Příběh z Filadelfie
GOLDIE FILM
Vyváženost je důležitá nejen v životě, ale i v naší retro sekci Goldies. Ejzenštejnův Ivan Hrozný II. sice patří k filmům s dřívějším datem výroby, ale tři snímky, jimž jsme se věnovali bezprostředně před Ivanem Hrozným, byly natočeny po roce 2000. Je proto ideální čas posunout se zase o nějaký ten pátek zpět. Zalovím tam, kde je jistotou, že najdu kvalitu. Klasický Hollywood tuto podmínku splňuje. Dnešní volba padla na tzv. ztřeštěnou komedii Příběh z Filadelfie. Tento subžánr žánru klasického a vděčného byl rovněž velmi oblíbený. A mimochodem, není to první film podobného ražení, o němž si u nás můžete přečíst. Pokud vás zaujme Příběh z Filadelfie, skoro zaručeně vás bude bavit například také Caprova komedie Stalo se jedné noci.
Není na škodu zopakovat si, co že to ztřeštěná komedie vůbec je. Obsahuje několik výrazných a charakteristických prvků. V prvé řadě se děj točí okolo zamilované dvojice, která bývá přinejmenším zvláštní. Příběh z Filadelfie druhou část předchozího výroku splňuje dokonale. Hlavní hrdinkou je Tracy Lordová v podání Katherine Hepburnové. Tato nekonvenční a excentrická žena je lidem trnem v oku stejně, jako si je umí, především tedy muže, omotat kolem prstu. Tím se dostávám k podstatnému – v Příběhu z Filadelfie je sice vcelku jasné, s kým že má Tracy Lordová onu zamilovanou dvojici tvořit, přesto se však kolem ní točí další dva výrazní hrdinové, kteří mohou Grantova C. K. Dexter Havena v průběhu děje nahradit. Původní předpoklad je tedy variován. Fakt, že se ústřední pár zpočátku spíše nesnáší než snáší, je možno považovat za další variaci.
Děj se opět odehrává ve společnosti zbohatlíků. Má to logické vysvětlení. Právě oni se totiž i v době krize mohli chovat rozmařile, což bylo stěžejní a ve ztřeštěných komediích žádoucí. V Příběhu z Filadelfie dále nechybí groteskní prvky. Film je totiž adaptací divadelní frašky Philipa Barryho, jenž roli Tracy napsal Katherine Hepburnové takříkajíc na tělo. Zmíněné znaky tedy tvoří podstatu ztřeštěných komedií.
Lehce rozvedu původ vzniku Příběhu z Filadelfie, který jsem o pár řádků výše naznačila. Jak již bylo řečeno, film se inspiroval divadelní hrou. To je a byl docela běžný postup. Barryho fraška se hrála na Broadwayi a v hlavní roli účinkovala samotná Katherine Hepburnová. Není divu. Její postava byla, aby to nebylo tak jednoduché, inspirována jí samotnou. Herečka měla všelijakou pověst a spoustu domnělých i skutečných (nejen) charakterových vlastností Barry promítl také do Tracy Lordové. Zajímavostí je, že Hepburnová vlastnila autorská práva a mohla tudíž o osudu budoucího snímku rozhodovat. Prodala jej studiu MGM a chtěla si rovněž prosadit, kdo se ujme mužských rolí. Spencer Tracy i Clark Gable však odmítli. Myslím ale, že Cary Grant s Jamesem Stewartem nakonec byli dobrou volbou, byť volbou z nouze. Příběh z Filadelfie uspěl. Získal dva Oscary a nedlouho po svém uvedení se dočkal remaku. V roce 1956 vznikl snímek Z nóbl společnosti. Ten se nesl v duchu muzikálovém.
Děj filmu by cenu za chytrost asi nevyhrál, ale Příběh Filadelfie stojí především na hereckých výkonech, které jsou brilantní, a dialozích, které rozhodně stojí za to. Film je možné považovat také za konverzační komedii. Kadence slov neustává, postavy se snaží právě tímto způsobem zaujmout či odzbrojit ty zbývající. Mnozí Příběh z Filadelfie dokonce považují za vrchol konverzaček.
Tracy Lordová je mladá, ale už jednou rozvedená žena. První scéna filmu nám ukazuje, jak elegantně dokázala prvního muže vykopnout ze svého života. Tracy lze počastovat několika přívlastky. Nebudou mezi nimi chybět takové jako rozmařilá, komplikovaná, svéhlavá, neženská, rázná. Na druhou stranu je ale citlivá a toužící po lásce. Střihem se posuneme o pár let dále. Tracy chystá svatbu. Nové manželství má být především demonstrací toho, že i takto složitou ženu lze milovat. Jenže Tracy stále nepřestala myslet na bývalého muže C. K. Dexter Havena a on zjevně nepřestal myslet na ni. Jako bulvární reportér přijíždí zrovna v době, kdy se chystá veselka. A protože je Tracy slavnou osobou, její svatba nezajímá jen Dextera, ale i další novináře. Dorazí tak i dvojice reportérů – Macaulay Connor a Elizabeth Imbrieová. Úkol Dextera je jasný: Tracyinu svatbu překazit stůj co stůj.
Příběh z Filadelfie má společensko-kritický přesah, což je možná jeden z důvodů, proč se stal snímek tak oblíbeným a dodnes vyhledávaným. Katherine Hepburnová je zde neskutečně roztomilá. Zvláště její opilecký výstup stojí za to. I já, která mám s její osobou v mnoha filmech problémy, jsem si tady dokázala její herecké etudy užívat. Grant se Stewartem tvoří vyváženou dvojici a vy nevíte, ač konvence i předchozí filmové zkušenosti vám velí jasně, komu fandit dříve. Snímek sám je romantický, ale ne moc, aby se stal cukrkandlovým. Je vtipný, ale ne hloupý. Další z příjemných alternativ pro kohokoliv, komu se současné romantické komedie přejedly.
jedním dechem
Tři herecká esa září v příjemné konverzační komedii se zběsilým tempem, společensko-kritickým přesahem a brilantními dialogy.
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.