Mitia
Tron
Tron je parádní film, ale opravdu parání. Když jsem byla hodně malá, dva až tři roky, měla jsem kazenu z burzy kde na tohle byl trailer. kamera rychle letí klávesnicí, no prostě něco úžasného. Tron je ukázou toho, jak začínala počítačová grafika. Všechno je tak neuvěřitelné počítačové a hlavně modré. Nezapomenutelný souboj bleskových motorek, hody se světelnými disky, bite, který umí říkat jen ano nebo ne, to všechno je součástní filmu, který položil základy počítačové grafice. Rovněž počítačové programy s obličejí lidí, kteří je stvořili a konečný souboj, kdo neviděl, neuvěří.
X-Men Origins: Wolverine
Nejraději mám druhý díl a názor jsem nezměnila ani po tomhle díle. Jistě, dostáváme se na začátek, zjišťujeme Wolwerinův původ, to, že drápy měl i předtím, zvláštní komado, bratr a pak přítelkyně,která se na konci ukáže jako mrcha. Bylo tady spoustu skvělých efektů, to se dá u těchto filmů očekávat. Ovšem, některých věcem prostě neuvěříte. Bylo sice docela dynamické u počátečních titulků sledovat jak bratři procházejí všemi velkémi válkami, které se za 150 let odehrály, ale něco mi přišlo až přehnané. Třeba ten konec, co se stalo s tím obrovkým komínem a pak ten jeho způsob ztráty vzpomínek. Jistě, muselo k tomu dojít, ale snad to šlo udělat nějak jinak.
Caligula
Zřejmě existují dvě verze tohoto filmu, já jsem viděla tu delší. Musím se přiznat, že historické záležitosti se tady probíraly opravdu zřídka. Filmu šla zřejmě především o to, ukázat zhýralost, olzlost a nechutnosti tehdejšího panovníka. Film se jenom hemží erotickými až pornografickými scénami a že jich je ve filmu požehnaně. Vlastně jsem si po filmu řekla, jestli to skutečně bylo ještě o něčem jiném. Vůbec se mi to nelíbilo. Bylo to příliš vulgární a nechutné. Divěla jsem to pouze jednou, ale myslím, že vidět něco takového jednom jednou úplně stačí.
Merlin
Dvoudílný Merlin. Nedávno jsem si ho koupila na DVD. Tahle verze se mi moc líbí. Je to hodně magické, tajuplné, jsou tady krásné narážky na Jezerní panní, elfy, skřítky a dragy, to co se má v pořádný legendách odehrávat. Je sice pravda, že občas působí některé počítačové triky směšně, ale to se dá překosnout. Líbilo se mi, že se děj zabýval dlouhým časovým obdobím, že se nezabývala jenom Artušem. Rovněž je pěkné, že i když přes celý děj Merlinovi a jeho dívce štěstí nepřeje, na konci se to změní, jenom nechápu, proč se neomladili ještě trošku více.
Zlatovláska
Máme mnoho krásných pohádek a Zlatovláska je jedna z nich. Láska zvítězí nad zlem, tak to má být. Máme tady spoustu písní. Roztomilé roztžky zvířat, která umějí mluvit a tři úkoly, které se dají zvládnout za předešlou pomoc. Na Zlatovlásce jsou zřejmě nejrkásnější její vlasy, což se dá očekávat, ale i provedení šatů je moc pěkné. Jako malá jsem sledovala po zpátky ranní shon a moc se mi to líbilo. Rovněž i loutky, které představují rybku a mravence jsou hlavně pro děti moc pěkné. Možná králova smrt byla až moc tvrdá, nebo oddělená Jiříkova hlava od těla, ale jinak pohádka, jak má být.
