Letter, The
Pro mě povinnost
Není to můj první film od Wylera, zbožňuji Bette Davis, Wylerovy filmy mě nikdy nezklamou, proto jsem nemohla vynechat ani List (někdy také znám jako Dopis). Pro mě prostě vražedná kombinace. Film, odehrávající se převážně v interiérech, má díky tomu svůj náboj a své kouzlo, Bette je tradičně skvělá. Je tu spoustu detailů, na které musíte dávat pozor. Ač je to kvalitní film se vším všudy, nestane u mě na žebříčku mezi těmi nej. Bette má lepší role i filmy, William Wyler má také lepší filmy. Kvalita, ale chtělo by to ještě něco trochu víc...
Tristram Shandy: A Cock and Bull Story
Trismegistus Shandy
Knihu jsem přečetla celou, a ač je to pro Anglii kult a kritici ji vyzdvihují, moc se mi nelíbila a upřímně se divím, že jsem ji vůbec dočetla. Na film jsem se chtěla podívat, abych si ve věcech udělala jasno a pořádek. Kniha je považována za nezfilmovatelnou, tedy byla, tvůrci tohoto filmu totiž ukázali, že když se chce, jsou nápady, jde všechno. Proto je filmová adaptace zdařilá, plná anglického humoru, který ale nesedne všem. Film Tristram Shandy je povedený, plný invence, délka akorát. Když si pomyslím, jak hrozně to mohlo dopadnout, ale naštěstí nedopadlo, musím gratulovat, i když to pro mě není ten pravý ořechový film.
What Ever Happened to Baby Jane?
Psycho, fakt
Jak tak počítám, toto je teprve můj třetí film s Bette Davis, ačkoliv ji jako herečku i osobu mám hrozně ráda. Film je hodně zajímavý, děj tu sice moc není, ale tady je to hlavně o obou hereckých představitelkách a o napětí, atmosféře. A ta je parádní. Pěkně dusná, film je hodně napínavý, obě sestry jsou mrchy, obě zároveň oběti, zahráno je to skvěle. Jelikož Bette Davis preferuju, i tady budu trochu subjektivně tvrdit, že byla lepší. Měla i zajímavější roli, kde toho zkrátka mohla ukázat více než Joan Crawford. Prostě a dobře, herecké výkony a ta atmosféra, která by se dala krájet, to dělá z filmu Co se vlastně stalo s Baby Jane něco výjimečného.
Sex and the City: The Movie
Jízda New Yorkem
Ze seriálu jsem viděla asi tři díly a moc mě nezaujal, takže jsem neměla potřebu dívat se na další. Přesto jsem se na film těšila a musím říct, že mě překvapil. Připadal mi lepší než původní seriál. Začátek měl velice slibný rozjezd, jiskru a šťávu. Sice se to na chvíli pozastavilo, ale ke konci film opět gradoval. Nenudila jsem se, hrdinky i jejich epizody mě bavily, kochala jsem se módními výstřelky, botami, ač jsem na tohle nikdy moc nebyla, na chvíli jsem zatoužila být jejich newyorskou kamarádkou a lítat po obchodech a shánět značkové botičky a šatičky. A užívat si. A o tom ten film asi je, pobavit, na nic si nehrát a na chvíli ukázat newyorskou pohádku (ač je taková asi jen ve filmu)...
Before and After
Vina a nevina
Film běžel v televizi, ale v docela blbý čas, takže jsem se dívala až dnes. Nemohla jsem ho vynechat, protože v něm hraje má oblíbenkyně nejoblíbenější - Meryl Streep. Bohužel musím konstatovat, že je to jeden z těch horších Meryliných filmů. Ač se může blýsknout hvězdnými jmény v obsazení a slušným námětem, asi díky scenáristovi a režisérce se z filmu nepodařilo vykřesat vše, i když měl velký potenciál. Škoda škoda, divák se spíše nudí a postavy také nejsou z těch, ke kterým si lehce najdete cestu a které jsou nějak extra sympatické.
