Cizinec
RECENZE FILMU
Představte si, že jste americký turista Frank, který po ztrátě manželky cestuje světem a objevuje jeho krásy. Představte si, že na cestě do Benátek potkáte krásnou ženu, se kterou si padnete do noty. Představte si, že ona žena vás ve skutečnosti jen využívá, aby odvedla pozornost od svého ultrazlodějského přítele Alexandera, který ukradl dvě velké částky - jednu interpolu, jednu mafii. Představte si, že kvůli tomu se stanete cílem obou těchto útvarů. Chci po vás moc představ najednou? V tom případě si můžete oddechnout - stačí se podívat na nový snímek Cizinec a budete mít jasno.
Budete mít jasno v první řadě v tom, že tolik přemýšlení může leda tak škodit zdraví. Poslední dobou se to šíří jako nákaza skrze každý druhý film, ale i Cizinec je opět neuvěřitelně hloupý. Problém je, že jeho žánr a zaměření podobné úlety neomlouvá (a výjimky leda potvrzují pravidlo) a já silně pochybuji, že je ona hloupost záměrem tvůrců. Některé scény, hlavně postup vyšetřovatelů, jsou zcela mimo zákony logiky, fyziky a dostupné technologie. "Chytrá" a velmi silně překombinovaná zápletka i šokující pointa, která příběh staví zcela naruby (ne v dobrém), jsou totiž obestřeny nestravitelnou kaší různých postav a jejích několikrát převrácených cílů. Přitom rozhodně nejde o nějak složitě stavěné charaktery. Například gangster je zlý, protože je plešatý, bohatý a nesměje se. Je schopen vlastnoručně uškrtit chybujícího poddaného, čímž se oficiálně stává nejplošším záporákem od The Losers, kde měla ovšem taková postava svůj žánrově pochopitelný smysl. Gangsterovo umístění v příběhu se dozvíme někdy v polovině filmu, což je také chvíle, kdy se snímek rozpadne na zmatený mišmaš zvratů, nezajímavě natočených přestřelek a pobíhání po městě.
NÁSLEDUJE ODSTAVEC OBSAHUJÍCÍ SPOILERY
Snaha von Donnersmarcka (například působivé, i když trochu prvoplánové drama Životy těch druhých), aby to do sebe "zapadlo", nefunguje už z toho důvodu, že by veškeré problémy všech přítomných šly vyřešit několikanásobně bezpečněji, rychleji a jednodušeji. Zvlášť, když je onen lupič tak geniální, že přišel s tímto plánem. V úplném závěru se totiž dozvíme, že nemotorný turista Frank skutečně je oním lupičem, jenž podstoupil plastickou operaci (o které se během filmu dozvíme) a interpolu ukradl ony peníze jen proto, aby po něm pátral a tím ho zbavil onoho gangstera. Angelina Jolie (která novou Alexanderovu podobu nezná) je agentkou interpolu, jež se do Alexandra (a později Franka) zamilovala. Nakonec vše vyjde přesně podle plánu, Frank/Alexander vrátí interpolu peníze, ten po něm přestane pátrat a vše je vyřešeno. Je to skutečně silně postavené na hlavu. Jediné, co můžu ocenit, je brzké zjištění interpolu, že Frank není Alexander (chybná, ovšem po 99% filmu jediná prezentovaná pravda), i tak je ale jejich postup chvílemi mírně nepochopitelný. (Hlavně přístup silně zkarikaturizovaného vrchního agenta.)
KONČÍ ODSTAVEC OBSAHUJÍCÍ SPOILERY
Herecké obsazení zavání sázkou na jistotu na druhou. Angelina Jolie a Johnny Depp teoreticky tvoří konzistentně dokonalé obsazení filmu, které musí nalákat valnou většinu diváků, kteří vybírají návštěvu kina podle slavných jmen (a takových lidí je víc, než by se zdálo). V praxi se vyznamenává hlavně Jolie. Její přirozený šarm, ladné pohyby a úsměvy přímo na kameru jsou možná až moc očividné pokukování na mužskou část publika, ale neumím si představit, že by to Angie někdo neodpustil. Navíc se to k její postavě tajemné svůdnice hodí. Co se týče Deppa, možná to je jen můj pocit, ale čišelo z něj to, co by učitel češtiny naznal "miscased". Do svojí role nepasuje. Jeho výrazná mimika k zakřiknutému turistovi nepatří. Je možné, že ženskému publiku to bude imponovat stejně jako Jolie mužům, ale mně se to zdálo maličko nevhodné. Z podstaty jeho role jsem měl pocit, že má být stydlivý a nesvůj, což jsou jistě atributy, které jsou Deppovu herectví vzdálené. Jeho pobíhání po střechách navíc evokuje Piráty z Karibiku, což rozhodně není dobře.
Co Cizinec (v originále příznačně The Tourist) připomíná nejvíc, je reklama na turistiku. Je tu plno nádherných záběrů na italskou přírodu, ale hlavně na Benátky a jejich chrámy i kanály, vše neodolatelně kombinované s Angelinou Jolie v nějakých pěkných šatech. Místy jsem měl pocit, jako by film vyloženě říkal: "Když přijedete do Benátek, potkáte tu Angelinu Jolie a zažijete s ní úžasné dobrodružství." Ze začátku je to poměrně nerušivé a působivé, ve smyslu hezké na pohled, ale čím více příběh plyne, tím otravnější to může být. Nakonec nám totiž dojde, že přes až zbytečně složitou kriminální zápletku tu nic víc není. Proto se Cizinec stává čistě sezónním filmem, který měl jít do kin někdy v parném létě, kdy by si ho ho diváci našli, zhlédli a zapomněli. Měl by alespoň naději na finanční úspěch a nepletl by hlavu akademikům (i když předpokládám, že na Oscarech nebude mít Cizinec zdaleka tak silné slovo jako na Glóbech).
PS: Pokud mi může kdokoli vysvětlit, jakou roli sehrál při psaní scénáře McQuarrie, budu moc rád.
hodnocení
50 %
jedním dechem
Překombinovaná reklama na hezký výlet do Benátek může potěšit leda tak fanoušky Deppa a Jolie. A samozřejmě turisty.
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.