INFORMACE O FILMU
"15 let vězení - 5 dnů na pomstu."
Oh Dae-Su byl 15 let vězněn v hotelovém pokoji, kde jeho jediný kontakt s okolním světem představovaly sitcomy, reklamy a filmy v televizi. Televize se stala jeho láskou, přítelem a jedinou zábavou. Z ní se dozvěděl, že byla zavražděna jeho žena a on je hlavní podezřelý. Uniknout bylo nemožné, nepodařilo se mu ani spáchat sebevraždu, jedinou stravou byly knedlíky. A po patnácti letech byl náhle propuštěn na svobodu, s naditou peněženkou a mobilem, jehož prostřednictvím jej neznámý muž vyzval, aby zjistil, proč a kdo ho tak nelidsky věznil a okradl o kus života. Touha po pomstě ho nutila probrat celý dosavadní život, až zjistil děsivou pravdu – nebyl jediným, kdo se mstil.
Překvapilo ho, že je schopen využít toho, co se naučil z televize, aby vyřešil celou záhadu. Ve filmu se jeho myšlenky dozvídáme prostřednictvím monologů mimo obraz. Snaha o racionalizaci jeho chování vytváří až přízračnou, temnou atmosféru snímku, vyvažovanou černým humorem a excesivní hudbou a střihem. Díky bezprostřednosti hlavního hrdiny s ním jsme nuceni sympatizovat, sdílet s ním jeho osobní peklo. Zpočátku je oprávněně pomstychtivý, v průběhu filmu je ale jeho obraz čím dál temnější. Old Boy diváky baví a zároveň analyzuje lidskou bolest. Film současně mísí nejrůznější žánry.
K tomu režisér v Cannes dodal: „Díky pokroku na trhu s DVD a další digitální technikou je tu více možností, aby se člověk díval na film víckrát. Dělal jsem ten film proto, aby se na něj lidé dívali vícekrát a objevili pokaždé něco nového.“
Old Boy je v některých pasážích extrémně násilný, především ve scéně vyříznutí jazyka. Režisér podotýká, že „i když snímali záběr na úrovni očí a rukou, takže jazyk není vidět, přesto někteří diváci panikařili.“ Korejské filmy, které poslední dobou zažívají velký úspěch u evropských diváků, jsou většinou velice kruté (viz například Ostrov Kim Ki-duka). „V Koreji je zakázáno nosit zbraň, takže je takřka nemožné někoho přímo zastřelit. Proto si myslím, že je to tak častý motiv korejských filmů… Já pistoli ve filmech moc nepoužívám, jiné druhy násilí mi připadají víc „lidské“, ale západní divák to může vnímat odlišně, může se mu to zdát moc „přímé“.“
Hudba odpovídá agresivitě a tempu filmu, střídá řadu stylů od valčíku přes tango až k technu. Svou útočností představuje valící se nezadržitelný čas vzpomínek, na způsob filmů Sergia Leoneho, korespondující s obsahem.
Old Boy je adaptací japonského osmidílného manga komiksu, který napsal Tsuchiya Garon v roce 1997. Výkonný producent filmu a ředitel distribuční společnosti Show East, Dong-Joo Kim, koupil práva na adaptaci komiksu – stála měsíčně 11 000 euro. Původní nápad natočit tento komiks však neměl Park Chan-wook, ale jiný korejský režisér – Joon-ho Bong, autor výrazného filmu minulého roku, Vzpomínky na vraždu (Memories Of Murder). Park k tomu dodal: „Líbí se mi japonská manga, ale nejsem žádný zvláštní fanda. Ke čtení mi ho doporučil Joon-ho Bong a četl jsem ho, aniž jsem pomýšlel na zfilmování. Ale když za mnou přišel producent s tím komiksem, začal jsem se na to dívat jinak. Když mám ty dva výsledky porovnat, oba přistupují k pomstě odlišně. Společnými prvky jsou: soukromé vězení a příběh člověka, který prošel peklem, které z něj udělalo jiného člověka...“
Park Chan-wook získal za Old Boye Grand Prix v Cannes 2004 za režii. V Koreji se stal kasovním trhákem roku 2003. Představitel Old Boye, Min-Shik Choi je známý z role malíře ze snímku Im Kwon-taeka Opilý ženami a malováním, který získal cenu za režii v Cannes 2002.