Michal

Jméno
Mike
Věk
2024 let — narozeniny slaví za 6 dní (Fakt nevím.)
Bydliště
Brno
Twitter
Facebook
Instagram
Poznámka
Názory
plakát filmu
E.T. – Mimozemšťan
E.T.: The Extra-Terrestrial
50 %

Mimo mě

E.T. tedy není vůbec v širším okruhu mnou vyhledávaných filmů. Není vlastně ani v tom nejširším okruhu, viděl jsem ho jednou a to mi stačí. Tohle mi nesedlo, má to strašně zvláštní (divnou) atmosféru a netrefilo se to rozhodně do mého vkusu. Působí to na mě podobně jako A.I. - Umělá inteligence, takový lehký motiv nadpřirozena, ne moc umě spojený s běžnou realitou. I samotná postavička E.T.ho působí tak nějak bizardně. Pro mě slabší průměr, pro jiné klasika.

Kdysi dávno
plakát filmu
Někdo to rád horké
Some Like It Hot
100 %

Nikdo není dokonalý

Začínam podivně od konce, ale když ona ta závěrečná scéna tak hezky charakterizuje celý film. Myslím tu, kdy Dafné (Jerry) oznámí, že on ani není muž a Fielding na to jen: "nikdo není dokonalý". Lehký humor spojený s nadsázkou, to je to na čem stojí tato dnes již klasická komedie. Mám ji moc rád, pro tu poťouchlost dvou hlavních představitelů a všemožné kousky, co ti dva předvádí. Jasná stovka a doporuční na podívání.

Kdysi dávno
plakát filmu
Pomáda
Grease
100 %

Trhák

Pomáda je prostě pořád v kurzu, i dnes, skoro 30 let po svém prvním uvedení v amerických kinech. Námětem je totiž nekonečné téma lásky krásně zapracované do prostředí 50tých let a podané s pěknou porcí humoru a navíc skvělé hudby. Kdo by neznal hity jako Summer Nights nebo Better Shape Up? Pomáda je prostě filmová, a hlavně muzikálová, klasika. Navíc si ve filmu užijeme "drsňáckého" Johna Travoltu a křehkou Olivii newton-John. Pro mě je to jeden z nejlepších písničkových filmů, druhý, hned za My Fair Lady.

Kdysi dávno
plakát filmu
90 %

Světlo na konci tunelu

Hráči se smrtí nejsou nijak známým, ale nečekaně dobrým, filmem Joela Schumachera. Podobně jako jeho pozdější film 8 mm jsou i Hráči se smrtí plni napětí a hororových momentů. Dostal jsem se k němu víceméně náhodou, ale námět mě navnadil, tak jsem si ho pustil. Čekal jsem různé probírání toho, jak všichni nahlédnou za pomyslné dveře života, ale naopak se mi dosatlo několika akčních, tajemných a zprvu nevysvětlitelných scén. Výlety do záhrobí mají totiž pár nepříjemných a nepředvídaných vedlejších účinků. Na tomhle filmu se taky "udělalo" pár budoucích filmových hvězdiček, takže se tu můžeme setkat s Julií Roberts, Kiefrem Sutherlandem nebo Kevinem Baconem. Doporučuji, ale ne moc slabším povahám.

Kdysi dávno
plakát filmu
Zlatíčka pro každého
America's Sweethearts
60 %

Dobrý nápad...

...který se proměnil v rozpačitý a ne zvlášť poutavý příběh. Bylo tu pár zajímavých věcí, které svědčily pro úspěch filmu, kterého se v Americe dočkal, ale u mě nikoliv. Za prvé tu bylo prostředí hollywoodských hvězd nejvyšších, které znělo jako zajímavý námět a dalo by se z něj při dobrém scénáři a režii hodně vytěžit. Taky obsazení nebylo k zahození, Julia Roberts, Catherine Zeta-Jones, Mathew Broderick... Tak co tomu filmu vlastně chybělo, řeknete si. Chyběla mu šťáva a náboj. Bylo to prakticky o ničem a nanicovaté "výkony" Zety-Jonesové a Brodericka zachraňoval Billy Crystal, který se mi zdál jedním z lepších. Ale asi nejsvětlejší a nejúsměvnější stránkou byl šišlavý neobdařený milenec. Vidím to na sobotní odpoledne, to je správný vysílací čas pro Zaltíčka.

