Rexik
Gridiron Gang
Tenhle film má šťávu. The Rock si poprvé i docela seriózně zahrál, i když zároveň uplatnil i svůj typický 'hláškovací' styl. Tenhle chlápek má velký potenciál což bylo jasné - kdyby jste ho jako showmana neznali z jeho wrestlingové kariéry- hned po Králi Škorpionovi. Škoda, že dnešek už nepřeje klasickým akčním filmům let osmdesátých, mohl se docela dobře dostat až ná úroveň takového Slye či Arnolda.... Škoda, v nějaké pořádné střílečce a la Rambo si ho docela dokážu představit. Rock ale spíše sází na ne tak násilné filmy jako Kráčející skála nebo Vítejte v džungli (jo i takové filmy jsou potřeba, poslední roky po nich zeje ve filmovém byznysu doslova kráter). Jenže ty staré dobré filmy už se dneska nechytí. Jinak by strčil nějakého Seagala, Van Damma, nebo Chucka Norrise do kapsy, protože má na rozdíl od nich i nějaký ten herecký talent, což nikdy není na škodu.... Konec Rocka, zpátky ke Gridiron Gang. Chvílema působí až trapně, jenže častěji dokáže strhnout, tak na to ve výsledku kašlu. Mix dramatu funguje bez problému. Dobrá podívaná, dobrá zábava, dobrá sonda do části americké společnosti. Hm ale jak říkám, Rockův potenciál takový film rozhodně plně nevyužije...
The Librarian: Quest for the Spear
Je mu přes 30, většinu svého života strávil ve škole, žije s mámou a vyhovuje mu to. A je jediný na světě, kdo může získat zpět ukradené Kopí.... . Zpočátku jsem přemýšlela, jestli je to parodie, nebo jestli to se mnou tvůrci myslí vážně. Zkoumala jsem hranici mezi humorem a trapností. Času bylo dost, protože TO předemnou byla nuda. Natahování děje za každou cenu. Pak jsem začala přemýšlet o tom, jestli se mám smát nebo brečet. Ani jedno. Zvítězil vztek! Za promrhaných 46 minut svého života! Můj obdiv patří všem, kteří tomu dali víc. Nebo míň.
The Simpsons Movie
Tahle šílená Simpsonovic famílie si už dost zařádila na televizní obrazovce, takže je velké plátno logickým vyústěním jejich letité (konkrétně osmnáctileté – hodně solidní číslo) popularity. Není to nic světoborného, ale rozhodně to stojí za pozornost. Největším problémem je příběh. Do několika minutové televizní epizody je napěchován nespočet gagů, děj je rozkouskovaný, pohybujeme se vlastně od ničeho nikam, na vedlejší dějové linie se nabalují další epizodky, samostatné scénky, podzápletky, pohrávání si s klišé, s nečekanými a brilantně vybroušenými pointami, popkulturními narážkami, ale jak už bylo zmíněno, jedná se o několik minut, takže to nevadí. A má to tak být. V celovečerní verzi to ale už tak nefunguje. Kladem (zároveň i druhým největším záporem) tak zůstává fakt, že celovečerní epizoda žluté rodinky je naprosto totožná s tou televizní. Jen v délce se liší. Na to, na co jsme zvyklí, se nám dostane. Nevyvážená hlavní dějová linka se obtáčí kolem ekologického problému, který ohrožuje samotný Springfield a nebyl by to Homer Simpson, aby z ekologického problému neudělal ekologickou katastrofu. Řada následných (ostatně i těch minulých) epizodek už relativně nezáživně natahuje stopáž, už příliš nepřekvapí. Naštěstí si tvůrci po osmnácti letech na nic nehrají, jde jim zejména o zábavu a kvalitní načasování, které dovolí i průměrnému gagu, abyste si na něj i následující den vzpomněli. Stejně i při nějaké běžné činnosti, kterou jedna z postav vykonává, se někde v druhém plánu odehrává sekundární gag; a i ten má na to příjemně pobavit. Tenhle celovečerák je i přes všechny klady a zápory bez debat nadprůměrnou a inteligentní podívanou, přesto mi televizní Simpsonovic jednohubky chutnají přece jenom více.
Miss Congeniality
Sandra Bullock zde konečně něco zharála. Sice její výkon nebyl nějak oslňující, ale myslím si, že se nejlépe ze všech současných (tehdejších) hereček hodila na tuto roli. Ale k filmu. Petrie spojil dvě odlišná témata thriller a komedii a výsledek je celkem více než uspokojivý. U snímku jsem se zasmála a ani moc nenudila. Prostě lepší průměrný snímek;o).
