Martin
The Transporter
Solidní
Ač se film jmenuje Kurýr, právě ten začátek o tomhle jobu se mi líbil asi nejmíň. Rušil mě hlavně nepřehledný střih a celkově mě to spíš uspávalo než bavilo, i když vtípkům jsem se smál. Nakonec se z toho přeci jen vyklubala slušná akce se skvělými nápady, zajímavým projevem Jasona Stathama (má zajímavý nevinný kukuč, který vypadá zároveň drsně) a bohužel také s mnohými negativními prvky v podobě fyzických nereálností. Nemohu se zároveň zbavit dojmu, že film působí tak nějak slabomyslně, i když ta propracovanost, nápady a akce (všechno nevypadá nerealisticky, něco naopak skvěle) pomáhá filmu zbavit se této ošklivé nálepky. A scénář prošpikovaný humorem také potěší, zkrátka žádný megafilm, ale příjemně strávené odpoledne určitě.
Toy Story 2
Tenhle snímek mě pobavil stejně před lety jako mě pobaví dnes. Zkrátka má v mém srdci své místo a je to jeden z mých nejoblíbenějších animáků. Líbí se mi ta parodie na Star Wars a hlavně dojemná scéna ve výtahové šachtě (zkrátka SW). Jenom mě trochu mrzí naše ignorantská společnost, která má stále zakomplexováno z dob minulých, že co je kreslené, je jenom pro děti a tomu bohužel nasvědčovala i sledovanost na ČT. Ale v tomhle případě platí, že i dospělejší diváci se mohou bavit (i já ve 20). Pixar jsou, byli a snad i zůstanou stále skvělí.
Troy
Nějak se mi vybavují při pomyšlení na tenhle film slova jako šunt, přeplácanost, lacinost. A vůbec nevím proč, vždycky když se na to podívám (udělal jsem to dvakrát), tak si říkám dobrý, ale pak to ze mě nějak vyprchá. Možná chyba ve mně, v každém případě zajímavý film, který je založen spíše na delších monolozích než na nějaké přílišné válečné akci. Myslím, že takhle měl vypadat Alexander a ne tak nudně, jak ho vytvořil Stone. A co na tomhle docela oceňuji, i když scénář není nejsilnější zbraní tohohle filmu? Líbí se mi, že tvůrci se snažili vysvětlit všechny mýtické popisy v knižní předloze reálně. Válka netrvá 10 let, Achilles není nesmrtelný, zkrátka se mu trefili i do paty a mrška šíp tam zůstal pro svědky, kteří později psali dějiny. Možná laciný, přesto řemeslně dobře zvládnutý, taková je Trója.
Bare Bea
Docela bezva
Mám takový pocit, že tenhle teen snímek byl docela chválen. Možná proto, že je to něco nového, že je to evropský film ze severu. Ale podle nízkých hodnocení na našem webu a i podle prvních minut jsem čekal něco hodně trapného. Ona nám přednášející na anglinu říkala, že v Americe choděj dívky tak oblékané a upravené (podle zkušenosti nějakého studenta), že by tak nešla ani v noci vynášet odpadky (a to není žádná krasavice). A jak to tak vypadá, v Norsku mají stejný styl, chlapci se perou o ošklivky, naštěstí žijeme v Čechách. Sice nemáme miliony (ani kabriolety), ale můžeme se pousmát nad jejich filmem, z kterého se vyklubala docela zajímavá podívaná, která sice měla prostý děj, ale zároveň i docela hloubku. Tedy nečekejte nic intelektuálního, ale ani fekální komedii pro třináctileté.
Proof of Life
Tenhle film jsem chtěl vidět hlavně k vůli Russu Crowovi, který zkrátka umí. Na druhou stranu zde hraje herečka, jistá Meg Ryan, která zase moc neumí a musel bych dlouho přemýšlet, než bych si vzpomenul na nějaký její film, který mě zvedl ze židle, ale alespoň docela dobře vypadá (na svůj věk). Ale abych se vrátil k filmu, ze začátku to vypadalo dobře (akcička v Rusku), pak následovala trochu nudnější ukecaná část (večírky a nudné rodinné rozpravy), kterou zachránil svižný únos Davida Morse (někde v americké tramtárii). A o tom je vlastně celý film, o únoscích, uneseném, manželce uneseného a o vyjednavači. Přičemž ti poslední dva zmiňovaní se do sebe zamilují, teda asi, dají si jednou pusu, pár rozechvělých pohledů, takže se ptáte: „Proč se tímhle tvůrci rozhodli zabít celý film?“ Byla to ale jejich volba, bohužel se ale pak nemůžu zbavit dojmu, že jsem koukal na docela nudnou blbost. To vážně Američani neumí natočit dobrý film o únosech? Pro mě osobně ale o trochu lepší než Výkupné s Melem Gibsonem. Ovšem mohlo to dopadnout mnohem a mnohem lépe.