Kdysi dávno
plakát filmu
Hook
Hook
70 %

Petr Pan

Filmů, a hlavně těch kreslených, s tématikou Petra Pana jsou kvanta, ale tenhle patří mezi to nejlepší. Už jen proto, že na režisérské židli sedí Steven Spielberg a v hlavních rolích uvidíme hvězdy jako Robina Williamse a Julii Roberts. Kapitán Hook v podání Dustina Hoffmana je opravdu nejlepší z nejlepších. Příběh je zajímavý, už jen proto, že Petr Pan (jinak mladý klučina) je obtloustlý čtyřicátník. Komu by to ale vadilo? Mě osobně se asi nejvíc líbil přechod z reálu do světa fantasy a babička Wendy. Působilo to správně pohádkově. Jen škoda, že mě to zas tak moc neupoutalo a odcházel jsem od toho chvílemi nudou, takže 70 bude akorát.

Kdysi dávno
plakát filmu
Návrat do budoucnosti
Back To The Future
100 %

Stroj času

Vpravdě nevšední prostředek pro cestování časem. Sporťák mírně vytuněný plutoniovým pohonem se jen tak nevidí. V mnohém přelomový a divácky, i mnou, velmi oblíbený film Roberta Zemeckise. V mládí jsem Návrat do budoucnosti miloval, Marty McFly ve Foxově podání byl naprosto přirozený a sympatický. I lehce švihlý Emmett Brown je skvělá postava. Líbilo se mi prakticky všechno... hlavně to cestování časem. Z nostalgie dávám sto, při střízlivějším pohledu by to bylo asi jen devadesát.

Kdysi dávno
plakát filmu
Návrat do budoucnosti II
Back To The Future Part II
80 %

Podruhé Návrat

Jedné věci musíme ohromně děkovat. A to té, že u kormidla zůstal i nadále Robert Zemeckis a tak se atmosféra filmu prakticky nezměnila. Jedinou "menší" změnou je posun na časové ose dopředu, místo vzad. Ztvárnění budoucnosti je takové neslanné nemastné, nikoho neurazí, ale není ani nijak zvlášť odvážné. Možná za to bych něco strhl, protože věřím, že se to dalo udělat, i při tehdejších možnostech, lépe. Pokud očekáváte porci slušné zábavy, tak se Vám jí jistě dostane vrchovatě, ale na jedničku to prostě nemá.

Kdysi dávno
plakát filmu
Návrat do budoucnosti III
Back to the Future Part III
70 %

Do třetice všeho...

... dobrého? No nevím, jak to tentokráte bude s tímto výrokem, protože si myslím že série návratů do budoucnosti s každým dílem stále klesá a klesá na kvalitě. Je vidět, že už došly nápady a trojka nesahá předchozím dvěma ani po kotníky. Rozjezd je hodně slabý a vše se od půlky začalo zlepšovat. Rozpačitý dojem z filmu to však u mě nezachránilo. Škoda, že se tak dobře započatá série nedočkala důstojnějšího zakončení. I přesto bych to tak úplně odsuzovat neměl, protože dívat se na to dá bez větší újmy. Vidím to na 65 %, to se zaokrouhluje nahoru takže...

Kdysi dávno
plakát filmu
Apollo 13
Apollo 13
90 %

Houstone...

Slavný výrok a slavný příběh. Mám mnoho vášní a oblíbených témat a vesmír patří mezi ně, takže to je první věc, která převažuje vahadlo mého hodnocení na stranu kladnou. Dále je tu jeden z nejlepších herců současnosti, Tom Hanks, čili další posun k lepšímu. A aby toho posouvání nebylo málo, tak tu máme skvěle a do detailů propracovaný silný příběh pordpořen ještě navíc plejádou dalších dobrých herců. Výsledkem vážení je tedy něco mezi 90ti a sty procenty a doporučení na podívání pro ty, kdo ještě Apollo 13 neviděli.

Kdysi dávno
plakát filmu
Evoluce
Evolution
50 %

Ale no tak...

