Bella
Idiocracy
Nejlepší na Absurdistánu je, že se odehrává v budoucnosti. To mám totiž ráda. Taky je dobré, že hlavní roli hraje Luke Wilson. Toho mám totiž taky ráda. A pak je bezva, že to není komedie bez vtipů. A dokonce má pár dobrých i když pitomých. Hned úvodní scéna, kde se vysvětluje proč jsou všichni v budoucnu idioti, je bezva. Taky stroj času se povedl. Pro mě lehce nadprůměrná komedie, takže 60 %.
Stranger Than Fiction
Na téhle komedii se mi nejvíce líbil Will Ferrell. Je celkem nezvyk vidět ho v jiné než bláznivé komedii. Podle mě byl skvělý, ale nikdy bych netušila, že se bude na plachého auditora tak hodit. Miluju, kdy je ve filmu vypravěč a v tomhle případě na tom byl film založen. Obsazení je perfektní. Emma Thompson je bezvadná a Meggie Gyllenhaal je roztomilá. Jedině mi tu snad trochu vadila Queen Latifah. Mohli vybrat někoho serióznějšího.
Persuasion
Upřímně neznám moc filmů podle knih Jane Austen, které by se mi nelíbily. A ani Persuasion není výjimkou. A to mi přijde oproti některým dost odlišný. Co nemám ráda, je když se film nedrží předlohy. Tady je to naštěstí minimální a to je film tak krátký. Právě stopáž bych možná vytkla. Klidně mohl být o polovinu delší a nemuseli se některé scény vynechat a hlavně se mohla závěrečná a velmi důležitá scéna natočit, tak jak se odehrála v knize. Protože ten běh Anne Elliot mi nepřišel jako šťastné řešení. Ale pojďme k pozitivům. Nejlepší je asi hudba, která mě dostala už při první scéně. Myslím, že hudba je zde nejvydařenější, co se týká Austen filmů (možná až na televizní Rozum a cit). A pak obsazení – nejlepší je asi Antony S. Head jako otec. On si tu roli starého narcisa náramně užíval. A já jsem si zase díky němu užívala film. Ale taky díky hlavní dvojici Sally Hawkins (na které ale tvůrci odbyli šaty - někdy spíše vypadala jako služebná) a Rupertu Penry-Jonesovi. Persuasion je film, na který se dívám velmi často a patří k mým nejoblíbenějším a myslím, že je to solidní zpracování knihy.
The Boat That Rocked
Piráti na vlnách mě zajímali hlavně kvůli režisérovi a scénáristovi v jedné osobě Richardu Curtisovi. Upřímně, námět mi zase tak zajímavý nepřišel a tak trochu jsem se bála, že to bude nuda. Ale nebyla. Na předchozí Curtisovu komedii Láska nebeská to sice nemá, ale jinak je to velmi zdařilý snímek. Největší zásluhu na tom má scénář a taky samozřejmě obsazení. Bill Nighy, Phillip Seymour Hffman, Nick Frost, Chris O'Dowd, Katherine Parkinson to je prostě skvělá parta. Nejvíce mě potěšili poslední dva. Chyběl už jen Richard Ayoade. Pro mě to tedy není žádné zklamání a jsem zvědavá, co bude dál.
Watchmen
Jsem už celkem přesycená filmy o superhrdinech, takže jsem si Watchmen pouštěla s nevelkým nadšením. Bohužel tahle nálada mi vydržela po celou polovinu filmu, pak jsem to už nevydržela a vzdala jsem to. Nemyslím, že je námět špatný, určitě i komiksová předloha bude kvalitní a originální. Ale na mě je tenhle snímek podán moc zdlouhavě, nudně a taky drsně. Tady superhrdinové nejsou naprostí klaďasové, není tu rozděleno dobro a zlo – tedy jako v životě. A to se mi nelíbilo. Já chci hrdinu, který má nějaké chyby, ale ne takového, který chce znásilnit svou kolegyni či zastřelí těhotnou ženu. To na mě bylo trochu moc. Jediná pasáž, která se mi líbila, je ta, kdy dr. Manhattan vypráví svůj životní příběh. Škoda že film nebyl spíš v tomhle duchu. Mně se sice Watchmen nelíbili, věřím ale, že si najdou spoustu vděčných diváků.
