avatar uživatele

backw

Jméno
Věk
Bydliště
Twitter
Facebook
Instagram
Poznámka
Názory
plakát filmu
Once
Once
80 %

Krásné písně

Film Once pro mě není tak úplně filmem. Kdybych ho totiž měla hodnotit z filmového hlediska nedopadl by úplně dobře, ačkoliv beru v úvahu jeho nezávislost a levnost výroby. Ale přesto-některé scény mi přišly jako natáčené na mobil:-), herecké výkony možná mile ale opravdu amatérské a jedinou opravdu filmově a herecky zajímavou scénou pro mě byla scéna u moře, kdy Markéta Irglová řekne Glenovi česky, že miluje jeho-ovšem tuto větu mu už nepřeloží. Přesto jsem odcházela z kina po shlédnutí filmu ve výborné náladě a obohacena o velký zážitek-samozřejmě to bylo díky hudbě. Ta je opravdu nádherná a díky ní lze celý film chápat jako sled krásných melodií doplněných o žánrové obrázky(víc bych ve filmu opravdu neviděla-síla a dojemnost příběhu jako takového mě opravdu nezasáhla.) Za to mě naplno zasáhly písně a kupodivu nejvíc ne ta oskarová, ale ta, kterou Glen zpívá, když poprvé natáčí ve studiu. To pro mě byl asi nejsilnější okamžik celého filmu-krásná píseň procítěně zazpívaná charismatickým zpěvákem, na kterého je opravdu zážitek hledět při interpretaci a prožitku této písně. Pokud tedy hodnotím film celkově, vychází mi krásných 80%, za písně bych ovšem dala stovku.

20. března 2008
plakát filmu
Vratné lahve
Vratné lahve
90 %

Zdeněk Svěrák

Dvojice Zdeněk a Jan opět nezklamala-vyzdvihla bych zejména scénář Zdeňka Svěráka, který dokáže napsat příběh s tak úžasnou, dojemnou, pravdivou a přitom nesentimentální atmosférou jako nikdo u nás. Ta svěrákovská atmosféra mě na všech jeho filmech vždy dostane-zahřeje u srdce a přitom donutí i k zamyšlení. Je to takový ten stav, kdy je vám smutno, ale krásně smutno. O hereckém výkonu Zdeňka Svěráka netřeba ani mluvit-je prostě dokonalý a nezaostává za ním nikdo z herců-jmenovitě bych vyzdvihla Danielu Kolářovou, která byla svými hereckými výkony vždy nenápadná, ale dokonalá, Jirku Macháčka(to bylo zase super a po nějaké době útlumu se ve mě opět probouzí velké fanouškovství pro tohoto borce:-) ) a Jana Budaře( jeho chlápek od lysu byl dokonalou až hrabalovskou figurkou a znovu jsem přemýšlela, jak to tenhle člověk dělá, že působí na plátně, ale i na jevišti(měla jsem to štěstí ho vidět naživo) tak přirozeně a každá role mu sedí!) Rušivě na mě( a koukala jsem, že nejen na mě) působily Tkalounovy erotické představy a u pádu z kola jsem myslela, že se mi porouchal přehrávací přístroj! O množství skvěle odpozorovaných běžných situací a nenápadně vtipných hlášek se nemá cenu asi zmiňovat. Většina z nich určitě tak jako některé z předchozích svěrákovských filmů zlidoví. Mně se momentálně okamžitě vybavily dvě-rychlovarná konvice na plynovém sporáku a Jak se na tohle můžeš dívat? Žehlil jsi někdy? Nežehlil-tak mlč:-)
Celkově dávám 90%-ke stovce mi přece jen něco chybí-nedokážu moc specifikovat co, ale asi bych se ztotožnila s gventou, že někdy trochu pokulhával střih a světe div se i režie? Asi ano-prostě něco tomu těch 10% ubralo, ale i tak další skvělý český film-díky za něj.