Miss Congeniality: Armed and Fabulous
Horší než jednička, ale zas tak strašný to nebylo. Krásně jsem se u toho naobědvala, u dojemných scén jsem koukal do pc a kdykoliv během filmu jsem si odskočila k paní ledničce a strýčkovi špajzovi (né,že bych byla nějakej jedlík :) ). Člověk vlastně o nic nepřijde, když pár scén vynechá. Žádnej trhák to neni, ale těch 50% si zaslouží.
America's Sweethearts
První čtvrtina je dosti dynamická a skoro i vtipná (ne však originální), pak to trochu stagnuje s příchodem popelky Robertsové a korunu všemu nasadí rešisér - pohodář Christopher Walken. Billy Crystal, Stanley Tucci a Hank Azaria jseu celkem nadprůměrný tým, který občas přehraje i hlavní hvězdy tohoto typicky hollywoodského bijáku. Ale prostě je to jen něco, co už jsem kdesi a v lepším provedení viděla. Prostě je to typicky divácky vděčný škvár. Jo přesně to a ač si hraje na satiru, mě neoblafne.
Zoolander
Vtipnost této komedie spočívá především v totální blbosti hlavních hrdinů. Hlavně Ben Stiller i svým hereckým projevem vytváří naprosto kouzelně stupidní postavu. Nejde sice o jeden fór za druhým, ale některé místa jsou vtipná převelice: model školy pro děti, dovádění u benzínové pumpy, modeling mezi horníky, kondomence na hřbitově atd. V životě nejde jen o to být opravdu ale opravdu hezký, někdy je důležitější se od srdce zasmát, v čemž vám tento film jistě dobře poslouží.
Pacifier, The
Film není až tak strašný, jak to na první pohled vypadá. Normální, oddychová, rodinná komedie. Není třeba v tom hledat nic víc, než pobavení pro celou rodinu, na umění jsou jiné filmy. Já se docela bavila, na rozdíl od jiných komedií z americké produkce.
Daredevil
Nejhůře zpracovaný komiks, ktery jsem videla. Kdyby nebylo Farella asi bych to nevydržela a umřela během první půlhodiny. Obdivovat Afflecka v obtaženém koženém oblečku je opravdu moc i na mě. Farell a uvodni melodie od Evanescence jsou jedinými klady, jeslti mate všech pět pohromadě, tak se tomuto filmu vyhněte.
Independence day
Když jsem to viděla prvně, byla jsem nadšená! Nejenom díky trikům, ale celkově mi to přišlo fakt skvěle natočený, dobře zahraný, napínavý, zábavný! Když jsem to viděla podruhé, byla jsem zklamaná! Triky už byly nikterak výjimečné a celkově to bylo strašně hloupý! Americkej prezident ve stíhačce bojuje proti ufounům, ožralý blázen se zachová jako hrdina, obrejlenej pošahanej ochránce přírody zachrání svět, striptérka zachraňuje lidi včetně první dámy a ministr obrany chce na všechno střílet atomovky! A samozřejmě, všechno se točí kolem američanů, všechno vymyslí američani, zbytek světa pouze čeká na to, co jim amíci poradí!... No, ale když jsem na to koukala nedávno, povznesena nad všechny americké vlastenecké klišé, musím uznat, že se mi to opět trochu líbilo..
Prince Valiant
Proooboha pomoc. Co to bylo? Kdo to točil? Ono si nestačí jen přečíst příručku: Jak natočit film. Všechno působilo tak laicky, bojové scény, výprava, kamera. Alespoň, že tu hudbu stáhli někde z DCka. Další chytrácká zkomolenina legendy o Excalibru. Už jenom čekám, kdy někdo natočí legendu o králi Excalibrovi a kouzelném meči Artusovi.
Gympl
Podle mě docela příjemné zpestření českého filmu. Gympl by si zasloužil nálepku "Film ze života". Ačkoliv jsem moc nevěřila hvězdnému obsazení, vznikl z toho herecky jeden z nejzajímavějších filmů poslední doby. Pochopitelně, byly v něm citelné mezery, ale čekala jsem to horší. Vtipná stránka funguje, především díky jedné vedlejší postavě, kterou snad ani nemusím jmenovat. Dramatická stránka funguje taky relativně dobře, a myslím si, že do filmu patří. Dobře jistě udělali filmaři, že nenechali scénář stát na dvou postavách v podání Tomáše Vorla jr. a Jirky Mádla, ale že větší význam (roli) má prakticky většina herců. Myslím to tak, že každý doplňuje film o nějaký ten "kus dortu". Díky tomu je Gympl určen i pro starší generaci, mladá i střední generace si najde to své.