Harry Potter and the Half-Blood Prince
Šestý díl Harryho Pottera jsem moc vidět nechtěla. Bála jsem se totiž, že mi pokazí čtení knížek jako předešlé díly. Stejně jsem to ale nakonec riskla, protože jsem byla zvědavá, jak se nejnovější díl povedl (nebo spíš nepovedl). Kdybych neznala knižní předlohu (a nebyla její věrná fanynka), zřejmě by se mi film líbil, i když bych ho asi nepochopila. Nejvíce se mi nelíbily herci nových postav, kteří vůbec nesplňovali mé představy (nejhorší byla Narcissa, Naomi Watts by byla stokrát lepší), ale vím, že tohle nemůžu tvůrcům vyčítat, každý si prostě představujeme postavy jinak. Co se mi dále nelíbilo, byla spousta přimyšlených a ve filmu naprosto nedůležitých scén. Například Harry, jak si domlouvá rande. Tohle by knižní Harry nikdy neudělal. A takových případů tam bylo více. Ještě horší byly scény vynechané. A hlavně závěrečná scéna na astronomické věži měla být jinak. A chyběla tu bitka Fénixova řádu a Smrtijedů. A taky se mi nelíbilo vyřešení vztahu Nymphadory a Remuse. Možná to někomu může připadat nedůležité, ale já jsem v tom prostě hnidopich a na těchto věcích mi záleží. Co se týče herců, konečně jsem viděla Harryho Pottera v originále bez hrozného českého dabingu, takže mi výkony přišly tak o sto procent lepší. Přesto je podle mě z mladých herců nejlepší Tom Felton. Co mě ale vážně naštvalo, byl soundtrack. Dobrá půlka skladeb byla z pátého dílu. A to je hudba na filmech o Harrym Potterovi to nejlepší. Takže až na ty všechny zmíněné výhrady, to byl celkem obstojný díl, avšak bonusy na DVD mě bavily rozhodně víc než film samotný.
Blades of Glory
I když bláznivé komedie s Willem Ferrellem moc ráda nemám, u téhle jsem se celkem nasmála. Jistě, film má dost primitivní a odhadnutelnou zápletku, ale k tomu dost vtipných scén a taky trochu okoření, že se odehrává na ledě. Celkem zvláštní mi připadalo, že první dvě místa v krasobruslení obsadili Američané, ale je to americký film a hodilo se to do zápletky. Takže celkově pohodová komedie, na kterou se člověk může podívat klidně víckrát.
Bedazzled
Smlouva s ďáblem zněla na první pohled nezajímavě, ale po pár minutách jsem si myslela, že to bude celkem fajn film. Nejlepší bylo druhé přání, kdy se hlavní hrdina stane Kolumbijcem. I další přeměny byly vtipné, ale postupně to začalo ztrácet kouzlo. Na mě jednotvárný děj s celkem nesympatickými herci a velmi předvídatelným koncem.
Vanilla Sky
Celou dobu jsem si myslela, že znám zápletku, že je jasné jak facka, že Tom Cruise je prostě cvok, který zabil svou přítelkyni. I tak by to byl dobrý film, ale nijak originální. Jenže rozuzlení mě dostalo. Zjištění, že půlka příběhu je jen lucidní sen, posunula hodnocení filmu hned o 10 % výš. Líbilo se mi spojení dvou mých oblíbených témat děj v budoucnosti a právě zmíněné lucidní snění. V tomto případě mi nevadili dva mí neoblíbení herci Tom Cruise a Cameron Diaz a na druhou stranu si mě nijak nezískala jindy sympatická Penelope Cruz.
X-Men Origins: Wolverine
Na Wolverinea jsem nečetla úplně uspokojivou recenzi a ani celkově ohlasy nebyly nic moc. A tak jsem si říkala, že jestli to bude ještě horší než předešlé díly X-menů, tak to snad ani nechci vidět. Kupodivu mě Wolverine bavil víc než všechny tři minulé díly. Líbilo se mi obsazení. Hugh Jackman si svého hrdinu zase užíval, Will.I.Am mě překvapil, že se tam vůbec objevil a cameo Patricka Stewarta bylo taky milé. Jsem ráda, že ve filmu byly i nějaké ty humorné chvilky – nejvíc mě pobavila padající hlava s laserovým zrakem. Takže bych se klidně podívala na nějaké pokračování.
