Michal
Tais Toi
Trošku jiné
Prostě francouzský humor je zase něco jiného. Je to takové milejší něž americké "komedie"¨, které z vás smích spíš vynucují... Tady prostě jen přirozeně vyprsknete smíchy, ono stačilo už jen to střídání se u těch vězňu na začátku, jak s ním nikdo nevydržel. Gérard Depardieu se své role zhostil na jedničku a udělal ze sebe perfektního šaška... třeba jak ukradl to druhé policejní auto. Nebo jak postupně hodnotil veškerá auta, která řídil, prostě příjemně uvolňující podívaná. Jean Reno byl takový, nevím jak to říct, prostě se do role moc nepoložil, takže mě trošku zklamal. Celkový dojem je však víc než uspokojivý, váhám mezi 80 a 90...
Rebelové
Hezky česky
Přiznám se, že jsem muzikál viděl až teď nedávno, protože jsem očekával, že to bude... já ani nevím jaké. Ale tedy mě dost překvapil. Musím taky oponovat názoru, že to "jednoduché" kulisy zkazili. Myslím, že právě ty tomu dodávaly tu lehkost a bylo to, já nevím jak to říct, ale nejvíce se tomu asi blíží výraz "dobové". Výběr písní byl skvělý i když staré fláky Petra Nováka v podání Jana Révaie na mě působili hodně rozpačitým dojmem, pan Révai mi tam chvílemi opravdu vadil. Ale z postav bych vyzdvihl hlavně Zuzku Norisovou a tatínka Tomáše Hanáka, ti se mi zalíbili. Je pravda, že příběh byl chvílemi dost naivně laděný, ale konec šel hodně do hloubky a určitě ve mě něco zanechal. Smutné, leč krásné.
The Green Mile
Zážitek
Po velmi dlouhé době film po kterém jsem ještě pár minut koukal do prázdna a prostě jen přemýšlel. O ději je asi nesmyslné se rozepisovat, protože tohle je potřeba vidět. A když už vidíte, nezbývá se než obdivovat tomuto krásně dojemnému a velmi sugestivnímu vylíčení jednoho roku v jakési zapadlé poslední zastávce před smrtí. Každý si nalezne své chvíle, kdy trpí s hlavními postavami nebo kdy jen úsměvně pozvedne koutek. Jen bych se možná vyjádřil k již vytýkané nerealističnosti - Zelená míle je kniha spisovatele Stephena Kinga a kdo ho zná, tak ví, že tenhle mistr strachu se nenechá poutat nějakými konvencemi - Já sám nemám filmu co vytknout, a to se stává opravdu jen málokdy. Lituji jen jedné věci. Té, že jsem to viděl až tak pozdě.
Cast Away
Čas je drahá veličina
Opravdu, pro někoho, pro koho je v dnešní uspěchané společnosti čas tím, co se mu nedostává, je ztroskotání na ostrově snad větší tragédie, než pro kohokoliv jiného. Film stojí na ukázkovém hereckém výkonu Toma Hankse, který jak zjišťuji je jeden z nejlepších současných herců. Pro roli také, jak je známo, hodně obětoval. Bylo to moc působivé a mě osobně nejvíce dojalo "přátelství" trosečníka s (to asi zní hodně zvláštně, ale kdo viděl, tak pochopí) volejbalovým míčem. Kvalitní film.
K-PAX
K-Pax
Na film mám trošku rozporuplnější náhled. Líbil se mi a nelíbil. První věc co mě zaráží, je pofidérní překlad anglického názvu do češtiny. Další věc co mě mrzela, bylo to, že Prot nebyl tím za koho se vydával. Vím, že by to bylo víc nerealistické, ale jako K-Paxan pro mě měl své kouzlo. V souvislosti s tím, že se později projevil jako někdo jiný mi tedy přijde dost nedomyšlená zápletka s představením v planetáriu. Jaktože věděl to, co oni ne?! Skvělý byl naopak herecký koncert Kevina Spaceyho, jeho postava a vlastně vše kolem ní. Účinky na ostatní lidi v léčebně a jeho milý projev. Takže celkově trošku zklamání po moc dobrém rozjezdu, také mi mírně vadila až moc slunná atmosféra, i když to byl účel.