To bylo opravdu silně přitažené za vlasy, hned ze startu mě zklamal ten "meteorit". Opravdý meteorit takovýchto rozměrů by totiž pravděpodobně srovnal se zemí celou Arizonu... no a ten Wayne jen uskočil dvacet metrů. Když už něco takového dělají, tak ať to má alespoň reálný základ, ne? I když pominu tohle, tak zbytek filmu byl ještě nereálnější a mírně přihlouplý. Efekty byly divné, postavy nudné. No dejme tomu, že bych tomu měl dát alespoň těch 50, když už jsem byl schopen se na to dodívat. Když je nuda, dá se to překousnout.

Kdysi dávno
plakát filmu
Lara Croft - Tomb Raider
Lara Croft: Tomb Raider
30 %

Ubohá náhražka...

...Indiana Jonese v ženském podání. Je pravdou, že hru jsem nikdy nehrál, ale tak dokola a kolem vím, o čem asi tak je a co bych měl čekat. Ale to, co se mi dostalo jsem opravdu nečekal... Neskutečný kýč, to za prvé. Za druhé, občas ty vycpávky co Angelina měla (a to si pište, že měla) vypadaly moc uměle. Do třetice všeho otřesného mě dodělala scéna na Sibiři, kde jsou teploty kolem -30 (ne li více) stupňů Celsia a ona si tam štráduje v rozevlátém kabátku. I postava sama, "lady" Lara Croft je děsně umělá a měla zůstat opravdu jen na monitorech počítače. Angleina Jolie umí hrát mnohem, ale mnohem lépe... tohle bylo děsné. Jediné, co se mi líbilo byly tak možná některé efekty. V klidnějších scénách, kdy měly vyniknout dialogy to stálo za starou bačkoru.

Kdysi dávno
plakát filmu
Casablanca
Casablanca
80 %

Zvláštní film

Opravdu zajímavé. Casablanca stojí vlastně na prostinkém základu. Byl to jeden z posledních "ostrovů naděje" z kterých se dalo odcestovat do ciziny v průběhu druhé světové války. My sledujeme příběh muže, Rickyho Blaina, který vlastní v Casablance prosperující restauraci. Tohoto starého mládence ale potkala zcela nečekaná věc. Jednou k němu do podniku přišla jeho dávná velká láska, krásná Ilsa (líbezně zahraná Ingrid Bergmanovou), v doprovodu jiného muže. Ten muž je Victor Laszlo, odpůrce nacizmu, který musel prchnout z Evropy. To je hrubý nástin děje, který je tak jednoduchý až Vás ohromně vezme. Mě osobně například dojala scéna, kdy si němečtí vojáci nechali zahrát německou píseň (snad i hymnu, nevím přesně) načež Laszlo poručil kapele (se svolením Ricka) zahrát francouzkou hymnu, která za bouřlivého doprovodu návštěvníků restaurace naprosto přehlušila hlaholící Němce. Zapůsobila na mě i kamera, která občas krásně "mlží". Casablanca je určitě film hodný Vaší pozornosti.

Kdysi dávno
plakát filmu
Duch
Ghost
70 %

Jak sladké

Duch je takový lehce mysteriózní klasicky slaďák u kterého si slabší nátury trošku pobrečí. Občas najdeme komediálnější a odlehčující vložku (především ve scénách s Whopi Goldbergovou), ale ústředním motivem je stejně již zmiňovaná romantika a láska. Kromě hlavních postav mě docela zaujal "zkušený duch", kterého Patrick Swayze tak naháněl v tom metru... to mě přivádí k další myšlence, na svou dobu tam nebyli špatné efekty. Je to prostě film více než na zkrácení dlouhé chvíle, ale méně než na hlavní vysílací čas.

Kdysi dávno
plakát filmu
100 %

Pro jednoho kult...

... pro jiného béčkové sci-fi. Já se jednoznačně řadím do první kategorie. Nápad s hvězdnými branami, jako prostředkem pro cestování vesmíru si mě získal pro sebe. Je to opět něco nového, neprozkoumaného a zajímavého. To vše navíc podpořeno moderními technologiemi, krásnými exteriéry a hezkými triky. Fenomén Hvězdné brány (nebo chcete li SG, jak ji označují skalní fanoušci) však filmem teprve počíná. Na něj navázal dlouhý, do-dnes-trvající seriál, který rozvíjí celou problematiku hvězdných brán do monstrózních rozměrů a přináší Vám to co se do filmu nemohlo nikdy vejít. Pokud jste si tedy oblíbili film, tak doporučuji i neméně kvalitní seriál.

