Percy Jackson: Zloděj blesku
RECENZE FILMU
Chris Columbus se vrací... A to se vším všudy! Režisér, který si diváky i kritiky získal dodnes kultovním snímkem Sám doma a proslavil se už zdaleka ne tak kritiky přijatými prvními dvěma Harry Pottery, přichází s další fantasy, o které se šeptalo, že by mohla být Harryho nástupcem. Považuji za zajímavé, že diváci Chrisovi Pottery doslova žrali, ale na Percyho padá povětšinou samá špína a nadávky. Není mi úplně jasné proč, když jde o snímek stejně špatný (a stejně dobrý) jako právě první dva příběhy z Bradavic. Columbusův rukopis identifikujeme na první pohled a dokonce bychom mohli odškrtávat, v čem se tento film tolik podobá Harrymu.
Rodinný rutinér opět nedokáže vytvořit uvěřitelnou atmosféru, opět neumí dát do latě trikaře a opět to všechno působí uměle a dětinsky. Na druhou stranu se ale na plátně pořád něco děje a není čas se nudit.
Columbusovi hází i tentokrát klacky pod nohy scénář. Těžko říct, kde začíná a končí vina knižní předlohy (bestselleru, o kterém jsem nikdy neslyšel a který prý vznikal dříve než Potter). Děj Percyho je totiž již se svého základu tupý, některé věci vyloženě nedávají smysl a vypnout mozek rozhodně nepomáhá proti permanentnímu kroucení hlavou. A protože Columbus jako vždy jen bezmyšlenkovitě převádí scénu po scéně, fádně, bez fantazie a jakýchkoli autorských ambicí, je v jeho případě scénář vším.
NÁSLEDUJÍCÍ ODSTAVEC VYZRAZUJE NĚKTERÉ ZVRATY
Sledujeme příběh poloboha Percyho Jacksona, který nemá o svých předcích ani ponětí (*). Jeho synem Poseidona, druhého nejmocnějšího z řeckých bohů. Ten nejmocnější z nich, Zeus, nabude přesvědčení, že právě Percy ukradl jeho světelný meč. Tedy blesk. Těžko říct, jak ho to napadlo - ve filmu to není vysvětleno. Řekne tedy Poseidonovi, že jestli mu Percy blesk do dvou týdnů nevrátí, vypukne válka. Poseidonův argument, že Percyho v živote neviděl, on sám neví, že je polobůh a nemá ponětí, že něco takového jako Diův superblesk existuje, Zeus víceméně ignoruje, něco hystericky zaječí a zmizí.
Když se o tom dozví sám Percy, není pro něj už v našem světě bezpečno (*). Přesune se tedy do školy, kde se ostatní polobozi společně učí, ehm, být polobohy (*). Tady Percyho doprovází užvaněný týpek (*) a chytrá, krásná dívka (*).
Ve škole pak partu nových přátel navštíví Hádes a řekne jim, že by měli ten blesk (který nemají) dát jemu a zároveň jeho minotaur unese Percyho matku. Percy se tedy vydává do podsvětí, aby Hádovi řekl, že on ten blesk nemá - je přesvědčen, že pak naštvaný bůh propustí matku i jeho. Chytrý hoch.
I s kámoši se tedy vydává pro tři perly, které je mají dostat z podsvětí. Získají je (to zabere nejdelší část filmu), dostanou se i do podsvětí, ale jsou velmi překvapeni, že Hádes nechce Percyho matku pustit jen proto, že ho náš hrdina hezky poprosil.
Najednou ale přijde jakýsi podivný zvrat, kdy se ukáže, že Percy měl blesk celou dobu u sebe, přestože ho skutečně neukradl. V tu chvíli se všichni ocitnou u vchodu do Olympu, čili Empire Stare Building, Percy pokropí padoucha vodou, dá Blesk Diovi a film skončí.
(*) Hvězdička značí, že podobnost s Harry Potterem už je téměř nesnesitelná.
KONČÍ ODSTAVEC VYZRAZUJÍCÍ NĚKTERÉ ZVRATY
Pro ty, co nečetli spoilerový odstavec (i když klidně můžou - nic šokujícího v něm není), jeden z největších problému Percyho Jacksona je překombinovanost, smíšená s neuvěřitelnou dávkou stupidity. Když pomineme, že všechny památky a mytologické nestvůry Řecka se nějakým záhadným způsobem ocitly v USA, zbude tu přesto pořádná nálož věcí, co nedávají smysl, jsou jen pro efekt, nebo ani pro něj ne.
A všichni víme, že Columbus nepatří mezi režiséry, kteří by uměli jakoukoli chybu čehokoli nějakým způsobem zakrýt. Naopak v jeho podání jsou všechny ty nesmysly ještě viditelnější a bolestnější.
Máme tu sice film se slušným tempem, ale jeho děj se prostě nedá sledovat. A tentokrát za jeho zády nestojí silný tým, jako v případě Potterů. Tentokrát je v tom Chris sám.
Co se musí pochválit, je výběr herců. Nemáme tu skupinu modelů tupě hledících do dáli alá Pattinson, ale skutečné lidi, kteří by, kdyby nebyly jejich postavy rámcovité a černobílé, snad skutečně něco předvedli. Pokud Chris někdy něco uměl, tak najít si dobré herce.
Zrovna hlavní hrdina v podání Logana Lermana se snaží, co mu síly stačí. Bohužel mu to není nic platné. Ani Brosnan s Thurmanovou nic nezmůžou proti bezpohlavní režii. Aneb k čemu obsadit Pierce, když mu doslova seberete koule? Že Thurmanová opakuje Poison Ivy - svůj největší omyl - je bolestné jen zmínit.
Percy Jackson si možná zaslouží odepsat a zahodit, ale já v tom takovou katastrofu nevidím. Ostatně... kam až se dostal Potter potom, co dostal Columbus padáka? Jen těžko bychom v posledních dílech mohli hledat šablonovitost a dětinskost jeho odkazu. A tak by mohl dopadnout i Percy Jackson. S jiným režisérem a scenáristou by se třeba série vzedmula a dorostla do větší krásy. Řečtí bohové jsou ostatně docela atraktivní téma a až odejde brýlatý čaroděj, bude potřeba ho něčím nahradit. Pokud se série zbaví neschopného režiséra, nevidím důvod, proč by to nemohl být zrovna Percy Jackson.
hodnocení
50 %
jedním dechem
Nový film Chrise Columbese se nevyhne srovnávání s jeho nejznámějším hitem - Harry Potterem 1 a 2 - už jen proto, že to je úplně stejný a minimálně Chris na způsobu svého natáčení nic nezměnil. Je to bezpohlavní režisér, který jen převádí scénu po scéně na plátno. Tentokrát mu navíc nohy podráží stupidní scénář. Přesto by byla škoda hned odsoudit celou sérii. Nikdy totiž nebylo tak snadné veškerou vinu svalit na jediného člověka. Ano - může za to jen a jen sám Columbus!
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.