40 Days And 40 Nights
Taková slabší komedie u které se sice zasmějete, ale bohužel to není zas tak často, jak by mělo být u komedií zvykem. Jednotlivé složky filmu zase tak špatné nejsou, tím myslím občasné vtipné přednesené dialogy.
Banlieue 13
Sice jednoduchá a stupidní akční podívaná, ale za rok 2004 asi to nejlepší z francouzské provenience. Jednoduchý příběh o pomstě hodně dobrého bouráka v prostředí nekontrolovatelné pařížské čtvrti a zájmu jednoho policisty o dodržování zákona. Na své si přijdou jak milovníci kontaktních sportů, tak vyznavači střelných zbraní. Hlavní devízou tohoto filmu ale jsou úžasné záběry proletů přes úzké otvory alá Jackie Chan, přeskoky a průlezy a zběsilé honičky po střechách vysokých domů. I díky této velmi zdařile natočené akci je film hodný svého života na poli filmového umění.
Hoodwinked
Karcoolka místy diváka jistě pobaví. Většinu času však sklouzává do čehosi podivně nudného, zdlouhavého a rozplizlého. Rozhodně ji nemohu zařadit mezi ty neskutečně zábavné animované filmy posledních let. Nezbývá mi než souhlasit s tím, že Karcoolka je takovým malým křečovitým "Shrečím" parazitem.
xXx
Něco tak trapně hrozného jsem dlouho neviděla. Film je postaven na adrenalinových sportech ("vylepšené" digitálními ..ehm..triky), hrozných dialozích a pochybných exteriérech (V pozadí velehory, dole uschlé stromy a kus dál zelená tráva a kytičky). Celkově na mě film působí jako absolutní blbost. Vin Diesel a Asia Argento asi pojem hrát neslyšeli, zrovna tak jako Rob Cohen o režii. Vyhozené 2 hodiny času do kanálu.
Striptease
Kromě kladů, které představuje příjemně pohyblivé tělo Demi Moorové, úchylného senátora Burta Reynoldse (jako znovuzrozeného) a mého oblíbeného drobečka Vinga Rhamese, film nic zajímavého neobjevil. Je to snímek na pozorování jedním okem, pokud nemáte zajímavější činnost...
Babel
Opravdu silně mezi 70 - 80 procenty. Ale pro mě rozhodně jedno z dalších zklamání roku. Ińárritu natočil další mozaiku a co se mých pocitů týče, vcelku nezajímavou a bez větší myšlenky. Každý příběh zvlášť nezaujme a dohromady si spíše překážejí, než aby se doplňovaly. Na druhou stranu nabízí Babel působivou režii (jak jinak), jímavou hudbu Gustava Santaolally (samozřejmě) a přesvědčivé výkony hlavních představitelů (jasně že tam Pitt s Blanchetteovou vůbec nemuseli být a film by vyzněl stejně, možná i líp). Zkrátka dobře natočený film, který mě ničím neoslovil. Tečka.
Cesta do pravěku
9/10 Některé filmy nestárnou, některé stářím nabírají na kvalitě. Bohužel Cesta do pravěku do této kategorie nespadá. Čas se na ní znatelně podepsal. Další problém je v tom, že to je zaměřené na jistou věkovou kategorii. V devadesátých letech v době mého mládí, jsem nepropásla jedinou příležitost Cestu do pravěku vidět. Z nostalgie bych dala 90, ale protože Zeman je rodák ze sousední vesnice, tak to je za plný počet.
Meet the Parents
Skutečně povedená komedie, hlavně díky Benovi a Robertovi De Niro. Sice mi přijde, že Niro se do komedii moc nehodí, ale tady hraje bejvalýho agenta, takže mu role dobře sedla. Když se k tomu přidá Stiller, kterej má celej film fakt děsnou smůlu, tak vznikne velice nadprůměrná komedie. samozřejmě tu je dost klišé, par scén je trapných a místy tempo zadrhává, ale ty vtipné momenty převažujou.
