AdiegoA
Crocodile Dundee
V mládí jsem to miloval, teď jsem se rád podíval, ale už je to slabší zážitek. Dokud se ještě příběh drží v džungli, tak je to pěkná a lehká podívaná, ale ve městě se mi zdá, jako kdyby film ztrácel glanc a šarm, skoro jako by se proměnil v něco jiného. Mick Dundee je ohromný sympaťák a ten jeho charakter je opravdu skvělý, Paul Hogan je jako novodobý Tarzan taky fajn. Herecky s tím problém nemám.
Co víc říct, než jen že je to dílo génia s geniálními herci. Mann skvěle zrežíroval svůj vlastní příběh a tenkrát mu to myslelo ještě dobře. Zápletka je skvělá, chytrá. Příběh bravurně doplňuje skvělá Mobyho muzika. Výčet áčkových herců je snad delší než u Dannyho parťáků a co je hlavní, proti sobě stojí dva z nejlepších herců posledního půl století. Oba mají charismatické postavy, obě postavy mají své přízraky. Kterého z nich si vybrat ?? Těžko říct, ale oba dva hrají opravdu brilantně. Je mi trochu líto, kam to celé Mann nasměroval, ale je mi jasné proč to tak udělal. Skvělý, co skvělý, úžasný film.
Waist Deep
Není to nic světoborného, scénář je jedno velké klišé, herci za tohle na oscara rozhodně aspirovat nebudou, ale sakrá já se bavil. Je to taková podstivá černošská gangsterka a její účel není nic víc než pobavit. Režisér občas asi musel být sjetej, protože si jinak nedokážu představit, proč tak zmrvil přestřelku téměř na konci, když se sem tam našli i velmi nápaditý a pěkně nasřihaný sekvence. Tyrese má drnej kukuč a svaly z ocele a bouchačka mu sluší, tohle jsou role pro něj a mám ho celkem rád. Meagan Good je zas opravdu hoooooodně sexy kočka a krásně se na ní kouká a už jen kvůli ní se na to kouknu znovu. Jinak mi to přišlo tak trochu jako Desperado střižený GTAčkem. Nebýt toho vyloženě patetického konce, klidně bych šel s hodnocením i výš.
Bring It On: All or Nothing
Hodně odpočinková a nenáročná zábava. Všechno co se tu našlo jsem viděl stokrát a líp, takže plusový body si tenhle film naháněl jen stěží. Většina jich samozřejmě je za taneční (já ani nevim jak to nazvat, když rozstleskávají) kousky. Většina dialogů stojí tak za zlámanou grešli, romantické problémy hlavní hrdinky jsou trapný a samotná hlavní hrdinka příliš sexapealu nepobrala a její pohybové nadání je také diskutovatelné. Chtěl jsem dát 40 %, ale když tak na to vzpomínám a projíždím v hlavě, říkám si:" Za co Bože, za co ?"
Any Given Sunday
Oliver Stone umí točit skvlé filmy, čehož je Any given Sunday názorným příkladem. Na zlatém podnosu servíruje skvělý příběh a bombastické zápasové sekvence. Navíc nabízí daleko víc než filmy podobného ražení a tam kde ony zastavily, Stone ani nezpomalí. Opravdu perfektně se podařilo skloubit sondování duší hlavnních hrdinů s řekněme analýzou klubového prostředí amerického fotbalu. V hercích měl opravdu silnou podporu a jejich výkony působí hodně opravdově. Kraluje jako ve většině filmů Al Pacino, ale Jamie Foxx naznačil, že v něm vězí potenciál, který se naplno projevil až o pár let později. Jednu z nejlepších rolí kariéry si střihla Cameron Diaz a potěší i James Woods a Aaron Eckhart v ústraní. Co mě ale potěšilo nejvíc, byly fotbalové zápasy. Byly skvěle natočené - tvrdé, rychlé, dynamické. A ten poslední zápas, kdy se Foxx rozmýšlí co s míčem je naprosto úžasný, to se musí vidět.
