INFORMACE O FILMU
Mlčení jehňátek je bezpochyby jeden z nejděsivějších a zároveň nejlepších thrillerů, které kdy byly natočeny. Když se řekne Hannibal „Kanibal“ Lecter, je jen málo těch, kteří nemají vůbec žádnou představu o tom, o jaké že postavě je řeč. Ale pro pořádek...
Hannibal Lecter je mimořádně inteligentní a vzdělaný sériový vrahoun, který býval uznávaným psychiatrem. Jeho specialitou bylo především pojídání svých obětí. Zvláště takový mozeček… hotová lahůdka! Jenže i jemu jednoho dne zatnou tipec, a i taková legenda, jakou bezesporu je, se dostane za mříže.
V Mlčení jehňátek se s Lecterem seznamujeme tehdy, kdy jej přichází do vězení navštívit adeptka na post agentky FBI Clarice Starlingová. Pracuje totiž na případu únosů a vražd mladých dívek, které jsou nalézány se staženou kůží a kuklou lišaje smrtihlava v zažívacím ústrojí. Nezvěstná je nově i dcera známé senátorky, a tak začíná hra s časem. Starlingová ví, že jí Lecter může pomoci vraha odhalit, a tím dívku včas zachránit před jistou smrtí. Lecter má ovšem také svá tajemství a hlavně nerozdává důležité informace zadarmo…
Brilantní psychologický thriller obdržel v roce 1992 pět Oscarů. A to ve všech hlavních kategoriích: nejlepší film, režie, scénář a herecké výkony v hlavní roli. Nejenže to není obvyklé pro žánr thrillerů, je to také meta, které dosáhlo opravdu jen málo filmů. Předtím jen dva: Přelet nad kukaččím hnízdem (1975) a Stalo se jedné noci (1934).
Dodejme ještě, že postava Hannibala Lectera, kterou stvořil spisovatel Thomas Harris, se neobjevila ve filmu poprvé ani naposledy. Sám Harris napsal celkem tři knihy: Červený drak, v němž se Lecter objevil jako vedlejší postava, poté Mlčení jehňátek a Hannibal. Všechny tři filmy se dočkaly filmového zpracování. Mlčení jehňátek Jonathana Demma je nepřekonaný první (filmový) díl, navazující Hannibal byl zfilmován deset let poté Ridleym Scottem (sice s účastí Anthonyho Hopkinse, ale bez Jodie Fosterové – tu nahradila Julianne Mooreová), Červený drak o rok později Brettem Ratnerem (opět s Hopkinsem v hlavní roli). Poprvé byla ovšem postava Hannibala Lectera na plátno přivedena už Michaelem Mannem v roce 1986 ve filmu Lovec lidí (Manhunter), kde si proslulého vraha zahrál Brian Cox. Jestli vám počet knih Thomase Harrise a jejich filmových adaptací nesedí, vězte, že je vše v pořádku. Lovec lidí totiž byl stejně jako Červený drak natočen podle jedné předlohy.