Kdysi dávno
plakát filmu
Interview s upírem
Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles
90 %

Upírci

Horory, a zvláště pak ty s upíry, jsou pro mě vždy malou noční můrou. Upíři, vampíři, nebo jak je chcete nazývat, se vlastně hodně podobají lidem a bez špičatých zubů, bledé kůže a jakési bezodrážlivosti v zrcadle je nepoznáte. Možná proto jsou pro mě tak děsiví. A proto jsem si taky parádně užil Interview s upírem. Protože jsem se hezky bál a to je potřeba. Líbil se mi už úvod, který probíhal v bezprostřední přítomnosti, ale i zbytek byl parádní... jak vlastně Louis nechtěl vraždit lidi a tak se spokojil i s krví zvěře. V ostrém kontrastu zase naopak působí malá Claudie v podání skvělé Kirsten Dunst (připomínající svým pohledem Wednesday z Adamsovy rodiny), která si zabíjení úplně užívala. No a Tom Cruise už to jen tak nějak spojil a vyplnil mezery... pro milovníky hororů a upírů doporučuji.

Kdysi dávno
plakát filmu
Maska
Mask, The
80 %

Stanley Ipkis

Masku určitě přivítají milovníci filmů s Jimem Carreyem, jako byly například Ace Ventura: Zvířecí detektiv, Božský Bruce nebo Lhář lhář. Užijeme si tu totiž mnohem více jeho obličejů a grimas, které jsou ještě znásobeny působivým počítačovým zpracováním. Hlavně když Stan nasadí masku tak vše začne, uragán gagů a ptíkovin... nejlepší byl ale v masce stejně psík Milo. Mužskou část publika zase naopak jistě potěší svůdná Cameron Diaz, které to ve filmu opravdu "sekne". Prostě, když si potřebujete zlepšit náladu a posměšně zdvihnout koutek, pak volte Masku.

Kdysi dávno
plakát filmu
Patriot
The Patriot
80 %

Méně zajímavé než...

... již zmiňované Statečné srdce. A je to logické, protože skotský povstalec William Wallace je nám jistě bližší než nějaký účastník americké občanské války. Nebo alespoň mě osobně je to evropské dění blízké a srozumitelnější. Další věc, která mi mírně vadila, bylo otřesné vlastenectví a patriotství na každém kroku (vím, že se to jmenue Patriot, ale i tak). Občas to zavánělo strašným patosem. Neříkám, že to tam nepatří, ale v jistých chvílích to bilo do očí. Takže tohle bylo jen pár dojmů, které mi kazily jinak celkem bezchybný film se skvělým hercem v hlavní roli. Mel byl pro tuto postavu jak stvořený.

Kdysi dávno
plakát filmu
Výkupné
Ransom
80 %

Oživení

Tak tohle byla celkem smršť! Netradiční a oživující závan čestvého a neokoukaného nápadu. Konečně někdo udělal něco jinak. Moc se mi líbil nápad s tím, že odmítl platit to výkupné a ještě takto ostře vystoupit. Nasnadě je také zamyšlení, zda i my sami bychom byli natolik silní a tvrdohlaví, že bychom odmítli. Je to určitě film hodný zamyšlení.

Kdysi dávno
plakát filmu
Šakalí léta
Šakalí léta
80 %

Bejby

Dlouho předlouho jsem oddaloval podívání se na Šakalí léta. Když jsem byl malý, tak se mi to vůbec nelíbilo a nějak podvědomě jsem už měl zafixované, že je to průměrný a šedý film. Bylo to tím, že jako malý klučina jsem asi nebyl s to pochopit prostředí filmu z totality. Nechápal jsem proč to byla pro pana Abrháma taková ostuda a jakési nebezpečí mít takového fajn kluka jako byl "Bejby" pod střechou. Tak se na to díval asi i hlavní dětský hrdina, který postavu v podání martina Dejdara přímo hltal. Když se na to dívám teď, tak mi mnohé dochází a jen se pousmívám nad svojí dětskou nechápavostí a naivitou. Film, tedy spíš muzikál, je udělán moc hezky a co se mi opravdu líbilo, byly kostýmy... i celková stylizace do starého režimu byla velmi věrná a pečlivá. Na druhou stranu je to, jako všechny filmy z dob minulých, jaksi depresivní film a ne vždy je na něj ta správná nálada. Náladu ale zvednou hezké, rytmické a živé písničky. S hodnocením váhám, uvidí se co tam dám...