Public Enemies
Tohle je asi moje prní gangstrovka. Film je hodně rozporuplný. Nejvíce mi asi vadilo, že Johnny je po celou dobu filmu strašně sebevědomý, řekněěte, kdyby vás hledala celá Amerika, chodili by jsme do kina, kde o vás promítají dokument? Byli strašně lehkomlsní, všichni. Taky to naivní děvče. Unudělé, které chce zažít dobrodružství. Ve filmu se hodně střílí, prý nebyl u kamer použitý stativ a je to vidět, všechno se hodně hýbe, až mi z toho občas nebylo dobře. Herecké výkony byly na slušné úrovni, i když někdy to působilo odfláknutě. Nevím, hodně rozporuplné.
Duchess, The
Na film jsem se hodně těšila. Těšila jsem se na pěkné drama s pěknými kostými a pěknými hereckými výkony. Nakonec se mi vyplnily jen ty kostýmy. Vévodkyně je film, který působí dlouze, je o nevěře, nenaplněné lásce, zklamání, ale i nalezení klidu. Vévody byl naprosto bezohledný despota, kterého ve filmu nemůžete mít rádi. Vévodkyně působila na venek jako silná a vůčí osobnost, uvnitř však byla zlomená a zklamaná žena. Smínku něco chybělo, jinak by byl opravdu dobrý, ovšem to něco způsbilo, že místy jsem spíš uvažovala, jestli už bude konec.
The Shawshank Redemption
Myslela jsem si, že když se na film budu dívat ve dvě ráno, přiměje mě to usnout. Právě naopak. Naprosto mě to probudilo. Byl to strhující příběh, který člověka donutil se dívat. Život ve věznici nebude žádný med. Bylo úžasné sledovat ty střípky a příběhy. O knihovně, o geologickém kladívku o plakátu. Asi nejdojemnější a nejsmutnější byla čas o straci, kterého po padesáti letech pustili a nakonec se oběsil. Tahle čás mě chytla za srdce. Jelikož sleduje dvacet ve vězení, musí se taky něco stát. Útek byl opravdu rafinovaný a plazit se tou rourou by dal asi málo kdo. Nejlepší je, že se dostal ven a Morgan Freeman se k němu záhy přidal, konec dobrý, všechno dobré.
Čarodějky z předměstí
Takový roztomilý dětský film, která nám vznikne těsně po revoluci. Je hravý, nepočítá s žádnými velkými triky jenom s hraním dvou holčiček. Máme tady problém, který dvě malé hrdinky snaží vyřešti svérázným způsobem, dále kouzla, která způsobují spíše problémy než radost, ale nakonec všechno dopadne dobře.
Sense And Sensibility
Jane Austinová má jeden velký problém, všechny její romány jsou stejné. Chudé dívky, které se nakonec dobře vdají. A protože Austinová nebyla vdaná a s muži nikdy pořádně nekonverzovala, prý uměla psát jen o rozhovorech žen. Proto i tento film se opírá o tento základ. Jedno upjaté děvče,která nedává najevo své city a nakonec dostane toho, kterého chtělo - Cit a druhá, její sestra, milující a vášnivá, která se spálí a dá přednost jistotě - Rozum. Film je ukázkou morálky v Anglii na přelomu 18. a 19. století a upřímně, v něčem takovém bych žít nechtěla. Film je to ale pěkný, adaptace knížky, který se povedl.
Se7en
Sedm je dobrý psychologický thriller, který se mi líbil, hlavně díky výkonu Morgana Freemana. Brad Pitt teprve začínal a tady ještě hraje mladému frajírka, který na konci neovládne svoje city. I když, těžko byje asi někdo ovládl. Nápad se zabíjením podle sedmi sprtelných hříchů je dobrý námět a přiznám, že napřiklad Lenost bylo odporná. Možná mohl být film malinko kratší, ale dá se to zvládnout. Jediný, kdo mi tam vůbec neseděl byla Patrow, nemám ji ráda, ale je tam potřebná pro konečnou scénu.
School of Rock
Jacka Blacka nemám ráda, ale kdysi jsem na tenhle film musela jít - škola zařídila, tak se šlo. Komedie, která je příliš přehnaná a nereálná. Je v ní až moc amerického ducha. A nejhorší je, že to má vždycky stejný cíl. Neúspěšný rocker učící na základní soukromé škole. Film mi nedal vůbec nic. Viděla jsem ho jednou z povinnosti a jakémukoliv dalšímu kontaktu se vyhnu.
