NÁZORY K FILMU
...
Akce. Hlášky. Istanbul.
Druhý příběh agenta s povolením zabíjet rozhodně nezklamal - nabízí akční jízdu, krásné ženy, Conneryho charisma a první hračky. Začínají se rozehrávat větší hry, objeví se více akce - Bond se vydává správným směrem!
...
75%
Slušná bondovka. Kromě dost dobré bondgirl sice nic moc nenabízí ale ani jsem se nenudil.
...
Hodně slabý Bond, možná je to tím, že je v počátcích, ale většina scén působí dost primitivně, naivně. A Conneryho bych navíc skoro nepoznal.
...
Tak to vidím já...
Rozjezd je skvělý, Conneryho charisma je k nezaplacení. O nástupu na vlak se ale zábava pomalu rozmělňuje. Přesto skoro lepší (ve výsledku na stejné úrovni) než Dr. No.
...
Barbara Jefford
Film má pestrý děj se spoustou akce a zvratů, ale předchozí bondovku nepřekonává. Má snad jen víc humorných průpovídek.
...
From Russia With Love
Opět bylo předemnou nedělní dopoledne a to pro mě znamenalo další díl bondovské série. Opět Terrence Young a samozřejmě Sean Connery, ale už jiná země, jiný záporák a také jiná bondgirl. Rozpočet je dvakrát větší, než u předchozího filmu a vůbec všechno je v tomto díle takové velkolepější. Film zaujme hned ze začátku svou velice zajímavou úvodní scénou, ale po úvodních titulkách se film docela pomalu rozjíždí. Akce je větší, než v "Dr. No" a první setkání s Q-em a jeho vynálezy potěší. Mě v tomhle ohledu vůbec nepřišel film zastaralý a vynálezy mi přišly nápadité, zkrátka typicky bondovské. Stále jsem si však nemohl udělat jasno, která bondovka se mi líbila více, jestli "Dr. No" nebo tahle, protože v téhle bondovce mi přiliš nevyhovovalo prostředí (zem), v které se příběh koná. Scéna ve vlaku mě taky nějak nenadchla na to, jak se o ní mluvilo. Ano, je potřeba podotknout, že tento díl má více, řekl bych, kompaktnější děj, než "Dr. No", ale z nějakého důvodu mi přišlo jakoby se tento díl snažil dohnat akční stránku filmu, kterou jaksi zameškal v předchozím díle a zároveň zapomněl na tu typicky bondovskou špionážní atmosféru. Neberte to špatně, protože "Srdečné pozdravy z Ruska" mají rozhodně co nabídnout. Ať už se jedná o scénu "Bond vs. vrtulník" a nebo scénu s bodákem v botě tohle všechno jsem si užíval. Jenže "Dr. No" mi prostě přišel více bondovský a ať už se teď jakkoli moc divíte, je to tak! Není to jednohubka a na rok 1963 je to docela záhul, ale existují i lepší bondovky. Zase ale nechci tvrdit, že "pozdravy" jsou horší, než "Dr. No", protože to není pravda. Scénárista Richard Maibaum se zkrátka netrefil do mého vkusu a to i navzdory zajímavým vedlejším postavám. Kromě Conneryho, který hraje svou životní roli, takže nemůže hrát špatně (ovšem mrzela mě absence klasických replik "Bond, James Bond" a dalších) tady rozhodně zaujme Pedro Armendáriz, jako sympatická pravá ruka Bonda nebo Robert Shaw, který se sice nemusel učit moc replik nazpaměť, ale vizáží a svým chováním byl tisíckrát lepší záporák, než Dr. No. Barbara Jefford a její bondgirl dostala v tomto díle víc prostoru a kromě toho, že měla opět hodně sexappealu, tak i její výkon byl dobrý. Ačkoli scénárista Maibaum (alespoň u Jeffordové a její postavy) používal spíše zavedené a klišoidní repliky a tím pádem byl na filmu více znatelný onen zub času. Jedním dechem: "Akčnější a kompaktnější, ale nikoli zákonitě lepší. Sean Connery se narodil pro roli bonda, Barbara Jefford je typická bondgirl a Shaw je výborný, ale pořád je to na stejné brdo v poměru s předchozí bondovkou!" Doufám, že "Goldfinger" už bude lepší. Protentokrát 60 %.
