Martin
Kill Bill
Kill Bill je bravurně zvládnutá filmařina od skvělých úvodních titulků (ty mě dostali), až po úplný závěr (ten mě taky dostal). Kill Bill je skvěle napsaný. Kill Bill je plný skvělých hereckých výkonů od Umy až po Madsena. Jedinou nevýhodou je možná ten fakt, že jde vlastně stále o to samé: příprava na boj, následuje řežba a pak škrtnutí ze seznamu obětí. To vše se několikrát točí, pro větší zajímavost jsou kapitoly spřeházené a prošpikované skvělými hláškami. Přesto se může divák začít nudit a ten, který to všechno bere až moc vážně, dokonce vypnout. Mně se to ale přesto líbilo, trochu mi přišla trapná ta scéna asi s milionem nepřátel, za to také strhávám body a také určité nelogičnosti, ale říkám, nesmíte brát tyhle filmy úplně vážně. Velmi se těším dnes večer na dvojku.
X-Men: The Last Stand
:(
Ač nerad, musím se ztotožnit s názory většiny odborné veřejnosti. Není to špatný film, ale mohlo to být alespoň o trochu lepší. Při sledování předešlých dílů jsem měl pocit, že sledují film plný hvězd a individualit, z nichž by každá utáhla film samotná. Tady jsem měl pocit, že figurky jako Jackman, Berry a trochu i McKellen směšně poskakují po place a snaží se nás rozveselit svými příšernými holými větami, kterými je film prošpikován. Ano, věřte nebo ne, ale dvakrát jsem při sledování této 100 minutové záležitosti za 200 mega usnul. A to už něco naznačuje. Neříkám, hodně věcí se mi líbilo (např. Mystique v civilu, demoliční scéna Jeanina domu či šachová partie sira McKellena), ale scénář je hrozně překombinovaný a postav tolik, že vám při takhle trapných výkonem brzy všechny splynou (samozřejmě pokud jedna nemá modrou hlavu a druhá ostnatou - ty ještě rozpoznám). A co říci závěrem? Doufám, že tohle byl opravdu závěr, příště už by to bylo nejspíš katastrofální.
xXx
Nebylo to špatné
Docela jsem se z televizních ukázek těšil, jak si na filmu smlsnu, ale bohužel. Film mě příjemně překvapil. Není to sice nějaká bůhvíjaká záležitost s hlubší myšlenkou, za to skvělý akčňák a to se také počítá. Navíc začínám mít čím dál tím větší podezření, že snad dokonce Vin Diesel umí i hrát. To podezření jsem pojal už po shlédnutí Osamělého mstitele a teď se mé podezření ještě zvýšilo. Na druhou stranu nemůžu jen chválit, to bych musel dát 100 a to zase nedám. Protože jsou místa, která jsou trochu až moc nerealistická, děj až příliš hollywoodský a happyend až příliš okatý o tom, jak jeden tvrďák jednu tvrďačku obměkčil a dostal se ji pod sukni. Ale úplně nejlepší na tom všem je vranovský zámek v Alpách (tohle kupodivu nemyslím ironicky), spousta známých míst včetně Prahy a hlavně moji oblíbení Rammstein s milovanou Feuer Frei. Jo a docela také závidím Marku Vašutovi, protože prohánět se po Karlově mostě s velkým Samuelem, to může být docela zážitek. I když vlastně sledoval už větší esa jako Cruise nebo se nechal probodnout Bladem, ale přesto, co bych za to já věrný filmový fanda dal.
Sametoví vrazi
Lepší než jsem čekal
Mnozí kritizujete, seč vám síly stačí, ale vzhledem k tomu, že krom pár výjimek vzniká každoročně v českých luzích a hájích tolik zhovadilostí, je tohle vlastně, s přimhouřenýma očima, bomba. Někoho možná naštve, že film je pouze volně inspirovaný skutečností, ale přesto atmosféra na vás dýchá neskutečně, hlavně v první polovině, potom to trochu poleví. Jenomže když si uvědomíte, že podobní magoři jako byl Ludvík Křížek tady někde pobíhají, nemáte nejlepší pocit. Navíc tento pocit je podpořený velice přesvědčivými výkony Michala Dlouhého, do kterého bych takový výkon nikdy neřekl, tradičně vysmátého magora Jana Dolanského a překvapivě dobrá je i Lucie Benešová, známá spíš z oblasti pokleslejších seriálů vyplachujících mozky starší generaci. Ale ani ostatní si nevedli špatně, režijní pojetí se mi také líbilo, scénář byl možná až příliš nahuštěný akčností a spoustou událostí, ale ani ten bych nezatracoval. Takže pokud přidám 10 za to, že je to český, a že to není tragikomedie, vyplívá mi z toho nějak hodně vysoký číslo. Ale budiž, snímek si to zaslouží.