Speed
Klasika
Dnes už patří film do klasiky v akčních snímcích. Je správně svižný, promyšlený a celkem inteligentní. Vztah mezi Reevesem a Sandrou Bullock není nijak rozpitváván a nezastiňuje příběh, což je jen a jen dobře. Téma násilníka co vyhrožuje zabitím nevinných rukojmích se obejvuje často a občas se to už táhne k jisté šablonovitosti. Nebezpečná rychlost si ale zachovává osobitost a je tu pár dobrých nápadů... kamera v autobuse a podobné. Mám rád oba hlavní hrdiny takže dávám těch 80-90...
Speed 2: Cruise Control
Fuj
Tak tady to vezmu briskně. Dvojka chtěla jen těžit z úspěchů jedničky. Neprospěla jí ale jak změna hlavního hrdiny, tak ani změna dějiště příběhu. Bylo to moc vyumělkované a až moc na sílu. Kdyby se to nejmenovalo nebezpečná rychlost 2 tak asi ani nepoznám, že to má něco společného s tou skvělou akcí v jedničce. Horší průměr.
Star Wars: Episode II - Attack Of The Clones
Předěl
Problém Epizody II. tkví v tom, že tvoří vlastně jakousi hráz mezi počátečním vyprávěním Epizody I. a, zajisté monstrózním, rozuzlením v Epizodě III. Má nevděčnou roli, protože má už předem vytyčený cíl, kterého musí dosáhnout, a proto pro nás není vlastně ničím překvapivá a všímáme si hlavně nudnějších pasáží. Tohle jsem ochoten prominout, ale co bylo úděsné tak některé omšelé dialogy a fráze. Dále se mi skoro vůbec nelíbily scenérie, které mě tak uchvátily v Epizodě I. K tomu bych přidal i interiéry, které byly hodně chudě udělány a vypadaly jako spíchnuté horkou jehlou. Dalo se tomu věnovat mnohem více pozornosti. Propracované byly zase ovšem jako vždy souboje a bitvy. Ty byly světlo stránkou, hlavně souboj hraběte Dooku s mistrem Yodou. Hvězdné války se tímto u mě tedy trošku trošku shodily a nezbývá mi než jen prosebně očekávat Epizodu III.
The Godfather
První?
Koukám, že přidávám první názor, to snad není možné. Divím se, protože právě Kmotra řadím mezi nejlepší filmy a čekal bych, že se brzy vyšvihne do Top. No uvidíme, každopádně Kmotr je podle mě opravdu už klasická gangsterka, takový základ tohoto žánru (to platí i pro knižní předlohu od Maria Puza). Mezi nejsvětlejší stránky patří to, že je zde perfektně vystihnut celý svět mafie a její fungování. Zajímavé je, že je tak poutavý i když věrně kopíruje příběh knihy. Myslím, že je nesmyslné rozepisovat se tu o ději a raději vám doporučím ať se na to podíváte, protože to vážně stojí za to, už jen kvůli Al Pacinovi a Marlonu Brandovi. Jen bych možná vytkl tu délku, ale to je jen malý detail.
The Godfather: Part II
Skvělé pokračování
Kmotr II. úspěšně navázal tam kde první část skončila, dostáváme se stále hlouběji a hlouběji do celého systému podsvětí a děj nabývá na zajímavosti. Z Michaela se konečně stává už syn svého otce, musí však strávit jisté údobí na slunné Sicílii, aby se zklidnili rozčeřené vody. Možná právě ta část odehrávající se na Sicílii je až zbytečně rozvláčná, ale zase navodí správnou atmosféru. Naproti tomu naprosto senzační a bezchybný je celý flashback do mládí Vita Corleoneho, to je zážitek! Proti Kmotrovi prostě, když nepočítám stopáž, nemám výtky, takže to nebudu protahovat a dám sto.
Dědictví aneb Kurvahošigutntag
'Já su milionááář'
Do nadpisu jsem dal záměrně jednu z hlášek, protože tento film je jich plný a bez nich by nebyl to co je. A co že to vlastně je? Jedna z nejrázovitějších českých komedií, co jsem viděl. Bohuš je prostě osobnost a v podání Bolka Polívky je takřka nezapomenutelný. Myslím, že je to jedna z nejvýraznějších českých filmových postav. A film tedy vlastně celý stojí na něm. Pro mě je to taková parádní oddechovka při které vždy vypnu mozek a jen sleduji ten Polívkův koncert. Mnoho lidí Dědictví odsuzuje pro jeho vulgárnost a nevhodnost. Já si to nemyslím, protože ve filmu je zobrazen jen obraz reality, možná proto jím opovrhují právě ti co se v něm poznali.