Hart's War
Na můj vkus dost obyčejný válečný příběh, znám spoustu lepších, i těch českých, ale pozitivní může být právě ta jednoduchost a také, že to celé se natáčelo v Čechách. Na druhou stranu je ale pravda, že tenhle film je spíš o zajateckém táboře a životě v něm než o válce samotné. Ovšem i když jsem naštěstí druhou světovou nezažil, jsou pro mě ty nacisti příliš hodní a celé to působí možná až příliš pohově. Ne že bych chtěl takhle žít, ale pokud to srovnám třeba se Schindlerem... No nic, ale jako výsledný celek se mi to celkem líbilo, je to docela smutné, konec si už možná až moc hraje na city a na čest, ale to je Amerika.
Face/Off
Na film jsem se koukal vlastně proto, že mě z upoutávek zaujal námět a pak také jméno režiséra, John Woo. Ne že bych byl nějakým odborníkem na jeho tvorbu, ale pár kousků zplozených v USA jsem od něho viděl a takřka nikdy jsem nebyl zklamán. A nejsem zklamán ani tentokrát, i když bych výslednou podívanou shrnul jako dost přitaženou za vlasy. Vůbec nevím, proč jsem si Johna Travoltu zafixoval jako příšerného herce, protože tady jako grázl exceluje úplně nejvíc. Zato Cage je docela trapný, hlavně ty jeho fňukací scény, ale jako blázen dokáže také pekelně pobavit. Shrnul bych to jako dílko s originálním námětem a obstojným zpracováním. Ale ten konec je dlouhý, na rozdíl od např. M.I.2 vážně dlouze působí a není zdaleka tak dech beroucí.
Geri's Game
Už je to nějaký ten pátek, co jsem tenhle film viděl. A řekl bych, že tenkrát se mi jako dítěti moc nelíbil. Ale když jsem si ho včera pustil znova, byl jsem nadšený. Velice vtipný příběh, který je zároveň velice smutným, příběh je prostě ohromující a k jeho tlumočení není zapotřebí slov. Prostě Pixar je skvělé studio, které se dokáže stále zlepšovat a my můžeme být na Jana Pinkavu pyšní.
For the Birds
Já ti dám slabé :))
Mám docela problém vyjádřit se o snímku, který má tři minuty a neopakovat se. Ale film Pro ptáčky je prostě skvělý animák, s docela legrační grafikou (líbí se mi ti kulatí ptáčci), banálním příběhem a skvělým „happyendem“. A nebyl by to Pixar, abyste se celou dobu nesmáli a zároveň nepocítili určité morální ponaučení.
One Man Band
Bravo (nemyslím časopis)
Tak u tohohle animáku jsem měl od prvních vteřin strach, že to nedopadne dobře a já budu Pixaru muset poprvé něco vyčítat. Za prvé mi grafika (postavy muzikantů) připomíná až příliš tu starodávnou českou loutkovou, kterou nemusím a holčička s velkýma očima jako by nebyla úplně originálním nápadem (že by Shrek 2 a smutný Kocour v botách?). Ale naštěstí se to tak fantasticky rozjelo, že jsem málem smíchy spadl ze židle (což není úplně neobvyklé, pokud zalovíte v mých názorech). A konec je opravdu geniální. Škoda toho pokulhávajícího začátku, dal bych 100, ale nedám.
Maverick
Blbina
A to v dobrém i ve špatném slova smyslu. Pro mě trochu moc rozporuplný, s rozporuplnou postavou Maverick, které nerozumím. Jako divák si kladu otázky, jestli je spíše nešika, který musí uplácet chlápky, aby je pak před ostatními zbil na důkaz své statečnosti nebo jestli je to frajer, který dokáže rychle tasit. Prostě ta postava je blbě, a řekl bych i nelogicky, napsaná, celý děj pak sešitý horkou jehlou zaplňující snímek, jak co zrovna koho napadlo, nic nemá moc řád. Nabízí se srovnání s filmy Malý velký muž nebo Malý unavený Joe. Oba zmíněné jsou ale rozhodně lepší i vtipnější. Maverick je možná místy vtipný, zároveň se ale tváří i jako vážný. Ano, narážím asi na nejsilnější trumf snímku a tím jsou sice zdlouhavé, ale za to napínavé pokerové souboje. Na závěr bych řekl, že „překvapivý“ závěr není úplně špatný, ale nakonec působí roztahaně, jako by tvůrci nevěděli, kdy přestat. Přes všechny klady i zápory spíše zklamání.
