depony
Dungeons & Dragons
Souhlasím se sajgonem. Naprosto mizerný film, který je nejen mizerně zahraný, má trapné dialogy a nepochopitelné reakce některých postav, ale celkově to působí zoufale špatně. Nebylo to ani k smíchu, spíš k nasrání. Je mi líto, že Jeremy Irons na tuto roli kývl [podobně jako na Eragona]. Mám fantasy rád, ale filmy s takovou kvalitou tento žánr prostě degradují. Bída! A to jsem to viděl omylem! [Kupodivu jsem po 10 minutách shlédnutí usoudil, že to bude sračka, počkal jsem přesto do konce a výsledek? Měl jsem pravdu!]
Others, The
Ti na druhém břehu
Dobrá, dobrá. Nešlo zrovna o horor. A proč by muselo? Jak jinak chcete pojmenovat "duchařinu", kde je temnota, která děsí, kde se dějí věci, při nichž by vám stály vlasy, kdybyste je prožívali na vlastní kůži? Je to takové tajemné povídání, které pomalu rozpaluje zvědavost v divákovi, cože se to tam děje v tom domě, obklopeném neprostupnou mlhou. Objeví se sluhové, kteří jdou právě vhod, ale jak věděli, že jsou potřeba? Jakou záhadnou nemocí trpí obě děti, že nesmí spatřit ani paprsek slunečního světla? A kdo jsou vlastně "ti druzí"? Přiznám se bez mučení, že jsem se trošičku bál. A stačilo k tomu málo, třeba zabouchnutí dveří. Navíc má filmová láska Nicole Kidman byla prostě skvělá ve své roli přísné matky, která tak miluje své děti a vždy je bude chránit. Skutečně? Pokud vám nikdo neprozradí pointu, jděte do toho ... :) stojí to za vidění.
Wyrd Sisters
Macbeth po zeměplošsku
Zeměplošské příběhy Terryho Pratchetta mám velmi rád. Tudíž se vždycky těším a trochu i bojím, když přijde někdo s tím, že něco zfilmuje. Otec prasátek, který byl hraný, dopadl dle mého názoru velmi dobře. Animovaná verze Soudných sester byla obsahově skvělá, ale co se týká animace, celkem dost to zklamalo má očekávání. Je těžké ohodnotit jako komplet film, kde scénář sedí téměř na 100%, ale kde se hromada věcí ztrácí v animovaných šklebech a zbytečnostech.
Ale k četbě tohoto dílu mohu jen vybízet. A budu doufat, že příští převedení Zeměplochy na filmové plátno buď v hrané nebo kreslené verzi dopadne líp.
Madagascar Penguins in: A Christmas Caper, The
Vánoce po tučňácku
Zatím jsem viděl jen několik kratších animovaných skečů z různých filmů. Tenhle je tak nějak v lepším průměru. Není to klasika, tedy standardních 3 - 5 minut, což mne potěšilo. Na druhou stranu to má chvílemi nudné pasáže, ve kterých se tvůrci snažili probudit "smích nebo aspoň úsměv", ale nedopadlo to zrovna dle očekávání. Vcelku se to dá hodnotit spíš dobře. Mělo to nápad, většinou i spád a vtipné momenty, u kterých se člověk rád a dobře zasměje.
Last Action Hero
Arnie je poslední
Asi jediný film komediálního rázu, ve kterém mi Arnie tak nějak sedí. Nejspíš je to jeho urostlou postavou, drsným hlasem a mužnými a bláznivými činy, které způsobily, že bych mu jeho akčního hrdinu věřil. Prostě na to měl. A ono propojení světa filmového plátna se světem skutečným, to mi připadlo jako velmi zajímavý nápad. Podobně jako v Městečku Pleasantville. Zasmál jsem se, mělo to občas i nápad, pár trapasů. Jo, tohle je celkem dobrý film :)
Heartbreakers
aneb Jak oškubat chlapa!
Kupodivu vtipná a nápaditá komedie .. už vím, jak zbohatnout:)) jen nevím, kde mi to projde. A Sigourney je v tom filmu prostě nádherná:)) PS: Ale jinak je to samozřejmě tupá, americká komedie s trapným humorem:))) (názor zarytého antiamerikanisty:))
Hogfather
Televizní film, který zřejmě nezaujme ty, kdož Terryho Pratchetta neznají a nebo nemají rádi, ale jeho fanoušci by mohli odcházet spokojení.