Final Destination
Klasické "béčko"
Upřímně: Nic moc. Je desítky lepších hororů. A možná taky nebylo nejlepší vidět nejdřív dvojku a až pak po čase jedničku (to je ovšem moje chyba, ne tvůrců). Protože dvojka není snad ani pokračování jako spíš remake zasazený do jiného prostředí, ale ten klíč se snem ze začátku až po rádoby vtipně překvapivý konec je stejný. Ale jelikož mi dvojka nepřišla nijak výjimečná, ani z jedničky nejsem nijak nadšený. Vůbec se mi to nezdá dořešený, ani domyšlení, s postupem času si hrdina stále cucá z prstu jednu nesmyslnou teorii za druhou, které jsou pravdivé, a které mohou napadat leda tak středoškoláka při závěrečné slohové práci z čj, ale neměli by napadat profesionála. Protože pokud je ochoten psát takoví nesmysly, psát asi moc neumí. No nic, ale jedno se musí filmu nechat, ty smrti jsou skvěle promyšlené, skvěle nasnímané, stejně jako byly ve dvojce. Jakmile smrt krouží okolo budoucí mrtvoly, vy jen mlčky sledujete, co se nakonec z těch uvolněných kohoutků, tekoucí vody... vyvine. Takže za tohle 60, protože bez toho by to byla vážně „síla“. A nemůžu si pomoct, ale dvojka mi přišla o chlub lepší. A ještě poslední poznámka, kterou bych srovnal s Freddym a s jinými teen horory. Proč je proboha v hororech vždy všem jedno, že jim umřelo tucet kamarádů a všichni se šklebí od ucha k uchu a nikdo není smutný?
Příběhy obyčejného šílenství
Škoda (nemyslím auto)
Začalo to zajímavě, královsky jsem se bavil, ale pak se něco zlomilo a já jen sledoval s krvavýma očima a s pravačkou před ústy nekonečně se táhnoucí dialogy a horoucí nudu. Ano, takové jsou Příběhy obyčejného šílenství - skvělé herecké výkony, ale celkoví pocit nijaký. Ivan Trojan hraje skvěle psychouše, Nina Divíšková - psychopatickou matku a Miroslav Krobot - hlasatel komentářů k socialistickým týdeníkům. To všechno je pěkné, na druhou stranu mě tyhle výplody chorých mozků českých tvůrců už moc neba, ale zasměju se tomu rád. Jenomže jakmile začne vyprávět Zelenka v druhé polovině svůj příběh vážně a pokouší se mě dojmout či co a ukázat své hrdiny jako oběti svých životů, já mu prostě tohle nevěřím a upřímně mně jsou ukradení. Takže škoda, příště bude možná lepší jednoznačněji vytyčit žánr, abych se ubezpečil, že na to se vážně dívat nemám, protože ani Příběhy už podruhé vidět nepotřebuju. Ne k vůli tomu, že jsou možná nudné, ale přesto ne úplně špatné, ale proto, že se z nich nic nového ani zajímavého nedozvíte. Další soubor povídek z různých rodin a já se ptám kolik ještě? Hřebejku, Zelenko, Ondříčku....!??
Resident Evil
Režisér Paul W.S. Anderson je hrozná lama. Vážně, nevím, co jiného bych o jeho schopnostech ještě napsal. Na Residenta jsem se těšil vážně strašně a dost mě to celý zklamalo a to okolo toho bylo tolik povyku, mimochodem i tady na webu. Neříkám, že bych se u toho alespoň trochu nebál, a že by mi některý scény nepřišli zajímavý, ale když to vezmu kolem a kolem je to dost nudný průměr. Nevím, co říct víc. Snad jen, že scénář je dost hrozný a herecké výkony jak by smet. Např. Michelle Rodriguez je vážně hustá asi tak jako zdrclý mlíko (to není joke, ale tvrdá realita). Kruci, na co si to ta holka hraje? Už ve S.W.A.T.U. mi dost vadila, ale tady, strašný. Nebýt hodných zoombií a pár lekaček, nadával bych ještě víc.
