RECENZE FILMU
Bruce Banner, vědec každým coulem, má všechny důvody ke zlosti na své nadřízené. Jeho převratná vědecká práce, která změnila pohled na možnosti genetické technologie, je zapomenutou a pro jejího autora stále bolestivou minulostí. Jen Betty Rossová, skvělá spolupracovnice a někdejší přítelkyně, se snaží uchránit ho před dalšími střety a konflikty. Stala se totiž svědkem neúspěšného pokusu, kdy Bruce, ve snaze zabránit explozi a zachránit holý život, byl vystaven smrtelné dávce záření gama. Zdánlivě se nic nestalo, ale jednoho dne opustilo Bruceho laboratoř obrovské monstrum. Svalovec známý jako Hulk, který za sebou zanechal jen trosky. Je nebezpečný lidem, ale i celému světu. Armáda a její arzenál jsou uvedeny do stavu nejvyšší pohotovosti. Betty tuší souvislosti, ale ve svém boji o záchranu zeleného giganta i blízkého člověka je téměř osamělá.
Když jsem si přečetl tenhle odstaveček, říkal jsem si, že by to nemuselo být zas tak špatné. Ale toto info je záludné, zamlčující, popletené, no prostě udělané tak, abyste se na film šli podívat. Všechno to totiž začíná tak trochu jinak. Kdesi v tajné laboratoři nějaký vědec vyvíjí nějaký sajrajt na regeneraci a jelikož má zákaz testovat své výsledky na lidech, testuje je na sobě (oblíbené komiksové téma, jen si vzpomeňte na záporáka ze Spidermana). To by ale nebyl problém, všechno je téměř v pořádku, akorát se vědci narodí děťátko. Vědec zděšeně zjistí, že nějaké to DNA z jeho krve jeho synek zdědil, a tak se snaží najít lék nebo nějakou protilátku. Jenže projekt je pozastaven, a tak se vědec rozhodne, že svého klučinu zabije. No, ale to by tu nesměla být klučinova matka, která se vrhne před syna, tudíž se pro něj obětuje. Tohle všechno na nás režisér Ang Lee stihne vychrlit během titulků, popřípadě pomocí flashbacků krátce po nich.
Když už se film „rozjede“ (uvozovky jsou použité záměrně, protože film se udržuje pořád v líném tempu), ocitáme se v současnosti, kdy se setkáváme s Brucem, který experimentuje ve své laboratoři (jen tak mimochodem a náhodou pracuje na něčem hodně podobném jako jeho otec) a, jak se píše v textu distributora, tak dostane pěknou dávku Gama záření.
Takže první akční scéna přijde po zmiňované tři čtvrtě hodince a na rozjezd je to scéna nic moc. Hulk (tedy Bruce v zeleném) zničí laboratoř. Vzápětí je mu zakázán styk s Betty, což vede k dalšímu zezelenání a další akční scéně, která už je o dost lepší, ale bohužel se opět zvrhne v zcela divnou a hodně přehnanou scénu, kdy si to Hulk musí „vyříkat“ s tatínkovými zmutovanými psíky, které poslal na jeho přítelkyni (jen tak mimochodem dceru vysoce postaveného generála, zrovna toho, co před lety stopnul projekt regenerace). Scéna je naprosto trapná, docela i nepřehledná a když se to tak vezme, je i naprosto zbytečná. Poté, co ho Betty zradí (ona si samozřejmě myslí, že mu pomáhá, ale je podvedena), je Bruce odvlečen (ve stavu normálním, uspalém) do vojenského výzkumného centra, kde po několika psychologických scénách opět zezelená a to mu už vydrží až dokonce, kdy svede závěrečný souboj se svým taťkou.
Jestli na Hulka půjdete do kina nebo ho uvidíte na videu, DVD nebo nějak jinak, bude se vám zdát, že se v zelené formě téměř nevyskytuje, ale je to opravdu zdání zaviněné tím, že celou první půlku filmu se nic akčního nedělo a přece jen nuda má jiné časové měření, neboť nudíme se dlouho a bavíme s krátce, a to i když je to časově nastejno, jako v Hulkovi. Hulk vás ještě možná překvapí svým zpracováním, které se snaží udržet Hulka komiksově laděného. Díky tomu se dá první polovina filmu přežít, protože sledujete děj ve více oknech (jako v komiksu, tam taky nejdříve přeletíte pohledem celou stránku a teprve potom začnete číst od začátku), nebo obdivujete různé druhy prolínaček, přibližovaček a podobných vychytávek, kterými Hulk nešetří. Ale takovéhle vychytávky stejně film neudrží pohromadě, protože je potřebný silný příběh a dobré herecké výkony, tedy alespoň u hlavní postavy, která se v případě Erica Bany zrovna moc nevyvedla, protože jeho postava je nevýrazná a přehrávají ho i postavy pro příběh vedlejší, po případě ty digitální, což jistě není dobře.