Juno
Parádní
Film Juno mě zaujal, když jsem ho zaregistrovala v souvislosti s Oscary. U nás se o něm moc nemluvilo, do kin se nechystal, což mě dost překvapilo, protože jsem myslela, že právě toto je pro kina to pravé ořechové. Ale nakonec se dočkali i čeští diváci... Už úvodní titulky si vás získají a řeknou vám, že tohle je sice stokrát omílané téma, ale v novém, atraktivním hávu a určitě se nechystá tuctový film! Juno je hrdinka sympatická, milá, líbí se mi, jak bere věci s nadhledem, jak je sarkastická... Film je moc fajn, velkou zásluhu na jeho úspěchu má kromě Ellen Page také scénář, který byl právem oceněn Oscarem. Neubráním se srovnání se Zbouchnutou. Ta byla taky dobrá, ale Juno je mi bližší, nejen věkově. Takže suma sumárum, Juno se povedlo. Brilantně tento film předvedl, jak se dá ohrané téma převést do atraktivní, realistické, humorné, zajímavé a zároveň sympatické filmové řeči.
Marketa Lazarová
Skutečně nejlepší?
Marketa Lazarová. Film známý prohlášeními, že je to ten nej. Slýchávala jsem to často. Knihu jsem nečetla, takže nejsem nijak ovlivněna. Měla jsem z Markety strach. Tak dlouhý, navíc založen na obrazech, emocích, hudbě... Proto jsem dívání dlouho odkládala, ale už mě to donutilo. Abych tvrdila, že je to nejlepší český (potažmo československý) film, to si netroufám. Neviděla jsem těch filmů tolik, abych si mohla vyhlásit vítěze. Ale to nic nemění na tom, že se mi to líbilo! Myslela jsem si, že stěžejní téma bude vztah Markety a Mikuláše (podle výkladu z češtiny), ale oni všechno uvedli na pravou míru prakticky v poslední minutě, to mě malinko zarazilo. Co mě chytlo ale hned od začátku, to byla hudba. Nádherná, navozuje myšlenky sama o sobě. A co potom dělá s představami, když připojíte nádherné záběry! Malinko mi vadí délka, na skoro tříhodinové filmy si asi nikdy nezvyknu. A taky jsem se ztrácela v přemíře postav a chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla, kdo je vlastně kdo. Ale suma sumárum, Marketa je moc kvalitní film, který by měl každý Čech alespoň jednou vidět.
Slnko v sieti
Poetický film
Tak jsem si dnes měla opět možnost doplnit své filmové vzdělání, a to co se týče českých (potažmo slovenských) filmů. Je to něco nového, průlomového, ještě jsem nic moc podobného v českém filmu neviděla. Ale na mě jsou ty poetické filmy, kde hlavní roli hrají pocity, kamera apod. jaksi stále moc. Asi je nedokážu úplně docenit. Neříkám, že film je špatný, má zajímavá místa, je jiný, ale pro mě to není ono. Není to nic, co bych mohla sledovat dlouho, často...
Obsluhoval jsem anglického krále
Nenadchlo
Menzelovy filmy mě nikdy nedokázaly úplně nadchnout (snad Na samotě u lesa je výjimka, ale tady se mi to líbilo převážně díky výrazné práci Smoljaka a Svěráka), nikdy jsem jim nedokázala přijít na chuť a pochopit, proč jsou mnohdy tak kultovní a oceňované. Bohužel, tak nějak jsem to čekala, ale ani tento film není výjimkou. Film je sice hezky vykreslen, dobrý, co se týče kostýmů a výpravy, ale když vás to nudí dvě hodiny, nic tomu nepomůže. Film zčásti poetický, avšak pro mě nemá hlubší význam. Asi to bude i tím, že ani Hrabal jako spisovatel mě nikdy nedokázal zaujmout... Škoda, takhle jsem si splnila další položku na seznamu českých filmů, leč nedokázala jsem si z dívání se odnést něco více.
