RECENZE FILMU
Ridley Scott přichází s dalším Vetřelcem a snaží se navázat na úspěšnou sérii, která nás děsí už několik desítek let. Podaří se mu v nás vyvolat stejné pocity jako v roce 1979? Nebo Covenant kopíruje minulého Promethea?
Určitě nebudu přehánět, když řeknu, že Vetřelec: Covenant patří mezi nejočekávanější novinky letošního roku. Je to díky výtečnému režisérovi, ale také kvůli velice dobře zaběhnuté značce. Díky těmto důvodům máme obrovská očekávání a chceme si další jízdu s vetřelcem užít. Nejde to ale od natočení Promethea trochu do kopru? Změnil to konečně Covenant?
Nejdříve si pojďme říci, o čem příběh posádky lodi Covenant vlastně je. Není na tom nic složitého. Covenant je kolonizační loď a ta má vždy za úkol dojet na vybranou plantu a lidé jí osídlí. Proto se na Covenantu nachází základní posádka, ale také přes dva tisíce kolonistů a asi tisícovka zmražených embryí. Všichni sladce spí (kromě androida Waltera) a nechávají si zdát, jak staví domy a pobíhají po čerstvě zasetém poli na nové planetě. Jak už to ale bývá, něco se podělá a Walter je nucen probudit posádku. Když už je patnáctičlenná posádka vzhůru, ozve se z nedaleké planety signál, který obsahuje lidskou zprávu (velice zvláštně podanou). Jelikož je planeta taktéž vhodná ke kolonizaci, rozhode se posádka Covenantu na planetu zaletět a prozkoumat jí. A jak lze jednoduše vyvodit, to je jejich zásadní chyba, které se dopustili. Planeta, ke které letí, není totiž žádná jiná než ta, kde se rozpoutalo peklo v Prometheovi.
Zjednodušeně se jedná o další vesmírnou vyvražďovačka, kde je určitý počet lidí a potom několik nestvůr a sledujeme boj o holý život. Na tom není nic špatného, jelikož podobně vystupují i původní díly a pyšní se lepší kvalitou než Prometheus či Covenant. Prvotní příběhy s vetřelcem dokázaly zaujmout něčím novým, nevídaným a hlavně strachem z neznámého. To vše samozřejmě převyšoval herecký výkon Sigourney Weaver. Covenant má jako Prometheus moderní háb a je vidět snaha vrátit se ke kořenům. I Ridley Scott prohlásil, že u Covenantu se inspiroval původními díly. To je podle mě ale velice odvážné tvrzení, které se neprokázalo jako pravdivé.
Největším problémem nového Vetřelce jsou hlavní hrdinové. Podobně jako u nedávného Životu, i zde posádka jedná nelogicky. Má se přeci jednat o profesionály. Ale oni chodí tam, kam nemají. Dělají to, co nemají a hlavně šahají na to, na co nemají. Místo, aby chodili ve skupinách, rozdělují se. Tak potom se není čemu divit, že? Chápu, kdyby to nedělali, nemáme strhující akční podívanou, ale působí to uměle a hlavně béčkově. Navíc, nedokážeme si k nim vytvořit blízký vztah, nepřilnou k nám, takže je vám vlastně jedno, jak to s nimi dopadne. Některé postavy umírají a my je pořádně ještě neznáme.
Určitě ale potěším tím, že dostaneme konečně odpovědi na několik zásadních otázek, které Prometheus nastínil. Jakoby chtěl R. Scott udělat za všemi těmi visícími otazníky ve vzduchu velkou a tučnou tečku. Také rozhodně vyzdvihnu vizuální stránku, jelikož náklady na výrobu nebyly zrovna nejmenší. Je zajímavé, že se příběh odehrává po deseti letech od osudu posádky Prometheus a skoro vše vypadá jinak, a to lépe. Co se týče hereckých výkonů, tak kromě velmi krátké role Jamese Franca, mě zaujal Michael Fassbender, který si ve filmu střihnul dvojroli (android Walter a android David). Katherine Waterson , která na svých 37 let nevypadá, se snažila, ale na Sigourney Weaver prostě nemá herecké kapacity. Ostatní mě buď nezaujali, nebo jen prostě nějak hráli.
Přes všechno negativní, je to prostě Vetřelec, takže to dokáže zabavit a určitě se vám dostaví několikrát ten mrazivý pocit z temných chodeb, koutů a zabijáckého vetřelce a jeho druhů. Jelikož jsme už tak trochu přesyceni, je těžké diváky něčím fascinovat, ale i tak jsou některé záběry neskutečné a hlavně hororové (eRkový rating tu není jen tak pro zábavu). Určitě to s původními filmy nesrovnávejte, a pokud chcete s něčím Covenant porovnat, tak jedině s předcházejícím Prometheusem. V tomto boji vychází letošní Vetřelec lépe. Pokud čekáte něco ve stylu prvního dílu, budete odcházet zklamaní. Ale jinak je to průměrné, zábavné a dobře udělané sci-fi.