17. února 2008
plakát filmu
Chyťte doktora
Chyťte doktora
70 %

Skvělé herecké výkony

Zajímavý nápad tří možných řešení různé situace mě zaujal před cestou do kina-při dívání se na film jsem byla spíše zklamána-pravděpodobně jsem očekávala nějaký hlubší ponor do problému nebo tak něco, ale to byla zřejmě chyba:-) Autoři nic hlubšího do filmu nevložili, takže to nemohlo být ani divákem nalezeno. Stejně jsem ale nalezla spoustu skvělých hereckých výkonů-T. Vilhelmová(točit hádku sama se sebou muselo být zřejmě inspirativně schizofrenní), M. Malátný a především Iva Janžurová-bohužel jejich skvělé herecké kreace nějak z filmu vyčnívaly, byly jako by osamocenné a zanechaly ve mě dojem skvělých výkonů, ale ne skvělého filmu. Pokud bych film měla hodnotit jako komedii, tak opravdu nahlas jsem se rozesmála pouze při scéně na policejní stanici-komediální etuda Kryštofa Hádka pro mě byla zcela překvapivě geniální a nečekaně výtečná!

15. února 2008
plakát filmu
Zlatíčka pro každého
America's Sweethearts
80 %

Trochu pod kůži světa celebrit

Tento americký film je až překvapivě vtipný a pro hvězdy typu Zety-Jones i určitým způsobem sebeočisťující. Billy Crystal tu předvedl skvělý komediální výkon a machinace filmových producentů mi místy připomněly jiný vtipný film o monstrózních machinacích-Vrtěti psem. I když film je uváděn jako romantická komedie( a zajisté obsahuje prvky tohoto žánru) pro mě je spíš vtipným nahlédnutím do světa superhvězd. Závěrem bych ještě měla vyzdvihnout dobré herecké výkony všech zúčastněných, i když Billy Crystal jednoznačně vyčnívá nad všechny.

14. února 2008
plakát filmu
Lekce řízení
Driving Lessons
100 %

Už nejen Ron Weasley

Na film jsem byla moc zvědavá hlavně kvůli Rupertu Grintovi-moc jsem ho chtěla vidět v jiné než "kouzelnické" roli. A moje těšení se bylo odměněno opravdu velice zajímavým filmovým zážitkem. Všechny informace k filmu mluví o tomto snímku jako o komedii-mně přišel spíš jako slušné rodinné drama s komediálními prvky. Na prvním místě bych vyzdvihla herecké výkony, které tu byly bez vyjímky skvělé. Rupert ukázal, že je skutečně herec, který je schopen nejen se srandovně šklebit a stát věrně po boku Harry Potterovi, ale i zahrát celou škálu pocitů, vnitřních bojů, zmatků a nakonec výbuchu revolty. To vše dokáže vpodstatě minimálními hereckými prostředky-více mimikou než slovy. Julie Waltersová a její postava tvoří ve filmu jeho naprostý protipól-hlasitá, ukecaná až vulgární s mohutnými teatrálními gesty, ale uvnitř stejně zranitelná jako Ben(Rupert Grint). Netřeba asi dodávat, že i její herecký výkon je naprosto skvělý a i když tu hrozilo nebezpečí, že tato skutečná paní herečka trochu zastíní svého mladšího spoluherce, nic takového se naštěstí nestalo a jejich herecké duely jsou opravdovým koncertem. I třetí do herecké party-Benova matka- je skvěle zahraná figura, z níž vám ovšem trochu budou vstávat vlasy hrůzou na hlavě:-) Na filmu mě ještě velmi zaujala hudba, která nejen skvěle doplňovala atmosféru scén, ale dala by se poslouchat i samostatně.
Závěrem bych ještě dodala, že mám dojem, že Rupert Grint by v budoucnu mohl být skvělým představitelem záporáků a zloduchů-přesvědčil mě o tom, ve scéně, kdy s Evii hrají Othella a on absolutně dokonale představuje vraha. Ovšem je otázkou(a určitě velmi zajímavou), jak se jeho filmová kariéra bude po dotočení potterovské ságy odvíjet. Rozhodně má našlápnuto na to být dobrým charakterním hercem-Driving Lessons je toho důkazem.

8. února 2008
plakát filmu
Kruh
Ring
90 %

Jeden z nejlepších hororů

Nejsem žádnou fanynkou hororů, takže z těch pár co jsem viděla, považuji Kruh opravdu za jeden z nejlepších. Když jsem ho viděla poprvé byla jsem opravdu naprosto stržena zajímavou zápletkou, působivou atmosférou, skvělými výkony a nepředvídatelným závěrem. Dokonce jsem se po skončení filmu(a to bych u tohoto snímku rozhodně neočekávala) dost dlouho filmem v duchu zaobírala a promýšlela, jak to vlastně se Samarou bylo atd.Ještě bych asi měla napsat, jestli jsem se bála, protože vyvolat strach diváka je hlavním úkolem hororů. Takže milí tvůrci-povedlo se! Při sledování videokazety to bylo jen lehké mrazení v zádech, scény ve studně u mě vyvolávaly záchvěvy hnusu a pocitů slizkosti a vrcholný Samařin výstup z televize jsem už prožila naprosto konsternována. Měla jsem pak dokonce období, kdy jsem se na videokazety dívala s lehkou nedůvěrou:-)

