RECENZE FILMU
Po překvapivě kvalitní britské hororové komedii Soumrak mrtvých z roku 2004 se většina osazenstva vrací na místo činu v komediálně laděném akčním filmu Hot Fuzz, kterého jsme se tentokrát dočkali i v českých kinech. Edgar Wright kromě starých známých postavil do latě také přední britské komiky a herce.
Seržant Nicholas Angel je výjimečný policista. Exceloval na všech frontách, na kterých kdy bojoval. Absolvoval s vyznamenáním a brzo si získal respekt i oblibu u lidí v londýnských ulicích. Získal medaili za statečnost, devět ocenění jen za poslední rok ve službě a dosáhl většího počtu zatčení, než kterýkoli jiný policista. Je prostě ze všech nejlepší, a to začne až nečekaně hodně vadit jeho kolegům i nadřízeným. Angel je převelen do vesničky Sandford, kde má být podle očekávání mimo zájem veřejnosti a novinářů. Nicholas, který je své práci na sto procent oddaný, je z nové situace značně frustrovaný, ale i přes tuto skutečnost začne své povinnosti plnit hned po svém příjezdu. Nejen že si svým přístupem získá despekt místních policistů. Je navíc považován za hlupáka. Jediný, komu se Nicholas zalíbí, je dobrácký strážník Danny. Po krátkém Angelově pobytu se v Sandfordu s nulovou kriminalitou rozběhne kolotoč smrtelných nehod. Jediný, kdo v událostech vidí něco daleko většího než souhru náhod, je právě seržant Angel...
Příběh policisty, který se postupně zaplétá daleko víc, než by se ze začátku mohlo zdát, pochází z pera herecké hvězdy tohoto snímku Simona Pegga a režiséra Edgara Wrighta, kteří též sepsali již zmíněný Soumrak mrtvých. A podobně jako jejich prvotina je Jednotka příliš rychlého
Obrovskou předností filmu je herecké obsazení. Zběsilé filmové jízdě s přehledem kraluje Simon Pegg, který se tváří drsněji, než by zvládnul Jason Statham, a táhne film dopředu. Peggovou výhodou je skvělý komediální timing, díky kterému dokáže usměrnit většinu vtipů tak, aby neztrácely pointu. A když už nějaký z nich vyzní do prázdna, je to povětšinou chyba režiséra, který zatáhne za ruční brzdu v nejnevhodnější okamžik. Pegg navíc vypadá přirozeně i v akčních sekvencích, což je příjemné překvapení. Roli přidavače opět vyfasoval Nick Frost, který podává sympatický výkon a dohromady s Peggem tvoří údernou dvojici. Vedlejším postavám dominují Timothy Dalton a oscarový herec Jim Broadbent, kteří hrají na relativně velkém prostoru a mají před ostatními jako například Bill Nighy či Martin Freeman velkou výhodu. Osvěžujícím a příjemným překvapením je asi čtyřvteřinové cameo Petera Jacksona a o něco málo delší účast Cate Blanchett.
Atmosféru snímku skvěle dotváří výborná hudba zkušeného Davida Arnolda. Do třech čtvrtin filmu dominují decentní motivy, ale když se Angel vrací do města ve westernovém stylu Clinta Eastwooda, připravuje Arnold uším ďábelský zážitek. Proklatě nízko u pasu měl nářadí také střihač. Občas je akce sice až moc divoká, ale převážně se jedná o dobrou, dynamickou práci. Nápadité střihy ale provázejí celý film, nejen akci a občas snímku dodávají správný šmrnc. Do výčtu kladů bych započítal též dobrou práci s kamerou, za kterou přitom stál, známějším filmem nevyzkoušený, Jess Hall.
Hot Fuzz neboli Jednotka příliš rychlého nasazení, což je další název z řady opravdu originálních výplodů mysli českých distributorů, působí v záplavě neoriginálních, klišovitých komediích jako závan čerstvého větru. Ve filmu si své okamžiky najdou nejen příznivci tvrdé akce a milovníci britského suchého humoru, ale i většina ostatních náročných diváků i běžných konzumentů. Tento snímek je určen pro širokou masu lidí. Malé upozornění těm, kteří neradi vidí krev. Občas budete muset u originálně pojatých smrtelných nehod zavírat oči!