Příběh Otce prasátek vypráví o jednom večeru v předvečer Svátku prasečí hlídky, kdy se objeví tajemné bytosti "auditoři", kteří si zaplatí v Cechu vrahů jedno speciální inhumování. Vyřídit tuto zakázku má obávaný učeň Jonatán Časnačaj, který spřádal plán i na zabití samotného Smrťě. Tím se začne komplikovat nejen život Otci prasátek, ale i celé Zeměploše, především Smrťi [pokud jde v jeho případě mluvit o "životě"], jeho vnučce Zuzance Stohelitské [která se dala na dráhu vychovatelky, a která věří, že přesvědčí všechna strašidla, že strašit pod postelí jejich svěřenců se prostě nehodí] i mágům na Neviditelné univerzitě. Protože jen málokdo ví, že jakmile jedna z mytologických "nesmrtelných" postav zahyne, znamená to konec zeměplošskému svítání.
A jak to dopadne, když Smrť a jeho sluha Albert zaujmou roli milého Otce prasátek a jeho skřítčího pomocníka? A jak si nebojácná Zuzanka poradí s necitelným Časnačajem?
Marie Antoinette
Povídání o Královně dluhů
Film, který akčními sekvencemi asi nedosahuje kvalit Terminátora nebo Vetřelce, přesto má nápad, velkolepou kostýmovou výpravu, jemnou Kirsten Dunst coby Rakušanku Marii Antoinettu na francouzském dvoře a hromadu britského hereckého potenciálu v americkém filmu. Připadlo vám to místy zdlouhavé? Můžete se kochat exteriéry i interiéry královského zámku! Chyběl vám tam děj? Berte to jako takovou exkurzi do historie. A že tomu nesedí v rámci časové souslednosti hudba? To je jen soundtrack a myslím, že vcelku vydařený. Další film, kterým se Sofie Coppola zapsala jako režisérka, která hledá nové nápady a sama si je zpracovává dle svého vlastního posouzení. Bylo to ... příjemné pohlazení po "artové" duši. Dle mého názoru.
Kill Bill
Kill List lady B. poprvé
Předtím, než jsem se rozhodl napsat svůj názor, pročetl jsem si "pozorně" komentáře ostatních, abych věděl, v čem se neopakovat, kde nezmiňovat to, co již zmiňovali jiní a dospěl jsem k názoru, že vždycky mi někde něco chybělo. Takže bych rád sdělil následující ...
Kill Bill se nedá moc hodnotit dvoufázově, ale prostě jenom jako jeden velký film s jakousi "přestávkou na WC". Jako odpůrce fyzického násilí jsem se vždy obával filmy s krveproléváním sledovat, přesto mne pak zvědavost nahlodala a já se rozhodl, že do toho skočím rovnýma nohama. Quentin je člověk, který si umí pohrát s hromadou detailů, věcí, charakterem postav. Je to režisér, který se v rámci své úchylky rád angažuje do malých, epizodních roliček a já mu jeho "plnění vlastní snů" tak trochu závidím.
Kill Bill je dle mého názoru filmem spíše recesní, již zmiňované nelogičnosti měly nápad, šmrnc, zaujaly a pokud si odmyslíte situace jako gejzírové tryskání krve, souboje jeden proti grupě, simulovaného násilí, vyjde vám z toho příběh, který má nápad, styl a barevnou kompozici, kterou by mu mohla hromada filmů závidět. První díl sám o sobě nás jen uvádí do děje, aniž bychom věděli, proč se stalo, co se stalo, a co tomu všemu předcházelo. Přesto je to, dle mého skromného mínění, Tarantinův takový vlastní "filmový dáreček", který jemu i jeho fanouškům přinesl radost a dobře odvedenou práci. Navíc výběr hereckého obsazení byl zásahem přímo do černého, Uma se ukázala jako nejen krásná, ale i schopná herečka a zbytek hereckého obsazení jí skvěle sekunduje.
Tarantina mám rád, ale nešílím z něj. Jeho Kill Bill se mi ale líbilo. Našel jsem v něm, možná překvapivě, takovou vnitřní působivou filosofii. A to oceňuji. [Ale bez druhého dílu by to ztrácelo význam :)]
Kill Bill: Volume II
Kill List lady B. podruhé a naposle
Názor shodný s prvním dílem.
Skládanka tohoto příběhu se postupně dává dohromady. Odhalují se skryté skutečnosti, postupně umírají ti, kteří způsobili zkázu jednoho štěstí. Ale skutečně to tak je? Na první pohled se to všechno zdálo být tak jasné a přesto nesmyslné ... a postupně, díky retrospektivním částem, odhalujeme nové souvislosti a informace.