Zítra se bude tančit všude
Dnes k smíchu
Další z filmů, na který jsme se dívali ve škole. A opět jeden z těch blbých, abychom si uvědomili, co všechno se točilo. Docela mě překvapila účast Pavla Kohouta na scénáři. Avšak ten je stejně hrozný, že by jej nevylepšilo nic. Trapná zápletka, film je k smíchu. Herectví? Možná se tak kdysi hrálo (a ano, herectví máme posuzovat dobově, ne podle dnešních norem), ale stejně se neubráním tomu, že výrazy a gesta jsou rovněž k smíchu. Takové ty tupé pohledy do dáli a úsměv na líci, připadalo mi to až přehnané, přehrávané. Některé hlášky, to by se dalo tesat. A nebo nad tím plakat, když si uvědomíme dobový kontext. Co trochu oceňuju, opravdu od srdce jsem se nasmála. A ty tance, to bych taky nezatančila, takže za jakousi snahu dávám 10 %.
Vanity Fair
Vanity Fair
Tento film jsem měla na kazetě dlouho nahraný, ale až dnes jsem se na něj stihla podívat. Nelituji, že jsem tak učinila, Reese mám ráda, Romola Garai je taky výborná herečka (ukázala se třeba v Pokání), zhlédnout film je další možnost, jak si doplnit mezery v literatuře poměrně snadněji než čtením knihy. Příběh se mi líbil, dojal mě, sem tam vtípky, závan ironie, ale i vážné scény, které, jak říkám, mě dojaly. Kostýmy, anglické prostředí, pro to mám slabost a sídla té doby se mi náramně líbí. Docela mi ale vadilo, že herci (tedy jejich postavy) vůbec nestárli a vypadali stejně. Toto je ale jen malá vada na kráse tohoto holčičího filmu.
Daleká cesta
Kvalita
Zase jeden z těch kvalitních starých filmů, které jsou ale dneska bohužel neprávem opomíjeny. Téma je zajímavé, dobře podané, zahrané, odvážné. Líbilo se mi prolínání hraného filmu s dobovými dokumentárními záběry, zvláštní bylo, když se obraz najednou zmenšil do dolní pravé části obrazovky a nastoupil záběr nový... Prostě je vidět snaha natočit něco trošku jinak, a to se mi líbí...
Světlo jeho očí
Roztomile naivní
Film jsem viděla ve škole, prý vzhledem k Erotikonu, co jsme viděli minule a který je jeden z vrcholů české kinematografie, toto měla být ukázka toho, jak pitomé filmy se také točily... Je roztomile naivní. Scény, které měly být citové, hluboké, jsou dnes k smíchu. Ale v té naivitě je i krása tohoto filmu.
Easy Rider
Jízda
Viděla jsem další kult. Konečně. Bezstarostná jízda se ke zlatému fondu světové kinematografie řadí právem. Nejlepší z trojice je Jack Nicholson, je rozhodně zvláštní a zajímavé zároveň vidět ho tak mladého hrát. Ale už tehdy bylo vidět, že to jednou bude velký herec. Příběh nese poselství, je naléhavý. A i když by život hippies nebyl nic pro mě, film jsem si užívala. Moc se mi líbily písničky, narážky na tehdejší americkou společnost... A ten konec, ten mě dorazil úplně.
Erotikon
Můj první český němý
Ve škole jsme najeli na "skvosty" československé, české a bůhví jaké tvorby. Jako první přišel na řadu němý Erotikon Gustava Machatého. Je to pro mě první němý český film a jeden z nejstarších, co jsem vůbec viděla. A to, že je tak starý, přináší svá kouzla i úskalí. Erotikon a jiné filmy bychom měli posuzovat v dobovém kontextu, něco jako historici. Děj je zajímavý, určitě na tu dobu moc frivolní, proto ten poprask. Moc hezká byla hudba, škoda, že už nemůžeme slyšet tu původní, kde je jen klavírní doprovod. Jako celek se mi Erotikon líbil a jsem ráda, že jsem si zase trochu doplnila filmové vzdělání...
