My Left Foot: The Story of Christy Brown
Je to velmi zajímavý film s excelentními hereckými výkony Daniela Day-Lewise a Brendy Fricker, za které získali po právu Oscary. Zvláště mě uchvátil Day-Lewise, protože svého hrdinu zahrál tak přesvědčivě, že jsem chvílemi měl pocit, že je opravdu postižený. Odvážím se tvrdit, že jeho výkon předčil i výkon Dustina Hoffmana v Rain Manovi. Působivé na filmu je to, že se jedná o autobiografickou sondu do života skutečné osoby. Režisér Jim Sheridan tady neukazuje žádný sentiment, ale tu správnou pořádnou porci drsné reality. Život se s hlavním hrdinou vůbec nemazlil, ale on se nevzdal a bojoval. Doporučuju.
Halloween 4: The Return of Michael Myers
Už samotný název filmu napovídá, že se nám po absenci v předchozím dílu vrátil hlavní záporák. Je poznat, že se po hodně nevydařené předchozí kravině producenti vrátili k osvědčené jistotě. S každým novým Michaelovým příběhem se rapidně snižuje kvalita filmů, ovšem tento je výjimečný brutalitou vražd, největším počtem mrtvol v sérii a překvapivým koncem. Stejně jako měli první dva díly navazující dějovou linii, tak i tady počínaje tímto a konče šestým dílem máme pojítko v podobě neteře Michaela Myerse. Nesmím ovšem zapomenout na návrat Dr. Loomise v podání Donalda Pleasence, který je neodmyslitelnou ikonou celé série.
The Gods Must Be Crazy
Skvělá a zábavná crazy-komedie, trochu s prvky grotesky. Je pravda, že stylem humoru nenadchne každého, ale mě ano. Když si uvědomím, že se nejedná o film natočený v americké či evropské produkci, ale čistě v africké produkci, tak klobouk dolů. Neřešil jsem scénář a postavy (sice křovák Xi Xao je unikátní), ale celkový dojem.
The Gods Must Be Crazy II
Měl jsem možnost vidět tento film těsně po předchozím dílu a i když za ním mírně zaostává, nezklamal mě. Dějová zápletka je obdobná prvnímu dílu. V některých pasážích je, ale humor dokonce šílenější a kupodivu odlišný od předchozího dílu. Je to prostě pořád dobrá zábava.
Red Heat
Příjemná akční jízda s Arnoldem, aneb jak sovětský neohrožený muskulaturní superpolda pomohl americkým neschopným policajtům při honbě za gruzínským pašerákem drog, to mě pobavilo :). Ve spojení se svým americkým protějškem, ukecaným poldou v podání Jamese Belushiho, působí docela vtipně. Originální je film v tom, že se tu střetávají dva světy – socialismus vs. kapitalismus a k tomu úsměvné hlášky na oba systémy.
Awakenings
Tak tento film mě velice nadchl, zvláště pak fantastický herecký výkon Roberta de Nira. Je to citlivý, dojemný a smutný příběh natočený podle pravdivé události. I přes celkovou minutáž filmu okolo dvou hodin jsem se nenudil.
Fathers' Day
Další z amerických vykrádaček francouzských originálů, která se nepovedla. Robin Williams je trapný, Billy Crystal nudný. Pro mě zklamání. Ovšem všimli jste si Mela Gibsona? Jo, taky tam hraje, ale jen se tam na chvíli mihne.
Les Compères
Spojení dvou komediálních ikon francouzského filmu v jednom je zárukou skvělé zábavy. Pierre Richard je opět skvělý roztržitý smolař a Gerard Depardieu pořádně chlapský dobrák. Celý film je vlastně postaven na rozdílu povah obou hlavních hrdinů, kteří přes počáteční nevraživost postupně najdou cestu k poznání jednoho ke druhému. Perfektní zábava pro nudné odpoledne.
Friday the 13th Part VI: Jason Lives
Pro mě byl nejlepší první díl Pátek 13. Všechny ostatní byly už nastavované nesmysly. Pokaždé jiný způsob oživení hlavní postavy, většinou trapný (tentokrát je to blesk), obsahem jsou série brutálních vražd díl od dílu krvavějších, aby ke konci Jason povinně chcípl a čekal na to až ho zase někdo, nebo něco v následujícím díle probudí. Myslím, že bylo natočeno už celkem 11 filmu této série. Obsah nemá smysl komentovat. Přibylo více hlášek i černého humoru. Vtipná je scéna, kdy Jason paroduje Jamese Bonda. Celkově však nic nového. Mám takový pocit, že tento film u nás ani nebyl nikdy v kinech, ale šel rovnou na video.
