Ong Bak
RECENZE FILMU
Tento film předchází pověst skvělého kung-fu filmu, který dokázal vybřednout z řad průměrnosti podobných akčních snímků. Bohužel, řekněme si hned na úvod na rovinu, není tomu tak, a já se vás o tom budu ve své recenzi snažit „přesvědčit“.Hlavní hrdina Ting se stává na úvod filmu vítězem soutěže o to, kdo ukořistí vlaječku na vrcholu opravdu mohutného stromu. Dobrý. Po Tingově večerním tréninku přichází jeho mistr, který si nepřeje, aby své bojové umění používal. Pořád dobrý. Na druhý den je hlava sošky Ong-Bak pryč a ten samý mistr vsugerovává Tingovi, že je jediná naděje a spása vesnice na záchranu. Už ne moc dobrý. Takže se Ting vydává do víru velkoměsta hlavu posvátné sošky hledat, přičemž jej čekají nemalé problémy a spousta soubojů. Dost dobrý.
V krátkosti lze takto popsat děj filmu, který si na žádný zamotaný příběh nehraje a jde rovnou hezky na věc. I přesto se zdá, že pořád jako by divák trčel na jednom místě, protože teprve až po hodině filmu se Ting dostává v pátrání za soškou dál, což je docela za dlouho. Mezitím samozřejmě vybojuje spousty vítězných soubojů, a to jak v ilegální aréně (v takovýchto filmech „nečekaně“), tak i na ulici, a bůhvíkde ještě. Ting svou sošku sice nakonec získá, bohužel za cenu života svého bývalého spoluvesničana, takže tímto se celý děj hezky uzavírá a vesničané se opět mohou s plnou vervou vrhnout na svá políčka.
Jak už jsem zmínil, film si se složitou zápletkou na nic nehraje a myslím, že to ani nebylo účelem. Jedná se přeci o čistokrevnou „akčňárnu“ plnou muay-thai, a to přeci chtějí fandové tohoto druhu filmů vidět, čehož se jim taktéž dostane v plné míře.
U tohoto typu filmů jsem schopen překousnout strohý děj, ba žádný děj. Ale co už překousnout nemohu, je skutečnost, že se v tomto snímku objevuje celá plejáda herců-neherců, jejichž příšerné „herecké“ výkony jsou ostudou a nebýt kvalitně natočených soubojů, asi by film zapadl do propasti dějin. Je vidět, že více než na herecké schopnosti a um dávali tvůrci díla u aktérů přednost znalosti bojového umění, což je na jednu stranu sice pochopitelné, ovšem na druhou stranu tím film dle mého názoru odepsali z listiny áčkových snímků. Dokonce i postava hlavního hrdiny ztvárněná (pro mě neznámým) hercem Tony Jaa byla mimo bojové sekvence docela marná, a tak si myslím, že ten, kdo měl na starosti casting, by měl dostat pořádně do zubů.
Na druhou stranu, řekněme si to otevřeně, moc prostoru by herci-neherci k ukázání svého hereckého umu stejně nedostali, protože film je přece jenom jedna velká honička, souboj, honička, bitka a tak dále...
U soubojů se mince oproti předchozímu oddílu zcela obrátila. Takhle skvěle natočené souboje jsem neviděl už hodně dlouho, jestli vůbec! Parádní akrobatické výkony hlavního hrdiny Tinga, a nejen jeho, jsou prostě fascinující. Navíc skvěle zabrané zpomalené záběry jen umocňují umění účinkujících ve filmu a tady nelze než zatleskat. Myslím, že těmito výkony hodil film rukavici všem podobným snímkům a všem budoucím zároveň nastavil laťku hodně, hodně vysoko. Bravo!
Filmy s karate, kung-fu, taekwon-do a dalšími bojovými uměními mají své specifické diváky. Proto i tento snímek asi neuspěje u těch, kteří milují romantické komedie či dramata, ale na druhou stranu má určitě zajištěnou diváckou podporu všech akčně založených diváků. Já se osobně pasuji mezi ty, kteří podobné filmy mají rádi (vždyť se v mé videotéce objevují skvosty jako Hrdina, Klan létajících dýk, 36. komnata Shaolinu apod.), takže si myslím, že jsem schopen film jakžtakž objektivně zhodnotit.
Abych pravdu řekl, Ong-Bak mě na jedné straně zklamal, ovšem na straně druhé nadchl. To první asi převažuje, protože ani geniálně natočené souboje nemohou přebít tu skutečnost, že děj není oproti podobným snímkům nijak inovující a hlavně - že „herecké“ obsazení a výkony jsou katastrofální. Abych nezapomněl, tak trnovou korunu dali tomuto snímku i dabéři, takže pokud mohu doporučit, pusťte si film v původním znění s titulky. Pokud i přesto dáte přednost češtině, tak si od mého níže uvedeného celkového hodnocení odečtěte v klidu 20 %.
hodnocení
50 %
jedním dechem
Neslaný a nemastný film s příšernými „hereckými“ výkony, na druhou stranu ovšem s nejlepšími souboji, jaké lze na plátně (či obrazovce) vidět. Povinnost pro každého fandu bojových umění!
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.