Zoolander
:-)
Při prvních záběrech jsem byl trochu v rozpacích a říkal jsem si, jak to mohli mí kolegové tak vysoko hodnotit. Pak jsem pochopil. Je to neuvěřitelná kokotina, ale zatraceně zábavná, plná spousty hlášek. Z herců mě asi nejvíc rušil překvapivě výkon Bena Stillera, který to sice zrežíroval a vymyslel, ale hereckou roli nezvládl už tolik jako ostatní. Teď jsem si ještě vzpomněl na skvělého Bohdana Tůmu, který daboval Owena Wilsona. V reklamním spotu, kde vykládal o lásce ke kůžím svým jemně zbarveným hláskem, jsem vážně nemohl. Na závěr ještě nesmím zapomenout, že tak mega hvězdný kompars jste ještě neviděli. Zkrátka zase jednou solidní komedie.
Friday the 13th
Co jsem čekal?
Těšil jsem se, dostavilo se zklamání. Těšil jsem se na Jasona, těšil jsem se na koženou masku. Bohužel, nic takového zde není (někdy je dobré přečíst si nejprve info). Netušil jsem, že první film je o jeho matce, že to co se za roky stalo kultovní, je výsledkem až pokračování. V tomto díle se dočkáte pouhé nudné vyvražďovačky, slabého pachatele, který pochybuju, že by dokázal vůbec někoho přemoci. Jediné pozitivní jsou lekačky, lepší výkony mladých herců než např. u série Noční můra a také to, že tenhle snímek byl vlastně jeden z prvních svého ubohého žánru. Co říct závěrem, snad to, že pokud máte rádi stupidní dialogy, přijdete si na své.
The Shining
Jack Nicholson
Po shlédnutí nějak nevím, co si myslet. Na jednu stranu perfektní herecké výkony v čele s Jackem Nicholsonem, krásné prostředí, skvělá prostor zabírající kamera. Na druhou stranu kameru občas ničící střih, který dlouhý záběr utne a některé záběry pak působí, jako by na sebe nenavazovaly. A hlavně, ani jednou jsem se nelekl, ani trochu. Můžu pak vůbec dát takovému hororu vysoké hodnocení? Ano, můžu, protože režie se ujal Stanley Kubrick, který mě dokáže přesvědčit (většinou), i když vlastně nikdy úplně nevím, jak to tím čím oním myslel. Ale řekněte, nejsou jeho obrázky ohromující? (navíc 10 k dobru za dobu vzniku)
Looney Tunes: Back in Action
Chce se mi zvracet!
Hvězdné obsazení, kačer Duffy, Bugs Bunny a spol. - to jsou hlavní lákadla tohoto poněkud splácaného filmu. I když zpočátku to docela jde, sice vás při prvním pohledu praští do očí hodně špatně zasazení animáci do reálného světa, kteří jsou prostě vzhledem k době, kdy poprvé spatřili světlo světa, poněkud zastaralí a graficky nenároční. Ovšem to se dá odpustit, jinak by to asi ani příliš nešlo (možná nejlépe film netočit vůbec). A tak se zezačátku bavíte, vzpomínáte na staré známé i méně známé a snažíte si vzpomenout na příběhy s nimi, zkrátka nostalgie. Jenomže po takových 15, 20 minutách se proberete, uvědomíte si, že Brendan Fraser je strašný, scénář taky, a že to vlastně není ani moc vtipné. Jasně, občas se ušklíbnete, ale to u Kameňáku taky. Prostě tohle nefunguje. Asi nejlepší ze všech herců je Ron Perlman, který řekne asi jednu větu a pak se důstojně odebere na věčnost, jinak Steve Martin (tradičně nudný a trapný), Timothy Dalton (Bože, jak hluboko lze klesnout) - trapáci. Tohle si Looney Tunes vážně nezasloužili, ani James Bond, kterého film paroduje (snaží se, ale moc mu to nejde), i když ho, zřejmě k vůli právům, nazývají jinak. Pozitivní je, že si tvůrci dokázali udělat i srandu ze sebe, asi věděli, že točí hrůzu. A Brendane: Tvoje ksichtíky jsou ubohé, tohle není Král džungle.