Právě ono vypravování na přeskáčku si získalo mé divácké sympatie.
A jak bylo řečeno u prvního dílu ... bez předchozího dílu by film ztratil na smyslu, kouzle a "tarantinovštině" :)
Joshua Tree
Lepší brak
Z obrovského kvanta filmů, které Dolph Lundgren natočil, je tohle asi to nejlepší. I když ani ten nedosahuje příliš velké kvality. Prostě Dolph není herec - přesto s ním řada režisérů točila filmy [některé točil on sám]. Moc tomu nerozumím, ale chápu, že na takové filmové braky by se asi nikdo jiný nedal.
Taking Off
První Formanův film ze Západu
Nevěděl jsem, co od toho čekat, ale jak zní název jednoho filmu: Zahulíme, uvidíme! má marihuana pozitivní vliv i na rodiče a ti pak díky tomu jsou schopní tropit větší hlouposti než jejich dospívající ratolesti:) Forman se ukázal...:)) velmi vtipné scénky a působivé obsazení. Těch 80% to jistí.
Le Pacte des loups
Náš miláček Bestie
Výborná kamera, temná a sichravá atmosféra, Monica Bellucci - nádherná v čemkoliv - a pak se začne odkrývat ona temnost a objeví se cosi, jakési štěně navlečené ve vlčí kůži ... i když kdo ví, závěr byl poněkud zmatený a ztrácel jsem se ve vnímání děje. Chvílemi mi to přípomínalo Sleepy Hollow, ale tam Burton dojel svůj příběh do konce s jasnými pravidly. Škoda, že autoři tohoto snímku nějak "zpanikařili" při vysvětlování, co je vlastně zač ona "bestie".
Demolition Man
Taky dávám sedmdesát procent [zaokrouhluji nahoru]! Rozhodně nejlepší je "scéna" s třemi mušlemi, rozčarování nad politickým úspěchem Schwarzeneggera [předpověď budoucnosti?:)] ... a pár dalších vychytávek. Tohle scifi bylo takové zvláštní - jiné - a vlastně dost na pohodu. Hodně jsem se u toho pobavil. Jak říkám ... roku 1993 měl Stallone dobrou hereckou sezónu.
Wrongfully Accused
Leslieho vtípky a srandičky
Leslie, ať hraje kohokoliv, Franka Drebina [nebo jak se to jeho jméno píše], Drákulu, Dick Steele nebo právě Ryana Harrisona [že by vtípek na adresu Harrisona Forda?], vypadá vždycky stejně, provádí velmi podobné grimasy a pohyby. A kupodivu, ačkoliv jsem filmy s L.N. viděl asi všechny [v zájmu zachování jednoduchého humoru], přiznám se, že díky změně prostředí, které jsou natolik klišé, že brát to vážně, asi byste to vypnuli po 5 minutách, se u těchto parodií obvykle bavím i celkem nahlas.
Z těchto filmových "skvostů" nezískáte nic hlubokomyslného, mentorování některých postav je obvykle po zásluze potrestáno, všichni se tváří smrtelně vážně ve chvíli, kdy padají, běhají, vyslovují slovní spojení, jenž by zdravý rozum sesmolil asi jen v "nouzovém režimu" a přesto mají něco do sebe - Leslieho.
Pokud se chcete zasmát, odpočinout si, nemyslet [leda při "hádání" parodovaného filmu], vypnout, směle do toho.
My Big Fat Greek Wedding
Spešl svatba po x-té
Už jsem viděl několik filmů, kde došlo ke střetu několika odlišných kultur a zvyklostí v rámci námluv, svatby, svatebního obřadu a vnímání sebe samotných.
Moje tlustá řecká svatba začala poměrně slibně, podobně jako třeba Moje divoká italská svatba, ale k závěrečnému vyvrcholení už to nemělo moc daleko. čekal jsem cokoliv, nějaký zvrat, zklamání, nový objev, překročení standardů ... a ono nepřišlo nic. Ian nakonec udělal všechno, co mu rodina manželky řekla a byl konec. Škoda!
Místy úsměvné, především začátek, následně změna, která připomíná Ošklivku Betty, kdy se z nevzhledné panny stane sympatická žena. Ale to všechno nakonec nestačilo na nic víc než na dojem, že ať se tvůrci tohoto snímku snažili o cokoliv, došli jen do půl cesty a raději to zakončili. Není to špatný film, jen nepřekvapí, a to mi chybělo.
Shrek the Third
Už by to stačilo, ne?
