Single Man
RECENZE FILMU
Představte si typickou nedělní pilcherovku. Příběh o muži, jemuž zemřela žena a on truchlí natolik, že většinu volného času tráví s revolverem v ústech. Jeho život ho nebaví, práce vysokoškolského profesora nenaplňuje. Jako světlo naděje, nebo naopak poklesnutí na úplné dno, se jeví jeho mladá studentka, která o něj jeví očividný zájem. Jak si s touto situací hrdina poradí? Oprostí se od mrtvé lásky, podlehne svodům mladé a krásné dívky a bude zase šťastný? Zní to jako zívačka? Je to zívačka!
Tak přesně o tomhle A Single Man pojednává. Banální námět, který neoživí naprosto a vůbec nic. Tedy pokud nepočítáme tu maličkost, že nejde o mrtvou ženu a studentku, ale partnera a studenta. Ano, A Single man patří mezi filmy, jež se přiživují na homosexualitě, protože sami nemají po dějové stránce ale vůbec co nabídnout. Stejně jako v případě přechválené Zkrocené hory tu máme neoriginální příběh bez špetky invence, jejž těží z toho, že homosexualita stále ještě značí relativní tabu a prakticky z čehokoli udělá rázem něco exotického a nového. Můj zcela osobní názor je, že podobné sázky na jistotu jsou svým způsobem úplně stejně homofobní jako průměrný neonacista.
Ponechme ale přehnaná přirovnání, nemá cenu si film ztrpčovat. Navíc režisér je sám homosexuál, takže se podobným výtkám úspěšně vyhýbá.
Nemá navíc smysl popírat, že onen hloupý a podbízivý scénář byl na plátno převeden snad vůbec nejlépe, jak to jen bylo možné. Kamera si vkusně hraje s barvami a filtry (vkusně vůči tomu co zobrazuje - tedy pohled na svět očima homosexuála), hudba výborně dokresluje atmosféru a herecké výkony jsou vskutku brilantní. Colin Firth hraje skvěle a rozhodně bych mu přál Oscara víc než o rok dříve Pennovi. A je dost možné, že právě Pennova soška Colina o tu jeho připravila. Skvěle a (snad až moc) sugestivně předvádí veškeré nutné emoce a my mu věříme každý smutný pohled. I další herci jako Julianne Moore nebo dokonce Nicholas Houl předvádějí dobré výkony, přestože Firth je s přehledem přehrává.
Tom Ford film psal, režíroval a produkoval. Jeho první celovečerní pokus se mu mohl rozpadnout pod rukama, ale to se naštěstí nestalo. Asi právě proto, že látku tak dobře znal, ji mohl dokonale přetvořit k obrazu svému a co postavy říkají a dělají, skvěle ladí s tím, jak jsou vyvedeny. Možná, že film nepůsobí tak tíživě jak měl, ale atmosféra tu rozhodně je. Možná, že by nebylo na škodu vizuál občas ušpinit, aby nepůsobil tak vyumělkovaně, ale kdo ví, co byl všechno režisérův záměr - navíc je možné, že homosexuálové opravdu vidí svět tak nezkonale krásný (pak nejde než závidět).
On vůbec celý záměr té eskapády mi není zcela jasný. Hrdina nakonec vyřeší své morální dilema - ale dějový zvrat, který by přišel trapný i zmíněné paní Pilcherové, to stejně musí překopat - Proč? protože kdyby nebylo vyznění tragické, divák by si mohl všimnout, jak prázdné to vlastně všechno bylo.
Smutným faktem zůstává, že průměrnost koření tak hluboko v nitru tohoto filmu, že ho z jejích spárů nedokáže vyrvat sebelepší provedení. Ten námět je červenější než ta nejvíc červená knihovna. A co se týče zpestření - sází se na špatné koně. Po celou dobu jsem se nezbavil pocitu, že sleduji epizodu VKVček, jen s výbornými herci, vkusným provedením a větším poměrem mužů oproti ženám. A odmítám to filmu odpouštět jen proto, že místo on a ona sledujeme příběh jeho a jeho. A pokud přistoupíte na to, že jsou si všichni rovni a je jedno, kdo s kým je, tak z toho A Single Man vychází jako ten zlý, protože to vypadá, jako by paradoxně propagoval přesný opak.
hodnocení
60 %
jedním dechem
Výborně natočený film, jehož námět ale přestal bavit už i vaši babičku. Skvělí herci stojí za povšimnutí, ale to je bohužel vše.
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.