Twilight
Šílenství okolo knih S. Meyer mě naprosto minulo. Proto jsem ani netoužila vidět první film, odradily mě i kvanta náctiletých fanynek dychtících po Edwardovi. Nakonec jsem se rozhodla podívat, abych mohla být objektivní. Ale musím přiznat, že jsem byla připravená hlavně kritizovat. Po zhlédnutí filmu jsem byla celkem hodně překvapená. Čekala jsem totiž, že to bude hlavně přeslazená romantika, ale spíše je to jen hodně nudný film. Alespoň v první hodině se nic moc nestalo. Dialogy mezi Bellou a Edwardem byli někdy neúnosné. Ale v druhé půlce se to konečně rozjelo, byla tam nějaká akce, že se konečně přestala pozastavovat nad Edwardovou třpytivou pletí, nad jeho turbo během atd., všechno tohle mi připadalo trochu ujeté a směšné. Ale moc se mi líbila hudba a taky po vizuální stránce je film hezký i když trochu kýčovitý.
Robin Hood: Prince Of Thieves
Alan
Když jsem se nedávno na Robina Hooda dívala, nemohla jsem uvěřit, že je to skoro stejně starý film jako já. I po těch letech je to jeden z nejhezčích snímků, které znám. A exceluje po všech stránkách, ať už se jedná o výpravu, hudbu, humor, romantiku či herecké výkony. Nejlepší je bezpochyby šerif z Nottinghamu. Skvěle napsaná role na skvělého herce Alana Rickmana. A dál samozřejmě Kevin Costner, Morgan Freeman a Christian Slater – prostě super obsazení. Na Králi zbojníků se mi líbí opravdu každá scéna a myslím, že se mi bude líbit i za dalších osmnáct let.
Oněgin
Oněgina jsem chtěla vidět bezmála už 5 let, ale pořád se mi nějak nedařilo. Byla jsem dost zvědavá, jaký vznikne film z romantického díla, kde je dost jednoduchá zápletka. Myslím, že se to vydařilo. Děj je sice opravdu prostý, ale výkon Ralpha Fiennese a Liv Tyler jsou procítěné a opravdu povedené. U obou to byl dobrý výběr; Ralph mi nikdy nebyl tak sympatický a Liv se na krásnou a tajemnou Taťánu opravdu hodila.
The Proposal
Děj filmu je jednoduchý, ohraný a jako ve většině romantických komedií lehce předvídatelný. Klišé je téměř na každém kroku a scéna, kdy Margaret mluví na svatbě k celé rodině a přiznává se, už tu taky byla. Ale stejně jsem z kina odcházela spokojená. Sandra Bullock je ještě stále dobrá komička a do takovéhle romantické komedie se prostě hodí. A když pominu všechna ta klišé, najde se tam i spousta humorných scén.
Underworld: Rise of the Lycans
Pro mě určitě nejpovedenější díl, a to hlavně proto, že měl nějakou zápletku a nebylo to jen o masakru mezi upíry a lycany. To, že se film odehrává ve středověku, určitě pomohlo – líbilo se mi to více bez těch moderních zbraní jako v prvním a druhém díle. Líbil se mi i milostný vztah mezi Lucianem a Sonjou a zase jsem obdivovala Billa Nighyho, který byl pro roli Viktora jako stvořený a jako přísný otec-upír byl dost drsný. Škoda že tam neměl více bojových scén. Jsem spokojená i se zakončením, kdy se vlastně dostáváme zase na začátek.
My Blueberry Nights
Film s moc hezkým názvem, ale s dějem je to bohužel už horší. Zápletka je dost předvídatelná a celý děj mi přišel nezáživný a celkem o ničem. Hlavní hrdinka mi však byla hodně sympatická a možná kdyby tam bylo více scén s ní a s Judem Lawem, dopadlo by to lépe.
Hole, The
Už úvodní scéna mi připadala celkem děsivá, a tak jsem se těšila, co bude dál. Nejděsivější z celého filmu byla asi hlavní hrdinka – psychopatka, která šla za svým doslova přes mrtvoly. Jak to skutečně je, jsem tušila už v půlce filmu, ale ani tak příběh neztratil na napínavosti. Trochu nešťastné byly způsoby smrti těch tří; tedy smrt Frankie byla hrozná a celkem věrohodná, ale ta „rvačka“ kvůli pití mi přišla divná a smrt posledního byla zoufalá. Tvůrci se ho prostě potřebovali zbavit, ale nešli na to moc nápaditě.
