Tenet
RECENZE FILMU
Christopher Nolan je jeden z nejuznávanějších současných režisérů. Jeho filmy mají vždy výborné reakce ze strany kritiků i diváků a vždy vydělají obrovskou sumu v kinech. Těžko v historii najdete jiného filmového režiséra, kterému studio dá 100 milionů, aby si natočil co chce, s tím že mu do toho vůbec nebude kecat. Není proto divu, že jeho Tenet byl jedním z nejočekávanějších filmů roku. A když se k tomu přidal trailer, ve kterém se ukázali hrátky s časem, a koronavirus, následkem kterého byl Tenet vnímán jako první blockbuster tohoto roku, očekávání už snad ani nemohli jít výš. Dokázal Tenet naplnit očekávání?
Někteří lidé tvrdí, že Nolanův Počátek je složitý. Upřímně, sám jsem to nikdy nepochopil. Fungování systému, se kterým hrdinové operují, je vysvětlováno postupně, ještě než se přejde k samotné akci, a průběh samotné operace je, pomocí různého počasí a prostředí, bez problémů přehledný. To samé se ale rozhodně nedá říct o Tenetu.
Od počáteční akce v opeře jste vhozeni do rychlého tempa, které se nezastaví celých 150 minut. A to ani ve chvílích, kdy se dozvídáte informace o fungování systému, ve kterém se hrdinové pohybují. Nemáte šanci si nové informace nějak utřídit. Než to stihnete, protagonisté už jsou na nové lokaci a sdělují nové informace. A opovažte se na minutu ztratit pozornost. To nebudete vědět, co právě hrdinové dělají a kde se pohybují. No a nakonec se k tomu v druhé polovině přidá hromada zvratů, které vše postaví naruby.
Výsledek je, že celek není možné vstřebat po jednom zhlédnutí. Což je můj největší problém s tímto filmem. Mnoho diváku s tím možná problém mít nebude (a po čtení jiných reakcí vím, že nejsem jediný, který vše nevstřebal po prvním zhlédnutí), ale já bych docela rád vše pochopil napoprvé. Existují sice filmy, které jsou takto nastavené, ale Tenetovi by stačilo méně zvratů, pomalejší tempo nebo rozdělení na dva filmy, aby byl k pochopení naprosto jednoduše.
Můj druhý problém s filmem jsou postavy. O hlavním protagonistovi se nedozvíme zhola nic (ironicky ani jeho jméno), není charakterově zajímavý a nemá žádné charisma. Je to obyčejný agent a tahle informace nám musí stačit. Bohužel to ale vede k chladnosti filmu a můžu říct, že mě díky tomu nedokázal Tenet pořádně vtáhnout. Ještě horší je to ale s hlavní ženskou hrdinkou Kate (Elizabeth Debicki), která mě svým chováním občas neuvěřitelně iritovala. Její chování mělo ve filmu pravděpodobně svůj účel, ale to mojí frustraci nezabránilo.
I přes tyto výtky se ale jedná o parádní zážitek. Nolanova precizní režie je zde zřejmá, stejně jako u všech jeho snímků. Úžasné záběry, které jsme viděli v trailerech, jsou ve filmu ještě úžasnější, (honička na dálnici, ve které čas běží ve dvou časových rovinách, je jedna z neoriginálnějších akčních scén, co jsem kdy viděl), herci předvádějí parádní výkony (Pattisonovy už teď snad všichni prominou Stmívání) a hudba mi dlouho rezonovala v uších.
Jednoduše řečeno, Tenet rozhodně není Nolanův nejlepší film a ani k nejlepším nepatří. Rozhodně se mu ale nedá sebrat status nadprůměrného snímku a kvalitního letního trháku. Pokud přistoupíte na radu „Nesnažte se to pochopit“, kterou pronese jedna z postav, a necháte se jen unášet kvalitní filmařinou, užijete si ho víc než dost.
hodnocení
80 %
jedním dechem
Tenet je rozhodně Nolanův nejnáročnější film. Od první minuty vás hodí do zběsilého tempa, během kterého na vás chrlí nové informace a zvraty, které po prvním zhlédnutí nemáte šanci pochytit, což je největší negativum tohoto snímku, spolu s ne vždy vydařenými postavami. Pokud se ale smíříte s opakovanou projekcí a dokážete si jen užívat úžasné scény a kvalitní filmařinu, je spokojenost zaručena.
Jsem fanoušek filmů téměř všeho druhu (výjimkou jsou muzikály), ale upřednostňuji sci-fi a cokoliv, co se vymyká běžné produkci.