home
Tomb Raider

RECENZE FILMU

Norský režisér Roar Uthaug se nebojácně pustil do nového projektu, který diváci velmi dobře znají z předešlých filmových zpracování a z počítačových her. Mají tedy nového Tomb Raidera s čím srovnávat. Jak si režisér katastrofického filmu Vlna, který se mi mimochodem líbil, poradil s ryze akční záležitostí? A jak obstála Alicia Vikander jako Lara Croft?

Sympatická Lara Croft žije sama v Londýně a živí se jako poslíček na kole. Abychom poznali její cyklistické dovednosti, prožijeme s ní jeden pouliční závod, kde na kole umí stejné zázraky jako s cepínem na ostrově. Mohla by se mít ale lépe. Stačil by jeden podpis a měla by na účtu miliony a žila si jako princezna. Jediný podpis, kterým uzná, že její otec zemřel a jeho dědictví může být převedeno na ni. Ona se s tím nehodlá smířit a někde v nitru ji stále doutná naděje, že otec nezemřel, ale je pouze nezvěstný. A tak dře bídu, chodí cvičit a boxovat do fitka, na které nemá peníze a pěstuje si pekáč buchet na břiše. Pak se ale vše změní, když rozluští hádanku, kterou ji otec zanechal.

Díky ní nachází mapy k jednomu z japonských ostrovů, kam dle všeho cestoval její otec, aby našel hrobku císařovny Himiko. Proslýchá se, že její schopnost byla oživovat mrtvé, což by rád použil na získání zpět své zesnulé manželky. A tak Lara si sbalí baťůžek, najde si loď, která by jí tam mohla dovést, tou lodí ztroskotá a ocitá se na ostrově, kde chce svého otce najít. Nestačí se ale ani pořádně porozhlédnout, okusit krásy ostrova a je zajata organizací Trinity, která taktéž hledá ukrytou hrobku císařovny. Její záměry však nejsou tak šlechetné jako v případě jejího otce a tak se lidstvo ocitá v ošemetné situaci. Lara má najednou na svých bedrech obrovské břímě. Musí se vysvobodit, najít luk a šíp, aby dělala své počítačové předloze dobré jméno, vypátrat otce a k tomu zachránit svět. Takový klasický nudný den Lary Croft.



Počítačovou hru jsem hrál, ale je tomu už dávno, takže po mě nechtějte, abych film a hrou srovnával. Pamatuji si jen, že jsem rád střílel z luku a pobíhal po džungli. Filmy s Angelinou Jolie si ale pamatuji, jelikož Angelina v tu dobu byla velmi výrazná díky svým, ehm, hereckým dovednostem a její zpracování Lary Croft bylo zábavné, hravé a dobrodružné. Ano, byla to vlastně blbost, ale zábavná blbost, což se počítá. Žádný výrazný film historie, ale oddychový akčňák – to ano! Nové zpracování Tomb Raidera hraje však na vážnou strunu a s absencí humoru se snaží navodit realističtější příběh o obyčejné holce, která si jde za svým cílem. A tady nám to tak trochu hapruje.

Tvůrci by se měli rozhodnout, zda chtějí odvyprávět příběh mladé sympatické dívky, ze které se hrdinka teprve stává a občas šlápne vedle a spoustu zkušeností teprve získá. Nebo zda chtějí, abychom se rovnou dívali na akční superhrdinku, která nemá s ničím problém. Lara v tomto příběhu totiž je asi obojí. Když poprvé někoho připraví o životě, má co dělat, aby se z toho po psychické stránce dostala. Krvácí, křičí, skučí, pláče a namáhavě funí. Zároveň ale dokáže skákat skoro supermanské skoky, v neznámém prostředí se vyzná na jedničku a to nepoužívá mapy na mobilu, zabije chlapa jako horu holýma rukama a to nemá žádný výcvik (jen občas do týdne praští pár holek v ringu). A podobných příkladů je zde víc. Ta holka měla na ostrově víc štěstí než rozumu.


Jak jsem už zmínil, z her si pamatuji, že Lara byla vybavena lukem se šípy a několika dalšími nástroji. Což v porovnání s Larou Croft v podání Angeliny Jolie je vítaná změna. Ta šermovala pistolemi. Alicia Vikander zde třímá luk a na zádech má toulec plný šípů, ale všehovšudy ho použije pár minut. Totéž platí o cepínu, který využije jen jednou. A to mě šíleně mrzí. Já se těšil na pobíhající Laru v džungli ostrova, kde bude kosit nepřátelé šípy, bude šplhat, plavat v peřejích, skákat z vodopádů. Nechápejte mě zle, toto všechno tam je, ale je toho žalostně málo. Útěchou budiž, že akční scény jsou natočeny dobře.

Na ostrov se dostaneme až po půl hodině filmu, ale ani na něm se nejedná o žádnou akční smrž. Trochu to kazily flashbacky, ale těch naštěstí nebylo tolik. Spíš řeči kolem smyslu života a vztahu mezi otcem a dcerou. Ale dobře, hrdinku jsme teprve poznávali, takže teoreticky bychom o toto mohli být v dalším díle ochuzeni. Poslední část filmu začínala být zajímavější, když se postavy dostaly k hrobce císařovny. Náznak určitých pastí, hlavolamů a nebezpečných situacích tu byl, ale opět se z toho dalo vytřískat víc. Přišlo mi to takové nedotažené, mdlé. Určitě bych si s tím víc vyhrál. Opět se tady ukázalo, že Lara měla jen štěstí a dokázala z hrobky vyváznout jen s pár škrábanci.


Kromě výraznějšího soundtracku bych asi uvítal složitější příběh. Ano, s tím jsem měl už počítat, když jsem lezl do kina, že bude takto přímočarý, ale i tak jsem přesto trošičku doufal, že mě něčím šokuje. Žel, nestalo se tak a já žalostně v přítmí kina protočil panenky. Nebyl dotažený do konce a hlavně byl šíleně předvídatelný. Divákovi muselo být snad jasné, kdo zemře a kdo přežije, a kdo koho jak zachrání, a jestli dopadne na nohy, nebo se rozplácne. Všechno se dalo snadno předpovědět.

Nebudu film ale jen hanit. Dal jsem mu pár procent. Alicia Vikander se mi líbila. Je vidět, že v posilovně strávila spoustu času a trenér ji nedal nic zadarmo. Taktéž měla možnost se projevit jako herečka a to se jí povedlo. Na jejím výrazu fakt bylo poznat, že se její postava horečně snaží, nebo že jí to skutečně bolí. Těch pár akčních scén, které se zde našly (a převážnou část jsme viděli v trailerech), bylo dobře natočených a vypadalo to propracovaně. Vše ostatní je ale moc průměrné, až chvílemi podprůměrné. I tak film vydělá dost peněz a dočkáme se dvojky. Ba, možná i celé série! Náznak na konci byl.

hodnocení
50 %
jedním dechem
Prokletí adaptací počítačových her se opět nepodařilo zlomit. Alicia Vikander hraje svou Laru Croft dobře, ale není zde využit celý potenciál. Příběh je slabý a přímočarý, lehce předvídatelný. Málo akčních scén, sice dobře natočených, ale mohlo jich být víc. Průměrný film s krásnou přírodou a odkazem na hru. Nic víc se nekoná.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.