Queen of the Damned
Není to náhodou parodie?
Bohužel ani skvělá atmosféra na začátku filmu nemůže zakrýt ten fakt, že sledujete pouze nějaké „béčko“. Četl jsem, že Underworld dvojka působí pouze jako pětiminutový heavymetalový reklamní videoklip na barevné kontaktní čočky a kožené kalhoty, natažený skřipcem na dvě hodiny. Jestli jo, tak potom nevím, jak nazvat tohle. Směšné postavy působící jako špatné halloweenské převleky, se špatným jasně viditelným make-upem na obličeji. Další velký problém bych viděl v dost hloupé druhé polovině, které sice dominuje naprosto dokonalý koncert, ale jinak to je vrak. Zkrátka hudba je skvělá, díky tomu i hutná atmosféra (pak už ani to ne), ale to na dobrý „upírský“ film nestačí. Říkejte si, co chcete, ale znám mnohem lepší a nejsem ani zaujatý, protože já mám tyhle filmy docela rád.
Mission: Impossible 2
Tleskám
Nějak jsem si po prvních pár minutách filmu nemohl vzpomenout, proč jsem tenkrát (asi před rokem) dal tak vysoké hodnocení. První hodina a čtvrt sice nepůsobí špatně, je to vytříbená akce plná nejšílenějších scén, které by šli v reálu asi těžko zopakovat, ale není to zase nic jedinečného. Jenomže pak přišlo velké finále a já si vzpomněl: je to neuvěřitelně dlouhé, napínavé a vytříbeně natočené. Každý záběr, každý pohyb, každý detail = skvělý střih, kamera - dost pěkná podívaná a navíc téměř bez mluvení, plné rozmanitých zvuků, které ve vašem těle vřou a dopřávají ještě blaženější pocity (ne takové, jaké si někteří z vás myslí, takový úchylák nejsem). Měl jsem z toho zkrátka moc dobrý pocit. A vůbec nevadilo, že Toma Cruise nemusím nebo že ta scéna na skalách je možná až příliš. John Woo mě přesvědčil, že vážně umí.
Freaky Friday
Opravdu překvapení
Začalo to podobně jako spousta jiných nudných teen-romantických komedií. Nebyl jsem příliš nadšen, Lindsay Lohan mi přišla dost trapná a navíc i dost ošklivá („Tohle že je ta internetem přetřásaná hvězdička?“říkal jsem si). Ale pak se dostavila změna a to shodou okolností se změnou, kdy si obě dvě protagonistky vyměnili těla (nebo jak to nazvat). Došlo nejen k proměně na chytrou komedii, u které jsem se mnohdy chlámal smíchy (hlavně pubertální výstřelky Jamie Lee Curtis) a několikrát málem spadl ze židle, ale i ke zlepšení hereckých výkonů. Film sice značně čerpal ze starých známých hollywood klišé, byl plný naivity, ale dokázal s tímto materiálem udělat něco, co se v poslední době podařilo jen málokteré komedii.
True Romance
Hvězdně obsazená vychytávka, kterou pohřbily příliš dlouhé a příliš nudné dialogy hlavně v druhé půli, ve které se toho moc neděje a vy jen čekáte, kdy to skončí. Což je škoda, protože to začalo vážně pěkně, Gary Oldman byl skvělý padouch i mnou nenáviděný Christian Slater tentokrát nebyl špatný, ale asi přináší filmům smůlu. A v čem vlastně ta nuda spočívá? Ani nevím, možná v tom, že je to stále na stejné brdo, prostředí ani postavy nejsou pořádně propracované (jako např. v Kill Bill), většina se ukáže na malou chviličku a pak nadobro zmizí (třeba si umře). Ale ten konec se mi opět líbil, možná příliš přísné hodnocení, ale moje srdce v tomto období patří jinému dílu napsaného Quentinem Tarantinem a tím je mnohem lepší již zmíněný Bill.