Pretty Woman
Nemůžu se přiklánět k názoru, že Pretty woman je bůhví jak dobrý film. Přemáhala jsem se k němu přes patnáct let a když jsem ho konečně viděla, musela jsem si říct, že to byla ztráta času. Juliu Roberts nemám ráda, snad proto, že má tak velký úsměv. Tady je navíc ke všemu drzá a nevychovaná. Celkově je film jako pohádka pro dospělé. No řekněte, ve kterém vesmíru se něco takového může stát?
Messengers, The
Béčkových hororů jsem už viděla mraky. Točí se jako na běžícím pásu. Hlavní představitelka dnes září v sérii filmů Stmívání, tady ještě hraje vystrašenou puberťačku, která hledá důvody a neřesti, které se dějí u nich doma. Hercům nevěříte, všechno působí uměle. Máte vidět záblesky duchů a jejich znamení. Účelem je jenom se trochu leknout, toť vše. Film stačí vidět jednou a zapomene na něj. Ztratí se vám v tom moři béčkovek.
Co dodat. Rambo není můj styl. Z prvního a druhého jsem viděla pouze tolit, co ukázali v tomto filmu a pak parodie na druhý díl v podobě Žhavých výstřelů dvojky. Silvestr už tady má roky, zakrývá to nově namakanou fyzičkou a tvrďáckým výrazem. Film je sám o sobě už dost nechutný a krutý. Všude samé kusy těl, běhání přes vodní minové pole nebo vyvraždění nevinné vesnice. Pokud šlo o to, ukázat násilí co nejrealněji, rozdhodně se to povedlo. Záchraná hloupých mediků, jdoucích přímo do jámy lvové s konečným drsným ostřelem obrosvkým kulometem. Jednou a nidky víc.
Rock podvraťáků
Vím, je tady jistá podobnost s předchozími dvěma filmy, v názvu, hercích, ovšem tady se rozhodně mění hlavní dějová linie. Film je dobře natočený a rozhodně může zaujmout široké spektrum diváků. Mě osobě se moc líbil. Vtipné okamžiky na každém rohu, bezvýchodně situace a rychlé střihy filmu dodaly dynamický ráz. Je tady hodně zvratů a až do konce nevíte, jak to dopadne a pro naši rockovou partičku to dopadne výborně. I hudba byla dobrá. Ze všech postav se mi asi nejvíc líbil Chřestýš a pak jeho kamarád, který dal "dohromody" sešrotovaného psa.
Robinson Crusoe
Kdo někdy četl Robinsona Crusoe tak musí uznat, že tohle je prostě příšerná verze. Myslím, že jen postavu Robinsona a Pátka si vzali z tého slavné knihy a udělali film, který s tím už nemá nic společného. Osobně tuhle filmovou adaptaci nemám ráda. Robinson má hned náčiní a psa a musím s Pátkem bojovat. No prostě hrůza.
Koloběžka první
Na motivy pohádek bratří Grimmů jsme si vytvořili svou vlastní pohádku, která sice není kulisová, ale je to jedna z těch pohádek na nedělní odpoledne. Je vtipná, hezká, roztomilá s písničkou, kterou od Dády Patrasové zná snad každé détě v republice. Osobně mám tuhle pohádku moc ráda, hlavně kvůli Dádině vychytralosti s jakou si dokázala poradit a přelstila tak i chytrého krále.
Merchant of Venice, The
Na kupci benátském je krásná jedna věc a to, že je přesně podle knižní přelohy Hru jsem si nejdříve přečetla, kvůli porovnání a prakticky jsem nenašla nic, co by se dalo vytknout. Nádherné kostýmy, přesné dialogy, renesanční Benátky. V tomhle je to opravdu perfektní. Al Pacino se na roli lakomého kupce hodil perfektně a zahrál jej tak, jak jsem si ho představovala. Trošku se mi jenom nezdá, že by se mělo jednat o komedii. Jistě, jsou tady komediální prvky a Shakespearovo oblíbené vydávání se dívek za muže, ale u filmu jsem se nezasmála ani jednou.