Vesničko má středisková
Taková normální vesnička
Před chvílí jsem dopsal názor na Dědictví... a když se tak zamýšlím nad Vesničkou, tak si říkám, že je mu v mnohém podobná. Nemyslím tím hrubý humor, ten je tady naopak inteligentní, milý a laskavý, ale já naznačuji podobnost tou dokonalou charakteristikou života na vesnici. Jenže tady je právě poukázáno i na ty smutnější a horší stránky, krásně vykreslené povahy lidí a jejich slabůstky. Ať je to mírně natvrdlý závozník Otík (János Bán) nebo Rudolf Hrušínský jako kochající se doktor. V mnohém mi Vesnička přijde podobná malebným Postřižinám. Vždy se na ni rád podívám.
Armageddon
Blééé
Se dívám na dva názory přede mnou a tak si říkám jestli jsou na stejný film o kterém chci napsat něco já. Upřímně mi to přislo děsně kýčovité a strašně ohrané, nekonečně obehrávané téma. Parta chlápků, která v životě neviděla nic kropně ropných věží se má během pár dní stát prvotřídními astronauty, kteří běžně potřebují dlouhé měsíce výcviku, než vůbec uvidí raketoplán. Možná jsem to pochopil špatně, ale podle mě to byla jen další ukázka toho jak si o sobě Američané myslí, že jsou všemocní. Jediný pozitivní byl snad výkon Bruce Willise, který do té role alespoň něco málo dal. Jinak je to velmi slabý průměr, i přes okázalé efekty. Tím se dotýkám lepší stránky filmu - vykreslení kosmického prostoru.
Desperado
Nejlepší byl začátek
To co je v nadpise je pravda, Desperado jsem viděl hodně dávno, ale vím, že se mi strašně líbilo, jak ten jeho kámoš přišel do hospody a začal vykládat ten příběh o tajemném muži. Čekal jsem, že takové kouzlo bude mít celý film a ono celkem nic. Banální příběh s romantickou zápletkou, pár průměrných stříleček a takový trošku divný nápad se střílejícím futrálem na kytaru, či na co. Pro zkrácení dlouhé chvíle se to dá, ale nemůžu říct, že bych tento film vyhledával.
Enemy at the Gates
Proč?
Proč všechny americké filmy musí být na sto honů poznat? Mě se Nepřítel před branami líbil, ale nevím, proč musí být všude nějaký milostný poměr a ještě takové to... nevím jak to popsat, ale prostě ta "náhoda", že povýší do vyššího stavu zrovna toho chlapíka, který zná hlavní postavu a tím mu dopomůže k lepší pozici, atd... . Možná tu zápletku bych tedy trošku pozměnil, ale jinak vlastně nemám co vytýkat. Skvělé bojové scény, věrné zobrazeni rozbombardovaného města... jen možná ty poměry tam byli ještě trošku horší. To co nám ve filmu předkládají je takový slabší odvar. Dobré bylo to vykreslení uvažování odstřelovačů. Jude Law mě v roli ale moc nepřesvědčil a víc by mi tam seděl třeba někdo jako Matt Damon, zato Ed Harris byl skvělý a přesvědčivý.
Godzilla
Úsměvné
Ti Američané už si asi opravdu myslí, že jsou středem vesmíru a jediná pohroma může zasáhnout je. Zmutovaný tvor velký jako mrakodrap se určitě pohrne co nejdřív na Ameriku. Z Tichého oceánu to přeci není problém do Číny a podobně, ale ne... to by prostě nešlo. No, to by stačilo, teď něco ke zpracování. To je celkem očekávaně na vysoké úrovni a animace Godzilly se povedla. Musím ale říct, že já jako ctitel pravěku a nadšenec do druhohorních plazů jsem jen koukal a nechápal, jak by mohla asi vzniknout stvůra tak 50 metrů vysoká, no ale budiž... . Jedna z mála světlých stránek ve filmu byl Jean Reno a dokonce i Mathew Broderick nebyl nijak špatný. Celkově je to ale šeď průměru a nic originálního.