A Clockwork Orange
Prosím, nestřílejte po mně
Nechápu, nechápu, nechápu..., ale je to jen můj názor. Tenhle film může být možná z určitého pohledu zajímavý, snad kontroverzní a i ve mně pomalu tály s ubíhajícím časem ledy. Ale že bych z toho byl nějakej odvázanej, tak to rozhodně ne. Můj první dojem byl, že to natočil nějaký úchylák, přinejmenším sexuální delikvent či někdo úplně vyhrabanej. Vím, Stanley Kubrick, ale to neznamená, že se z toho hned posadím na zadek. Já ale zkrátka nemám rád moc filmy, kde se realita zaměňuje za něco, jak to ve světě nechodí (např. Divoké včeli). Copak lidi všichni při mluvení řvou jako na lesy, ženy nosí modré vlasy a kožené oblečení, mají snad všichni doma erotické sošky a obrazy a pokoje jako ve Star Wars? Nemají, tak když chce někdo moralizovat, tak ať to zasadí do reálného světa, to je umění. Schovávat se za jiný svět, je spíše zbabělost. Ovšem neříkám, že by se mi to vůbec nelíbilo, a že bych to vůbec nepochopil. Asi vím, oco šlo, Stanley si prostě vybral tu cestu, kterou nemám rád. Ale důležité je, že přesně věděl co chce, že bravurně dokázal ukočírovat snímek stále ve stejné rovině, že nic nevybočuje a herci jsou takoví, jaké chtěl, skvělí. Pro jedné veledílo, pro mě průměr (a také zklamání).
Changing Lanes
Nuda
Námět celkem zajímavý, ale bohužel, scénář o to horší. Další problém je to, že ani jednu postavu si divák nezamiluje, Ben Affleck hraje právnického k*kota a Samuel postavu sice rozmanitější a propracovanější, ale pro diváka ne příliš atraktivní. Stupidní je i happyend, který snímkům tohoto druhu příliš nesluší. Atmosféru kazí špatná hudba, která je v tomto případě jasným důkazem, že bez dobré temné hudby je zážitek poloviční. Pozitivní je řemeslně dobře odvedená režie a svižný střih v určitých pasážích. Bohužel ani tyto atributy nenapomohli tomu, abychom film spíše celých (pouhých) 90 minut prozívali.
Freddy's Dead: The Final Nightmare
Tak jo no
Jak píšu už asi po čtvtý, nemám rád Freddyho, protože filmy s ním jsou kraviny, na objektivní hodnocení jsem už rezignoval a každé úterý v noci si to nahrávám jen proto, že mně to prostě jako fandu filmů zajímá a líbí se mi docela zpracování těch starých dílů. Tahle epizoda je trochu novější a taky jedna z nejlepších, kterou jsem viděl, hlavně po naprosto příšerné minulé. Jen škoda, že to tímhle dílem neskončilo. Ale k věci, v tomhle snímku se bát nebudete, ale náramně se zasmějete, např. když se jeden klučina ocitne ve videohře a Freddy si s ním kvalitně pohrává. Plusem je určitě i několikasekundový vstup Johnnyho Deppa, záporem pak tradičně špatné výkony herců, celková nesmyslnost toho všeho a rozhodně je to i občas nepochopitelný a hlavně Freddy je nějakej slabej, ruku v ruce je s tím spojený i nic moc závěr. Ale přesto přeze všechno se na to koukat dá, pobavíte se a na to, že je to už asi stý díl, tak dobrý průměr.
The Rainmaker
Zupr
Tenhle snímek mě zaujal. Překvapil mě v něm Danny DeVito i Matt Damon ještě s chlapeckým nevyjedeným obličejem. Prostě tady fungovalo všechno jak mělo, emoce zafungovali, právnické nudy bylo přibaleno tak akorát. Při shlédnutí mě napadlo srovnání s Erin, ale tohle bylo vážně lepší, možná víc pohádkové o nezkušeném právníčkovi, který všem ukázal, ale tak už to ve filmech chodí.
A Nightmare On Elm Street: The Dream Child
Naprosto stupidní
Začátek mě překvapil docela moderním zajímavým střihem, ale to je asi poslední kvalita, kterou jsem na filmu shledal. Výsledně působí film naprosto nesourodě, herci jsou hrozní, Freddy má horší masku a na scéně se skoro neukáže, scénář je idiotský, celé je to nelogické, vůbec nic nedává smysl. Od režiséra několika kvalitních snímků bych čekal tedy o několik tříd lepší horor. I když pardon, tohle vlastně horor nebyl nebo vy jste se snad báli či přinejhorším smáli? Já ne, jednoznačně mnohem horší než průměrná čtyřka a i nejhorší Noční můra, kterou jsem kdy viděl (tohle je ale teprve moje třetí).