Last King of Scotland, The
Pro mě tak trochu zklamání a to především po obsahové stránce. Příběh Amiho je sice zajímavý, ale osud mladého doktora, tak ten mě nechával vyložené chladným. Pokud to beru jako drama z afrických poměrů, pak musím srovnávat například s Hotelem Rwanda a tady by Poslední skotský král dostal parádně na frak. Charakter Amiho není rozebrán přesně tak, jak bych si představoval, nebo abych potřeboval, k umocnění zážitku. Navíc se mi vůbec nelíbilo, kam film nasměrovali asi posledních dvaet minut. Největší kvalita snímku se tak jasně nachází v hereckých výkonech. Forest Whiteker je skvělý herec, takže mě jeho výkon vlastně ani nepřekvapil, ale postavu Amiho vystihl nejspíš celkem přesně. Největší problém jsem měl s tím, že jeho charakter je více méně jednorozměrný, ač se režisér snažil nastínit opak a Whiteker už tak v půlce filmu nemá čím postavu obohatit (a ač skvělý výkon, Oscara u mě získal DiCaprio s těsným náskokem před Smithem). Naopak hodně mě překvapil McAvoy, kterého jsem v takovéhle herecké poloze ještě neviděl, ale líbil se mi. Jinak už tenhle film znovu vidět opravdu nepotřebuju. Bohužel snadno zapomenutelný zážitek.
Remember the Titans
Skvělé sportovní drama, které upozorňuje na to, že rasové předsudky byly, jsou a vždycky budou. Tyhle příběhy se mi líbí a pokud se děj motá kolem amerického fotbalu, jsem v sedmém nebi. Opravdu se mi líbilo, jak to bylo natočeno a jak byl příběh zpracován, protože tohle je ošemetné téma a klidně se mohlo stát, že výsledkem mohl být patetický film křičící do světa, jak je důležitý. To se naštěstí nestalo a příběh je citlivě odvyprávěný a přitom si nebere velké servítky. Technicky to na můj vkus bylo super. Výborná hudba, kamera při zápasech a střih. Herecky je to s odtupem času také skvělé. Denzel Washington byl hvězda první velikosti už tenkrát a hrál opět výborně, ale jména jako Ryan Goslin či Hayden Panettier se zvučnými teprve stávají. Na poli sportovních dramat vysoký nadprůměr.
Mona Lisa Smile
Přemýšlím, jestli těch 60 % není moc. Už mě nebaví sledovat tyhle vtíravé příběhy žen plných ideálů, které něco přijdou změnit a za svůj životní postoj jsou div ne linčovány. Tenle film nabízí rivalitu mezi dvěma ženami, které zastávají opačný názor a ani jedna nechce ustoupit. Naoko měla sympatičtěji působit Julia Robertsová, ale člověk ani nepotřeboval křišťálovou kouli, aby pochopil, že byla to samé v bledě modrém, jako postava Kirsten Dunst, která ke svému protivnému ksichtu dostala arciprotivnou postavu. Navíc je příběh dotvářen minipříběhy jednotlivých studentek, ale na můj vkus je to tak neurvale vsunuto, e to působí až směšným dojmem. A konec ten mě totálně zhnusil. Proměnu Dunstové jsem nevěřil ani sekundu a to i přesto, že se scénář snažil její postavu polidšťovat, ale bylo to v takovém spěchu a pozdě, že bych byl stokrát raději, kdyby si zachovala tvář a nezměnila se. Jako jediný klad mi vychází půvabná Julia Stillesová a to je dost málo.
Others, The
Já tleskám, žádné násilí, žádná krev, žádná brutalita a přesto jeden z nejlepších hororů, co jsem viděl. Fungovat bude asi jen poprvé, protože pak už se ty překvapivé zvraty tak nevychutnají. Skvělý scénář s vynikající pointou je hlavní předností celého tohoto projektu a režisér se k tomu postavil čelem a dopadlo to skvěle. Napínavá a ponurá atmosféra je budována od první sekundy a posledních deset, patnáct minut neuvěřitelným způsobem graduje. Celé to podbarvune strašidelná melodie, která má velký díl na úspěchu. A pointa na konci ?? Výtečná. Herecky se mi to taky moc líbilo. Já Nicol Kidman zrovna dvakrát nemusím, ale tady se mi líbila a působila dobrým dojmem.