26. ledna 2008
plakát filmu
Objekt mé touhy / Objekt mé lásky
Object of My Affection, The
60 %

Bohužel nuda

Vlastně bych ani názor na tento film neměla psát, protože jsem ho neviděla celý. Asi někde za půlkou jsem televizi prostě vypnula, jelikož už se mi nechtělo čekat, jestli to za chvíli bude lepší a vpodstatě už mi bylo i jedno, jak to dopadne. Téma bylo zajímavé a šla by z toho vytřískat dobrá komedie i s trochou toho zamyšlení-nic z toho se ovšem nestalo. Postavy mi přišly nepřesvědčivé, nijak se nevyvíjely, byl třeba i špatně postihnut okamžik, kdy si heterosexuální žena uvědomí, že miluje homosexuála atd atd. Tak si jen říkám, v čem byla chyba-asi už rovnou ve scénáři, protože herci podle mě prostě neměli co hrát. Třeba Jennifer Aniston, která byla tak velice přesvědčivá a pravdivá v roli mladé tápající ženy ve filmu Hodná holka, tady vpodstatě podobný typ role prostě nezvládla. Přesto jsem dala filmu 60%-asi za zajímavý námět a třeba jako závdavek do budoucna-pro jeho příští uvedení-možná ho pak dokoukám a třeba ještě procentové ohodnocení změním-doufám, že ho nebudu muset snižovat:-)

15. ledna 2008
plakát filmu
O dívce, která šlápla na chléb
O dívce, která šlápla na chléb
80 %

Bára Hrzánová

Moc hezká televizní pohádka, která je spíš příběhem o špatných lidských vlastnostech, jak už bývá u H.Ch. Andersena zvykem. Mně nejvíce zaujalo poměrně slušná výprava, která dobře ukazovala svět bohatých a chudých někdy v 19. století a také dobré výkony herců. Samozřejmě mezi nimi vynikla Bára Hrzánová jako bahenní žínka, která byla úměrně zlá, sarkastická ale i lidská -prostě další skvěle zahraná postava od této vynikající herečky. Myslím si, že co se týče současné televizní produkce jedná se u této pohádky o mírný nadprůměr.

30. prosince 2007
plakát filmu
Smrt krásných srnců
Smrt krásných srnců
90 %

Karel Heřmánek

Skvělý film natočený podle ještě skvělejší knížky. U tohoto filmu se mi vždy vybaví zcela fascinující výkon Karla Heřmánka, který je dokonalý ať už jako prvorepublikový švihák s luxem anebo a to především jako pronásledovaný člověk se žlutou hvězdou na prsou.Kontrast slunných a pohodových dní u řeky se dny, kdy tam hlavní hrdina přijíždí, aby sehnal maso pro své syny, kteří odjíždí do koncentráku, je dokonalý a dechberoucí. Za nezapomenutelné scény bych označila scénu lovu s Holanem a návrat tatínka domů, kdy mu cizí lidé pomohou, aby ho nezatklo gestapo. Už jen, když na tyto scény vzpomínám, mám mrazení v zádech. Podle mě jeden z nej českých filmů, který mi ale připadá trochu nedoceněný, stejně jako naprosto dokonalý výkon K.Heřmánka!

1. ledna 2007
plakát filmu
Třetí princ
Třetí princ
90 %

Adršpašské skály

Tuto pohádku mám velice ráda. Je sice pravda, že například proti Třem oříškům pro Popelku působí více temně a nemá tolik humoru, ale pro mě má jedinečné kouzlo. Dlouho jsem přemýšlela v čem toto kouzlo vězí a nebude to asi díky Pavlu Trávníčkovi, který tady na mě působí jako přestárlý Alan Delon, ani díky Libuši Šafránkové, která je tu sice jak jinak skvělá, ale přeci jen nepatrně unylá. Takže to bude asi prostředím. Exteriéry tohoto filmu jsou opravdu skvěle vybrány a prostředí Adršpašských skal je opravdu neopakovatelné a vlastně hraje v tomhle filmu hlavní roli a skvěle mu sekunduje hrad Pernštejn jako sídlo krále Země lva.