Trailerová mánie vcelku navnadila mé oko k shlédnutí tohoto snímku. Alespoň z počátku. Postupně se ukazovalo, že podobnou zábavu jako u jedničky nebo dvojky si neužijeme a myslím, že finální podívaná tomu dodala třešínku na dortu. Byla to nuda v akčních sekvencích, otřepané vtípky, nové postavy, které neměly šmrnc. Několik scének pro zasmání, ale není to málo? Já čekal víc. A samozřejmě na konci opět morální ponaučení. Kdyby jednou využili američtí animáci víc důvtipu a méně moralizování, bylo by mi u toho líp. Co Vy na to?
Prostě jsem zažil zklamání ...
Kouř
Vorlovina pobaví především starší a
Hromada kouře, jednak továrního, ale především cigaretového, špatné ovzduší, šedé prostředí a v tom jedna fabrika, která není zrovna malá. A právě sem přijíždí ing. Mirek, aby se zde prosadil se svým lehkomyslným přístupem a zálibou ve Startkách, které jsou moc dobré. Jeho práce, kde není co dělat, protože nikdo nic nedělá, mu neposkytuje dostatek rozvoje a tak se pokusí prosadit díky několika náhodným okolnostem projekt, který kdysi tamější rada [shodou okolností stále stejná] fabriky odmítla a její tvůrce a zastánce skončil jako inženýr v projektové kanceláři a stal se z něj kotelník. Asi nejvtipnější pasáž byla s kulturním referentem Arnoštkem a jeho diskotékou.
Hromada nastíněných profilů hloupých lidí, jejichž životy vlastně nemají smysl, které se bouří proti systému ale jen v sobě samotných, nejsou schopni se tomu postavit. Intriky, prosazování vlastních zájmů, Dušek coby úlisný propagátor a cvičitel aerobiku zároveň, Lucka Zedníčková jako Kotě, která je pro Mirka nedosažitelnou, ale jakmile se sblíží, vše se bortí.
Je to písničkový a rytmický muzikál, který aspoň prozatím nemá v našem filmovém prostředí [dle mého] konkurenci. Nic podobného jsem zatím neměl možnost vidět. Nechytne to všechny, ale pobavit by se u toho "pamětníci" mohli :)
Kaze no tani no Naushika
Nausicaa z Větrného údolí
První původní Hayaova filmová tvorba sklidila alespoň v mých očích velké uznání. O hledání ztracené sounáležitosti člověka s přírodou, o nevraživosti lidí, touze po moci v dobách, kdy mít moc nemá smysl, ale zkuste to těm magorům vysvětlit! O lásce k druhému. O tom všem je příběh dívky, která naplní legendu tak starou, že na ni většina zbylé civilizace zapomněla.
Anime, které není pro všechny, ale Ti, kdož vytrvají, budou mít možnost shlédnout jedinečnou podívanou.
Cinderella Story, A
Moderní rovná se naivní?
Nevím, jak se s tím vypořádat. Místama vtipné, hlavní představitelé půvabní a "charismatičtí", padouši škaredí a hloupí ... u romantických komedií s dobrým koncem brečím ani ne tak na tím šťastným koncem, ale nad tím vykonstruovaným a pokaždé stejným závěrem. Sam coby Popelka si nechal doslova s*át na hlavu, střední školu, kde studenti servírku považují za póvl bych nechal od základu opakovat základní školu. A naprosto chápu to horko :) to i tady dělá s lidma divy:))
PS: Osobně bych zakázal vyjadřovat se dívkám ve věku nula až do přejítí puberty, protože při čtení některých názorů ["Jsou tam dobré hlášky a takový ten život americké studentky." - out of order, absolutely; "Jojo, moderní popelka.. moocinky dobrej filmík.. :) koukala jsem na něj několikrát :) ale furt se mi líbí :) hlavně jak se "z popelky stane kráska" :D sice se mi zdá, že je Sam furt pěkná.. :D ale tak ty hadry by mohla změnit :D" - řekněte, že je to vtip, prosím!; "Děj byl celkem napínavý a neměl jednoznačný konec, který obvykle člověk uhodně už při prvních minutách." - co na tomhle nemělo být jednoznačné a bylo napínavé? Honba v automobilech?].
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
PzK - Na konci s dechem?
Kdyby Piráti byli na konci s dechem, nejspíš by nebyl konec tak moc otevřený pro další, v pořadí již čtvrté pokračování. Takže odpověď je ne. Mají celkem slušně vykročeno k novému dobrodružství. Jen se obávám, že se z příjemné, vtipné, napínavé a bůhvíco ještě podívané stane kýč nakonec to celé degraduje na stroj na peníze bez myšlenky, nápadu a filmařské invence.