Idiocracy
Nápad tady rozhodně byl a byl v něm i potenciál. Chápu to tak, že to mělo být takové sarkastické, vtipně podané varování o budoucnosti. Škoda že to tak zazdili tím, že je to naprosto nevtipné. Nevím kdo na tom má největší podíl viny - režisér, scénárista, herci ?? Možná to bude kombinace všech těchle faktorů. Celkem se mi i líbilo, jak to bylo podané vizuálně, ale obsahově už ne. Ještě že to mělo jen něco kolem hodiny a čtvrt. Ale rozhodně se mi potvrdilo, že u Wilsonů je jen jeden kvalitní komik a tím je Owen, nikoli Luke. Měl by zůstat tam, kde mu to sedí nejlíp, v roli přicmrndavače v romantických komediích.
Point Break
Celkem solidní adrenalinový akčňák s fajn obsazením. To že se jedná o zábavný popkorn potvrzuje i to, že podle naprosto stejné šablony bylo natočeno Rychle a zběsile. Příběh fajn, ale občas tak šílený díry ve scénáři, že je to až k pláči. Naštěstí to vynahrazují dva sympaťáci v hlavních rolích. Swayze i Reeves byli fajn a jako dvojce na opačné straně barikády jim to klapalo (díky bohu za to, že Paul Walker byl tehdá ještě ucho a nemíchal se mezi pořádný chlapy, čenda jeden). Našla se tu i jedna fajn běžecká honička a surfařské scény na mě udělali dojem (pěknej sport), v tohle ohledu je to kus podstivé filmařiny. Nicméně už jsem nebyl tak nadšený jako když jsem to viděl před léty, ale s tím se nakonec dalo počítat. I tak, pohoda, klídek...
The Science of Sleep
Během první minuty, po skončení filmu, jsem si v duchu říkal, co to bylo ?? Byl jsem rozpačitý a ne úplně přesvědčený o tom, zda film může ospravedlnit svou existenci. Ale jak to tak ve mě pomalu doznívá, tak si sám připadám jako ve snu a ne v realitě. Gondry je šibal a ví jak na mě, protože podobné pocity jsem měl už u Svitu věčně neposkvrněné mysli a po druhém skouknutí jsem si ho zamiloval a je dost pravděpodobné, že s Naukou o snech to nebu jinak. Po vizuální stránce se mi to líbilo moc a moc a ještě víc. Bylo to milé, občas zábavné, občas až melancholické, ale hlavně to bylo, a to mi docházelo až postupně, nápadité. Film byl navíc vyloženě bonbónek pro Gaela Garciu Bernala, který opět potvrdil, jak skvělý herec to je. Líbilo se mi to a dám tomu rozhodně další šanci, potvrdit své kvality.
Scarface
Skvělý film o vzestupu a pádu kubánského "politického vězně" v nestálých vodách gangsterkých. Líbilo se mi to a byl jsem ohromen, ale bohužel ne nadšen a to je důsledek toho, že jsem viděl opravdu nedavno Carlitovu cestu, která byla bombastická. Postava Carlita mi byla daleko sympatičtější, než Tony, který používal brutální metody a v jeho těle byla opravdu jen špetka svědomí. Nicméně, Al Pacino nemohl hrát lépe a jeho výkon byl opět působivý, zvlášť na konci, kdy se vysmívá přesile s kulometem v ruce. Ale oproti Carlitovi neměl Pacino takovou hereckou podporu a většinou musel odtáhnout všechno sám. Občas mi vadily skoky mezi časovými intervaly, kdy bylo pouze naznačeno co se děle v Tonyho kariéře, ale myslím, že kdyby to rozvedli trochu konkrétněji, bylo by to rozumnější a přehlednější. Nebo ten vztah s vlastní matkou byl celou dobu tak nějak naťukávaný, ale nic rozvedeno trochu hluběji a brutálně uťato tam, kde by to mohlo být zajímavé. Ale jinak je to skvělý film, kterému nechybí silné, až nezapomenutelné scény.