28. prosince 2006
plakát filmu
Anděl Páně
Anděl Páně
90 %

Konečně zase dobrá česká pohádka

Nadpis vlastně vystihuje vše, co mi přijde u této pohádky podstatné. Povedla se a myslím si, že se právem zařadí mezi stálice vánoční obrazovky. Samozřejmě u jejích kvalit je třeba na prvním místě zmínit skvělé herce-Ivana Trojana a Jiřího Dvořáka. A pak především vynikajícící scénář, který je vtipný, zábavný a přitom jednoduchý a nepřekombinovaný. I samotná realizace mě nadchla a přiznám se, že jsem se několikrát musela ujistit, že film natočil opravdu Jiří Strach, od kterého jsem s veškerou úctou tak dobře natočenou pohádku nečekala.Níže někdo psal o tom, že mu pohádka připadala spíš jako televizní než filmová.Stačí se jen trochu zajímat o její vznik a hned je vše jasné. Ona byla totiž opravdu točena jako televizní pohádka a měla být uvedena už v loňském roce na štědrý večer a vyšší ambice ani neměla. Ale někdo odpovědný si všiml, že je opravdu výborná a že překračuje rámec běžné televizní produkce a rozhodl se ji uvést i v kinech a po ročním úspěšném tažení po kinech byla tedy stejně úspěšně(tedy alespoň pro mě) uvedena i v tv. Takže výtky o její velké televiznosti mi připadají směšné. Sumasumárum kandidát na důstojného nástupce Tří oříšků a podobných českých pohádkových klenotů.

27. prosince 2006
plakát filmu
Jak na věc
About A Boy
80 %

Hugh Grant

Film se pro mě stal příjemným překvapením, stejně jako výkon Hugh Granta. Konečně mi dokázal, že umí dobře hrát i bez toho, že by nesměle mrkal očima a při tom vyznával lásku či svůdcovsky mhouřil zraky. Ale opravdu-film se mi moc líbil, skvělý námět ze všední někdy trochu děsné reality. Vše bylo podáno nepateticky, nečernobíle a i když mi bylo jasné, že se ti dva nakonec spřátelí a vzájemně si pomohou, stejně konec filmu nepůsobí jako klišé. Opravdu silný příběh o potřebě blízkosti jiných lidí, kterou si třeba všichni neuvědomují ,ale nevědomky ji všichni hledají. Teď mě napadá, že uvedení tohoto filmu ve vánočním čase byla opravdu trefa do černého. Ve mě film navodil určitě víc vánoční pohody než všechny americké vánoční rodinné komedie. Ještě k názvu-taky nechápu důvod tak podivného českého názvu. Mělo by to být něco jako O klukovi či O chlapci, ale to je asi málo atraktivní název.Název Jak na věc na mě působí jako návod pro svůdníky z povolání a k tomu má tento film opravdu daleko. Souhlasím s tím, že tam byla skvělá kamera, některé záběry(např.když se jde Marcus zapsat na rockový koncert) byly úchvatné.

27. prosince 2006
plakát filmu
Rodinné sídlo
Howards End
70 %

Zklamání

Na film jsem se moc těšila, protože má kolem sebe oskarovou gloriolu, navíc je to film ze začátku století o lidských vztazích a takové já mám moc ráda už jen pro jejich skvělou atmosféru. Jenže u tohoto filmu se dostavilo zklamání. Film sice měl atmosféru počátku století, byly v něm dobré herecké výkony, snad i příběh byl zajímavý, ale...prostě to nebylo ono. Dokonce jsem několikrát bojovala s tím, že už film ani nedokoukám. Přišel mi rozvleklý, zajímavá dějová linie lásky mladší sestry mi připadala dost minimalizovaná, nechápala jsem motivaci starší sestry k tak velké lásce k budoucímu bohatému manželovi(peníze za tím opravdu nebyly.)I ta závist a nevraživost ostatních členů rodiny byla nějaká utlumená. To je asi to slovo pro celý film-utlumený. Skvělý pro mě byl film opravdu jen v několika scénách týkajících se vztahu Leonarda a mladší sestry. Připadá mi, jako by režisér dostatečně nevyužil potenciálu jinak jistě skvělého příběhu. Emma Thompson si určitě Oskara zasloužila, ale třeba v Rozumu a citu mi připadala mnohem přesvědčivější a její postava více živoucí.