Kdysi dávno
plakát filmu
Postřižiny
Postřižiny
80 %

Pepin

Veronika tu zmiňovala svou oblíbenou "Vesničku" a ani já se neubráním srovnání Postřižin s ní. Oba filmy mají jistý poetický nádech a nezaměnitelnou atmosféru českého venkova. Vesnička je ale naopak více vtipnější a uvolněnější než Postřižiny, které opravdu těží z té svojí zvláštní atmosféry. Nedokážu zachytit ten můj prchavý dojem z tohoto filmu, ale jde o jistou melancholii do které mě celé to prostředí uvádí. Postavy jsou svérázné a dobře propracované a největím klenotem je samozřejmě, již v nadpise zmiňovaný, Pepin a jeho oblíbený medvídek mýval.

Kdysi dávno
plakát filmu
Cesta do hlubin študákovy duše
Cesta do hlubin študákovy duše
90 %

Klenot

Cesta do hlubin študákovy duše je opravdovým klenotem a základem české kinematografie. Najdeme tu plejádu excelentních herců... stačí pročíst ten seznam - Pešek, Plachta, Marvan, Filipovský... tito všichni prožívají úsměvné a všemi oblíbené epizody a trampoty školního roku. Ať jde o případ profesora Matulky se státnicemi, intermezzo Kulíka se slečnou z trafiky, "Šejk" s učitelem francouzštiny... je toho hodně a tento snímek se mi prostě neomrzí a vždy uvítám, když mám šanci jej v televizi opět vidět. A není to jen Cesta do hlubin..., mnoho starých českých černobílých filmů je kvalitních a krásných.

Kdysi dávno
plakát filmu
Sám doma
Home Alone
90 %

Vzpomínky na dětství

U Sám doma se teď vždy jen tak zasním, připitomněle usmívám a přemýšlím nad tím, jak jsem byl jako dítě schopen film vidět bez problémů i dvakrát za den. Byl bych Vám v té době mohl i odvykládat scénář slovo od slova. Co si pomatuji, tak se mi ohromně líbily Kevinovy pasti na Marva a Harryho. Ať šlo o nastražování autíček, plechovek, ledu, vařící koule u dveří a podobně... bylo toho mnoho, taky jsem toužil něco takového provádět. Tak asi proto má pro mě film své kouzlo a mám ho rád pro jeho nevtíravou milost. Třeba jak je Kevin s tím starým pánem odvedle v kostele a baví se s ním o jeho rodině... nebo když mu jeho bratr Buzz vyhrožuje roztrháním na kousíčky. Také lupiči jsou takoví v jádru pohodáři a mírní tupouni. Prostě se mi to líbí a tečka :)

Kdysi dávno
plakát filmu
Sám doma 2: Ztracen v New Yorku
Home Alone 2: Lost In New York
70 %

Jako přes kopírák

Sám doma dvě jsem miloval stejně jako jedničku, ale newyorské prostředí už mi nikdy nemohlo přijít tak milé a přívětivé jako atmosféra v Kevinově domě. Hlavně jde o to, že dvojka je taková temnější, špinavější a dospělejší. Opět je tu pár skvěle vtipných, ale i dojemných scének... jen je škoda, že je to vlastně strašně podobné jedničce, i když i tu se scénáristé nadřeli s vymýšlením pastí a lumpáren. Hodnocení i přes tu nostalgii nemůže být moc vysoké.

Kdysi dávno
plakát filmu
Maverick
Maverick
90 %

Jen náhodou...

...jsem tak jednou koukal na jednu nejmenovanou českou komerční televizi a najednou koukám, jakýsi Maverick. U titulek už mě navnadila jména Mela Gibsona a Jodie Foster a řeknu Vám... ještě že jsem to nepřepnul. Z Mavericka se totiž vyklubala skvělá komedie na dlouhý večer. Správně načasované vtípky, bravurní a celkem nečekaný konec. Parádní Mel i Jodie, skvělé prostředí a dobové kostýmy. Co mě moc pobavilo byla scéna s indiány, kdy se s nimi Mel domlouval. Určitě stojí za podívání.

Kdysi dávno