Carlito's Way
Dobrých gangsterek je jako šafránu a já je mám rád a to hodně. Pořád jsem si tak říkal kdo je vlastně ta špička, ten úplně nejlepší - Scorsese, Leone, Coppola ?? Teď je jasné, žek těmhle géniúm musím přidat dalšího mafiánského hlavouna, De Palmu. Líbili se mi už Nedotknutelní, ale Carlitova cesta ... ach můj Bože! Skvělí příběh o mafiánovi ze staré školy, který ctí ten pomyslný morální kodex a po propuštění z vězení chce vypadnout a žít normálně. Hlavní hrdina je sice pěknej prevít, ale Al Pacino je takovej borec, že mu tohle všechno přejete. Není moc herců, kteří třeba jen očima, či mimikou dokáží obohatit scénu, ale Al Pacino je zářným příkladem takováho typu herce, je prostě brilantní. Téměř v ničem si s ním nezadá Sean Penn, který dostal k honoráři i zajímavou vizáž. Ten jeho look ovšem nezmění nic na tom, že s Pacinem rozjíždějí naprosté herecké exhibice. Celý film má solidní spád, ale poslední asi tak dvacetiminutovka je naprosto smrtonostná a přestřelka, která se v tomto čase odehrává, je bombastická. Sice jsem měl od jisté chvíle tušení, jak to dopadne, nic nemění na tom, že konec byl velký zážitek a De Palma zvolil jedinou možnou variantu a postavil se k tomu jako chlap.
The Godfather
Kmotr je precizní převedení skvělého románu do filmové podoby. Už vynikající scénář je jako nádherná mramorová socha, kterou ovšem mistr Coppola vzal pod svá křídla, vtiskl jí svůj nezaměnitelný styl a udělal z ní dokonalý až božský artefakt. Opravdu skvělé zobrazení mafiánského života v těch nejvyšších kruzích, sice s trochu romantizovaným koncem pro Dona Vita, ale to není vůbec chyba ani kritika z mé strany. Vizuálně je to nádherné v každém ohledu, ať už to jsou dobová auta, kostými, či vyobrazená mentalita lidí. Coppola se navíc nebál ukázat celkem ostré projevy násilí jako např. koňská hlava, či zmasakrování Sonnyho, což byla neuvěřitelná scéna. Film je sice vyprávěn pomalým tempem, ale rozhodně ne nudně a doslova z něj tryskají emoce. Coppola skvěle zrežíroval skvělý scénář, ale skvěle zapracoval i při obsazování rolí. Taková herecká smetánka se jen tak nevidí. Al Pacino je naoko nevýrazný, ale jen do chvíle, kdy mu to scénář předepisuje, pak už ho nic nezastaví a je klasicky výborný. Skvělou práci předvádějí esa jako Duvall či Caan. Nezapomenutelný je ale především výkon jednoho z nejlepších herců 20. století. Ano samotný kmotr Marlon Brando, o něm je řeč. Je naprosto výtečný, nebo spíš brilantní. Herecky je to opravdu hodně silné a to se neobjevil Robert De Niro, který se o účinkování ve filmu ucházel, to by pak bylo ještě markantnější.
P.S. - jeho výkon při castingu byl skvělý, pokud máte bonusové DVD ke Kmotrovské sérii, tak si hoo nenechte ujít.
The Godfather: Part II
Nádherné pokračování geniálního prvního dílu a pro mě osobně jedna ze srdečních záležitostí. Coppola po úspěchu jedničky dostal daleko, ale daleko víc peněz a proto jde výprava filmu až za hranice monumentárnosti. S 200 minutami je to téměř maratonská záležitost, ale svým kouzlem vtáhne příběh diváka do děje tak silně, že po skončení zjistí, že je o tři a půl hodiny starší a nikterak si toho nevšimnul. Opravdu hodně se mi líbilo skvostné vybalancování dvou časových rovin, ve kterých se film odehrává. Příběh otce a syna, se kterými už jsme se seznámili v prvním díle. Tak trochu mezi nimi dojde k prohození rolí, protože jak Michael začínal už je známo a tady je na velké ploše zobrazen jeho život gangstera na vrcholu, zatímco Vita jsme na vrcholu viděli a jeho příběh, kdy se dostává k moci je tedy o fous zajíměvější, než ten jeho syna. Coppola režíruje bravurně a je radost sledovat jeho dítko v rozpuku. Herecky je to opět bravurní. Většina lidí z jedničky zůstala a jen prvotřídního oskarového Marlona Branda vystřídal ve stejné roli Bobby De Niro, který ho nahradil opravdu důstojně a získal za stejnou roli též zlatou sošku. Al Pacino je prostě démon a když se v jednom filmu sleze právě s De Nirem, je to zážitek, na který se nezapomíná.
