NÁZORY K FILMU
...
Čím dál tím lepší.
Poslední z dílů Dolarové trilogie, který jsem viděla (ačkoli je z chronologického hlediska prostřední), a musím říct, že série má vzestupnou tendenci. Vše dobré z prvního dílu zůstalo a navíc přibyl zajímavější příběh a postavy - zajména druhý lovec odměn. Není to sice taková pecka jako Hodný, zlý a oklivý, ale je milé vidět, že byly doby, kdy s přidanými díly rostla kvalita filmu a ne naopak.
...
Lee Van Cleef
Oproti filmu Pro pár dolarů jsou zde dva lovci odměn a postava plukovníka Douglase Mortimera opravdu zpestří film. A tento western je díky němu zajímavější i zábavnější.
...
Dolarová trilogie
Leoneho dolarovou trilogii nakoukávám (netradičně) odzadu. Na druhou stranu je třeba říct, že se dívám podle klíče známost/kvalita snímků. Zatím to platí. Film Hodný, zlý a ošklivý se mi líbil více, ovšem Pro pár dolarů navíc mu zdatně sekunduje. Je to Leoneho typicky kvalitní dílo (ne ke všem jsem cestu našla, ale tady se mi to zatím daří) se všemi kýženými znaky. Hudba Morriconeho je brilantní, snímek sám nepostrádá napětí a umně následuje žánrové charakteristiky. Leoneho ruka byla jistá. Myslím, že je to on, kdo "udělal" Eastwooda, a to především díky svému režisérskému umu. Na něj i Van Cleefa byla radost pohledět - a Van Cleef se mi líbil ještě o trošičku více.
...
Chcípnul by člověk
Fraška bez atmosféry, která nestojí za nic a znechucuje exponenciálně každou další minutou. A to ihned od příšerného začátku! Ten stylový posun je znatelný a velmi nepříjemný. To volím ještě slabá slova. Již žádná usedlost, naopak přišly ke slovu „velkolepější‘ a masovější scény. Leone nabral styl ukecané soap-opery, ve které objevil kouzlo ukájení se svým neměnným mrtvolným stylem. Vůbec nesejde na tom, jakou má ten film úroveň, hlavně když se objeví roznožený chlápek se stínem ve tváři, s doutníkem v puse a někoho sejme. Celá podívaná je doplněna o směšné epizodky útěku z vězení a bankovní loupeže. K tomu tak hypertrapné scény, až mně přecházel zrak. Střílení do klobouků – jeden z mnoha extrémů, u kterého nenacházím slov. K tomu ty protivné zvuky. Morricone následoval Leoneho a vytvořil mdlou impotentní hudbu, která je účinností oproti jedničce na míle daleko. Nejhorší ovšem je, že takové filmy nejenže ztrácí kvalitu, ale ony ještě k tomu nabírají na délce. Neznám důvod. Ano, lidem se zalíbilo střílení z revolveru šesti ranami za sekundu, které hlavní postavu zbaví šesti nepřátel, tak proč to nenatahovat. Tohle nemá v ničem hodnotu a už to nechci v životě vidět. Jsou to filmařské hrátky v poušti, které už měl dávno zasypat písek. Nikdy ani vzdáleně nepochopím, co na tomhle kdo vidí a někdy bych se na to s takovými lidmi rád díval v jedné místnosti, abych sledoval jejich zaujetí. Hrozím se třetího dílu. Ten má pro jistotu minut 160!
...
Tak to vidím já...
Není to tak dobré jako Hodný, zlý a ošklivý, ale pořád je to skvělý a vysoce nadprůměrný film. Kdo ví, třeba ve mě do vyššího hodnocení nakonec nějak dozraje, ale zatím jen solidní čtyři. Typicky Leonovské heroické charaktery divoký západ divočejší, než jaký by vůbec mohl být a všechno to dohromady dokonale funguje. Jen už to dokonale funguje poněkolikáté a vždy na stejném principu. Možná jsem udělal špatně, že se na slavnou Dolarovou trilogii dívám pozpátku...
...
Pier
Už vím proč je Eastwod tak vynikající režisér, učil se od toho nejlepšího z nejlepších - Sergia Leoneho...Opravdu jen on dokáže zachytit pravý western, všechny ostaní omáčky které se chvástají že se jejich děj odehrává na divokém Západě, jsou oproti Leoneho dílům jen mouchy na jeho zadku...Režisér Sergio Leone opět dokázal, že byl mistr žánru, atmosféry a vůbec prostředí jaké vytvořil ve svých filmech, to je opravdu až do nebe volající jak dokázal zachytit každičký kousek té doby...V Tenkrát na Západě šlo především o pomstu, v Hodný, zlý a ošklivý šlo o prachy, a v Pro pár dolarů navíc šlo o obojí...Nic víc, nic míň, co byste také chtěli aby se na divokém Západě odehrávalo...Už to bývá pravidlem že westerny v podání mnohokrát jmenovaného režiséra, mají nezapomenutelnou hudbu, vrzaní něčeho co neznám, foukací harmonika, harmonika, a další a další věcičky...Pak tu je ještě zvykem mít ve filmu naprosto božské herce, často Clinta Eastwooda...Právě díky filmům tohoto režiséra se stal naprostým prototypem pistolníka...Když se řekne pistolník, objeví se člověku obraz Clinta Eastwooda, o tom není pochyb...Dalším obrovským kladem je pohrávání si s kamerou, záběr střídá záběr, je až neuvěřitelné co všechno Leoneho napadlo...Škoda jen, že takových vynikajících filmů není více!!!
...
Filmy s Clintom Eastwoodom sa naozaj oplatí vidieť a tento patrí medzi najlepšie. Nechýba mu akcia, ani humor a... ...ani nádherné kone. :o)
...
celá dolarová trilogie
má stupňující se kvalitu, aby mohla nakonec oslnit..
přestože jsou Pro hrst dolarů a Pro pár dolarů navíc báječné filmy a předvádí dobře odvedené řemeslo ... mým favoritem je a bude Hodný, zlý a ošklivý..
pokud si chcete užít všechny tři stejně, rozhodně se je pokuste shlédnout v chronologickém sledu
...
Hodnocení: 5 z 5 (*****)
Ze slavné "dolarové trilogie" Sergia Leona se právě Pro pár dolarů navíc stalo tou mou nejsrdečnější záležitostí, a to asi hlavně díky tomu, že jsem jej spatřil jako první. Zaprášený tulák Monco a zásadový plukovník Mortimer, v Eastwoodově a Van Cleefově podání, se pro mně svým suchým humorem a nezapomenutelnými hláškami stali jednou z nejklasičtějších filmových dvojic. Tak třeba jejich seznamovací noční scéna mě pokaždé dostane smíchy do kolen. Neméně dobře zahranou postavou je i hlavní záporák, na nějž je vypsaná odměna a rázem se stává cílem hledání našich hrdinů. Ennio Morricone zase jako vždy složil tu správnou hudbu pro westernový snímek, však se pískací melodie stala už hodně známou. Spolu s Tenkrát na Západě a Velkým, zlým a ošklivým řadím tenhle film k těm nejpovedenějším westernům, co byly kdy natočeny.