Schindler's List
Smekám
Steven Spielberg mi byl znám jako velký režísér, ale až po shlédnutí Schindlerova seznamu můžu říct, že je to opravdu Pan režisér. O názoru o několik řádků níž, že je to "pohádka", řeknu snad jen, že člověk, který ho psal nemá všech pět pohromadě. Hodně dlouho mi trvalo, než jsem se k tomuto snímku dokopal, ale teď, po jeho shlédnutí lituji, že mi to trvalo tak dlouho. Oslovilo mě vše. Atmosféra, herecké výkony, kamera, režie, hudba... pro mě se dneškem stává tento film kultem. Je to pravdivý a obrovsky sugestivní počin. Ukazuje nám to, co většina lidí vidět nechce, ta obrovská zvěrstva, která je lidská rasa schopná napáchat. Jak se po něčem takovém vůbec můžeme nazývat "pány planety"...? Liam Neeson a stejně tak Ben Kingsley naprosto ve svých rolích naprosto excelovali. Ale i všechny vedlejší role byly přesvědčivé a zahrané do posledního detailu. Schindlerův seznam sesadil z mého pomyslného místa nejlepšího filmu Forresta Gumpa. Je to první film, nad kterým jsem uronil slzu. Nejednu.
Knight's Tale, A
Tráááápnýýýý
Právě jsem dotrpěl poslední minuty Příběhu rytíře. Jediné pozitivní na celém "filmu" bylo snad jen to novátorské ztvárnění. Už mi naprosto lezou krkem tady ty příběhy, kdy se ze selského kloučka stane rytíř, který vše vyhraje. Nekonečně obehrávané téma, i když tentokrát v modernějším kabátě. Asi bych musel být tak třináctiletá puberťačka, abych něco takového mohl hodnotit kladně. Nenašel jsem žádný moment, který bych už někde neviděl, tedy kromě hudby z přelomu 20. a 21. století zasazené do 14. století. I když to jsem mohl vidět v jedné parodii na Robina Hooda, ale to už je věc jiná. Tohle prostě neberu jako seriózní film. Ještě tedy jedna světlá stánka - kostýmy.
Lemony Snicket´s A Series of Unfortunate Events
Úplný Burton
Nemůžu si pomoct, ale musím reagovat na názor o pár pater níže od anemar. Prý žádný šmrnc? Já si právě myslím, že to byl celkem netradiční a skvěle natočený příběh. A když k tomu všemu připočtete nenapodobitelného Jima Carreyho, atmosféru evokující filmy Tima Burtona (mě ohromně připomínal prostředí Ospalé díry), řadu vtipných scének a neokoukaný nápad tak z toho vyjde velmi osvěžující a příjemné zpestření filmového inventáře poslední doby. Možná mě trošku mrzelo, že Meryl Streep neměla větší manévrovací prostor, ale i tak svou roli bláznivé tetičky Josefine zahrála na jedničku. No a malá Sunny? Co k ní dodat? Prostě k sežrání. Je pravda, že jsem tam měl pár nesrovnalostí, ale to se dá s klidem přejít. Zajímavé bylo také časové a místní umístění, které vlastně žádné nebylo. Jsem rád, že jsem o takový film nepřišel.
Predator
Vetřelcův protivník
Predátor je podle mě takovou odpovědí na ságu Vetřelců. Vznikl jako protipól hbitých, subtilních, všudypřítomných, zákeřných vetřelců. Predátor je totiž až po uši ozbrojen zbraněmi a moderní technologií, je mohutný a rozvážnější. Rád "pracuje" sám. K filmu se toho dá říct mnoho, ve své době to byl asi obrovský boom, už jen proto, že Arnie prožíval svá nejlepší léta a tady to dokazuje. Děj je poutavý, má spád, udržuje Vás v jisté atmosféře strachu (hlavně Predátorův termovizní pohled) a celkově se mi docela líbil. Predátor však nedosahuje ani zdaleka kvalit Vetřelce a to je škoda.
Predator 2
Dobré pokračování
Myslím si, že v Predátorovi s pořadovým číslem dva se dostalo tomu prvnímu náležitě dobře provedenému pokračování. Změna lokace džungle za velkoměsto nebyl špatný nápad. Další z dobrých nápadů bylo větší objevování se predátora na obrazovce. Sice to to bylo trošku na úkor napětí, které mírně opadlo, když už je zlo (v jedničce tak nehmatatelné) vidět, alespoň jsme si ale mohli pořádně detailně prohlédnout tvora z vesmíru v akci. I Danny Glover je příjemným oživením a je důstojným nástupcem Arnolda v boji s predátorem. Celkově také přibylo na brutalitě a nechutnosti některých scén, takže bych slabším povahám sledování moc nedoporučoval. Jinak hodnotím podobně jako první díl.