Equilibrium
Film, ze kterého mrazí. Vážně, snad se mi ještě nestalo, aby jsem měl tak zvláštní pocity, aby se mi tak škvařil mozek a s nasazením poslouchal každou větu, každé slovo. Bezpochyby kvalitní dílo s velmi kvalitně podanými výkony, které jsou tak strnulé a mrtvolné, že to člověku na klidu nepřidá (hlavně Christian Bale je dobrý a jeho herecký synek). Např. poslouchat z jejich úst ty absurdní věty, které je režim donutil vypustit, vážně klobouk dolů před tvůrci. Jenomže všechno hezké má i své stinné stránky, kterých si divák při zaujetí všímá ještě víc. Vadili mi některé jinak skvěle vizuálně zpracované souboje, které se, alespoň podle mého, do filmu s podobným vnitřním nábojem příliš nehodily. A vadilo mi i to, že se to všechno tak rychle sesypalo, že hlavní hrdina vyhrál až příliš snadno. Ovšem to jsou jen dohady, ale v mých očích to sráží hodnocení. Podle mého by bylo lepší udělat to trochu komornější, třeba jako Vendetu. A ještě pro všechny, co to pořád srovnáváte s Matrixem. Kromě těch soubojů tyhle filmy nic společného nemají, to srovnání svědčí spíše o nepochopení obou filmů.
Paycheck
Za prvé je potřeba říci, že jsem film viděl ve značné opilosti, takže můj názor může vyznít docela omezeně. Od tohoto snímku jsem nic nečekal a on mi to vrátil. Námět je zajímavý, tak jako samotný scénář. Škoda jen, že tvůrci na to šli trochu více popcornově, i když si v u tohoto tématu mohli dopřát více fantazie, ale Hollywood nejspíš řekl ne. Nemá cenu se o tom déle rozepisovat, snad jen, že se mi to líbilo, a že výkony dvojice Affleck + Thurman nebyli špatné, i když Uma byla samozřejmě lepší, jako vždy charismatická.
Final Analysis
Tohle je film se značným potenciálem, který ale zabil předlouhý a přehnaný hollywoodský konec, ve kterém ti zlí musejí umřít a to co nejfantastičtěji. Přitom dívčí dvojka Basinger + Thurman tomu dali značnou šťávu a Uma se zde díky svému přirozenému charisma stala skutečně mou oblíbenou herečkou. Dalším faktem, který nesporně pokazil celkový dojem, je opravdu ale opravdu příšerný dabing z minulého století, který kdyby nenamluvili poměrně známý čeští herci, vyzněl by jako dílo nějakých náhodně procházejících lidí. Za to sice film nemůže, ale tady to bylo patrné tak, že by to potopilo i sebe lepší dílo a to toto naštěstí nebylo.
Daredevil
Nějak nevím, rozhodně nesouhlasím, že by to byl film blbý, ale je to rozporuplné, scénář, efekty... vlastně všechno je někdy ok, někdy až směšné a přehnané. Asi největší podíl kritiky bych snesl na hlavu režiséra, který tuto situaci dopustil. Např. jak mohl dovolit něco tak odbytého jako je bitka mezi Murdockem a Elektrou? A takových míst je víc, dost věcí působí nerealisticky (hlavně pohyb ve městě, kt. snad napodobuje Spidermana, či koho). Dále herci: nevyužitý hvězdný potenciál je docela k pláči. Výkony herců jsou také rozporuplné, dobře dopadl M.C.Duncan, pak rovněž (nadávejte si, jak chcete) Ben Affleck. Jasně, jeho výkon je spíše průměrný, než snad dokonalý, ale vzhledem k dost ošklivému kostýmu a nepříliš slepeckým kontaktním čočkám, to snad ani lépe nešlo. Nejhůř dopadli Jennifer Garner a Colin Farrell, kteří se ale ke konci zlepšili. Jennifer byla trapná na začátku (ten souboj), Colin někdy až příliš přehrával (také hlavně začátek) a jeho postava působila místy jako parodie na komiks. Závěrem chci říct, ujde to, ale v dnešní komiksové době dávám přednost jiným titulům.
What a Girl Wants
Uf
No, tak tenhle film smrdí neoriginalitou. Z počátku jsem si říkal, bude to snad průměr - líbivé postavy, líbivý příběh, ale tvůrci řekli ne, když nudu, tak pořádnou, a tak jsem raději přepnul. Až moc mi film připomněl Deník princezny (která byla lepší, neřekl jsem skvělá) a jiné podobné romantiky. Abych to tedy nějak zhodnotil: Amanda Bynes působí příjemným dojmem, klasická hollywoodská tak trochu panenka, trochu rebelka, obsazená, aby dojmula všechny generace. Colin Firth je naopak stejným sucharem jako v Bridget, ten je zde nejspíš pro maminky. Dále: Milostný příběh hlavní protagonistky je typicky sladký a nepravděpodobný, stejně jako celý film, který mi navíc přijde dost nelogický a i tak podaný. Někdy se zasmějete, ale nadšení brzy opadne a divák se začne trápit. Neříkám, že by to bylo úplně katastrofální, ale laciné rozhodně. Doporučuju pouze lidem, kteří nic podobného nikdy neviděli.