Four Weddings And A Funeral
Hugh, Andie a Kristin
Film jsem viděla včera, ale slyšela jsem o něm předtím hodně. Proto mě také dost nemile překvapil. Myslela jsem, že bude zábavnější, vtipnější, zajímavější, romantičtější. A ono nic. Film se mi moc nelíbil, je takový suchý, ani jeden z herců nepatří zrovna mezi mé oblíbence, k postavám jsem si nenašla cestu... Prostě normální romantika, na kterou se podíváte a znovu nemusíte. Taky trochu zklamání a film, kde to označení kultovní film a ocenění moc nechápu...
Driving Miss Daisy
Chytá za srdce
Tenhle film mi dlouho unikal, ale konečně jsem se podívala. A nelituji! Komorní drama, kde jsou důležití herci, příběh, vztahy... To přesně mám ráda, a proto se mi líbí i tenhle film, zvláště když je tak precizně natočen, herci hrají opravdu výrazně a skvěle (ale co taky čekat, stačí se podívat na jména a ocenění), příběh je silný, chytá za srdce. A přitom je taky tak banální a obyčejný. Ale v jednoduchosti je krása. A aby toho nebylo málo, film je okořeněn vtípky, ironií a štiplavým humorem.
Kráska v nesnázích
Kráska
Kráska v nesnázích, který mám doma na DVD a leží mi dlouho v poličce a stále jsem se nedonutila na něj podívat. Až televize mě donutila. Typický český film. Nevím, ale připadá mi, že v poslední době jsou české filmy pořád stejné, o jednom a tom samém tématu a na jedno brdo. Asi to bude tím, že Hřebejk jich produkuje a točí tolik, stále se stejnými herci apod., tudíž se to globalizuje na celou českou tvorbu. A to potom může kapičku nudit. Tento film má ale dost kvalitní herecké obsazení a mluvím hlavně o Schmitzerovi, to, co předvedl, je jeden velký koncert. O ději se radši nebavím, prostě je to zase o českých looserech, tohle mě už nebere. Ale díky hercům se na film dívat dá. A nakonec vlastně není nejhorší. Ale vidět to znovu? Ne, děkuji.
Mamma Mia!
I have a dream...
Konečně jsem se dostala do kina na film, který jsem už tak dlouho chtěla vidět a na který jsem se tak dlouho těšila. Letní idylka, nádherné řecké prostředí, moje oblíbenkyně Meryl Streep... Je toho dost, co bych mohla chválit. Písničky mám naposlouchané, znám je samozřejmě od Abby, ale musím říct, že některé jsou v podání herců mnohem lepší než originál, mluvím třeba o The Winner Takes It All, I Have a Dream apod. Film vás hned na začátku zaplaví vtipem, krásou, pohodou, prostě se celou dobu vezete ve spěšném vlaku plném zábavy a písniček a nezajímá vás, co se děje tam venku. Film baví hláškami, herci jsou skvělí (i když Brosnanovo zpívání se mi moc nelíbilo). Ano, příběh je jednoduchý, kýčovitý, ale já to téhle romantické komedii s klidem odpouštím, film splnil očekávání, už dlouho jsem v kině nezažila takovou pohodu, na tváři jsem stále měla přiblblý úsměv... A copak kýče a pohoda k létu nepatří?
Cesta do hlubin študákovy duše
Klasika černobílá
Tohle je zase jeden z klenotů české kinematografie. Film, kde se vám představí plejáda výborných českých herců, zaujme, pobaví, pohladí na duši. Nechává nás nahlédnout do studentského prostředí, které je ukázáno tak věrně, že je film aktuální do dnešních dnů. Klasika, kterou by měl každý filmový fanda vidět.