Třetí díl Pirátů má něco do sebe. Rozhodně to byla podívaná plná akce, bojů, výbuchů, zvratů a svérázného kapitána [který jede bůhví na čem] Jacka Sparrowa. Vytkl bych však snahu o vměstnání se co nejvíc děje do jednoho příběhu, což vzalo za své nejspíš ve střižně, aby film trval oněch neuvěřitelných dvě a tři čtvrtě hodin. Takže pokud má někdo pocit, že moc nestíhal děj, když u toho nedej bože usnul, uklidním vás, že já byl celou dobu vzhůru a vnímal celý příběh a některé věci mi zůstaly utajeny. Vypadalo to asi tak, že se některá důležitá postava zamyslela, šla do sebe, vypadala jako "Columbo" a najednou přesně věděla, co a jak. Problém byl v tom, že ať jsem pátral ve své paměti jak to šlo, nebyl jsem si vždy jistý, kde na to přišli. Prostě se zde pracuje s fakty, které nejsou úplně objasněné [podobný problém mohou mít diváci u Harryho Pottera, pokud jej nečetli, jenže problém je v tom, že Piráti z Karibiku nejsou v literární podobě].
Ale i tak to byl zážitek hodný půlnoční premiéry!
V erbu lvice
O životě blahoslavené Zdislavy
Nahlédnutí do života, alespoň dle dobových záznamů, paní Zdislavy z Lemberka, kterou naprosto bravurně ztvárnila Milena Steinmasslová. Její těžký život plný starostí, nemocí, péče o nemocné, nedorozumění s manželem, pánem z Lemberka [skvělý herec Boris Rösner], její hospitalizační schopnosti nabuzené setkáním se svým velkým vzorem, Anežkou Přemyslovnou [abatyší, posléze svatořečenou Anežkou Českou v podání úžasné Daniely Kolářové]. To vše nás při shlédnutí tohoto snímku čeká. A nakonec příjde smrt. Natolik smutná, těžká a přesto čekávatelná. Hodnocení je vysoké díky skvělému hereckému obsazení, ale i téma, bylo lidsky krásné, drsné a dojemné.
Latter Days
Jak Aaron potkal Chrise
Celkem hezký příběh ze života dvou diametrálně rozdílných lidí, které spojuje jejich sexuální orientace. Chris je klasický playboy, který sbalí každého, na koho si ukáže, je povrchní, namyšlený a sebestředný. Oproti tomu Aaron je Mormon, má životní zásady, priority, rodinu, která jej miluje ... pokud bude dělat to, co se od něj čeká. Oba se sblíží díky několika setkáním, jedné sázce a velkému citovému sblížení. Může se ale povrchní a odtažitý Chris uskromnit ve svém světě, přizvat skutečnou lásku do svého doposud prohýřeného života? A co Aaron a jeho víra? Jeho postavení v rodině, v náboženské komunitě? Tohle setkání nebude rozhodně jednoduché a přímočaré, přesto se jakýsi předvídatelný děj očekávat dá.
Herecké obsazení obou hlavních hrdinů bylo o to "působivější" díky jejich fyzickým "bonusům" - na fyzické kráse se dá stavět hodně [především v amerických filmech], přesto byl film rozhodně zajímavým pohledem do "zákulísí" coming outu a společenského a emocionálního zakotvení.
Zapomenuté světlo
I zapomenuté světlo svítí
Díky tomuto filmu mi dal Bolek Polívka jasně najevo, že je skvělý herec a Veronika Žilková mu naprosto bravurně sekunduje. Drsný příběh, který se mohl stát ... Bohem zapomenutý kraj, fara a místní farář, který bojuje s režimem, se zkorumpovanou církví a s lidskými pocity k ženě, která je pro něj víc než důležitá. Plný počet a slzy v očích!
X-Men: The Last Stand
Mutantský patos na entou
Zklamání, které mne film zanechal ... je hodně velké. Zpracování bylo nedotažené, rozvinuto několik nadějných dějových línií a nakonec vše ukončeno v mrtvém bodě. Oproti jedničce nebo dvojce jsem neměl možnost se vcítit do postav, které byly jiné, nelidské. Storm se naučila lítat, Jean rozkládat ostatní na molekuly, Rouge prchla před sebou samotnou ... Je prostě poznat, že film netočil člověk, který sám dost dobře je schopen se vcítit do jednání jedinců z "minority", jak tomu bylo v předchozích dvou dílech. Škoda. Lepší hodnocení bohužel neklapne.