27. prosince 2006
plakát filmu
Ene bene
Ene bene
80 %

Iva Janžurová

Film byl pro mě v době svého vzniku tak trochu zjevením. Neotřelý film o obyčejných věcech s tak skvělými hereckými výkony, že mi až braly dech. Tady opravdu hrají dobře všichni a nejlíp samozřejmě dáma z nadpisu. Příběh je, jak už jsem psala, vlastně úplně obyčejný, ale velmi zdařile nahlíží do dušiček těch normálních lidí, že jsem se opravdu moc divila, jak se to mohlo debutující režisérce tak skvěle podařit. Musím ale připustit, že když jsem později viděla film podruhé v televizi už to nebylo ono. Jeho zvláštní kouzlo zachycující jemné nuance lidských duší je asi jen na první koukání.

25. prosince 2006
plakát filmu
80 %

Popelka

Film mi už před nějakou dobou doporučila kamarádka se slovy-že hezčí film už dlouho neviděla. Koukala jsem na to a dospěla jsem k závěru, že budu muset přehodnotit svůj výběr kamarádek:-) Film mi totiž přišel kýčovitý, přeslazený, herecké výkony nedůvěryhodné a když se na scéně objevil Leonardo da Vinci začala jsem se nahlas smát hlouposti amerických filmařů. Ale.... po nějaké době jsem zapnula tv a tento film tam zase běžel a já se začala dívat a příjemně jsem si u něho odpočinula a něco podobného se mi stalo od té doby už asi 2x. Letos o Vánocích jsem ho už zcela programově vyhledala a znovu zhlédla a dokonce se mi už zdál i princ hezký. Asi nějak stárnu a obrušují se moje kritické názory, nebo jsem prostě jen ženská, na kterou stejně jako na většinu ostatních podobné filmy platí a sledují je.

25. prosince 2006
plakát filmu
Stůj, nebo se netrefím
Stůj, nebo se netrefím
70 %

Komedie z válečných let

Tento film má podle mě skvěle napsaný scénář, je přeplněn nejlepšími českými herci a není ani špatně natočen, přesto to nebyl žádný trhák a já dost marně přemýšlím, čím to asi může být. Mně se film líbil, docela mě i pobavil, viděla jsem ho asi 2x, ale už ho nějak nevyhledávám. Prostě to není ono-asi jeho tvůrcům nebylo zhůry dáno to něco nedefinovatelného, co dělá z dobrého filmu film výborný. Nebo že bychom si my Češi nedokázali dělat srandu z válečných událostí? A co potom Švejk? Moc by mě zajímal i názor vás ostatních na tenhle film, tak kdo ho viděl, prosím, pište. Třeba konečně díky vám pochopím, proč je tenhle film takový nemastný neslaný i přesto,že měl všechny předpoklady k tomu stát se hitem.

13. prosince 2006
plakát filmu
Bota jménem Melichar
Bota jménem Melichar
80 %

Tam kde se bota jmenuje Melichar je

Dobrý český film, který v nejlepším slova smyslu navazuje na starší komedie ze školního prostředí. Dokonce se tu objevuje i mírná kritika na socialistické poměry(nesmyslně postavená školní budova). Výkony dětských přestavitelů mi připadají skvělé, k tomu samozřejmě první školní láska, detektivní pátrání a jako bonus písničky Hložka a Kotvalda-prostě mírný nadprůměr tehdejší jistě hodně průměrné filmové produkce. Tuším, že se jedná o první film pana Trošky-no, podívejme se, jak nám hezky začínal a jak teď kameňákově dopadl:-)

10. prosince 2006
plakát filmu
Kdyby tisíc klarinetů
Kdyby tisíc klarinetů
90 %

Waldemar Matuška

Skvělé písně ze Semaforu a mladý Matuška ve slušivé vojenské uniformě-to se mi vybaví u tohoto filmu. Navíc to není jenom slet hudebních výstupů, ale je tu nenásilně a humorně poukázáno na nesmyslnost války a vůbec celé vojenské mašinérie. Tady je potřeba připomenout i skvělého Vlastimila Brodského V komicko-tyranské roli velitele kasáren-při jeho klaunském výstupu s pytlíky opravdu mrazí i přes všechnu veselost a písničky kolem. Tenhle film je prostě povinná klasika pro všechny fanoušky českého filmu a české pop-music.