National Treasure: Book of Secrets
Někde jsem četla jaký je rozdíl mezi Američanem a Evropanem: Pro Evropama je sto mil daleko a pro Američana je sto let dlouhá doba. Takhle to vždycky vypadá i těchto filmech. Co je pro nás dlouhé časové obdobíje pro ně jako dávnověk. Ale film sám o sobě je hodně. Jsou tady vtipné momentky, která vám vyvolají úsměv na rtech. Některé historické poznatky a konspirační teorie jsou moc pěkné a hezky se pozoruje, jak do sebe věci zapadají. Možná na konci sebeobětování hlavního zloducha, který se změní ve slušňáku mi moc nesedělo a taky ta plošina na dlouhém sloupu působila přehnaně, ale jinak je to fajn film a je úctyhodným soupeřem prvního dílu.
Poslušně hlásím
První díl je stejně skvělý jako jeho předchůdce. Vlastně nevím, který z těch dílů se mi líbí více. S mojí rodinou máme nejoblíbenější úsek, když se Švejk zastavuje přes noc na policejní stanici. A vůbec na trojice policistů v čele s panem Vachmajstrem nemá chybičku. Nejvíce u nás zlidověla hláška "Bába tam zas dala kopru!". Je to k popoukání. Někdy si říkám, že Lada to kreslil podle Hrušínského. Jako by měl Švejka ušitého na tělo. Film je výborný a není mi nikdy líto podívat se na něj znovu a znovu!
13 Going On 30
Jedna z mnoha romantických komedií, které se už nedají spočítat. Nepamatujeme si je, protože všechny končí dobře a mají nás pobavit a dojmout. Tak je tomu i u tohoto filmu. Možná mi vadí, že hlavní role se až moc usmívá, ale tak nějak křečovitě. Ale dalo se na film podívat. Postaršení mladší dívenky už taky není nic nového, ale dalo se to. Byla tady dobrá hudba, která zabránila tomu, abych u filmu usnula. Konec se dá předvídat už na začátku a našemu páru to přejete.
V for Vendetta
Film se mi líbil. A moc. Sice se jedná a velice ponurou totalitní budoucnost s tvrdými podmínkami pro život. Obdivuji Natalii, že si nechala kvůli této roli oholit hlavu. Je zvláštní, že jí to sluší i bez vlasů. Líbil se mi V. Jeho barvité a květnaté monology, charisma, které z něj vyzařovalo a rovněž, že za celý film neuvidíme jeho tvář, pouze usměvavou masku. Konec byl velice působivý. Jistě bylo použito hodně komparsistů a dav, tvořený jen samými V působil velice odhodlaně a silně.
Epic Movie
Tohle je už velice přehnané. Parodie má věci zesměšnit a dodat jim humorný ráz, ovšem poslední době jsou filmy tohoto typu prostoupeny jen samými sprostými slovy, absurditou, která nemá hranice, narážkami na sex a podobně. Na paškál si nám zdee producenti vzali největší filmy poslední doby a dali jim co proto. Bohužel za celou dobu jsem nenašla opravdu vtipnou scénu nebo hlášku, která by stála za to.
Bring It On: All or Nothing
Komedie, ve které je všechno naprosto předvídatelné. Nikdy nechápu jestli se mládež z Amerika chová takhle nadřazeně, je arogantní a tak nějak divně kroutí hlavou jenom ve filmech nebo je to tak i ve skutečnosti. Ve filmu je chytlavá hudba a roztleskávání, které je přijatelné pro mladou generaci a může ji zaujmout. Máme tady tvrdou rivalitu mezi školami, která mi nic neříká, ale tam bude zřejmě běžná. Některé hlášky se hodně navážejí do hlouposti, ale dá se to zvládnout. Konec umíte odhadnout po dvou deseti minutách filmu, ale když člověk nepotřebuje film, u které musí přemýšlet, může si pustit něco takového.