Liar Liar
Dobré
Jim Carrey je trochu svéráznějším komikem, ale i na šaškárny člověk potřebuje talent. A ten on má, těžko si představit, že by v tomto snímku za něho hrál někdo jiný nebo že by snad Masku hrál někdo jiný. Ne, to by nefungovalo. A tady je to jednoznačně vidět, snímek sice není jeho nejsilnějším, ale pobaví a to i za cenu, že někdy si řeknete: "No tak tohle už je vážně trapný." Jenomže film pokračuje, z trapností brilantně vybruslí a vy jste na konci spokojeni. A v hlavě vám jistě uvízne spousta povedených hlášek a hlavně fakt, že film je i kromě humoru zajímavý v tom, jaké by to bylo pro člověka nesmět lhát. Zajímavý námět i suveréní Jim Carrey - to nemohlo dopadnout jinak než dobře, škoda, že jenom dobře a ne výborně, škoda.
Eyes Wide Shut
Stanley Kubrick je bůh
Emocionálně velmi nabitý snímek tím nejlepším, co jsem v poslední době spatřil na obrazovkách našich drahých televizí. Velmi zajímavě provedené exteriéry, kvalitní výkony (Nicol byla jednoznačně horší než Tom), vynikající režie toho celého 150ti minutového kolosu. "To je nějak hodně," řeknete si. Možná, ale věřte, že vám to ani nepřijde, snímek je nevšední, s pekelně dlouhými scénami (nejenom erotickými) a dialogy, které ale překvapivě nenudí, ale ještě více vás přibíjejí k televizní obrazovce. Jediné mínus je, že tohle byl poslední Stanley Kubrick.
Fahrenheit 9/11
To snad ne!!!
Uf, to je první, co musíte udělat po shlédnutí, vydýchat to. Jestli tomu ovšem věříte, protože Michael Moore není zrovna nejobjektivnější dokumentarista a svět zobrazuje tak, jak se mu zachce. Jenomže i přesto si musíte klást otázky, protože dostáváte jednoznačné spojení toho s oním, jsou předhazovány dokumenty a důkazy. A vy jenom zíráte, jestli náhodou právě nesledujete události někde v Afghánistánu, jenomže ono ne, to je Bushova administrativa. A Michael Moore mluví a mluví, skoro tak hezky jako svého času každou sobotu Vladimír Železný a vy jenom nechápavě zíráte, protože Michael Moore je kvalitní filmař, i když možná trochu demagog. Jenomže po shlédnutí, když přemýšlíte, tak si uvědomíte, že jste byli možná trochu podvedeni. Ale od koho? Od Bushe nebo od Moora? Protože ani jeden nehrál fér. Přesto se musí nechat, že Moore umí zaujmout.
Bruce Almighty
Základem je dobrý nápad
A tím dobrým nápadem je myšlenka stát se Bohem (věřící by si možná mysleli něco jiného). To je docela dobrý začátek (samozřejmě pro komedii, pro drama spíš první krůček k malinám). Tím dalším krokem je zlanařit někoho dost praštěného, třeba Jima Carryho? Ano, a proč ne třeba i naopak vážného Morgana Freemana jako Boha? To pak nemůže být špatné a to jsem si také myslel a v první polovině jsem se také královsky bavil (k tomu přispěli i ryze náboženské symboly - jako modlení v podobě hučení v Brucovi hlavě či roztáhnutí vodní hladiny v polívce). Bohužel, v druhé půli přišel šok, ze skvělé komedie se stala spíš nudná romantika plná stupidních momentů, které známe z jiných přiblblých romanťáren. To filmu ublížilo, ale přesto si jeho shlédnutí někdy rád zopakuji a to i k vůli hodně kvalitnímu obsazení.
A Nightmare On Elm Street 4: The Dream Master
To se dalo čekat
Nemám rád bezduché mlátičky, ale Freddymu neodolám. Z počátku mě to docela bavilo, obdivoval jsem dobře odvedenou filmařinu, dobrou hudbu té doby, hrozné účesy té doby, hrozné oblečení té doby. Prostě jsem se nechal vtáhnout do atmošky 80.let. Horší je to v okamžiku, kdy se objeví Freddy, který by měl film ještě více oživit. Bohužel se tak neděje a prostřední část je naprosté fiasko. K tak vysokému hodnocení mě přiměla až třetí část, která je velice zajímavá, občas napínavá a technicky na tu dobu dokonalá. Takže když to shrnu po technické stránce působí tenhle téměř 20 let starý snímek velmi dobře, bohužel jsem postrádal nějaký příběh, nějaké herecké výkony - to co ti mladí předvádějí je ubohost a chyběl mi i v infu slibovaný černý humor (je ho velmi velmi poskromnu).