1. prosince 2006
plakát filmu
Gosford Park
Gosford Park
90 %

Poprvé jsem film viděla asi od poloviny, když jsem náhodně zapnula televizi. Fascinoval mě svou atmosférou-dokonalým vylíčením života anglické smetánky a jejich sluhů ve 30. letech 20. století. Až po skončení jsem si hledala , jak se vůbec film jmenoval a něco o něm, takže jsem díky tomu zápletku pochopila. Ovšem teprve při druhém dívání-a to velmi pozorném a od začátku až do konce-jsem si vychutnala to, co je na filmu asi tolik oceňováno. Totiž pomalé splétání nitek osudů jednotlivých postav, různých náznaků a hlavně mě dostala závěrečná část filmu, kdy jsem pochopila, že každičká scéna, která se třeba předtím zdála jako nadbytečná, byla rozpletena a uzavřena. Je pravda, že režisér nic z toho neservíroval na stříbrném podnose, ale vše bylo jakoby zašifrováno v náznacích, takže někteří uživatelé film prostě nepochopili, protože při tomhle filmu se musí myslet a pozorně sledovat a vnímat a ne se cpát popcornem a čekat, že nám na konci všechno polopaticky vysvětlí.:-) Vy, co jste tady psali k tomuto filmu už názory, tak se nezlobte, ale když jsem si je četla, musela jsem se smát, jak jste totálně film nepochopili a přirovnávat ho k detektivce, kterých běží v tv stovky, to mě teda už dostalo úplně. Sorry, ale tady ani tak o tu vraždu nešlo! Promiňte mi ty výlevy, ale muselo to ven, takže závěrem-film doporučuju všem, které baví u filmu myslet, hledat skryté režisérovy náznaky, kteří chtejí nahlédnout do špinavého světa sluhů a mnohdy ještě špinavějšího světa jejich pánů!

1. prosince 2006
plakát filmu
Prodloužený čas
Prodloužený čas
90 %

Miloš Kopecký

Film o smrtelné nemoci, který přesto není smutný. Samozřejmě mu dominuje vynikající výkon Miloše Kopeckého, ke kterému nelze nic dodávat, který se prostě musí vidět. Také mě velice zaujaly scény, kdy pan profesor píše knihu o umění, ve kterých se objevují mixy různých slavných výtvarných děl a do toho hraje klasická hudba-zvláštní, zajímavé, sugestivní. Na závěr musím ještě zmínit rozsahem malou, ale důležitou(a samozřejmě skvěle ztvárněnou) roli mého oblíbence Petra Čepka(role lékaře).

29. listopadu 2006
plakát filmu
Harry Potter a Tajemná komnata
Harry Potter and the Chamber of Secrets
80 %

Ron

Nejsem žádný potterovský maniak a knihy jsem dokonce ani nečetla(možná je to škoda a třeba to ještě napravím, ale času moc není a těch knížek je hodně a jsou dost tlustý:-)). Film se mi i přesto líbil, kouzelnický svět mě okouzlil a film docela pobavil. Ráda jsem zase po čase viděla v zajímavých úlohách své oblíbence Alana Rickmana a Kennetha Branagha(jeho kreace neschopného ale proslaveného čaroděje byla opravdu dokonalá). Pro mě ale nade vše vynikala postava Rona, která byla opravdu zábavná. Jeho úšklebkům nebo vystrašeným pohledům a hláškám jsem se skutečně zasmála. Skvělý byl také dabing této postavy(zase se směju, když si vzpomenu na ten hlásek: Harry, už můžu panikařit?) Věci, které tu někteří příběhu vytýkají, především jisté kopírování Pána prstenů, jsou nepopiratelné, ale mně kupodivu nevadí, protože Tolkien je pro mě srdeční záležitost, kdežto Harry Potter jen příjemný relax u obrazovky. No, ale ani to někdy není málo!