She's the One
Reklama na tabákový průmysl
Na film mě donutila koukat moje sestra (kvůli Jennifer Aniston), nakonec jsem nelitoval a Equilibrium shlédnul z pásky. Nejdřív je ale potřeba film přijmout, protože není úplně normální, připomíná spíš povedenější českou tragikomedii. Zpočátku všichni jenom kouří, nevím jestli to byl režijní záměr, ale jedna scéna následuje druhou a v každé má alespoň jeden herec v pařátu retko, pak najednou utne a do konce skoro nic. Na začátku vás asi také trochu rozladí předlouhé dialogy o ničem, které tak trochu působí, jako by se Edward rozepisoval a snad ani nevěděl, co se z toho nakonec vyklube. Ale dokázal to namastit solidně, občas se zasmějete, nakonec si možná mamky popláčou, protože se dost párů rozejde. Trochu to vyzní jako: „Chudáci chlapy“, s čímž naprosto souhlasím :-) Řekl bych, že tohle je sice romantický film, ale vážně spíše pro muže a navíc hvězdně obsazený. Řekl bych také, že je to dobrý film, s dobrými hereckými výkony (např. Cameron Diaz je pěkná sv**ě)
Shallow Hal
Ušlo
Začalo to slibně, ale vyklubala se z toho tak trochu nudná podívaná, která není ani moc komedie a drama už vůbec ne. Samozřejmě, Jack Black je senza, námět taky nebyl špatnej, ale celé to vyzní tak nijak a já osobně jsem skoro všechno zapomněl (jsem ale sklerotik).
Moulin Rouge!
Nečekané
Nečekal jsem něco takhle silného. První minuty jsem byl značně zaskočen, ale pak jsem se dokázal adaptovat na nezvyklý styl vyprávění (není to také obyč.film, je to muzikál, že?). Ona síla není úplně v příběhu, který je dost obyčejný, téměř klasická romantika. Ale onen styl vyprávění je tak znepokojující, že podlehnete i scénám, při kterých byste se jinde svíjeli v křečích. Ale naprosto to nejúžasnější je bezpochyby hudba, a když jsem uslyšel zakomponovanou Nirvanu, byl jsem nadšen. Na závěr bych ještě vyzdvihl výkony Nicole Kidman a Ewana McGregora, kteří hrají jako na skutečném prvotřídním jevišti (však ta závěrečná jevištní scéna také stála za to).
Panic je na nic
Film je také nanic
Neříkám, že bych se vůbec nezasmál, ale ta doba, kterou to trvalo, to byla vážně doba. První minuty jsem jenom zíral „úžasem“, obrázky se stále střídali obří rychlostí (tohle není pochvala střihu), ale já vůbec nevěděl, co tím chtěl kdo říci. Scénárista se uměl tak dobře vyjádřit, asi jako já v tomhle názoru (troufám si říct, že i hůř). Na rovinu, nechci nadávat mladým (ne)hercům, ani Šárce, jejíž hraní se mi líbilo víc, než její píseň na závěr. Za tenhle paskvil můžou jen a jen režisér a scénárista, kteří se myslím nemohou vykrucovat na špatný materiál (myslím tým), jako spíš na svoji neschopnost. Pardon, ale tři scény k pousmání a pár dobrých záběrů umí kdekdo. A když už nic jiného, aspoň ten trapný konec jste si mohli odpustit a ty „chytrý“ dialogy taky.
Glass House, The
Film je překvapivě, možná to bude znít hloupě, v několika věcech velice originální. Za prvé je to samotné téma osiřelých dětí, pokud se oprostíme od podání filmařů, kteří to naopak pojali moderně, jak se dnešní „filmy s překvápkem na konci“ dělají. Chtěl bych také pochválit „plující“ kameru (i když vyznívá povědomě) a prostorně působící záběry, Leelee Sobieski, která se mi líbila už v dvoudílné Johance (i když prvotní vyobrazení jako takové neposlušné dračice k ní moc nesedí)... Líbilo se mi toho vlastně dost. Sice úplně nechápu, proč děti šli k sousedům, a proč v amerických filmech nemají děti babičky ani dědečky, tetičky a strýčky pouze vzdálené. Tohle bych ale nechal být, nakonec se z filmu stal přeci jen trochu blábol, který uloupil dobrý zvláštní pocit z tajemna. Nemám moc rád ty konce ala Texaský masakr, kdy zlosyn ne a ne umřít, a když, tak sebou vezme ještě deset dalších.