Meet The Fockers
Milé překvapení
Po prvním shlédnutí jsem byl značně v rozpacích. On už první díl nebyl kdovíjaký zázrak, ale proti jiným stupiditám z amerických rodin příjemný. Jenomže vaše názory mně nedali a rozhodl jsem se film podstoupit ještě jednou. A hle, tentokrát to bylo mnohem lepší, sice to není komedie, u které se budete chichotat od začátku do konce, ale za to je to alespoň trochu inteligentní navíc vskutku hvězdně obsazené. Je sice pravda, že Dustinova role mi občas problém dělá, ale postupem času si zvyknete.
The Body
Tak tento snímek běžel před několika týdny v televizi. Kdyby v něm nehrál můj oblíbený Banderas, nejspíš bych neměl tu odvahu se dívat, ale jeho jméno mě přesvědčilo. A nemůžu říct, že bych byl nějak výrazně zklamán, škoda jen že filmů o zlé církvi už je dost, i když toto vzniklo už před Šifrou. Problém vidím hlavně v první nudné polovině, která je takřka o ničem, jejíž nudné části jsou vyplněny definicemi s encyklopedií, které scénárista zdárně opsal. Atraktivní ovšem je hlavně prostředí, celková mentalita a problémy oblasti, které dnes a denně můžeme sledovat v televizi. To vše je zde vyobrazeno z trochu jiného úhlu, i když si nejsem jistý, zda i v tomto případě jsou tvůrci objektivní. Je to úplně stejný problém jako u filmů s teroristy, kde jsou hrdinové vykresleni příliš zaujatě. Škoda, že tvůrci z Izraele nevykřesali víc, protože například scény s ukradeným tělem nebo s náhlím kamenováním jsou velice zábavné a zajímavé. A i přes všudypřítomnou nudu a vykalkulovanost stojí za to film vidět, už jen k vůli tomu, že to tělo je někoho jiného (kdyby bylo Kristovo, film by hned vyzněl mnohem hloupěji).
Toy Story
Můj nejoblíbenější Pixar
Na rovinu, Toy story žeru a možná ještě víc než v době, když měl film premiéru, kdy se mi spíš líbila přitažlivá indiánská dívka Pocahontas. Jenomže teď jsem si teprve všimnul kouzla, které v sobě snímek má. A co na tom, že grafika už je zastaralejší, některá místa pro mě trochu nudná, důležitý je výsledný dojem. A ten je skvělý, i když u dvojky ještě drobně silnější hlavně k vůli parodii na Star Wars. Prostě a jednoduše tenhle snímek si budu ještě pár let pouštět a nebudu koukat na to komu hlavně byl film určen. Tohle má sílu, humor a Pixaru to předurčilo slibnou budoucnost ve filmech i pro děti (podle mého spíše pro dospívající adolescenty, kteří v tom najdou něco víc).
Resurrection
Dobrý thriller stále žije
Neříkám, že tohle je nejlepší nechutný thriller, který jsem kdy viděl, ale rozhodně má myšlenku, nápad a je napínavý. A já nevím, proč ale komerční krimi nechutnosti mě vždy přitahovaly, zvláště pak Sedm či Sběratel kostí s Angelinou. Tenhle film je sice o jednu třídu níž, problém je hlavně v tom, že tvůrci neměli zábrany a neuměli přestat, takže závěr trochu zvorali. Ale ať mi nikdo neříká, že se vůbec nebál, že to všechno čekal. Pochybuju, leda že by to byl nějaký deviant, což je na internetu možné. Jinak nevím, sice by se to stalo asi těžko, ale jeden nikdy neví, však ale u těchto filmů nebývá nic moc reálné, důležité je vyvolat strach a hnus, což se povedlo, někdy možná až moc hnusu. A i když už si to asi nikdy nepustím, stejně jako Sedm ne (aspoň v nejbližší době určitě ne), nezapomenu, protože i když Christopher není příliš charismatický, pro tuhle roli se přesně hodil. Takový ten věčně naštvaný bručoun, to je přesně on. Jak už jsem ale říkal zezačátku, není všechno zlato co se třpytí, tvůrci nevěděli kdy přestat a ten závěr v nemocnici, kdy jeden člověk vybil všechny je jasným důkazem. No a pak mi došla páska, protože jsem zrovna nebyl doma, když to běželo, takže konec znám pouze z vyprávění a ten se zdá byl naprostou klasikou.