Faa yeung nin wa
Kdybych se na tenhle film kouknul při jiné situaci, než při které mě zaskočil, ocenil bych ho daleko víc, protože především audiovizuální stránka je skvělá a obsahově je to tak citlivé jak jen může při asijských poměrech být. Ale velice pomalý styl vyprávění mě chvílemi uspával (byl jsem ten den prostě fyzicky indisponovaný a vyčerpaný, takže tím uspával myslím doslova uspával) a proto jsem příběh vnímal okrajově. Chtěl jsem se soustředit, ale nebyl jsem připravený na Wongovo představování postav a proto jsem se v nich ze začátku dost ztrácel a pak jsem prostě rezignoval a nechal se jen tak unášet. Herecky mě to zaujalo asi nejvíc, protože oba představitelé titulních rolí zvládly své postavy na výbornou a tenhle film s nimi stál i padal. Jednou si to zopakuji a pak to buď úplně zavrhnu, nebo přidám minimálně na 80 %.
Cidade de Deus
Tenhle film je jako hodně bohatá jídelní tabule, která nabízí předkrm, hlavní chod i zákusek v jednom. To je s Rváčovým deníkem nejsilnější výpovědní příběh, který jsem viděl za dva, tři poslední měsíce. Navíc mě vyloženě udivilo, jak skvěle je to natočené. Tím teď myslím především opravdu hodně působivou vizuální stránku se skvělou muzikou, do které je radost se zaposlouchat. Samotný příběh je opravdu hodně silný a když se to tak vezme, tak Město Bohů nabízí netradiční mozaikový styl vyprávění, kdy do sebe postupně všechno hezky zapadá. Herecky je to velmi zajímavé a na to, že se jedná o neherce je to velice dobře zahrané. Asi je to proto, že pro naprostou většinu lidí, ve filmu se vyskytujících je to život a ne film, proto je z toho cítit ta upřímnost. Ani nemůžu uvěřit, že jsem odkládal tenhle film stále někam do pozadí, protože je to opravdový klenot. P.S. DVD se dá sehnat za kilo, tohle byste si fakt neměli nechat ujít.
Die Hard With A Vengeance
Schématicky naštěstí trochu odlišné než předchozí dva díly. Asi o krapet lepší než dvojka. Je to solidně nápadité, příběh je promyšlený a hlavní hrdina nejenže neztratil nic ze svého kouzla, ale dostal ještě rovnocenného parťáka, se kterým do sebe ryjou jak to jen jde a jejich vzájemné vyčítání rasismu je hodně zábavné. Hlášky nemají chybu a je jich tolik, že by stačily na samostatné tři-čtyři akční pecky. Akce je velice, ale velice dobrá a hlavně přehledná. Nechybí prostě nic. Výborný Willis se Samuelem L. Jacksonem, fajn záporák Irons. Sice se divým, že po tolika nakládačkách je McClane ještě živej, ale už se nemůžu dočkat Live free or die hard.
Casanova
Hallstroma mám rád, nebo spíš velice rád a Casanovou mě opět potěšil. Je to odlehčená romantická komedie, která zaručeně pobaví. Už jen ta překrásná benátská scenérie musí na první pohled okouzlit. Masky jsou skvělé a muzika s kamerou taktéž. Výborné je i herecké obsazení. Ledger mi nevadí a Siena Miller je pěkná holka, takže si není nač stěžovat. Navíc ve druhé půlce filmu je tempo hodně svižné a najde se i pěkný šermířský souboj. Líbilo se mi to, fakt že jo.