8 MM
Otřesné
Ne, nebojte, nadpis není hodnocením filmu, ale spíš toho, co nám film ukazuje. To mi přišlo vážně jako velmi silný šálek kávy. Páska samotná je opravdu surová a dost... nenapadá mě jiné slovo než nechutné. A k tomu ještě vše to, co stojí za tím, to bylo snad ještě horší. Nicolas Cage nebyl ve své roli nějak zvlášť výrazný, ale zahrál to standartně. Co mě na filmu zaujalo byl námět, který se pustil směle do oblasti, kam se jiné snímky bojí zajít. Joel Schumacher natočil opravdu thrller v pravém slova smyslu. Plný napětí a strachu, podruhé se na to ale asi nepodívám.
Con Air
Buscemi
Ano, právě Steve Buscemi mě ve filmu zaujal asi nejvíc. Svou roli masového vraha, jednajícího v rukavičkách a s jistým stylem, ztvárnil perfektně. Con Air byl tuším první film s Nicolasem Cagem, co jsem viděl a hned se mi zalíbil (tím myslím Nicolase, i když film vlastně taky :) ). Možná to bylo tím, že mi jako malému prckovi připadal jako klaďas bez chybičky, ale i s odstupem času myslím, že to zvládl dobře. I John Malkovich se v roli Cyruse vyjímal. Možná mi trošku (čti: hodně) vadil konec, který byl hodně nerálný a moc přiblble hollywoodský. Každopádně film byl dobře akční a právě uzavřený prostor letadla byl podle mě kladným faktorem, který stupňoval napětí. Určitě bych doporučil, pokud hledáte dobrou akci.
Edward Scissorhands
Smutné
Střihorukého Edwarda si pomatuji už z raného dětství, kdy jsem se toho filmu spíše bál, než abych se u něj bavil. To přetrvalo i do současnosti, kdy se tomu nedokážu nějak moc smát. I když vím, že je to bráno hodně nevážně tak mě prostě ten ubohý Edward vždy přijde jen strašně milý a lituji ho. Johnny Depp ho zahrál úplně skvěle, hlavně ten plachý obličej, a už tady odstartoval svou hvězdnou dráhu. Když teď tak zpětně vzpomínám na film (viděl jsem ho naposledy už dost dávno) tak se mi hlavně vybavuje ten tajemný dům (nebo co to vlastně bylo), kde Edward žil, nebo spíš živořil. Když k tomu přidám své jiné filmové zkušenosti, tak se mi v tom jasně zobrazuje tvorba Tima Burtona a jeho jasný rukopis je vidět v každičkém detailu. Střihorukého Edwarda nepovažuji za nějak skvělý film, ale má jisté kouzlo, kterým si mě podmanil a věřím, že pro hodně lidí je tento film něčím, k čemu se rádi vrátí. Asi to udělám brzo též.
Dirty Dancing
Srdcový film
Znám hodně lidí, kteří na Hříšný tanec nedají dopustit, nevím čím to je, ale hlavně generace mých rodičů a jejich vrstevníků (narozeni mezi 1960 - 70) jsou tím filmem nějak zvláštně okouzleni (podobnou zkušenost mám s filmy Duch atp.). Specializoval bych to na ženy, protože tohle patří hlavně do jejich inventáře. Takový příběh o krásném instruktorovi, jehož srdce se snaží dosáhnout. Díky téhle okolnosti jsem ten film viděl už hóóódněkrát, takže znám každou jeho píď. Je to vlastně strašně jednoduchý námět a mě se to ani nějak tak moc nelíbilo. Vlastně nevím proč, ale stejně ten film mám docela rád. I když nemůžu říct, že bych ho vyhledával. I když věc, kterou mám rád, je soundtrack z fimu, taková hezká hudba pro chvíle odechu a romantiky. Takže ve stanovisku na Hříšný tanec si vlastně sám odporuji a protiřečím, dám 70 ať udělám nějaký kompromis :)