25. listopadu 2006
plakát filmu
Nebezpečné známosti
Les liaisons dangereuses
90 %

Gérard Philipe

Výborný film, který jako první volně zpracoval intriky vikomta Valmonta a markýzy de Merteuil. Tím, že ho režisér přenesl do dnešní doby a udělal z ústřední dvojice manžele a navíc tyto role obsadil skvělými herci, vznikla zajímavá sonda o lidských vášních, citech a manipulacemi s nimi. Osobně mám radši zpracování mnohem pozdější s Johnem Malkovichem jako Valmontem, ale tento film za ním zaostává opravdu jen o 10 procent. Gérard Philipe je ve své roli podobně charismatický a svůdný, jen mu chybí ona Malkovichova ďábelskost, která prostě neodpovídá zjevu ani hereckému projevu Gérarda Philipa. Ale i tak stojí film za zhlédnutí, které ozvláštní ještě původní (francouzské) znění s titulky. Tento film jsem nikdy v televizi nadabovaný neviděla a je to jen dobře, protože Valmontovy svůdné řeči ve francouzštině se poslouchájí mnohem líp:-)

23. listopadu 2006
plakát filmu
Jsem nesmělý, ale léčím se
Je suis timide, mais je me soigne
90 %

Pierre Richard

Tuto francouzskou komedii stejně tak i Pierra Richarda mám moc ráda už od dětství. Je to sice bláznivina, ve které je jedinou spojnicí neuvěřitekných gagů snaha získat milovanou ženu a překonat svou nesmělost, ale zato bláznivá komedie naprosto dokonalá. Navíc je tu také ona zvláštní okouzlující atmosféra starších francouzských komedií. A k tomu ještě nepřekonatelný Pierre. Kdo trpí nesmělostí jistě ocení scénu, kde si jde Pierre kupovat spodky a prodavačka je jako naschvál superkočka:-) Moje nejoblíbenější scéna je jednoznačně:Vezmu talíř, myju talíř, otřu talíř, šoupnu talíř á vezmu talíř.... Kdo film neviděl, tak samozřejmě nechápe-jediná možnost je, abyste se na něj koukli!

22. listopadu 2006
plakát filmu
Aféra s náhrdelníkem
Affair Of The Necklace, The
50 %

Výpravné nic

Film měl krásnou výpravu, kostýmy, exteriéry(samozřejmě české) a tím seznam pozitiv končí. Bohužel za tím nebylo nic dalšího. Vlastně se teď docela divím, že jsem vydržela koukat až do konce, ale snad to zapříčinila moje slabost pro historické, kostýmní filmy nebo zvědavost, jestli se z toho přece jen něco zajímavého nevyvine. Bohužel ne, konec dokononce mohl u méně zasvěcených vyvolat představu, že hraběnka odstartovala francouzskou revoluci:-) I když na konci bych přece jen jeden klad viděla-poprava královny byla skvěle dějepisně realistická a kdo se zajímá o fungování stroje zvaného gilotina tak, ať se podívá. Jinak motivace činů všech postav mi dost utíkala, všechny byly ploché, nereálné. Za to ale asi nemohli herci, ale spíš scénář, který byl opravdu ubohý. Z docela zajímavého námětu nevytloukl vlastně nic-ani tu velkou lásku, na kterou jsou Američané odborníci. Herci asi hráli dobře, ale neměli vlastně ani co hrát, takže i výkon Hilary Swank působí přinejmenším nepřesvědčivě. Vlastně jako celý film, takže na závěr říkám-škoda promarněného námětu!

19. listopadu 2006
plakát filmu
Lelíček ve službách Sherlocka Holmese
Lelíček ve službách Sherlocka Holmese
90 %

Jedna z nejlepších komedií Vlasty B

Lelíček je pro mě hned po Katakombách nejlepším filmem s Vlastou Burianem. Ale zaručeně je to Burianův film, který jsem viděla nejčastěji(asi tak 10x). A kupodivu mě pořád baví. Král českých komiků tu předvedl celou škálu svých komických výstupů a je velmi těžké vybrat ten nejzdařilejší. Tak připomínám třeba už zmiňovaný kurz jazyků, útěky před věřiteli, vybírání nové hymny nebo fandění při býčích zápasech, kdy se Burian jako král Fernando pokouší přelézt oplocení:-) Zajímavé také je, že se tu objevuje vlastně i v roli milovnické a partnerkou mu je hvězda hvězd-Lída Baarová. Vlastně je to jeden z mála Burianových filmů(pak ještě Nezlobte dědečka), kde nehraje starého či staršího člověka. No prostě klobouk dolů, že film starý víc než 70 let je pořád vtipný a koukatelný. P.S. Holmese hraje jeden z nejlepších a taky nejproduktivnějších českých režisérů Martin (Mac) Frič!

17. listopadu 2006