RECENZE FILMU
Pouta. Citová? Nebo proslulé policejní „náramky“? Vlastenecká k rodné zemi? Ke své práci? Ať už název odkazuje k čemukoli z uvedených možností, jde především o film velice odvážný. Precizně vystavěný, natočený, zrežírovaný i vypravený, ale zároveň nepříliš „divácký“. Není zkrátka „user friendly“. A je to tak dobře.

Osmdesátá léta 20. století v Československu tu nejsou nostalgická, barvitá ani zábavná. Tohle nejsou Pelíšky, Zemský ráj to na pohled ani seriál Vyprávěj. Nenajdete tu veselé příběhy ze smutné doby či známé tváře v legračních účesech. Je to špinavá, depresivní a v zajetých kolejích fungující každodenní realita. Dokonce ani ty účesy nejsou k smíchu, ale prostě pěkně hnusné. V obsazení figurují spíše neokoukaní herci (až na Oldřicha Kaisera a možná Ivu Pazderkovou), jimž se maskérka rozhodně nepokoušela líčením zalichotit, a kteří do svých rolí sice typově dobře zapadnou, ale dokážou být i chameleónsky nejednoznační. Což je nutné, protože až na objekt fascinace hlavního hrdiny tu nenajdete žádné sympatické či dokonce kladné postavy. Nic není černobílé, tenhle thriller se pohybuje výhradně v odstínech šedi (popřípadě blátivé hnědi).


Co se týče podobnosti námětu s německými Životy těch druhých, Vratislav Šlajer ze společnosti Bionaut k ní poznamenal: „Naše postava je mnohem temnější a syrovější než její německý protipól. Chceme se pokusit o film nepřikrášlující, nekompromisní, v dobrém slova smyslu východoevropský. Chceme se ale současně vyvarovat pasti moralizovaní, odsuzování a plochého hodnocení „těch druhých“. Snad se nám to podaří.“ No, podařilo se. Co dodat?
hodnocení
100 %
jedním dechem
Film tak dobrý, že se vám udělá špatně. Komunistická minulost bez nádechu nostalgie a hlazení po duši, spíš proti srsti. Estébákova fascinace krásnou dívkou podnítí osobní vzpouru proti všemu a dusno tak husté, že by se dalo krájet. Bravurní začátek roku pro český film.
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.