie s rádoby zápletkou nejsou nic pro náročnější diváky. Dávám 20%.