INFORMACE O FILMU
Politické drama režiséra Jima Sheridana Ve jménu otce se zabývá známým případem tzv. Guilfordské čtyřky.
Po atentátu IRA na hospodu v Guilfordu v roce 1974, při němž bylo pět mrtvých a několik desítek těžce raněných, což mělo za následek tvrdá opatření proti terorismu, byli ze zločinu obviněni a odsouzeni čtyři mladí lidé a sedm dalších obžalovaných (včetně dětí) dostalo vysoké tresty za spoluúčast. Až patnáct let po vyneseni rozsudku byla v odvolacími soudu pod tlakem veřejného mínění kauza zrušena, ale úplné spravedlnosti nebylo a ani nemohlo být učiněno zadost...
Snímek vznikl na základě autobiografické knihy hlavního z odsouzených, Gerryho Conlona. Ve vyprávění protagonisty se odvíjejí události tak, jak je líčí na kazetě své zástupkyni u odvolacího soudu, advokátce Gareth Peirceové, která měla později hlavní zásluhu na osvobozujícím rozsudku. Jsou tu zachyceny události před atentátem, zadržení domnělých pachatelů, soudní proces, pobyt ve vězení a konečně vítězný odvolací soud.
V centru stojí vztah Gerryho k jeho otci, který byl odsouzen spolu s ním a žil s ním v jedné cele, ale který se bohužel svobody nedočkal. Otec jako věřící irský katolík dodržoval zásady Písma a těžce nesl, že jeho syn byl lehkomyslný flákač a zloděj. Generační a rodinný střet je ovšem provázen závěrečným smířením.
Film sice jednoznačně odsuzuje praktiky IRA, ale zároveň předkládá jako objektivní akta tvrzení, jež mohou být zpochybňována. Vychází jen ze subjektivního pohledu oběti a místy až zbytečně démonizuje policejní zvůli. V zásadě však klade důraz na obecně lidské hledisko, prezentované obtížným bojem proti nespravedlnosti.
Jim Sheridan natočil jistě kvalitně udělané dílo, těžící z výborných hereckých výkonů Daniela Day-Lewise a Peta Postlethwaitea i z účasti Emmy Thompsonové, a zároveň zapadající jistým způsobem do současných jednáni týkajících se Severního Irska.
Na 44. MFF v Berlíně 1994 získal film Velkou cenu Zlatého berlínského medvěda a sedm nominací na Oscara.
ŠTÁB
OBSAZENÍ
detektiv Pavis