Deuce Bigalow: Male Gigolo
Trapný, ujetý, primitivní film bez jakékoliv dějové linie. Ovšem co naplat, když jsem se u této prostoduché komedie bavil od začátku až do konce. Počínaje bláznivými kousky Roba Schneidera a konče originálním humorem. Zábavnými momenty jsou i sexuální eskapády hlavního hrdiny s „klientkami“ – mega tlustou a zvrhlou černoškou, jednonohou ženou, minimálně dvoumetrovou ženou, sprostou kráskou a v neposlední řadě dokonalou narkoleptičkou (s posledně jmenovanou mě málem smíchy roztrhla scéna na bowlingu). Účelem filmu je hlavně pobavit, a to splnil do puntíku.
15 Minutes
Upřímně nemohu tento film hodnotit objektivně a nestranně, protože pro mě prostě hlavní hvězdou byla vedlejší záporná postava perfektně psychopatického Karla Rodena. Dokonce jsem mu fandil tak, že mě naštval konec (záměrně nepíšu proč, abych neprozradil pointu). Ovšem asi ničím jiným mě film neuchvátil, protože byl průměrný. Robert de Niro se snažil jak mohl, ale scénář mu moc prostoru nedal. Bez Karla Rodena odpad.
Damien: Omen II
Pokračování je o poznání slabší než předchozí díl. Je však více akčnější, přibylo více mrtvol. Z mladého chlapce z jedničky se stává puberťák, který si čím dál tím víc uvědomuje svou temnou sílu. Hudba Jerryho Goldsmitha mě opět nezklamala. Problém je v tom, že se v tomto filmu nic nevyřeší a je nutné si na finální zakončení počkat ve třetím díle.
Pro mě je to spolu s Vymítačem ďábla jeden z nejlepších satanských filmů. Má skvělý scénář s vygradovaným finále, děsivě dobrou hudbu Jerryho Goldsmitha, za kterou byl po právu oceněn Oscarem. V hlavních rolích mě zaujal stárnoucí Gregory Peck. Děsivé na celém filmu je to, že absolutní zlo sestoupilo na Zem v podobě malého chlapce. Tento film se dnes řadí ke klasice svého žánru.
Omen III: The Final Conflict
Zakončuje satanskou trilogii. Pro mě nejslabší díl. Hlavní hrdina nám vyrostl v dospělého muže a už nepůsobí tak démonickým dojmem. Atmosféra vymizela, hudba je průměrná a závěr, který měl důstojně a finálně zakončit trilogii mě zklamal.
Omen IV: The Awakening
Zbytečně nastavovaná kaše. Už slabší předchozí díl kompletní satanské trilogie měl být poslední. Obsahově kopíruje první díl jen s tím rozdílem, že absolutní zlo teď vstoupilo na Zem v podobě malé holčičky. Nuda.
Jaguar, Le
Příjemná dobrodružná komedie. Na evropské poměry slušný film. Ovšem bez Jeana Rena by to byl odpad, protože další hlavní hrdina v podání Patricka Bruela je nudný a nezáživný. Ve vedlejší roli mě opět pobavil záporák Danny Trejo. Pěkné byly letecké záběry amazonské džungle.
Wasabi
U tohoto filmu nelze používat mozek na logiku, velkou slabinou filmu je totiž scénář. Toto mínus, ale dle mého názoru zdařile eliminuje crazy humor, hlášky a poměrně zdařilé akční scény. Herec Michel Muller, který hraje pravou ruku Jeana Rena je dokonalý „blbec“, protože i při pouhém pohledu na něj jsem se opravdu hodně smál :) Doporučuju všem, kteří neřeší obsah, ale atmosféru.
Moonraker
V pořadí jedenáctá bondovka a zároveň trapas. Agent 007 se vydává na oběžnou dráhu Země a to je zoufalé. Dokud se drží na Zemi, je to slušná bondovka s několika výtečnými akcemi (souboj v muzeu skla, honička na gondolách). Jakmile se vydá ke hvězdám, stává se z toho blbost. Závěrečná bitva po vzoru Star Wars je směšná. Jediný kdo mě potěšil byl navrátivší se nezničitelný zabiják Jaws.