Yes Man
Jsem ráda, že si Jim Carrey tentokrát téměř odpustil své typické grimasy. Ty mi totiž většinou vadí a připadají mi spíše trapné než komické. Hlavní zápletka filmu je celkem jednoduchá, ale stejně přináší dost vtipů. Moc se mi líbil Carlův šéf Norm a jeho nadšení pro věc. A taky Allison se svou helmou a zpěvem byla roztomilá.
Blind Dating
Očekávala jsem, že Rande naslepo bude zase jedna z průměrných romantických komedií, ale teď si myslím, že si stojí daleko lépe. Jistě, zápletka je celkem předvídatelná, ale musím říct, že jsem se bavila od začátku do konce. Skvělé byly scény, kdy Danny řídí vlak.
Marley & Me
I když nemám ráda filmy se zvířaty, byla jsem na Marleyho zvědavá. Výsledek? Úplně jiný než jsem očekávala. Myslela jsem si, že to bude spíše střeštěná, roztomilá komedie o neposlušném psovi, ale film zachycuje jen běžný život jedné rodiny, která si pořídí psa a řeší úplně normální problémy jako každý jiný. Takže celkem nudný příběh, který se dlouho vleče a má mít dojemný konec. Ale zase abych jen nekritizovala, tak dodám, že Jennifer i Owen se mi líbili a hezky se k sobě hodili. A zřejmě kdyby obsazení nebylo tak hvězdné, dala bych procent ještě méně.
State of Play
Na odstřel je thriller, u kterého si musíte zapřemýšlet, protože děj je místy komplikovaný. Což nevadí, ale nesmí těch motanic být příliš. Podle mě je to dost napínavý snímek, jen konec mi připadal zvláštní, řekla bych málo efektní. Co se týče obsazení, líbili se mi tu jak Crowe tak Mirren. Ačkoliv nemám ráda Rachel McAdams, tady mi vůbec nevadila. Ale Ben Affleck? Hrůza! Podle mě by měl zůstat u svých romantických komedií a Armageddonu a u podobných filmů. Vůbec jsem mu toho kongresmana nežrala a věřím tomu, že Edward Norton by byl v této roli věrohodnější.
Thank You for Smoking
Vtipná a originální komedie, která se vyhýbá jakýmkoli klišé. Líbil se mi hlavní tahoun filmu Aaron Eckhart, který se na roli lobbisty skvěle hodil a taky jeho dva kamarádi byli ve filmu nepostradatelní a rozhovory s nimi jsem na snímku ocenila nejvíce.
Bridget Jones's Diary
Brilantní!
Tenhle snímek je už klasika mezi romantickými komediemi a myslím, že patří k těm velmi, velmi nadprůměrným. Co je asi na téhle komedii nejlepší? Osobitý britský humor a ztřeštěná hlavní hrdinka, která se tak liší od typických hlavních postav v podobných filmech. Dál se mi líbí inspirace z mé oblíbené knihy Pýcha a předsudek a ze všeho nejraději mám Colina Firtha, do kterého jsem se zamilovala, když jsem tenhle film viděla poprvé. A musím říct, že v tomto případě se mi více líbí filmová podoba než ta knižní.
Premonition
Brak
Zajímalo by mě, proč má Sandra někdy tak blbý čuch na filmy, když je to dobrá herečka. Tenhle byl snad jeden z nejhorších, kterých jsem s ní viděla. Děj tak předvídatelný (a okopírovaný z jiného filmu), že jediné, co jsem neodhadla, bylo, zda ten její manžel přežije či nikoliv. K tomu se hlavní hrdinka chová dost hloupě, jako by byla úplný idiot. Zřejmě měl tenhle film udělat dojem a šokovat rozuzlením, to mě však minulo.
Star Trek
Skvělé
Nejsem skalní fanoušek Star Treku; znám jen velmi povrchně dva seriály a o Kirkovi a Spockovi jsem slyšela jen něco málo. Přesto jsem byla zvědavá, jak si s tím tvůrci poradili. A jsem více než spokojená především proto, že film není jen o ničení vesmírných lodí a brouzdání vesmírem, ale nechybí mu humor a romantika a je takový lidský. Hodně se mi líbil Zachary Quinto coby Spock, protože ho znám z Heroes a bylo bezva vidět ho i v jiné roli.