Bringing Up Baby
Mile potrhlé
Těmito dvěma slovy by se asi dal shrnout celý film. Dívala jsem se na něj hlavně díky jménu režiséra, ale v neposlední řadě také díky Katharine Hepburn, kterou jsem dosud v žádném filmu neviděla. Takže jsem to konečně napravila. Určitě existuje více lepších filmů s ní, ale v televizi dávali zrovna tento... Je to celé potrhlé, ale takovým způsobem, že je vám to milé. Děj je docela zamotaný a konec je bláznivý snad nejvíce. Nevíte, zda se smát, nebo nad touto komikou zakrývat oči. Film se totiž místy blíží až ke grotesce, což nemusí být všem po chuti... Mně se to ale nakonec docela líbilo, nejlepší byl Cary Grant, Katharine bych musela vidět ve více filmech, než si na ni udělám pořádný názor. Ne, že by nebyla dobrá, ale znám herečky, které mi jsou více sympatické. Možná to bylo i tou rolí a "pošahanou" postavou...
The Freaks
Nutno vidět
Myslím, že praví filmoví fajnšmekři by tento film měli vidět. Dnes nedoceněný, kdysi nedoceněný, přesto si ale myslím, že by opomíjený být neměl. Taky jsem ho nevynechala a nelituju. Sice je velice krátký, ale "poselství" vyjadřuje přesto dobře. Připomene vám, jací lidé mohou být, co všechno udělat, přitom dokáže pobouřit některé diváky, druzí zase musí postavy litovat... Prostě tento film nepřejdete jen tak, něco to ve vás zanechá, musíte si o něm sami trochu popřemýšlet. A to se mi líbí.
Caligula
Dávné doby římské
Caligula je film, který po zhlédnutí nevím, jak ohodnotit. Věděla jsem, do čeho jdu, takže nemůžu hrát překvapenou, že to bylo moc brutální nebo plné sexu a ve výsledku to spíše vypadá spíše jako porno. Vidět jsem tento snímek chtěla díky Helen Mirren, která se časem vypracovala mezi mé nejoblíbenější herečky. Vidět jsem to chtěla i z hlediska historického. A dobře, přiznám to, ne že by mě ty sexuální scény nezajímaly :-). Myslím, že na tu délku, která by mě u některých filmů odradila, jsem se nenudila. Zpracování je to sice násilné, brutální, plné zvrhlostí, ale jak jinak chcete ukázat takovou dobu věrně? Myslím, že to vlastně ani jinak nešlo. A jak tak přemýšlím, ono se mi to vlastně docela líbilo...
Alice in Wonderland
Kouzelná klasika
Klasika od Disneye, pro mě povinnost, když je to celé o mojí jmenovkyni :-). Na to, jak starý je tento film, je velice kouzelný. Možná je lepší si dneska od 3D animáků odpočinout a podívat se na něco s kreslenou grafikou. Příběh je klasika, film je plný roztodivných, milých, ale i pošahaných postaviček, plný chytlavých písniček. Zkrátka pro děti ideální, pro ty větší zase něco jiného, nějaká změna. Alenka v říši divů obsahuje i fórky, sem tam napínavější úseky... Délka není závratná, takže ani nebudete mít čas se nudit.
Wait Until Dark
Wait
Film mě v televizi nalákal. Audrey Hepburn mám ráda a s filmem, kde hraje, snad nikdy nemůžu šlápnout vedle. Tady se mi líbil i námět, příběh... A taky že jsem se nespletla a nezklamala. Děj je velice promyšlený, nápaditý, není fádní a nudný, atmosféra se nádherně stupňuje záběr od záběru, situaci od situace, pěkně houstne, běhá vám mráz po zádech a jen cítíte tu bezmoc... Audrey zahrála svou roli taky skvěle (o čemž ostatně svědčí i oscarová nominace). Film celkově se mi moc líbil, strávila jsem u něj příjemné a mrazivé dvě hodinky.