Vidocq
Přidávám se na stranu zklamaných. Film je sice vizuálně dobrý (Paříž první poloviny 19. století je opravdu drsná a temná), ale pokud se celý tváří smrtelně vážně, aby na konec naservíroval nadpřirozenou pointu, tak to je směšné. Už dlouho mi konec tak nezničil dojem z celého filmu.
The Spy Who Loved Me
V pořadí desátá bondovka. Můj nejlepší Bond s Rogerem Moorem. Příjemná změna po docela nudné bondovce - Muž se zlatou zbraní. Dobrá zápletka, jedna z nejhezčích bondgirl, nezapomenutelný a nezničitelný zabiják Jaws s kovovým chrupem, všudypřítomné účinné úsměvné vynálezy (třeba bílý Lotus Esprit měnící se v ponorku) a taky roztomilá úvodní píseň.
Pacifier, The
Film hlavně pro malé děti, směšný scénář, víceméně nuda, trapný konec. Rodinné komedie nebudou parketou pro Vina Diesela. Jako akční herec je lepší, avšak i tady bych polemizoval, protože poslední pořádnou akční nadílku nám předvedl naposled před 4 lety – XXX, ale od té doby spíš přežívá. I přesto všechno se některé hlášky a scénky povedly, tomu odpovídá i hodnocení.
The Da Vinci Code
Jsem víceméně spokojený. Jsem jedním z těch který četl (doslova „hltal“ řádek po řádku) knihu Dana Browna před filmem a ač nerad srovnával děj s knižní předlohou, což byla chyba, protože zejména v druhé půlce filmu, kdy se děj přesune do Anglie se od knihy odklání. Pokud se tedy odprostím od knižní předlohy, tak byl film průměrný a některé scény, pokud bych před tím nečetl knihu, by mi připadly nelogické. Dobré jsou pasáže kdy je mluva herců doplněna obrazem toho co právě vysvětlují, takže divák lépe pochopí co je tím myšleno. Z herců mě nejvíce zaujal výkon Iana McKellena jako Sira Leigha Teabinga. Ostatní, a to hlavně Tom Hanks, mě zklamali. Kdyby režisér do hlavních rolí dosadil neokoukané, nebo dokonce neznámé herce, filmu by to určitě prospělo. Rozhodně bych, ale film nezatracoval do pekel a nebo naopak vyzdvihoval do nebes. Největší reklamu, resp. pozitivní antireklamu dělá filmu samotná církev, která nabádá k ignoraci filmu a na protest pálí knihy Dana Browna. Film si sice vydělá na své cca 100 milionové náklady a šéfové produkční společnosti Columbia Pictures Industries, Inc. si budou mnout ruce, ale rozhodně se tento film nezařadí do žebříčků nejoblíbenějších filmů, které ve vašich vzpomínkách zůstanou navždy (pro mě např. E.T., Hvězdné války, Titanic, série o Pánu Prstenů, nebo Nekonečný příběh atd.).
Fantozzi va in pensione
Skvělá crazy komedie, postavená hlavně na vylomeninách Paola Villaggia (výborně dabovaného Stanislavem Fišerem). Všechny jeho filmy mají zvláštní humor, který nesedí všem, ale já jsem z těch, kterým vyhovuje. Tento s postavou pana účetního bych zařadil mezi lepší půlku. Některé komedie, zvláště pak natočené v 90. letech minulého století jsou už jen slabým odvarem.
The Bourne Identity
Pro mě výtečná akčně špionská inteligentní jízda. Dobře zpracovaný scénář podle románové předlohy Roberta Ludluma. Co mě však dost kladně překvapilo, byl výkon Matta Damona, kterému se dá věřit, že si ze své minulosti opravdu nic nepamatuje.
The Bourne Supremacy
Po prvním filmu (Agent bez minulosti) pro mě zklamání, pokud bych předchozí film neviděl, tak bych hodnotil lépe. Přibylo sice akce, avšak na úkor kvality filmu, zvláště příliš dlouhá automobilová honička Moskvou v druhé půlce filmu. O to více ubylo překvapení, scénáristické jiskry a nápaditosti. Ve vedlejší roli se mihnul Karel Roden, a toho můžu :)