The Fifth Element
Roztomilá sci-fi blbůstka, která mě pobavila, ale nijak neohromila. Na rok 97 jsou ve filmu užity slušné efekty a celková vize budoucnosti byla vskutku povedená. Scnář je zajímavý a tažný, což oceňuji, neboť největším mínusem u filmů je podle mě to, že diváka unudí a neudrží u obrazovky. Zajímavé také je docela dost dobré herecké obsazení. Všemu opět vévodí jako vždy dobrý Bruce Willis. Ukrajinskaja děvuška Milla Jovovich se ve své roli příliš nenadřela. Půlku filmu jí stačilo breptat nesmysly a házet zmatené pohledy, ale pohled na ní stál za to:-) Geniální výkon ještě předvedl cool záporák Garry Oldman a úžasný teploušek Chris Tucker. Pátý element je podle mě hlavně komedie, ve které se objevuje kupa akce a trochu té romance, a tak také tento film musíme brát, neboli nemůžeme od něj čekat moc.
The Chronicles Of Riddick
Pokus o další apokalyptickou sci-fi, výprava mi trochu připoměla Flash Gordon. Od začátku je vidět, že celý příběh leží a padá na Vina ( možná až moc) a ostatní postavy až na Thandie jsou dost nevýrazné. Na to kolik v tom zahučelo peněz taky nic moc.
Solaris
Buď je to vysoce umělecký film, jehož umění jsem nepochopila, nebo je to totální pakárna. Celý děj filmu je jednoduchý jako facka, ale je roztáhlý na hodinu a půl, což se nedá téměř vydržet. Výborně se u toho usíná, ale jinak tento film na mě vůbec nezapůsobil. A bojím se toho, že ani Tarkovského verze o moc zajímavější nebude.
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Fantasy klasika se konečně dočkala filmové verze. Předesílám, že jsem velký fanda fantasy, tudíž jsem samozřejmě Hobita i Pána Prstenů četla dávno před filmovou verzí. Když už jsem u Hobita, tak nerozumím tomu, proč nebyl natočen nejprve on. Mnohé by potom bylo (pro ty, co Tolkiena nečetli) jasnější. Ale zpět ke Společenstvu. Musím se přiznat, že jsem byla mile překvapená mírou věrnosti filmového přepisu. Proto tu zmíním jen ty (v tomto díle malé) odchylky a prosím, abyste to nebrali jako šťourání. To, že byla vynechána epizoda s Tomem Bombadilem a Mohylovými vrchy chápu, protože něco se musí vypustit. Dále bych ráda poukázala, že Arwen se v knize vyskytovala jen asi na jedné stránce, ale budiž, musíme tam přeci dát trochu té Hollywoodské lásky, aby měli dívky proč brečet... A pak nakonec skřeti byly rasou a ne mrzáky. Tak bych mohla přestat šťourat... Kladem filmu rozhodně byly monstrózní bitvy, které ani nepotřebují komentovat a samozřejmě vizuální efekty, spolu s dokonalou hudbou. Dále výborný byl i výběr herců do rolí - tak nějak jsem si je vždy představovala. Všechny výkony byly výborné, proto tu zmíním, jen ty vynikající. Elijah Wood, měl ale velmi špatnou roli, protože polovina jeho působení na plátně byla tvořena lapáním po dechu... John Rhys-Davies byl super, jiná slova nenacházím a Orlando Bloom, to je Elf! Viggo Mortensen je Aragorn jako řemen! Cate Blanchett hrála výborně (akorát, že na roli Galadriel bych si představovala někoho krásnějšího - omlouvám se, je to subjektivní pocit...). Ian McKellenův Gandalf je postava, na kterou jen tak nezapomenete. No a na závěr zmíním Christophera Lee, který byl Sarumanem tak dobrým, že mi nestačí slova chvály. Určitě bylo ve filmu mnoho dalších dobrých výkonů, ale nebudu je již zmiňovat, protože tu nechci napsat román. Jen ještě pochválím Petera Jacksona, za skvělé vypravěčské tempo. Závěrem snad jen to, že jsem ráda, že film udržel uroveň knihy a doufám, že trochu pozvedl zájem o fantasy, které to vinou některých profesorů literatury nemá moc lehké...
Weather Man
Lehký humor toho filmu mě dokázal oslovit a Nicolas Cage jako můj oblíbenec také. Jednoduchá režie Gore "piráta" Verbinskiho působí příjemně. Příběh je lehce pomalejší a rozhodně jej hodně lidí bude kvůli tomu odsuzovat, ale myšlenky a důvody hlavní postavy se dají pochopit a proto z filmu čiší jistá otevřenost.