007 podruhé (2.)
Sean Connery zde dokazuje, že právě on je tím pravým agentem Jejího Veličenstva - Bondem, Jamesem Bondem - který má právo nosit označení 007. Vdechnul mu život, dal mu podobu a ukázal, jak má správný špión vypadat. Ostatní představitelé už jen dobře či hůř pokračovali, resp. pokračují (díky za to) v započatém díle. Srdečné pozdravy z Ruska obsahují mnoho úžasných hlášek, z nichž jedna je lepší než ta druhá. Connery vyšperkovává svoji postavu, působí jedinečně a činí tento film geniálním a pěti hvězdičkovým dílem série. Zápletka, Bond girl, záporáci, hračky pana Q, hudba a v neposlední řadě také prostředí, to jsou důvody, proč neváhám a hodnotím čistokrevným a plným počtem. Od té doby jsem se k žádné neotočil zády. :)
...
Sean alá Bond
Tak když se Nova opěr rozhodla servírovat nám Bondovky, budu se dívat na ty, které jsem ještě neviděla. Sean Connery je jeden z nejlepších představitelů Jamese Bonda, což je pro film velké plus. Nejen, že je dobrý herec, on je i krásný a charizmatický chlap, takže se na něj dívá dobře. Bondgirl byla v Srdečných pozdravech z Ruska taky hezká, takže i nějaké plus pro pány se najde. Akce se pochopitelně s novými Bondovkami rovnat nemůže, ale na tu dobu je to film zdařilý. Sice (jak už jsem psala u mnoha názorů na jiné Bondovky) to rozhodně nejsou filmy podle mého gusta, ale i tak se na to dívat dá a je to zpestření nedělního odpoledne.
...
Další výborná záležitost s Seanem Connerym v roli Jamese Bonda. Celkově bondovky které vychází z Flemingových románů jsou o třídu lepší, než ty další paskvily. Na tuhle klasiku se kouká vážně pěkně. Zajímavý děj, nádherná bondgirl, pěkná titulní píseň. Navíc tady do hry zasahuje Q a jeho řemeslná výroba. Někomu možná může přijít k smíchu technika, kterou Bonda tehdy vabavovali, ale mě se to líbí. Jako obvykle se to odehrává v pěkných lokacích. Navíc má tady Bond opravdu solidního protiháče. Ne že by ten herec v úloze Granta byl nějak dobrý, ale postava jako celek byla fajn. Zkrátka Bond jako vyšitý.
...
V pořadí druhá bondovka. Úspěch „Dr. No“ předznamenal raketový nástup dalších dílů včetně o rok později tohoto. Tento druhý film s agentem 007 má dvě originality. Poprvé se tu setkáváme s ikonou celé série - panem „Q“ v podání Desmonda Llewelyna, který zažil všech pět herců, kteří propůjčili tvář Jamesi Bondovi. A také se tu poprvé setkáváme s tajemným šéfem organizace SPECTRE - Blofeldem, se kterým se s různými přestávkami setká Bond častěji. Naposledy v bondovce „Jen pro tvé oči“. Tento film patří do takzvané zlaté pětky počínaje „Dr. No“ a konče „Žiješ jenom dvakrát“, v rozmezí let 1962-1967. Proč zlatá pětka? Protože všech pět filmů bylo originálních co se týče námětu, technických vychytávek a filmových postav. V každém z filmů bylo něco nové a neokoukané. Všechny následující už víceméně kopírovaly něco z těchto prvních a snažily se je překonat maximálně množstvím akce, záludností záporáků či exotičností míst, kde Bond operuje. Vzhledem k tomu, že jsem tuto zlatou pětku viděl až po mnoha ostatních později natočených bondovkách, tak už mi to nepřipadlo tak perfektní, ale Sean Connery je prostě nejlepší.
...
JAMES BOND
Teremce Young ví, jak točit Bondovky, což jsem zjistil už u Dr. No. Pozdravy z Ruska nejsou o nic horší, akorát na konci ve vlaku už to chvílema trochu vázne. Jinak Sean je jako obvykle stoprocentní :-)