Sex ve městě 2
RECENZE FILMU
Před dvěma lety ovládlo plátna kin celovečerní pokračování úspěšného seriálu Sex ve městě. Film celosvětově vydělal téměř půl miliardy a zbořil tak představy o tom, že ryze ženský film nemá šanci na velký úspěch. Tržby pravděpodobně překvapily i samotné tvůrce a ti samozřejmě moc dlouho neváhali a začali připravovat pokračování. Udělali dobře, nebo měli původní snímek uchovat jako stylovou tečku za seriálovým fenoménem?
Odpověď na tuto otázku je bohužel velmi rozpačitá a spíše se stáčí k zápornému pólu. Sex ve městě je totiž v mnoha ohledech velkým zklamáním. Již úvaha nad tím, kam by měly, veskrze prvním Sexem ve městě uzavřené, osudy čtyř protagonistek ubírat, směřovala do slepé uličky. Životní cesty všech zúčastněných dam byly završené, každá dostala to, po čem toužila. Mirandě se podařilo zachránit manželství, Charlotte se dočkala vytouženého potomka, Samantha si potvrdila, že pro monogamní vztah není stavěná, Carrie se po letech konečně provdala za svého „pana Božského“. Co dál?
Plnohodnotný trailer mohl poskytnout řadu indicií, ty byly ovšem tak zavádějící, že i v pevnosti Boyard by za ně nechali tvůrce svrhnout do chladných vod oceánu. Cokoliv totiž v upoutávce zavánělo zápletkou, bylo v pár scénách nekompromisně smeteno ze stolu scenáristova. Mysleli jste si snad, že žhavé pohledy mezi „Božským“ a Penelope Cruz spolu se setkáním Carrie a Aidana uprostřed pouště povedou k milostnému čtyřúhelníku doprovázeného manželskou krizí? To byste se ale sakra spletli. Penelope Cruz se na plátně ohřeje sotva pět minut a Aidan je vyřešen během dvou scén. Miranda se pokouší skloubit rodinu s prací, což je dost obtížné. Řešení je nasnadě – odejít z práce v prvních dvaceti minutách filmu. Charlotte je sice konečně matkou, ale i přes přítomnost chůvy a role ženy v domácnosti, jí péče o chod domácnosti přerůstá přes hlavu. K rekonvalescenci dle tvůrců stačí výlet do pouště. Dámy s podobnými problémy, chystejte si peněženky! Hlavní slovo pak vlastně dostává Samanthin boj s menopauzou. Což je možná dost výživná půda pro řadu vtipných momentů, ale samo o sobě toto téma 140 minut filmu neutáhne.
Na čem si tedy tvůrci dali záležet, pokud ne na poctivém příběhu? Dali si záležet především na tom, co příběhy Sexu ve městě vždy doprovázelo a co bylo jejich nedílnou součástí. Styl a móda. Problémem je však fakt, že oboje vždy bývalo vkusným doplňkem příběhů čtyř newyorských žen. V Sexu ve městě 2 došlo k prohození rolí. Příběhy čtyř newyorských žen se staly přebytečným doplňkem stylu a módy. Účelem filmu je ukázat co nejvíce šatů, střihů, barev, luxusních lokací a lesku. Stává se z něj neskutečně dlouhá módní přehlídka, v jejímž čele stojí přestárlé modelky. Ano, maskéři filmu by za svou práci zasloužili pořádně zmalovat. A to jakoukoli část těla. Vrstva make-upu, která má zakrýt vrásky hlavních hrdinek, je tak nesnesitelná na pohled, že nad jejich vizáží místy zapláčete. Sarah Jessica Parker dokonce převážnou část filmu vypadá jako člen travesty skupiny nevalné úrovně.
Sex ve městě 2 v moha ohledech připomíná nepovedenou Bridget Jonesovou, která byla s rozumem v koncích. Vše, co fungovalo dříve, je vyhnáno do téměř nesnesitelného extrému a místy koketuje s trapností nebo minimálně s nepochopením. Scén, jakou byla u jmenované Bridget například ta z thajské věznice, je v Sexu ve městě několik – vystoupení v karaoke baru, jarní kolekce v arabském utajení. U koho může tedy Sex ve městě 2 zabodovat? Především u skalních fanoušků, které potěší alespoň návrat jejich oblíbených postav. Zbytek diváků a neznalci seriálu si k nim budou hledat cestu jen velmi těžko. Což je škoda. Jelikož já se řadím k těm fanouškům, hodnotím shovívavým průměrem. Vy ostatní, si nějaké to procento uberte a pro spravení chutě si pusťte některý díl seriálu.
hodnocení
50 %
jedním dechem
Zbytečně nastavovaná kaše, která tak trochu kazí vzpomínky na předchozí film i seriál.
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.