We Are Marshall
Těchhle sportovních filmů se za poslední dva, tři roky vyrojilo opravdu dost a občas s dost kolísavou kvalitou. We are Marshall zapadá někam do toho vyššího průměru, podobně jako třeba Invincible s Wahlbergem. Já mám tyhle filmy rád a tak jsem si ho náležitě užíval. Natočený je to celkem pěkně, ale režisér často skáče z myšlenky na myšlenku jako splašená koza. Hodně se mi líbil úvod a doslov. Pak se to zvrhlo v rodinné drama s leteckou katastrofou, v části rekrutace nováčků se objevil dokonce komediální podtext. Naštěstí to nebylo kombinovaný úplně špatně a nepůsobí to směšně. Trochu rušivě na mě působil mini příběh slévárníka, který přišel o syna, ale alespoň byl do té role vybrán solidní herec. Fotbalové zápasy stáli za to a pár kaskaderů asi léčilo modřiny velkou dávkou ledu. Navíc některé spomalovačky na míč byly působivé a zvlášť ta poslední, kdy se let míče střídal s prostřihy, které film dovedly až do současné chvíle. Herecké obsazení bylo hodně fajn, sice žádný typický áčkový borci, ale Fox s McConaugheym za to vzít umí a hrajou víc než obstojně. Anthony Mackie by mohl být velký příslib do budoucna a jeho projev se mi líbil. No je to fajn, nenadchne to, ale rozhodně neurazí.
Little Children
Tak předně, to občasné srovnávámí s Americkou krásou se mi opravdu nezdá. Tohle je trochu jiné kafe a i když ne špatné, tak je hořké a potřebovalo by trochu mléka. Příběh není špatný, ale terén si připravuje až nezvykle pomalu a po nějaké půlhodině, možná víc se navíc vkrade doplňující příběh, který se rozvine do celkem široké podoby. Jak to celé dopadne mi navíc došlo už v okamžiku, kdy hlavní hrdinka analyzovala knihu, při tom jejich malém setkání. Alespoň že to erotické jiskření bylo výborné. Herecky to snad obsazené líp být ani nemohlo. Kate Winslet je úžasná herečka a zatraceně sexy baba a do puntíku totéž by se dalo napsat o Jennifer Connely. Znovu si to už sice asi nepustím, ale jsem rád, že jsem to viděl.
Payback
Drsné, syrové, akční, zábavné ... tak přesně takové to je. Skvělý příběh s tak temným hlavním hrdinou, že by mohl dělat záporáka v každém druhém drsném filmu. Mel Gibson je frajer a jeho řádění je vážně stylové. Nechybí mu skvělé hlášky a celý film je proložen řadou fórů toho nejčernějšího humoru. Dobrou roli měla Lucy Liu, ta mě vážně pobavila. Super film.
Sisterhood of the Traveling Pants, The
Tak tohle mě opravdu nenadchlo a do konce filmu jsem se prokousal opravdu s vypětím všech sil a ještě teď mi z toho pulzujou spánky. Po prvních deseti minutách mi osudy čtyř děvčat byly dokonale šumafuk. Jedna prožívá román jak z pera Shakespearova, druhá se nevídá s otcem, třetí zemřela matka, blá blá blá blá .... Nebylo to nijak zvlášť dobře natočené, chyběl jakýkoliv moment překvapení a herecky mě zaujala jen jedna z těch čtyř, právě z příběhu s otcem. A spojit to nějakýma kalhotama, opravdu úžasnej nápad !!! Never more, ever.
10 Items or Less
Opravdu výborná záležitost ze škatulky nezávislých filmů. Film působí vizuálně hodně levně, ale právě v tom tví jeho kouzlo. Příběhově se nejedná o nic složitého, ale uteče to rychleji než velká voda. Morgan Freeman téměř nesleze z plátna a bez mrknutí oka dělá z filmu skvělou záležitost. Je to opravdu pan herec, který by mohl prodávat charisma po galonech. Na svých 70 působí neuvěřitelně vitálně a je opravdu radost sledovat ho při něčem, z čeho má on sám radost. Solidně ho doplňuje Paz Varga, která je krom hereckých kvalit taky neuvěřitelně krásná. A už to trochu přehánim s neuvěřitelně, ale být to krapet delší (ne, nenudil bych se ani kdyby to mělo o nějakých dvacet víc) a bylo by to ještě neuvěřitelnější.